Musicus A. Kousemaker nam afscheid in Goes Zeeuwse chr. plattelandsjongeren hielden wintertoogdag in Goes '"1 Liefde voor orgel verloochende zich niet Zeeuwse ALMANAK JTens B. en w. Breskens in bespreking met G.S. over havensituatie G. J. van Oorschot te Sluis 25 jaar bij onderwijs VAKBEWEGING WIL POSITIE IN DE KANAALZONE VERSTERKEN EXAMENS reigers zijn terug in Zaamslag Afscheid dokter H. W. ter Haar te Biezelinge GEMEENTEOPZICHTER 0RNÉE VAN BRESKENS ONDERSCHEIDEN Inleidingen en cabaret Autotransport op Bevelanden zoekt naar samenwerking Ds. D. Ringnalda ingeleid tot zijn ambtswerk 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1994 ALS ADJ.-DIRECTEUR MUZIEKSCHOOL Zelfs op de dag van zijn afscheid kon Adr. Kousemaker het niet la ten: het bespelen van het orgel. Hij kwam daardoor zelfs een half uur te laat op de afscheidsbijeenkomst, die de Zeeuwse Muziekschool zater dagmiddag in „De Prins van Oran je" te Goes had belegd voor de scheidende adjunct-directeur van de afdeling Goes. Overigens had de heer Kousemaker een goed excuus. Hij had namelijk het orgel moeten bespelen tijdens een trouw plechtigheid. En aan het orgel had hij de tijd en zijn afscheid bijna vergeten.... In de toespraak van de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Andries de Braai, kwam de liefde van de heer Kousemaker voor het orgel nog naar voren. Hij herinnerde aan de prettige samenwerking met de heer Kousema ker sedert het ogenblik bijna een jaar geleden waarop hij directeur werd van de Zeeuwse Muziekschool. De heer De Braai wees daarbij op vroegere contacten. „De eerste maal heb ik U ontmoet in de buurt van een haalde hij aan. „Dat was toen we beiden studeerden aan het Amsterdams conser vatorium. Uit het afscheidswoord van de heer Kousemaker bleek, dat er reeds daarvoor tussen beiden contact was ge legd, zij het, dat hun „eerste ontmoeting" op een blaadje muziek plaatsvond. Aan de ene zijde stond een kooruitgave Andries de Braai en aan de andere kant één van Adr. Kousemaker! In véle bedrijven behoort het tot de goede gebruikendat de em ployés elkaar aan het eind van el ke werktijd een korte heilwens toevoegen, zoals smakelijken „goedenavond". Er zijn zelfs wel bedrijven, waar men te vijf uur 's middags met een welterusten uit elkaar gaat wat voorbarig, maar wel gemeend. Ofschoon de herhaling wel wat aan de inhoud van de woorden heeft ontnomen 't is zelfs nog de vraag of het zou opvallen als m en, incidenteel, het „welterus ten" verving door „doe maar geen oog dicht". Zo heeft een man in Ter neuzen, het smakehjk-geroep bij de mid dagpauze beu, jarenlangzonder ontmaskering volhard in het ge bruik van een ander woord, dat, op dezelfde, toonloze manier uit gesproken, door iedereen werd be antwoord met een hartelijk en op recht gemeend smakelijk". Verleden week ontbood zijn chef hem. „Ik heb je door", kreeg hij op het brood, „maanden heb ik je beluis terd. Nu weet ik het. Je zegt geen smakelijk, maar smadelijk". „Nee," zei dc. man, „dat is niet „Ik heb het goed gehoord. Je zegt altijd smadelijk Dat is niet naar. Ik zeg ook wél eens vermakelijk". Waardering De directeur van de Zeeuwse Muziek school zei nadat hij eerst een geschenk onder couvert namens het bestuur van stichting Zeeuwse Muziekschool had overhandigd waardering te hebben voor de wijze, waarop de heer Kouse maker lange jaren heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van de school. Suc ces wenste hij hem met zijn benoeming tot directeur van de Streekmuziekschool Al blasserwaard en Vijfherenland, Tom Fossen vertolkte de gevoelens van de leerlingen bij dit afscheid. „Wij vin den het allen jammer, dat U weggaat. Wij waarderen U als persoon en als ar", zo merkte deze leerling op. Na- In verband met zijn benoeming tot directeur van de Muziekschool te Alblasserwaard en Vijfherenland heeft Adr. Kousemaker te Goes za terdagmiddag afscheid genomen als adjunct-directeur van de Zeeuwse Muziekschool, afdeling Goes. De di recteur van de Muziekschool, An dries de Braai (links) bedankte de heer Kousemaker met een stevige handdruk voor zijn werk op de school. Geheel rechts mevrouw Kou semaker. Foto P.Z.C.) mens de leerlingen boden Tom Fossen, Ad Fraanje en Elly Loeve vervolgens geschenken aan. Voor mevrouw Kouse maker waren er bloemen. Namens de docenten werd het woord gevoerd door de heer De Kort, die zei, dat de leerkrachten het werk van de heer Kousemaker in zijn negenjarige periode als adjunct-directeur hebben gewaar deerd. Als stoffelijke blijk van deze waardering bood hij een geschenk aan. Eveneens werd het woord gevoerd door de heer J. M. Luijkenaar, die dit deed namens de adjunct-directeuren van de Zeeuwse Muziekschool. Hij wees op de prettige samenwerking. Ook hij over handigde een geschenk. Ten slotte sprak de heer Kousemaker een dankwoord. Burgemeester en wethouders van Bres kens hebben geantwoord op vragen van de P.v.d.A.-fractie in de raad, die on langs haar bezorgdheid heeft uitgespro ken over de gang van zaken rond de derde haven van Breskens. Het college deelt mede dat deze kwestie de bijzon dere aandacht heeft. Over deze aangele genheid zal op 6 februari met het colle ge van Gedeputeerde Staten overleg worden gepleegd. Het hoofd van de J. H. van Dalescliool te Sluis, de heer G. J. van Oorschot, is zaterdagmorgen een huldiging ten deel gevallen in verband met zijn 25-jarig jubileum. Tot degenen, die hem geluk wensen kwamen aanbieden behoorden burgemeester P. F. van Hootegem ei wethouders J. H. Gevaert en A. M. Hal. Zij boden de jubilerende hoofdon derwijzer een bloemstuk aan. De oudercommissie van de openbare J. H. van Daleschool de heer Van Oor schot is sedert 1946 als hoofd aan deze school verbonden was vertegenwoor digd door mevrouw T. Kapsenberg-Lin- denbergh, die eveneens een bloemstuk aanbood. De heer Van Oorschot heeft 25 jaar het openbaar onderwijs gediend. In januari f939 trok hij als pas afgestudeerde on derwijzer naar Den Haag, omdat er des tijds, mede tengevolge van de crisis jaren, vrijwel geen plaats was voor jon ge onderwijzers in Zeeland. In Den Haag aanvaardde hij een benoeming als kwe keling met akte voor de somma van 25 per maand. Hij „stond" hier aan diverse scholen. Na achtereenvolgens het open baar onderwijs in Burgh en Wildervank (ulo) te hebben gediend, aanvaardde hij in 1946 een benoeming als hoofd van de openbare lagere school te Sluis. Se dert die tijd is de heer Van Oorschot ook correspondent van ons blad. Dat de heer Van Oorschot niet alleen als onderwijzer wordt gewaardeerd, bleek zaterdag tijdens de viering van zijn jubileum. Hij mocht felicitaties en geschenken in ontvangst nemen van het gemeentepersoneel, de vereniging tot Nut van 't Algemeen, departement Sluis-Aardenburg, de zwemclub 't Vrije en veel andere instellingen. Ook het per soneel van de school kwam het jubile rend hoofd gelukwensen. N.V.V.-streekkaderschool gestart Door scholing van het kader „Juist in dit sterk in ontwikkeling zijn de gebied van de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone, wil de vakbeweging zyn posi tie handhaven en versterken". Dit zei A.B.C.-districtsbestuurder F. Drabbe uit Breda zaterdagmorgen In hotel .Rotterdam" te Terneuzen bij de aan vang van de eerste les van de „N.V.V.- streekkaderschool Zeeuwsch-VIaande- ren". Gedurende een aantal zaterdagen zuilen de deelnemers aan de kadersehool worden ingewijd in de geheimen van staatsinrichting, maatschappelijk werk, godsdienstige en politieke samenstelling van de bevolking, arbeidsmarkt en be roepskeuze. De heer Drabbe legde er de nadruk op dat vooral het kader van de vakorganisatie bij de ontwikkelingen betrokken wil zijn en blijven. De cursus sen beogen hen in die zaken meer in zicht te verschaffen. Hij wees op de grote veranderingen wel ke zich sinds 1953 in de gehele provin cie Zeeland voltrekken. „Een ruim aan deel in de belangstelling heeft de ka naalzone voor zich opgeëist. Maar met die uitgebreide werkgelegenheid verho gen ook de moeilijkheden en spanningen. Vandaar de noodzaak tot een beter be grip van al deze zaken". Spreker zei te verwachten dat de ka naalzone het toekomstige werkgebied zal worden van geheel Zeeuwseh- Vlaanderen met een verantwoorde korte afstandpendel. „Ik meen dat ik me met deze concentratiegedachte in foed gezelschap bevind", aldus de eer Drabbe tot Terneuzens burge meesters mr. H. Rijpstra. Hij noemde het een gelukkige omstandigheid dat ook de gemeentelijke overheid be langstelling heeft voor dit streven van de vakbeweging. G. J. Kas 40 jaar in dienst van de Amsterdamsche Bank De heer G. J. Kas. onderdirecteur van het kantoor Vlissingen van de Amster damsche Bank was zaterdag 40 jaar in dienst van deze bank. Dit jubileum werd tijdens een bijeenkomst in hotel „Noord- zcebonlevard" in kleine kring gevierd. De heer D. F. P. Hoegen, directeur var de Amsterdamsche Bank te Middelburg sprak de jubilaris, dife vergezeld was var zijn echtgenote, toe namens de hoofddi rectie le Amsterdam. De heer Hoegen overhandigde hem het gebruikelijke ca deau onder couvert. Namens directie en personeel bood d< heer Dommanskhet de jubilaris een ge schenk aan, waarna de heer Kas een dankwoord sprak. De heer Kas begon bij het kantoor Hulst van de Amsterdamsche Bank en trad vervolgens in dienst bij 't kantoor te- Middelburg. Dertig jaar geleden werd hij als procuratiehouder verbonden aan het kantoor te Vlissingen, waarvan hij op 1 mei 1960 werd benoemd tot onderdirec teur. Aan de katholieke universiteit t. megen slaagde voor het examen kan-'Koudekerkes gemecntesecretari didaats rechten de heer H. E. L M. IL. A van Splunder hield de bezoe! Frantzen te Goes. van de CJ.B.T.B.-vergadering „Dat acht ik zelfs van hoge betekenis", aldu3 mr. Rijpstra, die van de gelegen heid gebruik maakte de eerste inleider dr. C. de Galan geluk te wensen met diens benoeming tot directeur van de dr. Wiardi Beekman Stichting. Hij zei res pect en bewondering te hebben voor de cursisten, die op latere leeftijd en in hun vrije tijd, nog de moed kunnen opbren gen voor verdere studie. Belangrijk noemde hij het dal men zich gaat bezinnen op de toekomst en de ver dere leefbaarheid van de streek. L>e ont wikkelingen welke zich nu voordoen moet men weten te onderkennen, ook de gevolgen daarvan. Uit een gesprek met een industrieel was hem gebleken dat men de Zeeuws-Vlaamse werknemer respecteert maar dat sterk het gemis wordt gevoeld aan leidinggevende figu ren. Mede daarom noemde hij de cursus sen van belang voor de hele streek. De heer C. Hoek sprak een kort dank woord, waarna de eerste cursus werd ingezet met een inleiding van dr. De Ga lan over „De ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen". „Graaf geen gaten in zeeweringen' De Algemene Hengelaars Bond heeft in een folder die zij in een oplage van 100.000 exemplaren onder de zeehengelaars gaat ver spreiden, een dringende oproep gedaan toch vooral voorzichtig te zyn met de zeeweringen in Zee land, Holland en het Waddenge bied. Er zijn namelijk de laatste jaren veel klachten over schade aan dijken, weilanden en gras bermen binnengekomen, „De sportvissers hebben er belang bij dat geen bordjes „Verboden toe gang" de weg naar zee en de beste hengelstekken gaan afslui ten", aldus de folder. Het schijnt zelfs te zijn voorge komen dat in de dijktaluds werd gegraven en dat uit de strek dammen stenen worden losgewrikt om aan het geschikte aas te komen. Voorts blokkeren de ge parkeerde wagens vaak de smalle dijkwegen, aldus de folder van het A.H.B. EERSTE LENTEBODEN: blauwe Zes blauwe reigers zijn zondagmiddag na een overwinterings periode in warmere streken teruggekeerd in de reigerskolonie op hoeve „De Punt" te Zaamslag. De blauwe reigers zijn vroeg voor de tijd van het jaar. Doorgaans komen ze eerst half of eind februari in deze Zeeuws-Vlaamse gemeente terug. Het heeft overigens weinig te maken met een mogelijke vroege lente, zo meent de heer F. K. Haak, voorzitter van de vogelwacht Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, die de vogels ontdekte. Wél ver wacht hij, dat de blauwe reigers nu ze zo vroeg terug zijn van een verblijf in Zuid-Frankrijk of Noord-West-Afrika, spoedig eieren zullen leggen en zullen broeden. De reigerkolonie, die al jaren huist in een groepje bomen, waar onder een fraaie plataan, rond een vijver op de hoeve van land bouwer M. Dieleman, telde vorig jaar zo'n vierentwintig nesten. Er waren ook wel jaren van veertig nesten. De reigers trekken 11a het broeden als de jongen kunnen vliegen, naar het zuiden, waarbij zij doorgaans overwinteren in de Noordwesthoek van Afrika, tot de Canarische eilanden toe. De fraaie blauwe vogels trekken uiteraard de nodige aandacht van de inwoners van Zaamslag. Afscheid bij belastingen De heer J W. Godeschalk, adjunct-com mies 1ste klasse ter inspectie van de be lastingen te Goes nam afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigd* leeftijd. Tijdens een bijeenkomst met de collega's sprak het hoofd van de inspectie, hoofd inspecteur-titulair J. Kwekkeboom de scheidende functionaris toe. Hij memo- reerde in het kort de ambtelijke loop baan van de heer Godeschalk, die op 16-jarige leeftijd als beroepsmilitair een aanvang nam. Hij bracht hem dank voor de werkzaamheden verricht in het belang van dc dienst en voor de wijze, waarop hij met zijn superieuren en collega's om ging. Namens het personeel bood hij de heer Godeschalk een boekebon aan. Dé heer Godeschalk sprak een kort dank woord. Hond beet schapen: één afgemaakt Een onbekende hond hoeft zaterdagmor gen op een weiland bij het voormalige fort „De Ruyter" te Vlissingen twee schapen gebeten. Eén schaap moest op last van een dierenarts worden afgc. maakt, het tweede werd door deze arts behandeld. De dieren zijn eigendom van de landbouwer v. d. Driest te Souburg Stijgende interesse voor (jacht) haven Vein St.-Annaland In zijn nieuwjaarsrede dezer dagen voor de gemeenteraad van St.-Annaland heeft burgemeester H. J. Smith gewezen op de toenemende belangstelling van de ha ven van St.-Annaland voor de recreatie. I11 1963 kozen ongeveer 40 jachten de haven tot thuishaven. Er is een schets- plan voor een jachthaven gereed en de mogelijkheid tot bcstcdingsgereed ma ken is aanwezig. Verplaatsing van het accent naar de sector recreatie zal de haven niet alleen een groter rendement geven, maar ook voor de plaatselijke middenstand van aanzienlijke betekenis zijn. Het provin ciaal bestuur stelt zich volledig achter de plannen. Burgemeester Smith wees erop, dat de haven slechts dan tot rede lijke exploitatieuitkomsten leidt, wan neer op het eiland openbare werken worden uitgevoerd, waarvoor de materi alen via St.-Annalands haven worden aangevoerd. De scheepvaart was voor het overige bevredigend. De bestemming van de gedempte haven tot industrieterrein achtte de burge meester van groot belang voor de verde re ontwikkeling van de gemeente. De in de gemeente gevestigde bedrijven moe ten de kans krijgen zich op een gunstige plaats te vestigen, voorzien van de voor een industrieterrein benodigde outillage. In dit verband wees hij op de wenselijk heid het aantal arbeidsplaatsen te ver groten. Dokter H. W. ter Haar te Biezelinge heeft zaterdagmiddag op hartelijke wy- ze afscheid genomen van vrienden en bekenden uit de eigen en de omliggende gemeenten. Zoals bekend is dokter Ter Haar per 1 februari benoemd tot ge neesheer-directeur van de provinciale stichting „Nieuw Toutenburg" te Noord- Berguin by Leeuwarden, een instelling, waar geestelijk gestoorde bejaarden worden verpleegd. Bijna tien jaar lang heeft dokter Ter Haar te zamen met dokter I. J. Ris- seeuw te Kapelle-Biezelinge een prak tijk gehad. Gedurende deze periode heeft deze arts zich tot een gewaardeerde en geziene figuur weten te maken. Dit kwam bfj het afscheid in de hervormde school duidelijk tot uiting. Vele oud patiënten. vrienden en bekenden kwa men afscheid nemen van het dokters echtpaar. De waardering voor het werk van de arts bleek overigens niet alleen uit goede woorden van enkele dorpsver tegenwoordigers, èr waren ook tal van geschenken die zowel individueel als in groepsverband werden aangeboden. In zijn dankwoord zei dokter Ter Haar getroffen te zijn door de grote belang stelling. Dank bracht hij voor de vriend schap gedurende de jaren, dat hij in Bie zelinge en daarbuiten werkzaam is ge weest. „Ik heb er met veel plezier mo gen werken", aldus de scheidende arts, die er voorts nog op wees dat ook de samenwerking niet dokter I. J. Ris- seeuw altijd goed is geweest. Dokter I. J. Risseeuw zal voorlopig zijn praktijk alleen voortzetten. Zilver bij afscheid Droevig einde van receptie Tijdens een buitengewone openbare raadsvergadering in net verenigingsge bouw „De Uitkomst", heeft de gemeen te Breskens vrijdagavond afscheid ge nomen van de gemeente-opzichter, de heer D. J. Ornée, die in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de dienst verliet. De op deze raadsvergadering volgende recep tie kreeg een bijzonder droevig einde, toen een van de sprekers, de heer C. M. Zujjdweg te Oostburg, directeur van de gemeenschappelijke technische dienst VVest-Zeeuwsch-Vlaa mieren plotseling onwel werd en enkele minuten later overleed. In verband met dit overlijden werd de bijeenkomst geschorst. Burgemeester J. A. Eekhout schetste de heer Omée als een man, die in de Breskense en West Zeeuws-Vlaamse sa menleving een bijzondere plaats heeft ingenomen. „U was toen u op 1 oktober 1926 in dienst trad de enige ge meente-opzichter in West Zeeuwsch- Vlaanderen, die de nodige diploma's had", aldus burgemeester Eekhout. „Bij de groei van de gemeente van een plattelandsgemeente tot een moder ne gemeente", zo vervolgde de burge meester, „stond u voor een dilemma gemccntc-opzichtcr tc blijven of over tc gaan naar het vrije bedrijf. U koos voor het eerste". De burgemeester onder scheidde twee belangrijke periodes, die van 1926 tot 1940, de tijd van de ver rijzenis en van 1940 tot heden, de pe riode van herrijzenis. „In beide periodes hebt u veel en belangrijk werk gedaan. Wij hebben nooit tevergeefs een beroep op u gedaan en het waren niet altijd de gemakkelijkste baantjes die u op uw schouders nam. De brandweer had uw grote belangstelling. Door uw or ganisatietalent en door uw kunde om met mensen om te gaan heeft u weten te bereiken, dat de vrijwillige brand weer een goed werkende eenheid werd", aldus de burgemeester. De burgemees ter speldde de heer Ornée vervolgens het zilveren kruis van verdienste van de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten op. welk kruis hem VEEL BEZOEKERS IN „PRINS VAN ORANJE" De christelijke plattelandsjongeren in Zeeland hebben hun jaarlijkse wintertoogdag zaterdag in ,,De Prins van Oranje" te Goes gehou den. Nadat C.P.M.B. en C.J.T.B. eerst afzonderlijk de huishoudelij ke gang van zaken in het afgelopen jaar onder de loep hadden geno men, troffen zij elkaar in de mid daguren in de toneelzaal. Zij be paalden hun gedachten bij het werk van de Nederlandse kerken in wereldverband en volgden de ontspanningsnoot in de toogdag: een cabaretprogramma. Er be stond met name voor de middag vergadering veel belangstelling. Terwijl de heren zich 's morgens be zighielden met de verhouding tussen landbouw en recreatie, stond er op het programma van de dames een typisch vrouweljjk onderwerp: „Ons dierbaar uiterlijk". Zy kregen daarbij de nodige raadgevingen en tins 0111 er huil voordeel mee te doen. Ze za gen de behandeling van het gezicht ook in beeld gebracht: schoonheids specialiste mej. N. Muller uit Am sterdam verzorgde een demonstra tie. wie ir. C. W. C. van Beekom en de wethouders mr. J. G- v. d. Burgt en drs. J. Dijkgraaf van Goes een aantal tegenstellingen in de landbouw cn de recreatie voor. Welke mogelijkheden zijn er om dc te genstellingen te verzoenen? vroeg de heer Van Splunder zich af. De gemeen ten moeten zorgen voor uitbreidings plannen, die niet te groot zijn „be sturen moet ook zelfbeheersing zijn" de gemeente moet niet alle schakeringen in ac recreatie naar zichzelf willen trek ken, men moet de oppervlakte natuur lijke recreatiemogelijkheden in het oog houden bij andere recreatieplannen. Kortom de belangen moeten steeds tegen elkaar worden afgewogen, aldus de heer Van Splunder. Hij stond verder stil bij de grondpolitiek en gaf zijn ge hoor de verzekering, dat de gemeenten niet op winst uit zijn bij de verkoop van bouwgrond: „het bouwrijp maken brengt de hoge kosten mee". Mr. Van Splunder benadrukte, dat er overleg moet zijn over dergelijke zaken in een stadium, dat er nog wijzigingen in de plannen kunnen worden aangebracht en prestigekwesties nog geen rol spelen. „De overheid is er om bij botsingen de belangen tegen elkaar af te wegen, zo betoogde de inleider Na de causerie beantwoordde mr. Van Splunder talrijke vragen over het onderwerp. Bezoek 1 ook Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en Gedeputeerde en Zeeuwse C.B.T.B.- voorzitter J. van den Bos verwel komen. oecumenische hulp aan kerken en vluch telingen, mr. R. W. Kijlstra uit Utrecht gaf ae meer dan tweehonderdvijftig be zoekers en bezoeksters een beeld van hetgeen er gedaan wordt door de negen kerkgenootschappen, die deel uitmaken van de stichting. Hulp aan kerken in het buitenland, aan vluchtelingen, in ontwikkelingsgebieden en bfj rampen door middel van collectes, andere finan ciële acties of door het sturen van goe deren. eetwaren en ook deskundigen. Ruim baan werd er op deze toogdag ook gemaakt voor de ontspanning. Het slotstuk werd namelijk gevormd door een optreden van de Terneuzense caba retgroep „Dc Hoepel". Deze groep zette de revue „Cheerio" op de planken. Een lichtvoetig programma van schetjes, zang cn goochelen, dat de zaal bijna twee uur plezierige verstrooiing bracht. Ledental De loogdag was 's morgens zoals ge bruikelijk gestart niet een huishoude lijke vergadering, die heide groepen af zonderlijk hielden. Daarin passeerden via de jaarverslagen van secretaris J. Mol en secretaresse mej. A. de Brtiijne de gebeurtenissen van 1963 de revue. De overzichten wezen nok uit, dat 't leden tal vrij stabiel bleef: bij de C.J.B.T.B. op 261, de C.P.M.B. telde eind 1963: 113 leden. Secretaris Mol constateerde te vreden, dat er daarmee een einde was gekomen aan de daling van de laatste jaren. C.J.B.T.B.'-voorzitter W, den Boer had er in zijn openingswoord gewag van ge maakt. dat er ondanks de stijgende wel vaart ontevredenheid bestaat bij een deel van de bevolking, ook in de land- ibouw. Naar zijn mening uit zich dit in Ditmaal stond centraal op het gezamen-1het ontslaan van verschillende catego- lijke programma, de hulp. die de kerken rale bonden De toogdag werd besloten in Nederland op velerlei terreinen bie-|door de presidente van de C.P.M.B.. van de stichting mej. J. dc Jager uit Middelburg. De afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Stichting Zeeuwse Autotransport heeft zich zaterdagmorgen in „De Land bouw" bezonnen op de situatie, die zich voordoet bjj het wegvervoer wat betreft de tarieven. Meer dan dertig ondernemingen waren vertegenwoordigd. De bezoekers beslo ten de besturen van de N.O.B., de P.C.B, O. en K.V.O. in Zeeland, alsmede de Stichting Zeeuwse Autotransport, de N.V. Vervoerscentrale en de Coop. Weg transport Walcheren te vragen om in een gezamenlijke bespreking te trach ten de basis te leggen voor enige samen werking wat betreft de tarieven voor het wegvervoer. In deze oriënterende vergadering zette voorzitter J. H. Roose de situatie uiteen. Hij wees erop. dat de vervoerder in het bepalen van zijn tarieven volkomen al leen staat en zich als gevolg daarvan blootstelt aan een onderlinge concurren tiestrijd. In dit verband wees hij er ook op, dat in deze concurrentiestrijd de ver keersveiligheid vaak in gevaar wordt gebracht door overladen wagens. Een oplossing voor deze zaak zag de heer Roose alleen in een vorm van sa menwerking Hoe dit mogelijk zal zijn. wil de afdeling laten bekijken door de besturen van de verschillende organisa ties. .....v. „y onder I den. De secretaris Baarland: in acht jaar geen woningen Burgemeester W. N. van Llere van Baarland heeft in een vrij dagavond gehouden raadsverga dering zijn grote teleurstelling uitgesproken over het feit, dat voor 1964 wederom aan deze ge meente geen enkele woning werd toegewezen. Dit is thans de acht ste achtereenvolgende maal, dat toewijzing van bouwvolume ach terwege bleef. Hoewel burgemees ter Van Liere wel begrip kon op brengen voor de moeilijkheden, die Gedeputeerde Staten bij de toewijzing ondervinden, vond hij het resultaat niettemin bedroe vend. Op deze wijze kan men rustig stellen, zo zei hij, dat dc plattelandsgemeenten doodbloe den. Gezien het teleurstellend re sultaat wendde het gemeentebe stuur zich alsnog tot het provin ciaal bestuur. Er ligt namelijk sedert maart 1963 ook al een aan vraag voor bouw in de vrije sec tor. Thans bleek, dat een vergis sing word gemaakt en er bestaat dan ook nog een redelijke hoop, dat op deze aanvrage alsnog gun stig zal worden beslist. was verleend als blijk van waardering voor het werk van de heer Ornée voor de brandweer. De burgemeester deelde vervolgens mede, dat de heer Ornée was on- derscheiden met de eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau in zilver en speldde hem ver volgens de medaille op de borst. Na- mens de gemeenteraad bood hij de gemeente-opzichter als afscheidsge schenk een passerdoos aan. Het raadslid J. W. Carels bracht de heer Ornée dank namens de raad. „Uw taak was niet altijd gemakkelijk. On getwijfeld zult u kritiek te verduren hebben gehad. Het siert u als mens, dat u tegen deze kritiek bestand bent ge weest", aldus de heer Carels. Hierna werd de buitengewone raadsvergade ring gesloten. Tijdens de daarop volgende receptie sprak gemeentesecretaris P. J. Woittle: enkele afscheidswoorden tot de heer Ornée. Namens het gehele gemeente- personeel bood hij de heer Ornée een tekenmachine aan. Sluiskil: klok luidde halve dag te vroeg Sluiskil werd in de nacht van za terdag op zondag te half één op geschrikt door klokgelui, afkom stig van de kerk va nde paters Maristen. Inderdaad opgeschrikt, omdat die klok volgens traditie op ongebruikelijke tijden slechts luidt by sterfgevallen, brand of zo als in vorige eeuwen bij voedsel gebrek bij de paters. Gelukkig was er zaterdagnacht geen sprake van één van deze ge vallen. Eén van de paters had ge woon een vergissing gemaakt. De automatische klok "moest zondag middag om half één gaan luiden voor de kerkbezoekers. De pater had zich bij het afstellen een nalve dag vergist. Zondagavond werd de vroegere Middel burgse predikant ds. D. Ringnalda. thans te Ovcrveen. in de Hofpleinkerk te Mid delburg geïnstalleerd als predikant in de classis Middelburg van de Gereformeer de Kerken voor het evangelisatiewerk, het strandpastoraat en de industrie. Ds. Ringnalda werd tot zijn werk ingeleid door ds. G. D. L. Brcderveld. gerefor meerd predikant tc Souburg, die als teksl had Col. 4 vers 3-6. Ds. Brederveld wees erop, dat de evan gelist zich bij zijn werk gedragen moet weten door het gebed cn de medewer king der gemeente. „Achter hem moet een levende kerk staan. De predikant dient daarbij te beschikken over theo- I logische kennis en sociologische scho ling. maar vóór alles gaat het om het geheimenis van Christus, die tot ons en tot de wereld gekomen is. De kerk moet zich in onze tijd ook richten tot hen, die 's zomers recreatie zoeken en hen tot ware recreatie trachten te brengen". Ds Brederveld citeerde hel woord van ds. S. C. de Graaf „Wie niet geroepen is, leeft niet". „Waak ik, of droom ik", zo ving ds. Ringnalda zijn toespraak aan. „Eén en dertig jaar geleden heb ik Mid delburg verlaten en nu keer ik daar als emeritus terug. Oude liefde roest niet Ik ben blij, aldus de oud-Amsterdamse predikant, dat ik nog een poosje mag werken aan de doorbraak van het evan gelie op Walcheren. De nood der kerk is dat het getal der uitverkorenen nog niet vol is." Ds. Ringnalda sprak de wens uit, dat hij in de huizen, in de fabrieken en op de campings niet eigen eer zou najagen. Spreker richtte zich ten slotte tot depu- l.aten voor de evangelisatie, tot zijn voor ganger, ds. Pontier, en tot scriba De Haan uit Ovcrveen. Vele predikanten uit de classis Middelburg woonden de dienst bij. MEER WIND. Aanhoudend zacht weer met liier en daar enkele tijdelijke opklaringen. Af en toe wat regen of motregen. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuid westelijke wind. ZON EN MAAN 4 februari Zon op 08.17 onder 17.31 Maan op 00.05 onder 11.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2