Rilland-Bath heeft plan voor muziektent klaar Vereniging bedrijfsvoorlichting Walcheren heeft betekenis Voorlichters wijzen op mogelijkheden 5 ZUID-BEVELAND AGENDA MARKTBERICHTEN ONTWIKKELING VAN SCHOUWEN BEPAALD DOOR VIER FACTOREN In Krabbendijke 80 woningzoekenden VERENIGING „ZIEKENZORG" TE BIEZELINGE BESTAAT 50 JAAR VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 WISSEL BEVELANDER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B In afgelopen 15 jaar bewezen pe jaarvergadering van de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting Walcheren, die gisteren in de City foyer te Middelburg gehouden werd, had een bijzonder tintje in die zin, dat de vereniging 15 jaar geleden opgericht is. Zowel de voorzitter, de heer W. K. van Nieu- wenhuyzen, als de secretaris, de heer G. Koole, besteedden daaraan aandacht. Secretaris Koole had een! overzicht van deze afgelopen 15 jaar samengesteld en daaruit bleek onder meer, dat de Walcherse ver eniging groeide van 40 leden aan het begin tot rond 540 leden mo menteel. „In de afgelopen jaren is gebleken, dat de vereniging veel betekent voor de boerenstand", zo verzekerde de heer Koole. HU zei er van overtuigd te zijti, dat de voorlichting o.a. op Walcheren op minder intensieve wijze gegeven zou kunnen zijn zonder de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Do heer Koole wees er de leden tot slot op, dat er voor de toekomst veel werk te wachten staat: in de eerstkomende jaren zal er o.a. nauw samengewerkt worden met de streekverbeterings- commissie voor Walcheren. De heer Van Nieuwenhuyzen zei in zijn openingstoespraak o.a.. dat Walcheren de eerste jaren, waarin de vereniging bestond, volop in het teken van de her verkaveling stond, soms met verhitte gemoederen, hetgeen hij zo vlak na de oorlog niet zo verwonderlijk vond. De voorzitter betoogde, dat Walcheren dank zij de herverkaveling herboren is als een streek met mogelijkheden, als een streek, waar onder de oude omstan digheden niet meer gewerkt zou kunnen worden, vooral door de grote verande ringen op allerlei terrein." POSITIEF ACHTER De heer Van Nieuwenhuyzen wees er vervolgens op, dat de problemen hoe daar tegenop gewassen te zijn vond hij een heel moeilijk te beantwoorden vraag momenteel liggen op het ge bied van de afzet. „Om die gezond te krjjgen moet U als leden positief achter de leiders van de standsorganisaties staan, zonder kleine verschillen in ge dachten tot grote geschilpunten to ma ken", meende de heer Van Nieuwenhuy zen, die kritiek verstandig achtte, maar dan opbouwende. Het verheugde de voorzitter, dat de voorlichtingsdienst zich nog al eens mag verheugen in een negatieve hou ding van de agrariërs: 'door tegen stand wordt men immers, zo stelde de voorzitter, kritisch, hetgeen hij ge zond achtte om de zwakke punten te leren kennen. In dit verband wees hij er op. dat van de zijde der voorlich ters nooit gesteld wordt, dat men een bepaalde richting op moet, maar dat aan de hand van praktijkvoorbeelden bewezen wordt, dat er mogelijkheden in die richting zijn. Tevens wees hij er op, dat het thans zaak is te over denken hoe men het best eikaars be langen behartigen kan. AARDAPPELEN Op twee gewassen leverde de heer Van Nieuwenhuyzen commentaar: de suiker- bietenprijs achtte hij goed, die voor de aardappelen kritiseerde hij. „Die is be neden de kostprijs gedaald. Ik deel niet de mening van het parlementslid, waarschuwt voor een kleine oppervlakte aardappelen in de oogst 1964, hetgeen volgens dit kamerlid ernstig zou kunnen zijn voor de consument. De producent interesseert deze heer kennelijk niet", merkte de heer Van Nieuwenhuyzen op. Ir. H. P. de Bruin, de rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden, zei vervolgens, dat de belangstelling getuige de 15 praatavonden voor de streekverbetering Walcheren goed is. „Wij willen deze zaken be paald niet binnenskamers houden", verzekerde de heer De Bruin, die voorts zei veel van deze streekver betering te verwachten. Hij wees er op. dat tijdens de praatavon den van de zijde van de agrariërs ver schillende suggesties op velerlei terrein naar voren gebracht zijn. Hoe gevari eerd de onderwerpen zijn bleek uit de opmerking van ir. De Brum, dat de Walcherse voorzitter „verstrikt" ge raakt is in een kookcursus voor man nen. Als tweede punt bracht ir. De Bruin de beroepententoonstelling onder de aandacht, die in Middelburgs „kunst zaal" gestart is. Hjj merkte op, dat zich tot nu toe rond 3000 schoolkin deren hebben gemeld om de expositie te bezoeken. Ir. De Bruin achtte het van niet te onderschatten betekenis, dat de jongens en meisjes de moge lijkheid die er vroeger niet was wordt geboden om een beroep te_ kie zen en er zich op voor te bereiden. Tot slot deelde liy nog mee, dat er gedurende de volgende woensdag avonden van half 8 tot 9 uur voor de ouders gelegenheid is deze tentoon stelling te bezoeken, de bestuursverkiezing werd de heer Van Nieuwenhuyzen als voorzitter her kozen, terwijl in de plaats van de heer Bij BEROEPSKEUZE P. van Liere de heer J. Brouwer geko zen werd. De voorzitter dankte de heer Van Liere voor de activiteiten, die hij ontplooid heeft. BUIENONTWIKKELING Na de afhandeling van de huishoudelijke zaken hield kapitein J. H. Boer uit Woensdrecht een inleiding over de „Bui enontwikkeling in Zeeland". Hij gaf een overzicht van de onderzoekingen, die Het inderdaad juist is. dat regenbuien bepaalde voorkeursbanen volgen; en 2. Hoe zeearmen als de Schelde daarop van invloed zijn. Aan dit onderzoek over de invloed van land en water op de trekrichting en de intensiteit van de buien werken ook vele inwoners van Zeeland mee door o.a. me tingen van do hoeveelheden gevallen re gen. Voorts ging kapitein Boer in op het ontstaan van (onweers)buien en ver telde tevens interessante bijzonderhe den over de energie van een regen bui. Zo viel tijdens de forse bui op 1 juli van het vorige jaar op en rond de Slocdam in een half uur tijd 1000 miljoen liter water, dat is per secon de rond een half miljoen liter uit de ze bui Dat dit onderwerp de belangstelling had van de Walcherse leden bleek wel uit het grote aantal vragen, dat op kapitein Boer „afgevuurd" werd. Nieuwe boeken voor leeszaal in Goes De Goese openbare leeszaal en biblio theek heeft haar boekenbezit ook in deze maand weer met enkele tientallen werken uitgebreid. In februari werden aangeschaft: Romans; Beauvoir, S. de, De mandarij nen; Bruckner, Sadako wil leven; Dreux, Des konings glorie; Fabricius, Kome dianten trokken voorbij; Koolhaas, Een pak slaag; Kray-Sijsma, Eén weg voor allen; Mons, Het huis met de poppen; Oliver, Licht over het groene land; Van Praag. Jeruzalem van het Westen; Reeuwijk, De eeuwige bruid; Richter, Hij was mijn buurjongen; Thomsen, Het raakt ons allen: Viertel, De laatste ver zoeking; Van de Walle, Een vlek op de rug. Studieboeken: Bishop, Brazilië; Cage- ling, Zeegaande vloot; China tussen eer gisteren en overmorgen; Grolle. Dit komt U tegen in Israël; Handboek van de Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland; Hibbert, Arnhem 17-24 september 1944; Maxwell, Mijn huis heeft vensters op de zee; Nicolson, De eeuw van de rede; Morris Mini- Minor „850"; Van der Plas, Dagboek van het concilie; Schenk, Jeugdboek en school; Simca Aronde; Van Tricht en Oldambt, Anders dan anderen; Den Uijl, Vogels kijken; Vader, Een oud-Walcher- se boerderij. Buitenlandse romans: Christie, The clocks; McCarthy, The group; Maclnnes Decision at Delphi: Mortimer, The pumpkineater; Spring, I met a lady; Varé, Frohe Melodie. s-HEER-ABTSKERKE Raad komt maandag bijeen De gemeenteraad van 's-Heer Abtskerke komt maandagavond 10 februari om half acht bijeen en zal onder meer een voor stel behandelen 1200 te voteren als aandeel in de verbetering van de Vier- wegen, de weg van 's-Gravenpolder naar Smokkelhoek. Aan de wegverbelering wordt voor 30.000 door de gemeenten de Zak van Zuid-Beveland bijgedra gen. De raadsagenda vermeldt voorts verho ging van de jaarwedden van het gerneen- tepersoneel en een voorstel toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de oprichting van de Zeeuwse bestuurs- school, dit onder voorwaarde, dat de lessen worden gegeven op vrijdags en zaterdags. De raad zal zich verder uit spreken over een wijziging van de I.Z.A.- regeling, inhoudende betere begripsom schrijvingen. HOEDEKENSKERKE Spaamieuws Bij de stichting spaarbank der coöpera tieve boerenleenbank „Hoedekenskerke' c.a. te Hoedekenskerke, is in de maand januari 1964 een bedrag van 250.209,29 gestort en een bedrag van ƒ214.396,54 terugbetaald. Het saldo per 31 januari 1964 bedraagt 6.864.330.68. Aantal nieuwe spaarders in de maand jan.: l: KRABBENDIJKE Jaarvergadering hervormde mannen Dinsdagavond kwam de hervormde mannenvereniging in de consistorie de Ned. hervormde kerk voor de 12de jaarvergadering bijeen. Voorzitter Schouten opende de vergade ring en hield vervolgens een bijbelinlei ding handelend over Lukas 10 38-42. De heren J. Koster, J. Schouten en J. Mallekote voerden enkele stukjes op, terwijl de heer A. de Pagter een film over Israël vertoonde. >-Heerenhoek \iert het aanstaande weekeinde zijn carnaval. Dat gebeurt ditmaal onder het motto: „Mè ök nooit niks". Zaterdag worden de festiviteiten ingezet met een kinderoptocht, zondag staat er een praalwagenoptocht op het programma. De kinderstoet start zaterdagmiddag elf minuten over twee bij de Jeugdhoeve. Prins Janus I zal tegen drie uur op het gemeentehuis arriveren om daar de sleutel van de oude stadspoort in ont vangst te nemen van burgemeester R. O. M. Waelput. Daarna wordt de kin deroptocht voortgezet. En 's avonds is er carnaval in de Jeugdhoeve en de cafés. Om half twee zondagmiddag start de praalwagenoptocht, 's Avonds wordt liet feest weer voortgezet in de Jeugdhoeve. WEMELDINGE Spaarnieuws Bij de coöperatieve boerenleenbank te Wemeldinge werden in de maand janu ari aan spaargelden gestort tot een be drag van 148.455,28 en terugbetaald tot een bedrag van 118.62272,1. Het saldo aan het eind der maand bedroeg 4.726.950,92. Er werden 19 nieuwe boekjes uitgereikt. Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Wemeldinge van de N.C. V.B. hield dezer dagen haar maande lijkse bijeenkomst onder leiding van haar presidente mevrouw Philipse-Aar- noudse. Mej. C. de Klerk uit Vlissingen, hield een lezing over „Nut en nood zaak van lichamelijke opvoeding". Middelburg Electro: De wurger van Blackmoor. 19 30 uur. 14 Jaar Concert zaal Galaconcert „Instrumentale", 20 uur City Feestavond bij huldiging pas toor H Snel. 20 uur Suisse: Middelburg se Vogelvrienden, 20 uur VUssingcn Alhambra: De schat tn het zilvermeer. 20 uur. 14 Jaar Luxor: Texas John, 20 uur, 14 laar Goes Grand: Het rendez-vous in de nacht. 20 uur, 18 laar Prins van Oranje: Lezing dr. A. L Constandse voor Z V U over „Achtergronden van de gebeurtenissen in Afrika". 20 uur. Prins van Oranje: Toneelavond sehoolver. .Astra" van chr lyceum voor Zeeland. 19.45 uur. Hengstdijk zaal Heijens: Voorlichtings avond ruilverkaveling. 19 uur- Axel Het Centrum. Lezing mevrouw Clasca Ozinga over „Kind en expressie" voor Z V.U.. 20 uur Zlerlkzee Concertzaal: „Grote Avond" van sehoolver. „Contact Prof Zeeman lyceum. 20 uur. Carnavalsfeest in 's-Heerenhoek Familiefeest van chr. agrariërs op Zuid-Beveland De C.B.T.B., de C.P.B. en de C.P.J. op Zuid-Beveland bezorgen hun leden dinsdag aanstaande weer de jaarlijkse gezamenlijke familieavond- In de „Prins van Oranje" te Goes krijgen zij een ge varieerd programma voorgelegd; een rede van ds. ~J. van Winterswijk, Ne derlands hervormd predikant te Zeven bergen over „Het visioen van een land bouwer". liedjes van vroeger en nu, mu ziek en zang en de opvoering van de klucht „Papa strijkt de vlag", een on derdeel van het programma," dat de to neelclub „De Bevelanders,, voor haar rekening neemt. De presidente van de P.P.B. op Zuid-Beveland, mevrouw G. Boelman-Passchier opent de bijeen komst, de voorzitter van de C.B.T B. op Zuid-Bevcland, de heer J. J. de Jager spreekt een slotwoord. Oud-Hulstenaar kampioen landelijke etalagewedstrijd In de door de stichting propagandafonds gedistilleerde dranken uitgeschreven landelijke étalagewedstrijd heeft de heer J. F. G. Hemons (tot januari jl. inwoner van Hulst), thans te Bergen op Zoom het landskampioenschap gewonnen. Van de in totaal 749 „echte borrel-étalages" kreeg de oud-Hulsterse slijter het predi kaat van de beste, meest vindingrijke en mooiste étalage. De uitreiking van de kampioensbokaal „Het Gouden Glas" geschiedde in een speciaal voor dit doel gecharterd vlieg tuig, dat van het vliegveld Zestienhoven was opgestegen en op het plechtige mo ment op een hoogte van ongeveer 1800 meter vloog. Naast het Gouden Glas ontving de win naar een oorkonde en een gevelschild. Ds. Meijndert bracht bezoek aan St.-Annaland Dinsdag bracht de beroepen hervormde predikant ds. B. M. Meijndert uit Waar de een bezoek aan de hervormde ge meente St.-Annaland. De consulent ds Zwanenburg, stelde des namiddags ver schillende personen en kerkelijke colle ges voor en men bezichtigde het kerk gebouw en pastorie. Des avonds ging ds. B. M. Meijndert voor in een extra kerkdienst. In deze dienst hield hij een predikatie naar aanleiding van Mattheus 12 vers 42. Voor deze dienst was een matige be langstelling. Na deze kerkdienst was er gelegenheid om in de consistoriekamer met de dominee en zijn vrouw kennis te maken, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Boer Koekoek sprak in Oostburg Ongeveer 350 West-Zceuws-VIaminRcn toonden donderdagavond belangstelling voor de leider van de Vrije Boeren Par tij, tevens Tweede-Kamerlid, de heer H. Koekoek, die in hotel „Du Commerce" te Oostburg op zijn Zeeuwse tournee een rede hield Na een korte inleiding door de heer G Riemens uit IJzendijke, die deze avond niet direct als een propa- gandabijeenkomst van de zijde van de spreker zag, maar meer als een bijeen komst om contact te kweken met de kiezers, sprak de heer Koekoek over de probfemen in de landbouw Voor de inhoud van de toespraak, waarin de vele kritiek op alle andere politieke partijen, landbouwschap en standsorganisatie op viel, verwijzen wij naar het uitgebreid verslag van dt bijeenkomst in Klooster- zande in de krant van dinsdag. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten enkele aanwezigen gebruik Hierbij werden onder meer de eierexport naar Duitsland, de garantieprijs voor sui kerbieten en de ontruimde boerderijen in Hollandscheveld aan de orde gesteld. BORSSELE Bedankt voor benoeming De heer M. Waterman te Borssele, die was gekozen tot ouderling van de ge reformeerde gemeente aldaar, heeft voor die benoeming bedankt. HANSWEERT Evangelisatie Aanstaande zondagavond zal er in het verenigingsgebouw „Kaj Munk" te Hansweert voor het eerst een evange lisatiesamenkomst gehouden worden, waarin de heer A. de Ridder, hervormd- geref. voorganger te Vlissingen voor gaat. Hij zal spreken over „Een ko ninklijke zonde en haar gevolgen". Deze bijeenkomst begint om 8 uur. DR. DE GALAN VOOR 'T NUT IN HAAMSTEDE: Verlengstuk Toerisme, industrie, tuinbouw en woongebied or het Nutsdepartement te Haamstede sprak dezer dagen dr. C. de Galan. de scheidende onderdirecteur van het E.T.I. r Zeeland, over de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. Er zijn, aldus spre ker, vier sectoren, die een bijzondere groei te zien zullen geven. Dit zün het toerisme, de industrie, de tuinbouw de groeisector als woongebied. Omdat het eiland Schouwen-Duiveland nu al door 45.000 gasten jaarlijks bezocht wordt, vroeg dr De Galan zich af, waar de grens ligt. Het streekplan heeft voor zien in een aantal kampeerterreinen, maar het kan best zijn, dat dat aantal in de toekomst moet worden herzien Het weekeindbezoek was in verhouding tot het aantal verblijfsgasten laag, maar ook dit zal toenemen. Met de meren erbij zal er een stormloop van badgas ten komen en de accommodatie zal moe ten worden aangepast De spreiding wordt groter en net als op Walcheren zullen met Pasen al bussen met gasten komen. Wel zal het mooie natuurschoon voor hen moeten worden opengelegd. Wat dit openstellen betreft zei dr. De Galan nog, dat „10 000 toeristen belang rijker zijn dan tien grutto's". Deze gas ten zoeken rust en natuurschoon en het meest afschrikwekkende zijn de „verbo den tocgang"-bordjes. „Zeeland wordt een verlengstuk van de Randstad Holland, maar het blijft nood zakelijk de ontwikkeling met een grote dosis nuchterheid te bezien", aldus con cludeerde dr. De Galan. Tevoren had hij de historische ontwik keling van Schouwen-Duiveland beke ken. I-Iet. eiland bevond zich altijd in een stagnerende economische toestand, even als overig Zeeland Alleen de agrarische sector hield stand en ging vooruit. naam onderontwikkeld gebied was hier bijna op zijn plaats, maar de overheid maakte er „probleemgebied" van" de oorlog nam de achteruitgang, waar onder de bevolkingsafname, nog toe Het landverkeer bleef achter, wat de econo mie eveneens terugdreef Ook was er niet de echte mentaliteit om iets groots te verrichten Bovendien was Schouwen- Duiveland als economische eenheid te klein. De voorzitter van de Nutsafdeling, de heer N H. Lysen, bedankte spreker voor zijn boeiend betoog. Niet stormachtig Burgerlijke stand KATTENDIJKE Getrouwd: C. W de Groot. 24 j. en J. Gi jans, 26 J P. Dieleman, 24 J. en B. Oost, 23 J. WEMELDINGE Bevallen: M. TisslnkKoens, d. Overleden: J. J. M. Smits, 71 j. e. v. J. Cle- t; G A. Hardenberg, 71 J. e. v. M. Glas; W. Kole. 87 j. e. v B. van Boven; L. Benou, 87 j. wed. van A Snoep. KRABRENDI-JKE Bevallen: J. C MolhoekVersprille, d J. Maas—Nleuwenhuize. z.: L. M J de Be! Gelderblom. d T. P NleuwenhuizeSmits, 7..; M S v d BergeHoogcrheide. d M. van Pageede Goffau. z M TraasDees, d Ondertrouwd: W Weststrate. 27 J en C. de Jager, 26 R. Jasper. 30 J en M. Houteka mer, 29 Getrouwd: G. Ncels, 50 J en A, Lobbezoo, 41 j.; J M Ampt, 53 J. en N. W. van Winkelen, 49 J.; I. L. Sinke. 20 J. on C. Weststrate, 17 j.: C. Kruijsse, 26 j en J. J Nieuwenhuyzen, 19 J.; P. ,7. van Weele, 23 J. en G. D. J. Staal, 23 j. Overleden: C. C. van Baren. 92 J. wed v. A. Zuidweg: P. A. Snoep. 83 J. e v. M. de Kok: F Tramper. 50 J. e v. M. Neels: N. Zweed ijk 90 J. wed. v. M. Hoostraate: J K. Heijl, 22 j.; W. Klap 59 j. e. v. L. van Iwaarden: M. Smit. 66 J. e. v. J. Kok. De industriële groei zal volgens dr. De Galan, op Schouwen-Duiveland niet stormachtig zijn. Dit vanwege natuurlijke beperkingen. De industrie vestiging zal men moeten concentre ren in twee kernen, waarbij hij noem de Zierikzee en Bruinisse, ook gezien de ligging van deze gemeenten aan de doorgaande Noord-Zuid-verbin- ding. De tuinbouw is op het eiland schraal tot ontwikkeling gekomen en deze zal voor lopig niet veel profijt trekken van het langzaam zoeter wordende water dei- meren Duiveland kan, zo zei dr De Galan een groot tuinbouwgebied worden vanwege de geschikte grond Er zal een veiling moeten komen voor de afzet Als woongebied verwachtte spreker van Schouwen-Duiveland geen revolutionaire ontwikkeling, maar voor de enkeling liggen er vele mogelijkheden. Buitentjes en kleine villa's zouden met wat bebos sing op het kale land een welkome stof fering zijn. Als voorwaarden voor de groei noemde dr. De Galan in de eerste plaats het par ticulier initiatief. Een knelpunt achtte hij het dure water, speciaal voor de industrie. Een knelpunt achtte hij het industrie, en de tuinbouw In de toekomst zullen er een sporthal, zwembaden een schouwburg moeten komen. Bekend heid geven aan de streek achtte spreker wat het toerisme betreft niet meer nood zakelijk, maar wel wat het industrie en tuinbouw betreft- Belangrijk vond hii samenwerking, de zin van de Goereese gemeenschap VEJLING ST.-MAARTENSDIJK Uien: bonken 1319. middel 40/70 1190. drie lingen 901, piclder 730 Aanvoer 70 ton Aardappelen: bintje 9001050, bonken 1540 Aanvoer 30 ton. EIERMARKT BARNKVELD Prijzen (in I per 100 stuks): Eieren van 55/65 gram 7.65—0.50. alg prijs 8.45. alg. kg-prljs 1.39—1.46, kg-prlja 1.40 op basis 60,5 gram. COÖP. U1VSE EIERVKIUNG EDE Leswagen remde lichte botsing Op de Noordsingel tc Middelburg werd donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie een personenauto licht beschadigd toen de bestuurder. P. J. S. uit Vlissin gen niet tijdig genoeg bemerkte, dat een voor hem rijdende militaire leswagen. be stuurd door de dienstplichtig soldaat A. A. M. J. uit Gouda. plotseling remde. De personenauto botste op zijn voorgan ger. De militaire wagen werd licht be schadigd. Er waren geen gewonden. Weektanvoer ca. U miljoen nuk*, waarvan 593 530 In veiling werden gebracht Handel redelijk Prijzen (Sn t per 100 «tuk»): Eieren van 49/54 gram 7.03-7 «O: '-ieren van 54/59 gram 7 51—7 97. eieren van 59/64 gram 7.988.S3; eieren van GI/69 gram 8,93—9.44. KIER VEILING 9.B.E. Aanvoer 246.270 «uk* Hnr.ilei redelijk. Prijzen tin 1 per 100 «tukul- Eieren van 54/59 gram 7 56—8 C<ïeieren van 59. 65 gram 2.02—8 32: eieren van 65/73 gram 9 03—10 73: «endcile.-cn van 65/68 gram 940 1.74: Idetr -10 54. VISMIJN BRESKEN8 Verplaatsbaar, uitneembaar Verbouwingen in r.-k. lagere school Rilland-Bath heeft een plan voor de bouw van een uitneembare en verplaats bare muziektent op tafel. Daarmee zal een bedrag van f7500 gemoeid zijn. Het gemeentebestuur is erover in overleg ge treden met de muziekvereniging „Rillan- dia", die het op het ogenblik zonder een tent voor openluchtconcerten moet stel len. Zoals bekend moest de vroegere mu ziektent verdwijnen als gevolg van een verbouwing aan bakkerij Dieleman. Aan staande maandagavond zal de raad van Rilland-Bath een beslissing nemen over ■~et nu opgestelde plan. In hun voorstel schrijven b. en w. dat het verdwijnen van de vorige muziek tent bepaald niet als een verlies mag Burgemeester L. Cnossen: Burgemeester L. Cnossen van Krabben dijke heeft geheel tegen zijn gewoonte in tijdens de donderdagavond gehouden raadsvergadering een soort nieuwjaars rede uitgesproken. Burgemeester Cnos sen houdt gewoonlijk geen nieuwjaars rede, omdat de bevolking van Krabben dijke uitvoerige voorlichting ontvangt door middel van een mededelingenblad. De burgemeester heeft zicb in zün nieuwjaarsrede beperkt tot bet memo reren van de belangrijkste gebeurtenis sen op gemeentelijk gebied in het afge lopen jaar. Als een van de belangrijkste punten noemde hij het bereiken van een bevol kingsaantal van 3000. Hij wees erop, dat Krabbendijke wat de bevolkingsaanwas in Zeeland betreft, een zeer gunstige plaats inneemt In één jaar steeg het aantal inwoners met 95. De burgemeester deelde mede, dat men zeer binnenkort inzage kan krijgen in het Dlan tot uitbreiding van het bouw plan „West". In dit plan zijn alle straten gerealiseerd. De bouw van Uvaalf wo ningwetwoningen verkeert in een verge vorderd stadium, terwijl het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten hier vier wo ningen heeft gebouwd Overigens is de wonïngsituatie in Krab bendijke nog verre van rooskleurig, ge zien het aantal woningzoekenden van 80 Burgemeester Cnossen releveerde voorts de voortgang in de gereedkoming van het rioleringsplan. Het pompgebouw is reeds zover gevorderd, dat deze installa tie sinds enige tijd in werking is. De raadsleden zijn er na afloop van de ver gadering een kijkje gaan nemen Als een van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar noemde de burge meester voorts het gereedkomen van het bejaardentehuis Het aantal aanmeldin gen stijgt zo sterk, dat men reeds een wachtlijst met twintig namen heeft Hij zei dan ook. dat het gemeentebestuur zal trachten een uitbreiding van dit te huis te bewerkstelligen. worden aangemerkt, gezien de staat waarin deze verkeerde Bovendien wordt de plaats, waar de muziektent stond weinig gelukkig genoemd. Om „Rillandia" en ook andere plaatse lijke verenigingen een passende accom modatie te geven voor de manifestaties, die zij op hun programma's willen plaat sen is dus de bouw van een nieuwe tent nodig. De muziekvereniging „Rillandia" heeft zich zelfs bereid verklaard om -met de door de gemeente beschikbaar gestel de materialen zelf voor de opbouw van de tent te zorgen. Het komt b en w. ech ter wenselijk voor, aldus het voorstel, de opdracht tot montage te verstrekken aan de plaatselijke smid en de afwerking in handen te geven van de gemeentetim merman. Omtrent de voorwaarden, waaronder deze tent. die eigendom van de gemeente blijft, in gebruik zal worden gegeven zal nog een nader voorstel de raad bereiken. Het bestuur van de r.-k. schoolvereni- j in Rilland-Bath heeft de raad om iewerking verzocht bij de modernise ring van het schoolgebouw en bij de aan schaf van leer- en hulpmiddelen en van enig meubilair. In totaal zullen deze voorzieningen een uitgaaf vergen van Er moeten nieuwe ramen worden ge plaatst, plafonds vernieuwd, een nieuw entree gemaakt, vloeren uitgebroken ei vernieuwd, en de elektrische installatie dient te worden veranderd. Daarnaast zullen oude leermethodes dienen te w den opgeruimd en door nieuwe verv. gen, terwijl tevens enige opbergruimte moet worden geschapen. Vlissings Studiefonds keerde in 1963 ƒ840 uit Het Vlissings Studiefonds heeft in 1963 totaal 840 aan toelagen uitgekeerd, t betreft een totaal van vier toege stane verzoeken. Dit blijkt uit het jaar verslag van de Commissie van beheer van het Vlissings Studiefonds. Dit fonds heeft in totaal 22 verzoeken om een toe kenning van een studietoelage behan deld. Vier aanvragen werden ingetrok ken, vijf afgewezen, zes ingewilligd door het rijk en drie door het Zeeuws Studie fonds. De vier toegestane verzoeken be treffen de u.ts. en de kweekschool. Het verslag maakt voorts melding van de voor het Studiefonds teleurstellende mededeling, dat het verzoek om verho ging van de gemeentelijke subsidie werd afgewezen. „Het gevolg hiervan zal moe ten zijn. dat bij een stijging van de stu diekosten, en dus een groter aantal ver zoeken, de toewijzing van toelagen OP 12 FEBRUARI A.S. Behartiging belangen van 400 gezinnen Op 12 februari aanstaande zal het pre cies vijftig jaar geleden zijn, dat te Bie- zeünge de vereniging „Ziekenzorg" werd opgericht. Het was de toenmalige thans niet pensioen te Kapelle wo nende politiefunctionaris, de heer A. Ganseman, die het initiatief hiertoe nam. Het streven van de heer Gnnse- man was een vereniging in het leven ie roepen, die tot doel had, minder draagkrachtigen bij ziekte en ongeval te steunen. In de eerste jaren gebeurde dat alleen door het verstrekken van versterkende middelen; later is de vereniging zich steeds meer gaan specialiseren in het aan leden gratis verstrekken van mate rialen als bedden, weegschalen en derge lijke. Van welke betekenis het initiatief is geweest en in welke behoefte de ver eniging nog voorziet, moge thans wel blijken uit het ledental. Werd met een kléine groep begonnen, drie weken na de oprichting telde „Ziekenzorg" al 214 leden. Momenteel is elk gezin in Bie- zelinge lid, wat neerkomt op een be hartiging van de belangen van rond vierhonderd huisgezinnen. Van het toen malige oprichtingsbestuur, bestaande uit de heren A. Ganseman, voorzitter, A. Slabbekoorn, vice-voorzitter, A. v. d. Graaff, penningmeester, C. v. d. Linde, secretaris. J. Zuidweg, P. v. Iwaarden, P Fraaanje Jzn. en C. Lansen, com missarissen. is de heer A. Ganseman de enige nog in leven. De heer Ganse man, die thans het erelidmaatschap be kleedt, leeft nog altijd met het wel en wee van „Ziekenzorg" mee. Hij bezoekt trouw de vergaderingen en geeft advie zen, die door het huidige bestuur, be staande uit Chr. Smafiegange, voor zitter, J. M. Fraanje, secretaris, Joh. v. Liere, penningmeester, B. Sonke, AL C. Gijzel en M. Sinke, prijs gesteld worden. Uit de contributie heeft de vereni ging zich in deze halve eeuw eer keur van materialen aan weten te schaffen die een waarde van enkele duizenden guldens vertegenwoordigt. Het materiaal, dat al deze jaren is opgeslagen op de zolder van de con sistorie der Nederlands hervormde kerk door kerkvoogdij hiervoor gratis afgestaan heeft in vele ge zinnen dienst zich in zijn functie van bewaarder op uitnemende wijze van zijn taak ge kweten. De financiële positie van de vereniging, die de laatste jaren een zeer goede samenwerking heeft met de .ver eniging van wijkverpleging en „Lief dadigheid naar Vermogen" te Kapelle, alsmede met de plaatselijke artsen en wijkverpleegster, is goed. Dat ook de leiding in goede handen is. moge blijken uit het feit. dat de heren J. M. Fraanje en Joh. v. Liere beiden bijna twintig giar een bestuursfunctie vervullen, onderdag 13 februari zal de vereni ging de jaarlijkse algemene vergadering gouden jubileum zal dan ook op een voudige wijze feestelijk worden her dacht. It de week van 27 jBMiari tol I februari werden in de vismijn te Bresken* de vol gende hoeveelheden vi» aangevoerd: 43 kg bet, 631 kg schar. 204 kg schol. 84 kg kabel jauw. 2552 kg wijting 1200 kg onverkochto wijting. 1 kg «alm. 108 728 kg sehardtjn. 244 726 onverkochte schardijn. 786 053 kg ha ring en 4700 kg exportgarnnlen. VEILING ST.-ANNALAND Jien: middel 1160. bonken 1315. drielingen Zi. pickler 779 Aanvoer 33 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgamalon 50! kg. f 5.956.53 Schar 4 kg Bot 55 kg. Schol 318 kg Ongesorteerde vis 8 kg. Dankbaar en blij berichten wij dc voorspoedige ge boorte van ons dochtertje cn zusje, CORNELIA I.EL'NT JE (Corric) J. Jacobse. P. Jacobse- Mindcrhoud. Nelleke. Suus. Cobl. Veere, 5 februari 1964. Wagenaarstraat 6. Heden overleed plotse ling onze lieve zorgza me moeder, behuwd- moeder, oma en huis genote JOHANNA VAN DE VOORDE, op de leeftijd van bijna 59 jaar. Middelburg: J. M. de Jong- van de Voorde. J. de Jong. Jolanda. Anita. Vlissingen: F. van Opbergen. Vlissingen, 6 februari 1964. Duïjvendrechtstr. 32. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 10 februari a.s. des namiddags 2 uur vanaf het sterf huis. Heden overleed, zacht en kalm. onze geliefde vrouw en moeder, be huwd- en grootmoeder, LEIXTJE FRANCKE geboren Kluyfhout, op de leeftijd van 76 jaar en 5 maanden. Uit aller naam, J. Francke. Schore, 5 februari 1964. Schoorsezandweg 38. De overledene ligt op gebaard in de rouwka mer van het zieken huis St.-Joanna te Goes. De begrafenis heeft plaats zaterdag 8 fe bruari te 13.00 uur op de algemene begraaf plaats te Schore. Geen bezoek. Heden is plotseling van mij heengegaan mijn in nig lieve, zorgzame man JAN JACOBUS KLOMPE, in de ouderdom van 62 jaar. L. F. M. Klompe - van der Voorde. Wolphaartsdijk. 5 februari 1964. Sabbingedijk 5. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 8 febru ari a.s. op de algemene begraafplaats te Wol phaartsdijk te 14 uur. Heden is geheel onverwachts van o gaan onze lieve broeder, zwager, oom en oudoom de heer JAN JACOBUS KLOMPE, in de ouderdom van 62 jaar. Wolphaartidijk: J. M. Klompe. Kamperland: L. H. van Langeraad-Klompe. K. A. van Langeraad. Goes: H. Klompe. N. Z. Klompe-van Langeraad. Steenbergen: W. M. van Luyk-Klompe. A. J. van Luyk. Kamperland: E. C. van Langeraad-Klompe. J. C. van Langeraad. Wolphaartsdijk: C. Klompe. H. M. Klompe-Vogelaar. Goes: M. S. Klompe-van Staalen. Nichten en neven. Wolphaartsdijk. 5 februari 1964. Heden is geheel onverwachts van ons heengegaan onze lieve zwager en oom, de heer JAN JACOBUS KLOMPE, in de ouderdom van 62 jaar. Breukelen: J. C. van der Voorde. G. van der Voorde-Schnepper. Laura en Jeanette. Zierikzee: J. van der Voorde. A. van der Voorde-van der Kloot. Cokky en Hannie. Wolphaartsdijk, 5 februari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13