roos? Nieuwe felle aanval van China op Sowjet-Unie Ook nu Britse onder plantages toezicht" Prof. tegen Andriessen individuele wil optreden ondernemingen KEELPIJN? Wetsontwerp tot wijziging van prijzenwet Verkenners willen Masai-stam adopteren TRAITAL© OVERHEID LET MEER OP PRIJZEN DAN OP DE LOONSVERHOGINGEN „Russen streven naar tirannie" DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z E E W S 1 Naar een slagvaardiger prijsbeleid: hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk 1 COLLEGA Henri Knap heeft in Het Parool een stukje gewijd aan iets wat een dame-van-zijn- kennis is overkomen: die had „dag melkboer" tegen de melkboer ge zegd en de melkboer had gezegd: „ik zeg toch óók niet dag werk ster" tegen U?" Knap vertelt ook nog dat Amsterdamse politieagen ten liever niet met „agent" maar liever wel met „meneer" morden aangesproken. Er zijn belangwekkender proble men, maar ik vind dit toch wel een leuk gevalletje, of liever: als je er even dieper over nadenkt, een eigenlijk nog teel tragisch ten- densje óók. want het duidt niet alleen op verbourgeoisering van toat men wel noemt „de brede la gen des volks", doch tevens, om een vervelende term te gebruiken, op een breed-v er breid minder waardigheidsgevoel. Want iemand met voldoende zelfrespect zal zijn eigen beroep niet zó minderwaar dig vinden dat. hij er niet mee ge confronteerd wil worden. De man die niet met „melkboer" wil wor den aangesproken vindt „melk boer" kennelijk minderwaardig en dan is het niet minder tragisch als je tóch melkboer bent en je hele leven melkboer moet blijven, moogt mij gerust „stukjes schrijver" noemen en ik geloof niet dat ik veel prijs stel op „me neer" als ik zie hoeveel niet- meneren met „meneer" worden aangesproken. Ik vind, „agent" een eerbiedwek kend beroep en als ik „agent" te gen een agent zou zeggen, zou ik daar niets denigrerends in zien. Maar als-ie er op staat wil ik gerust meneertegen hem zeg gen, net als tegen de melkboer. Of-ie dat. is laat ik daarmee in het middenprecies zoals wanneer ik „excellentie" tegen een excellentie zeg, want daarmee wil ik geens zins te kennen geven dat. ik hem inderdaad excellent vind. Het ponteneur is een moeilijk ge valletje. Dat wil zeggen: het duidt, altijd op een sterk ontwikkeld minderwaardigheidsgevoel. En het komt in de beste kringen voor. In de ader-allerhoogste. Er zijn daar tal van lieden die zich iti hun wiek geschoten voelen wanneer zij bij een gala-diner „lager" zitten dan meneer „Zus of meneer Zo", ik heb altijd gedacht, dat iemand met een redelijk gevoel voor zelfres pect zich niet lager kan voelen dan iemand die ii.oger aan tafel zit. Ik dacht dat een werkelijk belangrijk man er geen haar min der belangrijk om wordt al zou hij op het uiterste puntje zitten. Overigens zit. er voor hen die op het behoud van de kapitalistische maatschappij gesteld zijn. wel iets geruststellends in dat de melkboer graag meneer wil heten, want van zulk een persoon en van alle ande re meneren behoeft niet verwacht te worden dat zij ooit naar de bar ricaden zullen snellen om de be staande maatschappijnorm t.e ver nietigen. In ieder geval: iedereen die me neer wil lieten lean op mij reke nen. Ik ga nog verderiedereen die het fijn zou vinden als ik excellen tie tegen hem zou zeggen, kan hij mij aan zijn trekken komen Het gekke is da' in de Verenigde Staten niet één excellentie rond loopt. Zelfs de president niet Moet je zien wip. je hier allemaal :o moet aanspreken. Bijna even ■tintel nis meneren- melkboeren. ELIAS lijk slechts door enkele ondernemin gen toegepast prijsverhogingen Indien de bevoegdheid wordt gegeven tegen individuele bedrijven, die de prij zen onverantwoord verhogen, een prijs maatregel te treffen, kan in een vroeg tijdig stadium een dergelijk onverant woord prijsgedrag worden belet. Uit breiding van dergelijke onverantwoorde prijsstijgingen kan aldus doeltreffender worden tegengegaan. Ook de organisa ties van het bedrijfsleven zouden hier door hun leden ntet meer kracht tot naleving van de prjjsgedragsregels kun nen aansporen. (Van onze Haagse redactie). De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, wil eventueel te zamen met de minister die het mede aangaat, de bevoegd heid hebben prijsmaatregelen te nemen tegen ondernemingen, die in dividueel in strijd handelen met de afgesproken prijsgedragsregels en die daardoor een situatie doen ontstaan, welke een onmiddellijke voorziening eist. In verband hiermede is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de prijzenwet. Dcz.e wet biedt thans uitsluitend de mogelijkheid een prosmaatregel uit te vaardigen voor alle ondernemingen in een bepaalde be drijfstak. Indien echter de bevoegdheid wordt gegeven tegen individuele bedrij ven, die de prijzen onverantwoord ver hogen, een voorlopige maatregel te tref fen, dan zal de slagvaardigheid van hel prijzenbeieid worden vergroot, aldus de minister in zijn memorie van toelichting. De minister merkt op, dat thans een prijzenmaatregei in het algemeen eerst wordt uitgevaardigd, hetgeen in feite de laatste tijd meermalen is voorgeko men, in geval zich bij een deel van de ondernemingen in een bepaalde bedrijfs tak onverantwoorde prijsstijgingen voordoen en overleg er niet toe heeft kunnen leiden, dat de betrokken onder nemers zich alsnog naar de prijsge dragsregels voegen. Eén of enkele bedrijven Evenwel is in het bijzonder in de laatste tijd gebleken, aldus de mi nister, dat zich in bepaalde sectoren bij een of meer ondernemingen on verantwoorde prijsverhogingen kun nen voordoen, terwijl aanvankelijk de overgrote meerderheid van de be- drijfsgenoten in die sector zich nog aan de prijsgedragslijn houdt. Het gevaar is dan aanwezig, dat wanneer een beroep op deze enkele bedrijven, met inschakeling van de organisaties in de betrokken bedrijfstak, om de prijsverhogingen ongedaan te maken zonder resultaat blijft, een uitbrei ding plaatsvindt van de aanvanke- Het is de bedoeling de voorgestelde be voegdheid slechts te verlenen, indien zich in het sociaal-economische leven ernstige spanningen voordoen en Ln het bijzonder wanneer de ontwikkeling der prijzen van goederen en diensten de hantering vereist. Het wetsontwerp be paalt daarom, dat deze bevoegdheid al leen kan worden uitgeoefend, nadat daartoe bij Koninklijk Besluit voor de tijd van ten hoogste een jaar machtiging Is verleend. Na afloop van deze termyn dient te worden bezien of zulk een uitzonderlijke toestand zich dan nog voordoet. De mi nister van economische zaken acht een Koninklijk Besluit, waardoor uitoefe ning van deze bevoegdheid mogelijk wordt, van zodanige betekenis, dat be handeling daarvan in de ministerraad vereist moet worden geacht. De op grond van deze bevoegdheid te nemen beschikkingen tegen afzonderlijke on dernemingen zullen een voorlopig ka rakter dragen. De geldigheidsduur be draagt ten hoogste zes maanden. Dit heeft de voorzitter van de Christelij ke Middenstandsbond, de heer H. de Mooij uit Rijnsburg, verklaard tegen over het A.N.P. De heer De Mooij herinnerde er aan dat in het overleg dat voorafging aan het mammoetakkoord van de stichting urenlang is onderhan deld over heel geringe percentaj Thans kan men het ontstellende ver schijnsel waarnemen dat in onderhande lingen tussen partijen vrijwel zonder slag of stoot omvangrijke percentages voor de dag komen. Het lijkt wel of men ner gens meer de grens ziet die in het mam moetakkoord is neergelegd. Daar komt bij dat de overheid zelf niet de hand heeft gehouden aan het akkoord, hoewel zij zelf de eerste had moeten zijn die dit zou moeten doen. Elke minister bewandelt een eigen weg, van coördinatie is weinig merkbaar. Mi nister Andriessen tracht kosten-verla- gend te werken en de heer De Mooij heeft daarvoor veel waardering. Maar het is niet voldoende, zo heeft de heer Wemmers onlangs opgemerkt, dat de overheid alleen ipaar een prijsbeleid han teert. „Paniekstemming' De heer Dc Mooij heeft de indruk dat het beleid eigenlijk in een soort pa niekstemming wordt gevoerd. Nu eens rechts, dan links worden enige tikken uitgedeeld bv. door middel van een prijzenstop Wat te denken, aldus de heer De Mooij. van een prijzenstop van wollen dekens die komt in een pe riode van opruiming? De maatregelen op het gebied van prij zen volgen, formeel, na overleg, maar Veertigduizend jongens, leden van de Katholieke Verkenners, gaan met steun van hun leiders en leidsters tussen 15 februari en 15 maart ze ventigduizend negers van de Masai- stam in Kenya adopteren. Tot deze actie, welke de naam „Opera tie adoptie" heeft gekregen, is dit weekeinde besloten door 80 districts commissarissen op het nationale bui tencentrum in Overasselt. Gebleken is dat met 400.000 jaarlijks in de meest noodzakelijke levensbehoeften van de Masaistani kan worden voor zien. Dit bedrag willen de welpen et verkenners voorlopig jaarlijks bijeen brengen. Zij menen dit niet te moeten doen door middel van een „bedel-actie", maar door het aanbieden van jaarabonne menten op de zgn. „Masai-cahiers", waarin informaties worden verstrekt over actuele toestanden in onderont wikkelde gebieden, in het bijzonder Centraal-Afrika Tevens noopt men niertoe bij te dragen tot het stimuleren van een actieve belangstelling voor deze gebieden in Nederland. Aan deze cahiers werken mee o.a. dr Okke Jager. God fried Bomans. Simon Carmiggeit. Michel van der Plas, Mies Bouman, ds. dan Nieuwenhuyzen, P. Wesse- ling C. S.S. R, Jan Cottaar. prof. dr. R. A. J. v. Lier, Carel Enkelaar, Ga- brie! Smit, Gerard van der Boomen, dr. A. J. M. van Tienen, Manus van der Kamp, en Frans Brakkee (red. secr. Last van wassen met rem is er van overleg met de bedrijfs kolom geen sprake. Men krijgt vandaag een uitnodiging morgen in het departe ment te verschijnen om daar te verne men dat er over drie dagen een prijzen- beschikking te wachten is. „Speardiensl' MIDDENSTAND PROTESTEERT: „Speurdienst naar prijsverhogingen is ontstaan" De grote fout in de loonsituatie van dit ogenblik is het niet serieus handhaven van afspraken in de Stichting van den Arbeid. De werknemers verschuilen zich ach ter het overbieden door werkge vers. Als men niet bereid is, werk gevers noch werknemers, zich con creet te houden aan de afspraken, dan is er geen mogelijkheid om ge zamenlijk loonbeleid in de stichting te voeren. vaarlijke ontwikkeling. In het mammoet akkoord is een afspraak over prysbewa- king. Thans gaan we de kant op van de prijsbeheersing. Bij prijsbewaking aan vaardt het bedrijfsleven de medeverant woordelijkheid. Van verscheidene kanten ls erop aange drongen dat de consument prijsbewust moet worden. Daar is helemaal niets te gen, integendeel, maar men maakt de consument niet prijsbewust door te zeg gen: eet meer eieren als het vlees duur is. De heer De Mooij is ervan overtuigd dat ook op dit térrein een taak ligt voor het midden- en kleinbedrijf om, in sa menwerking met bv. de Nederlandse Huishoudraad, te komen tot een zo juist mogelijke voorlichting van de consu ment. „Drie dingen' In het bedrijfsleven kan niet worden ver geten dat het op drie dingen in het bij zonder aankomt: prijs, kwaliteit en ser vice. Als overheid en vakbeweging dat trio vergeet dan loopt men met een blinddoek voor. De heer De Mooij noem de dit een teken des tjjds. Wat ziet men gebeuren? Men ondergraaft de vakbe kwaamheid van de detaillist, men onder mijnt het vertrouwen tussen consument en detaillist. Naessens in staat van beschuldiging De Corsicaan Gaston Naessens, die be weerde dat hij een serum tegen kanker had gevonden, is gisteren door een Pa- rijse rechter van instructie officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens onwettige uitoefening van de medische en farmaceutische wetenschap. Naessens was zelf naar Parijs gekomen. Zoals bekend had het kankerinstituut in Vïllejuif nabij Parijs zijn serum waar deloos bevonden. Foto: Naessens bij zijn aankomst op het vliegveld Orly bij Parijs. Hij wordt begeleid door zijn advocaten mr. J. B. Biaggi l.J en mr. A. Nordicone (r.J. JOURNALISTENAKKOORD NIET C.A.0.-V00RSTEL De drie kringraden van dc Federatli- van Nederlandse Journalisten hebben de cju), dagbladjournalisten J964 waaromtrent onlangs door dc onderhan delingsdelegaties overeenstemming was I bereikt aanvaard. De c.a.o. houdt in een verhoging der salarisschalen met dertien, veertien en vijftien procent voor resp. derde, tweede en eerste klas journalisten en met elf procent voor de leerlingjournalisten. De c.a.o. moet ook nog door de Vereniging i der Nederlandse Dagbladpers worden goedgekeurd en zal dan aan de Stichting van aen Arbeid worden voorgelegd. iDe kringraden hebben in dezelfde ver gadering een motie aangenomen, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het niveau van de nieuwe salarisschalen. Tevens is de wens geuit bil de eerstvol gende onderhandelingen bijzondere aan dacht te besteden aan de laagst gesaia- rieerden. Bij die onderhandelingen moet ook. aldus de motie de fundamentele her waardering van de positie van de jour nalisten onvoorwaardelijk uitgangspunt zijn. Voorts wordt aan het federatiebe stuur verzocht een studiecommissie in te stellen, die moet onderzoeken of een andere regeling van de onderhandelingen noodzakelijk Ls. en welke middelen kun nen worden toegepast voor het geval de journalisten onverhoopt met hun werk gever in een conflictsituatie zouden ge raken. GEVANGENE (IN WASMAND ONTSNAPT Uit de strafgevangenis I aan de Pomp- statïonsweg in Den Haag is gistermor gen omstreeks kwart over tien een 24- jarige gevangene verdwenen. Vermoe delijk heeft hij zich de gevangenis laten uitdragen in een wasmand. De uit Rot terdam afkomstige jongeman zat te Schevenïngen een straf uit wegens in braak. In 1965 zou hij vr(|komen. De ontsnapte, die ongeveer 1.80 meter lang is, heeft blond haar. een hoog voor hoofd. bruine ogen en draagt een bril. Hij heeft een smal gezicht. Op zijn lin ker arm heeft hij een tatoeëring. Bij zijn ontsnapping was hij gekleed in gevan geniskleding: donkerbruin manchester pak en khaki overhemd. Het Wereldgebeuren Scholenboycot in New York Meer dan 260.000 kinderen zijn gisteren weggebleven van scholen in New York uit protest tegen de „de facto segrega tie", zo beweren de organisatoren van deze demonstratie tegen de rassenschei ding. De boycot van de scholen was voor een dag uitgeroepen door negergroepen, die menen dat de raad van onderwijs in New York weinig heeft gedaan om de verhouding tussen de rassen op de scho len ir New York in evenwicht te bren gen. Honderden ouders, onderwijzers en kin deren demonstreerden buiten de scholen. James Denovan. voorzitter van de raad van onderwijs, zei dat de boycot op de meeste scholen „als een nachtkaars was i uitgegaan". Donovan, de advocaat die destijds de Communistisch-China heeft eiste- vriilnrinp- van Han 1 OHf! riihaflaw 0 Communisme is gevaarlijk dicht bij een splitsing vrijlating van meer dan 1000 Cubaanse opstandelingen bewerkstelligde, zei dat de negerleiders een intimidatiecampag ne hadden gevoerd en dat verscheidene leerlingen daarom van de scholen waren weggebleven. „Hete lijn" was weer gestoord De directe verbinding tussen het Witte Huis en het Kremlin is zaterdag twee maal onderbroken geweest, zo heeft een functionaris van de Finse telegraaf dienst gezegd. De onderbreking was een gevolg van een lek in de kabel bij Lahnajaervi, dat Leu westen van Helsinki ligt. De lekka ge zou door vocht zijn veroorzaakt. Het was voor de derde maal dat de di rect verbinding, die alleen bij oorlogs gevaar zal worden gebruikt, in Finland werd verbroken. Een bulldozer had enige tijd geleden de kabel doorgesneden en later stal een dief zes meter kabel. ren via het persbureau Nieuw-Chi- na een nieuwe, uiterst felle aanval op de Russische machthebbers de wereld in gestuurd en daarin toe gegeven, dat het wereldcommunis me gevaarlijk dicht bij een split sing „zonder weerga" is gekomen. „Nog nooit is de eenheid van de inter nationale communistische beweging zo ernstig bedreigd geworden als nu. Zo wel op internationaal niveau als binnen de afzonderlijke partijen worden felle gevechten geleverd tussen Marxisme-Le- ninisme en revisionisme. De internatio- INDONESISCHE MAATREGEL Communisten dringen aan op naasting Indonesië heeft de Britse rubber-, kopra- en theeplantages, die voor het merendeel op Java en Noord- Sumatra gelegen zijn, onder .rechtstreeks toezicht" gesteld, zo is gisteren in Djakarta bekendge maakt. De nieuwe maatregel is van tijdelijke aard en zal worden uitgevoerd door commissies van het Indonesische mi nisterie van landbouw en agrarische za- l'Oreal de Pari munistische leiding staande verbond van vakverenigingen, de Sobsi, waren on dernomen om ze over te nemen. De kosten van de instandhouding van de to vormen commissies van toezicht zullen ten laste komen van de betrok ken ondernemingen, aldus de Indonesi sche bekendmaking. Volgens waarnemers in Djakarta wijst de nieuwe maatregel er op. dat de rege ring de Sobsi in haar eisen tegemoet heeft willen komen. De Sobsi heeft er. naar bekend, herhaaldelijk op aange drongen, dat de regering alle Britse be langen in Indonesië naast. De voorzitter van de Indonesische communistische partij. Aidit, zei gis teren nog dat de regering alle Britse ondernemingen in het "land moet overnemen om een krachtiger positie te kunnen innemen bij de komende besprekingen met Maleisië, ken. De meeste Britse of gedeeltelijk Als Groot-Brittannië dan weigert, de Britse plantages ir Indonesië stonden j ontbinding van de federatie Maleisië te reeds enigermate onder regeringstoe- gelasten, moeten de Britse bedrijven zicht naar aanlcHing van nogingei die ronder schadevergoeding worden ge- de vorige maand door hel onder com- nans'zo zei hij. Brits journalist moet Sowjet-Unie verlaten Peter Johnson, correspondent van het Britse persbureau Reuter in Moskou, is door de afdeling pers van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken uitgenodigd de Sowjet-Unie te ver laten. De persafdeling motiveert het besluit als volgt: „Johnson heeft, ondanks her haalde waarschuwing, de elementaire gedragsregels voor berichtgeving ge schonden en berichten verstuurd die grove laster bevatten over het leven van de Russen en over de binnen- en buitenlandse politiek van de Sowjet- Unie". Johnson wordt ook beschuldigd van het „vergiftigen van de betrekkingen van de Sowjet-Unie met andere landen, waaronder de Afrikaanse staten". Onderhandelingen Indonsië-Fókker nog niet voltooid (Van onze Haagse redactie) De onderhandelingen tussen de Indone- i sische regering en de Fokkerfabrieken over de levering van twintig „Friend- j ships" voor de Indonesische luchtvaart- I maatschappij „Garoeda Indonesian Air- ways" zijn nog niet afgesloten. Een woordvoerder van de Fokkerfabrieken noemde berichten, afkomstig uit Hong kong, ais zou de regering te Djakarta reeds besloten hebben tot aankoop van 20 machines, voorbarig. „Wij hebben eerst de Friendship gede monstreerd, daarna zijn wij gaan praten. Aanvankelijk bestond er belangstelling, voor 4 machines, later inderdaad voor 20 stuks. Hiermee is een bedrag gemoeid van minstens 60 miljoen gulden en wij nemen aan dat de financiering niet zo eenvoudig kan worden gerealiseerd. Onze vertegenwoordiger vertoeft nog steeds in Indonesië en de onderhandelingen duren nog voort. Voor ons is de zaak pas rond, wanneer er een contract is getekend en de nodige garanties zijn gegeven. Eerder kunnen wij niet over een koop spreken" In soortgelijke zin heeft ook de Indone sische ambassade in Den Haag zich uit gelaten: „de onderhandelingen duren nog voort, zij zijn nog niet afgesloten." ALEX HOCK OVERLEDEN In het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag is zondagmiddag op bijna 78-jarige leeftijd overleden de acteur Alex Hóek Geboren in Amsterdam, maakte hij op 16-iarige leeftijd zijn debuut in de salon de variété Hij speelde in een reeks van gezelschappen, ondermeer bij Saalborn. de Van Lieis. Royaards en Nap de Ia Mar In 1958 gaf hij, i.a een verbintenis met de Haagse Comedie. zijn toneelcar rière op. Behalve als toneelacteur, ge noot Alex Hock ook bekendheid als ope rettekomiek en als revue-artist. Zo werk te hij bijvoorbeeld ook in de revue me' Louis Davids De begrafenis geschiedt aanslaande don- I derdag om 14 45 uur op de Haagse be- 'graafplaals Nieuw Eik en Duinen nale communistische beweging wordt i confronteerd met gevaren van een spl sing zoals zich nog nooit hebben voor gedaan". Betreffende de directe verhouding tus sen Peking en Moskou worden de vol gende beschuldigingen gelanceerd: Rus land verbrak 343 contracten, liet 257 we tenschappelijke projecten vallen en trok 1390 deskundigen uit C'hina terug. Kroesjtsjew beroemde zich erop „goede vrienden" in eommunistisch-China te hebben die zich verzetten tegen Mao Tse Toeng. Het Kremlin lokte inciden ten uit aan de Russisch-Chinese grens, maakte zich schuldig aan ondermijnende activiteiten in de Chinese provincie Sin- kïang en voerde een discriminerende handelspolitiek tegenover China. Tirannie Op internationaal niveau streeft het Kremlin, aldus de Chinese verklaring naar „tirannie" over alle communisti sche partijen en naar een overheersing van de wereld samen met de Verenigde Staten. De Sowjetleiders, aldus de ver klaring, „zijn de ergste revisionisten die er bestaan en de grootste ketters en scheurmakers yan de geschiedenis" en trachten alle andere partijen te over stemmen. „Elke opmerking en elk woord van Kroesjtsjew is een keizerlijk edikt, hoe onjuist en absurd zijn uitspra ken ook mogen zijn. Alle broeder- partgen moeten met gebogen hoofd toeluisteren en gehoorzamen. Het is hun absoluut verboden kritiek te oefenen of zich te verzetten. Dit is je reinste tirannie. Het is gewoon de ideologie van feodale autocraten". Pionnen „De leiders van de Sowjet-partij be schouwen hun broederpartijen als pion nen op hun diplomatieke schaakbord. Kroesjtsjew speelt snel en losjes, speelt nu eens met vuur en dan weer met on verschilligheid, praat den ene dag zus en de andere zo en staat er niettemin op, dat alle zusterpartijen dansen naar de maat van zijn muziek, zonder te we ten waar ze terecht komen" beheersen, aldus de Chinese verklaring. De Sowjetleiders „beschouwen het Ame rikaanse imperialisme, de ergste vijand van de wereld, als hun betrouwbaarste vriend". -Amerikaan op zijn beurt neemt aan, dat Kroesjtsjew het ene communistische blok uit de dagen van Stalin onherroepelijk uiteen heeft laten vallen en dat hij daar mee het westen en niet het communisme de grootst mogelijke dienst bewezen heeft. Burgemeester laat zich niet binden De naam van Gaston Defcrre wordt op twee manieren gespeld: met enkele of met dubbele f. Zelfs de Franse kranten zijn het niet over dc Juiste versie eens Deferre zelf zal het waarschijnlijk het beste weten, maar vermoedelijk in teresseert het hem weinig. De tegenkan didaat van de Gaulie is een tolerante fi guur en geen liefhebber van dogma Het afgelopen weekeinde Is hij door de Franse socialistische partij kandidaat gesteld voor het presidentschap. Zijn eer ste daad na dit partij'rs-.siuit was zich vrij maken van de partij, door nog vóór het officiële communiqué was opgesteld, per soonlijk de pers in te lichten over zijn verkiezing. Vrijheid van handelen was zijn voorwaarde geweest, een voorwaar de die nu niet bepaald direct werd aan vaard. Guy Moll et, de leider van de Franse socialisten, verzette zich ertegen. Hij -wilde met nog een aantal andere le den van de oude garde dat Deferre zich zou houden aan een beginselprogramma dat door de partij zou worden opgesteld. Maar de 53-iarige burgemeester van Marseille wilde daarvan niets weten. Zijn standpunt was, dat men om de Gaulle aan te pakken de handen vrij diende te hebben. Geen strakke richtlij nen en geen beperkingen, die steun van de andere oppositiepartijen reeds bij voorbaat zouden uitsluiten. Ten slotte hebben de socialisten maar toegegeven. Ze moesten wel. want een betere man om tegen de Gaulle in het veld te brengen was moeilijk te vinden. Gaston Deferre is dus socialist. Hij is een tegenstander van de Gaulle, maar is vóór de huidige grondwet. Deze combinatie van voor- en afkeuren stempelt hem reeds tot een soepele fi guur ln de politiek. In 1958 steinde hij. in tegenstelling tot de meeste socialisten, vóór overdracht van de macht aan de Gaulie. Nu is hij niet zo gelukkig meer met de generaal in het Elysee. Het Gaullisme heeft hij ech ter niet verworpen en daarop speculeren de socialisten in Frankrijk thans. De bizarre situatie doet zich voor. dat linkse Gaullisten burgemeester Deferre openlijk hebben geprezen omdat hij de positieve kanten van het Gaullistische programma acceptabel acht. Verwacht wordt, dat Deferre dan ook tal van Gaul- maanden tegen de Gaulie in het strijd perk treedt. Deferre heeft nog meer voor Hij wordt niet gerekend tot de oude garde der so cialisten, die door hun politieke verleden in verband gebracht worden met de vroegere regeringsdebacles. Als is hij dan enkele malen minister geweest, de laatste jaren heeft hij zich geheel toege legd op zijn taak als burgemeester van Marseille. In Marseille heeft Deferre getoond een goed bestuurder te zijn. Achtereen volgens rekende hij er af met de com munisten en de Gaullisten. Zijn aandacht ging er in de eerste plaats uit naar de ontwikkeling van de haven en de bedrij ven. Hoewel hij als minister indertijd reeds voorstellen had gedaan voor de de kolonisatie, welke later, door de Gaulie werd voltooid, had hij in dat proces geen daadwerkelijk aandeel. Zijn grootste zorg was de verliezen van de Marseil- laanse haven te herstellen, toen het ver keer met Algerije sterk verminderde. Zijn daadkracht bleef niet onopgemerkt. En ondanks het feit. dat hij een typische noordeling is en bovendien protestant, wist hij in het katholieke zuiden een gro te naam op te bouwen. Een enorme pres tatie in een land als Frankrijk, waar het individualisme boven alles gaat en waar landgenoten uit een andere streek of provincie doorgaans als buitenlanders worden beschouwd en soms ook geweerd. Deferre heeft zich daardoor niet laten afschrikkenHet aanpassingsvermogen van deze niet-drinker en nlët-roker is blijkbaar zeer groot. Alleen de communisten hebben hem nooit tot samenwerking kunnen overhalen. De welgestelde burge meester heeft hen voortdurend op een afstand gehouden. Ook nu weer heeft hij geweigerd voor de communisten kandi daat te staan. Hij gaat blijkbaar van het standpunt uit. dat de vijf miljoen com munistische stemmen toch wel te verove ren zijn zonder een overeenkomst met de communistische partg te sluiten, waar door de linkse Gaullisten misschien zou den worden afgeschrikt. De communisten kunnen het zich immers niet permitteren een eigen kandidaat in de ring te brengen, omdat dat een zekere nederlaag zou betekenen en een heel ver velend gezichtsverlies. Van die kant be hoeft Deferre dus niets te vrezen- Zijn eerste zorg is nu: hoe word ik be kend in heel Frankrijk, want burgemees ter zijn van Marseille betekent nog niet, dat heel FVankrijk van je spreekt. Defer re zal dus in de twintig maanden die hem resten een druk reisprogramma moeten afwerken. Bovendien zal hij de Gaulie op de voet moeten volgen, wanneer deze zgn tournees door de provincie maakt. De Gaulie zal op die manier spoedig met zijn nieuwe tegenstander kennis maken. Meneer X heeft het vizier o Yves Saint Laurent presenteerde zijn collectie volgens hem beheerst wordt door de lijn van „het Franse herderin netje". Zijn modellen kwamen in zwart en wit. of marineblauw en wit, en waren bekroond met zeer breedgerande hoeden, waarvan ren voorzien van afhangende pij- pekrullen. de overigen droegen haardoekjes. „De collectie bevat vele nieuive ideeën en ziet eruit als een succes", zei een der aanwezige kopers toen de show voorbij was. Het silhouet van de collectie was gebaseerd op de natuurlijke taille- hjn. met losjes bloesend rugpand, natuurlijke schouderlijn, en rokken tot juist even over de knie. Er was een mantelpakje in licht grijs flanel, met in het voorpand van de rok losvallende plooien, een jasje voorzien van ingezette cein tuur, en een kraag van witte or gandie Maar er waren, vooral in de serie van de middagtoiletten ook nauwe, doch niet van cein tuurs voorziene hemdjurkjes, en deux-pièèces met een bloezend bo vendeel. De decoüeterende lijn van Dior vas door Saint I n °nt afge GASTON DEFERRE ...één of twee Fs... Bij verkeersongeluk negen doden Op een vierbaansweg bij Hamburg heeft zich gistermorgen een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan, waarbij acht men sen op slag dood waren. Het aantal ge wonden bedraagt twintig. Een der zwaar gewonden is inmiddels overleden. Het ongeluk gebeurde toen een bus niet 38 arbeiders bij het inhalen van ^en trekker met oplegger in aanraking kwafl met de oplegger. Daarbij werd een zij kant van de bus geheel opengereten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3