met kolen gezelligheid voor het opscheppen Notulen van raad St. Philipsland verminkt Zeeuwse bouwvakkers volgen bedrijfsopleiding BILT Burgemeester wél letterlijk aangehaald ALMANAK Auto drukt gevel te Zierikzee in Yerseke maakt ruimte voor champignoncellen Herziening van gebiedsindeling arbeidsbureaus FXAMFNS VEEL BELANGSTELLING VOOR BEGRAFENIS C. M. ZUIJDWEG Goud voor „De Hoop" onder directeur M. Fraanie Op school Lading Looiersgracht wordt geborgen s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI 19fl< RAADSLID LAAT KLACHT HOREN Ken punt op de raadsagenda, dat doorgaans weinig controversionele kanten heeft is dinsdagavond in St. Philipsland een dik kwartier met een vrij felle discussie om rand: de notulen! Het was de heer A. A. Rijstenbil (algemene lijst), die daarin zijn opmerkingen en in het bijzonder zijn algemene be schouwing op de begroting in de laatste bijeenkomsten danig zag verminkt. ..Dat valt me nu telkens weer op. Het is erg onplezierig, dat we nu da delijk in de eerste vergadering var het nieuwe jaar al met een menings- erschil moeten beginnen. Maar als ik nu zie. dat uw openingswoord, me neer de voorzitter, letterlijk in de notulen staat en ik stel daar mijn vi sie tegenover, dan wordt hier geen recht gedaan". Burgemeester L. J. de Jonge vond het allemaal sterk overdreven. Hij zag geen reden om enige verandering in de re dactie ervan te brengen. Maar even la ter liep een debatje van ongeveer de zelfde teneur heel anders uit. Een door G S. goedgekeurd raadsbesluit over de verkoop van het voormalige houten noodgemeentehuis aan de Emmastraat behelsde een clausule, die de raad voor de eerste keer onder ogen kreeg. Het ging om de bepaling bij de verkoop, dat het op de grond te stichten woon-winkel- huis binnen vijf jaar door koopster inge richt en betrokken zou moeten worden. Twee raadsleden sprongen erover op de ketting. De heer W. A. Beurkens (c.h.u.) vond die bepaling veel te rekbaar. Hij zag er een ernstig gevaar in, dat op deze manier de lelijke barak er nog wel tien jaar zou staan. Vooral omdat de barak alweer doorverkocht is aan een gladio- lenteler, die er zijn tractor in stalt. Er is inmiddels aan het gebouwtje vertim merd. En dat alles zonder dat een bouw vergunning is aangevraagd, zelfs zon der dat de akte over de transactie met de koopster van de gemeente is gepas seerd. De heer Beurkens kon zich er absoluut niet mee verenigen. „Dat is niet afgesproken, dat is niet genotuleerd", zo sloot de heer Rijstenbil aan. „Niemand van ons heeft geweten, dat het nood-gemeentehuis onder di- voorwaarde zou worden verkocht. Zijn b. en w. nu bereid om de bepa lingen in te trekken, om op het be sluit van G.S. terug te komen?" Dat was het college niet Burgemeester De Jonge: „We hebben nog nooit een besluit van G.S. ingetrokken en dat doen we nu ook niet". De zaak was er niet mee opgelost. De beide opposan ten droegen nog meer argumenten aan. „We hebben er steeds voor ge werkt om krotten en dergelijke uit de gemeente te krijgen en nu ko men ze er weer in", aldus de heer Rijstenbil. Tegen de bouwactiviteiten van de huidige gebruiker van het nood-gemeentehuis waren de bezwaren van de heer Beur kens gericht. ..Er is nog niets betaald, er is geen akte en er is toch in gebro ken". Bovendien vroeg de heer Beur kens zich af hoe de gemeente zich kan permitteren de huur van de gebruiker van thans maar aan de toekomstige eigenaresse te geven. „De financiële positie van de gemeente is toch niet zo' rooskleurig". Wethouder P. Mol (g.b.) antwoordde: „Ja, het klopt natuurlijk niet helemaal, maar we hebben de hand over het hart gestreken". Burgemeester De Jonge wilde zo snel mogelijk een eind aan de discussie maken en alle bemer kingen naast zich neerleggen. Maar wet houder Mol remde dat toch een beetje af. „Zo komen we er niet uit". We moe ien er voor zorgen, dat de gladiolenteler, die nu in het oude raadhuis zit zo snel mogelijk naar het industrietererin kan en dat daarna het gebouw verdwijnt". Na nog veel heen-en-weer-gepraat stelde men zich op het standpunt, dat de koopakte toch de nodige veilig heden moet bieden. Op voorstel van de heer Mol werd overeengekomen, dat de notaris in de akte zou opne men: „De barak moet binnen twee jaar verdwijnen of zoveel eerder als het industrieterrein klaar is". De heer Rijstenbil had ook veel bezwa ren tegen de „rommelige en verwarde situatie, waarin de ingekomen stukken zich bevinden bij de tervisielegging" Verschillende stukken hebben allen maar één stempel van ontvangst. Er is geen voorstel van b. en w. bij. Er wordt wei nig of geen aandacht aan besteed. Dat geeft me grote ongerustheid". De enige reactie op dit alles van burgemeester De Jonge was gericht tot de notulist, de heer A. C. Beneder: „Heeft u het goed genotuleerd?" De heren gingen akkoord met een v stel om een bedrag van 705,20 uit te trekken voor het plaatsen van A.N.W.B.- borden op de rijksweg, die St.-Philips- land „vindbaar" moeten maken. De heer L. Bolier (a.r.): „Is er nu ook aan Anna Jacobapolder gedacht?" Dat bleek niet zo te zijn- Er zal daarom bij A.N.W.B. op aangedrongen worden ook hiervoor borden te ontwerpen. De inves tering zal dan natuurlijk wel wat groter orden. Zeeuwse „Arjos": kritiek op clubs „Verscheidene clubs schijnen een win terslaap te houden, die nu niet bepaald toe te juichen is". Deze kritische opmer king maakte voorzitter Jo Sander toen hij dezer dagen tijdens een vergadering van het provinciaal bestuur van de „Ar jos" in Zeeland in „De Schakel" te Mid delburg de activiteiten van de clubs on der de loep nam. Men zal trachten om bij de clubs wat meer belangstelling te kweken voor het politieke leven. Het provinciaal bestuur wil zelf het goede voorbeeld geven met het verzorgen van een interessante jaarvergadering. De bij eenkomst waarvoor een spreker is uit genodigd zal muzikaal worden opgeluis terd. De vergadering werd gesloten door provinciaal secretaris Johan Kouwer uit Kamperland. Aeeuwse Affaire De heer P. te O., die onlangs een vermakelijk geschiedenuje rond een kolenkist inzond met de vraag Js dit misschien iets voor uw kantlijnf" schrijft thans onder het opschrift .^Llmanak": In een kazerne zou hoog bezoek komen niet hoog in de lucht, maar U begrijpt het wel. Toen de hoge ome ook in de keuken terecht kwam, vos de kok druk bezig, al stond hij op zijn benen te beven. Xa overal rondgeneusd te hebben zeide de hoge tegen de kok: ,floe die pan eens open.' Geef eens een lepel!" De kok voldeed haastig aan dit bevel, daarna proefde de hoge tan deze substantie en zeide: ,fle soep is goed." ,flet spijt mij wel", zeide de kok, „maar dit is het af- waswater Meneer P. te O., we zullen het U maar 1 tyeer direct zeggen. We héb ben de helmenaffaire gehad, het geval Van der Putten, majoor K., kolonel B., korporaal S. wat tof ff U nu nog met uw afwas- water Noodlanding lesvliegtuig van Woensdrecht i lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht heeft dinsdagmiddag om ongeveer twee uur een geslaagde nood landing gemaakt op een stuk bouw land. De twee inzittenden, de Instruc teur luitenant ter zee II o.c. vlieger T. W. E. Kandou en de leerling-vlieger de eerste luitenant Fr. Hartgers, beiden to Woensdrecht, bleven ongedeerd. Het toestel, een Fokker S 11, werd licht beschadigd. Het vliegtuig had een oefenvlucht ge maakt en kreeg boven Ossendrecht mo torstoring. De vlieger slaagde er ir het toestel na een glijvlucht neer te zetten op een stuk bouwland op Nederlands gebied, ongeveer 400 meter van de grens. Een vrachtauto, geladen niet heipalen, heeft in de vroege morgen van dinsdag de gevel van een hoekhuis aan de Hof- ferstraat te Zierikzee over de volle breedte geramd en een gat van ruim vijf vierkante meter erin achtergelaten. De zware, lange vrachtwagen van een bedryf in Tilburg kwam om half acht met een lading betonpalen voor de bouw van de nieuwe christelijk gere formeerde kerk te Zierikzee aangereden. Op do hoek van de Hofferstraat en de Zevengetijstraat, dieht bij de bouw plaats, nani de chauffeur, M. B. uit Tilburg de draai te kort met zijn vijftien nieter lange gevaarte. De zijgevel van het huis, bewoond door de familie Dale hout. kreeg een stevige duw en er werd een flink stuk muur uitgedrukt. Ook de voorgevel en de kozijnen van ramen en deuren werden beschadigd. De rijkspo litie maakte proces-verbaal op. GEZELLIGE MENSEN STOKEN A. IMANSE TE MIDDELBURG PRIJZEN DUURZAME ARTIKELEN VLIEGEN ECHT NIET OMHOOG „Consumentenbond geeft verkeerde voorlichting" ,De prijzen van de duurzame ge bruiksartikelen vliegen echt niet omhoog, zoals van vele zijden wordt beweerd. In de meeste geval len heeft men te maken met een verhoging van rond 5 procent, het maximum, dat volgens de ministe riële richtlijnen toelaatbaar kan worden geacht. Degenen, die van de prijsstijgingen een angstpsy chose proberen te maken, zijn in bijna alle gevallen ongeïnformeer de lieden". Dat verklaarde ons de heer Imanse, voorzitter van de vereniging Handelsbe lang te Middelburg en hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, naar aanleiding van een advies, dat de consumentenbond gege ven heeft. De prijzen van het levensmid delenpakket wilde de heer Imanse in dit verband buiten beschouwing laten. Hij zei er alleen dit van: „De minister heeft de prijsstijgingen van dit pakket goedgekeurd, waaruit moge blijken, dat het volgens de bewindsman verantwoord en nodig was". In de duurzame artikelen is echter niets aan de hand, verzekerde de Han delsbelangvoorzitter. Er zijn evenveel normale verlagingen als normale hogingen in de prijzen. Slechts geval was er volgens de heer Imanse sprake van een forse verhoging; een artikel, dat lange tijd beneden de prijs was verkocht, werd nu plotseling „omhooggeschroefd". De heer Iman se achtte dit foutief. In bijna alle andere gevallen is echter ingekocht in de periode vóór de ontwik keling op het loon- en prysfront, zodat de prijzen van de duurzame artikelen in een normale verhouding gezien ten worden. de zomer en het volgend jaar jannari lager zullen zijn dan tijdens de huidi ge uitverkoop?" Volgens de Handelsbelangvoorzitter wil de Consumentenbond een soort kopers staking suggereren, hetgeen hij echter onverantwoord acht, zowel voor de de taillist als voor de consument. Hij acht het evenmin juist, dat de Con sumentenbond adviseert om desnoods tijdelijk een goedkopere soort of een goedkoper merk, dan de klant gewend is te nemen, zelfs al zou de kwaliteit ■at minder zijn. „Maar dan moet men altijd eerder terugkomen en dat komt •anzelfsprekend duurder uit", merkte de heer Imanse op. Tot slot wees de heer Imanse er nog op. dat men niet de detaillist de schuld moet geven van prijsverhogingen. Hij geeft de prijzen slechts door van fabri kant en grossier. Burgemeester en wethouders van Yer seke zullen een uitbreidingsplan laten opmaken, waarin ruimte wordt gereser veerd voor de bouw van champignon cellen. De raad zal het in een van zijn volgende vergaderingen op de agenda vinden. Het college van b. en w. heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de verzoeken, die ex-oesterkwekers tot het gemeentebestuur richtten om over te mogen gaan tot de bouw van cellen voor de champignonteelt. De aanvragen harmoniëren niet met het huidige uit breidingsplan, dat de gemeente heeft. Vandaar, dat de gemeente de situatie wil oplossen door een nieuw plan op te stellen, waardoor het wel mogelijk zal worden om champignoncellen te bou wen. Afdeling van „Schuttevaer" op Bevelanden opgericht In Goes is onlangs een afdeling van de Koninklijke Schippersvereniging „Schut tevaer" opgericht voor de beide Bevi landen. In deze streek met het voor c scheepvaart belangrijke kanaal door Zuid-Beveland was tot voor kort nog geen afdeling van „Schuttevaer". Gezien de problematiek rond de Sloe- haven, de Schelde-Rijnverbinding en het Kanaal door Zuid-Be veland, alsmede de jongste ontwikkelingen op visserljgebied weni sterk de behoefte gevoeld aan een eigen afdeling op de Bevelanden. In het voorlopig bestuur hebben zitting burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes, de heer C. Pekaar, voorzitter van de vis sersvereniging te Yerseke, de heer G. J. van Zee t$ Goes, bestuurslid van de wa tersportvereniging „De Werf" en de heer J. Jansen, binnenhavenmeester van Goes. De heer Jansen neemt, zolang er nog geen definitief bestuur is gekozen, het secretariaat waar. De nieuw opgerichte afdeling telt momenteel 15 leden. (Van onze Haagse redactie). Het gewestelijk arbeidsbureau te Goes wordt gehandhaafd, het nevenbureau te Kruiningen wordt daarentegen opgehe ven. De gemeenten uit dit rayon worden toegevoegd aan het gewest Goes. De ge meente Wissenkerke komt onder het ge west Middelburg te ressorteren. Dit blykt uit de nota, die staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meyer, heeft aange boden aan de Tweede Kamer. Het gewestelyk arbeidsbureau te Mid delburg met een bijkantoor te Vlissingen wordt gehandhaafd. Het gewestelijk ar beidsbureau te Terneuzen met bijkanto ren te Hulst, Oostburg en Sas van Gent zal eveneens worden gehandhaafd. De gemeenten Biervf' het huidige rayoi den toegevoegd i Het 8 zee n gehandhaafd. St. Philipsland, dat res- sorteerd onder het rayon Tholen, wordt rechtstreeks onder het rayon Zierikzee gebracht. De reorganisatie berust op een rapport van 'n efficiencybureau, dat in opdracht van de toenmalige minister van sociale zaken in 1956 werd opgesteld. De op dracht luidde: een onderzoek in te stellen naar de doelmatigheid van de inrichting van de directie voor de arbeidsvoorzie ning. Het rapport kwam tot de conclu sie, dat de arbeidsbemiddeling en de voorlichting onvoldoende genoemd moe ten worden. Bij het thans gevolgde be leid staat het streven naar voorkomen van werkeloosheid op de voorgrond, ter wijl de voorlichting van de jeugd en de Inzichten hebben geleld tot een herzie ning van de gebiedsindeling welke in bo venstaande maatregelen resulteerde. De herindeling zal zeer geleidelijk plaats vinden. De daarmee samenhangende per soneels- en huisvestingsproblemen, zul len aldus de staatssecretaris in zijn nota. met voorrang worden opgelost. Met de belangen van de betrokken ambtenaren zal zoveel als enigszins mogelijk is wor den rekening gehouden. De plannen zijn aan de commissaris der koningin ter kennis gebracht en deze heeft hierover met Gedeputeerde Staten overleg ge pleegd. Over het algemeen konden de colleges van Gedeputeerde Staten zich met de he.rzlenlngsplannen verenigen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen dier geneeskunde de heer J. Stevense te Schore. Voor het kandidaatsexamen fy sische geografie slaagde de heer C. Hoo- gendoorn te Goes. Een van de middelen, die de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf ten dienste staan om te „meten" hoe ver de deelnemers aan de bedrijfs opleiding m de bouwvakken ge vorderd zijn, is het proefwerkstuk. Dit zijn werkstukjes, di' de „twee dejaars" leerlingen bij een bouw- firma in Goes hebben gemaakt. (Foto P.Z.C TOELICHTING VOOR WERKCOMMISSIE OESTERS OP SCHADEREGELING De werkcommissie „schaderegeling oes ters" heeft dinsdagmorgen op een bij eenkomst in het gemeentehuis van Yer seke het wetsontwerp schaderegeling oesterkwekers onder de loep genomen. Ditmaal in gezelschap van de heer R. C. A. Jongstra, econ. drs., accountant en medewerker aan de Nederlandse Ac countants Maatschappij. Hij gaf de commissie een toelichting op een aantal „vage punten" uit het wetsontwerp: for muleringen, die voor verschillende uit leg vatbaar zijn, technische punten en dergelijke. Van een en ander zal een „rapport yan toelichting" worden ge maakt, dat de werkcommissie zal wor den toegezonden. (Slot van pagina 1) genlijk te weinig metselaars, stuka doors en betonvlechters in de oplei ding Niet alle „aanstaande" metselaars, of timmerlieden of betonvlechters. die de ambachtsschool verlaten, gaan de bouw in. Een deel van hen zoekt het hogerop: via een uitgebreid techni sche school bijvoorbeeld of het Zeeuws Technisch Instituut. Anderen zoeken het nog in een andere rich ting. Na het afgelopen schooljaar stapten bijvoorbeeld 57 procent van de timmerlieden en 86 procent van de metselaars over naar de praktijk. Er wordt van uitgegaan, dat nog tien procent van de kt.s.-leerlingen die de bedrijfsopleiding bij hun aannemer volgen, worden afgevoerd. Van de ..praktikanten", die examen doen ha len er ongeveer 75 procent het ,.be- dryfsdiploma". En daarmee ook loon Bijeenkomst in Oostburgs raadhuis Dank voor werk aan herbouw van West- Zeeuwsch-Vlaanderen Zeer velen hebben dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer C. M. Zuijdweg in Oostburg ten grave gedra gen. De heer Zuydweg, in leven direc teur van de Gemeenschappelijke Tech nische Dienst West-Zeeuwseh-Vinande ren, overleed vorige week vrijdag. In de burgerzaal van het Oostburgse raad huis memoreerden vele sprekers tijdens een indrukwekkende bijeenkomst de waardering, die in West-Zeemvsch- Vlaanderen en overig Zeeland leeft voor de heer Zuydweg, die een vooraanstaan de plaats bekleedde bji de herhouw van West-Zeeuwsch-Vlaanderen na de oor log. Onder de talloze aanwezigen bevonden zich onder meer alle burgemeesters van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. L. Uil- driks namens het waterschap Het Vrije van Sluis en de opzichters van de ge meenschappelijke technische dienst. Als eerste voerde het woord burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg. die de vele kwaliteiten van de overledene prees en herinnerde aan de taak, die hij vervulde. Burgemeester Van Leeuwen sprak als voorzitter van de gemeen schappelijke technische dienst. De heer D. J. Ornée, oud-gemeenteop zichter te Breskens, voerde vervolgens 't woord namens alle opzichters, waarna burgemeester A. P. Kostense van Bier vliet de gevoelens vertolkte van de Ver eniging van burgemeesters, secretaris sen eri ontvangers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Namens de provinciale Zeeuwse schoon heidscommissie, waarvan de heer Zuijd- DOORWERKEN Straks zullen de hogere lonen en grond- stoffenprijzen ongetwijfeld doorwerken in de prijzen en dat zal volgens de heer Imanse zeer zeker tot uiting komen in de wintercollectie. „Maar iets anders kan men niet verwachten", voegde hij er aan toe. De heer Imanse vindt het niet juist v neer de Consumentenbond stelt: „Stel alle aankopen van kleding en andere duurzame gebruiksartikelen, die niet di rect noodzakelijk zijn, zo lang mogelijk uit. zo mogelijk tot de uitverkopen" „Waarom niet", aldus de reactie van de heer Imanse, gezegd: „Koop nu in de aan de gang zijnde uitverkoop? Verwacht de Consumentenbond dan, dat de prijzen in de uitverkopen De kleuters van de Uenri Dunantkleu-\en met versierde bogen in de hand, hun\Op de foto ziet men het ogenblik, ter school te Krahhendijke hebben gister-]kleuterleidster me}. C. de Jager toege- waarop het gelukkige paar het i/emcen- middag voor het gemeentehuis van juicht. Zij trad toen in het huwelijk] tehuis verlaat. (Foto P.Z.C.) Krahhendijke, getooid met feestmutsenimet de heer IV. Weststrate uit Waarde. I •eg lid was, sprak burgemeester C N. van Sas uit Wemeldinge, waarna de heer M. J. Bruijnooge, architect te Oost burg, namens de architecten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wees op het be langrijke werk, dat de heer Zuydweg deed voor de architecturale schoonheid van dit gebied. Notaris J. Mijs uit Oost burg voerde het woord namens het be stuur van de lagere technische school te Oostburg, waarvan de heer Zuijdweg bestuurslid was. Burgemeester J. C. Everaars van Groede memoreerde de werkzaamheden van de heer Zuijdweg als bestuurslid van het bejaardencen trum voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen (in oprichting) te Oostburg. De heer J. Barendregt sprak enige ge voelvolle woorden namens de vrienden van de overledene, waarna een zwager van de heer Zuijdweg de dank overbracht namens de familie. Talloze bloemstuk ken bedekten de baar. Op de algemene begraafplaats werd vervolgens het stof felijk overschot ter aarde besteld, waar na er in het Oostburgse raadhuis gele genheid was de familie te condoleren. De lieer M. Fraanje, onderdirecteur van de N.V. handel-, industrie- en scheep vaartmaatschappij „De Hoop" te Ter- neuzen is dinsdagmiddag onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem in de raadzaal van het stadhuis uitgereikt door burgemeester mr. H. Rijpstra. In een korte toespraak tot de in Over- schie woonachtige heer Fraanje wees burgemeester Rijpstra op het op 21 ja nuari jl. reeds gevierde 40-jarig jubi leum. Hij zei groot respect te hebben voor het Ternéuzense bedrijf, waarbij de jubilaris werkzaam is. „Bij de toenemende industrialisatie in dit gebied bestaat het gevaar, dat de eigen en var. oudsher gevestigde bedrij ven uit het oog worden verloren", aldus mr. Rijpstra, die voorts een aantal maatschappelijke aspecten belichtte uit de tijd, dat de heer Fraanje nog in Ter- neuzen woonde. Met name wees hij op het werk door de jubilaris verricht ten behoeve van de Nederlands hervormde gemeente te Terneuzen. Directeur J. G. van der Peijl wees even eens op het feit, dat het jubileum in eigen kring reeds eerder is gevierd. De koninklijke onderscheiding aan de onder directeur noemde hij „een eer voor het bedrijf". Felicitaties werden voorts aangeboden door de heer J. Simons, eveneens ad junct-directeur bij „De Hoop". In een dankwoord zei de heer Fraanje het bijzonder prettig te vinden, dat deze onderscheiding hem was uitgereikt in het stadhuis van zijn geboortestad. Hij sprak de hoop uit, de relaties met Ter neuzen, ook op zakelijk gebied te kun nen blijven onderhouden. Bij de plechtigheid waren onder ande ren aanwezig het voltallig college van b. en w. van Terneuzen, de echtgenote van burgemeester Rijpstra, echtgenote en zoon van de jubilaris en directie en afdelingschefs van „De Hoop". Vlam in de pan liep goed af Bij de familie A. C. W. aan de Hoender- weg te St Annaland sloeg dezer dagen de vlam in een pan met vet. Een flinke steekvlam veroorzaakte schade aan de keuken. Door snel een begin van brand te blussen bleef de schade tot de keuken beperkt. Ouderling benoemd In de gereformeerde kerk te Oosterland werd tot ouderling gekozen in de va- cature-Stuy, de heer J. op 't Hof te Sir- jansland. naar werken. Want dit diploma bete. kent, dat de bouwvakker een looc ontvangt, dat hem twee jaar voor- sprong geeft op zyn collega's van de zelfde leeftijd, die het getuigschrift niet in hun bezit hebben. Dat is e» stimulans, die de opleiding voor ce jeugdige bouwvakkers aantrekken maakt. Hoe gaat de stichting Vakopleiding Bouwliedryf bij haar streven naat meer vakbekwaamheid in de bouw vakken te werk Het begint op 6> ambachtsscholen, waar de consulent van de Stichting Leerlingenstelsel Zeeland de heer I). van Elsacker uit Goes tegen het einde van elk curvn- jaar informaties opdoet over het a*c- tal leerlingen van de „bouwopleidiv gen", dat de scholen verlaat. Uit zichzelf of via de verschillen* arbeidsbureaus vinden de jongelui, <ft in „de bouw" willen, een plaatsje bj de aannemers. Op vrijwillige bisj geven in Zeeland vrijwel alle - bouwlied rij ven met een leerover- komst als grondslag hun van de Ha gekomen werknemers de gelegenheid om deze bedrijfsopleiding te volg». Het praktische deel wordt zoveel nv> gelyk ingepast in het produktiepio- ces. Wei moeten alle facetten van he werk aan de orde komen in de twa jaar opleiding. De heer J. Prom; reist in zijn functie van Zeeuws et» sulent de bedrijven, die aan de opla ding deelnemen, af om onder meer-.! controleren of het werk van de leer lingen zo gevarieerd mogelijk is a ook om problemen te bespreken, Tweemaal maken 90 procent van to deelnemende jongelui een door fa stichting ontworpen proefwerkstukjj, terwijl hun patroon de resultaten vas het werk bijhoudt. Daarnaast is erts gen de bouwvakvakantie een prak tisch en een theoretisch examen, waarvoor de stichting de eisen eve-.- eens heeft vastgesteld. In de exam»- commissie zitten naast een rijksgï- committeerde ook vertegenwoort- gers van de stichting Vakopleidis; Bouwbedrijf en van het bedrijfsleven. Haalt men het diploma dan staat weg open voor een voortgezette op leiding: voor gezel. Een opleiding alt ook twee jaar duurt en eveneens era theoretisch en een praktisch deel om vat. Het is duidelijk: er wordt in d* bouw nauwlettend voor gewaakt, dat de jeugd de plank niet misslaat Het bergings- en transportbedrijf Van den Akker uit Vlissingen is momenteel op de Westerschelde by Terneuzen bni< met de berging van de op 2 januari oi een aanvaring met het Zuidafrikaana koelschip „Langkloof" gezonken Neder landse kustvaarder „Looiersgracht". Het schip rust met de kiel op de bodera van de Schelde en heelt, bij hoog waler tinwtig meter en bij laag water zes tien meter water boven zich. Het gat door de aanvaring ontstaan is v.-vor- mig met als grootste breedte twee en een halve meter en een hoogte van twee meter. Het gat bevindt zich aan stuur boordzijde in het voorschip. Nadat een klein gedeelte van de lading met drij vende kranen uit het schip was gehaald het betrof hier zilverzand word: nu de lading ijzeren pijpen met behulp van vier duikers geborgen. De ber gingsvaartuigen „Ary" en „Zeewolf liggen hiertoe bij het wrak dat in hd midden van de vaargeul van de Scheld: ligt en gemarkeerd is door wrakboeien. Bij mist wordt de berging stilgelegd we gens het risico van een aanvaring. Van de 760 ton lading is 30 ton ijzer gebor gen en in Terneuzen aan de wal ge bracht. Geschat wordt, dat men om streeks twee maanden nodig zal hebben om het schip geheel leeg te krijgen. Het is nog niet zeker of het schip ook kan worden geborgen. Als het te veel onder het zand raakt, zal dit niet mogelu* zijn. Collecte In de maand januari werd door de leer lingen van de school met den Bijbel te St.-Annaland, een busjescollecte gehou den voor Hemava, dlc 26.10 opbracht VERWACHT... WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtig tot harde, lang» de kust nu en dan stormachtige wind uit noordwestelijke richting. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 08.14 onder 17-33 Maan op 02.20 onder 11-53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2