Klanken uit de ether Harmonie in de Harmonie PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ja graag! /Levend zaven Waar zijn onze schepen? MAANDAG 3 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 £)eze keer eens iemanddie op het oog geen buitenge wone dingen heeft gedaan. Geen zestigjarig jubileum, geen uitgebreide unieke ver zameling, niet iemand, die in de zee gaat zwemmen bij een lage temperatuurniets van dat al. Nu eens iemand, zoals er wel meer zijn. Een dirigent van twee muziekkorpsen. De heer Den Toonder uit Kloetin- ge. Dirigent van „Excelsior" van Kloetinge, van Euterpe" uit Heinkenszand en secretaris van de Bond voor Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland. Hij is 53 jaar en van af zijn veertiende jaar in de muziek. Bij „Excelsior" LIij begon met de kleine trom, 11 maar gaandeweg wist hij z'n muzikaal gevoel te ontwikkelen en ging hij naar de grote trom. Het slaan echter is op den duur een wat eentonige bezigheid en niet lang daarna kon men hem door de Kloetingse straten zien lopen met een bugel aan de mond. Maar ook in de kopersec tor wilde hij verder en zo be landde de heer Den Toonder via de kornet bij de tuba. Grootser kon het niet. Hij was er. De weg naar het dirigentschap stond open. Ja, dat dirigentschap. Hoe kwam dat? Het is een wat vreemde ge schiedenis. De ongeveer 22-jarige heer Den Toonder mocht al van tijd tot tijd de dirigeerstok hanteren, ais de dirigent uitstedig was. En op een keer ging de dirigent naar Oosten rijk voor zes weken. Dat kwam. om dat zijn dochter, die bij een apotheker werkte, mét het gezin van die apothe ker voor zes weken naar het Alpen land ging. En nu mocht haar vader na lang aandringen ook mee. Van je familie moet je het wel hebben. Den Toonder was dus plaatsvervanger. Nu had het gezelschap de dirigent moeten beloven tijdens zijn afwe zigheid alleen maar te repeteren en niet buitenshuis te spelen. Maar wat geschiedde? De ambachtsvrouwe van Kloetinge, die elke zomer een villa in het dorp betrok, werd altijd onthaald op vrolijke muziek. Dat was traditie. Wat moest men doen. Ze kwam er al aan. De leden hielden een stemming en unaniem was men het er over eens. dat er tóch buiten gespeeld zou worden. Misschien was de oorzaak hiervan wel het droombeeld van een gezellige avond, gevuld met grote glazen wijn. Want dat was ook tradi- I Jtak de heer Den Toonder opent de mond De dirigent, die zonverbrand terug kwam, ontstak in toorn, toen hij deze euvele daad vernam. Hij vertrok en is nooit meer teruggekeerd. Tot zover dit drama. Maar nu. Wie werd dirigent? Na lang beraad werd de jonge Den Toonder het. Zo is zijn carrière begonnen. Een roemrijke carrière. Elk jaar eerste prijzen. Op concoursen in Yerseke, Oostburg. Kloetinge. Heinkenszand. Tot nu toe Doorlopend bekers, medailles. Lof van de jury. Ook „Euterpe", „maar", zegt de heer Den Toonder, „ik denk, dat „Excelsior" er toch wel iets meer heeft gehaald. Ja, dat moet wel". Het is duidelijk; h(j is de tel kwijt. Het is ook niet meer bij te houden. Eén ding weet de heer Den Toonder heel goed. Dit jaar gaan ze naar het topcon- cours in Arnhem, want „Excelsior" zit in de hoogste afdeling. Laat de Arnhemmers, de Meppelaars en de Uithoorners niet denken, dat ze er zijn. Er valt met „Excelsior" niet te spotten. Er zit harmonie in de har monie. Niets zal hen van die eerste prijs afhalen. De 23 leden van het ge zelschap krijgen een geduchte men tal-training. Ze blazen er op los. En als er opeens iets mis mocht gaan, de heer Den Toonder weet er wel een mouw aan te passen. Ter illustratie diene de volgende vermakelijke his torie. Het is in Dïrskland, al weer enkele jaren geleden. Het gezelschap zet zich op het podium voor de heren van DE HEER DEN TOONDER: steeds eerste prijzen de jury. De heer Den Toonder tikt op zijn lessenaar, kijkt vorsend rond. Klaar. Men kan beginnen. Eerst een introductie pianissimo. De juryleden leunen achterover, zwelgen in de heerlijke muziek, maar de dirigent ziet een onregelmatigheid. De trom bonist zit met een rood hoofd op zijn plaats. Met vermoeide gebaren wijst hij op zijn instrument op de plaats waar zijn mondstuk zou moeten zit ten. Het is er niet. Het zit in een koffer achter het toneel. En straks moet de trombone een wonderschone solo laten horen. Niet lang, maar wel onontbeerlijk. Er voltrekt zich nu tussen de diri gent en de trombonist een stil ge barenspel, dat in klanken omgezet menige kuise lezer zou ontzetten Maar goede raad is duur. De heer Den Toonder geeft tijdens het spelen aanwijzingen aan een tamboer. Hij moet naar de koffer en het mondstuk er uit halen. De brave man kan het niet vinden. Hij is hulpeloos. De jury leden zien niets. Zij luisteren alleen. De muziek zwijgt. De introductie is beëindigd. Nu komt de solo. En dan... De heer Den Toonder opent de mond en gaat zingen. Als een trombone. Een meesterlijke imitatie. De trom bonist doet net of hij speelt. De jury leden luisteren alleen maar. Zij mer ken niets. „We hebben ook toen weer de eerste prijs gekregen", zegt de heer Den Toonder vol trots. CAROL DAY 2624. Hoe merkwaardig het vaartuig cr ook uitzag, temidden van de moe rassen, leek het volkomen op zijn plaats. Geen enkel ander vervoermid del kon zo gemakkelijk en zo snel over die uitgestrekte vlakten van riet en waterplanten glijden. De schroef van een normale motorboot zou zich al gauw hebben vastgedraaid in de aaneengegroeide massa's, doch niets kon de werking van een vliegtuig propeller belemmeren. Tenzij iemand tenminste niet zo snugger was om er een arm of hoofd tegen te houden en om dat te voorkomen, had men de gevaarzone afgeschermd met kippegaas. Het. sturen geschied de met een groot triplex roer, dat te gen de slipstroom gedraaid kon wor den, waardoor de boot naar links of rechts zwenkte. Arend en Buck beschouwden het als een welkome afwisseling om na al hun „ge vlieg" nu eens over het water te glijden. „Met jullie antigrav-car zou het natuurlijk vlugger ge gaan zijn", zei Don. „maar Vic Saunders, dat is f Advertentie) *cht en luchtig FINE U.S.A. SOWJET-UNIE WIL WESTERS KREDIET DOOR ACHTERDEUR BINNENHALEN Volgen» een bericht van de correspon dent In Mookou vnn het „llnndcUbhitt" tracht de Sowjet-I.'xiie „door een ach terdeur" lange kredieten te verkrijgen vim wrat'TM' lanch-n. In diplomatieke kringen in Mookou /let men de bereidheid \an de Soujet-l"nle om een nieuwe handelsoverrenkomit Iten r pogin.. Duitsland te nood zaken hun handelspolitiek ten aanzien van de Sowjet-L'nle te herzien. Volgens de correspondent bltykt uit de nieuwe Frans-Russische overeenkomst, dat Frankrijk zijn uitvoer naar de Sow- jet-Unie zonder verdere kredieten kan vergroten, eenvoudigweg door de invoer contingenten groter tc maken. Veel orders, die de Britten thans tracht ten te verkrijgen, zouden dan. zelfs wan neer langlopende kredieten zouden wor den toegestaan, verloren gaan aan Frankrijk. Ook aan de Westdultsers wordt door de Russische aarzeling om met hen een nieuwe handelsovereenkomst aan te gaan duidelijk gemaakt dat zij niet bij de Duitsers behoeven tc kopen. Immers de Engelsen zijn bereid langlopende kre dieten toe te staan en de Fransen kun- de eigenaar van het vliegveld, heeft 'n hartgron dige "hekel aan alles wat zonder propellers de lucht ingaat. Zo'n antigrav-car op zijn startbaan zou hem stellig uit zijn humeur brengen en je moet een kater nooit tegen de draad aaien, zei m'n grootmoeder altijd Trouwens, dan kryg je ook niets meer van hem gedaan! Kijk! Daar in de verte zie je de hangars al liggen. Nou han gars is een wijds woord"voor die oude schuurtjes, hoor. Maar wat erin staat, mag gezien worden!". Feuilleton door Arnold Bennett „Zeg nu niet, dat ze koud zjjn", lachte Priam, En zij lachte ook. „Weet U wat ik op die restaurant tegen heb?", ging ze voort. „Jc kunt zo niet nagaan wat er niet het eten gebeurd is. Als de keuken dicht bij de eetkamer is en men een oogje in het zeil kan houden van het ogenblik af. dat een en ander het huis inkomt, dan weet men zo ongeveer, waar men aan toe is. En de schotels kunnen warm opgediend worden. Dat spreekt vanzelf", zei ze. ..Waar is hier de keuken?" „Ergens in de benedenverdieping", ant woordde hij. „Een kelder-keuken!", riep ze uit. „In Putney kunnen ze een huis met een kel der-keuken eenvoudig niet verhuren. Ween! Ik moet niets van hotels en res taurant hebben tenminste niet als regel". „Toch", zei hij op de toon van iemand, die er verstand van heeft, „zijn hotels heel gemakkelijk". „Zo?" zei ze en bedoelde, „bewijs dat eens". „Hier bijvoorbeeld is er in elke kamer een telefoon" „Ja. in elke slaapkamer". .••hi", zei ze, „mij zouden ze niet in slaapkamer krijgen, waar een telefoon was. Ik zou geen oog dicht doen, als ik wist. dat er een telefoon in mijn kamer was! En hoe kan men weten, wie er aan het andere eind te luisteren staat? Neen, neen, van zulke dingen houd ik niet. Zoiets is heel goed voor heren, die gewend zijn aan wat men „comfort" noemt, bij wijze van spreken. Maar Hij zag, dat hij niet verder moest gaan, of er zou van 't statige gebouw, (Lat nu Grand Babylonhotel heet. niets overblij ven dan een hoop puin. Ook liet zij hem duidelijk gevoelen, dat hij tot dus ver het beste gemist had. wat een men senleven geven kan. omdat hij niemand had die hem liefhad en voor hem zorgde. Een geheel nieuwe gewaarwording. Want als er één man in Europa was. die zich verbeeldde, dat hij 't talent bezat, anderen voor zijn gemak aan het werk te zetten, was die man Priam Farll. „Ik ben nooit in Putney geweest", zei hij. De waarheid te zeggen is soms moeilijk. Toen ze hem in bijzonderheden 't een en ander vertelde van Putney en haar leven in Putnev, zag hij in een visioen een soort van bestaan, dat hij nog nooit had meegemaakt. Putney genoot blijk baar- de voorrechten van een stad, die in een prachtige omgeving ligt. Het lag tegen de helling van een heuvel aar voet waarvan de beroemde rivier Theems stroomde, die bedekt was met schilderachtige scheepjes en schitterende roeiboten; een brug welfde zich over die stroom en over die brug brachten roomkleurige omnibussen U naar Lon den. Putnev had een straat met mooie 'inkels, alleen winkels: niemand kon daar nu slapen door het geraas van d( motors. Er waren in die straat een thea ter, een music-hall, vergaderzalen, een concertzaal, een markt, een brouwerij, leeszaal en een theesalon, net als in Regentstreet (niet dat mevrouw Challi- ce iets gaf om die zogenaamde Chinese thee); ook kerken en kapellen, en als men de ene kant uitliep, kwam men in Barnes en aan de andere kant begon de gemeente Wimbledon. Mevrouw Challice woonde in Wester Road, die weg begon op de hoek van de Hoog straat, waar de viswinkel was oen inrichting, waar echte zeetong altijd te krijgen was, ofschoon het raadzaam was ze niet op maandagmorgen te ko pen, natuurlijk. Putney was een plaats, waar men rustig, zonder ergernis wonen kon. Men had daar zijn huisje en zijn meubels, en kon er van zijn inkomen leven; men wist er de prijzen van alles wat er te koop was en kende de aard van de mensen, waardoor men verge vensgezind werd jegens de zwakheden van zijn naasten. Een dienstbode hield men er gewoonlijk niet. omdat dienst boden zo veeleisend waren, en omdat ze nooit iets zo goed deden als men het zelf deed. Een werkster kwam nu en dan een handje helpen, als men een aan vechting van luiheid had. of als er he' een of ander gelucht moest worden in het achtertuintje. Met een werkster, paar handschoenen voor het ruwe v en een gaskachel was het huiswerk het praten erover niet waard. Eerzucht of afgunst kende men daar niet. evenmin het verlangen om precies te weten, wat de rijken deden en dat ook te doen Met kunst hield men zich daar niet op en niemand kreeg hel in zijn hoofd zich daarover druk te maken. Men was er rijk. omdat men minder uitgaf, dan men ontving. Men gaf zich niet over aan de bespiegelingen over de oorzaak der din gen of over de mogelijke afwikkeling der maatschappij in de volgende hon derd jaren. Als men een arm oud vrouw tje op straat zag, kocht men een doos lu cifers van dat oude schepseltje. Het maatschappelijke verschijnsel, dat U hoofdzakelijk tot een rechtmatige toorn aandreef, was het schouwspel van rijke mensen die steeds meer geld verdien den en zo het brood ontnamen aan ar me lieden, die het nodig hadden. De enige smetten op het leven in Putney waren blijkbaar het rumoer en het ge vaar in de Hoogstraat, de duurte var betrouwbare wasserijen, de manieren van een dame van middelbare leeftijd aan 't. postkantoor, (de andere dames aan 't postkantoor mocht mevrouw Chal lice graag lijden) en de afwezigheid van een geschikte man in huis. Het leven in Putney scheen Priam Farll aan een uto pie te grenzen. Het scheen wel eer sprookje het sprookje van vriende lijke welwillendheid, eenvoud en ge zond verstand. Zijn eigen leven scheen hem, daarbij vergeleken een ongelukkig, nutteloos streven r.aar iets onmogelijks. Kunst? Wat was kunst'' Waartoe leidde ze? Hij walgde van kunst, walgde alle bezigheden, waarmee hij zich tot toe onledig gehouden had en die hij voor 't Leven had aangezien. Eén klein huisje won het van alle Euro pese hotels. „U blijft hier zeker niet lang?" vroeg mevrouw Challice. „O, neen", zei hij. „ik moet nu een be sluit nemen". „Zoekt U een andere betrekking?" „Een andere betrekking?" „Ja". Haar glimlach was overredend en noodde tot praten. „Ik weet nog niet. wat ik doen zal", zei hij bedeesd. IWordt vervolgd) MAANDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Populair orgelspel. 12.53 Grammofoon muziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble en zang solisten. 13.40 Lichte grammofoonmuz. 13.50 Militair orkest (gr.). 14.05 School radio. 14.25 Moderne kamermuziek (gr.). 15.05 Herhaling wedstrijd: Opsporing verzocht, van 23 januari jl. 15.45 Kerk- orgelmuziek (gr.). 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Pianorecital: klassieke en mo derne muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Op tiener- toeren: grammofoonmuziek voor de teen agers. 17.50 Regeringsuitzending: De In diaanse bevolkingsgroep in Suriname II, door drs. H. C. van Renselaar. 18.00 Marinierskapel der Koninlijke Marine. 18.20 Thans volgt een programma van het Gereformeerd Politiek Verbond in de zendtijd ter beschikking gesteld politieke partijen: Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. Tot U spreekt de heer W. G. Beeftink, voorzitter van het Ge- eforrneerd Politiek Verbond. 18.30 Klas sieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws i-eerpraatje. 19.10 Op de n praatje. 19.15 Licht instrumentaal kwar tet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Belgisch Va riété-orkest (gr.). 20.05 Zigeunermuziek (gr.). 20.20 Het Kameleon, luisterspel (gr.). 21.30 Kamermuziek (gr.). 21.35 Promenade-orkest en radiokoor: ballet muziek. 22.05 Amerika's zon- en scha duwzijden, lezing. 22.15 Pianorecital Spaanse muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Lichte grammofoonmuziek. 23.20 Strijkorkest: lichte muziek (gr.). 23.40 Het evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 12.00 Dansorkest met zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland 12.38 Licht in strumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand, praatje. 13.201 Olympische winterspelen 1964. 13.30 Elektronisch orgel: lichte muziek. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale le zing. 14.30 Koning Oedipus, treurspel, herhaling van 22 januari 1964). 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Mensen en meningen. 17.40 Amusementsmuziek (gr.). 17.50 Mi litair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.35 Parle mentair overzicht. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Onder de afwas, een pro gramma alleen voor mannen, die niet mogen afdrogen. 19.30 Licht orgelspel. 19.45 Regeringsuitzending: De Radio- zilvervloot. gepresenteerd door Herman Stok en Elisabeth Mooy. 20.00 Nieuw: 20.05 Walsorkest. 20.30 Onbewoond: in terview en grammofoonmuziek. 21.10 Licht ensemble met zangsolisten. 21.35 Terug in de tijd, lezing. 21.50 Jazz- magazine. 22.20 Olympische winterspelen 1964. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Pianorecital: klassieke muziek. 23.30 Zo klonk het vroeger (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 12.25-13.30 Olympische winterspe len Innsbruck 1964: skiën, reuzeslalom dames te Liz urn. CVK. 19.00 Logboek, jeugdprogramma over de bijbel. 19.15 Kenmerk, veertiendaagse magazine van de kerken. NTS: 19.30 Olympische win terspelen Innsbruck 1964: Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen' van de dag. 19.45 Film. van gehouden wedstrden te Innsbruck. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: P.S.P. 20.30 De Delta werken, film. 21.05 The woman in the window, film. 22.40 Olympische winter spelen Innsbruck 1964: film over ge houden wedstrijden. 23.10 Journaal. 23.15-24.00 Olympische winterspelen Innsbruck: ijshockey CanadaUSA te Innsbruck. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIE 12.25-13.30 Eurovisie: Olympische terspelen: reuzenslalom dames. 19.00 Voor de jongeren. 19.25 Zoeklicht op de culturele actualiteit. 19.45 Eurovisie Filmverslag van de olympische winter spelen te Irinsbi uck. 20.00 Nieuws. 20.20 De Weerman. 20.25 Klare hemel, drama tisch speelfilm. 22.00 Panorama. 22 40 De prijs van de jonge Belgische schil der- en beeldhouwkunst 22.50 Nieuws. 23 00-23.45 Eurovisie: Olympische win terspelen: gedeelte van de ijshockeywed- strijd CanadaUSA. FRANS-BELGISCHE TELEVISIE 12.25-13.30 Eurovisie: Olympische win terspelen: reuzenslalom dames. 14.15 Schooltelevisie. 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinderen. 19.00 Voor de vrouw. 19.30 Sporluitzending. 20.00 Journaal. 20.30 Le héros et le soldat, spel. 22.00 Lectures pour tous, literair programma. 22.50 Journaal. 23.00-23.15 Eurovisie: Olympische winterspelen: filmverslag. DINSDAG 4 FEBRUARI 1964 HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s. .00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 'uvertureradio voor vroege men- ;n. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtba ken, lezing. 10.25 Klassieke kamermuz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan. voor uit, praatje HILVERSUM IL 298 m 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7 10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuw 8.15 Programma-overzicht en lichte grammofoonmuziek 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte gram mofoonmuziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. Dit is een poging van de Russen om de „Unie van Bern" te verstoren, waarbij de aangesloten landen overeenkwamen geen kredieten van langer dan vijf jaar aan de Sowjet-Unie te verlenen, zo voegde de correspondent hieraan nog toe. „Een gevarieerde opinievorming moet verzekerd blijven" Vele leden van de Eerste Kamer zijn van mening dat. ofschoon ze het sc an een monopolisering van bet perswezen in ons land niet acuut ach ten, de overheid er zorg voor dient te dragen dat een gevarieerde opinievor ming verzekerd blijft. Onder meer moet dat gebeuren door het verlenen van fis cale en economische faciliteiten. Deze mening geven ze in het voorlopig ver slag op de begroting van justitie. Naar de mening van deze leden dient de overheid ook met betrekking tot die communicatiemiddelen die naar hun aard min of meer een monopolistische karakter dragen, een beleid te voeren dat streeft naar een gevarieerde voor lichting en opinieuitwisseling. Ze vinden dat daarbij overigens voorkomen moet worden, dat deze middelen al te zeer ge concentreerd worden bij een of enkele groepen, hoe achtenswaardig de doel stellingen die deze nastreven ook mo gen zijn. De Eerste-Kamerleden zeggen verder dat een en ander intussen onverlet laat de plicht van de overheid om misbruiken van de vrijheid tegen te gaan en het recht om die beperkingen aan te bren gen die in het algemeen belang nood zakelijk zijn. In dit verband vragen ze zich af of met name voor televisieuit zendingen de bestaande strafbepalingen niet dienen te worden verruimd. „EUROPESE" VOORSTELLEN INZAKE BELASTING KAPITAALVERKEER De Europese oommissie heeft aan de ministers van financiën van de zes lan den in een memorandum verzocht hun standpunt kenbaar te maken met be trekking tot harmonisering san de be lasting op het kapitaalverkeer, met uit zondering van de beursomzetbelasting. De voorstellen zijn: 1. afschaffing van de effectenbelasting en van de vennootschapsbelasting: 2. afschaffing van de effectenbelasting en aanpassing van de vennootschaps belasting voor dat betreft de tarie ven en heffingsnormen; 3. harmonisering van de effectenbelas ting en van de vennootschapsbelas ting met betrekking tot tarieven en hef f ingsnormen Naar thans uit ingelichte kringen in FTankfort wordt vernomen willen de be voegde deskundigen van het Westduitse ministerie van financiën en van de mi nisteries van financiën van de deel staten half februari bijeenkomen voor een bespreking van deze kwesties. Ben grote kans op verwezenlijking heeft het tweede voorstel afschaf fing van de effectenbelasting en harmo nisering van de vennootschapsbelasting. Afgezien van de vennootschapsbelasting schijnt het dat verdere plannen met het oog op de gespannen Westduitse begro tingssituatie ruet te verdedigen zijn. Men noemt de effectenbelasting in bankkrin gen een „bagatelbeiasting", die alleen maar in het kapitaalverkeer tot aanzien lijke verwringingen kan leiden. De ef fectenbelasting maakt het uitgeven van buitenlandse leningen duurder en belem mert daardoor de gewenste export van kapitaal. Sinds een half Jaar vaan een 21-jarige Afrikaanse jongen noodgedwongen over de wereldzeeën. Hij was vorig jaar augustus in de haven van Pointe Noire in het voormali ge Frans-Kongo ronder papieren aar, boord van een Libenaans vrachtschip geslopen. In geen enkele haven mag hij nu van boord, omdat hij geen papieren heeft. Pas wanneer zijn drijvende gevangenis weer in Pointe Noire komt en dat kan nog we! even du ren komt er een einde aan rijn wereldreis. Nederlands-Amerikaanse samenwerking in micro- poreuze kunststoffen Balamundi Nederland N.V. te Huizen, fabrikante van o.a. vinylprodukten op papierbasis die in de schoenenindustrie veel toepassing vinden, is bezig met het onderzoek naar en de ontwikkeling van micro-poreuze kunststoffen voor deze en andere industrieën. Besloten is thans tot samenwerking met Rogers Corporation, Rogers, Connecticut. Het besluit tot samenwerking heeft als eerste doel een microporeus synthetisch bovenleer voor schoenen dat „ademt" te ontwikkelen en door de bundeling van krachten sneller tot resultaten te komen. Deze resultaten zullen door Rogers ge ëxploiteerd worden in de Verenigde Sta ten en Canada, door Balamundi N.V. in de Europese landen, terwijl de overige landen gezamenlijk en in gemeenschap- tum N.V., heeft ca. 900 man personeel Terneuzen in haar fabrieken in Hulzen. Hansweert Rogers Corporation heeft ca. 500 man Zierikzee personeel in een viertal fabrieken. Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER nap uur meter 6.10 1.73 6.38 1.90 7.12 2.00 7.18 1.20 7.49 1.43 nap uur meter 18.37 1.77 nap uur meter 0.12 1.74 nap uur meter 12.45 1.92 13.13 2.11 13.41 2.22 13.25 1.71 13.39 1.95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7