BILT Terneuzens burgemeester heeft de goede verhoudingen veronachtzaamd VLISSINGEN EN MIDDELBURG ONVEILIGER Expositie over Instrumentale ALMANAK H0LLANDIA Raad Veere herdacht overleden raadslid Barend van Beveren BURGEMEESTER TERNEUZEN SPRAK OVER „OVERHEID EN PERS" Kantonrechter tot beledigde partij: „je moet er niet beter van willen worden BESPREKING BEPLEIT MET DE MINISTER EXAMENS HOOFDPIJNPOEDERS A.N.A.B. HIELD TOURNEEAVOND IN LEDELTHEATER TE OOSTBURG VRIJE EXPRESSIE-TEKENKLAS IN KROTWONING TE GOES t PR0V1N01ALB Z B B W 8 B COURANT DONDERDAG 8 FEBRUARI 19W Aantal aanrijdingen is ontstellend toegenomen Hel aantal aanrijdingen in Vlissingen en Middelburg is de laatste jaren ontstel lend toegenomen. In Vlissingen werden 203 aanrijdingen geregistreerd in 1960, 377 in 1961, 389 in 1962 en 450 in 1963. Hieruit blijkt dus een constante toena me. Middelburg heeft op verkeersge bied een slechte beurt gemaakt in 1963 toen het aantal aanrijdingen 418 be droeg. tegen 291 in het jaar daarvoor. In de jaren 1960 en 1961 bedroegen de ze aantallen respectievelijk 335 en 297. De cijfers van Terneuzen waren 258 in 1960. 253 in 1961, 274 in 1962 en 293 in 1963. Van de grootste gemeenten in Zee land bleef Goes ook nu weer het mees constant met de cijfers 239 in 1960, 254 in 1961. 254 in 1962 en 258 in 1963. De ze cijfers blijken uit een overzicht, dat is samengesteld door de inspecteur korpschef van gemeentepolitie te Terneu- In totaal vielen in 1963 in die vier ste den bij verkeersongevallen twaalf do den te betreuren, namelijk 4 in Vlissin gen. 3 in Middelburg en Terneuzen en in Goes. Het grootst aantal gewonden viel in Middelburg, namelijk 99, tegen 73 in Vlissingen, 65 in Terneuzen en 41 in Goes. In Vlissingen werden 44 gevallen waar genomen van het besturen van een voer tuig onder invloed van alcohol, in Mid delburg, 20, Terneuzen 15 en Goes 11 Het doorrijden na een ongeval kwam 12 maal voor in Middelburg, 11 maal in Vlissingen en Terneuzen en 6 maal ir Goes. Het veroorzaken van dood of li chamelijk letsel door schuld bij aanrij dingen gebeurde 12 maal in Terneuzen, 6 maal in Vlissingen, 3 maal in Middel burg en slechts éénmaal in Goes. Goes vormt in alle gevallen wel een gunstige uitzondering. Visserijschool telt maar 15 leerlingen Er zijn nog geen tekenen, die er op wij zen, dat de Zeeuwse kustvissers zullen overschakelen op de zeevisserij zodat er ook onder de vissers geen behoefte wordt gevoeld zich tlians reeds moeite te ge troosten voor opleiding tot de zeevis- vaartdiploma's. Niettemin is het school bestuur van de Stichting Zeeuwse Visse rijschool ran mening, dat het voor de Zeeuwse vissery van groot belang is, dat de school blyft voortbestaan, hoewel het aantal leerlingen (15). gering is. Een en ander staat in het jaarverslag over 1968. Voor de nieuwe cursus waren 10 aanmel dingen. beneden het daarvoor gestelde minimum, zodat weer toestemming aan het ministerie van o., k. en w. moest worden gevraagd om de school voort te kunnen zetten. Overigens is men van mening, dat ook eenmaal voor de kleine re vissersvaartuigen een wettelijk diplo ma zal zijn vereist, wat wel in de bedoe ling ligt, de aanmeldingen voor de cur sus wel zullen toenemen. Een januari 1963 begon de school in klas I met 9 en in klas II met 10 leerlingen. Begin 1964 waren deze cijfers respectie velijk 9 en 6. De vijftien leerlingen zijn afkomstig uit Breskens (6), Vlissingen (3). Arnemuiden (2),en Colijnsplaat. Tholen, Yerseke en Zoutelande ieder 1. In de provinciale bibliotheek voor Zee land te Middelburg is een kleine, maar interessante tentoonstelling ingericht in verband met het 75-jarig jubileum van de vereniging voor instrumentale mu ziek te Middelburg. Men vindt ln deze expositie o.a. de aan kondigingen en programma's van, en de recensies over het eerste concert, dat op 7 februari 1889 gegeven werd. Ook zyn er herinneringen te zien. zowel in woord als in beeld, van het 50-jarig ju bileum in 1938. Evenals as. vrijdag bij het galaconcert ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan trad bij het concert ter gelegenheid van het halve eeuwfeest de pianist Marinus Flipse op, toen als so list in het 2e pianoconcert van Rach maninoff. Een belangrijk deel van het geëxposeer de materiaal is ter beschikking gesteld door de secretaresse van de vereniging, mevrouw E. J. L. Rutgers van Rozen- burg-Lantsheer. Opbrengst Dousadj Alhoewel de actie Dousadj ai enige tijd achter de rug is zijn thans de netto-op brengsten van Serooskerke (W.) bekend f worden. Er kon een totaalbedrag van 315,25 worden overgedragen. Het or ganiserend comité had met enkele te genslagen te kampen, o.a. het niet be schikbaar zijn van het verenigingsge bouw terwijl ook de regen spelbreker was b(j enkele evenementen. /.eeuwse Ei hi Oostburg is het dan toch maar weer gebeurd. Een uitverkopende middenstander, die alles voor een appel en ei aanbiedt, geslacht offerd door een rechtlijnig denken de huisvrouic. Vrijwel ieder jaar is er in Zee land in de uit ver koopt ijd wel een winkelier, die op een dergelijke manier de economische basis van zijn bedrijf orulergraaft. Vorig jaar was het Vlissingen, het jaar daarvoor Hulst en nu is het Oost- burg. Een middenstander in de Burcht- straat", eo schrijft men ons, „wiens branche niet direct ge schikt was voor sen jaarlijkse op ruiming, had iets leuks bedacht om toch ook eens iets kwijt te ra ken." De man had, in roekeloze over moed, het befaamde bordje uti les voor een appel en een ei" in rijn etalage geplaatst. Al spoedig betrad een vrouw het pand. die in ruil voor een meege voerde appel en een zeer voor zichtig meegevoerd ei enkele winkeldochters verlangde. ,J)e helpende winkelbediende"zo besluit het schrijven, „liet niets bijzonders merken tegenover de koopster, die dit ais grap had ge zien, en gaf de artikelen mee." Groot gelijk. Had die vrouw eens aUes moeten vragen. Gisteren stonden de fraaie hengsten uit de Zeeuwse trekpaardenstallen weer op de Grote Markt van Goes tijdens de provinciale centrale pre miekeuring. Deze foto geeft i overzicht ian de keuring. (Foto P.Z.C.) Burgemeester Van Waes van Westdorpe: Met waarschuwing over ratiobouw „Naar mijn mening heeft de bur gemeester van Terneuzen de norm, te stellen aan goede verhoudingen in binnenlands bestuur, openlijk veronachtzaamd". Dit zei burge meester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe, woensdagavond in zijn nieuwjaarsrede tot de raad. Aan leiding voor deze opmerking was het ratiobouwplan van de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De heer Van Waes zei hierover letter lijk: „Jammer genoeg moet ik con stateren, dat mijn collega van Ter neuzen zich geroepen heeft gevoeld voor dit plan, zoals hij dat noemt, „de autoriteiten te waarschuwen". Naar mijn mening heeft hij hier mee de norm, te stellen aan goede verhoudingen in binnenlands be stuur, openlijk veronachtzaamd. Deze norm, die wel toestaat te po gen een Terneuzen-cuitus op te bouwen, verbiedt duidelijk de plan nen van anderen af te breken". „Hiervoor moet men te meer waken als men al jaren een bevoorrechte posi tie inneemt. Laat ik over de merites van de argumenten, die hij daarbij naar vo ren heeft gebracht drie opmerkingen maken: te bedenken is. dat afstanden van woonhuis tot werkplaats in een „gro te stad" vaak tien kilometer en veel meer zijn. Projecteer deze afstanden eens in Zeeuwsch-VIaanderen hoeveel arbeiders van de industrie in Terneuzen wonen in de samenwer kende gemeenten van ratiobouw?: laat men eens nagaan of de gunstig ste plaats om bouwterrein voor hui zen te projecteren wel direct ten noordoosten van de te vestigen in dustrie is". Wat de herindeling betreft zei de bur gemeester te hopen, dat een zuidelijke kanaalgemeente zal worden gevormd van zodanige betekenis, dat het de moeite waard is Westdorpe daarin te la ten opgaan. De burgemeester was van mening, dat daarvoor onder meer nodig is, dat het karakter van een kanaalge meente, dus industriegemeente, be houden blijft, en minstens de kanaal- oeverlengte behouden wordt, die in Sas van Gent-Westdorpe nu aanwe zig is. Burgemeester Van Waes merkte over de totstandkoming van een haven- en industrieschap met rijk en provincie op: „Ik zou de betrokken autoriteiten wil len vragen: vindt U het juist, dat een studie wordt gemaakt over beheers vorm van een aanzienlijk deel van de gemeente Westdorpe zonder dat deze gemeente daarbij is vertegenwoordigd, zelfs na herhaald verzoek er niet bij betrokken is?". Hoopvol De burgemeester zei, dat de achterlig gende periode naast bittere teleurstel ling van het nog niet goedkeuren van het kanaalschap, en het niet toekennen van kernfaciliteiten, dit niettegenstaan de het feit, dat de gehele kanaalzone als gebied van gelijke economische struc tuur moet worden aangezien, toch enkele hoopvolle aspecten heeft getoond. Hij en „over Hollandia-schoener» zingen ze 't hoogste lied 1" FLATJES VAN Tijdens een buitengewone zitting var de gemeenteraad van Veere is woens dagavond het heengaan van het vrye- lüstraadslid Barend van Beveren her dacht. De heer Van Beveren overleed dinsdagmorgen plotseling in zün wo ning aan de kade. Hy bereikte de zestig jarige leeftijd. Vrijdag zal het stoffe lijk overschot van de bekende rijks- tonnenlegger en eigenaar van het schip „Veergat" in Veere ter aarde worden besteld. „Dit abrupt einde volt ons zwaar, want Barend was een raadslid dat we gaarne mochten. Het was een man waar je o'p aan kon. Hij nam nooit een blad rooi de mond en dat kwalificeert hem als een man onder de mannen". Zo formuleerde waarnemend burgemeester jhr. I, F. den Beer Poortugael het ln zijn herdenkings rede, die hij in de raadzaal uitsprak ir aanwezigheid van wethouders, raadsle den de echtgenote en naaste familieleden van de overledene. Eind december maakte de heer Vqn Be veren nog de laatste raadsvergadering mee, ondanks zijn gezondheidstoestand ..Al ging het moeilijk toch kwam hij", zo sprak de burgemeester." want Veere en Van Beveren hoorden onafscheidelijk bij elkaar". Speciaal wilde jhr Den Beer Poortugael namens de raad dank brengen voor het werk de persoonlijk heid en het zeer eigen karakter van deze „varensman". Met de woorden „Barend vaarwel" besloot de burge meester zijn toespraak. Al vele jaren lang hebben leden van de familie Van Beveren deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Veere. Zowel de vader als de grootvader van de heer B. van Beveren hebben de functie van raadslid en wethouder bekleed. HOLÏ.ANDI A-SCHOENEN zijn verkrijgbaar bij: Schoenmagazijn FIRMA P. ROOVERS Lange Delft 48 - Middelburg memoreerde in dit verband onder meer het begin van dc kanaalwerken en ruilverkaveling in de gemeente. Deze werken zullen volgens hem mede bevorderen, dat Westdorpe komt te lig gen in de lijn van hoofdwegen in Z. Vlaanderen, zowel noordzuid als oost west verbinding en op 2 minuten rijden van de autosnelwegen naar Antwerpen Gent, de Belgische kust en Noord- Frankrijk. „Mede door de ruilverkaveling zullen de agrarische bedrijfsomstandighe den tot de meest gunstige in Nederland worden gemaakt. Door goede samenwer king zal een natuurgebied van kreek en bos ontstaan van ongeveer 80 ha, wat de bewoning van onze gemeente bepaald veel aantrekkelijker zal maken. Als daarbij dan de nieuwe ontsluitingsweg naar de nieuwe oprit van de brug van Sas van Gent, waarover met rijkswater staat in plezierig overleg 'n akkoord is bereikt, klaar zal zijn, zal een woon- werkgebied van totaal ander allure ont staan", aldus burgemeester Van Waes in zijn nieuwjaarsrede. Vergadering BOSK in Middelburg De afdeling Zeeland van de B.O.S K. komt donderdag 13 februari 's avonds om acht uur in vergadering bijeen ln ho tel ,,Het Raadhuis" te Middelburg. Na de behandeling van het jaarverslag en het financieel verslag zal een bestuurs verkiezing gehouden worden. Aan het einde van de vergadering kan men kij ken naar een documentaire film over het leven in „Zonneveld". Dr. H. A. Roebera, geneesheer-directeur van deze stichting zal over deze film spreken. Inbraak in fabriek te Zierikzee opgelost De rijkspolitie in Zierikzee heeft woens dag een inbraak In een van de op het industrieterrein aan de Delta straat te Zierikzee gevestigde bedry- ven opgelost. Zy hield twee Zlerilc- zeese jongens van 15 en 16 jaar aan. Zij hekenden de inbraak te hebben ge pleegd. Het ging hier om een inbraak in de con fectiefabriek Superdam. De daders hebben zich zondagavond toegang verschaft tot de fabriekshal via een raampje in het dak. dat met plastic was overtrokken: dit werd stukge sneden. De chef van het bedrijf, de heer P. ontdekte de inbraak maan dagmorgen. Hy miste een aantal ge reedschappen en een klein bedrag aan geld. Voor C.-H.-gemeentebestuurders INLEIDING MR. RIJPSTRA OP CONGRES IN UTRECHT De vereniging van christelyk-historisehe leden van gemeentebesturen heeft woensdag een congres gehouden in Utrecht. Tydens deze byeenkomst sprak mr. H. Rypstra van Terneuzen over het onderwerp „Overheid en pers". De heer B. Bol, directeur van de Nieuwe Haag- Bche Courant en voorzitter van de pro testants christelijke fracties in de ge meenteraad van Den Haag, keerde de volgorde van het onderwerp om en sprak over „Pers en overheid". Burgemeester mr. Rljpstra nam als uit gangspunt het begrip „public relations", dat volgens hem in wezen één van de hoofdbeginselen van ons democratisch bestel raakt, en wel het beginsel, dat de publieke zaak publiekelijk moet wor den behandeld. Hij was van mening, dat in bestuuriyk opzicht dikwijls tegen dit hoog geroemde beginsel van de over heid wordt gezondigd en dat dit her- haaldeiyk wordt uitgehold tot een zekere schy nopenbaarheid. „Vele zijn de infor mele besprekingen hetzij tijdens een officieus samenzijn van de raad of in enkele niet voor het publiek toeganke- lyke commissies waarin vóóraf oVer gemeentezaken wordt gesproken en waardoor de behandeling van die zaken in de openbare zitting vaak tot een ha merslag beperkt blijft. Dan kan een situatie ontstaan, dat meer en meer de gemakkelijk lijkende weg van de minste weerstand wordt gevolgd. Een weg, wel ke echter gevaren in zich draagt, er toe leidend, dat de toch al geringe interesse van de bevolking steeds verder weg ebt", aldus de burgemeester van Terneu zen. Hy pleitte voor het cultiveren van de juiste betrekkingen met de pers. Mr. Rypstra constateerde, dat in vele ge meenten vooral na de oorlog het contact „Je moet er niet beter van willen worden. Dat zou dan namelijk ten koste gaan van een ander". Dit zei de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moo- lenburgh tot dc kantonnier W. V. uit Oud-Sabbinge. die gisteren een ci viele vordering instelde tegen J. van W., onderwijzer te Katwijk. Van W. zou vorig jaar op het rijwielpad naast rijksweg 58 ergens onder Arnemui den zijn fiets zo ongelukkig in de berm hebben weggezet, dat een pas serende bromfietser er toch nog mee in aanraking kwam. wat resulteerde in een valpartij. De pantalon, die stuk was gegaan had V. maar vervangen door een nieu we en ook voor het overhemd, dat aan de mouw twee kleine gaatjes ver toonde, was een ander gekocht. „Alles bij elkaar enkele herstellingen aan de brommer meegerekend 77,20", sprak de kantonnier. „Wel een beetje veel" vonden mr. Moolenburgh en de officier van justitie, mr. K. P. Doedens. „Hebt U die broek soms meegebracht", werd V. gevraagd. „Ik heb 'm aan", deed de man triomfantelyk. „Kom maar hier by het licht, dan zal ik U eens laten zien waar het gestopt is". ..Nee komt U maar naar mij", zei de kantonrechter droog, „want ik ben het licht". VAKKUNDIG „Dat is vakkundig weggewerkt", concludeerde de officier en ook de kan tonrechter moest toegeven, dat er hoegenaamd niets meer aan de panta lon was te zien. Omdat de gevraagde vergoeding nog al erg hoog werd geacht besloot mr. Moolenburgh de civiele vordering terug te brengen op 35,95. De bouwvakarbeider J. G. uit Borssele, wiens brommer was geschept door een vrachtauto, had op zyn gemaakte onkostenlijstje onder meer staan: motor nagekeken en nieuwe fietstas gekocht. Ook hier vond de kanton rechter, dat men nogal te royaal had gehandeld bij het bepalen van de werkelijke schade. „We zullen van die 41.05 maar f 29,42 maken" besloot hij. „Eigenlijk had ik liever die oude tas gehouden, want die was groter", voerde G. nog aan. met de pers onderwerp van studie en organisatie is geweest. „Verschillende grote steden in ons land hebben eigen zelfstandige diensten gecreëerd, terwyi in verscheidene middelgrote gemeenten onder de afdeling algemene zaken of bij het kabinet van de burgemeester functionarissen zijn aangesteld, die voor het contact met de pers speciale belang stelling hebben en daartoe een opleiding ontvingen. In kleinere gemeenten zal het werk op dit terrein in eerste instan tie wel behoren tot de taak van de burgemeester", aldus de burgemeester van Terneuzen. „In die contacten", zo vervolgde hij, zo hoort men wel van perszyde wordt soms te weinig tegemoet komendheid van de zijde van de gemeentelijke bestuurders ondervon den. Ik geloof, dat deze klacht niet geheel ongegrond is". Hij was van mening, dat het noodzake lijk zal zijn, dat wordt uitgegaan van een sfeer van wederzijds vertrouwen. „Men kan werkelijk ten deze in ons land wel gerust zyn en de collegae ge meentebestuurders zou ik dan ook dur ven aanraden zelf te beginnen met. ver trouwen te schenken, omdat het fat soen van de Nederlandse pers enkele ongelukkige uitzonderingen daargelaten geroemd mag worden", zo verklaarde mr. Rypstra. In de contacten met de pers zal deze volgens Terneuzens burgemeester, van uit de overheid geconfronteerd moeten worden met tegenspelers, die terdege weten waar ze over praten en die de dis positie hebben voor een gesprek. Deze dispositie houdt zijns inziens ook in, dat de gemeentebestuurder zelf kan luiste ren en het kan verdragen, dat vragen worden gesteld, welke misschien in De- stuurdersoren als onbescheiden en on fatsoenlijk klinken, maar die in journa listieke kringen als vanzelfsprekend worden aangemerkt. Burgemeester Rijpstra merkte voorts op. dat niet alle onderwerpen van het veelomvattende bestuursterrein zich voor een verspreiding onder de bevol king door middel van de pers lenen. „Daarom is het nuttig, dat zo nu en dan, wanneer de noodzaak zich daartoe doet gevoelen, vanuit de overheid eigen pu- blikaties worden verzorgd", aldus bur gemeester Rijpstra. Over mosselverwatering Ged. Staten van Zeeland hebben zich in een schrijven tot de r uister van landbouw en visserij gewend met het verzoek een ver tegenwoordiging, bestaande uit een lid van Ged. Staten en een delegatie van de bij de mossel- verwatering betrokken Zeeuwse organisaties in de gelegenheid te stellen op korte termijn v schillende zaken aangaande de kunstmatige mosselverwatering met de minister te bespreken. Ged. Staten wijzen er de minister op. dat zij de mededelingen van de bewind»- man in brieven van 18 september en 21 oktober van het vorige jaar over de proefnemingen met het verwateren van mosselen besproken hebben met de betrokken Zeeuwse organisaties van kwekers, handelaars en conser venfabrikanten. Het bedrijfsleven heeft daarbij met be- langstelling kennis genomen van het voornemen van de minister om reeds in een vroeg stadium een nauw con tact te onderhouden met de in het geding zijnde bedrijfstak. Ook de toe zegging, dat geen ingrijpende beslis singen zijn te verwachten voordat de mjnister heeft kunnen kennis nemen van de inzichten van de Zeeuwse gedeputeerden over de voorkeur van de minister voor een bepaalde plaats voor een blijvende verwatering, heeft het bedrijfsleven met instemming ver nomen, aldus delen gedeputeerden de minister mee. Een en ander heeft evenwel dc b(j het (bedrijfsleven bestaande ongerustheid niet kunnen wegnemen, hetgeen Ged. Staten, gezien de op het spel staan de belangen, zich zeer goed kunnen indenken. In dit verband merken jij op, dat de gang van zaken met be trekking tot de oesterproef aan den houding van het bedrijfsleven niet geheel vreemd is. Ged. Staten zijn dan ook van oordeel, dat een bespreking, waartoe in het overleg de wens werd kenbaar ge maakt, zeer verhelderend kan wer ken. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen psy chologie de heer W. T. A. M. Everaerd te Hulst. PER ETUI VAN 6 EN tt Gezelschap Tetman de Vries J. Lukaart hield propagandarede jjVoor de aanvang van het ontspan- ningsgedeelte van de dinsdagavond in het Ledeltheater te Oostburg gehou- den toernee-avond van de Algemene J Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond J' (A.N.A.B.) hield de lieer J. Lukaart, 51 districtsbestuurder uit Goes een pro pagandistische inleiding, waarin hij enkele actuele onderwerpen behandel de. Vooropstellende, dat er vroeger twee A.N.A.B.-voorstellingen in Oostburg en een in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moesten worden georganiseerd om alle belangstellenden tevreden te kunnen stellen en er nu nog slechts één avond wordt gehouden voor geheel Zeeuwsch- VIaanderen. waarvoor door velen de concurrentie van de televisie als oor zaak wordt opgegeven, meende de heer Lukaart, dat dergelijke bindingsavon den toch zeer belangrijk zijn. Verf en papier yoor schoolkinderen Initiatief van twee jonge onderwijzers In een krotwoning aan de St.-Jacobs- straat in Goes begint zaterdagmor gen een vrye-expressietekenklaa van dertig lagere schoolleerlingen. De kinderen zullen in het vervolg op hun vrije zaterdagmorgen naar hartelust mogen tekenen en schilderen onder de bevoegde leiding van twee jonge onderwyzers, die bekend zyn met de vrye-expressiemethode De onderwij zers zijn Dick de Kok (28), verbon den aan de christelijke Prinses Irene- school en Jacques Th. Wondergem, onderwijzer aan de openbare Kohn- stammschool. Medewerking verlenen nog twee onderwyzers en een student. Iedere zaterdagmorgen van negen tot twaalf zullen dc kinderen in twee groepen in de gelegenheid zijn om zich „uit te leven" in het tekenen en schilderen. De leiding wil hiermee, zoals onderwijzer De Kok het uit drukt. „de mensen In Goes wat meer expressie-minded maken ten opzich te van de kinderen". Tegen een gering bedrag krijgen de kin deren die veel en goed werk leveren op school de beschikking over verf en papier Waar ze doordeweeks, door dc grote klassen op school, wei nig aan toe komen, kunnen ze dus nu op de zaterdagmorgen doen. Het zijn kinderen, waarin de onderwyzers iets^ „zien". De dertig zijn uitgekozen uit I een groot aantal jongens en meisjes, dat meedeed aan een tekenwedstrijd,] die was georganiseerd via de scholen. De kinderen, die naar de mening van de leiding van de tekenklas, de bestel tekeningen (van dc 180 stuks) had den ingezonden, konden aan de te kenklas deelnemen. Museumbezoek De kinderen zullen in twee groepen, van negen uur tot half elf en van half elf tot twaalf uur. op een daarvoor inge richt bovenzaaltje van zo'n acht bij vier meter van het oude Goese pand, aan het werk gaan. Omdat de onder wijzers ook een goed contact willen onderhouden met het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland zullen de kinderen zaterdagmorgen as. nog een bezoek brengen aan dit museum. Mocht men in de toekomst de beschik king krijgen over een grotere teken gelegenheid, dan /.ouden ook meer kinderen in de tekenklassen kunnen worden opgenomen. De onderwyzers hebben tot zo lang als het duurt van de gemeente de krotwoning gekre gen. Tot zo lang al3 het duurt, want het is zeer wel mogelijk, dat dit pandje in de nabije toekomst zal moe ten wyken in het kader van sane ringsplannen. In de avonduren is het „tekenhuls" als atelier in gebruik by de onderwijzers, die nog meer plannen hebben. Men wil andere amateurschilders aantrek ken om er op deze wijze een soort kring van Ie maken. Men wil lezin gen over de vernieuwing in het te kenonderwijs houden en mogelijk in de toekomst een drukpers aanschaf fen. zodat ook andere uitingsmoge lijkheden in de moderne expressie- methode aan de beurt kunnen komen. Verder is er het plan het resultaat van deze vrije expressie-groepen op een tentoonstelling tegen de grote vakantie te laten zien. Bouw sportlokaal Groede goedgekeurd Het gemeentebestuur van Groede heeft de rijkugoedkeuring ontvangen voor de verbouw van de voormalige lagere school tot gemeentelijk sportlokaal. Het werk is inmiddels aanbesteed, waarbij de firma Kareis en Belinge te Groe.de de laagste inschrijver was met een be drag van f 42.719. De technisch amb tenaar van de gemeente zal de raad, die vanavond (donderdag) vergadert, nog enkele toelichtingen verstrekken op het werk. Gedeputeerde Staten v*n Zeeland heb ben de gemeente Groede acht woning wetwoningen toegewezen ter vervan ging van krotwoningen. De woningen zullen worden gebouwd in de Schuit - vlotstraat ten zuiden van de r-k. kerk. Aan de raad wordt voorgesteld daar voor nog een stukje grond ter grootte van 1300 vierkante meter aan te kopen tegen een prys va n8,80 per vierkante meter. Voorts bevat de agenda voorstellen tot verkoop van grond aan dhr. P Vuijst te Groede. mejuffrouw S. S. de Vlieger te Amsterdam en mevrouw Schut-Kavsers te Groede voor de bouw van bungalows. De grondprijzen bedragen 10 per vier kante meter. Een anonieme midden stander. zo blijkt uit de ingekomen stukken, heeft het gemeentebestuur schrifteiyk geadviseerd meer woningen te doen bouwen. „Als wij wisten wie de ze middenstander was, zouden wij U voorstellen hem te antwoorden, dat hij zijn krant beter moet lezen", aldus b. en w. aan de raad. „Dan zou hy weten dat voor de bouw van huizen toestem ming nodig en dat de woningnood in Nederland dermate groot is, dat daarin op korte termijn niet kan worden voor zien". aldus b. en w die voorstellen de brief voor kennisgeving aan te ne- Terugblikkend op het jaar 1963, meende spreker te mogen zeggen, dat dit jaar voor de landarbeiders in Zeeland een betrekkelijk goed jaar is gewest. In dit verband noemde hij de twee loonsverhogingen die tot stand zyn gekomen en de uitbreiding van het aantal vrye zaterdagen tot 52. Hij vond vooral het laatste zeer belang- ryk, omdat door deze arbeidsverkorting een ontstane achterstand is ingehaald. Deze volledige invoering van de vrye zaterdag m de landbouw is volgens spreker nog slechts in 4 provincies, waaronder nu Zeeland, doorgevoerd, ter- wyi dit in de tuinbouw alleen nog maar in de provincie Zeeland bestaat. Wel zei de heer Lukaart, dat het opgevallen is dat nog niet allen deze vrije zaterdag ook werkelijk nemen, alhoewel hij zei te geloven dat dit in de toekomst wei het geval zal zyn. Ondanks deze voor uitgang, zijn we er echter nog niet, zo waarschuwde spreker, en haalde hierby de huidige loon- en prijzenpolitiek aan. Zo moet voor 1 april nog gesproken worden over de per die datum ingaande nieuwe loonsverhoging, welke zoals die nu wordt voorgesteld nog te laag moet worden geacht. Wat dc ongerustheid in de stygende lijn van de prijsbeweging aangaat, meende spreker dat het er alle schijn van heeft, dat op dit punt de regering zal ingrijpen. Ten slotte stelde hij zelf de vraag, waar het in de land bouw naar toe gaat en of er in deze be drijfstak voor de werknemers nog wel toekomst zit. Hij haalde hierby aan, dat er vooral in Zeeuwsch-VIaanderen veel werknemers uit de landbouwsector weg trekken naar andere bedrijfstakken en noemde hierbij als voorbeeld, dat er bij de z.g. meitelling van 1962 nog 900 land- bouwarbeiders waren, maar bij dezelfde telling van mei 1963 nog slechts 600, een achteruitgang dus van 300 in slechts één jaar, Ondanks het hiermede samen hangende feit, dat de A.N.A.B. minder leden krijgt, meende hij dat dit voor de landarbeider in het algemeen toch een goed teken kan zijn, omdat door dit afvloeien van de top van een overschot op de arbeidsmarkt waaronder vele seizoenarbeiders de werkloosheid in de landbouw zal dalen. De heer Lukaart zag zelfs de mogelijk heid dal er ondanks de mechanisatie in de landbouw een tekort zal kunnen komen aan landarbeiders. In dit ver hand noemde hij ook do steeds verder doorkomende fruitteelt in de streek en haalde hierbij aan, dat er in dc provin cie Zeeland in totaal 630 fruitteeltarbei- ders zyn tegen een totaal van ruim 1200 in geheel Nederland, terwyl zelf» ook de groenteteelt in de toekomst werk krachten zal gaan vragen. Dat Neder land langzaam aan een industrieland wordt, zag spreker als een voordeel voor de werknemers in de landbouw, omdat daardoor de boeren hun lonen zullen moeten optrekken en gelijke tred moe ten laten houden met die in de industrie sector. Omdat er op dit terrein van de snelle ontwikkeling voor de A.N.A.B. een be langrijke taak zal zyn weggelegd, aldus spreker, zal de bond actief en waak-, zaam moeten blijven en zullen, om dit doel zo goed mogelijk te kunnen na streven, alle landarbeiders ook georga niseerd moeten zijn, omdat ook hierin het spreekwoord „Eendracht maak: macht" van toepassing is. Ten slotte deelde de heer Lukaart nog mede, dat het N.V.V. in de toekomst zal gaan coördineren, zodat het aantal aange sloten bonden kleiner zal worden, het welk vooral voor de kleinere afdelingen op het platteland belangryk zal zijn. Na deze inleiding trad het gezelschap Tetman de Vries op met het toneel- en zangspel „Eigen paard is goud waard". De medewerkenden, Tetman de Vries. Myn de Vries-Ganzinga. Le- ny de Vries, Leo Dijkstra en Klaas Westra gaven hierin een zeer toepas selijke uitbeelding van een boeren gezin, bestaande uit twee broers, waarvan de oudste zich als paarden liefhebber voor het voortbestaan van het paard op de boerderij inzet en de jongere broer Leo, die daaren tegen meer voor mechanisatie in het bedrijf voelt, het paard als een over bodige luxe beschouwt. De leuk af wisselende zangstukken tussendoor, werden op de piano begeleid door Gerard Veldhuizen. Deze druk bezochte avond werd geopend door de voorzitter van de Federatie Zeeuwsch-VIaanderen van de A.N.A.B., de heer L. J. de Clerck uit Aardenburg. VERWACHT... NOORDELIJKE WIND Zonnige perioden en overwegend droog. Matige, langs de kust af en toe vrU krachtige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als giste- ZON EN MAAN 7 februari Zon op 08.12 onder l<-3/ Maan op 03.27 onder 12.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2