PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KUSTVAARDER TITAN IS VERGAAN «ns mei de Gaulle Vijf doden en vier vermisten Treinramp treft Argentinië Zeeuwse mosselkwekers: „We blijven liever hier" V S Flipt Nederland zendt wellicht mariniers N.A.V.O.-politieleger voor Cyprus gevraagd Ranger raakt maan, maar maakt-door fout-geen foto's TIJDENS HEVIGE STORM BIJ NOORSE KUST AARDGAS BIJ EGM0ND DRIE DODEN BIJ BOTSING PRINSES IRENE WAS FOTOGRAFEN EN JOURNALISTEN TE SLIM AF Vrees voor veto van Makarios Voorsprong van V.S. wordt voorspeld Britse bedrijven onder beheer van Indonesië Zeeuwse wateren nog van groot belang als produktiegebied f mm 207e jaargang - no. 28 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F. van de Velde, F B den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw.franco per post 10,— p. kw Losse Jstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv 3647/3643; Middelburg: Markt 51. 3841 (b.g.g. red. 2078/316» adv. 2375); Goes: Gr Markt 2. tel. 6:40 <b. ex. red. 7853. adv. 52131. Oov.wuv: tel Adv pr. 32 cl p. ram Min. p ad v 4.80. Ingez. med 3 i tarief Kleine adv 'raar 8 regels) 32 ct. p. regel (min 1.60i ..Brieven bur van dit blad" 25 2911. Zierikzee- red tel 2425 adm tel 2094 1 I Bureaus Vlisslngen Arsenaalstraat 2. tel. f) PZ C Middelburg Maandag 3 februari '64 Lente in Zaamsla Pagina 2 Mies Bouwman heeft de VARA meegedeeld, dat zij m de toekomst geen deel meer kan uitmaken van de redactie van het televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en dat zij voorlopig eveneens van medewerking aan andere radio- en televisieprogramma's zal afzien. Dit besluit nam zij volgens de heer J. de Troye, adjunct-bestuurder van de VARA, reeds voor de repetities en uitzending van zaterdag 1 februari. Aan dit programma wilde zij nog meewerken, „juist om aan te tonen, dat zij nog altijd volledig achter deze satirische rubriek staat". Hoezeer zij echtei de samenwerking met de redactie van dit programma en ook met de VARA-televisiedienst op prijs stelt, strikt persoonlijke redenen hebben haar de overtuiging geschonken, dat een voortgezette activiteit onder de huidige omstandigheden niet verantwoord mag worden geacht, aldus de heer De Troye. De aard en de omvang van de reacties op haar televisiewerk gedurende de laatste vier maanden en de daaruit voortvloeiende geestelijke druk waar aan zij voortdurend werd bloot gesteld, hebben haar privéleven dusdanig beïnvloed dat zij in het belang van haar gezin wel tot het besluit moest komen dit winterseizoen geen werk meer in de radio en de televisie te ver richten. De VARA betreurt wat de consequenties voor haar programma's be treft deze beslissing uiteraard in hoge mate, maar heeft volledig begrip voor de overwegingen die Mies Bouwman tot dit standpunt hebben ge bracht. Mies Bouwman en de VARA vragen begrip voor hun opvatting dat de inhoud van deze mededeling voor zich zelf spreekt en een andere toe lichting derhalve overbodig is. Vijf vliegtuigen en meer dan een dozijn schepen van verschillende landen hebben de hele zaterdag nacht de zee afgezocht naar mo gelijke overlevenden van het 500 ton metende Nederlandse motor schip „Titan" uit Groningen dat zaterdag in de Noordzee zonk nadat de negen bemanningsleden het schip hadden verlaten. Op dat ogenblik stond er bij de zuid westkust van Noorwegen waar het schip was vergaan en op on geveer 60 mijl van Farsund een hevige storm. Nadat de wind in de loop van zon dag wat was gaan liggen nam de ze gisteravond weer toe. Tot gis termiddag vier uur onze tijd had men de stoffelijke resten van vijf opvarenden van de Titan gevonden en voorts een kleine boot die de De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal heeft meegedeeld, dat zij in haar ver kenningsboring nabij Egmond gas heeft aangetroffen. Het gasvoorkomen, zo deelde de N.A.M. verder mee, wordt momen teel aan produktieproeven onder worpen om de omvang van dit waarschijnlijk kleine reservoir na der te bepalen naam van het schip droeg. Over levenden zijn echter nog niet aan getroffen. Drie (loden zyn aan boord genomen door de Amerikaanse torpedojager „Point Barrow", terivyl een Brits en een Zweeds schip elk een dode uit zee hebben ge haald. In een bericht van radio Farsund werd gezegd dat beide laatste schepen de doden later aan boo bracht van de Noorse „Hjalmar Bjoerge". Rubberboot Het was nog niet bekend waar de Ameri kaanse torpedojager de stoffelijke over schotten aan land zal zetten. Farsund- radio zei dat het zoeken voornamelijk was geconcentreerd op het vinden van een gele rubberboot nadat uit berichten uit Nederland was gebleken dat de Titan behalve een reddingboot ook een gele rubberboot aan boord had. Tot dusver heeft men het bootje echter nog niet gevonden. De kustvaarder Titan was met kwarts onderweg van Noorwegen naar Engeland. Het schip is eigen dom van de rederij Titaan in Gro ningen en werd bevracht door Wan nen en Barends N.V. in Groningen. Tegen twaalf uur zaterdagmiddag meld de de kapitein via de scheepsradio dat het 500 ton metende schip met ingesla gen achterluik in de stormachtige Noord zee ronddreef. Hij verzocht dringend om assistentie. Om twee uur volgde als laatste melding dat de bemanning het schip ging verlaten. De rederij van de Titan heeft de volgen de lyst van opvarenden van de Titan ver strekt: Kapitein H. M. Moorlach uit Eenrum, 29 jaar; eerste stuurman 11. K. Woud stra uit Dokkum, leeftijd niet bekend; eerste machinist J. van Dijken uit Gro ningen, 46 jaar; tweede machinist H. J. Altena uit Oldenzaal, 21 jaar; kok A. A. Elbregtse uit Utrecht, 34 jaar; matroos J. M- G- Urban nit Amerongen, 19 jaar; matroos B. Kootstra uit Stiens, 21 jaar; matroos O. G. G. Schoonlieek uit Ter Apel, 21 jaar en lichtmatroos L. J. Ani- merlaan uit Den Haag, 16 jaar. Bij een frontale botsing van twee per sonenauto's op de Biltse weg in Baarn zijn gistermorgen drie personen om het leven gekomen. De bij het ongeluk omgekomenen zijn het bejaarde echtpaar Last uit Zeist en de bejaarde mevrouw Nijland uit Utrecht. De heer Nijland werd levensgevaarlijk gewond. De mede-inzittenden van de andere auto werden zwaar gewond. De gewonden zijn in het ziekenhuis in Baarn opgenomen Een met meer dan duizend vakan tiegangers gevulde nachtexpress- trein is zaterdag in Argentinië op een stilstaande vrachtlocomotief ingereden waarbij een groot aantal personen is gedood of gewond. Het aantal doden was gisteravond al tot 30 gestegen. Er waren 80 gewonden, van wie velen er ernstig aan toe waren. Het ongeluk gebeurde zaterdagmorgen vroeg omstreeks vier uur bij Altama- rina, 48 km ten zuidoosten van Buenos Aires. De trein was uit de populaire bad plaats Mar del Plata vertrokken en was op weg naar de Argentijnse hoofdstad. Door de botsing ontspoorden de loco motief en vijf van de 12 rijtuigen. Er ontstond brand die zich snel verspreid de waarbij enkele rijtuigen door het vuur werden aangetast. Onder de doden bevonden zich de be stuurder en de stoker van de ..Firefly' express. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware regenbui en storm en ambulances raak ten soms in de modder vast. Beide locomotieven explodeerden waar door de brandende dieselolie op de rij tuigen terecht kwam en vele passagiers levend werden verbrand. Een moeder zag nog kans haar kinderen uit het raam te gooien maar viel vervol gens terug in de vlammen. AUTO MET DUBBELGANGSTER Nog steeds niet naar Innsbruck afgereisd Prinses Irene is gisteren tegen de algemene verwachting in nog niet uit Spanje vertrokken. Het rege ringsvliegtuig dat haar naar Inns bruck zou brengen was zaterdag op het vliegveld Barajas bij Ma drid aangekomen, doch het bleef de gehele zondag staan. Heel wat fotografen hebben urenlang ver geefs in de buurt van het vlieg veld heen en weer gedrenteld met telelenzen op hun camera om van grote afstand te kunnen fotogra feren, want alle perskaarten, die toegang tot het vliegveld gaven waren ongeldig verklaard. Zaterdag hadden de fotografen ook al een slechte dag gehad. Zij belegerden de woning van de Nederlandse ambas sadeur in Madrid, waar prinses Irene verblijft en zij werden verrast toen een auto, waarin naar zij meenden de prin ses had plaats genomen, op topsnelheid het gebouw verliet. Zij zetten onmid dellijk een achtervolging in en waren er daardoor geen getuige van hoe en- MIES BOUWMAN STAAKT HAAR MEDEWERKING AAN „ZO IS HET...' kele minuten later een andere auto met twee dames, die het gezicht verborgen hielden, in rustiger tempo wegreed. Dubbelgangster De fotografen slaagden erin de eer ste auto te achterhalen en bij het gebouw van de ambassade zelfs op te dringen tot de vermeende prinses, doch toen zij later op hun gemak de gemaakte opnamen bekeken, bleek dat de dame, die een zonnebril en een donkere hoofddoek droeg, een dub belgangster was. De staf van de Nederlandse ambassade te Madrid heeft gisteren grote activi teiten aan de dag gelegd: het gehele personeel heeft zondagmiddag tot drie uur gewerkt, iets heel ongewoons. Men fluisterde al dat er een bijzondere con ferentie gehouden werd. Innsbruck Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix en Margriet zyn zaterdagmiddag tegen zes uur in Innsbruck aangekomen voor een particulier bezoek aan de olym- piadestad. Prins Bernhard was daar reeds eerder op de dag in gezelschap van prins Fürstenberg en diens echtgenote gearriveerd. De prins heeft in Sankt Moritz by het echtpaar Fürstenberg ge logeerd. President Johnson heeft zaterdag het voorstel van zijn Franse ambtgenoot, de Gaulle, om Zuid-Vietnam te neutralise ren van de hand gewezen als „niet in hei belang van de vrijheid". Hij deelde mede dat de militaire aetiei tegen de communisten in genoemd land zouden worden geïntensiveerd Met be trekking tot een neutralisering van Zuid- Vietnam zei Johnson nog dat indien er een werkelijke neutralisering van zowel Zuid- en Noord-Vietnam zou kunnen zijn, „ik er zeker van ben dat dit in goedgunstige overweging zou worden genomen" „Maar ik zie momenteel geen aanwijzin gen die duiden in deze richting", zo voegde hij hieraan toe. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zaterdag medege deeld dat de Verenigde Staten het nieu we Zuidvietnamese militaire bewind hebben erkend. Zaterdag werd te Sai gon vernomen dat kapitein Nhoeng. die als de moordenaar wordt beschouwd van president Ngo Dinh Diem en diens broer „sterke man", Ngo Dinh Noe. in de nacht van vrijdag op zaterdag met een vuurwapen zelfmoord heeft gepleegd. Kapitein Nhoeng was een adjudant van generaal-majoor Doeong Van Minh wiens bewind thans verdrongen is door gene raal Ngoejen Khan. (Van onze Haagse redactie) De Verenigde Staten en Engeland hebben formeel verzocht of Neder land troepen ter beschikking wil stellen voor een internationale strijdmacht op Cyprus. Dit ver zoek, dat Den Haag via de diplo matieke vertegenwoordigingen van beide landen heeft bereikt, zou ook aan West-Duitsland, Canada. Frankrijk, Italië, Noorwegen, De nemarken. België en Portugal zijn gedaan. Hoewel een Westduilse regeringswoord voerder de ontvangst van het verzoek heeft bevestigd, weigerde het Neder landse ministerie van buitenlandse za ken gisteravond enig commentaar. Naar in politieke kringen verluidt zou het Nederlandse kabinet zich vorige week reeds in principe voor een even- op Cyprus hebben uitgesproken De bij drage zal gevormd worden door de drie honderd mariniers, die minister Luns vorig jaar officieel ter beschikking van de V.N. heeft gesteld. Voldoening en teleurstelling Het terechtkomen op de maan van het Amerikaanse ruimtevaar tuig „Ranger VI" heeft de ge leerden gisteren zowel voldoe ning als teleurstelling gebracht. Voldoening over het feit, dat de Ranger VI zondagochtend om 10.24 uur (Ned. tijd) na een vlucht van uur en 35 minuten met de precisie van een uurwerk, waarbij slechts één koerscorrectie plaats had op min der dan 32 km van de vastgestelde plaats, in „De zee der stilte" op de maan terechtkwam. Teleurstelling omdat de zes televisie camera's het bevel van de aarde, „in schakelen", niet hadden opgevolgd, waardoor het niet lukte de 3000 fo to's gedurende de laatste vijftien mi nuten te maken. De foto's zouden worden genomen als het vaartuig in de late maannamiddag het hemel lichaam maderde. Men hoopte door de lange slagschaduwen de hoogte van verscheidene punten van het maanoppervlak te kunnen berekenen. Westelijke deskundigen hechten grote waarde aan het technisch-weten- schappelijke doel dat met het schot op de maan is bereikt, nu voor het eerst sedert vier jaar een ruimte vaartuig op de naar de aarde ge keerde zijde van de maan is terecht gekomen. Op 14 september 1959 was het de Russen gelukt de „Loenik H" op deze zijde van de maan te doen landen. De Amerikaanse „Rangen IV" kwam op 26 april 1962 op de j van de aarde afgekeerde zijde van de maan terecht. De directeur van het Britse observato rium te Jodrell Bank, Sir Bernard Lovell, meent dat uit de geweldige Amerikaanse inspanningen wellicht de gevolgtrekking kan worden ge maakt, dat de Verenigde Staten een voorsprong op de Russen zullen be halen. De Verenigde Staten bereiden inmiddels nog drie maanschoten voor met „Ranger"-raketten. Een woordvoerder zei dat mogelijk bin nen een maand de volgende lance ring zal geschieden. Reuter meldt; naar In Londen van gezaghebbende zijde wordt verno men. was men aanvankelijk van plan. de bondgenoten pas over het beschikbaar stellen van troepen te benaderen als de officiële reactie van de Cypriotische regering op het plan voor een westelijke troepen macht was ontvangen Met het oog op het spoedeisende karakter van de situatie was echter besloten, dit nu reeds te doen om in geval van een gunstige reactie van Cyprus de troe penmacht zo spoedig mogelijk te kunnen samenstellen. Het antwoord van de Cypriotische rege ring wordt spoedig verwacht. Cyprioti sche waarnemers sluiten de mogelijk heid niet uit, dat het antwoord een aan tal tegenvoorstellen bevat. Volgens wel ingelichte kringen beschouwen dp Griekse Cyprioten de Brits-Amerlkaan- se voorstellen nog steeds als onaan vaardbaar. Turkije en Griekenland gaan De Indonesische regering heeft besloten alle Britse handelsondernemingen, die vorige maand door de vakbonden wer den bezet, onder Indonesisch beheer te brengen. Dit werd bekendgemaakt na een kabi netsbijeenkomst in Djakarta. Gezegd werd dat aan de betrokken ministers opdracht is gegeven onmiddellijk maat regelen te nemen om de Engelse onder nemingen in beheer te nemen. Vorige maand hebben de Indonesische vakbonden getracht een aantal Enjjelse handelsondernemingen in Indonesië on der hun beheer te stellen uit protest te gen het vasthouden van twee Indonesi sche schepen in Hongkong. Een van deze schepen, het 10.952 ton metende Amboelombo. Is zaterdag vrijgegeven nadat het drie weken was vastgehouden. Evenals op de Tampomas '6073 ton) was op het schip op gerechtelijk bevel in Hongkong beslag gefegd in verband met aanspraken van oen Nederlandse bank en een firma in Singapore. Ten aanzien van de Amboelombo is met advocaten van de bank een regeling getroffen. Het Nederlandse koninklijk paar de prinsessen Beatrix en Margriet hebben zondagmiddag in Axamee j Lizum het nummer olympische reu zenslalom bijgewoond. Foto v.l.n r. pnnses Beatrix, prinses Margriet, koningin Juliana en prins Bernhard. Achter de koninklijke familie de sjah van Perzië en keizerin Farah. „GEEN REDENEN AANWEZIG OM IN HARLINGEN TE GAAN WONEN" komende jaren zo'n honderdtal Zeeuwse mosselvissers met hun gezinnen in Harlingen zullen vestigen, vinden zij, op zijn zachtst gezegd, sterk overdre ven. Een aantal mosselkwekers uit Zierikzee heeft ons vorige week zijn visie gegeven op een eventuele verplaatsing naar Harlingen. Het waren bestuursleden van de lis- sersvereniging „Helpt Elkander" en leden van het actiecomité te Zierikzee, onder voorzitterschap 3an de heer B. M. Schot Jaczn., alsmede burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse. „De meeste mosselkwekers uillen niet naar Harlingen, omdat zij hier in Zeeland nog zulke grote belangen hebben", betoogden zij. De Zierikzee- se mosselkwekers stelden het aldus: „In Harlingen worden we er geen cent bef e:1 \a:. Een groot deel van onze visgronden ligt in Zeeland. Als we in Harlingen zouden wonen, zouden we, zoals nu naar het noor den, regelmatig naar onze percelen in Zeeland moeten varen. Wat worden we daar beter van?" Hoge produhtie In dit verband wezen de Zierikzeese mssers op de hoge produktie van con sumptiemosselen in Zeeland: in het seizoen 1963-1964 rond 300.000 mos- seltonnen (één mosselton is 100 kg) en op de Wadden 500.000 mosselton- nen. .Cijfers", zo merkten de vissers op. „die bewijzen, dat Zeeland voor ons nog zeer belangrijk is". Maar wat meer is: de Zeeuwse mosselen werden verkregen uit een ..handjevol" zaad. terwyl aan de 500.000 ton consump tiemosselen op de Waddenzee een re latief veel grotere hoeveelheid zaai- mosselen ten grondslag ligt. Voor de Zeeuwse mosselkwekers staat het on omstotelijk vast: Zeeland is nog altijd niet te evenaren als produktiegebied. Voor de helft Overigens zijn de vissers zich er ten volle van bewust, dat, indien de Oos- sterschelde wordt afgesloten van de zee. de mosselcultuur in de Zeeuwse stromen verloren gaat en zij noodge dwongen naar het noorden zullen moeten verhuizen willen zij de cultuur blijven uitoefenen. Maar tevens staat het voor hen vast, dat er hooguit voor de heltt van de rond 150 Zeeuw se mosselkwekers, plaats is in het noorden. Weliswaar is het Wad groot genoeg, maar niet alle gronden in de Waddenzee zijn geschikt voor de mos selcultuur. Tevens valt er een gedeel te van de gronden af, namelijk die, welke worden bevist door de garna len- en andere vissers. Een ander punt, dat een rol speelt is de mindere bedrijfszekerheid van de gronden op het Wad. Herhaaldelijk komt het voor. dat percelen moeten (Zie slot pag. 5 kot. 1) De uitspraken van Harlingens burgemeester B. Nauta in de „Harlingen-artikelen" in ons blad van begin januari jl. heb ben niet nagelaten reacties op te roepen bij de Zeeuwse mossel kwekers. Zij staan bijzonder kri tisch tegenover de toekomstvi sie van burgemeester Nauta. Met name de verwachting van de heer Nauta. dat zich in de Deze toto, die kortgeleden werd ge maakt, toont de boortoren midden "i het duinlandschap bij Egmond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1