Weinig optimisme over realisering ontwikkelingsplan Vrouwenpolder Trekkernalatigheid van Nieuwerkerkse boer Westdorpe neemt deel aan ratiobouwplan Roezige Rotterdammer zat in een „botsauto" Burgemeester in nieuwjaarsrede Viermaal een boete: 120 AGENDA UITSLAGEN VAN PREMIEKEURING -ssa-TM VAN ZEEUWSE HENGSTEN IN GOES WONINGTOEWIJZING 1964 VOOR K0UDEKERKE IS ONVOLDOENDE PONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 V/ISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE! ZEEUWSE COURANT 6 Toeristisch bezoek belangrijk gestegen Burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder heeft gisteren tij dens de raadsvergadering in zijn nieuwjaarsrede moeten constate ren, dat de realisering van het ont wikkelingsplan van het Vrouwen- polderse gebied er niet rooskleurig uitziet. De heer De Kant her innerde zijn raadsleden in dit ver band aan de geheel stilgelegde bouw in de recreatieve sector, ter wijl alleen in Vrouwenpolder een reële vraag is voor de bouw van landhuizen met een voorzienings centrum; centrale voorzieningsge bouwen op kampeerterreinen; kamphuisjes, Eurotel, botel, va- kantiecentrum en dergelijke tot 'n voorzichtig geraamd bedrag van 20 miljoen gulden. Ook over de woningbouw was de bur gemeester weinig optimistisch gestemd. Geheel buitenom de recreatieve sector, dus enkel en alleen voor permanente huisvesting, liggen in het gemeentehuis voor de bouw van particuliere woningen in de premie- of de vrije sector rond 20 aanvragen. „Wij vragen ons, gezien de ontwikkeling op het gebied van de toe wijzing van bouwvolume en de benut ting van bouwcapaciteit met de grootste zorg af, hoe en wanneer deze aanvragers hun bouwplan zullen kunnen verwezen lijken", verklaarde de heer De Kam. Hij deelde verder mee, dat het de bedoeling is om te trachten van het toegewezen bouwvolume van 6 woningwetwoningen waarvan er 4 zijn bestemd ter vervanging van krot woningen er 2 op Gapinge te bou wen. Burgemeester De Kam achtte het begrijpelijk, dat onder de huidige omstandigheden niet kan worden overgegaan tot de bouw van bejaar denwoningen. Toerisme Het toeristische bezoek aan Vrouwenpol der is In het. afgelopen jaar belangrijk gestegen, zo bleek uit de cijfers, die de heer De Kam verstrekte. Het aantal ge registreerde overnachtingen bedroeg 153.000 tegenover 100.000 in 1962. Vervolgens bracht burgemeester De Kam onder de aandacht, dat de Neder landse Heidemij in samenwerking met andere instanties plannen maakt om een verdere afkalving van het Veerse Meer' tegen te gaan, en om de werkhaven ge schikt te maken als jachthaven. Voorts mag verwacht worden, dat binnenkort (wellicht in februari) een begin kan wor den gemaakt met de verbetering van de Fort de HaaJtweg. Een onderwerp, dat volgens de burgemeester eveneens veel tijd en geduld vergt is de totstandkoming van een nieuwe gemeenschappelijke re geling voor de gemeenten om het Veer se Meer. Wenslijst Van de vele wensen, die Vrouwenpol der graag zou willen verwezenlijken, noemde de burgemeester onder meer: liet dempen en rioleren van de sloot langs de Dorpsstraat in Gapinge; de verbetering van do verwarming In het verenigingsgebouw te Gapinge; de aanleg van een verbindingsstraatje tussen de Schellachseweg en de Schotsehoek te Gapinge; een elek trische verlichting van de torenuur werken in beide kerkdorpen: de bouw van bejaardenwoningen; de aanleg van een sportterrein, de voorzienin gen In de recreatieve sector, met na me voor de watersportaccommodatie aan het Veerse Meer, en de toewij zing van meer bouwvolume voor de realisering van het uitbreiding»- en saneringsplan, de beide laatste zaken mot behulp van het rijk. De heer M. raadsleden gemeesler. Later ging burgemeester De Kam naar aanleiding van een opmerking van de heer G. de Vos (c.-h.) nog nader in op de verwarming van het verenigingsge bouw te Gapinge. De heer De Kam wees er daarbij op, dat na talrijke onderzoekingen uitein delijk is gebleken, dat de kachel, die uit Vrouwenpolder afkomstig is, uit stekend voldeed; de moeilijkheden van een slechte verwarming is veroor zaakt door de schoorsteen. Een elek trische aanjagersinstallatie zou uit komst brengen, zo werd van deskun dige zijde verzekerd, en die zal nu deze week aangebracht worden. Douches Later, in de rondvraag, verzocht de heer De Vos ook aandacht te besteden aan de doucheruimte in het verenigingsge bouw, alsmede aan de riolering te Ga pinge. Ten aanzien van dit laatste punt merkte de burgemeester op, dat zo lang de toestand nog niet verbeterd is, en dat vergt veel tijd de gemeente slechts één ding kan doen: de bewoners aanschrijven om de zaak schoon te ma ken als de toestand werkelijk onhoud baar wordt. De afhandeling van de 13 agendapunten legde de raadsleden weinig moeilijkhe den in de weg. Zo werd o.m. besloten om aan de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg een éénmalige subsidie van 25 te verlenen; de kam- peerverordening te wijzigen, en voor schotten aan te vragen voor de bouw van zes woningwetwoningen. KANTONGERECHT ZIERIKZEE ALGEMENE VERGADERING DISTRICT I WATERSCHAP Maandagmiddag werd in hotel Bom te Haamstede een vergadering gehouden van het waterschap Schouwen-Dulve- land, district I. Over de in 1963 ver richte werkzaamheden gaf gezworene I*. L. Vis een uitgebreid overzicht. Zo is het aanbrengen van slijtlagen op verschillende wegen nog niet klaar ge- 1 komen. De bunkers op het Sehouwse strand zijn een heel eind verdwenen, maar er komen hier en daar weer stuk ken bloot, die in het tweede bestek worden opgenomen. Door deze oprui ming kreeg Renesse een nieuwe duin- overgang. Langs de Hogcnboomlaan is een nieuwe waterleiding in voorberei ding, dit in samenwerking met de ge meente. Proeven werden genomen met rietbe- spuitingen en er werden betuinlngen aangebracht in grote leidingen. Het waterschap wil meer mechaniseren en er is gedacht om over te gaan tot het aanschaffen van een kraan met bijbe horende werktuigen. Het sneeuwruimen kostte in het district f 2134, zonder ar beidsloon. Voor het gehele waterschap bedraagt dit sneeuwruimbedrag f 60.000. Aan Smallegangesdijk werd een par keerruimte aangelegd ten behoeve van het sterk toegenomen aantal werphen gelaars, die hun voertuigen langs de dijken parkeren. Het onderhoud aan de dijk van de Burgh- en Westlandpolder werd aangenomen door de fa. De Voogd te Haamstede voor f 75.000. Het storm- rapport meldde een schadepost van f 3500 voor een plaats in de dijk bij de Westbout. In het algemeen was gezworene Vis van mening, dat de steeds groter wordende stroomversnellingen in het Zijpe, waar door een steeds grotere uitschuring ont staat, de aandacht vragen. Rijkswater staat heeft hier grindbedden gestort met goed resultaat. Bovendien wordt hier 2 a 3 maal per jaar gepeild. Dijkgraaf A. M. Geluk noemde het jaar 1964 een belangrijk overgangsjaar, om dat voor het eerst een uniform ge- schot geheven wordt over het gehele ,Er was voor uw manier van handelen geen enkel excuus", zei Zierikzees kan tonrechter, mr. W. E. van Vloten woens dagmorgen tijdens de februarizitting tot de landbouwer M. A. v. d. V. uit Nieu- werkerk. Vier boetes met een totaalbe drag van f 120 of 24 dagen hechtenis kreeg hij opgelegd, omdat hij het met verkeersveiligheid niet zo nauw ge nomen had. Eerst was hij 's avonds met een tractor en daarachter een bicten- rooier zonder achterlicht op de rijks weg by Zierikzee gesignaleerd. Een bie tenrooier bovendien, die de voorgeschre ven breedte overtrof. Nog geen weck later werd Van de V. op de Slikweg te Kerkwerve weer geverbaliseerd: de ver lichting van zün tractor en de aanhang wagen waren opnieuw niet in orde. De verdachte had weinig verkeer. Voor de beide eerste overtredingen vroeg de officier van justitie, mr. J. L. Andreae respectievelijk 40 (8 da gen) en f 20 (4 dagen); de overtre dingen in Kerkwerve het rijden zonder achterlichten en zonder zij verlichting aan de aanhangwagen, die breder was dan de trekker kwam hem op respectievelijk 50 (10 dagen en 10 (2 dagen) te staan. Het waren woensdag vooral verkeers zaken. die de aandacht van het kanton gerecht vroegen. Daarbij bleek „het niet verlenen van voorrang" met een bot sing tot gevolg een belangrijke plaats in te nemen. Dat was het geval bij de bromfietser D. v. d. S. uit Brouwersha ven, die op de hoek Lange Blokweg Sandströmstraat te Zierikzee op een fiets was gebotst. „Het was een samen loop van omstandigheden", -betoogde de verdachte. „Het was donker, de mevrouw reed juist achter een bord en omdat ze zo zacht reed was haar licht niet te zien." Rekening houdend met deze om standigheden bracht mr. Van Vloten de eis van 20 terug tot 15 of 3 dagen. Bij verstek werd de chauffeur T. N. te Ellemeet conform veroordeeld tot 30 of 6 dagen, omdat hij in Brouwershaven geen voorrang aan verkeer van rechts had gegeven. Omdat de gedaagde H. van O. uit Middenschouwen dacht dat de personenauto uit de Julianastraat d( kant van de Zuidhavenbrug te Zierik zee zou opgaan had hij verzuimd om voorrang te geven, toen hij met zijn auto uit de Zuidhoekstraat kwam. Toen de RAAD BESLOOT: Plan omvat 96 woningen De gemeenteraad van Westdorpe besloot woensdagavond deel te nemen aan de ratiobouwplan van de Oost-Zeeuws- tlaamse gemeenten. Nadat burgemees ter G. H. E. M. van Waes hierop eer korle toelichting had gegeven, vroeg de neer R. Spucsens (k.v.p.) of het opgc- maakle schema nog veranderd kon wor den, bijvoorbeeld omdat eer. gemeente net niet eens zou zijn met de „produk- tiestroom". Burgemeester Van Waes ant woordde hierop ontkennend. De heer A. de Hulsters (g.b.) informeerde of de prys voor de 960 woningen te bouwen in 13 gemeenten reeds vast ligt. De burge meester zei, dat deze bekend is by dc directie van de volkshuisvesting te Mid delburg, maar dat deze pas later open baar kan worden gemaakt. Zonder hoof- deluke stemming besloot de raad hierna conform het voorstel van b. en w. de 96 woningen voor Westdorpe te laten bouwen in eigen belicer. De raad besloot voorts tot aankoop van uitrukkleding voor de vrijwillige brand weer en verbouw van het brandspuit huis. De heer De Hulsters, die waarne- Middelburg Eleclro: De wurger van Black- moor, 19.30 uur, 1-1 Jaar. Vllsslngcn Alhambra: De schat ln het Zllvermeer. 20 uur. 14 Jaar. Goes Prins van Oranje: Uitvoering „As- tra". leerlingenvereniging chr. lvceum voor Zeeland, 19 45 uur. Zierikzee Herv Verenigingsgebouw: Ont spanningsavond C.N V 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: Requiem van een zwaargewicht. 20 uur, 18 jnnr. Luxor: Moed is het wachtwoord, 20 uur, 14 Jaar mend-commandant van de brandweer is, lichtte een en ander nader toe. De kosten bedragen voor de jekker 43,75 en voor de broek 29. De heer De Hulsters acht,te aanschaf ran nieuw schoeisel en nieuwe koppels gewenst. De raadsleden besloten een nader door b. en w. te beDalen aantal pakken waarbij men aan een kleine reserve denkt aan te kopen voor de in de of ferte vermelde prijs. Wat betreft de verbouw van het brandspuithuis zei burgemeester Van Waes: „Dit kan volstaan met enkele kleine wijzigin^-n, welke hierop neer komen, dat de in het brandspuithuis opgeslagen gereedschappen van ge meentewerken, gescheiden komen te staan van het brandweermateriaal. „Hiertoe zuller twee afzonderlijke ruimten worden gecreëerd. Men be sloot dit, voor zover mogelijk, in eigen beheer te doen uitvoeren. De kosten zijn nog niet bekend. B. en w. wer den gemachtigd het werk voor de begrotingsprijs uit te laten voeren. Vervolgens stelde de raad de salaris maatregelen voor het gemeentepersoneel in verband met de nacalculatie van de zogenaamde trend over 1963 en de door b. en w. voorgestelde wijziging van de bezoldigingsverordening per 1 januari 1964 ongewijzigd vast. Op verzoek van het Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren bracht de raad een wijziging aan in de gemeen schappelijke regeling Deze houdt in, dat de door de amblenarer. te betalen bijdrage berekend zal worden van de pensioengrondslag. Tot nu toe werd dit berekend van de wedde vermeerderd met eventuele vaste toelagen. De heer A. de Bclcir (g.b.) informeer de hoe ver het staat met de verkeers regeling in de bebouwde kom. De bur gemeester zei. dat de rijkspolitie deze zaak reeds heeft bekeken en dat het in de volgende vergadering van de raad aan de orde zal komen. ander niet de door Van O. gedachte rich ting insloeg, volgde een botsing. De ver- keersfout kostte hem een boete 30 of 6 dagen, na eenzelfde eis. Verschillende verdachten hadden het verkeer gehinderd door de weg niet vrü te laten, terwijl dit nodig w: Voor de vishandelaar J. van B. uit Brouwershaven leverde deze manoeu-: vre twee overtredingen op. Op de hoek van de Boogerdweg en de Stoof- straat in Dreischor hield hij niet vol doende rechts en botste tegen eer motor. „Ik stond stil, maar de motor slipte,' voerde de verdachte aan. Maar officier en kantonrechter achtten het bewijs voor de overtreding geleverd: omdat Van B. de weg niet had vrijgelaten en ook niet rechts had gereden kreeg hij tweemaal een boete van 20 of 4 dagen. Op de linkerhelft van de weg reed ook C. H. v. d. K. uit Tholen, toen hij een bocht nam. „De vergissing" kostte hem 15 (3 dagen hechtenis). Niet voldoende afstand gehouden had de Zierikzeeënaar N. B. in St.-Philips- land op de weg naar Zijpe. Het gevolg was, dat hij de auto voor hem aanreed, die eerst zijn richtingwijzer uitzette om af te slaan naar St.-Philipsland. maar dat niet deed. Deze verandering van richting was volgens de rechtbank niet het belangrijkste punt. „Uw snelheid was te hoog, zodat U niet tijdig kon stoppen," meende mr. Andreae, de officier, „U had beter moeten opletten." Eis 40 of 8 dagen. Uitspraak 30 of 6 dagen, want de kantonrechter wilde er rekening mee houden, dat de schade als gevolg van de aanrijding, die ontstond, al was betaald. Een andere verdachte, de land arbeider J. S. uit Zierikzee zag de eis van 20 of 4 dagen omdat hij bij het per brommer inslaan van de Hoge Mo lenstraat vanuit de St.-Joostmeest te Zierikzee niet voldoende rechts had ge houden, teruggebracht lot 10 of 2 dagen. Mr. Van Vloten deed het in deze zaak, omdat S. bij deze manoeuvre een botsing veroorzaakte met een auto en de schade 110 nog niet was be taald. De kantonrechter legde de gedaagde J. K. uit Serooskerke (S.) een boete van 30 (6 dagen) op: hij was de weg overge stoken met zijn brommer, terwijl er vlak achter hem een scooter aankwam. De eis was 50 of 10 dagen. Het bij het 'achteruit rijden tegen een andere wagen botsen kostte de verdachte A. H. Noordwelle conform 20 of 4 dagen. Een forse boete had de kantonrechter in petto voor M. van L. uit Kerkwerve. die met een snelheid van 90 tot 100 km. per uur over de Thaayerweg reed en op de kruising met de Arkelweg geen voor rang gaf aan een personenauto, die uit deze weg kwam. aVn L. moest zodanig remmen, dat hij naar links in de sloot schoot met zijn auto. Eis en uitspraak waren 100 (subs. 20 dagen hechtenis). Een boete van 50 (10 dagen) ten slotte kreeg de Nicuwerkerker J. W.„ die „door onoplettendheid de veiligheid op de weg in gevaar had gebracht, toen hij aan de rechterzijde van de rijbaan in de berm en daarna in de sloot reed. Kantonrechter Middelburg Mr. Moolenburgh: „Mensen zijn te egoïstisch, men rijdt maar wat..." „Wat zijn er toch veel mensen egoïstisch. Ze denken alleen maar aan zichzelf. Maar andere mensen brengen ze in ge vaar en dat zien ze niet. Dit wordt altyd veel te Iaat gerealiseerd. Men rijdt maar wat....". Deze opmerking maakte de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moo lenburgh toen aan de andere kant van de tafel de Rotterdamse uitvoerder M. C. J. O. verscheen. De Rotterdammer zou op 2 oktober van liet vorig jaar in Viis- smgen beneveld achter het stuur van zijn anto hebben gezeten. By normaal lijden was het niet gebleven. In de Paul Krugerstraat botste hij tegen een stilstaande wagen, die weer op een De officier van justitie mr. K. P. Doedens zag in deze wijze van handelen voldoende aanleiding om naast een geld boete van 60.een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden te eisen, met een proeftijd van twee jaar. Mr. Moolenburgh stelde de geldboete op 85.U bent nog net ontkomen aan een voorwaardelijke ontzeggin; Laat dit een wijze les voor U zijn" - dus de kantonrechter. Bij verstek werd de visser H. M., uit Ar- nemuiden conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 30,subs. 6 dagen, omdat hij op 4 oktober op de splitsing Kleverskerkseweg-Kanaalweg onder Middelburg geen voorrang verleende aan een personenwagen, waarbij M. met zijn wagen een aanrijding veroorzaakte. De door de fruithandelaar P. V. uit 's-Heerenhoek ingesteld civiele vorde ring van 115,werd toegewezen. groene tafel verschijnen. Hij zou volgens de stukken op 11 oktober van het vorig jaar in de Wilhelminastraat te Oudelan- de als bestuurder van een vrachtauto niet rechts hebben gehouden. Voorts zou hij niet behoorlijk hebben uitgewe ken voor een tegenligger. „Op 't streepje" „Volgens mij reed ik op het streepje. Ik weet het- niet precies meer", zei B. „Toch geloof ik dat U over het streepje zat", dacht mr. Moolenburgh. Mr. Doe dens splitste de boete in 10 subs. 2 dagen en 15,- subs. 3 dagen. Dc kan tonrechter maakte er 15 subs. 3 dagen en 10 of 2 dagen van. Als gemachtigde van de Belgische be diende J. C. de R. verscheen woensdag mr. F. K. Adriaanse. De R. zou op 14 september pogingen in het werk hebben gesteld om bij Kortgene zijn personen wagen op de provinciale weg te keren. Deze ongeoorloofde manoeuvre op een autoweg zag de officier graag beboet met 25 subs. 5 dagen. Maar de gemachtigde dacht er anders over: „er staat nergens dat de man inderdaad gekeerd is. Wel is hij tegen de as van de weg gaan rijden en ook heeft hjj zijn richtingaanwijzer uit gestoken. Hü heeft dus wel een voor nemen gehad, dat niet juist was Maar dit voornemen is niet ten uit voer gebracht", aldus mr. Adriaanse. In het eerste geval concludeerde de kan tonrechter dat er vrijspraak moest vol gen. Wel vond hij dat De R. door zijn gedrag de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. De geldboete bepaalde mr. Moolenburgh op 20 subs. 4 dagen. Onoverzichtelijk Het was een onoverzichtelijke bocht", 'erweerde de Serooskerkse scholier J. L. G. zich, toen de kantonrechter hem vroeg waaraan de aanrijding te wijten was. die G. op 18 september op de kruising Mo lenstraat en Bellamypark te Vlissingen had veroorzaakt, nadat hij als bromfiet ser geen voorrang verleende aan een automobilist. „Hoe hard reed U" Informeerde mr. Mooienburg. „Ongeveer dertig antwoordde de scholier. „Dat zijn er dan toch twintig te veel", vond de knatonrechter. „U zegt zelf dat de bocht zo onover zichtelijk is. Waarom rijdt U dan ook niet zachter". Omdat het instellen van een civiele vordering nog al wat moei lijkheden opleverde, werd de zaak aangehouden tot 26 februari. Conform de eis kreeg dc machinist M. W. uit Baarland een geldboete van 30. subs. 6 dagen opgelegd. W. zou op 4 september met zijn wagen niet voldoende rechts hebben gehouden. Daarbij was een botsing met een tegenligger ont staan. Ook de Goese chauffeur J. .1 F. moest voor eenzelfde feit voor de BURGH „Pomona" hield jaarvergadering De oud-leerlingenvereniging van de tuinbouwschool te Burgh-Haamstede „Pomona" heeft tijdens de dezer dagen gehouden jaarvergadering besloten we derom deel te nemen aan het Goese fruitcorso. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer H. Dalebout bleek, dat Pomona momenteel negentig leden heeft. De voorzitter de heer J. C de Feiter, heeft in zijn openingsrede van deze drukbezochte vergadering in hotel Bom te Haamstede nog eens met nadruk ge wezen op de noodzaak voor de fruitte lers „bij" te blijven op het gebied van hun vak. De aftredende bestuursleden de heren C. J. Boot en N A. Dambruin werden herkozen. De leden van „Pomona" zullen deze zomer een excursie maken naar het „slanke-spü"-bedrijf van de heer Er- mers te Groesbeek. Op 18 februari zal de heer C. J. Boot een lezing houden over de meest voorkomende insekten en zwammen in boomgaarden. T~ T Vellekoop, rijkslandbouw waterschap, met uitzondering van de Westeren en Oosteren Ban. De verbouwing van 's Landskamcr Is gebleken voordelig en verantwoord te sluizen werden opgeruimd. De dam over LULL I! UL Xli-ii lJi 1 1A1 V het Brouwershavense Gat komt op het eiland bij Repard ter hoogte van de woning van de heer Stok. Over de dam over de Oosterschelde is nog niets be kend, wat betreft het aansluitingspunt. Dc resultaten van de woensdag in Goes gehouden centrale hengstenpremiekcu ring van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". afdeling De toekomstige verbindingsweg tussen zeeland zijn als volgt: deze beide dammen betekent een lelijke doorsnijding van het pas voltooide her- Hengsten geboren in 1961, grote maat: verkavelingswerk, waarbij nog de vele 1-~, aansluitingen komen. Ook van dit tracé is nog niets defintiefs te zeggen", aldus de heer Geluk. De vervanging van Vilvoordtse steen door basalt wordt volgens de heer Ge luk steeds moeilijker, omdat door de hoge Duitse lonen en het niet aanlokke lijke werk ln de groeven de produktie daalt. Portugees en Pools graniet blijkt een uitstekend vervangingsmiddel te zijn. Het onderhoud van de wegen gaat volgens de dijkgraaf steeds meer zor gen baren. De wet wegenfinanciering, die nog niet in werking is. zou volgens hem een oplossing betekenen ter ont lasting van de grote uitgavepost. De ontsluiting van de Greveiingendam zal pas dit najaar plaats hebben, zodat de zomerrecreatie in de Westhoek hier nog niet van profiteren kan. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Het is niet uitgesloten dat in de nabije toekomst het totale geschotbedrag ver hoogd zal moeten worden omdat ae pas tot stand gekomen loonsverhogingen het waterschap alleen al f 50.000 per jaar gaan kosten, zo merkte de heer Geluk nog op. HAAMSTEDE Oliebollendag Op zaterdag 8 februari organiseert de sportvereniging Zeemeeuwen te Haam stede een „oliebollendag" die de finan ciële positie van de club moet verstevi gen. Dit is vooral nodig om de dure rei zen te kunnen bekostigen die de vereni ging in de nu lopende competitie moet maken. la. Gaillard van Sluis. eig. André We- maer te Sluis, C. den Hamer te Aarden burg en Pr. Ed. de Backere te Sint- Kruis; lb. Fifils van Aardenhof, eig A Termotte te IJzendijke: 2a. Bernard, eig. Stallen de Doobelaere te IJzendijke; 2b. René van Tolhoek. eig. A. Serrarens te Ossenisse. Hengsten geboren in 1961, middenmaat: 1 Henk, eig. A. Termote te IJzendijke; 2a. Rainier van Clara, eig. Stallen Brooijmans te Sint-Annaland en Oud- Vossemeer; 2b Favori d' Orange, eig. Iz de Buck te Grijpskerkc*. Hengsten geboren in 1961, kleine maat: la. Frank van Nieuwerkerk, eig. Iz de Buck te Grijpskerke; lb. Paul van Vrij hoeve, eig. C. N. den Hamer en Zoon. Schoondijke-Aardenburg en A. J. Catse- man te Biervliet: 2a. Herseur van As- trid, fok- en eig. O. A. M. A Biondeel te Aardenburg; 2b. Karei van de Vogel- dijk, eig. Al- Serrarens te Ossenisse; 3 Herseur van de Karnemelksput, eig. A J. v. d. Meulen-Becu en A. Termote te IJzendijke. Hengsten, geboren in 1960 en 1959, grote maat: la Dinant d'Orange, lb. Carlo van 't Broek, beide eig. Iz. de Buck te Grijpskerke. Hengsten, geboren in 1960 en 1959, klei ne maat: Ia Carlo van Watervliet, eig Iz de Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Sasput-Schoondijke; lb Mac., eig. M. L. M. Llsbaert-v. d. Linden te Axel. Hengsten, geboren in 1958 of vroeger, grote maat: la. Marlon van Braamhof eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; lb Baron van Kruispolder, eig. C. den Hamer en Zn. te Schoondijke Burgemeester in nieuwjaarsrede Geringe aantal maakt krotopruiming onmogelijk Er bestaat een toenemende belangstel ling voor de bouw van nieuwe wonin gen in Koudekerke. Er zyn aanvragen ingediend voor de bouw van achttien woningen in de vrije sector en voor 20 premiewoningen. Onder de aanvragers zijn er verschillende van buiten de ge meente. Het aantal aanvragen staat ech ter niet in verhouding tot het aantal volgens het nieuwe systeem aan Koude kerke toegewezen woningen: negen wo ningwetwoningen, twee woningen ii vrije sector en vier premiewoningen. De laatste jaren worden gemiddeld zestien a zeventien woningen per jaar gebouwd Koudekerke. Met het nieuwe toewyzi- gingssysteem wordt de levensader van het platteland afgesneden en wordt ver dere krotopruiming, waarmee Koude kerke aardig op gang was gekomen, vrij wel onmogelijk gemaakt. Eén en ander merkte burgemeester J. L Dregmans woensdagmiddag op in zijn nieuwjaarsrede voor de Koudekerkse ge meenteraad. De raadsvoorzitter •oorts, dat zijn gemeente in 1963 81 bouwvergunningen verleende, waarvan zeven voor nieuwbouw en negen voor woningverbetering met premie. Het aantal inwoners van Koudekerke liep in 1963 terug, wanneer men Paau- enburg niet meetelt. Het aantal over nachtingen steeg het afgelopen jaar met n 21.000 tot 208.699. Bouwgrond Wat de voorradige bouwgrond betreft, merkte de burgemeester op, dat deze vrijwel is uitgegeven. B en w. hebben de stedebouwkundige al in beraad gege ven op welke wijze uitbreiding zal moe ten worden gegeven aan de bestemming van gronden, voor middenstandsbouw Dit, terwijl de gronden waarvan dc meeste percelen ai zijn uitgegeven, nog niet alle in een officieel vastgesteld uit breidingsplan konden worden onderge bracht. Burgemeester Dregmans zei ver der, dat dit jaar de raad nog een voor stel om een onteigeningsprocedure te be ginnen. zal bereiken. In de gebieden, die voor bouw in aanmerking komen, lig gen verschillende percelen, die nog moe ten worden aangekocht. Tot nu toe is men met de eigenaars niet tot overeen stemming kunnen komen en het laat zich aanzien, dat men zover ook niet zal komen. Een nader overleg heeft geen zin, omdat de verschillen tussen de schatting var gemeentezijde en van die der belang hebbenden te groot zijn. „Wij nemen de verantwoording van de gevraagde som men niet voor onze rekening", aldus bur gemeester Dregmans. „De grondprijzen •an Koudekerke zijn weliswaar hoog. naar vallen niet uit de toon bij die van andere gemeenten, maar de verhouding tussen waarde en prijs mag niet wor den scheefgetrokken" Bovendien wees de burgemeester erop. dat als Koudeker ke een andere grondpolitiek ging voeren t verkrijgen van hogere goedkeuring gevaar zou komen. Behalve de aankoop van verschillende gronden in diverse uitbreidingsplannen werd in 1963 een onteigeningsprocedure voor gronden in het uitbreidingsplan Dishoek begonnen. In 1963 kwamen ge reed een nieuwe bijzondere lagere school op gereformeerde grondslag, een r.-k. toeristenkerk en de restauratie van de gereformeerde kerk. De stichting Vebenabos kon een nieuw kamphuttenterrein niet aanleggen, om dat met de aanstaande nieuwe behcers- Hjn rekening moet worden gehouden. Dit betekent een grote stagnatie in de plan nen. Het terrein moet nu een onderdeel orden van het structuurplan, dat Vlis singen en Koudekerke samen ontwerpen. Het financiële nadeel, dat ontstaat, om dat gedane investeringen niet rendabel gemaakt kunnen worden, hoopt goed te krijgen. De stichting van een zuiveringsinstalla-| tie voor Biggekerke. Koudekerke en Zou- telande is in studie genomen en men SCHERPEN1SSE Collectes In de Nederlands hei vormde kerk te Scherpenisse bracht de collecte voor de kerktelefoon een bedrag van f 85.36 op. Voor de kerkvoogdij werd f 108.79 by- eengebracht. Voorts was er een gift van f 25,voor de kerkvoogdij, giften van f 10.eveneens voor de kerkvoogdij en een bedrag van f 5,ten behoeve van de restauratie. Lezing over kalkbemesting Ir. L. C. Struijs van het Nederlands land- bouw-kalkbureau houdt op woensdag 12 februari in het Hollands Huis te Scher- penisse een lezing over het hoe en waar- lent, hield deze avond een lezing over 1 om van de kalkbemesting. De lezing „Aspecten van de fruitteelt". Iwordt toegelicht met lichtbeelden. I hoopt met een voorstel hiervoor dit jaar in de raad te komen. Wat de herindeling betreft wees burge meester Dregmans op de grote aandacht, die hieraan wordt besteed. „Blijft deze aandacht nog lang bestaan, dan is vrees niet ongegrond", dat in 1965 de nieuwe grenzen nog niet zullen zijn vast gesteld. We wachten rustig af", aldus de burgemeester. De raad sprak zich positief uit over eventuele fluoridering van drinkwater een advies, dat zal worden doorge geven aan de N.V. Waterleidingmaat schappij. Het raadslid P. Flipse ging wél akkoord, maar merkte op, dat hij uit het materiaal, dat b. en w. c< raadsleden over dit onderwerp had den verstrekt niet veel wijzer was geworden. Men besloot voorts tot wijziging van d< kampeerverordenïng. Door deze wijzi ging wordt voorkomen, dat tegen steeds hoger wordende prijzen stukjes grond als privé-kampeerterrein worden aange boden. Ook in Koudekerke hebben zich al enige gevallen zo voorgedaan. De wijziging in de kampeerverordening was op advies van de A.N.W.B. De raad besloot verder de voor 1964 toegewezen negen woningwetwoningen te laten bouwen aan de Cithershlllsingel achter de nieuwe lagere school en ce bouw op te dragen aan J. W. Christiaan- sen te Koudekerke. Het ontwerp is van het architectenbureau is. A. Rothuizen en E. J. 't Hoogt onze beste broer, zwa ger en oom ADBIAAN GEERSE, op de leeftijd van ruim 83 jaar. Uit aller naam, P. Pattenier Jzn. Domburg, 5 februari 1964. Hogehilweg 17. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 8 februari om 12 uur te Domburg. Aardenburg on A. J Catsoman tc Bier vliet: 2a Nico van Krukkemshof, eig. Hengstencombinatle „Zuid-Beveland Walcheren": 2b Karei van dc Volharding, eig. J. F. dc Waal tc Hulst; 2c Frits van St. Lccndcrt, eig. J F dc Waal tc Hulst; 3 Roland van de Polder, eig. Iz. dc Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Sasput-Schoondijke. Hengsten, geboren in 1958 of vroeger, kleine maat: la Leon van Roza, clg. hengstcncombinatie „Zuid-Bcveiand— Walcheren"; lb Cesar van de Ronduit, eig. M. Verdonk en Zn. tc 's-Heeren hoek. Marktberichten COOP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1013, Andijvie 901.19. Rode kool 7—15. Gele kool 13—28. Groene kool S3 —55. Boerenkool 25—63. Veldsla 2.10—2.20, Stoolsla 59-82. Spruiten IA 80—03. UA 46— 73. IB 95. IIB 57. ID €0-70. Prei 46—80, Grote Peen 3—9. Uien 5—14. Uien. geschoond 12— 15, Sjalotten 70—88. Witlof IA 67—80, IIA 33 68. IB 5864. IIB 48-82 per kg Aanvoer 46.000 kg Selderij 15—31. Sla I 35—43. Sla II 14—17 per kg Golden Delicious IA A 53—68, IA 56—60. IB 42—49, IIA 39—17. IIB 23—4». IIC 26—27 Jonathan IA 37—45. 1B 26—37, IIA 31—42, UB 19—21, IIC 18-20 Winston IAA 77—32, IA 59—76. IB 4246 Lombart Calvil le IAA 44—43. IA39—45. IB 23—33. HA 23— 24, UB 17—20. Laxton Superb IAA 65—66, IA 44. IB 33. Coudrenetten IAA 43—49, IA 38—46. IB 37—39. IIA 38—48, IIB 29—37. UC 32—33 per kg. VISMIJN COLIJN8PLAAT. Exportgarnalen 459 kg, 3 974 33. Schar 6 kg. Bot 161 kg. Wulk 21 kg. Schol 520 kg. On gesorteerde vis 20 kg. VEILING TERNEUZEN. 5 februari Knolselderij 9—23. Bintjes 1 10.90—11,10. Rode kool 11—16. Sav. kool 36— 40 Witte kool 1319- Boerenkool 26—36. Breekpcen 11—25. Waspeen 15—17. Prei A2 4962. B 37—6'.. Spruiten geschoond 93—111. ongeschoond 26—63. Uien 311. Witlof A3 37—57. B 39—51. B2 35—48. afw. 14—41. Appelen Goudrenet 1 85 48—50. 80 45—46, 75 43—45. 70 39—43. 65 36-33. 2 80 45. 75 39— 41. 70 33, 65 35. 2D 24—26, 3 grof 34—36. 3 lijn 24—25. Golden Delicious 2 75 56-58, 70 4-2—59, 65 36—42, 60 27—32, 3 grof 24—30, 3 fijn 13—22. Jonathan 1 80 37. 75 40—J2, 70 33—43, 65 32—34. 60 26, 2 75 30—35. 70 29- 33. 65 25—26, 60 20—24, 3 grol 19—20. Winston 1 75 63-65, 70 67—71, 65 60—62. 60 39—42. 55 18—20. 2 75 52—56. 70 45—53, 60 18—26. 55 14—19. 3 grof 10—28 Lombard Calville 1 70 35—37. 60 24—27. 2D 13—25, 3 grof 19— 21. 3 fijn 12—14. VEILING KAPELtE-BIF.ZELINGE. 5 februari Industrie en Exportveiling. Gol den DelidOUS l 80 71—72. 75 65-68. 70 63—64. 65 51—53, 60 36-37, 2 75 53—61. 70 48-61, 65 37—47. 60 28—35. 2D 17—9. 3 grof 27—56, 3 fijn 13-28. Jonathan 1 75 36—44, 70 37—45, 65 31—37, 60 27—29, 2 75 21—37. 70 21—35. 65 21—31, 60 18—24, 2D 22—16, 3 grof 15—18, 3 fijn 11—14. Goudrenet 1 85 41—48, 80 41— 46, 75 42—44, 70 39—42, 65 35—36. 2 85 39. 80 41—42. 75 Sï—40. 70 35—39. 65 33—35, 2D 25—29. 3 grof S2—37. 3 fijn 25—27. Winston I 75 67—70. 70 62—72. 65 54—60. 60 32—33. 55 20—22. 2 75 41—59. 70 55—63. 65 43—56. 60 23—29, 55 16—20. 2D 12. 3 grof 22—30. 3 fijn 10—15 Lomb. Calville 1 80 36. 75 33. 70 33— 35. 65 27. 60 22. 2 30 30. 75 31. 70 33. 65 26, 60 17, 2D 12. 3 grof 18. 3 fijn 12. Zoete Erm- gaard 1 65 65. 60 56. 55 42 Saint Remy 1 65 46. 2 75 41—43, 65 43, 2D 40. 3 grof 40-42, 3 fijn 3638. Conference 3 grof 3032, 3 fijn 20—27. Laxton Superbe 1 75 50—58. 70 54, 65 45, 2D 12. 2 70 39—51. 65 26—27. 60 12—14. 3 grof 18, 3 fijn 1214. Kroetappels 12.10— 12 50. Gewone veiling Aardappels 2 S'.i7. Groenteveiling Witlof 29—56 Prei 28—53 Uien 3;,i4 "4 Spruitkool 21—63. Boerenkool 26 Rode kool 7—9. Sav. kool 37—33. Glas- kropsla 1 1529 per stuk. Knolselderij op contract 9 ha 19.10. EIERVEILING BERGEN OP ZOOM. Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 6 februari 1964. Prijsklas 0 13 cent, 1 12 cent, 2 11 cent, 3 11 cent, 4 10 cent, 3 9 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM- 5 februari. Schorseneren 52 Kroten 410. Prei 7—14. Witlof 2264. Breekpeen 6—10. Waspeen 36 Witte kool 1019. Gele kool 16—18 Boerenkool 12—42. Sav. kool 12—5S. Rode kool 7—14 Spruiten 20152. Koolraap 10. Uien 4—10. Jonathan 1035 Goudrenet 3049. Golden Delicious 1069. Saint Remy 46—51. VEILING GOES. 5 februari. Groenten- Per kg: Prei Al 56, A2 -55- Witlof Al 57—61, A2 48—52. BI 60. B2 4850. Spruiten Al 80. A2 73. Breekpeen B2 2.506. Uien geschoond 6. Koolrapen 9. Rode kool BI 9. Groene sav kool afw. 15 16. Boerenkool 2 27. afw. 17. Aardappelen 11—12. Heden is plotseling van mij heengegaan mijn in nig lieve, zorgzame man JAN JACOBUS KLOMPE, in de ouderdom van 62 jaar. L. F. M. Klompe-van de Voorde. Wolfaartsdijk, 5 februari 1964. Sabbingedijk 5. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 8 febru ari a.s. op de algemene begraafplaats te Wol- phaartsdijk te 14 uur. Heden is geheel onverwachts van ons heenge gaan onze lieve broeder, zwager, oom en oudoom de heer JAN JACOBUS KLOMPE, in de ouderdom van 62 jaar. Wolphaartsdijk J. M. Klompe. Kamperland: L. H. van Langeraad-Klompe. K. A. van Langeraad. Goes H. Klompe. N. Z. Klompe-van Langeraad. Steenbergen: W. M. van Luyk-Klompe. A. J. van Luyk. Kamperland: E. C. van Langeraad-Klompe. J. C. van Langeraad. Wolphaartsdijk: C. Klompe. H. M. Klompe-Vogelaar. Wolphaartsdijk, 5 februari 1964. JAN JACOBUS KLOMPE. in de ouderdom van 62 jaar. Breukelen J. C. van der Voorde. G. van der Voorde-Schnepper. Laura en Jeanette. Zierikzee: J. van der Voorde. A. van der Voorde. Cokkv en Hannie. Wolphaartsdijk, 5 februari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19