Mosselkwekers blijven liever in Zeeland ZEEUWSCH-VLAANDEREN de gehele dag GESLOTEN. N.V. DE HOOP TERNEUZEN AGENDA SPOEDIGE HERINDELING VAN GEMEENTEN IS GEWENST Donderdagmiddag niet geschikt voor het t.v.-vrouwenuurtje" VERONTRUSTENA.R.P. ZULLEN NIET GEORGANISEERD OPTREDEN VIJF MANNEN IN GROTTEN OPGESLOTEN K.V.P.-motie over woningen en huren jfAANDAG 3 FEBRUARI 1964 Zo&UWS-VlaandBTOP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 (Slot van pagina 1) worden afgekeurd. Daartegenovei staat, dat er in Zeeland mosselperce len zijn, die al honderden jaren in produktie zijn Onlangs is het nog voorgekomen, dat mosselpercelen op de Wadden ait de produktie moesten worden genomen, omdat zü niet meer voldeden aan de eisen, welke worden gesteld aan percelen, waarop con- sninptiemosselen worden gekweekt. Geen gronden meer Voor de afgekeurde percelen heeft een speciaal daartoe bevoegde com missie getracht elders op het Wad compensatiegrond te vinden, maar men slaagde daar niet in. Voor de vissers uit Zierikzee een bewjjs, dat er geen nieuwe mosselpercelen meer in gebruik kunnen worden genomen. Mede op grond van deze overwegin gen stelden de Zierikzeese mossel kwekers: „Wat men nu aan percelen op de Wadden heeft is beslist onvol doende om alle mosselkwekers een bestaan te geven. Als de helft van de 150 kwekers uit Zeeland daar een be staan kan vinden, is het veel". Slechts zes De Zierikzeese vissers waren verder van mening, dat er zich in de afgelo pen jaren geen 20 Zeeuwse mossel kwekers in Har 1 in gen hebben geves tigd, maar slechts zes. Daarvan zijn or volgens hen slechts drie, die alleen mosselkwekers zijn. De anderen zijn in de sector van de garnalenvisserij of Noordzeevisvangst terechtgeko men. Overigens houdt het gemeente bestuur van Harlingen het op twin tig Zeeuwse vissers sedert 1953, zoals burgemeester Nauta aan de hand van het bevolkingsregister nog nadrukke lijk verzekerde. De naar Harlingen vertrokken Zeeuw se mosselkwekers hadden allen bij zonder weinig percelen in de Zeeuw se stromen, zo merkten de Zierikzee se vissers verder op. Zij zijn er van overtuigd, dat als deze vissers even veel percelen in Zeeland hadden ge had als de gemiddelde mosselkweker, zij beslist niet in Harlingen zouden zijn gaan wonen. Twee gewonden bij ongevallen In Vüssingen zijn het afgelopen week einde bij ongevallen twee personen ge wond geraakt en voorts een auto en een bromfiets beschadigd. Op de Westerhavenweg, van het station naar het Havendorp, reed de autobe stuurder P. A. G. uit Vüssingen zater dagavond om tien uur ln de berm van de weg, toen hij de macht over het Stuur van zijn personenauto verloor. De wa gen kreeg schade, G. mankeerde niets. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg de bromfietser J. B. uit Wissingen een hoofdwond toen hij in de Noord straat met zijn bromfiets tegen een stil staande bestelauto reed. B. moest in een ziekenhuis worden opgenomen, de brom fiets werd zwaar beschadigd. Op de Paal Krugerstraat reed W. A. IJ. zon dagavond met zijn personenauto tegen eenstilstaande auto voor het perceel nummer 184. IJ. werd aan het hoofd ge wond. de geparkeerde auto werd op het trottoir gedrukt en kreeg schade, even als U.'s auto. Auto's botsten Op de hoek Lannoystraat-Paul Kruger straat te Vüssingen botste vrijdagmid dag de automobilist C. C. met zijn wa gen tegen de achterzijde van de auto van C. A. D. uit Middelburg. D. stond stil voor de oversteekplaats in deze siraat om een voetganger de weg vrij te laten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide wagens kregen enige schade. NOORD-ZEELAND SINT-ANNALAND Contactavond „Accelerando" De Kon. Fanfare Accelerando te Sint- Annaland, was met vele donateurs en huisgenoten donderdagavond aanwezig in het dorpshuis. De voorzitter de heer A. J. Boogaard opende deze avond met 'n woord van welkom in het bijzonder tot burgemeester H. J. Smith en echt genote. Voor het programma een aanvang nam, werd het üd M. J. Overbeeke, in hét zon netje gezet, daar deze het feit herdacht 40 jaren lid te zijn van „Accelerando". De voorzitter feliciteerde de jubilaris en Brak woorden van dank voor hetgeen j voor de vereniging heeft gedaan. Als bode. vaandeldrager cn met zeer veel bijkomende werkzaamheden, heeft hij een goede bijdrage aan de vereniging gegeven. De voorzitter overhandigde als dank een lederen portefeuille en een bloemstuk voor zijn vrouw, waarna de heer Boogaard hem verder het insigne van 40-jarig lidmaatschap op de borst speldde. De heer Overbeeke dankte voor deze goede woorden en geste en zei ver rast te zijn, niet wetend; of vermoedend dat hij op deze dag een jubileum had. Hij hoopte zich nog menig jaartje ver dienstelijk te mogen maken voor de vereniging. De vereniging bracht hierna onder lei ding van de heer M. A. Gjjsen, uit Ber gen op Zoom de volgende nummers: „Arnhem", Brasses to the Fore", Lobe den Herren, Into thy hands, Serenade neapolitaine, Indian "Summer, NightfaU in Camp, La rose du Lac. Het optreden van artiest Nico Schoo- lenberg bracht vele lachspieren ln be weging. Soli met pianobegeleiding wer den uitgevoerd door de heren A. D. Goe- degebuure, saxofoon-sopraan, M. Moer land, tuba, J. A. van Poortvliet saxo foon-alt, A. J. Boogaard B-bas, terwijl de leerlingen onder leiding van M, Moer land, een bijdrage leverden van hun mu zikale kunde. De vereniging ontving verschillende ge schenken o.a. een zelf gemaakte sprei welke op deze avond werden verloot. Hierdoor werden de kosten weer enigs zins gedrukt. Na het afwerken van het programma was het reeds na middernacht gewor den. zodat 31 januari, de verjaardag van onze kroonprinses, zijn intrede haa ge daan. De voorzitter verzocht tot slot het Wilhelmus te spelen en dit staande mee te zingen. Het feit, dat de mosselpercelen in Zeeland nog zo'n grote produktie ge ven aan consumptiemosselen is voor de meeste kwekers van doorslagge vende betekenis als het er om gaat een keus te maken tussen Zeeland en het noorden als woongebied. Daarbij komt, dat de Waddenzee voor de Zeeuwse vissers, aldus de Zierikzeese kwekers, verschillende onzekerheden inhoudt. De olieboringen zijn zo'n on zekere factor. Wat komt daarvan terecht?, zo stelde het een van de vissers, die herinnerde aan olieborin gen bij Florida, waardoor een gehele schelpdierencultuur verloren is ge gaan. Een ander punt is de soms vér gaande verzanding van de percelen op de Waddenzee Al deze overwegingen bij elkaar ge voegd, blijven de mosselvissers liever waar ze zijn: in Zeeland. Zeeland, dat wat de mosselteelt betreft weüswaar niet zonder de Wadden kan, maar dat de meeste kwekers toch nog altijd prefereren boven het noorden als woonplaats. Bromfietsen kwamen in botsing Aan het benzinestation aan de Westkade te Sas van Gent ontstond vrijdagochtend een aanrijding lussen twee bromfietsen. De toestand aan het benzinestation is on overzichtelijk. Doordat de heer J. W. M. uit Sas van Gent te veel aan de linker kant reed, was een botsing met de heer V. A. M. A. uit Wachtebeke (B.), die van de richting grens kwam, onvermijdelijk. Dokter F. Puylaert uit Sas van Gent ver leende eerste hulp aan de heer M. De schade was aanzienlijk. Aanrijding te Kloosterzande Op de Tasdijk te Kloosterzande ontstond een aanrijding tussen een truck met op legger bestuurd door Van G„ wonende te Hengstdijk en een geparkeerd slaan de personenauto van L. uit Boschkapelle. Ten gevolge van de smalle rijbaan, le verde het passeren voor de truck met op legger enige moeilijkheden op. Het rech- terachterwiel van de oplegger raakte de personenauto, die daardoor aan de voor zijde vrij ernstige schade opliep. Tevens werd een heg langs de tuin van de ar beider P. aan de andere zijde van de dijk vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. CADZAND N.V.V.-vrouwenbond hield ledenbijeenkomst De afdeling Cadzand van de vrouwen bond van het N.V.V. hield dezer dagen haar ledenbijeenkomst in de zaal van café „Buitenlust" te Cadzand. waar de voorzitster mevr. J. Adriaansen-de Neef in haar openingswoord bijzonder wel kom heette zuster M. Bos. hoofd van de gezinszorg in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Mevrouw Adriaansen wees er voorts op. dat nog zoveel vrouwen te weinig be seffen waar het voor de vrouwen om gaat. Vooral in deze dagen is het van groot belang, dat er meer inzicht wordt verkregen van hetgeen dagelijks gebeurt en we noeven thans maar één probleem op te sommen nl. de prijsverhogingen van de laatste tijd, waar wij als huis vrouwen dagelijks mee te maken heb ben, aldus mevrouw Adriaansen. Hierna hield zuster Bos een inleiding over „gezinsbezoek". waarin zij uiteen zette hoe de moeilijkheden in de huis gezinnen zQn op te lossen. Waar hulp nodig is, wordt zo mogelijk door de "ezinszorg hulp geboden in de huishou- Jing, en de g^zinsverzorgster dan de leiding van het gezin op zich neemt. Na deze interessante inleiding werden zuster Bos verschiüende vragen gesteld en aan het eind van deze middag dankte de voorzitster zuster Bos voor haar medewerking aan deze geslaagde bijeen komst. HOOFDPLAAT Raad Hoofdplaat kende subsidies toe De raad van Hoofdplaat heeft in zijn vergadering van vrijdagavond naar aan leiding van een subsidieaanvraag van het kathoüek instituut voor iale op leidingen („Markendaal") te Jreda dit. instituut een subsidie van 15 toege kend voor het leerjaar 1963-1964. Het hervormd jeugdwerk in de gemeente Hoofdplaat ontving een subsidie van 100. Voorts besloot de raad de uitgifte prijs van de grond in het uitbreidings plan „Slijkplaat" te verhogen tot 3,70 per m2. De oude prijs bedroeg 2,70 per m2. De prijs van de tuinbouwgrond bleef gehandhaafd op 0,50 per m2. Dinsdag 4 febr. cn woens dag 5 febr. is de zaak we gens inventarisatie Vanaf donderdag 6 febr. zijn wij weer gaarne tot uw dienst. VISSER - KOOLE, OOK VOOR pftfsJlC- buizen golfplaten lichtkoepels folie dakramen enz. NAAR AFD. PLASTICS Tel. 01150-2744 Middelburg City: Alleman. 20 uur, al. Bergen op Zoom Roxy: Mr. Stanislas geheim agent, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Krankzinnige begeerte. 20 uur. 18 Jaar. Holst Bioscoopgebouw: Liefde in de arena. 20 uur. Ottdelanric DorpshuiB: Tuinbouwmlddag, Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smartelijk lij den, onze innig gelief de man, vader, be huwd- en grootvader en broeder CORNELIS PIETER MARSÏLJE, op de leeftijd van 50 jaar. BiervUet (Driewegen): S. Marsilje- Verherbrugge Adri Sjaak Sluiskil: S. van Petegem- Marsilje W. van Petegem Wim Cor BiervUet (Driewegen), 31 januari 1964. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 4 februari a.s., des nam. 1 uur op de alg. begraafplaats te Biervliet. Hoofdplaatpolder stelde begroting vast Dezer dagen kwamen de stembevoegde ingelanden van de Calamiteuze Hoofd plaatpolder in hotel „Het wapen van Zeeland" te Hoofdplaat onder voorzitter schap van A. J. M. Cammaert in verga dering bijeen. Het bestuur deed verslag van de toe stand en de behoeften van de polder. Hierin werd de aandacht gevraagd voor .Jen noodzake lijk zullen zijn in verband met water beloop en waterbeheersing. Er werd een wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1963 vastgesteld, alsmede de rekening over 1963. Deze rekening geeft een batig saldo aan van 4390,15. De totaaltellingen in in komsten zijn 124.315,63 en in uitgaven 119.925.48. Het dijkgeschot werd voor 1964 gehandhaafd op 27.50 per ha. Aan de ontvanger-griffier werd voor het gebruik van meubilair, verwarming en veriichting. enz. een jaarlijkse vergoe ding van 200— toegekend. Het personeel van de polder werd een uitkering ineens over 1963 (nacalculatie trend) verleend van 0,2 pet. van het jaarsalaris. Voorts werd de circulaire van de minister van binnenlandse zaken betreffende pensioenmaatregelen 1963 van overeenkomstige toepassing ver klaard op het personeel in dienst van de polder. De begroting 1964 werd vastgesteld met in inkomsten en in uitgaven op 125.029,06. De post onvoorziene uit gaven geeft het minimale bedrag aan van 142.31. In deze begroting is een uitgaaf opgenomen voor het aanbrengen van een bitumen deklaag op de Weste lijke Dwarsweg en Olmendijk. In de rondvraag vroeg de ingeland C. R. J. van Ackér de aandacht voor het onder houd van de afwateringssloot nabij de christelijke school. De ingeland P. van Hijfte waarschuwde voor een te glad wegdek. Hij adviseerde een grove opper vlaktebehandeling na het asfalteren. KLOOSTERZANDE R.-k. middenstand vergaderde De r.-k. middenstandsvereniging te Kloosterzande hield in de zaal van hotel De Linde haar jaarvergadering. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk aan de Groenendijk. In de namiddaguren werd de eigenlijke ver gadering gehouden, waarbij diverse voor de middenstand van belang zijnde onderwerpen ter sprake kwamen. In de avonduren werd een gezamenüjke maal tijd gebruikt en een gezellig program ma afgewerkt. WALCHEREN MIDDELBURG ,,'t Trefpunt" geeft familieblad uit Dezer dagen is het eerste nummer van het familieblad van het club- cn buurt huis ,."t Trefpunt" uitgegeven te Mid delburg. In het voorwoord wordt te recht opgemerkt dat het ..nog maar een mager ding is". Men rekent echter voor de volgende uitgave op medewerking van dichters, schrijvers cn sportlieden, die bijdragen willen leveren. Het blad bevat onder meer een aantal mededelin gen betreffende de activiteiten in het clubhuis. Zo valt erin te lezen, dat verzamelaars van speldjes, suikerzakjes, lucifersmer ken, sigarebandjes, sluitzegels en prent briefkaarten op zaterdag 12 februari een ruilbeurs in het gebouw kunnen be zoeken. Iedere dinsdag van drie tot vier kunnen de moeders in ,,'t Trefpunt" te recht om spaarbonnen te ruilen. Maan dag 3 februari is er eerst nog een t.v.- film ..Miljoenen ogen" en woensdagmid dag wordt er een spannende film. geti teld „Circusvrienden", vertoond. Er wordt in het famiüeblad ook al ver voor uitgekeken, want op de laatste bladzijde kan men mededelingen vinden over het zomerkamp, dat over 24 weken zal plaatsvinden. O.- EN W.-SOUBURG C.J.B.T.B.-afdeling kreeg er één lid bij in 1963 Onder leiding van voorzitter Jan de Lange heeft de afdeling Souburg van de C.J.B.T.B. vrijdagavond in „De Zwaan" te Souburg de jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris Kees Ton bleek, dat in het afgelopen jaar hel ledental is gestegen van 11 tot 12. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat men ruim 80 in kas heeft. Bij de bestuursverkiezingen werd Kees Ton herkozen. Wim de Visser, tweede voorzitter, stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats heeft men nog niemand kunnen vinden. Na het officiële gedeelte hield de heer R. Struijk uit Oostkapelle een inleiding over „Zwervend langs duin en strand". Hij lichtte zijn woorden toe met fraaie dia's. SAS VAN GENT Motorrijder in botsing met wielrijder Donderdagochtend had omstreeks ter hoogte van de Stijfsel- en glucosefabreik te Sas van Gent een aanrijding plaats tussen een motor en een fiets. Beide 'oertuigen kwamen uit de richting Sluis kil over de rijksweg. De motorrijder C. H. uit Sluiskil week tijdens het recht zetten van zijn bril te veel naar rechts uit. Hierdoor kwam hij in botsing met de fietser P. V. uit Sas van Gent. De fietser liep hierbij een lichte hersen schudding op. SLUISKIL T oneeluitvoeringen V olksonderwijs" Voor een beide malen goed bezette zaal heeft de toneelgroep van de vereniging „Volksonderwijs" afd. Sluiskil, op 18 en 25 januari jl. haar jaarlijkse toneeluit voeringen gegeven voor resp. leden en belangstellenden. Ditmaal werd gebruik gemaakt van de gymnastiekzaal van de openbare lagere school, waarin enkele leden der vereniging een zeer bruikbaar toneel hadden opgebouwd. Het opge voerde toneelspel „Vliegtuig vermist" was, én voor de medespelenden, én voor het publiek een vrij moeilijk stuk. Zo wel het meelevende publiek, als de to nelisten (vooral de laatsten) zorgden echter voor een zeer geslaagde avond. Deze toneelgroep mocht ook in de om ringende plaatsen reeds heropvoeringen brengen en nog staan er meerdere op het programma. Wel een bewijs, dat de ze groep van volksonderwijs een goede naam heeft bij de toneelliefhebbers. RAAD HULST BIJ BEGROTINGSBEHANDELING Ongunstige positie gemeentefinanciën De gemeenteraad van Hulst heeft vrij dagavond zijn goedkeuring gehecht aan de begroting voor het dienstjaar 1964, sluitend met een post voor onvoorziene uitgaven van nog geen f 8000. Deze minder rooskleurige toestand van de gemeentefinanciën was bij de algemene beschouwingen voor do heer B. II. L. Picavct aanleiding te pleiten voor een spoedige horindeling van gemeenten. Zo niet, dan zal naar zyn mening de ge meente Ilulst de bezuinigingen nog ver der moeten toepassen. Volgens de heer J. H. Stolte is het jaar 1963 gekenmerkt geweest door be lastingverhogingen en subsidieverlagin gen. Weinig waardering zei hij te heb ben voor de daadkracht van de ontwik kelingscommissie Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Volgens hem is samenwerking zeer wel mogelijk zónder een dergelijke commissie. Met de heer Picavet sprak burgemeester A. L. S. Lockefeer de hoop uit, dat de herindeling van ge meenten spoedig ter hand zal worden genomen. Hij kon de raad nog meedelen, dat het plan voor aanleg van een indus trieterrein juist vrijdag in behande ling is genomen door het coüege van Gedeputeerde Staten. Een uitslag was hem nog niet bekend. Hij zei van mening te zijn. dat het Land van Hulst zich op het gebied van industrialisatie wel zal handhaven. De aanzet is volledig aanwezig, al dus de burgemeester. Woonwagenkamp Besloten werd een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Rotterdamsche Bank en de coöp. Boe- reenleenbank, beide tot een bedrag van maximaal f 100.000. Van mevrouw M. van Raemdock te Hulst, zo besloot de raad, zal een per ceel aan de Tivoliweg worden aange kocht voor de som van f 25.000. De aangekochte grond is noodzakelijk voor de realisering van het uitbreidingsplan Noord II. Tijdens de behandeling van de ingeko men stukken ontspon zich nog een kort debat over de voorgenomen bouw van een nieuw bejaardentehuis. Uit dat de bat bleek, dat liet stichtingsbestuur de plaats van het tehuis reeds heeft be paald en de benodigde gronden al in eigendom heeft verworven. Enkele raadsleden noemden dit een vreemde gang van zaken, omdat de bestemming de gronden nog niet is gewijzigd. Van de zijde van b. en w. werd echter uitdrukkelijk verklaard, dat het feite lijke plan nog moet worden opgemaakt en dat een definitief voorstel de raad te zijner tyd zal worden voorgelegd. Zeeuwse leden vrouwenraad Nettie Kleywegt-Roosevelt: ,,ik vergeet af en toe gewoon het toestel aan te zetten" De gewestelijke afdeling Zeeland van de Nationale Vrouwenraad heeft vrijdagmiddag in het Nedcrlandsch Koffiehuis te Middelburg mevrouw Nettie Kleywegt-Roosevelt op bezoek gehad. Deze op het t.v.-schcrm niet onbekende vrouw sprak een paar ge zellige uurtjes vol over televisiepro gramma's en natuurlijk niet in de i laatste plaats over het onderwerp: vrouw en t.v. Een causerie wilde ze er niet van maken. Het werd dan ook meer een interessant vraag-en-ant- woordspelletje, waarvan de leden van diverse vrouwenorganisaties onge twijfeld het nodige zullen hebben op gestoken. Op de door mevrouw E. J. van de Broecke-de Man geleide bijeenkomst werd uitvoerige aandacht besteed aan het donderdagse vrouwenuurtje op de beeldbuis. Vooral stond men langdu rig stil bij de vraag of de donderdag middag nu wel zo geschikt is voor het uitzenden van een vrouwenpro gramma. „Ik betoog al maanden dat het geen goed tijdstip is", verkondig de mevrouw Kleywegt-Roosevelt. „Soms vergeet ik gewoon om het toe stel aan te zetten", bekende ze. Ook een aantal andere van de in de zaal verzamelde dames dacht er zo over. „We zullen de wekker moeten zetten". meeste belangstelling ging wel ui', naar een wekelijkse uitzending in de avonduren. Uitzending in de vroege avond werd niet wenselijk geacht, omdat dan bepaalde problemen moei lijk aan de orde kunnen worden ge steld in verband met het grote aantal jeugdige kijkers dat dan voor het toe stel pleegt post te vatten. Rond uur of tien ..En rond een uur of tien? Dat zou toch ook gaan", vroeg men zich af. „Daar zijn de mannen op te gen". wist iemand uit het gezel schap te vertellen. „Ja, dat is nou ook wat. wij moeten toch ook naar al die voetbalwedstrijden kij ken". merkte een andere dame tot grote hilariteit op. Na de pauze vertelde mevrouw Kley wegt-Roosevelt nog het een en an der over de voorbereidingen die no dig zijn voor de programma's „de lucht in kunnen". Ook wees zij op de grote kosten die er gemaakt worden „De budgets voor de vrouwenpro gramma's zijn belachelijk laag- Dat slaat nergens op" .aldus de spreek ster. Even later noemde zij nog wat bedra gen die er met andere uitzendingen gemoeid zijn. „Grote amusementspro gramma's kosten soms wel 25.000,- wist zij te vertellen. „Ik zou er af en toe nog geen tientje voor willen ge ven", biechtte een huisvrouw eerlijk i Moordenaar was 2 dagen vrij man Een ter beschikking gestelde, de 23-jarige I S. R., die verpleegd wordt In de rijks inrichting Dr. Mesdag Stichting in Gro- Iningcn, is twee dagen „op stap" geweest rn heeft zich in de vroege morgenuren van zaterdag wegen» geldgebrek bij de i Rotterdamse politie gemeld. De jonge man doodde vier jaar geleden in een hotelletje in de Witte de With- I straat in Rotterdam een vrouw, die be- i kend stond onder de naam „Tijger An nie" Bij zijn veroordeling in hoger be- I roep door het gerechtshof In Den Haag werd bepaald dat hij na beëindiging van zijn straftijd ter beschikking zou wor den gesteld van de regering Zo kwam hl) ln de Dr. Mesdagstlchting in Gronin gen terecht. Donderdag werd hem ver gunning verleend tafcltennisvvedstrijden in Assen bij te wonen In plaats van echter donderdagavond naar Groningen terug te keren bleef hij de nacht in een logement en nam hij de volgende mor gen vroeg de trein naar Den Haag. Vrij dag vermaakte hij zich opperbest in Den I Haag. o.a. met bezoeken aan verscheide- ne bioscopen. Tegen tien uur 's avond» nam hij de trein naar Rotterdam cn daar heeft hij in cafés het weinige geld dat hij bij z.ich had opgemaakt. Om drie uur in de morgen was hij platzak op een dubbeltje na Dat heeft hij gebruikt om van een telefooncel uit de politie te bel len, die hem er per auto heeft opge haald. Naar de voorlichtingsdienst van de „Vrije Juristen" In Wcst-BerliJn heeft bekend gemaakt. zijn op C december zes Oo*tdult- sers in Oost-BerliJn tot langdurige gevan- genlsstraffcn veroordeeld, omdat ztj op 12 mei JI. hadden gepoogd met oen autobus door de versperringen van een doorgangs- post in de muur tussen Oo«t- en Wrat- Berlijn te rijden. Werner Lammer kreeg 1% Jaar. Christel Klein zes Jaar en Renate Lam mer, een zuster van eerstgenoemde, drie Jaar Drie andere, niet met name genoemde beklaagden werden resp. lot 0 3>£ en 3 Jaar gevangenisstraf veroordeeld- Groene Kruis in Zuidzande vierde 60-jarig bestaan De afdeling Zuidzande van „Het Groene Kruis" heeft in een buitengewone leden vergadering, in hotel „De Zwaan" het feit herdacht dat 60 jaar geleden deze vereniging iverd opgericht. De voorzit ter van de afdeüng, burgemeester H. P. Everwijn, kon in zijn welkomstwoord een gTOOt aantal leden verwelkomen, be nevens als gasten de beide wethouders van Zuidzande en meerdere raadsleden, vertegenwoodigers van buurtverenigin gen van het Groene Kruis en de heer J. C. Hoftijzer uit Schoondijke als verte genwoordiger van het bestuur van de Provinciale Groene-Kruisvereniging. In zijn herdenkingsrede gaf de voorzit ter een beeld van wat in de afgelopen 60 jaar op Groene-Kruisgebied in Zuid zande is verricht, waarbij al direct bleek dat deze herdenkingsavond op histori sche grond werd gehouden, want ook de oprichtingsvergadering in 1904 bleek te zijn belegd op de plaats waar men nu bijeen was. Het ledental der afdeling be droeg bij de oprichting al 189 en met enkele „uitschieters" naar boven, is dit aantal in de loop der jaren altijd rond de 200 gebleven. T"1" minimumcon hting bepaalc tot in 1926, in welk jaar het belang rijke besluit werd genomen om samen met Cadzand en Nieuwvüet over te gaan tot benoeming van een wijkverpleegster. De contributie moest in verband hier mee worden verhoogd tot twee gulden, Toen werd ook voor de eerste keer een beroep gedaan op het gemeentebestuur die de vereniging een subsidie toekende van 300,Voor het behartigen van de wijkverpleging heeft de afdeüng Zuidzande zich altijd beijverd om dit te doen in combinatie met andere afdelin gen. Sedert 1957 draait de tegenwoordi ge combinatie met Cadzand, Retranche- ment en Sluis. Uit het betoog van de voorzitter bleek dat de „vergader-moeheid" welke men in de tegenwoordige tijd meent te moe ten constateren, niet iets is van deze tijd, want ook in 1904 had het toenmalige be stuur al te kampen met een geringe toe loop van de leden naar de vergadering. Om de hiermee gepaard gaande bezwa ren tegen te gaan had men toen echter waarschijnlijk wel andere methodes, want, zo staat in de notulen te lezen" na enig wachten waren er 43 leden en kon de vergadering toch doorgaan". Het ligt voor de hand dat men toen dus ..even de boer is op gegaan" om een vol doende aantal leden bij elkaar te krij gen. Als belangrijk besluit van de laatste tijd noemde de voorzitter ten slotte het besluit van de algemene ledenvergade ring van 1963 om te komen tot de bouw van een wijkgegouw, waarin de con sultatiebureaus kunnen worden gehou den en de magazijnartikelen kunnen worden opgeborgen. Hierna gaf de voorzitter vervolgens ccn interessante uiteenzetting over het te genwoordige werk van het Groene Kruis, zowel plaatselijk als op provin ciaal en landelijk niveau. Na de rede van de voorzitter werden gelukwensen uitgesproken namens het gemeentebestuur door wethouder A. Lu- teiin, door burgemeester Hoftijzer uit Schoondijke namens het bestuur van de Provinciale Vereniging en door de heer J. C. Hennekeij namens de afdeüng Re- tranchement van het Groene Kruis. Na de pauze, waarin een verversing werd aangeboden en een kleine verloting werd gehouden, volgde de vertoning van enke le films, met onder andere de film „Paul Vlaanderen grijpt in" en een klucht met Stan Laurel en Oliver Hardy. OVEREENKOMST IN UTRECHT Bereidheid tot „open gesprek" De „verontrusten" binnen de Anti-Revo lutionaire Partij hebben geen behoefte meer aan een georganiseerd optreden, zo heeft ds. Velema, een van de groep verontrusten zaterdag in Utrecht ver klaard op de bijeenkomst, van het par tyconvent van de Anti-Revolutionaire Party. De voorzitter, dr. W. P. Berghuis deel- mee. dat vanwege het centraal comi- en op beider verlangen, besprekingen zijn gevoerd met de groep, die in min of meer georganiseerd verband als groep van verontrusten optreedt. „Daarbij is van de kant van het cen traal comité opgemerkt, dat men dit optreden betreurt en binnen de partij organisatorisch niet aanvaardbaar In de grotten van Falkenstein in de Zwa- bische Alpen zijn vijf grotonderzoekers, die twee dagen geleden in de grotten afdaalden, ingesloten. Men neemt aan dat de mannen door het water zijn overvallen, daar de laatste 24 uur veel regen in de Zwabische Al pen is gevallen. Het zijn studenten uit Stuttgart. Zij bevinden zich thans ver moedelijk al zevenentwintig uur in de grotten Zij zouden gisteren reeds in Stuttgart terugkeren. De studenten zijn zonder duikerpak of zuurstofapparaat in de grotten afgedaald. Een spelmoment uit de zaalhandbal- wedstrijd Volharding Neptunus, die de Goese dames met 71 won nen. Foto P.Z.C.) Bij de behandeüng van de begroting voor de gemeenschappelijke dienst van maatschappelijk werk werd door ver schillende raadsleden gepleit voor een spoedige totstandkoming van een regio naal woonwagenkamp, zo mogeüjk in samenwerking met andere gemeenten. De behandeling van de 23 punten tel lende agenda leverde de raad weinig moeilflkheden op. De kerkeraad van de hervormde gemeente kreeg van de raad i de volle eigendom van een perceel j grond, groot 27. 0 m2 aan de Tabak- j straat voor de bouw van een lagere school voor christelijk volksonderwijs. In principe ging de raad akkoord met het voorstel over te gaan tot partiële wijziging van het uitbreidingsplan Oost L Een soortgelijk besluit nam de raad ten aanzien van het uitbreidings plan Noord. Tot gemeentelijk vertegenwoordiger in de werkcommissie voor recreatie en toe risme, vvees de raad aan wethouder P. J. Brand en het raadslid W. J. Boon. (Van onze parlementaire redacteur) In een marathonzitting die onafgebro ken bijna rijf uren duurde heeft de par tijraad van de K.V.P. zaterdag een mo tie aangenomen van de kring Leiden der Katholieke Volkspartij, waarin wordt aangedrongen op meer evenwicht tussen de verschillende huurniveaus en enkele maatregelen daartoe worden aanbevo len. De partijraad zal er bij de regering op aandringen dat zal da.n wel via de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer ge schieden om ter bevordering van een regelmatige doorstroming in de bewo ning van de bestaande woningvoorraad te óverwegen aan personen, die een wo ningwetwoning vrijmaken, omdat zij een hogere huur kunnen betalen, faciliteiten te verlenen bij de bouw van een premie- of niet-gesubsidieerde woning. Als tweede maatregel die de doorstro ming bevordert noemt de motie: toepas sing" van het besluit bevordering eigen- woningbezit op de verwerving van de in de niet-gesubsidieerde sector" gebouwde goedkope woningen. Ten slotte doet de motie een beroep op de gemeentebestu ren om ook hunnerzijds, voor zover zij daartoe in staat zijn, de doorstroming te bevorderen. VRAGEN AAN MINISTER OVER KLEIAARDAPPELEN Het Tweede-Kamerlid ir. D. S. Tuyn- man (v.v.d.) heeft de minister vat landbouw schriftelijk gevraagd of de binnenlandse voorziening en de export van kleiaardappelen niet in het ge drang. kunnen komen, in verband met een zeer laag en verüesgevend niveau van de telersprijzen. Het produktschap voor aardappelen voorziet een daling van het kleiaardap- pelareaal 1964 van 5 a 10 procent. Moet bij het aanhouden van het huidige prijs peil niet rekening worden gehouden met een nog sterkere inkrimping van het areaal, en is de minister bereid maat regelen te bevorderen waardoor verbete ring in de marktsituatie kan worden ge bracht of onverhoopt totale ontwrichting van de markt zal worden voorkomen, zo vraagt dit kamerlid. POSTZEGEL TER ERE VAN 150-JARIG BESTAAN BIJBELGENOOTSCHAP De P.T.T. zal ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap met ingang van 25 augustus een speciale postzegel van 12 I cent uitgeven. acht. Het centraal comité heeft een beroep op deze groep gedaan om haar organisatorisch optreden niet voort te zetten", zo vermeldt een communiqué van de A.R. Partij. „Daarbij Ls tevens tot uitdrukking gebracht, dat het centraal comité volkomen bereid is, met leden van de partij, die zich verontrust gevoelen, over deze verontrusting te spreken. Voorts stelde dr. Berghuis, dat het cen traal comité er geen bezwaar tegen heeft, dat zij, die met het centraal co mité of met 'het moderamen besprekin gen willen voeren omtrent hun eventuele verlangens zoals trouwens ook in het verleden het geval is geweest met één of meer leden van de partij omtrent het naar vorenbrengen van die verlan gens op particuliere"basis onderling be raad voeren, indien het organisatorisch optreden van de partij als zodanig in acht wordt gelaten en daardoor niet wordt doorkruist. Ds. Velema deelde daarna op het partij convent mee, dat hij met dankbaarheid kennis genomen had van de mededeün- gen van de voorzitter van het centraal comité, met name ook van het feit, dat er volkomen bereidheid bestaat tot een open gesprek met verontrusten over de kwestie waarover verontrusting bestaat. Ds. Velema zei voorts, dat er van de kant van hem en de zijnen nu dan ook geen behoefte meer bestaat aan een ge organiseerd optreden". Platjouw versloeg Dieleman in strijd om libretitel in overgangsklasse Van dertig januari tot en met 2 febru ari worden in café-restaurant „Tivoli" te Zwanenburg in de Haarlemmermeer de nationale kampioenschappen over gangsklas Ubre gespeeld. Zeeland is in dit toernooi vertegenwoordigd door Theo Platjouw, kampioen van het district Walcheren-Zuid-Beveland en door Rein Dieleman, beiden lid van de Axelse ver eniging A.B.C. Behalve deze twee bil jarters nemen aan dit toernooi deel de heren IJ. Feeke te Bergen, A. Hoekstra te Gemert, J. Koomen te Werversboef. L. Rijvers te 's-Gravenhage, A. Wich te Helmond en G. Woordes te Winterswijk. Het reglement wilde, dat de twee Axelaars reeds in de eerste partij tegen elkaar moesten aantreden. Aanvankelijk leek het er op, dat Diele man op een overwinning afstevende, want hij nam een voorsprong van ruim honderd caramboles waarbij hij een hoogste serie noteerde van 127, Maar evenals enkele weken geleden in Ove- zande toonde Platjouw over een uitste kende wedatrijdmentaütéit te beschik ken en zeer geconcentreerd spelend kwam hij dichterbij, een gevolg van een zeer fraaie serie van 133. Uiteindelijk won hij de partij in 11 beurten terwijl Dieleman bleef staan op 388. Dit bete kende de kortste middagpartij en een moyenne van 40.90 voor Platjouw tegen 35,27 voor Dieleman. De resultaten van de andere middagpartijen waren: Rij vers-Wig 450-236 "in 16 beurten. Woor- des-Hoeksrra 450-356 in 15 beurten, Koomen-Feeke 450-394 in 29 beurten. De hoogste serie in de middagpartijen werd gescoord door Koomen 165 car., terwijl Woordes kwam tot een serie van 145. In de avondpartijen behaalde Diele man een overwinning op Koomen 450- 372). Dieleman nam vanaf het begin een voorsprong, die hij geleidelijk aan ver grootte. Hij had echter voor de 450 ca- ram bol es 19 beurten nodig. Hrj maakte een hoogste serie van 136. Rijvers ver sloeg Hoekstra met 450-161 car. Het was de kortste partij, reeds in de zesde beurt maakte Rijvers het vereiste aantal caramboles vol. Zijn hoogste serie was 210 car. In de laatste partij op donderdag moest Platjouw aantreden tegen Feeke. De stand van de Axelaar was met drie poe dels ongunstig maar ook Feeke kwam niet tot imponerend spel. Naarmate de party vorderde kwam Platjouw beter op dreef en uiteindelijk maakte hij de 450 caramboles vol in 18 beurten, zijn tegen stander achter zich latend met 3581 In deze partij maakte Platjouw een fraaie serie van 179. De andere avondpartij, tussen de heren Woordes en Wig. werd door de eerste gewonnen: 450377 in 20 beurten. Na de eerste dag waren drie spelers ongeslagen: Rijvers, Platjouw en Woordes. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 31 Januari. Aardappelen 10—13. Rode kool 8:6. Gele kool 7—27 Groene kool 27—44. Veldsla 250—290 Stoofsla 4465. Sla 1 22— 37. 2 10—12. Spruiten 1 A 75—95. 2 A 49—75. B 92—93. 2 3 30—43. 2 C 22—33. 1 D 70—9-' Prei 74—106. Selderij 13—44. Grot* peen -9 Uien 9—24. gesch 8—11 Sjalot ten 63—126. Witlof 1 A 64—79. 2 A 53—^3, 1 B M69. 2 B 4963. Boerenkool 31—59.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9