Balenciaga toonde fraaie collectie en met vrijdag nog invoer van eieren in West-Duitsland Tot GEMEENTEN ZULLEN EEN AANTAL RAADSLEDEN MOETEN AANWIJZEN Bouwers Albecaro in moeilijkheden HOGERE MINIMUM-AANBETALINGEN BIJ HET KOPEN OP AFBETALING WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 PROVINOIALB ZEEUWSE COURANT Maatregel afgekondigd: West-Duitsland heeft met ingang van gisteren de invoer van eieren en broedeieren gedeliberaliseerd. Nog gedurende 3 dagen, dus tot en met vrijdag a.s., mogen eieren zonder vergunning worden ingevoerd, mits een normale invoerverklaring wordt overgelegd, die voor de be kendmaking van de maatregel, dus voor het verschijnen van de Duitse staatscourant van gisteren, is afgestempeld door de Duitse bank. ningen af te geven en. zo ja, in welke mate. en of er dan ook voorwaarden zui len worden gesteld aan de importeurs, bijvoorbeeld op het gebied van de prlj- Daarna vergunning nodig voor invoer De afgekondigde maatregel bedoelt dus kennelijk, de vrjje handel nog te waar borgen gedurende de in de E.E.G.-rege- Ung voorgeschreven respijtperiode van drie dagen. Over wat na die drie dagen jal gebeuren geeft de publikatie geen uitsluitsel. De Duitse autoriteiten hebben de maat regel, die een toepassing is van de E.E. G.-vri)waringselausule, gisteren bij de E.E.G. in Brussel aangemeld. Deze zal nu binnen vier dagen een beslissing moeten nemen. Invoervergunning Het staat volgens het ministerie van landbouw in Den Haag wel vast. dat er na de respijtperiode, dus na vrijdag a.s., geen eieren meer naar Duitsland kunnen zonder invoervergunning. Maar het mi nisterie vraagt zich nog af. of Duitsland inderdaad voornemens is invoervergun- PRODUKTSCHAP: „1NV0ERST0P ZAL TENIET WORDEN GEDAAN" Een Duitse invoerstop voor eieren zal door de Europese commissie of de nisterraad van de E.E.G. teniet worden gedaan. Dit is de stellige overtuiging van het dagelijks bestuur van het pro duktschap voor pluimvee en eieren, dat rich gisteren in een buitengewone ver gadering over de thans ontstane situatie heeft beraden. De voorzitter van het produktschap. de heer H. H. Garrelds, verklaarde tegen over het A.N.P. dat het bestuur van het schap volledig staat achter minister Biesheuvel. In deze zaak is geen com promis mogelijk, elke maatregel die men zou treffen zou een grotere bescherming geven aan de Duitse producenten, die de oorzaak van de huidige moeilijkheden zijn, aldus de heer Garrelds. Het produktschap gaat een actie voeren om de consumptie van eieren in Neder land te verhogen. De heer Garrelds advi seerde de pluimveehouders en handela ren het hoofd koel te houden. „ROKEN IS ZINDELIJKSTE VAN ALLE MENSELIJKE ONDEUGDEN" (Van onze parlementaire redacteur) Prof dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de gemeentelij ke universiteit van Amsterdam, lid van de Eerste kamer voor de P.v.d.A.. heeft gisteren bij de behandeling van de be groting van sociale zaken en volksge zondheid in de senaat, de vraag gesteld of wij op de goede weg zijn als wU er naar streven het optreden van longkan ker te bestrijden door middel van he drukken van het tabaksgebruik, door welk middel dan ook. De socialistische hoogleraar was van oordeel, dat behalve het ongelukkige verband, dat tussen roken cn longkan ker bestaat, toch moeilijk kan worden ontkend, dat roken één van de zinde- lijkste van alle menselijke ondeugden is. „Wij kunnen er zeker van zijn, gezien de menselijke natuur, dat wanneer het roken achterwege gelaten wordt er iets anders voor in de plaats komt en ge zien de grote onschadelijkheid van het roken, behalve dan natuurlijk de bedrei ging met longkanker, is het bijna zeker, dat er iets meer schadelijks voor in de plaats moet komen". Ligt het daarom niet veel meer voor de hand, naast uiteraard een voorlich ting en het toepassen van de algemene geestelijke hygiënische stelling, dat men van geen enkele gewoonte de slaaf moet worden, te trachten de schadelijke ge volgen uit de tabak te isoleren en te verwijderen, zo vroeg prof. Querido. Hij was er van overtuigd, dat indien dit doel met alle middelen van de moderne wetenschap zou worden nagestreefd, dit in betrekkelijk korte tijd zou gelukken Daarom geloofde de socialistische sena tor, dat de sleutel van het vraagstuk van de longkanker is: wetenschappelijk onderzoek. De Nederlandse regering stelt hiervoor naar zijn mening veel te wei nig geld beschikbaar. Vandaar ook, be toogde prof. Querido, de suggestie, waar op in de memorie van antwoord geen reactie te vinden is, n.l. om de tabak accijns, die het afgelopen jaar 500 mil joen bedroeg, enkele proeenten te ver hogen. Niet met het doel om hierdoor de verkoop te drukken, maar met het doel om dit geld vrij te krijgen voor het noodzakelijke wetenschappelijke on derzoek door middel van een bijdrage van de gebruikers" Minister Veldkamp ondervond bij de be handeling van zijn begroting van alle zij den veel waardering. Uiteraard stonden de lonen in het middelpunt van de be langstelling. De heer A. H. Kloos (p.v.d.a.) vond het verstandig, dat de regering tijdens de jongste besprekingen met het georgani seerd bedrijfsleven de goedkeuringsbe voegdheid van de c.a.o.'s aan de Stich ting van den Arbeid had gelaten. De P.v.d.A.-fractie kon instemmen met het besluit van de regering tot afkon diging van een aantal „afkoelingsmaat- regelen". Toch liet de heer Kloos hierbij een waarschuwing horen. De heer Middelhuis (k.v.p.), voorzitter van het N.K.V., had woorden van lof voor de minister naar aanleiding van diens prestatie bij het jongste loonovcrleg. Wat de lonen betreft, was de heer Mid delhuis van mening, dat men zich in het verleden wel eens in de economische mogelijkheden had vergist. De liberaal mr. Delprat zette uiteen, dat met het loonakkoord de ruimte, die door het centraal planbureau was berekend, viermaal is overschreden. Omdat de loonontwikkeling niet blijft binnen de grenzen van het akkoord is er een zekere nervositeit ontstaan, die mr. Delprat be grijpelijk vond. Ook over de voorgenomen optrekking van de a.o.w. tot een sociaal minimum werden veel woorden gesproken. Ver schalende senatoren drongen er bij de minister op aan deze optrekking eerder dan op l jan. 1965 te doen plaatshebben. In deze geest spraken de heer Van Win gerden, mevrouw Van Ommeren (c.p.n.) en de heer Van Pelt (p.s.p.). De laatste afgevaardigde wilde hierbij zelfs een te rugwerkende kracht tot 1 januari 1964. De minister en zijn staatssecretarissen zullen volgende week dinsdag antwoor- Grote handel Op de vraag, wat er nu aan Neder landse kant zal gebeuren, antwoord-,,,,., VerDona van vaKvcren minfitLmTVSt£rle Vian landbou,w'.df (Deutsche," Gewerkschaftsbnnd) minister Biesheuvel zich ten sterkste j- - - zal blijven verzetten tegen het zijns inziens ongemotiveerde Duitse beroep op de vrijwaringsclausule. De minister zal zo spoedig mogelijk een nota bij de Europese commissie indie nen, waarin het Nederlandse standpunt geargumenteerd ter kennis van de com missie wordt gebracht. Hij heeft daar toe de nodige voorbereidingen getrof fen. De minister is van mening, dat de Europese commissie het Duitse beroep op de vrjjwaringsclausule niet kan ac cepteren. Na de alarmerende berichten dat Duits land zijn grenzen voor de invoer van Nederlandse eieren gaat sluiten, zijn de Duitse handelaren er letterlijk ais de kip pen bij om zich zoals dat in vaktaal heet tijdig in te dekken. Ze proberen zoveel mogelijk eieren in te slaan om deze straks, als de import ophoudt, in Duitsland tegen goede prij zen van de hand te doen. Bij de Roer- mondse eiermijn stond de telefoon rood gloeiend als gevolg van de massa aan vragen die van alle kanten uit Duits land binnenkwamen. Het Duitse verbond van vakverenigingen i (Deutscher Gewerkschaftsbund) heeft de Europese commissie en de E.E.G.- ministerraad telefonisch gevraagd, de Duitse invoerbelemmering voor eieren) uit E.E.G.-Iauden op te heffen. In een verklaring sprak de D.G.B. de! wens uit, dat de bondsregering eindelijk' consequente en effectieve maatregelen I zal nemen tegen de toeneming van de' kosten van levensonderhoud, alle moge-! lijkheden tot prijsverlagingen zal gebrui ken en zo spoedig mogelijk de raad van deskundigen zal bijeenroepen ter bespre king van de totale economische ontwik keling. Mr. Toxopeus over openbaar lichaam Rijnmond Tweede Kamer zet volgende week het debat voort Het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor het ge bied van de Rijnmond, waarbij 24 gemeenten zijn betrokken en waar over de leden van de Tweede Ka mer verleden week hun mening hebben gezegd, kiest voor een cen traal lichaam met uitgebreide be voegdheden met daaronder een aantal zelfstandige gemeenten en niet voor de vorming van één grote nieuwe gemeente. De minister van binnenlandse zaken mr Toxopeus heeft dit gisteren in de Twee de Kamer by de verdediging van het wetsontwerp nog eens duidelijk uitge sproken. De gemeenten zullen nu ge coördineerd moeten optreden. Tot dus ver heeft Rotterdam bq alles wat het ge daan heeft het belang van de eigen ge meente in het oog houden. Op zich zelf vond de minister dit prijzenswaardig, maar het Rotterdamse gemeentelijke be lang valt niet altijd samen met het al gemeen belang. Ook wat de andere bevolkingsagglome raties betreft, waarvoor wat nu met de Rijnmond gebeurt als voorbeeld zou kunnen gelden, heeft men in het alge meen de voorkeur aan districtsvorming met behoud van de zelfstandigheid der gemeenten. Grenswijzigingen Het wetontwerp beslist niet, dat de ge meenten in de Rijnmond, zoals zij nu bestaan, altijd met dezelfde grenzen zul len voortbestaan. In de toekomst zijn grenswijzigingen en samenvoegingen mo gelijk. Er zijn namelijk enkele zeer klei ne gemeenten bij. Een herziening var de gemeentelijke indeling is bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holalnd in stu die. Minister Toxopeus zei. dat hij bij hen op spoed zou aandringen. Overi gens was hij later viel de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid drs. Bogaers hem hierin bij voor er kenning van de grote betekenis van de gemeentelijke autonomie. Verkiezingen De bewindsman verdedigde de recht streekse verkiezing van een derde gedeelte van de raad van de Rijn mond en de aanwijzing van éénderde gedeelte van de leden door de deel nemende gemeenten. Gebeurt dat niet, worden met andere woorden aile le den rechtstreeks gekozen, zoals en kele kamerleden verlangen, dan loopt men het risico, dat één of meer ge meenten niet als zodanig in de raad vertegenwoordigd zullen zijn. Er was voor gepleit de burgemeester Rotterdam aan te wijzen als vi zitter van de raad van de Rijnmond. De minister meende, dat dit „olie in dc ma chine" kan zijn, maar het kan bij som mige gemeenten ook weerstanden op roepen. Bovendien achtte hij burgemees- van Rotterdam en voorzitter van de raad van de Rijnmond een uiterst zw combinatie van functies. Mr. Toxopeus er de voorkeur aan de Kroon vrü te laten in de benoeming. Tegen de vere niging van de functie van wethouder van een der deelnemende gemeenten en lid de raad van de Rijnmond had hij geen bezwaar. Woningen Ook minister Bogaers leverde zijn aan deel in de verdediging van het wetsont werp. Hij had het gemakkelijker dan het zich aanvankelijk liet aanzien, want reeds bij nota van wijziging had hij toegestemd in het verlangen van de kamer, dat bij de jaarlijkse verdeling Redersvereniging wil dwangsom invorderen De redersvereniging van de Nederland se zeevisserij heeft haar juridische raadsman opdracht gegeven, maatrege len to nemen om by het Onafhankelijke Verbond van Bedrijfsorganisaties en bjj de heer J. Koning de dwangsommen in te vorderen, die de president van de Haagse rechtbank op 18 januari heeft gesteld in zijn uitspraak in het korte geding over de visserystaking. De redersvereniging is van mening, dat het O.V.B. en de heer Koning niet te goeder trouw hebben uitgevoerd, wat hun in die uitspraak was opgelegd: het ongedaan maken van de oproep tot sta ken en het niet meer verlenen van steun aan de stakers. Voor het O.V.B. stelde de president de dwangsom op 50.000, voor de personen op 500 per dag. van de te bouwen woningen over de provincies en de toewijzing van wonin gen over de provincies en gen door de colleges van Gedeputeerde Staten aan de gemeenten in hun prov' cies, door Gedeputeerden van Zuid- Holland een contingent woningen zal kunnen worden toegewezen aan het openbaar lichaam voor de Rijnmond, zo dat dit lichaam woningen weer kan ver delen over de deelnemende gemeenten. Hü deelde verder mee, dat de minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen op korte termijn een commis sie zal benoemen ter bestudering van hei vervoer in het wesfen van het land. Hij wil het rapport van deze commissie afwachten, alvorens uitspraak te doen over de toekenning van bevoegdheid aan het openbaar lichaam ten aanzien van het vervoer. Er werd een begin gemaakt met de re plieken. Zij konden echter niet worden voortgezet, doordat minister Toxopeus voor dringende ambtsbezigheden naar buiten Den Haag geroepen werd. De ka mer zal het debat volgende week ver volgen. Tijdens een bijeenkomst in het Am- stelhotel in Amsterdam heeft het nationaal Volentijn comité dinsdag ochtend hulde gebracht aan mevr. M. C. Hermans, de echtgenote van Toon Hermans, die, al verschijnt zij ook nooit voor het voetlicht, toch een groot aandeel heeft in het suc ces van haar man op het toneel. Foto: gelukkig lachend neemt me vrouw Hermans een grote mand met bloemen en andere geschenken in ontvangst van de heer K. J. van Bentum, lid van het nationaal Valentijn comité. Dr. De Vaal: „Marihuana is niet gevaarlijker dan alcohol" Het Wereldgebeuren Vietnamees poker w Terioijl haar ouders op weg waren naar Nederland ging prinses Mar griet in Lizum bij Innsbruck een skitocht maken. De foto toont de prinses in actie op de lange latten. De scheepswerf Kerstholt N.V. aan d Antillenstraat te Groningen heeft te kampen met liquiditeitsmoeilijkheden. De financiële problemen vinden zyn oorzaak deels in de strenge winter van het vorig jaar, deels in tegenslagen die de werf te incasseren kreeg tijdens de bouw van het miljoenenjacht ..Albe caro II" van de prins van Monaco. Op verzoek van de N.V. is een commis sie ingesteld, die de belangen van de krediteuren bewaakt. Bij de werf zijn twee coasters In aan bouw voor de Deense reder O. Daniel- sen, die deze schepen bij de werf wilde afbouwen. De belangen van de Deense reder worden eveneens behartigd door een commissie, die daartoe door de Deense reder is aangesteld. De directie van de werf is bezig om derden finan cieel te interesseren om op die manier de gerezen moeilijkheden in goede ba nen te kunnen leiden. De grootste kre diteuren zrjn van de gang van zaken op de hoogte gesteld en hebben hun faillissementsaanvraag opgeschort. Bij de werf in Groningen werken momen teel 80 man en bij de dependancewerf Drostenborg te Zuidbroek 25 man per soneel. Vietnam het begin van ccn reeks staatsgrepen? Minder optimistische waar- I nemers dan de Amerikaanse militaire De Amsterdamse arts en lector in dejadviseurs in Saigon vrezen van wel. Zij toxicologie dr. O. M. de Vaal heeft gis- Zjcn namelijk in de nieuwe juntaleider, termiddag als getuige-deskundige voor generaal Ngoeyen Khanh, niet de solide de rechtbank in Amsterdam verklaard, figuur, die Zuid-Vietnam als staatschef dat in wetenschappelijke kring thans de nodig heeft en dat niet alleen omdat ge mening heerst dat er nauwelijks nog een neraal Ngoeyen Khanh bekend staat ais verantwoorde logische basis is te vinden een gokker, die veel waagt, maar ook om het gebruik van marihuana te ver- omdat hij riaarn heeft een militaire avon- bieden. Het schadelijke elfect voor de mrier te zijn. Saigon is vanouds een een- volksgezondheid is volgens dr. De Vaal trum van politieke intrige. Dal was het beslist niet groter dan dat van alcohol. a| voor de regeringsperiode van Ngo Hij beriep zich onder meer op de Jijst'Dinh Diem. De machtsovername van de van verdovende middelen van de we-]militairen, die daarvoor hun collega's reldgezondheidsraad waarop marihua- moesten verjagen, wordt door vele waar na niet meer voorkomt en onthulde dat nemers in dat verband gezien. Niet ieder- er in ons land ook pogingen zijn onder- een beschouwd generaal Ngoeyen Khanh nomen om marihuana uit de opiumwet]als de grote communistenjager. In de te schrappen. |ogen van objectieve politict heeft Khanh Rechtbank-president mr. Romke del iets van de opportunist, die ten slotte zijn Waard vond deze gewijzigde medische-] kans schoon heeft gezien om oude riva- biologische opvattingen over het gebruik] len uit het zadel te stoten cn zelf hun van marihuana kennelijk nogal interes- plaats in te nemen. sant, want hij liet zich zo uitvoerig voor- Voor deze laatste veronderstelling zijn lichten dat de rechtbank bijna de hele enkele redenen. Ngoeyen Khanh heeft middag besteedde aan de behandeling van de zaak tegen de 32-jarige Amster damse schrijver Simon V., die beschul digd werd van het bezitten van mari- huanasigaretten. Hij hoorde vier maan den gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd drie jaar tegen zich 18 februari. ONTSNAPTE GEVANGENE WEER AANGEHOUDEN zich namelijk niet altijd even principieel getoond tijdens de grote conflicten, die de laatste jaren Zuid-Vietnam troffen. Toen hij bijvoorbeeld in 1947 zijn mili taire opleiding voltooide sloot hij zich aanvankelijk aan bij de ondergrondse beweging en pleegde hij verzet tegen de Uitspraak op Fransen. Korte tijd later echter was hij weer terug in de Franse gelederen. Een- imaal in het leger van Ngo Dinh Diem, l' verdedigde hij deze persoonlijk tijdens de parachutistenopstand van november I960. Bij de staatsgreep van vorig jaar, I eveneens gericht tegc-n de familie Ngo. 1 stond hij daarentegen weer aan de kant [van de opstandige generaals, zij het dat De Rotterdamse politie heeft gisteravond hij die pas na lange aarzeling zijn me- bij de woning van zijn gescheiden echtge- dewerking had toegezegd, note Ln de Boomgaardstraat aangehou den de 24-jarige A. C. de V. De man was maandagmorgen ontsnapt uit de strafge-| TJet wispelturig karakter van Ngoeyen vangenis I in Den Haag, vermoedelijk lIKhanhs politieke manoeuvres, heeft door zich in een wasmand naar buiten]hem veel vertrouwen gekost en de naam te laten dragen. Hij zal op transportbezorgd een opportunist te zijn Dat hij naar Den Haag worden gesteld. De man nogal gokius!jg is> wordl hem ;n Ame- zat gevangen wegens diefstal. Hg zou ln rjkaansc militaire kringen graag verge- 1965 vrijkomen. ven Amerikaanse politieke kringen vre zen echter, dat de generaal zijn goklust CONJUNCTUUR BESCHIKKINGEN: ook zal botvieren op politiek en militair- strategisch terrein en dat vindt men een Ook beperking van persoonlijke leningen In de staatscourant van gisteren is de aangekondigde wijziging van de conjunctuurafbetalingsbeschik- king 1963 en een conjunctuur-be schikking persoonlijke leningen 1964 opgenomen. In de conjunctuur-afbetalingsbeschik king 1963 zijn de percentages van de mi nimum kassastortingen met 5 procent verhoogd, met uitzondering van die voor scooters, motorrijwielen, rijwielen en bromfietsen. Analoog aan de beperkin gen, die door de Nederlandsche Bank zijn getroffen voor de kredietverlening door de handelsbanken, zijn thans ook voor de persoonlijke leningen, die worden ver strekt door geldschieters als bedoeld in de geldschieterswet. beperkende voor schriften afgekondigd op grond van de wet op het afbetalingsstelsel 1961. Hier onder vallen de particuliere geldschiet- minaer prettig vooruitzicht. Washington zou liever zien, dat Ngoeyen Khanh zich hield bij het pokerspel, waar mee hij onlangs van zekere generaal Minh 1300 dollar won. In iedere Zuid- vietnamese officiersmess werd Ngoeyen Khanh door dit staaltje blufpoker de hela van de dag. De vraag is echter of deze bewondering voldoende is om hem van de volledige steun van het Viet- banken. de betaalzegelkassen. de volks- namese ieeer 7eker doen ziin kredietbanken en sommige rinancierings- Waarschiinliiker is "dat tal van aanhan maatschappijen, die behalve met huur- koopfinanciering zich ook bezig houden!gers *an de verdwenen militaire junta met de verstrekking van persoonlijke le- best zullen doen op hun beurt ningen j Ngoeyen Khanh een poets te bakken en dan kan het hele spelletje opnieuw be- Het bedrag, dat per 4-maandelijkselginnen. periode te rekenen vanaf 1 januari 1964 en zo vervolgens door de indivi-| duele geldschietbanken ten hoogste X7el duidelijk is dal de pokerspelen- mag worden uitgezet, is het bedrag VV de generaal op het ogenblik het ge- dat zij in de dienovereenkomstige pe-vaarlijkste spelletje van zijn leven speelt. F'ÏSt hst, ï°<>ra,SSS2e™J"t; Ccboren op 8 nov. 1927 In de zuidelijke ÏSStT, "Jtf p'3»" Tra Vinh. is hij circa tien jiar procent. De maatregelen moeten wor- Ar. A... Hnn erection teo-en rïe aehfcremnrt van g lecen .an Ge Verdreven t junta Zijn supporters zouden de jongere leven tegen te gaan. Kassastortingen strijdlustige bestrijders van het commu nisme. In de jaren na 1947 was hij de adjudant van de Franse generaal De Ia Tour, de opperbevelhebber in Cochin- China. Later, tijdens de regeringsperio de van keizer Bao Dai, werd hij adju dant van generaal Ngoeyen Van Xoean die een tijd lang premier was van Zuid- 6„Z^':^de meeste Zuidvietnamese offi- van 6000 tot f 10.000 van 45 tot 50 pet 'n hel FIans® leger' b^ocf" £!J en van 10.000 en hoger van 50 tot 55 s,afsch.oIe,n 'n Frankrijk Zo kreeg hij pet. De maximumduur van de afbeta- ee" opleiding aan de imantenesenoo. en lingsovereenkomst bedraagt twee jaar v°Igde hij eer. paracnutistencursus, evenals voor motorrijwielen, met inbe-1 waarna hij ten slotte ook nog de Ame- grip van scooters (met of zonder zy-jrikaanse stafschool in Fort Leavenworth span), bromfietsen, rijwielen en losse [(Kansas) bezocht. Van 1954 tot 1960 was De verplichte kas.sastortingen bij ver koop op afbetaling zijn voor personen auto's (met uitzondering van bepaalde huurauto's en van autobussen) hulpmotoi De verplichte minimum-kassas tortlng hiyft onveranderd twintig pet. Voor radio- en televisie-ontvangtoestel len en combinaties daarvan (met of zon der antenne), met uitzondering van tele visieontvangtoestellen, waarbij het beeld op een los scherm wordt geprojecteerd, grammofoons, platenspelers, combinaties van platenspelers met radio- of televisie- ontvangtoestellen. bandrecorders, accor deons, haarden, kachels, elektrische for nuizen, gasfornuizen, warmwaterappara ten wordt de minimum aanbetaling ver hoogd van 25 tot 30 procent. De maxi mumduur van de afbetalingsovereen komst voor deze artikelen bedraagt maanden. Voor koelkasten met of zonder vriesaf- deling, wasmachines (aldan niet met wringer of centrifuge; centrifuges voor het drogen van textieigoederen. naaima chines (alle voor huishoudelijk gebruik) stofzuigers, meubelen, woningtextiel, bedden, matrassen, vloerbedekkingen komt de verplichte minimum aanbeta ling van twintig op 25 procent. De maxi mumduur van de overeenkomst voor de ze artikelen is ook anderhalf jaar. De minimum-kassastorting bij verkoop op afbetaling van huishoudtextiel heren-, dames- en kinderkleding is verhoogd van twintig tot 25 procent. De duur van het contract mag maximaal één jaar bedra gen. Ouders die kind doodden krijgen vijf jaar De rechtbank in Rotterdam heeft gister morgen de 32-jarige in Hongarije gebo- Ioodgieter G. N. en diens 24-jarige jw A. N.-B. elk veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, wegens een reeks van mis handelingen, die de dood van hun 2-jarig zoontje Kony ten gevolge hebben gehad. Deze straffen zijn één jaar hoger dan de eis van de officier van justitie, die tegen elk vier jaar had gevorderd. De 2-jarige Rony werd op 30 augustus dood in zijn bedje aangetroffen als ge volg van toegebrachte klappen, stompen en schoppen. Bij de sectie werden o.a. een hersenbloeding en inwendige kneu zingen geconstateerd. In de motivering van het vonnis zegt de rechtbank dat de vrouw en de man nog wel toerekenings vatbaar zijn te achten voor hun daden, maar gezien de persoonlijkheidstructuur van beiden werden niet de maximale straffen (8 jaar) opgelegd. Man die doorreed na dodelijk ongeval aangehouden De 38-jarige bctonviechter A. van E. uit Haarlem heeft tegenover de politic te Haarlem bekend daar in de nacht van zondag op maandag met zijn bestelauto een fietser te hebben aangereden en daarna te zijn doorgereden. Het slacht offer. de 52-jarige los arbeider J. G3aï- kema uit Leek. werd zo ernstig gewond, dat hij korte tyd later is overleden. G werd in Amsterdam aangehouden. De bedrijfsleider van een bouwbedrijf daar zag de kapotte spiegel van de bestelauto en herinnerde zich een politiebericht, waarin het vermoeden van een kapotte spiegel was uitgesproken. „De beste in Parijs" Geen radicale veranderingen in silhouet Cristobal Balenciaga heeft het Parijse modefestijn van dit sei- eoen afgesloten met een collec tie die sommige inkopers de bes te in Parijs noemen. De pers was, zoals gewoonlijk, uit tijn exclusieve salon geweerd tot vol gende maand, wanneer de inkopers nun hestellingen zullen hebben ge plaatst. Volgens inkopers die de show Pijwoonden, heeft de meester geen radicale veranderingen in het silhouet aangebracht. Dit is zoals gewoonlijk slank met niet al tc nauwsluitende kledü. De collectie wordt gekenmerkt door Iriekwart lange mouwen op mantel pakjes, cocktailjaponnen met bijpas sende capes en veelkleurige regen mantels, aldus de inkopers Saint Laurent De op een na beste collectie noemen '.ij die van Yves Saint Laurent met de collecties van J. F. Crahay van Uanvin en Marc Bohan van Christian Dior op de derde plaats. Gabriëlie :hanel heeft zoals altijd een aparte plaats. 3alenciaga toonde allerlei soorten mantelpakjes, sommige met ge railleerde jasjes, andere losjes inge nomen bij de taille, sommige over de heup vallend en andere korter. Zijn nieuwste creatie in deze afde ling is een trois-piêces bestaand uit driekwart lange jas, rok en blouse. De meeste mantelpak jasjes hebben iriekwart of tweederde lange mou wen. De inkopers waren vooral te spreken over een groen kostuum met afgeronde schouders en blousende lijn. Zijn rechte regenjassen van popel ine in blauw en groen en het traditionele Oeige vielen ook zeer in de smaak, evenals een regenjas van donker bruin leer met passende hoed. Maar het fraaiste model was, volgens de in kopers, een mosterdgele suède jas met een los aangezette lederen cein tuur bjj de taille. Mantels De mantels zijn over het algemeen nauwelijks getailleerd en recht van jj'n met natuurlijke schouders. Voor de late middag heeft Balenciaga vele ieux-pièces ontworpen, bestaande'uit rok en overblouses, sommige laag. maar andere hoog uitgesneden. Andere zijn van voor hoog boven de :aille gedrapeerd en zijn van achter :aag uitgesneden. Een groot aantal is vervaardigd van met grote bloemen bedrukte zijde. Zowel voor overdag als voor de avond wil Balenciaga niet meedoen aan de tendens van gewaagde decolletés. De halslijn is u-vormig, van achter iets lager dan van voren. Geen enkel model Is geheel mouwloos, de schou der wordt meestal bedekt, al is het maar voor een deel. De inkopers merkten ook op, dat Ba lenciaga overwegend gebruik maakte van gladde stoffen en dat mohair en tweed wat hem betreft, niet bestaan. In de collectie zag men veel marine blauw zoals bij Saint Laurent en Cas tillo het geval was. Deze eens zo con ventionele kleur is deze lente dus be slist „ln". Voor het cocktailuur ontwierp Balen ciaga vele korte, met lovertjes be- stikte kokerjaponnen die iets ingeno men zrjn. Veel aandacht trok een japon van ewart „Ottoman" stof met een ovale halslijn en geronde rok waarbij een mantel met diepe plooi in de rug ge dragen werd. Zyn lange avondjaponnen zijn door gaans hooggesloten, soms tot aan de kin en zijn gemaakt van allerlei soor ten stof, van crêpe tot linnen, van taft tot organza. Enkele reiken tot de vloer, maar zijn van voren korter, zodat de enkels zichtbaar zijn. Veel applaus kreeg een lange japon van zwarte crêpe met een bovenstuk in halsterlijn. Maar het bovenstuk bleek afneembaar te zijn en een rose strapless lijfje te bedekken. Enkele korte en lange avondjaponnen r.yn van capes voorzien instede van jasjes of mantels, aldus de inkopers. Ngoeyen Khanh bevelhebber over het gebied van de Mekong-delta. Kort na dat hij was bevorderd tot brigade-gene raal en benoemd tot chef-staf van het le ger kwamen de parachutisten in opstand tegen Diem. Dat de president bij die ge legenheid gespaard bleef had hij te dan ken aan zijn chefstaf. Ngoeyen Khanh reed in een jeep naar het belegerde pa leis. negeerde het vuur van de para's en nam de leiding op zich van de paleis wacht. De Aanval werd afgeslagen, de staatsgreep mislukte en N'goeven Khanh kon bij president Ngo Dinh Diem geen kwaad meer doen. Het toeval wil, dat de leider van de parachutistenopsland, kolonel Ngoeyen Chanh Thi, bij de paleisrevolu tie van vorige week aan de zijde van generaal Ngoeyen Khanh werd gesigna leerd. Met zijn parachutisten paradeerde de kolonel door Saigon om de staats greep te steunen. Zo gaat dat in Zuid- Vietnam. Dc vijanden van gister zijn de vrienden van vandaag. Sommige wester se diplomaten vinden het moeilijk in de ze chaotische situatie een positie te kie zen. Alleen de Amerikaanse militaire adviseurs in Saigon maken zich geen zorgen. Zij melden dat de districten waarover generaal Ngoeyen Khanh tot voor kort het bevel voerde tot de meest ordelijke en rustige in Zuid-Vietnam behoren en het feit. dat de generaal een felle communistenjager is. die in de strijd tegen de Viet-Congrebellen zijn manne tje staat, is voor het Pentagon reden ge noeg geweest om bij het State Depart ment op erkenning van het nieuwe re gime aan te dringen. Generaal Ngoeyen Khanh zegt, dat hij bang was voor een neutralisatie van Zuid-Vietnam onder invloed van enkele Fransgezinde elementen in de vorige jun ta en daarvoor vreesden per slot van re kening ook de Amerikanen Het is een gok, maar wie niet waagt zal ook nooit GENERAAL NGOEYEN KHANH .blufpoker op hoog niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3