PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN WESTDUITSE INVOEFSTOP VOOR EIEREN Heffing op invoer uit derde landen verhoogd Cuba weigert basis van V.S. water te leveren Compromis - voorstellen aan president Makarios Eerste fase van het Sloeproject komt deze zomer gereed De pililijst Sowjetbasis in Somali? KONINGIN EN PRINS REISDEN PER VLIEGTUIG NAAR PARIJS Haven wordt nu 2 meter dieper 207e jaargang no. 32 Vrijdag 7 februari 1964 Kasleleinszoon WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN zorgde voor sensatie Pagina 4 Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kot Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw.; franco per post W,— p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vilssingen; Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643; Middelburg: Markt 51. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375j; Goer.: Gr. Markt 2. tel. 6140 <b. g.g. red. 7563. adv. 5213»; Ooüb-jrg tel. 2395; Terr.euienArsenaalstraat 2. tel. - 2911; Zlerikzeered. teL 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. ad v. 4,80. Inge®, med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 c*. p. regel (min. 1.60). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 259300 P.Z.C.. Middelburg. EUROPESE COMMISSIE IN BRUSSEL DEED NA VIER UUR VERGADEREN UITSPRAAK TEN GUNSTE VAN NEDERLAND De Duitse bondsrepubliek zal zijn grenzen voor Nederlandse eieren niet mogen sluiten. Dit heeft de commissie van de Europese Economische Gemeenschap gisteravond in Brussel beslist. De Europese commissie heeft naast een verbod op deze maatregel zelf een andere maatregel genomen om de Duitse eierproduktie te beschermen. De heffing op eieren, die uit landen buiten de E.E. G. worden ingevoerd, zal per 10 februari van ongeveer 27 cent tot 54 cent per kilo worden verhoogd. Na ruim vier uur over deze kwestie te hebben vergaderd verstrekte de Euro pese commissie gisteravond een commu niqué, waarin wordt gezegd dat „niet is komen vast te staan, dat de versto ring van de eiermarkt in de Duitse bondsrepubliek is te wüten aan de in voer van eieren en dat derhalve de vereiste voorwaarden voor het toepas- gen van dc ontsnappingsclausule niet zijn vervuld". Hiermede heeft de Europese commissie zich geplaatst achter het Nederlandse standpunt, zoals dit woensdag in het „beheerscomité" bestaande uit de nationale ambtelijke deskundigen van de zes E.E.G.-landen werd verdedigd. „De invoer van eieren in de Duitse bondsrepubliek is sinds enkele jaren tot nu voortdurend teruggelopen", aldus het communiqué. „De produktie in Duitsland daarentegen is de laat ste jaren toegenomen en deze stij ging zet zich voort. Het verbruik van eieren heeft de ontwikkeling in de produktie niet gevolgd". Heff ing In Europese kringen in Brussel werd het echter gisteravond betwijfeld, of de regering van de bondsrepubliek tot deze stap zal besluiten. Produktschap De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Gar- relds, toonde er zich verheugd over dat het vertrouwen dat het produktschap in de Europese commissie had gesteld niet beschaamd is. Dankbaar is het produktschap voor de flinke houding van minister Biesheuvel, die van geen compromis heeft willen weten, en voor de wijze waarop het Ne derlandse volk de situatie heeft opge vangen. Het produktschap vertrouwt er op dat de Duitse bondsregering de be slissing van de commissie zal begrypen en aanvaarden. Het besluit tot verhoging van de extra heffing op eieren, die uit derde landen worden ingevoerd, motiveert de Europe se commissie met te wyzen op het feit, dat uit deze landen eieren werden aan geboden tegen prjjzen, die tot 54 cent Eer kilo onder de minimum-invoerprijs igen. Hot is vooral de Deense uitvoer naar de Duitse bondsrepubliek, die door deze maatregel wordt getroffen. Beroep Het staait de Duitse regering open een beroep tegen deze beslissing aan te teke nen bij de ministerraad van de E.E.G. President Tsiranana van de republiek Malagasie heeft in een interview met het weekblad „Unité Africaine" ver klaard, dat de Sowjet-Unie in Somali een militaire basis bouwt, waarvan de kosten ongeveer 215 miljoen gulden zouden bedragen. Voorts zei hy, dat er Russen en Chine zen naar Kenia, Tanganjika en Zanzi bar zyn gekomen. In Malagasie bevinden zich volgens Tsi ranana reeds 13.000 Chinezen terwyl er nog voortdurend bijkomen. „Zy zyn agenten van de Chinese penetratie", zo zei de president. WATERVOORZIENING IS AFGESNEDEN Represaille voor gevangenneming Cubaanse vissers Cuba heeft gisteren de watervoor ziening afgesneden van de Ameri kaanse marinebasis Guantanamo, aan de oostkust van het eiland. Radio-Havana, die dit meldde, verklaar de dat het hier gaat om een vergeldings maatregel tegen de V.S., die voor de kust van Florida 36 Cubaanse vissers hebben laten arresteren. De marinebasis op Cu ba zal zonder water blyven tot de Cuba nen zjjn vrijgelaten. Via de Zwitserse ambassade in Wash ington is de Amerikaanse regering offi cieel in kennis gesteld van de Cubaanse stap. Van de zjjde van het Amerikaanse mi nisterie van defensie is meegedeeld, dat er in de haven van Guantanamo een aan tal tankschepen liggon met water boord en dat er zo nodig een pendeldienst over zee kan worden georganiseerd om vers water naar de basis te brengen. In Key West is gisteren inmiddels het proces begonnen tegen de vissers. Zeven vissers werden vrijgelaten omdat zij nog geen 17 jaar zijn. De overige 29 hebben meegedeeld, dat zij de Tsjechische rege ring om juridische bijstand zullen vra gen. Ontslagen bij „Isoverbe!" in Etten-Leur Tegen half februari Is een vijftigtal arbeiders van de Ettense industrie „Iso- verbel" te Etten-Leur ontslag aange zegd. Gistermiddag deelde de lieer De Boer van deze industrie namens de di rectie mee, dat de markt voor glasgarens zich niet in dezelfde mate heeft ontwik keld als by „Isoverbel" werd verwacht. Men is er van overtuigd hier met een tijdelijk minder gunstige marktsituatie te maken te hebben. „Isoverbel", een fabriek die behalve glas garens ook isolatieglasvezel produceert, heeft besloten de "produktie van glas garens bij tijdelijke maatregelen voor ongeveer een jaar stop te zetten. De Sroduktie-installaties blijven in stand, e directie van „Isoverbel" heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagver gunning aangevraagd, na met de vak organisaties der betrokken arbeiders overleg te hebben gepleegd. In verhou ding tot de volledige produktie is de afdeling glasgarens betrekkelijk klein, zo werd ons meegedeeld. Van de 68 man die er werken, zullen er zo'n twin tig naar andere afdelingen van „Isover bel" overgaan. Vermoedelijk, aldus de heer De Boer. zal „Isoverbell" spoedig weer arbeidskrachten gaan werven, om dat de vraag naar isolalievezels in de nabij» toekomst een produktieverhoging van zeventig procent noodzakelijk maakt. Defensie bevestigt Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft bevestigd dat afkap ping van de marechausseetaak, inkrim ping van het korps commandotroepen, opheffing van de staf en de functie van de Nederlandse territoriale bevelhebber, beperking van de activiteiten van de mi litair geneeskundige dienst, een zoveel mogelyk reduceren van de personeels sterkte vooral in de logistieke sector en het reduceren van het gebruik van mili taire personenauto's, onderwerpen zijn j die deel uitmaken van een studie die moet leiden tot bezuiniginsmaatregelen. Over genoemde onderwerpen is nog geen be&Usskig genomen. Staking in Italië breidt zich uit zich gisteren uitgebreid tol andere tak ken van beroep en bedrijf. Het techni sche en artistieke personeel van radio en t.v. is voor 48 uur in staking gegaan- ter ondersteuning van salariseisen. De arbeiders van chemische en farma ceutische industrieën hebben eveneens voor twee dagen het werk neergelegd, het gaat hierbij om ongeveer 200.090 man. De wetenschappelijke centra die te ma-| ken hebben met kernenergie staken van daag en het personeel van het wegver voer 30.000 man blijft morgen voor drie dagen thuis. Man overboord van Liberiaans schip Gistermorgen is een man overboord ge vallen van het 16.852 brt metende, onder Liberiaanse vlag varende. motorschip Oswego Reliance" dat zich ten noorden van Vlieland bevond. Schepen die zich in de nabijheid bevon den is verzocht naar de drenkeling uit te kijken. Over de identiteit van de man ia nog niets bekend. ftdHtlijl In de Oudezijds Kapel in Amster- dam is een tentoonstelling van anti rookaffiches geopend. Op de foto bekijkt Karin Meerman, leerlinge van de toneelschool, onder het ge not van een pijp, de Verschillende werkstukken. Caltexboring wordt voortgezet De Caltex heeft meegedeeld, dat het testen van de bron op Ameland uitge steld is en dat de boring zal worden voortgezet. KORT PARTICULIER BEZOEK Langdurig beraad van kernkabinet (Van onze Haagse redactie) Het besluit van koningin en prins om niettegenstaande een negatief advies van het kabinet per vlieg tuig naar Spanje te vertrekken naar moet worden aangenomen voor een ontmoeting met prinses Irene heeft gisteren sterk de aandacht getrokken. Koningin cn prins zyn na een langdurig oponthoud in Parys, waarin kennelyk overleg met Den Haag is gepleegd, om streeks half twee van het Paryse vlieg veld Orly opgestegen echter niet om de reis voort te zetten, maar om terug te vliegen naar Soesterberg. Om 15.06 gistermiddag landde het ko ninklijke vliegtuig op Soesterberg, waar vandaan het 's morgens vroeg was ver trokken. Vrijwel onmiddellijk daarna stapte de prins uit om per auto naar Soestdijk te vertrekken. De koningin die met hem in het vliegtuig zat. heeft n niet zien uitstappen. Zij zat niet de auto met de prins Het is onbe kend gebleven op welk tijdstip de konin gin hel vliegtuig verliet. Particulier bezoek Tijdens een gesprek met de woord voerder van de regering is aan het A.N.P. meegedeeld, dat het bezoek van koningin Juliana en prins Bern- hard aan Parijs een strikt particulier karakter heeft gedragen. De woordvoerder noemde een aan hem van vele kanten voorgelegde vraag of „de koningin en de prins, op weg naar Barcelona zynde, vanwege het kabinet verzocht werden terug te komen, non sens. Hy verklaarde by herhaling, dat de reis naar Parys van volstrekt per soonlijke aard was. Het kabinet heeft zich in geen enkel opzicht met de reis bemoeid, zo verklaarde hy. Beraad Minister-president Marijnen en de mi nisters Biesheuvel, Toxopeus en Scholten hebben gisteravond enige uren verga derd op het departement van Algemene Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag Na afloop van de bijeenkomst (kort na half elf) gaven zij geen antwoord op de talrijke vragen die journalisten op ren afvuurden. Minister Marijnen deelde mee. dat hij geen inlichtingen kon ge ven Ook over het onderwerp van de bij eenkomst zijn geen mededelingen ge daan. Waarnemer zou V.N. op de hoogte moeten houden Elf doden bij vuurgevechten op Cyp irus De Britse regering heeft aan presi dent Makarios uitgewerkte tegen voorstellen doen toekomen, die een compromis vormen tussen de Brits- Amerikaanse voorstellen van vori ge week om naar Cyprus een inter nationale strijdmacht van militai ren uit NAVO-landen te zenden, en de bezwaren die het staatshoofd van het eiland dinsdag hiertegen kenbaar had gemaakt. In deze tegenvoorstellen wordt onder meer tegemoet gekomen aan de wens van Makarios, dat er een hand moet be staan tussen de internationale stryd- inacht en de Veiligheidsraad. Engeland stelt, voor, dat een op Cyprus gestatio neerde waarnemer van de V.N. geregeld aan het secretariaat van de V.N. en aan de Veiligheidsraad verslag uitbrengt over de activiteit van de internationale strijdmacht, Engeland heeft er echter bezwaar tegen, dat de waarnemer direct gezag over de strijdmacht zou hebben. In het Britse antwoord wordt nog gezegd dat ingeval de Cyprische regering nu haar fiat geeft, de eerste eenheden van Stafchef van het Kongolese leger gedood De stafchef van het Kongolese leger, luitenant-kolonel Eugene Ebaja is in de provincie Kwiloe gedood door terroris ten die een hinderlaag hadden gelegd, zo is in Leopoldstad vernomen. Ebaja, was na de bevelhebber van liet leger generaal Moboetoe, de hoogste functio naris in de strijdkrachten. Ebaja werd gedood bij een actie van terroristen tegen Kongolese militairen die trachtten de weg open te houden tussen Kikwit, de hoofdstad van de pro vincie Kwiloe en de plaats Goengoe, 96 kilometer zuidelijker. de internationale strijdmacht in de loop van de komende week op het eiland kun nen aankomen. Hoewel Engeland en ook de V.S. het beginsel aanvaarden van een band tussen de strijdmacht uit NAVO-landen en de Ver. Naties, zen zij het denkbeeld, dat de strijd macht onder controle van de Veilig heidsraad zou moeten staan, van de hand. De strijdmacht zou dan haar „Europese" karakter verliezen. Incident Op Cyprus zijn gisteren zes Grieks Cy- prioen en 5 Turks Cyprioten om het le ven gekomen en achttien gewond bij nieuwe gevechten op het eiland- De vuurgevechten braken uit in een gebied rond twee op 25 km van Nicosia gele gen dorpen, het overwegend Turkse plaatsje Ayios Sozemenos en het dorp Antheniou, waar de Grieken ver in de meerderheid zijn. Na moeizame onderhandelingen onder grote spanning kwam het tot een staakt- net-vuren. Zwolse vierling meerderjarig De Zwolse vierling Kyffers vierde gisteren onder grote belangstelling zyn 21-ste verjaardag. Tal van kranten en weekbladen alsmede radio en televisie toonden belang stelling. De grote toeloop was een gevolg van de omstandigheid dat de vierling meerderjarig is gewor den, waardoor deze verjaardag in tegenstelling tot die van de laat ste jaren allesbehalve rustig ver- Han die bij een accountantskan toor werkte, is nu als telexist in Ede in militaire dienst bij de land macht. Riny volgt in het Sophia- ziekenhuis een opleiding tot labo rante. Elly is telefoniste-typiste bij een bouwmaterialenhandei en Do- rothe ten slotte is jeugdleidster. De jongelui denken nog niet aan trouwen en zijn ook nog niet ver loofd. Zeelands zeehaven-in-wordintr in het Zuid-Sloe zal nog dit jaar zijn plaats gaan innemen in de rij van Nederlandse havens. Omstreeks augustus-september komt de haven niet bijbehorende industrieterreinen gereed. Dan zal de eerste fase van het Sloe project zijn voltooid. Voor de toekomstige industrieën langs het Sloe is er een prettige bijkomstigheidde Sloehaven wordt 13 meter diep (min N.A. P.) in plaats van 11 meter N.A.P. Een overigens minder ernstige tegenvaller is hiervan de oorzaak. Bij het uitbaggeren van de haven is namelijk geble ken, dat de baggerspecie meer slib en minder zand bevat, dan men aanvankelijk had veronder steld. Geen nood echter: de wer kers in het Sloe staan voor niets. De haven wordt gewoon twee meter dieper, waardoor men toch een voldoende hoeveelheid zand krijgt voor het opspuiten van het 85 hectare grote indus trieterrein. Op tweeërlei fronten wordt hard ge werkt in het Sloe: by de combinatie het Zuider-Sloe. die in opdracht van rijkswaterstaat de haven klaar maakt en de industrieterreinen opspuit en bij de reparatiewerf met dokken van „De Als een. boerin voer strooit voor haar kippen dan zal ze opmerken, dat die kippen Bltljd pikken in een strikte volgorde De sterkste en brutaal ste kip pikt het eerst, daarna komt nummer twee van de ranglijst enzo voorts. Wee de kip. die voor haar beurt pikt ze wordt met snavelhouwen en geschreeuw weggejaagd. De huidige eierenherrie in de Europese Economi sche Gemeenschap doet denken aan de piklljBt in het kippenhok. In het verle den was het zó. dat Nederland goedko pe eieren produceerde en nummer een stond op de Internationale (pik)lljst van eierenleveranciers. Nederland leverde bijvoorbeeld veel eie ren aan Engeland, totdat de Engels re gering beschermen- ae maatregelen nam voor de eigen klppenhoudcrs Het Ne derlandse e> verdween daarna zo goed als geheel van de Engelse tafel en de Engelsen eten nu duurdere (Engelse) eieren. Het was wel aangenaam, dat Neder land daarna zijn eierenuitvoer naar West-Duitsland sterk kon opvoeren en het zag er zelfs naar uit dat de nieuwe groot-afnemer een betrouwbaarder cliënt zou zijn dan Engeland, want West-Duitsland behoorde te zamen met Nederland lot de Europese markt en het zou duB aan Duitsland niet licht vallen de Nederianders van de Duitse eiermarkt te verdrijven. Deze verwachting heeft zich echter niet verwerkelijkt. De Westdultse regering heeft enkele jaren geleden beschermen de maatregelen genomen om de eigen produktie van (Duitse) eieren op te voeren en thans is er zo'n overvloedig eierenaanbod in Duitsland, dat men de import van (goedkope) buitenlandse eieren wil beperken. Dat is bijzonder onaangenaam voor Ne derland en het moet zelfs aan Duits land verwijten, dat het geen goed lid is van de Europese Economische Ge meenschap. Die gemeenschap Immers is opgericht om één grote Europese markt te scheppen, waarop een bepaalde mate van vrije concurrentie en vrije im- en export mogelijk zou zijn. Men zou geen beschermende maatregelen mogen nemen behoudens in uitzonderings gevallen tegen importen uit andere E.E.G.-landen. Welnu Duitsland heeft desondanks via beschermende maatregelen zijn eier produktie opgevoerd en het wil van daag dat Nederland zich ten dele terug trekt van de Duitse markt. Nederland is het daarmee uiteraard niet eens. Het zal er straks wel op neer komen, dat er met Duitsland wordt ge praat en dat er dan een compromis uit de bus komt, waarbij Nederland een veer moet laten en waarbij de Duitse producenten van (duurdere) eieren toch een zekere bescherming krijgen. Tegen het zoeken en vinden van zulk® „compromissen" kan in het alge meen weinig bezwaar bestaan. Waar echter wel ernstig bezwaar tegen moet bestaan is het feit dat West-Duits land aanvankelijk geheel eigenmachtig en zonder enig overleg Nederland als E.E.G.-partner in de kwade hoek heeft gezet. Het heeft gehandeld alsof de E.E.G. een kippenhok was en alsof Duitsland in dat kippenhok nummer een van de pik- lijst was! Zo'n houding belooft niet veel goeds voor de samenwerking binnen de E.E.G. Men zal er zich dan "ook in Bonn niet over moeten verwonderen, wanneer an dere E.E.G.-landen straks de samen werking binnen de E E G. met nog gro tere argwaan dan in het verleden zullen toetsen aan de afspraken, welke voor de Europese markt zijn en worden ge maakt. Hierbij mag ook nog wel even aange tekend worden, dat Nederland, wat betreft de aardappelexport, niet zo ge lukkig zit binnen de E.E.G. Terwijl op dit ogenblik de Nederlandse aardappe len beneden de kostprijs verkocht moe ten worden, wrijven de Franse aardap peltelers zich In de handen. Zij krijgen van de Franse regering een stevige sub sidie en zij durven ten volle de concur rentie aan met landen zoals Neder land die een goedkopere aardappel voortbrengen, maar waar de telers zon der subsidie werken. Dat is dan een tweede voorbeeld van onjuiste marktverhoudingen binnen de E.E.G. Zou het kunnen dat én de regering van West-Duitsland én de regering van Frankrijk ieder voor zich en te zamen soms te weinig respect hebben voor an dere E.E.G.-partners? En zouden eer dere importconflicten met Frankrijk en Duitsland uit datzelfde te geringe res pect zijn voortgekomen Schelde". De werkzaamheden aan de beide forse havendammen verlopen geheel volgens plannen. De 1800 me ter lange oostelijke haven zal eind maart op hoogte zijn gebracht en de westelijke havendam komt eind augustus gereed. Ook met het opspuiten van het 85 hectare grote industrieterrein aan de Bevelandse kant vordert men ge staag. Voor het op een hoogte van 5 meter +N.A.P. te brengen industrie terrein is in totaal een slorige 3.5 miljoen kubieke meter zand nodig. Per week wordt circa 100.000 kub. verwerkt, Het terrein, dat bestemd is voor de wolkammers, is nagenoeg gereed. Men verwacht, dat met de bouw van de fabriek in de loop van april een aanvang zal worden ge maakt. Op de plaats waar nu de industrieterreinen worden opgespoten, wordt tevens een zijhaven 12 hec tare groot gegraven, die aansluit op het centrale havenbassin van voor lopig 54 heofsve Ook aan het Schcldeprojcct in het Sloe vorderen de werkzaamheden ge staag. Zo zullen de dokken in de eer ste helft van maart „onder water worden gezet". Op de foto zijn onder meer te zien de in aanbouw zijnde havendammen en de beide Scheïdedokken. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Kraandrijver redt twee levens en komt zelf om De 48-jarige kraandrijver C. A. Kir-honm uit Oosterhout. heeft gisteren in Dor drecht kunnen voorkomen dat twee ar beiders onder zijn neerstortende kraan werden verpletterd. Zelf verloor hij bjj dit ongeluk het leven. Het ongeval geschiedde op het werk terrein van de uitbreiding van de cen trale Merwedehaven. De"" mobiele hijs kraan sloeg om bij het verplaatsen ran een lading hout. De heer Kieboom wist door het geven van lange hoornsignaien de twee arbeiders op het gevaar te at tenderen. Hun werktafel werd door de neerstortende kraan versplinterd. De heer Kieboom. die zwaar gewond werd. is op weg naar het ziekenhuis overleden. ZWARE VERLIEZEN VOOR DE REGERINGSTROEPEN IN ZUID-VIETNAM Guerrillastrijders van de (communisti sche) Vietcong hebben woensdag in de Zuidvietnamese provincie Cantho een post van de regeringstroepen overval len en bezet, en daarna te hulp gesnelde gezagstrouwe troepen in een hinderlaag gelokt. Aan de zijde van de regerings troepen vielen 32 doden en werden 20 man gewond. Voorts worden nog 38 militairen vermist en vielen ruim hon derd wapens en drie zend- en ontvang- installaties in handen van de rebellen. Dit is in Saigon uit gezaghebbende Amerikaanse militaire bron vernomen. De Vietcongrebellen gaven nog dezelf de dag de post zonder slag of stoot prijs, In weken hebben de regeringsstrijd krachten niet zulke ernstige verliezen geleden. Bij de gevechcen om de post sneuvelde woensdag slechts één guerril lastrijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1