Amerikaan Mc Dermott kampioen 500 meter Financiële berichten Makarios wijst plan niet af Loting voor de 5000 meter Liedjes voor songfestival zijn gekozen U BENT ZO VRIJ ALS EEN SPAARVOGELTJE IN DE LUCHT Kunstraad: zorg voor de kunst regelen in de grondwet AMERIKANEN GAAN MET „DEEPSTAR" OCEAANBODEM ONDERZOEKEN Ongunstige factoren voor vroeg en warm voorjaar BENOEMINGEN DOW CHEMICAL IN TERNEUZEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI 1954 Olympische winterspelen Grishin met halve seconde verslagen Terry Mc Dermott is de nicnwe kam pioen 500 meter hardrijden op de schaats Evgeny Grishin heeft de kroon van *s werelds snelste sprinter op de schaats, die hfj tien jaar heeft gedragen, moeten overgeven aan de sterke Amerikaanse Ösatleet. Een historisch moment in de schaatssport, dat op de olympische kunstijsbaan van Innsbruck werd voor afgegaan door een storm, ontketend door 44 schaatsenrijders, zoals nog nimmer is voorgekomen. Opgeladen in maanden van uren en urenlange trainingen kwa men ineens al deze krachten los. Er ontwikkelde zich een explosie, waar van Evgenv Grishin, de 32-jarige, breed geschouderde Russische sprinter, het slachtoffer werd. Lang wist hij zich staande te houden, al was zijn heer schappij reeds aangetast door zijn 25-ja- rige landgenoot Vladimir Orlov en door de 26-jarige Noor Alv Gjestvang, die zich op gelijke hoogte met hem hadden gesteld. Toen kwam echter de grote aan val van de 23-jarige Amerikaan Richard (genaamd Terry) Mc Dermott. Een valse start zou slechts uitstel betekenen. Mc Dermott nam de tijd om de accu op te laden en daar ging hij los. Niet zo snel als Grishin weliswaar na de eerste 100 meter was het verschil 0,1 sec. in het voordeel van de Rus maar toen hij in de bocht eenmaal op toeren was. ging hij onweerstaanbaar voort. In grote haast liep hij door de volgende bocht als een opgejaagde gazelle en op het laatste rechte eind was hij niet meer te stuiten in zijn jacht naar de gouden me-: daille en het olympische record. Op het moment, dat hij door de finish schoot, wezen de chronometers 40,1 sec aan. Niet alleen als olympisch kampioen moest Grishin terugtreden, ook als re cordhouder. De 40,2 seconden, welke de Rus reed in Misurina in 1956 en in Squaw Valley in 1960, kon worden bijgezet in de archieven. De zilveren medaille was voor Grishin slechts een schrale troost, vooral nu hij zijn blok van het erepodium nog met twee man moest delen. Troost Rusland kon echter enige troost putten voor de nederlaag van Grishin op het nummer biathlon, een cross-country af gewisseld door schieten. De Russen leg den zowel op de gouden als op de zil veren medaille beslag. Het rodelen voor heren werd een drievoudige Duitse over winning. terwijl het rodelen voor da mes de Duitsers een gouden en zilveren medaille opleverde. De 30-jarige Rus Vladimir Melanin, een oud-militair en de huidige wereldkam pioen, won de biathlon, waarin de deel nemers tijdens een cross-country van 20 kilometer over geaccidenteerd terrein viermaal vijf schoten afvuren op in het De loting voor de rit over de 5000 me ter, die woensdag wordt gereden, heeft het volgende resultaat gehad: 1ste rit: Hietala (Finland)Choi (Z.-Korea), 2e rit: De Riva (It.)Stille (Denemarken), 3e rit: Gunther Traub (Did)Hermann Strutz (Oostenrijk); 4e rit: Bullen (G.B.) Kositsjkin (Rusland); 5e rit: Moe (Noorwegen)Kawano (Japan); 6e rit:1 Verkerk (Ned)— Bak (N.-Korea); 7e rit: Tepii (Tsj. SlowJonny Nilsson (Zwe den); 3e rit: Uster (Zwits.)Ivankai (Hong); 9e rit: Koning (Canada)Fail (VS); 10e rit: Kim (N -Korea)—Jumasjev (Rusland); 11e rit: Sinbo (Jap.)See- boeck (Oostenrijk); 12e rit: Launonen (Finland)Buttner (Zwits.); 13e rit: Ivar Nilsson (Zweden)Hunt (VS): 14e rit: Malkin (G.B.)Johannesen (Noorw.); 15e rit: Liebrechts (Ned)Marios (Hong.); 16e rit: Olin (Canada)Choi (Z.-Korea); 17e rit: Zimmermann (Did)Tsend (Mongolië); 18e rit: Dawson (G.B.) Maier (Noorw.); 19e rit: Salonen (Fin land)Aruga (Japan); 20e rit: Habibu- lin (Rusland)—Gerhard Strutz (Oosten rijk); 21e rit: Schmidt (Did)—Nottet (Ned.); 22e rit: Sandler (Zweden)Le Bombard (VS). De Amerikaanse sprinter Terry Mc Dermott tijdens zijn race op de 500 meter. parcours opgestelde doelen. Melanin liep het parcours in 1 20.26.8 en zette al zijn schoten in evenzovele treffers om. De eveneens 30-jarige Alexander Priva- lov, een onderwijzer uit Moskou, bleek een even goed schutter te zijn, maar zijn tijd 1 23.42.5 was langzamer dan die van de winnaar. De 24-jarige Noorse boer Olav Jordet eindigde op de derde plaats in een tijd van 1 24.38.8, waar aan twee minuten werden toegevoegd, omdat hij eenmaai had misgeschoten. De 23-jarige Duitse student Thomas Koehler won het rodelen éénpersons slee. Zijn landgenoten Klaus Bonsack en Hans Plenk eindigden op de tweede en derde plaats. De 21-jarige Duitse Ortrun Enderlein bracht het rodelen voor dames éénpersoons slee op haar ns Haar vriendin en wereldkampioene Ilse Geisler legde beslag op de zilve ren medaille. De Oostenrijkse Helene Thurner won het brons. Na de vijf verplichte figuren van het kunstrijden heren heeft de Duitse Man fred Schneldorfer nog steeds de lei ding. De donderdagavond is gereserveerd voor het vrije rijden. De stand na de verplichte figuren luidt: 1. Manfred Schneldorfer (Did) plaats- cijfer 17, 1027,1 punten; 2. Karol Divin (Tsj. SI.) 20. 1018,6, Alain Calmat (Fr.), 23, 1008,3, Scott Allan (VS) 32. 990.8; 5. Emmerich Panzer (Oost) 49, 941.2, 6 Monty Hoyt (VS) 60. 923.5, 7 Do nald Knight (Canada) 81,5, 911.9, 8. No- buo Sato (Japan) 81,5, 912.4, 9. Peter Jo nas (Oost) 105,5 891,6. 10. Ralph Borg hard (Did) 102 892.1. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Terry Mc Dermott (VS) 40.1 sec. (nw. olympisch record), 2. Evgeny Grisjin ((Rusland), 3 Vladimir Orlov (Rusland), 4 Alv Gjesvang (Noorw.) alien 40.6 sec. 5 Keiiti Suzuki (Japan) 40.7, 6. Eddie Rudolph (VS) 40.9, 7. Heike Hedlund (Zwe) 41.0, 8. Willy Haugen (Noorw.) 41.1, Bill Disney (VS) 41.1, 10, Simo Rinne (Finl.), Raymond Fouvieille (Fr.), Hroar Elvenes (Noorw.), Rafael Gratsj (Rusl. alien 41.4, 14. Tom Gray (VS) 41.5, 15. Boris Guljajev (Rush) 41.7. Herziening van gebiedsindeling rij ksarbeidsbur eau De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer, heeft een nota gezonden aan de Tweede Kamer over de voorgenomen herziening van de gebiedsindeling het rijksarbeidsbureau. Bij de herziening van de gebiedsindeling zal het aantal lokale bemiddelingseenhe den, dat thans 151 bedraagt worden te ruggebracht tot 125. Er zullen dan 89 fewestelijke arbeidsbureaus te werk ijkantoren. Thans zijn er 86 gewestelij ke arbeidsbureaus en 65 nevenbureaus. De bij de op te heffen bureaus vrijko mende ambtenaren zullen op de vergrote gewestelijke arbeidsbureaus tewerk wor den gesteld. De herziening van de ge biedsindeling van het rijksarbeidsbureau zal geleidelijk gerealiseerd worden. Hoge Autoriteit vraagt Den Haag om inlichtingen De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft de Nederlandse regering aan haar verdragsverplichtingen herinnerd In ver band met de plannen voor steunmaat regelen ten behoeve van de Nederland se mynen. De Hoge Autoriteit heeft, op grond van artikel 67 van het verdrag verzocht om mededeling van de voorgenomen maat regelen. Dit verdragsartikel bepaalt, dat de lidstaten aan de executieve in Lu xemburg alle maatregelen moeten mel den die een merkbare weerslag kunnen hebben op de concurrentieverhoudingen in de kolen- en staalsector in de ge meenschap. Voor de nationale finale van ht Eurovisie Songfestival 1964 zyn anoniem in totaal 206 liedjes in gezonden. Hieruit heeft de natio nale jury bestaande uit Melle Weersma, G(js Stappershocf, Ger van Leeuwen, Bert Paige, Co de Kloet en Ton Koot onder voorzit terschap van Dolf van der Linden t- de liedjes gekozen, die onder et volgende motto werden inge zonden: „Vliegende Hollander", „Weer zingt de wind", „Jij bent m(jn le ven". Anneke Grönloh zal deze liedjes zingen op de nationale finale, die op 24 februari a.s. wordt gehou den. Elf uit kijkers samengestel de jury's in het land zullen beslis sen met welk liedje Anneke Grön loh Nederland zal vertegenwoor digen op de internationale finale, die op 21 maart in Kopenhagen wordt gehouden. De elf jury's zetelen in Slochteren, Sneek, Klazienaveen, Ens. Vees- sen (gem. Heerde), Utrecht, Scha- gen. Naaldwijk, Oss, Aardenburg en Maastricht. Bij Verolme een nachtelijke tewaterlating Zonder enig feestelijk vertoon is In de □acht van maandag op dinsdag, 4 fe bruari jl., om ongeveer drie uur op de VeroLmewerf op het eiland Rozenburg de 54.000 ton supertanker met behulp van zes sleepboten te water gelaten. Het schip, waarvan de kiel op 31 januari 1963 werd gelegd, wordt gebouwd voor rekening van de Noorse rederij A. S. Mosvold Shipping Co. te Christiansant. De afmetingen van deze supertanker zijn: lengte tussen de loodlijnen 217.63 meter, breedte 33.376 meter en holte 15,85 meter. Als bijzonderheid geldt dat dit schip wordt uitgerust met een der grootste dieselmotoren die tot dusverre in Neder land in opdracht zijn gegeven. Het ia een Verolme M.A.N.-dieselmotor, met een maximaal cantinuvermogen van 18.000 pk by 115 omw/per minuut. Kenmerk voor dit schip is voorts dat alle accom modatie, ook het stuurhuis, achter op wordt geplaatst. (Van onze Haagse redactie.) Uit het door het ministerie van onder wijs, kunsten en wetensch. uitgegeven jaarverslag van de raad voor de kunst over 1962 blijkt, dat dit hoogste rijks adviescollege voor aangelegenheden de kunst betreffende, in 1962 by de toen malige staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. Y. Schol ten, een voorstel heeft ingediend om in de grondwet een artikel op te nemen luidende „de bevordering van de kunst is een voorwerp van aanhoudende zorg der regering". De raad voor de kunst had gewild, dat de regering een dergelijk nieuw grond wetsartikel zou opnemen in het pakket grondwetswijzigingen dat vorig jaar door het parlement is behandeld. (Wijzi ging van het systeem van troonopvol ging, verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, schrapping van de naam Neder lands Nieuw-Guinea). Naar wij vernemen heeft de toenmalige regering-De Quay de raad voor de kunst laten weten, dat de grondwetswijziging, welke in 1962 in voorbereiding was, van zo beperkte omvang was, dat daarin be zwaarlijk een artikel paste van een zo vérstrekkende betekenis als door de raad voor de kunst was voorgesteld. Volgens een mededeling van het minis terie van o., k. en w. is de raad voor de kunst bij die gelegenheid tevens mee gedeeld „dat nader zou worden bezien of bjj een volgende grondwetswijziging, te zijner tijd, een dergelijke principiële wijziging zou kunnen worden gen. Voel u vrij: spaarl Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypo theken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT De Wereldbank De Internationale Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling (Wereldbank) heeft bekendgemaakt dat haar netto in komen in de op 31 december geëindig de eerste zes maanden van het lopende boekjaar 46,5 miljoen dollar heeft be dragen. Aan commissie ontving de bank 16 miljoen dollar, die werd overgeboekt naar de bijzondere reserve. Deze wijst nu een totaal van 271 miljoen dollar aan. De bank beschikt verder nog over een aanvullende reserve tegen verliezen op leningen en garanties die 588 mil joen dollar bedraagt. In de overzichtsperiode heeft de bank 22 leningen verstrekt van samen 503 miljoen dollar. Het totale aantal lenin gen is hierdoor toegenomen tot 371 in zeventig landen en gebieden. Het totale bedrag steeg tot 7624,5 miljoen dollar. Op 31 december 1963 is het bedrag aan uitstaande leningen van de bank tot 5013,7 miljoen dollar gedaald als ge volg van annuleringen, koerswijzigin gen. terugbetalingen en verkopen van leningen. Op 31 december bedroeg de uitstaande gefundeerde schuld van de wereldbank 2510,4 miljoen dollar, hetgeen neerkomt op een netto daling van 8.8 miljoen in zes maanden. In de overzichtsperiode nam de gefundeerde schuld toe door de onderhandse plaatsing van een obligatie lening van 100 miljoen Amerikaanse dollar. De schuld verminderde weer door de aflossing van een lening van eveneens 100 miljoen dollar. Nat. levensverzekeringsbank Bij de Nationale Levensverzekering- bank N.V. is in 1963 voor de tweede maal in successie een bedrag van méér dan een miljard gulden aan nieuwe in dividuele en personeelsverzelceringen tot stand gekomen, waarbij het accent op de individuele sector viel. Het Nationale-concern heeft hiermede een verzekerd bestand van 7'A mLljard gulden bereikt. In de beleggingssector zijn het de hypo theken die de aandacht vragen. De post uitstaande hypotheken van het concern toont een bedrag van 690 miljoen gul den, waarmede het de tweede plaats in neemt in de groep van alle hypotheek- verstrekkende bedrijven. Een ontwikke ling die volgens de directie opvallend is doordat bij het Nationale-concern hypo theekverstrekking slechts een deel van haar werkterrein bestrijkt. Cyprische president stelt in antwoord voorwaarde In Nicosia aafislag op Amerikaanse ambassade Troepenmacht moet binding hebben met Veiligheidsraad De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben gisteren het antwoord van president Maka rios van Cyprus op him voorstel voor een internationale troepen macht ter handhaving van de orde op het eiland ontvangen. Zowel in Londen als in Wash ington zeiden regeringsfunctio narissen dat het antwoord geen verwerping van het voorstel in houdt. In Londen zeiden diplomatieke kringen dat de Cypriotische president in be ginsel akkoord gaat met een inter nationale troepenmacht, terwijl in Washington een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de president „zekere bezwaren" kenbaar had gemaakt. Ook deze woordvoerder zei echter, dat aartsbisschop Makarios het voorstel niet van de hand had gewezen. Het denkbeeld van een troepenmacht van tienduizend man, samengesteld uit eenheden van verschillende NAVO- landen, is niet van de baan, aldus de ze zegsman. Veiligheidsraad Genoemde diplomatieke kringen in Lon den zeiden nog, dat de Cyprische pre sident er bezwaar tegen had ge maakt, dat de voorgestelde troepen macht alleen tot de NAVO-landen be perkt zou blijven. Deze eenheid zou volgens het staatshoofd in betrekking moeten worden gebracht tot de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties. Het antwoord van president Makarios werd in Londen door de Cyprische minister van buitenlandse zaken. Kyprianou, aan dc Britse minister voor Gemenebestzaken, Duncan San dys, overgebracht. Ook de Ameri kaanse ambassadeur in Nicosia, Fra- ser Wilkins, en de speciale Britse af gezant aldaar, Cyril Pickard, kregen het oordeel van het Cyprische staats hoofd te horen. Dit vrolijk lachende drietal heeft Duitsland dinsdagochtend bij het rodelen voor heren in Igls drie olympische medailles bezorgd. V.l.n.r. zijn het Thomas Kohier, die het goud heeft gewonnen, Klaus Bonsack, die de zilveren medaille heeft veroverd en Hans Plenk, die beslag legde op de bronzen plak. HOGER WINSTSALDO UNION RIJWIELFABRIEK De totale omzet in geld van de Nv Union rijwielfabriek ligt, blijkens' he; verslag over het per 31 augustus 1993 geëindigde boekjaar, elf procent hozer dan die van het vorige jaar. De resul- taten zijn belangrijk hoger dan van het boekjaar 1961-1962. De exploitatiereke ning verbeterde tot ƒ340.971 (vori? jaar 276.567). Er resteert een saldo winst van 122.800 (ƒ96.800). Voorge. steld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van zeven procent, waar van één (twee) procent ten laste van de d Lvidendre serve. Vooruitzichten: de stijging van de bin nenlandse verkoop van rijwielen en bromfietsen aan de handel in het voor jaar heeft zich in het bedrijf gedurende het najaar in sterke mate voortgezet. Een terugslag wordt verwacht als gei volg van grotere voorraden bij de han del. Ook de export is tot dusver hoger geweest. In verband met de gestegen loonkosten verwacht de directie, dat de export naar Amerika verder in betekenis zal afnemen. De belangrijkheid van de E.E.G.-landen als afzetgebied voor de vennootschap neemt nog steeds toe. Naties bij een optreden op Cyprus te betrekken waarschijnlijk moeilijk heden veroorzaken. Groot-Brittannië en mogelijk ook de Verenigde Sta-1 ten zuUen zich hier naar verwachting tegen verzetten, al zullen ze wellicht I geen bezwaar maken tegen enigerlei vorm van samenwerking met de V. N.-waarnenier die zich reeds op Cy prus bevindt, It.-generaal Prem Slngh Gyani. Gisteravond zijn in Nicosia, de hoofd stad van Cyprus, twee bommen ont ploft. De Amerikaanse ambassade is beschadigd en de Amerikaanse am bassadeur, Fraser Wilkins, heeft zich onder geleide van gewapende Ame rikaanse mariniers naar het presi dentiële paleis begeven en daar een krachtig protest ingediend. Federatie Nevenbedrijven Bouwbedrijf wil aan overleg deelnemen De Stichting Federatie Ondernemers Ne venbedrijven Bouwbedrijf heeft een te legram gezonden naar de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waarin zij de minister „verzoekt bij her haling in aansluiting aan haar schrijven van 24 januari jl. haar direct te willen betrekken bij het overleg, dat plaats heeft tussen uw ministerie en die van economische zaken, verkeer en water staat en oorlog (genie), en de raad van bestuur bouwbedrijf. Het is ondoenlijk op krantenverslagen onderhandelingen met werknemersorganisaties in de bouw nijverheid te voeren. C.A.O.-onderhande- lingen zijn dan ook vorige week opge schort op grond van ontbrekende kennis in de ontwikkeling van de bouw. Ge volg: vergroting van de onrust". Bij de leden van de onderscheiden pa troonsorganisaties. die deze federatie vormen, zijn circa 70.000 arbeiders werkzaam. Volgens de secretaris van de federatie, de heer P. A. Schaafsma, is overleg niet slechts met de aannemers organisaties, maar ook met die van de tot nu toe van overleg uitgesloten federatie van nevenbedrijven noodzake lijk omdat deze bedrijven 40 a 50 pro cent van de bouwnijverheid voor hun rekening nemen KONINGIN-MOEDER VAN ENGELAND GEOPEREERD Kon in gin-moeder Elizabeth van Enge land heeft gistermorgen een blinde darmoperatie ondergaan. Volgens een bekendmaking van het. ziekenhuis waar de operatie werd verricht is de ingreep geslaagd en maakt de patiënt het gocu. De stad New York heeft meer dan 16 mil joen kilometer trottoir* schoon te maken. Dit indrukwekkende cijfer staat in een boek. „statistiekengids voor de stad New York" getiteld. Drie mannen 4 uur lang naar diepte van vier kilometer Speciaal duiktoestel biedt vele nieuwe mogelijkheden De Amerikaanse maatschappij Westinghouse Corporation werkt momenteel hard aan de vervaardiging van een speciaal duiktoestel voor diepzee-onder zoek, dat de enorme druk van het water op een diepte van vier kilometer moet kunnen door staan. Het, is een negen ton zware stalen bol, bedekt door een schotelvormige plaat, „Deepstar" genaamd. In de loop van dit jaar zal het toestel beproefd wor den. Het is veel wendbaarder dan de tot nu toe gebruikte „bathyscaaf" en bereikt natuurlijk veel grotere diep ten dan een onderzeeër. Drie man nen kunnen er op hun gemak plaats in nemen: de „Deepstar" wordt uitge rust met zachte matrassen en stoelen met kussens. Tegelijkertijd werkt de Franse zee- onderzoeker kapitein Jacques-Y ves Cousteau in Marseille aan zijn duik toestel voor het onderzoek van de Middellandse Zee. HIJ werkt samen met Westinghouse. Al langer dan een jaar wordt nu aan de „Deepstar" ge werkt, en komende zomer zal kapi tein Cousteau het gevaarte naar Bal- timore laten brengen, de instrumen ten aanbrengen en in de herfst de eer ste duikproeven nemen, waarschyn- lijk in het Caribische gebied. De „Deepstar" is de Jongste aanwinst van de groeiende familie van beman de diepzeetoestellen, die al onder meer bestaat uit de „Alvin", de „Alu- minaut" en de „Dolphin". De „Al- vin" wordt gebouwd voor het centrum voor onderwateronderzoek van de Amerikaanse marine. Functionarissen van de maatschappij hebben uiteengezet waarvoor de nieu we duiktoestellen kunnen worden ge bruikt. Men kan er monsters van de oceaanbodem mee verzamelen, onder water liggende pypleidingen en oceaankabels mee inspecteren, diep- zcevissen en andere dieren mee van gen. de plaats van wrakken bepalen, onderwaterstations inrichten, sonar, belichting en andere diepzee-uitrus ting mee beproeven, mineralen win nen en de oceaanbodem In kaart bren gen. De twee bestuurders en de waarne mer zullen tochten van gemiddeh vier uur gaan maken. Twee mannei liggen op de kussens met hun gezichi voor de patrijsraampjes, de derde zii voor het instrumentenbord. Binnen is het donker De koplampen aan de voorkant priemen zich door de duisternis van de diepte. „Deepstar" heeft twee omkeerbar* propellers waarvan de spoed aan d< snelheid kan worden aangepast. Deze propellers bevinden zich in twee bui zen, aan hak. en stuurboord. Er kan een snelheid van 3'A knoop per uur mee worden behaald. De stilte in de diepzee wordt dan alleen verbroken door het zachte gezoem van de moto ren, die op batterijen werken. Indonesisch schip in Hongkong vrij Het hooggerechtshof te Hongkong heeft de 6073 ton metende Tampomas, het tweede Indonesische schip dat op ver zoek van de Nederlandsche Handelmaat schappij N.V. aan de ketting werd ge legd, vrijgelaten. Het andere, de 10.952 ton metende Am- bulombo was zaterdag al naar Djakana teruggekeerd. De Indonesische regering had maandag bij monde van haar advo caat meegedeeld dat de schepen gebruikt worden voor het vervoer van Mekkagan- gers en niet voor handelsdoeleinden, zo als de Nederlandsche Handelmaatschap pij had gesteld. De advocaat voor deze bank, Oswald Tsjeoeng, deelde gisteren het hof mee instructies te hebben ont- vangen tot intrekking van beide aan klachten en verzocht de Tampomas vij) te laten. De Nederlandsche Handel-Maatschap- pij N.V. te Amsterdam heeft medege deeld, dat een bevredigende regeling kon worden getroffen tussen de Pelaja- ran National Indonesia (Pelni) en haar ten aanzien van de ten uitvoerlegging van een destijds in Singapore gewezen vonnis te harer gunste. In verband hier mede werden de in Hongkong gelegde beslagen op de schepen Tampomas en Ambulombo opgeheven. (Van onze weerkundige medewerker). Een vroeg en warm of een laat en koud voorjaar wordt voorname lijk bepaald door de luchtdrukver deling. By veel hogedrukgebieden boven Scandinavië en omgeving is een lente met veel noordenwinden dikwijls lang koud cn schraal. Bij de aanwezigheid van een Azoren- hogedrukgebied waarbij winden tussen zuidwest en west domineren en zachte oceaanlucht aanvoeren is een lente meestal zachter en groeizamer. Wanneer ons de ko mende weken de luchtdrukverde ling gunstig gezind zou zyn met veel winden tussen zuid en west dan zijn er twee factoren die een vroeg en zacht voorjaar gunstig be ïnvloeden. In de eerste plaats de geringe regenval. Zowel december als januari zijn hoogst zelden zo droog gebleven met vrijwel overal 30 a 40 mm neerslag (normaal 100120 mm). Hierdoor is de grondwaterstand voor de winter bijzonder laag en vele gronden droog. Deze droge gronden laten zich veel sneller verwarmen dan natte of geheel met water overstroomde gronden zoals de laatste jaren in de winter en vroege lente dikwijls voorkwam. Een landbouwer in de Noordoost- polder zei ons maandag: „Het lijkt allemaal bijzonder gunstig en wanneer hel weertype zo blijft zullen wij hier abnormaal vroeg met de voor j aars werkzaamheden kunnen beginnen". WARM ZEEWATER... Een tweede gunstige factor is het Noordzeewater dat op dit moment ongeveer 4 a 5 graden bedraagt. Verleden jaar aan het einde van de vorstperiode (begin maart) nul tot 1 C met o.a. op de Wadden me ters hoge ijsbergen. Het duurde toen zes weken (half april) alvorens het zeewater tot 5 graden was verwarmd. Deze voorsprong hebben wij nu zodat lucht via de Noordzee aangevoerd minder sterk wordt afgekoeld. On der deze gunstige omstandigheden kunnen er zelfs in februari bij zon en zuidwestenwind, zoals soms voorkomt, al maxima van 16 tot 18 graden in ons land worden ge meten. Januari ^is een gemiddeld te kou de maand geworden doordat de vorst eerst 24 jan. verdween. De Bilt kreeg totaal 18 vorstdagen te gen normaal 15 en de zon scheen 45 uren tegen normaal 56 uren Zoals al opgemerkt werd het even als december met een landgemid- delde van 15 mm. een zeer droge maand met op de meeste plaat sen 12 tot 25 mm neerslag (nor maal ruim 60 mm) Hier nog enkele neerslagcijfers uit onze om geving van deze droge januari maand: Vlissingen 18, Serooskerke (W.) 14, Aagtekerke 13, Kats 16, Re- nesse 12, Oostburg 16, Axel 20, Westkapelle 13, Kapelle 16, IJzen- dijke 25, Sas van Gent 20, Goes 18, Cadzand 20, Borssele 13, St.- Maartensdijk 21, Middelburg 18 De directie van Dow Chemical Interna tionaal N.V. heeft met ingang van 17 januari de heer Hunter W. Henry be noemd tot waarnemend algemeen be drijfsleider bij de in aanbouw zijnde fa briek van Dow te Terneu/.en. Tevoren was aangekondigd, dat de heer Henry in 1964 zou worden overgeplaatst naar de vestiging van Dow te Midland ln de Verenigde Staten om daar te wor den belast met de functie van „director of manufacturing". Deze overplaatsing zal alsnog in de loop van 1964 plaats hebben. Als waarnemend algemeen bedrijfsleider vol^t de heer Henry de heer H. H. Smith op, die een nieuwe administratie ve staffunctie zal gaan bekleden bij Dow te Rotterdam. Ir. J. H. Laarman, thans algemeen be drijfsleider bij de vestiging van Dow in de Botlek, is. eveneens per 17 januari benoemd tot assistent algemeen be drijfsleider te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4