Afschaffing maximumstelsel leidt niet tot een groter drankgebruik Bestuur landbouwschap in beginsel voor wijziging registratieverordening Strenge eisen bij vestiging Cl STAMMENOORLOG LAAIT WEER OP IN ROEANDA EN BOEROENDI uw handen lopen nu gevaar ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN RECLAMEBOODSCHAPPEN VIA T.V. Haliplus jjalip Haliplus j „Resultaten van de landbouw zijn slecht" Nederlandse schepen voor massavervoer? DONDERDAG 6 FEBRUARI 1064 PROVINCIALE Z E E U W 8 B COURANT 8 Minister Veldkamp over drank- en horecawet (Van onze parlementaire redacteur). Ondanks alle moeite, die de minis ter en de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heren Veldkamp en Bartels en de staatssecretaris van economische zaken, de heer Bakker zich giste ren in lange redevoeringen hebben getroost om de Tweede Kamer er van te overtuigen, dat zij verstan dig zal doen de nieuwe drank- en horecawet aan te nemen, bleef een aantal afgevaardigden afwijzend staan tegenover de afschaffing van het zogenaamde maximumstelsel en de invoering van de mogelijk heid van vrije vestiging van hore cabedrijven, mits de eigenaar en de exploitanten en de inrichtingen aan bepaalde eisen voldoen. Ook op an dere punten bleef men kritiek oefe nen. Minister Veldkamp noemde de afschaf fing- van het maximumstelsel liet kern punt van het wetsontwerp. Daarom ging hij er nitvoerig op in. De tegenstanders van de afschaffing van dit stelsel v ten, dat het aantal bedrijven sterk zal stijgen cn dat het drankgebruik en het drankmisbruik zullen toenemen. De be windsman erkende dat het maximum stelsel in het verleden gunstig heeft ge werkt. Wij zijn nu echter in een geheel andere situatie aangeland. Het drankge bruik per persoon is veel minder. Minder bedrijven Tegelijkertijd valt een tendens waar te nemen tot vermindering van het aantal bedrijven, mede als gevolg van de strenge eisen die voor vesti ging worden gesteld. De minister ge loofde niet. dat afschaffing van het maximumstelsel zal leiden tot een stijging van betekenis van het aantal horeca- en slijtersbedrijven, omdat het gehele gamma van eisen van ze- 1 delijklieid, vakbekwaamheid, han- delskennis, kredietwaardigheid, in richting en dergelijke, gepaard aan de op zichzelf reeds ruimtelijk perkte mogelijkheid tot vestiging de benodigde financiering, misschien meer zullen remmen dan het maxi mumstelsel. Mocht het aantal bedrijven toch toene men, dan is daarvan geen ruimer drank gebruik of drankmisbruik te duchten, meende de minister. De nieuwe wet geeft namefijk tegen het drankmisbruik tal rijke waarborgen. Bovendien verleent een der artikelen aan de gemeenten de bevoegdheid de ver strekking van alcohol al dan niet tij- VRAGEN OVER VERKLARING VAN DE AMBASSADEUR IN MADRID „Is het waar, dat Harer Majestelts am bassadeur te Madrid openlijk althans in ecu verklaring aan een Nederlands rsburcau heeft verklaard, althans >t de zijne heeft gemaakt de' mening, dat het een kwart eeuw aan het bewind zijnde regeringssysteem in Spanje thans „milder" is geworden, althans milder aan het worden is, waarmee kennelijk is be doeld: de houding van dat systeem te genover de primaire rechten van de mens?" Dit heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) schriftelijk gevraagd aan de minister van economische zaken. Hij heeft verder gevraagd of de regering kennis heeft genomen van de recente mededelingen afkomstig van zestien in tellectuelen. ingesloten ui de centrale ge vangenis te Burgos, over aan hen zelf en anderen onlangs overkomen martelin gen en over de folteringen, die de sta kende mijnwerkers in Asturië eveneens hebben ondergaan, alsmede van de be richten van l februari inhoudende, dat het indertijd aangevangen proces tegen 3o personen, behorende tot de kring van bet democratisch socialisme en de vrije vakvereniging, plotseling is hervat? Neemt de regering, in het licht va.n deze en vele dergelijke feiten, de opinie en de verklaring van haar ambassadeur voor haar rekening en, zo neen, welke conse quenties verbindt zij dan aan het feit, dat deze onjuiste weergave van de Neder landse opvattingen over de rechten van de mens. door haar hoogste vertegen woordiger gedaan deze opvattingen in oe wereld in een verkeerd daglicht stelt en de werkelijke realisatie dezer rechten in Spanje eer zal belemmeren dan bevor deren?, aldus de heer Van der Goes van Naters. In Innsbruck is ec-n olympisch bal gehoudenwaarbij vele olympische cracks zich voor een keer op een j andere gladde vloer dan het ijs en de sneeuw van de. spelen begaven Foto: een gesprekje bij de dans vloer tussen v.l.n.r. Sjoukje Dijk stra, Manfrc Schnetldorfer, Marika Rilius en hau. partner Hans Jurgen Bauemler... te verbieden voor alle groepen inrichtingen, voor de gehele of slechts een deel van de meente. Tegen het maximumstelsel vi de dr. Veldkamp een aantal bezwaren De bewindsman vestigde er de aandacht op, dat aan de volledige vergunning naast de tapvergunning en de slijtver- gunning als afzonderlijke rechtsfiguur geen behoefte meer bestaat. Het wets ontwerp sluit niet uit dat voor een en dezelfde lokaliteit zowel een tapvergun ning als een slijtvergunning wordt ver leend. In het algemeen zal men daaraan echter weinig hebben, omdat de nieu we wet het tappen en het slijten in één lokaliteit verbiedt.. Kroegjes Een aantal kleine pittoreske cafeetjes ln stadsbuurten dreigt in moeilijkheden te geraken door de nieuwe inrichtingseisen, waaraan zij in de toekomst moeten vol doen. De minister was het er mee eens, dat deze cafeetjes soms een geheel eigen betekenis hebben met positief te waar deren kanten. Daarom wilde hij deze be drijfjes niet hun einde aanzeggen. De moeilijkheid voor hem was echter, dat hij voor deze kroegjes als categorie geen afzonderlijke regeling kon maken. Het was ook de. minister opgevallen, dat hefc alcoholgebruik onder de jeugd toeneemt. Als in koffiebars, cafeta ria's en dergelijke inrichtingen door jeugd i bruikt, da: kunnen ingrijpen, t ivordt ge- de gemeenten zei hy. Nadat dr. Veldkamp aandacht had ge schonken aan een aantal ingediende amendementen die volgende week in be handeling komen, zei hij van de vergun ninghouders, die zelf het bedrijf niet uit oefenen, maar de vergunning in strijd met de drankwet verpachten, dat zij op grond van het overgangsrecht geen nieu we vergunning kunnen krijgen. Zij slo ten een overeenkomst, die ih strijd was met de drankwet en die door de hoge raad meermalen absoluut nietig is ver klaard. De minister kon er bezwaarlijk aan meewerken, dat de inkomsten van deze vergunninghouders uit nietige over eenkomsten op een of andere wijze wor den gegarandeerd. Ten slotte deelde de minister mee, dat in het overgangsrecht de datum van 1 sep- tember 1962 wordt vervangen door januari 1964. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. Bartels, besprak en kele op de voorgrond staande sociaal- hygiënische aspecten van de nieuwe geling. De staatssecretaris van economische ken, drs. Bakker betoogde ten slotte, dat met de nieuwe drank- en horecawet gestreefd is naar een volledige integra tie van deze wet ln de vestigingswetge ving, zulks in het belang van het be drijfsleven en van de bescherming van het publiek tegen een onverantwoorde bedrijfsuitoefening. Strooptochten over de grens vanuit Kongo Batoetsi doodden vijftig mensen in grensplaats Raad van bestuur bouwbedrijf sloot overleg af Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft meegedeeld: „het overleg tussen de regering en de ver tegenwoordigers van de raad van be stuur bouwbedrijf over verrekening van wijzigingen in de lonen, heeft tot een zodanig positief resultaat geleid dat thans het overleg hierover in de orga nisaties kan worden voortgezet n dat een nadere uitwerking van de hoofd lijnen ter hand kan worden genomen. Partijen hebben het vertrouwen, dat1 spoedig algehele overeenstemming kan v/orden bereikt. Aan de bespreking, die I onder leiding stond van minister Bo-1 gaers, lagen voorstellen van de regering i ten grondslag, betrekking hebbend op enige in het verleden gerezen kwesties. Ij de lopende contracten en toekomstige aanbestedingen. Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de lederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantolne. Verkrijgbaar in grote doos cn royale tube na elke afwas Clipp.... uw handen altijd fluweel-zacht N.C.R.V.-voorzitter mr. Roosjen: „Commercie mag het programma niet aanvreten" Ongeveer drieduizend leden van de stam der Batoetsi zijn gisteren vanuit de Kongolese provincie Ki- voe, Roeanda binnengedrongen en. hebben enkele uren de grensplaats Sjangoegoe aan het Kivoemeer be zet gehouden. Zij zouden een vijf tigtal Afrikaanse burgers en mili tairen van de nationale garde van Roeanda hebben gedood, zo is van betrouwbare zijde vernomen. De Batoetsi verdwenen, na het stadje geplunderd te hebben, in de oer wouden van Roeanda. Zwolsmanponton vierde eiland Scheveningse pier (Van onze Haagse redactie). De ponton, die in opdracht van de „Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen Continental" van de Zwolsman-groep in aanbouw is op 'de werf van Verolme te Alblasserdam, zal dienen ter uitbreiding van de pier te Scheveningen. Deze procedure wordt door de E.M.S. Continental in de volgende, zeer nauw keurig gekozen'woorden geformuleerd: „De ponton zal als ponton naar Sche veningen worden gebracht en daar een eiland worden". De achtergrond hiervan is, dat voor het bouwen van een eiland een bouwvergunning nodig zou zijn. doch dat het bouwen van een schip niet aan een vergunning is gebonden. Het ligt in de bedoeling, dat de te Sche veningen op zijn poten gezette ponton voor het begin van het komende seizoen in gebruik genomen wordt. Aan de rijkswaterstaat is toestemming ge vraagd tot het plaatsen van de ponton; bij het verkrijgen van deze toestemming worden geen al te grote moeilijkheden verwacht, aldus een zegsman van de E.M.S. Vissers en reders overleggen met ministers Nadat <le minister van landbouw cn vis serij eind januari een delegatie van Ne derlandse visserij reders in audiëntie had ontvangen ter bespreking van bedrijfs economische aspecten van do vissery, zullen de ministers van sociale zaken en van landbouw en visserij op maandag 10 februari nu een delegatie ontvangen van de werknemers in bet visserijbe drijf voor het bezien van de sociale kan ten der visserijvraagstukken. Na afloop zullen de ministers een ge zamenlijke bespreking met beide par tijen houden over de gehele sociale en economische problematiek. Het bcdrflts- leven zal bij de besprekingen van werk nemerskant vertegenwoordigd zijn door de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale in Nederland' en de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneei. Van werkgeverszijde door de redersvereniging voor" de Neder landse zeevisserij en de vereniging van reders van vissersvaartuigen IJmuiden. De bespreking zal worden gehouden op het departement - serij. Ook aan de grens van Kongo met Boe- roendi is het tot een nieuwe stammen- oorlog gekomen. Dinsdag zouden negen mensen zyn gedood bjj gevechten tussen Bahoetoe en Batoesl in het gebied van Boegarama, ongeveer veertig km ten zuiden van Oesoemboera, de hoofdstad van Boeroendi. Het bloedbad dat de Bahoetoe enige tijd geleden onder de Batoetsi hebben aange richt, kwam, naar vermeld, aan het licht toen in Boeroendi steeds meer stoffelijke overschotten uit de rivier de Roezizi werden opgevist. Deze rivier vormt de grens van Roeanda en Boeroendi met Kongo. De afgelopen weken is het in dit gebied rustig geweest. „Ofschoon onze voorkeur uitgaat naar een reclamevrije televisie zou den wij er ons niet tegen willen verzetten, indien het nodig geacht werd, onder bepaalde voorwaarden een bescheiden deel van de beschik bare zendtijd te reserveren voor het brengen van reclamebood schappen door middel van de tele visie". Aldus mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., in het jongste nummer van de „Omroepgids". Tegenover de vraag of reclameboodschappen by de televisie kunnen worden toegelaten stelt de beer Roosjen zich niet afwijzend op. zij het ook onder bepaalde voorwaarden: „het „CHAOS IN HANDEL IN DIERGENEESMIDDELEN" De voorzitter van de stichting C.L.O.- Controle, de lieer J. I,. Nysingh, heeft sterk de indruk, dat de toepassing van diergeneesmiddelen buiten de dierenarts RnOO rlnrlon !om n°£ steeds toeneemt. Op de algemene OUUu UUUCll vergadering van de stichting in Utrecht bij gistermorgen, dat hieruit ener- zei hi) gistermorgen, dat hieruit ener- Volgens sommige berichten heeft de zijds blijkt dat de dierenartsen in toene. programma mag niet worden aangevre ten door de commercie". Naar het oor deel van de heer Roosjen zou in dit A. W. Biewenga NIEUWE SAMENWERKINGS STRUCTUREN INBOUWEN IN LANDBOUWSCHAP Het lijkt wrstandig dat. wanneer men denkt en spreekt over nieuwe structuren van economische samenwerking binnen ---- - van economiscne s< tand mtatrn tord.n ov.rwo|en of IM d d, met mwhjk K dat do VT.S. on do O„m'ogrn ho. ,„en dete In bot landbouwschap kan inhouwen c.q. het wenselijk omroeporganisaties by de regeling van deze reclame zouden worden ingescha keld. Gevaar voor pers De N.C.R.V.-voorzitter vervolgt zijn ar tikel aldus: „we weten heel goed dat et ook bij een bescheiden toelaten van re clame in de televisie allerlei vragen op komen. Wij hebben vroeger al eens ge wezen op bet gevaar waarmede de pers bedreigd wordt indien het mogelijk is advertenties op het beeldscherm te brengen. Dit gevaar moet te meer tot ons spreken nu de dagbladen zich tot de regering hebben gewend om aan dacht te vragen voor de moeilijke om standigheden. waaronder de Nederland se pers pogen moet zich staande te hou den. Nog pas hebben uitgevers van dag bladen en tijdschriften in Duitsland alarm geslagen, omdat de hoge op brengst van de televisiereclame de fi nanciële basis van de kranten in sterke mate heeft aangetast. Wij achten het een volksbelang van de eerste orde, dat de pers in Nederland haar waardevolle positie zal kunnen handhaven". De heer Roosjen zegt de mening te zyn toegedaan, dat de pers bij de exploita tie van reclameboodschappen, voor het geval besloten wordt reclameboodschap pen in de televisie toe te laten, moet worden betrokken. strijd tussen de twee stammen, die nu weer is opgelaaid, de afgelopen maanden achtduizend doden tot ge volg gehad voor het merendeel Batoetsi. Het secretariaat-generaal van de Ver. Naties in New York maakte intussen bekend, dat de persoonlijke vertegen woordiger van Thant in Kongo, de Haltiaan Max Dorsinville, van 30 de cember tot 5 januari jl. een bezoek heeft gebracht aan de hoofdsteden van Roe anda en Boeroendi naar aanleiding van ernstige gebeurtenissen. Nadat Dorsinville verslag had uitgebracht heeft Thant het staatshoofd van Roe anda een brief gestuurd, waarin hij wijst op de „positieve houding" van Boe roendi en de hoop uitspreekt, dat de autoriteiten van Roeanda van hun kant alles in het werk zullen stellen om een einde te maken aan de stammenoorlog. mende mate niet worden geconsulteerd bij bepaalde stoornissen in de gezondheid van de dieren en anderzijds, dat er spra ke is van een steeds groter wordende chaos in de handel van geneesmiddelen. Ook de mengvoederindustrie dreigt op kwalijke wijze bij de toepassing van be paalde geneesmiddelen betrokken tv worden, aldus de heer Nysingh. Volgens hem beginnen enkele grote varkens- en pluimveehouders hier en daar zelfs te eisen dat er preventief furoxone of anti biotica in de voeders worden gemengd,1 grotere hoeveelheden dan door het produktschap voor veevoeders zijn toege staan. De heer Nysingh merkte voorts op, dat in de agrarische gelederen onze kerheid heerst over de toekomst. Hij con stateerde. dat soms gevoelens van moe de'nosheid de overhand krijgen, die in feite fnuikend werken voor de verdere ontplooiing van het Nederlandse boeren bedrijf. Hui witominancnhilrl -r\\J\' Uw vitaminenschild tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo makkelijk is in Ie nemen. U komt dan gezond de winter doorl I FLACON 100 CAPSULES t 3.80 60 CAPSULES I 2.26 Een enkele tak van de agrarische nij verheid uitgezonderd werkt de land bouw onder zeer moeilijke omstandighe den en zijn de resultaten slecht. De laatste rapporten van het Landbouw- Economisch Instituut wijzen dat ook dui delijk^ uit. Hierin moet natuurlijk ver andering komen. De voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga. stelde dit gistermorgen in zijn openings woord voor de eerste openbare besluurs- ergadering van het schap in dit jaar. Hij besteedde in dit openingswoord aan dacht aan de rentabiliteit van land- en tuinbouw in het afgelopen jaar. Deze werd door het slechte weer beïnvloed, in het ene geval gunstig, in het andere ongunstig. Over, de pluimveesector zei de heer Biewenga. dat deze op korte als ook op lange termijn grote zorgen baart. In de eerste weken van dit jaar daalden de eierprijzen in ons land, ondanks de terugggang van de prodkutie, tot een katastrofaal niveau. Over het loon- en prijsbeleid zei de heer Biewenga: Het heeft er de schijn van dat we ge leidelijk de grens genaderd zijn waar bedrijfsleven en overheid niet meer in staat zijn de toestand in de hand te houden Men behoeft deze mening niet geheel te delen om nochtans met be zorgdheid de sociaal-economische ont wikkeling in ons land gade te slaan". Op het stuk van het controleren en in: de hand houden der prijzen heeft de regering zich tot heden niet sterk toond, zo zei hij. Hij herinnerde aan de stijgingen prijzen en bestedingen en aan de veron derstellingen van het centraal planbu reau over het in dit jaar te verwachten tekort op de betalingsbalans. Daarmee, zo zei hij, is de toestand gecreëerd die we ons een jaar geleden nauwelijks had den kunnen indenken. Het is dan ook te vrezen dat zich in 1964 en later een belangrijke werkloosheid zal openbaren. landbouwschap daar intensief bij kan betrekken. Het naast elkaar opbouwen van verschillende toporgnnisaties ver hoogt de kracht van liet bedrijfsleven in het algemeen niet omdat het leidt tot versnippering van deskundigheid en krachten, en ook naar buiten verwar rend werkt. Bovendien liggen de eindbeslissingen op het stuk van het beleid toch steeds weer bij een kleine groep van organisatie- voormannen die de ervaring wijst het uit niet op alle plaatsen tegelijk kun nen zijn. De voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, zei dit gistermor gen in zijn openingswoord voor de eer ste openbare bestuursvergadering in 1964 van het schap, «dat thans tien jaar be staat. Het A.N.P. heeft hierop het commentaar gevraagd van drs. Zijlstra. voorzitter de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tüindersbond. Ir. dt kring van deze or ganisatie leeft de gedachte aan een ..na tionale agrarische raad", die men zich voorstelt als een toporgaan voor com merciële samenwerking tusseen land bouw, handel in landbouwprodukten en landbouwprodukten verwerkende indus trie. De heer Zijlstra bleek van mening te zijn, dat de heer Biewenga, hoewel deze dit niet concreet had aangegeven, met zijn opmerkingen op deze ideeën gedoeld had. Het commentaar van de heer Zijlstra was dat dc ..nationale agra rische raad", zoals de C.B.T.B. zich die voorstelt, en het landbouwschap gelijkbare grootheden zijn. De heer Zijlstra vond dat er op het ogenblik een gebrek aan coördinatie op agrarisch- commercïeel gebied is, daarom is zijn organisatie voor de oprichting van een nationale agrarische raad geporteerd. De scheepsbouwer C. Verolme is bena derd door de voorzitter van het natio naal spaar- cn reisfonds „YVy komen", de heer M. Reckman, met een plan om te komen tot de bouw van een of twee grote schepen voor massa-passagiers- vervoer, die geschikt zouden zijn om de- leden van ,,\Vy komen", emigranten en ouders van emigranten dus, in de gele genheid tc stellen voor een lage passa- geprijs liet persoonlyk contact te hand haven. Nu schepen, zoals de „Willem Ruys", de „Grote Beer", de ..Zuiderkruis" en de „Waterman" of reeds, of spoedig niet meer beschikbaar zijn voor het transpor teren van emigranten of hun familiele den, meent de heer Reckman kennelijk, dat vervangende mogelijkheden moeten worden gevonden, en hij heeft hiervoor een gewillig oor gevonden bij de heer Verolme, die tegenover het A.N.P. ver klaarde ervan overtuigd te zijn, dat der gelijke schepen exploitabel zijn en zelfs winst kunnen opleveren. „Het idee is reeds bij mij in studie en staat zelfs ten dele af op de tekentafel. Het is niet mijn plan zelf als reder te gaan optreden, maar wel overweeg ik zulk een schip te ontwerpen. Of zelf te bouwen en hel een Nederlandse rederij ter exploitatie aan te bieden. Er is via het spaarfonds, dat nu vijf jaar bestaat, 22 miljoen gulden gespaard, waardoor ruim tienduizend mensen een reis hebben gemaakt. Dit lijkt een aanvaardbare ba sis. Onze mooiste schepen zijn naar het buitenland verkocht, omdat zij niet exploitabel zouden zijn. Het moei moge lijk zijn een goed en veilig schip te bou wen, dat gespeend van luxe welis waar voor het doel van „Wij komen" rel exploitabel is". 'Het Wereldgebeuren Landoorlog ""Poen Fernando ueiaunut de 51- 1 jarige president van Peru, in Juni vorig jaar de verkiezingen won. waa dat met de ongevraagde steun van de communisten. Thans bestrijdt hij deze communisten op hardhandige wijze. Z:jn politieslorrntroepen trekken door het oerggetned van de Andes, een ware veld slag leverend tegen de arme maar strijd lustige indio s, die door de honger ge plaagd zijn ontwaakt uit hun toestand van „eeuwige" lethargie cn opgestookt door communistische agitators ue groot grondbezitter» van hun boerderijen ver jagen en verinoorden, ixod en vernieling zaaiende benden vor men de laatste jaren een bekend beeld in het noorden van Zuld-Amerika. Re bel lenlegertjes opereren zowel in Venezuela als in Columbia. Noord-Brazilië wordt geteisterd door ontevreden boeren, die ónder leiding van Castrolsten dorpen platbranden en ondernemingen vemleien. in Peru is thans lets dergelijks aan de gang. De vonk van de haat is uit het na- oijgelegen Bolivia, waar vorige maand communistische mijnwerkers ia opstand kwamen, naar dit laad overgeslagen. Afstammelingen van oude trotse Ir.dia- nengeslachten, die lang gewoon zijn ge weest met weinig tevreden te zijn. ko men in opstand. Communisten hebben hen attent gemaakt op dc sociale tegen stellingen tussen platteland en stadsge meenschap. Castroisten hebben de In- dlo's aangespoord hun lot in eigen hand te nemen. En in een woeste opwelling hebben zij het land afgestroopt, brand schattend, plunderend en ln bezit nemend wat hen eeuwenlang is onthouden: land om te bebouwen en hen een bestaans basis te verschaffen. regering van de liberale president Belaunde Terry staat niet onver schillig tegenover het lot van de In dio s. Maar waa: driekwart van de Peru aanse bevolking tot de nietsbezittende klasse behoort, valt het niet mee orn op korte termijn maatregelen ter verlich ting van de nood te treffen, Landhervor mingsplannen zijn reeds direct na het aan het bewind komen van Belaunde Terry bij het parlement ingediend. De Kamer van Afgevaardigden, de Peruaan se Tweede Kamer, heeft het wetsontwerp D* wilde zij al aarzelend de s druk zetten. De plunderingen veroor zaakten ten slotte zo'n chaos, dat de op positie in het parlement ingrijpen eiste. Toen het zover gekomen was riep Be launde Terry Policia de asalto, de stormpolitie ln het geweer, terwijl hij zijn minister van binnenlandse zaken de laan uitstuurde. Belaunde Terry speelt met vuur. De aanleiding van de ongeregeldheden is niet precies na te gaan, maar de oorzaak is duidelijk. Eeuwenlang heeft het vuurtje gesmeuld en nu is de brand hoog opgelaaid. Van één enkele vuur haard is geen sprake. De vlammen teis teren het hele gebied van de hoogcordil- lera. De communistische agitatie heeft deze rel trouwens tot meer dan een na tionale aangelegenheid gemaakt. Zeven tienduizend politiemannen zijn tegen de ze uitbarsting nauwelijks opgewassen. De strijd wordt op primitieve wijze ge voerd. De politie beschermt zich met ou derwetse schilden tegen de stenen van de tndio's. maar de propaganda a la Cas tro is modern en daartegen zijn slechts drastische middelen, zoals een ingrijpen de sociale hervorming het juiste wapen. Hervormingen worden echter opgehou den door de langzame procedure in het parlement, terwijl de acties van de poli- Kort geleden nog verklaarde Belaunde Terry in het parlement, dat hij nooit op de Indio's zou laten schieten. Het ziet er echter naar uit, dat hij z(Jn woord niet zal kunnen houden De communisten epen de bergbewoners op tot het uiter- misbruik makend van de fatalisti sche instelling van de Indio. vaar zeer goed. Hij kent zijn pappen heimers door en door. Niet voor niets trok hij tijdens zijn verkiezings campagne vorig jaar op de rug van een lama, per kano en te voet door de meest afgelegen gebieden van zijn land. Overal stelde hij zich van de toestand op de hoogte, zodat men hem nooit zou kunnen verwijten, dat hij door zijn buitenlandse opvoeding hij bezocht in Parijs de middelbare school en door zijn jaren lange ballingschap, de situatie niet zou kennen. Aan hem zal het niet liggen, wanneer niets voor de Indio's wordt gedaan. Als architect en planoloog hij studeerde ln deze vakken aan universiteiten in Texas, Miami en Mexico is het plannenma- ken hem wel toevertrouwd Tijdens zijn •erkiezingscampagne heeft hij beloofd lan de armoede een eind te zullen maken en in de korte tijd, dat hij aan het be wind is, heeft hij reeds veel gedaan. De moeilijkheid is evenwel dat hij de eerste president is die zijn belofte probeert te houden, zodat hij een taak op zich heeft genomen, die door zijn voorgangers lan ger dan een eeuw werd verwaarloosd. Die erfenis van eeuwen kan Peru duur staan komen. C.-H.-gemeentebestaarders telegram aan koningin De vereniging van christelijk-historische leden van gemeentebesturen, die gisteren in Utrecht haar algemene vergadering hield heeft een telegram gestuurd aan koningin Juliana. In dit telegram geeft de vereniging hare majesteit de oprechte verzekering, dat zij in deze moeilijke gen voor haar en haar huis in gedachten ir„ZT?n"vt"" Ml "tar is en dat aij to Gods tam!» ,'bare zegen toebidt. In volgende vergadering definitieve uitspraak JUSTITIE: VOORLOPIG GEEN VERVOLGING IN HANGENDE ZAKEN Het bestuur van het landbouw schap heeft zich gisteren in begin sel uitgesproken voor een wijziging van de registratieverordening, waardoor landbouwondernemers die weigeren de voor het vaststel len van heffingen benodigde gege vens over hun bedrijf te verstrek ken, niet langer strafbaar zullen zijn. In plaats daarvan zal hun ambtshalve een heffingsaanslag kannen worden opgelegd. Zoals reeds gemeld zal hierdoor een einde komen aan het uitzitten van hech- tenisstraffen door „vrije boeren" wegens het niet vervullen van het inventarisa tieformulier. De wijzigingsverordening moet nog worden „voorgehangen" en zal in een volgende bestuursvergadering definitief worden vastgesteld. De bedoe ling is. haar by de komende mei-inv tarisatïe van kracht te doen zijn. In een toelichting op het voorstel wordt gezegd, dat het stellen van 'n strafsanctie op het niet-verstrek- ken van inventarisatiegegevens in een aantal gevallen niet leidt tot het daar- LANDBOUWVERORDENINGEN E.E.G. NU OFFICIEEL GOEDGEKEURD Het bestuur van het landbouwschap j besloot gisteren verder tot instelling van een commissie, die zich zal beraden over de taak en de organisatie van liet land- Na drie dagen van intensief vergaderen bouwschap, zulks in het licht van de hebben de ministers van landbouw van ontwikkelingen in de E.E.G. Ook het j de zes landen van de Europese Econo- uacil. feit, dat het landbouwschap binnenkort mische Gemeenschap gisteravond in beoogde doel. Van de gelegenheid tien jarpn bestaat, is aanleiding voor Brussel de landbouwbesluiten. die op de is gebruik gemaakt om door een twee- een dergelijk beraad. „marathonzitting" van december vorig ji jaar werden genomen, officieel goedge- I keurd. Er zal naar worden gestreefd op 1 juli van dit jaar de nieuwe gemeenschappe lijke markten voor zuivel, rundvlees en .rijst in werking te doen treden. Het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw zal zo spoedig mogelijk gaan werken. Hierin wordt de financie ring van het gemeenschappelijke land bouwbeleid van de E.E.G. geregeld. De ministers dienen nu nog de toepas singsbesluiten uit te werken, waarmee ze vóór 1 mei gereed moeten zyn. Dit om de Duitse regering voldoende tijd te geven voor de langdurige parlementaire procedure ter aanpassing van de natio- de wijziging der verordening buiten twij- fel te stellen, dat de verplichting tot 1 K het verstrekken van gegevens ook geldt 1 f wa- voor die gegevens, dl? ln het kader vu 1 ï-ÏVhMJandtauwsctap oeiwto Justitie De minister van justitie, mr. Y. Scholten, heeft het openbaar mini sterie opdracht gegeven in afwach ting van nadere beslissingen - geen vervolging meer in te stellen in han gende zaken over weigering van landbouwers om bepaalde bedrijfs- het gemeentelijke belastinggebied. D;i wetsontwerp beoogt de invoering van een belasting op onroerend goed van eigenaren er. gebruikers onder gelijk tijdige afschaffing van de grond- en personele belasting. In de brief wordt gesteld, dat de defi nitieve regeling, die de regering voor ogen staat, onjuist is. Het landbouw schap heeft steeds voor afschaffing van de grondbelasting gepleit en kan zich dus niet verenigen met de invoering van gegevens aan het landbouwschap te een belasting op onroerend goed. die in verstrekken. De tenuitvoerlegging hoofdzaak een vervanging is van de van reeds uitgesproken vonnissen we- oude grondbelasting. Het beveelt aan gens overtreding van de bestaande een oplossing te zoeken in een belasting inventarisatieverordening moet wor- naar draagkracht, in de eerste plaats den opgeschort. de woonplaatsbelasting. organisatie. Een Nederlandse voorwaarde werd aan vaard. dat alle vier verordeningen tege lijkertijd ln werking zullen treden. Hier door wordt voorkomen, dat bijvoorbeeld de voor ons land belangrijke zuivelveror- dening pas later van kracht zou worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3