coldrex Boerenleenbank „Dreischor" viert zestigjarig bestaan AGENDA NOORD-ZEELAND Jubileumviering van bijenteeltvereniging Jaarvergadering „Schuttevaer" te Zierikzee GOEDE ONTWIKKELING TUINBOUW ST.-ANNALAND AFGELOPEN JAAR verdrijft verkoudheid radicaal Wetensch. Belangen ging „dwars door de Himalaya" MARKTBERICHTEN EXAMENS Hebt U het gekregen? NUTSSPAARBANK TE THOLEN DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE Z B E V W 8 E COURANT O Receptie in „De Drie Schape KEUR VAN ARTIESTEN OP FEESTAVOND De coöperatieve boerenleenbank „Drei schor" in Dreischor is volgende weck zestig jaar een begrip voor dc inwoners ,n het dorp. De bank maakt zich op ..n een diamanten periode af te sluitei D3t gebeurt volgende week dinsdag en donderdag. Dan viert men het jubileum. Dinsdags houden het bestuur en de raad van toezicht een receptie. De bezoekers zullen hen kunnen feliciteren in hotel „De Drie Schapen", van vier uur tot half zes. De receptie vormt het officiële deel van de feestelijkheden. Later in de week, op donderdagavond, krijgt de jubileumvoering zijn slotstuk in een Personenauto met vier zusters tegen boom Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op de rijksweg te Lewedorp een per- sonenwagen, waarin vier kloosterzusters uit Sluiskil zaten, uit de bocht gevlogen cn ln de berm tegen een boom tot stil stand gekomen. Drie van de zusters moesten gewond naar het St.-Joonna- ziekenhuis te Goes worden overgebracht, De bestuurster, zuster C. H. M. B. uit Sluiskil, die van de situatie ter plaatse niet op de hoogte was. is vermoedelijk misleid doordat de witte streep op het wegdek ontbrak, omdat momenteel een nieuwe slijtlaag wordt aangebracht. Zij raakte van de weg, waarna zij in de berm tegen een boom botste. De passa giers, de zusters J. M. D., C. P. L j. B„ liepen hierbij respectievelijk zlchtsverwondingen, een sleutelbeen- fractuur en een zware hersenschuddin; op. De bestuurster kwam met de schril, vrij. Dokter J. J. Gelderblom uit Nieuw- dorp verleende de eerste hulp. Herdenkingsbijeenkomst voor wijlen C. M. Zuijdweg In verband met het overlijden van de heer C. M. Zuijdweg is het algemeen be stuur van de gemeenschappelijke Tech nische Dienst „West-Zeeuwsch-Vlaande- ren", waarvan de overledene directeur was, maandagmorgen om elf uur in de raadzaal van het Oostburgse gemeente huis voor een herdenkingsbijeenkomst bijeen geweest. Behalve de burgemees ters uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die leden zijn van dit bestuur, woonden ook de opzichters, enkele familieleden, naas te vrienden en buren van de overledene de samenkomst bij. De voorzitter, burge meester J. L. van Leeuwen van Oost burg. sprak een herdenkingsrede uit. De begrafenis van de heer Zuijdweg zal vandaag dinsdag plaatsvinden vanuit de Burgerzaal van het gemeente huls te Oostburg. De teraardebestelling geschiedt om 15.00 uur op de algemene begraafplaats te Oostburg. Leden N.O.B. Wegtransport op excursie naar Eindhoven De N'.OJB. Wegtransport, afdeling Zee land organiseerde voor de transporton dernemers een tweetal excursies naar een autofabriek te Eindhoven en wel op 30 januari voor Midden- en Noord-Zee land en op 31 januari voor Zeeuwsch- Vlaandcren. In totaal hadden zich 120 deelnemers opgegeven vooi deze excur sies die, dank zij de medewerking van de dealers, kosteloos waren. De stemming onder de deelnemers was uitstekend en het programma dat hen te Eindhoven werd aangeboden was inte ressant voor jong en oud Het program ma vermeldde voor de morgen: ont vangst met koffie, inleiding met film voorstelling en voor de middag: na de Brabantse koffietafel rondleiding per excursietrein De aangekondigde demon stratie op de proefbaan ging niet door Tijdens een slotbijeenkomst in het be drijfsrestaurant dankte de provinciale voorzitter L. F. Boon voor de genoten gastvrijheid. Gironummer Museumactie De heer Louis Heymans verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat in de circulaire over de Actie Zeeuws Mu- seumfonds vorige week in een oplage van tweeduizend exemplaren verzonden een verkeerd gironummer is vermeld. Het bewuste nummer is: 97721 ten name van de Amsterdamsche Bank, kantoor Middelburg. feestavond, die wordt gehouden in de graanbeurs van het Huis van Nassau te Zierikzee. Een keur van bekende radioartiesten brengt daar de caba retrevue „Radioterie" op de planken André Meurs, hot populaire t.v.-duo „De Mounties", Annie de Reuver, Ted Alton met een goochelshow. Op 11 februari 1904 werd in Dreischor de coöperatieve boerenleenbank opge richt. Een daad, waarvoor met name de toenmalige burgemeester ihr. Hoeffl en de eerste voorzitter van de bank, dhr. J. Klompe zich beijverd hadden. Op hun initiatief ging een aantal landbouwers op deze wijze onderling samenwerken: er werd een bespreking gehouden met de centrale bank in Utrecht en daarna werd de oprichting een feit. De eerste opzet van de bank la gop het gebied van spa ren, maar al spoedig kwam er ook re- kening-courantverkeer. Lange tijd was de functie van kassier aan de coöp. boerenleenbank „Drei schor" een „bijbaan" De eerste twintig jaar in het bestaan van de bank werd deze taak waargenomen door hoofdon derwijzer M. van Staalen: hij hield 's avonds in zijn eigen huis in een tot kantoortje verbouwde slaapkamer zitting En zijn huiskamer fungeerde als I wachtkamer, zo herinnert de huidige kassier, de heer D A van Dongen zich. En na 1924 bleef het kantoor van de bank ook nog gevestigd in het huis de kassier. Dat was de heer P. S. Middelburg - Electro: Het dodenschip 19„* uur, 18 Jaar. vllsslngcn - Alhambra: Alleman, Tempi Gent Olymplatheaten Sparta- 20 uur, 14 Jaar. i Hotel Rotterdam: Film sen Grieken en goden" door Simon de Waard, vo Bergen op Zoom Roxy: u S A 20 uur. 18 Jaar. Goes - Pnns van Oranje: dlensi voor dieren. 14 uur. Zierikzee Concertzaal: Voorlichting Nuts- departement over kamperen. 20 uur. toelichting >r Z.V.U.. 20 u. Onderwereld Gezondheids- Dongen, in wiens dubbel woonhuis een kantoor werd gebouwd. De wachtkamer: huiskamer, of als het druk was. de gang Vlak voor de oorlog, in 1939 kwam er echter verandering in deze situatie. Toen kon dc coöperatieve boerenleenbank aan de Ring een nieuw kantoor betrekken. Een gebouw, dat vooral na de oorlog, uitstekend van pas kwam. Want toen was de functie van kassier allang geen „bijbaan" meer. Nu meer dan negen miljoen gulden aan inkomsten en uitga ven passeren, is er handen vol werk Brand in nissenhut te Nieuwland In Nieuw- en St.-Joosland is zaterdag middag brand uitgebroken in een nis senhut, waarin zich pakken stro ©n ma chinerieën bevonden. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het feit, dat kinderen in de omgeving van de nissenhut vuur hadden gemaakt. De nissenhut stond bij de hofstede van Sam. Janse in de Mortierenpolder. Toen de brandweer ter plaatse was. hadden de eigenaar en enkele omwonenden de machines reeds in veiligheid gebracht. Het stro werd een prooi der vlammen. De brand werd geblust met emmers water. De brandweer behoefde verder niet daadwerkelijk op te treden. De afdeling Schouwen-Duiveland van de vereniging tot bevordering van de bijen teelt in Nederland heeft dezer dagen in het Huis van Nassau te Zierikzee haar 40-jarig bestaan gevierd. Hoogtepunten waren de huldiging van de medeoprich ter de heer C. O. J. Hendrikse te Zi zee, die momenteel nog bestuurslid het uitspreken van een historisch over zicht door de oud-voorzitter de heer C. A. Hartog te Haamstede. De oud-voorzitter, de heer C. A. Hartog begon zijn overzicht met het voorlezen van de oprichtingsnotulen uit 1924. De toenmalige oprichters en tegelijk be stuursleden waren o.a. de heren C. O. J. Hendrikse, D. Koopman, A. Leeuwe en W. J. van Schelven. De start van de ver eniging, zo bleek uit het overzicht, was niet gemakkelijk en kenmerkte zich in het begin door vrij rumoerige vergade ringen. Reeds in het oprichtingsjaar werd besloten om toe te treden tot de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de bijenteelt. De Schouwse artsen kregen een circulaire waarin gevraagd werd om propaganda te maken voor de honing. Duizenden potten honing hebben in die 40 jaar de weg gevonden naar de con sument. Het was zonder meer duidelijk waar dit natuurprodukt vandaan kwam. De potten en flacons werden gesierd door een fraai etiket van de eigen ver eniging naar een ontwerp van de heer Hendrikse. Jaarlijks maken de imkers in de zomer excursies naar de verschillen de bijenstanden. Bij deelname aan ten toonstellingen ging de Schouwse vereni ging vele malen met een eerste prijs naar huis. De heer Hartog. die 29 jaar voorzitter is geweest vertelde dat na de tweede wereldoorlog gestart is met het geven van cursussen over de bijenteelt in Haamstede en Zierikzee, In 1946 kwam de samenvoeging van de verenigingen „Schouwen-Duiveland" en „Westen- schouwen" tot stand. Het hoogste leden aantal van 105 werd genoteerd in 1949. Daarna liep het ledental weer terug. Vooral na de ramp van 1953 bleek het opbouwen van een bijenstand voor vele imkers onoverkomelijk te zijn. Boven dien signaleerde de heer Hartog bij de jongeren onvoldoende belangstelling voor de bijenteelt. Het hoofdbestuur in de persoon van de heer Groenveld had voor de heer C. O. J. Hendrikse te Zierikzee een verras- in petto. De heer Hendrikse is de vereniging 40 jaar lang trouw gebleven, waarvan vele jaren als bestuurslid. Ook de huidige voorzitter, de heer C. Fasol sprak een gelukwens tot de heer Hen drikse. Aan deze jubileumviering ging een korte jaarvergadering vooraf. Uit het jaar verslag van de secretaris de heer J. Fluyt bleek dat tijdens de lange en strenge vorstperiode in 1963 meer bijen „volken" zijn omgekomen dan andere ja ren. Gevolg hiervan was de voorjaars dracht van weinig betekenis is geweest en een matig honingjaar dat resulteerde in een omzet van 2157 kilo suiker. Het ledental van 41 in 1963 is nu teruggelo pen tot 33. De penningmeester, de heer S. T. Priemus te Renesse kon in zijn jaarverslag een batig saldo aanwijzen. De bestuursverkiezing bestond uit de herkiezing van de heer C. Fasol te Re- nesse als voorzitter en de heer A. W. Braai te Renesse als bestuurslid. Be sloten werd om de zomerexcursie dit maal te beginnen in Duiveland. Het resterende deel van de avond werd gevuld met een verloting voor de kas en de vertoning van een kleurenfilm „Weet je nog wel oudje", met bonte beelden uit de bijenteelt in vroeger jaren. RENESSE „Luctor et Emergo" uitvoering voorzitter van het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse de heer J. M. de Nooijer, kon zaterdagavond aan het begin van de jaarlijkse donateurs uitvoering enkele optimistische geluiden laten horen. De heer De Nooijer heette in het bijzonder de ereleden, de heer en mevrouw Blom uit Nijmegen en de heer W. de Feiter uit Zierikzee en de afge vaardigden van de zustervereniging „Witte van Haemstede" welkom. Mo menteel telt „Luctor et Emergo" 39 •erkende leden. Hiervan neemt de jeugd sn belangrijke plaats in. Ook de finan- iën van de vereniging gaven een guns tig beeld te zien. De papieractie bracht het afgelopen jaar 554,56 op. De heer De Nooijer zag wel een groot gevaar ln de voorgestelde nieuwe Bumaregeling, die volgens hem het einde voor een groot aantal verenigingen zal betekenen. Voor de geheel gevulde zaal van het Dorpshuis bracht het korps hierna een gevarieerd programma ten gehore met onder meer de Eurovisiemars, een selec tie uit de operette „lm weissen Rössl" nesse gaf tijdens deze feestavond uitvoering van „Mrs. Patterson's chauf feur", een komedie in drie bedrijven van René Bosch. De avond werd met ccn bal besloten. gaf Dezer dagen kwam de afdeling Schou wen-Duiveland van „Schuttevaer" ii „Het Huis van Nassau" te Zierikzee in jaarvergadering bijeen onder voorzit- afgelopen jaar is overleden, werd met een minuut stilte herdacht. De voorzit ter zei in zijn openingstoespraak, dat de binnenvaart geen reden tot klagen heeft, ondanks het feit dat de binnenvaart steeds meer in gedrang komt. Ook de visserij was het een vrij gunstig jaar. Het ledental is door de gevoerde actie met zeven toegenomen. Het gemeentebe stuur van Bruinisse heeft een schrij' ontvangen, waarin verzocht wordt om de reparatielegdagen van twee te verhogen tot drie of vier dagen. De kas sloot met een klein batig saldo. Het bestuurslid W. v. d. Klippe deed nog enkele medede lingen over de bestuursvergadering te Rotterdam, die hij heeft bijgewoond. Verder werd meegedeeld dat in Goes en omgeving een afdeling van „Schuttevaer" is opgericht met 50 leden. De afdeling Schouwen-Duiveland zal de volgende voorstellen indienen op de algemene ver gadering, die op 22 en 23 april in Utrecht gehouden zal worden: 1. aan de gemeente Bruinisse zal om vrijstelling •an havengeld voor schepen, die hun do micilie te Bruinisse hebben van zater dag tot maandagmorgen gevraagd wor den; 2. De afdeling dringt nogmaals aan verlichting op het traject Marken de Leek. 3. Ook verzoekt de afdeling om geleidelicht voor de zuidelijke in vaart van den Oever, zoals te Kornwer- derzand. 4. Verder om een mistsirene op de kop, ingang Dordse Kil en 5 Om een lichtboei op de vaarroute Wemeldinge Yerseke. De bestuursleden J. de Waal en B. W. Schot werden herkozen. De heer de Koning feliciteerde de vereni ging met haar 65-jarig bestaan. Hij ■roeg voorts om adhesie met het voor stel om de Grevelingen te behouden voor de oester- en mosselcultuur. „CAVETHO" had goed boekjaar „Hoewel dc financiële resultaten bene den de verwachtingen bleven, mogen wij toch van een voorspoedig boekjaar spreken. De omzetten, voornamelijk I granen, namen sterk toe". Dit vermeldt (het jaarverslag van het bestuur coöperatieve aan- en verkoopvereniging „Eiland Tholen" G.A. over bet boekjaar 1 juli 1962—30 juni 1963. Volgens het zakelijk verslag bedroeg dc omzet 3.137.023 tegenover f 2.378.771 in het vorige boekjaar. De financiële re sultaten bleven volgens het zakelijk verslag voornamelijk beneden de ver wachtingen doordat do tarieven over verleende dienstverrichtingen, zoals dro gen en schonen van granen, niet vol doende waren aangepast aan werklonen, stroomkosten. afschrijvingen en derge lijke. Inmiddels zijn deze tarieven ech ter grondig herzien De omzet van granen cn peulvruchten was 6219 ton 2.170.939) tegen vorig boekjaar 4300 ton 1.454.980). Aan meststoffen werd er 2951 ton 620.803) omgezet tegen vorig boekjaar 2968 ton 599.904). De omzet van veevoeders was 295.134 kg ter waarde van 109.776 (vorig boekjaar 297.206 kg ter waarde van 101,337), van bestrijdingsmiddelen! 95.030 (vorig boekjaar 64.457) en van aardolieprodukten 636.162 liter (vorig boekjaar 500.293 liter). De verlies- en winstrekening vertoont een voordelig saldo van 1.089,26. De vereniging houdt morgenmiddag, woensdag, de jaarvergadering in de zaai van de heer J. A. van Boven te Tholen. Na de afwerking van een aantal huis houdelijke agendapunten zal ir. Luitjens, voorzitter van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland een causerie houden over het onderwerp „Coöperatie en Slandsorgani- satie". SCHERPENISSE Uitreiking medailles aan Iuchtwachtgroep Op donderdag 6 februari zal in café W. Geluk te Scherpenisse de vrnwilligers- (sters)- Luchtwachtgroep 2 K.L.d. de vrijwilligersmedailles en oorkonden en de K.L.d.-schildjes worden uitgereikt. De aanvang is 20.00 uur 's avonds. Rijkspostspaarbank in januari Op het hulpkantoor te Scherpenisse van de rijkspostspaarbank is over de maand januari aan de rijkspostspaarbank in gelegd met 81 handelingen 15.170.05 en uitbetaald met 31 handelingen 22.957.93. Over de maand werden nieuwe boekjes uitgegeven. Zierikzee-Vosmeer 2-0 Zierikzee behaalde een verdiende zege op het hard spelende Vosmeer, dat in de thuisclub zijn technische meerdere moest erkennen. Reeds in de eerste mi nuut nam Zierikzee de leiding door een schot van dichtbij van de rechtsbinnen C. Heijboer fl-0). De debuterende rechtsbuiten H. L. Meier loste in de 25ste minuut een hard schot dat doel trof (2-0). Ruststand 2-0. In de tweede speelhelft heeft Vosmeer van alles ge probeerd om de score een gunstiger aanzien te geven. De anders zo succes volle Vosmeerspeler J. Holmmer werd door de Zierikzeese linksback O. Krips volledig uitgeschakeld. Er vielen geen doelpunten meer, zodat de eindstand 2-0 werd. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Getrouwd: L. van Sluis. 24 j. en N. Schouls 21 j. J. van de Sluis 23 en M. Kloet 21 A E. Vermeire 33 J en M. H J. Wester- beke 19 J Overleden: J. van Almkerk. 82 J.. wedn. v. Fondse N. Berrevoets, 82 wed. v. M. n der Have H van Loon. 82 J-, wedn. C. Leeuwenburgh. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE Plannen voor 1964: aanleg nieuwe begraafplaats en lokalen lagere school In zjjn nieuwjaarsrede voor de gemeen teraad van St.-Annaland heeft burge meester II. J. Smith vorige week gewe zen op de goede ontwikkeling van de tuinbouw in 1963. Er werden acht wa renhuizen gebouwd, waarmee het aantal kwam op elf. Een rem op de ontwikke ling noemde de raadsvoorzitter het, dat tuinders de onrendabele kosten voor aanleg van elektriciteitsleidingen zelf moeten betalen. Dit vond hij niet gemak kelijk te rijmen met de aanwijzing tot ontwikkelingsgebied van het gehele eiland Tholen. Hij wees ook nog op het belang van een studie door de jeugd in verband met het tuindersvak. Voor 1964 kreeg St.-Annaland acht wo ningwetwoningen toegewezen. Er kun nen voorts twee premiewoningen en één in de vrije sector worden gebouwd. In 1963 kwamen acht particuliere wonin gen en vier woningwetwoningen gereed, alsmede vijf bejaardenwoningen. Tot stand kwam voorts de nieuwe graansilo de Cavetho en de uitbreiding van de veiling. Begonnen werd met de bouw van een constructiewerkplaats voor de Cebeco te Rotterdam. Openbare werken Op het gebied van de openbare werken gaf 1963 geen spectaculaire zaken te zien In 1964 moet worden begonnen met de aanleg van een nieuwe begraaf plaats en in het uitbreidingsplan achter de bogerds moeten enkele woonstraten worden aangelegd, dit wacht echter op de herziening van het uitbreidingsplan, niet alleen noodzakelijk voor de woning bouw, maar ook voor de bouw van lage re scholen en van een nieuw bankge bouw. Men hoopt in 1964 de urgentie- verklaring voor de bouw van drie loka len voor de nieuwe openbare lagere school te verkrijgen. Dit jaar zal gereed komen het kleedlokaal op het sportter rein, welks aanleg een redelijke voort gang vindt. St.-Annaland kreeg er in 1963 26 inwo ners bij, wat voornamelijk kwam door het relatief aantal hogere geboorten, vergeleken met het gering aantal sterf gevallen. Zolang er echter nog een ver- trekoverschot bestaat, moet in feite sprake zijn van teruggang, aldus de burgemeester. Maatregelen zullen in de naaste toekomst moeten worden geno men voor de bluswatervoorziening in het uitbreidingsplan achter de bogerds. Dezer dagen zal een röntgenolo- gisch borstonderzoek plaatsvinden. De burgemeester wees er in dit ver band op, dat men voor het al of niet deelnemen aan dit onderzoek vooral in overweging dient te nemen de ver antwoordelijkheid, die men draagt voor de naaste. Bij de aanvang van de raadsvergadering had men nog het raadslid J. van den Boogaard herdacht. De raad besloot tot verhoging van het krediet voor het bestedingsgereedma- ken van het jachthavenplan en voteerde een krediet voor de aanschaf van uur werken voor de toren en het gemeente huis. Men besloot verder o.m. tot aan koop van een transportwagen voor ge meentewerken. kocht gronden aan in het uitbreidingsplan achter de molen en achter de bogerds, verkocht bouwgrond aan dc heer A. van Vliet tc Elciswijk cn voteerde een krediet voor het bouwrijp- maken van het industrieterrein op de gedempte haven. Besloten werd tenslot te, naar aanleiding van een voorstel van het raadslid A. J. Scherpenisse, tot ge deeltelijke demping van de sloot achter de woningen aan de Ooststraat naar de Hoe de expeditie van prof. dr. C. G. Ege- ler en de alpinist dr. T. de Booy in ok tober 1962 de Himalaja beklom, wal daar allemaal voor nodig was, welke problemen zich er bij voordeden de leden van de vereniging voor algemene wetenschappelijke belangen in Goes hebben het vrijdagavond in „De Prins van Oranje" allemaal haarfijn kunnen volgen. En zij hoorden en zagen de be levenissen van deze tocht uit de eerste hand: een van de drie broers die aar deze expeditie deelnam, de heer M. Lo keren Campagne zette de gebeurtenissen tijdens deze tocht uiteen En een film bracht het geheel in beeld. De talrijke bezoekers er waren meer dan twee honderd belangstellenden noorden, hoe er aan deze grote tocht drie expedi ties in de Andes waren voorafgegaan in een „proeftijd" van tien jaar. „Toen pas durfden we het aan om naar de Himalaja te gaan", aldus de heer Lo keren Campagne. Het doel van deze grootscheepse „trip": de beklimming een meer dan 7000 meter hoge top, die nog niet eerder bedwongen was. Zij hoorden, dat er heel wat voor kwam kijken: er moest zes ton bagage ten, voedsel, materiaal, kookgerei meegenomen worden. Dat gebeurde of door 160 dragers en hoger door een aantal bergpaardjes. En ook de deel name van enkele geologen er ging 3 ton steen mee terug naar Nederland kreeg in het betoog en in de film de aandacht. En passant werden de bezoe kers van deze avond „Dwars door de Hi malaja" ook geconfronteerd met de flora, de fauna en de inwoners van Nepal. De voorzitter van Wetenschappelijke Be langen, ir. W. R. Sweep, sprak een woord van dank tot de inleider. BIJEENKOMST WERKCOMMISSIE „SCHADEREGELING OESTERS" De werkcommissie schaderegeling oes ters zal vandaag dinsdag om 9.30 uur in het gemeentehuis te Yerseke bijeenkomen. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer R. C. A. Jongstra uit Breda, econ. drs., accountant en medewerker aan de Ne derlandse Accountants Maatschappij als deskundige toelichting geven op het wetsontwerp „Schaderegeling oester kwekers". Demonstratie suikerbietenteelt in Rilland-Bath voorjaarswerkzaamheden in de sui kerbieten leveren voor talrijke telers thans veel problemen op. Hiervoor is ineer dan ooit behoefte aan arbeidsbe sparende werkmethoden. Om hieraan ineer bekendheid te geven, zal dit voor jaar een landelijke demonstratie te Ril- land-Bath worden georganiseerd. Op de ze demonstratie zal men kennis kunnen nemen vanpreeisiezaad, precisïezaai- machine, chemische onkruidbestryding, dunmachines en mechanische onkruid bestryding. Het is de bedoeling dat van de rassen met preeisiezaad van tevoren veldjes worden gezaaid. Eveneens van te voren zullen chemische onkruidbestr middelen worden toegepast, zc resultaten ten tijde van de demonstratie zijn waar te nemen. Dit geldt ook voor de opkomstresultaten die bereikt worden met de deelnemende precisiezaaimachi- nes. Daarnaast zal men deze machines tijdens de demonstratie in werking kun nen zien. Voort zal met dunmachines in een bie tengewas worden gedemonstreed. Hierbij zal ook aandacht worden besteed aan het handwerk, dat volgt op het machi naal dunnen. Gezien het belang van de mechanische onkruidbestrijding wordt ook dit aspect van de verzorging er bi. betrokken. De demonstratie, wordt ge houden op een 18 hectare groot perceel van de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders" te Rilland wordt georga niseerd door: de Nederlandse suikerin dustrie, het Landbouwschap, de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland, het Instituut voor Ratio nele Suikerproduktie. het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het Rijkslandbouwconsulentschap voor Plan tenziekten. het Rijkslandbouwconsulent schap voor Landbouwwerktuigen, het Rijkslandbouwconsulentschap voor de Zeeuwse eilanden. Op een terrein, dat gTenst aan het de monstratieperceel, zal tevens een ten toonstelling worden gehouden met be trekking tot de voorjaarsmechanisatie van dit gewas. Hiervan zal ook een spe ciale voorlichtingsstand deel uitmaken. De bezoeker kan zich aldus zo goed mo gelijk Informeren. Als dagen voor de de monstratie. annex tentoonstelling, zijn vastgesteld: 20 en 21 mei, met 27 en 28 mei als uitsteldata. AARDAPPELBEUR8 ROTTERDAM. 3 februari Klel-aardappelcn 35 mm opw,: Eigenheimers 11—13.50 Bintje 8.50—10. Be velander geen handel. Meerlander 9J2. Klel-aardappelen 33 mm opw.: Eigenhei mers 12—11. Bintje 910.50. Furore 910.50 Klei-aardappelen voor de export 35 mm opw Bintje in 2 maten gesorteerd geen handel. Zandaardappeten 35 mm opw Bintje geen handel. Zand-aardappelen voor de export 35 mm opw.: Libertas geen handel. Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: lusteloos-, buitenland', geen handel Voeraardappelen 1 2,505. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delBVOorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon. schip of auto VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 1570 dieren. Vetti cn ossen 1153: varkens 417 Prijzen, resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit- Vette koeien in ets per kg 375405. 310— 365. 270—300 Varkens llevend gew: 243, 241. 233. Vette koeien aanvoer Iets meer. handel re- k. le kwaliteit goed prijshoudend. Var kens (lev. gew aanvoer korter, handel stroef, prijzen iets lager, vleesvarkens boven notering, zware varkens moeilijk te plaatsen. GRAANBECRS ROTTERDAM. 3 februari. Tarwe, volgens monster. 17 pet ocht. van f 34.50 lot f 35 75. Levering deze ■eek. franco Rotterdam Zomergerst. vol gens monster f 24f 27 25. weinig vraag: haver, volgens monster, f 22—f 21. weinig •raag. groene erwten, volgens monster, f 40 f 47.50; Bchokkers. volgens monster, f 40, f 51. franco Rotterdam. VEILING BERGEN OP ZOOM. 3 febr. Prei 40—70 Witlof 22—64 Breekpeen 2—9. Waspeen 32—36 Witte kool 17—18. Gele 25—51 Rode kool 713 Spruiten 25— 152. Koolraap 89 Jonathan 25—51. Goud renet 4247 Saint Remy 2750. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgamalen 569 kg. 1 3.563.82 Schar 46 kg Bot 234 kg Schol 473 kg Kabelja 8 kg Wulk 9 kg Ongesorteerde vis 16 kg. „VERF OP HOUT" VOOR NATIONALE WONINGRAAD Voor ruim twintig leden van de afde ling Zeeland van de Nationale Woning raad, sprak de heer Th. Pieck, verftech- nicus van een verffabriek te Sassenheim zaterdagmorgen in het Strandhotel Vlissingen over „Verf op hout". De heer Pieck lichtte zijn lezing, die werd sa mengesteld door ir. v. d. Leeuw van de stichting „Verftoepassing", toe met dia's. Spreker wees op de invloed die vocht heeft op het houtwerk in de woning bouw en op de mogelijkheden om deze invloed tegen te gaan door gebruik van speciale verven en impregneringsmetho- den. Hij vertelde over het vochttransport door het hout en op het gebruik van de verven en lakken bij nieuwbouw en on derhoud van bouwprojecten. De heer Pieck behandelde voorts het gebruik de „vochtmeter" door schilders, wat ns land. in tegenstelling tot Duits land, nog niet voorkomt en gaf inlich tingen over de proeven, die onder meer het T.N.O. uitvoert in het „vochthuisje". De heer A. C. v. d. Velde, voorzitter van de afdeling, uit Vlissingen, had de bij eenkomst geopend. Geslaagden ,De Ruyterschool' Aan de ..De Ruyterschool" te Vlissingen slaagden in de maand januari de vol gende personen: S.W.T.K diploma A: Ch. J Lambregts, H. W M Veugelers, H C. v, d. Weijde, P. J. v. Eenennaam, A J. de Zwarte; SW.T.K. diploma B-II: J. A. Kentin; S.W.T.K diploma C-II: R. W. H. Buitenrust Hettema; 2e stuur man G.H.V theorie: A. Stormink, P. F. de Bakker, J A. Leunis. E. E Lubach, J Pepplinkhuizen. H. J. Agterberg. H. van Kapel; 3e stuurman G.H.V.: R. C. van Beusichem. J. M. Kievit, C. Bevelan der. A P. M. de Wildt. J. P. J. v d. Broek, M R. van Stappen: le stuurman G.H.V praktijk: J Luteijn J. L. Nobels. Radarcursus: radarwaarnemer: L. J. Aardema, J. van Brug, A. P J. Raats, G. H. van Steen. Gh. M. Gelderman, J. M. Kievit. W B Dinger, G. S. Geenen, J. C. Lagendijk. W. O. G. Remery, Th. Verfuurt, A. B. Crooy, E. van Delden, D. C. M. van Os, F. J. H Roelofsen, O. Ch. Verheije, J. G. Slot, Diversen: ra darnavigator: J. J. Duit, C. Visser, A. V. Kuijl. Bij besluit van de staatssecretaris van o., k. en w. is benoemd tot rijksgecom mitteerde bij de examens van conserva toria en muzieklycea de heer Andries de Braai, directeur van de Zeeuwse Muziek school te Middelburg. Collecte Een extra collecte voor de kerkvoogdij heeft in de Nederlands hervormde kerk te Heinkenszand 39.59 opgebracht. Dezer dagen is of wordt u het beknopte jaarverslag toegezonden. In een oogwenk kunt U zien wat U aan uw spaarbank hebt. Al bijna anderhalve eeuw staan de Bondsspaarbanken als een rots In de branding. Zij beheren voor de spaarders nu al meer dan 4 miljard gulden. Ook Uw spaargeld Is veilig bij de HOOGSTRAAT 28 TELEF. 01660 - 338 - GIRO 3574 ROTTERDAMSE VLA8MAKKT. 3 februari Wntorrootvla*: Inge soorten van f 2.20 tot f 2.30. middensoorten van f 2.35 tot f 2.55. best vlas vaa f 2.60 tot t 2.80. Dauw.-ootvla» van t LAS tot t 2.25 Breekvlas van f 1.00 tot f 1.60. afhankelijk van kwaliteit en bewerking Gezwingelde lokken van f 0,80 tot f 1.10. De produktle van waterrootvla* blijft nog beneden normaal peil. daar verschlller.de bedrijven door het repelen nog niet tot zwingelen komen. Het aanbod bestond voornamelijk uit lagere soorten, terwijl weinig betere kwaliteiten aangeboden wor den Er was een rustige belangstelling, maar toch werden vrijwel alle aangeboden par tijen verkocJit. De prijzen konden zich moeilijk handhaven en tieten een lichte da ling zien De aanvoer van dauwrootvlas gaf een ver laging te zien, het aanbod werd nauwelijks opgenomen, de prijzen waren iets lager. De produktle van breekvlas bestond voor namelijk uit lagere dauwrootsoorten. welke niet verkocht werden Gezwingelde lokken worden regelmatig verhandeld, de produktle wordt nagenoeg wekelijks opgenomen, de prijzen konden zich moeilijk handhaven. VEILING GOES. 3 februari. Prei A 1 44—36. A 2 40. afw. 34—37 Spruiten A 1 61—63. A 2 61. B 2 33, Witlof A 1 49—55. A 2 47—S2. B 1 44—56, B 2 48. Knolselderij 2 4. Rode kool 1 16. Witte kool 1 23—25 Gele sav kool 2 21. Groene sav. kool 2 13—20 Boerenkool 1 32 —49. 2 27—29 Breekpeen B 1 5—7 C 1 Uien gesch 9—11. Aardappelen 19—11. COÖP. VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 248 980 stulcs. handel vlot Prijzen per 100 stuks, eieren van 5457 gr. 8 00—831. 57—59 gr. 8 34—8.67, 59—62 gr. 8.53—9.39, 62—65 gr. 9.14—9.58. Heden overleed onze beste zwager en oom SALOMON BLOMAABD, op de leeftijd van 60 jaar. Wemeldinge A. Servaas. W. Servaas- Dljkwel. Yerseke: M. Servaas. S. Servaas van der Hooft. J. Servaas. M. Servaas-Pekaar. N'. Servaas. J. Verlare. J. Verlare-Servaas. A. Servaas. Neven en nichten. 1 februari 1964. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde zwager. PIETER JASPEBSE, in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, C. Dekker- Goedbloed. Veere, 3 februari 1964. Kade 35. Heden overleed onze diepe droefheid, onze geliefde man. va der. behuwd- en groot vader MAREVTJS TOLHOEK, in de ouderdom van 79 jaar. Baarsdorp; F. Tolhoek- Kloosterman. (N.O.P.): J. Tolhoek. J. Tolhoek-Leys. 's-Heer-Abtskerke: M. Nagelkerke- Tolhoek. A. Nagelkerke. 's-Heer-Arendskerke: J. Tolhoek. N. Tolhoek-de Dreu. Baarsdorp: J. Tolhoek. N. Tolhoek-Wisse. En kleinkinderen. Baarsdorp. 3 febr. '64. Oude Hoeve weg 4 (post 's-Heer Arendskerke). De be; egrafenis plaatsvinden op don derdag 6 februari a.s. des middags 12 uur te Sinoutskerke. zal Heden overleed na een geduldig gedragen lij den, zacht en kalm onze Innig geliefde va der. behuwd-, groot- en overgrootvader SALOMON MOL, weduwnaar van Maria Traas, Oudelande: J. v. 't Veer-Mol. J. v. 't Veer. Driewegen: H. J. C. Dobbelaar- Mol J. Dobbelaar. Baarland: Iz. Mol. Johanna Mol- Schipper Goes: J. Moi. M. H. Mol-Maat. Borssele: Jac. v. Weele-Mol. G. v. Weele. Klein- en achter kleinkinderen. Baarland, 3 februari 1964. De begi -fenis zal 'ebruari as. te 12 uur te Baarland. Vertrek vanaf verenigingsge bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13