Agrarische studiedag in Goes over bedrijfsplan en arbeid Dokter J.Bruynzeel nam afscheid in Wissenkerke Tholen bracht hulde bij afscheid van „gepensioneerde" burgemeester Inleidingen door vier deskundigen Geschenk van de hele bevolking VLISSINGEN IN „GEFORCEERDE POSITIE" DOOR TE LANG UITBLIJVEN HERINDELING Nu nog tijdelijk de waarneming 4 PROVINCIALS Z E E V W 8 B COURANT ZATERDAG 1 F'EBRTJARI 19(^ Van bedrijfsvoorlichtingsverenigingen De Zeeuwse agrariërs hebben gisteren heel wat gehoord, waarover ze mor gen en de volgende dagen bij de kachel gezeten eens rustig over kun nen napraten. De stof voor die discus sies deden ze op in „De Prins van Oranje" te Goes, waar de gezamen lijke verenigingen voor bedrijfsvoor lichting van Walcheren, Noord-Beve land, Oost en West Zuid-Beveland en de bedrijfsstudiegroep Schouwen-Dui- veland een studiedag hadden belegd over het onderwerp arbeid en bedrijfs plan. Ze werden daarbij geconfron teerd met problemen als groeiende technische ontwikkeling, toenemende arbeidersschaarste, besparingen aan werktijd, met name in de veehouderij, De vier deskundigen, die het ontwerp arbeid en bedrijfsplan behandelden, slo ten met hun inleidingen uitstekend op elkaar aan. Ir. H. P. de Bruin, de rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, verzorgde de probleemstelling; ir. D. C. Boonman, rykslandbouwconsu- lent voor arbeidsvraagstukken in Wa- geningen, ging nader in op arbeid en bedrijfsplan op het kleinere veehouderij- akkerbouwbedrijf: ir. H. J. M. van Mil tenburg, medewerker van het rijksland- bouwconsulentschap te Goes behandelde arbeid en bedrijfsplan op het grotere akkerbouwbedrijf; waarna ir. A. J. Lou- wes. rijkslandbouwconsulent voor be- drijfsvraagstukken te Wageningen, tot slot de economische ontwikkelingen over arbeid en bedrijfsplan besprak. ZWAAR OP PROEF Ir. De Bruin wees er op, dat de loon stijging van 10 procent, gecombineerd met een versneld verdwijnen van beidskrachten, de landbouwondernemers dit jaar zwaar op de proef zullen stel len, willen die ondernemers hun inko men handhaven en voorzien in de stij gende financieringsbehoeften van de werktuigeninventaris en de modernise ring van gebouwen. Hoewel de prijzen van akkerbouw- produkten en het uurloon in de perio de van 1951 tot 1961 zeer oneven redig gestegen zijn (resp met 6 tot 100 punten) is de boer er. zo ver klaarde ir. De Bruin, niettemin in geslaagd om de stijging van de arbeidsloon te beperken. Daarc steeg echter o.a. de post werk door derden met gemiddeld 20 procent. Wat betreft de toekomstverwachtingen zouden volgens een voorzichtige prog nose de eigen werktuig- en trekkerkos- ten met 5 procent kunnen stijgen. Vooi een gemiddeld akkerbouwbedrïjf van 41 ha valt een verhoging van bewerkings- kosten to becijferen van ruwweg 86 per ha, waarhij andere prijsin vloed en een afronding rechtvaardigen tot rond f 100 per ha. Wanneer men uitgaat, dat er niets verandert maar dat is uiter aard wél het geval, omdat de boer zich steeds zal moeten aanpassen zon dit, zo verklaarde ir. De Bruin, een inko menvermindering van 25 procent tot ge volg hebben. HULPORGANISATIES Voorts wees de rijkslandbouwconsulent op de zeer snelle afneming van het aan tal vaste landarbeiders: gedurende het seizoen 1960-1961 tot 1963-1964 van rond 4700 tot 3350. In dit verband vroeg de heer De Bruin zich af of het voor Zee land niet hoogst noodzakelijk wordt om over te gaan tot de vorming van boe- renhulporganisaties. terwijl hij tevens tot bezinning opriep over de noodzaak tot verdergaande samenwerking. Ten aanzien van het bedrijfsplan wees hij op de noodzaak van volledig te mechanise ren teelten, alsmede de scholing van landarbeiders. Hij achtte in dit verband naast de centrale opleiding regionale opleidingen dringend noodzakelijk. „Er is een duidelijke achterstand van de industrie, zij hét, dat het in de landbouw moeilijker ligt" aldus ir. De Bruin. Ir. Boonman gaf aan het begin van zijn betoog in een notedop de ontwik keling treffend weer: Er is een tijd geweest, dat een paard schrok van een trekker: er kómt een tijd. dat een paard schrikt van een paard Het grote knelpunt bil de arbeid op het kleinére bedrijf noemde ir Boonman het weekeindwerk. Op duidelijke wijze be sprak hij de mogelijkheden voor werk tijdverkorting bij het voeren, melken en uitmesten. Voor het voeren dacht ir. Boonman aan vereenvoudiging (kuil- voer) en een ander rantsoen. „Waarom 2 keer per dag een maaltijd van 3 gan gen? Soms hebben de koeien het beter dan de boer", betoogde hij. Ook voor het melken dat rond 50 kelijk eenvoudige wijze besparingen doorgevoerd worden, o.a. twee appa raten plus mechanisch namelken. Voor het uitmesten zijn er verschil lende installatiesystemen, maar het simpelst is de drijfmestverwerking. „U kunt een kelder bouwen, maar het graven van een onwetenschappe lijke put Is enorm goedkoper", ver zekerde ir. Boonman, die voor het leegmaken van de putten een samen werkingsvorm aanbeval. Voor het akkerbouwdeel van het mengde bedrijf achtte hij eveneens sa menwerkingsvormen noodzakelijk. „Als we het niet doen, komt er een of andere mechanisatiewals overheen, die het be drijfseconomisch zal verpletteren", sprak ir. Boonman duidelijk taal. Ir. Van Miltenburg bracht de gemoede ren in beweging met een uiteenzetting aan de hand"van enkele lichtbeelden over de ontwikkeling van het 25 ha en het 50 ha-bedrijf met een bezetting van 1, 2 of 3 man in het zuidwestelijk kleigebied. Hij gaf geen algemeen recept maar een beschouwing hoe een goed ge organiseerd bedrijf zou kunnen reageren op de nabije toekomst. Deze beschou wing was gelicht uit een studie, die de rijkslandbouwconsulenten uit Goes. Axel. Zevenbergen en Dordrecht er over ge maakt hebben. DOORZETTEN nische ontwikkelingen In het grotere akkerbouwbedrijf zich zullen door zetten, daar waar ze momenteel nog niet zijn. Kort wijdde hij aandacht aan de bietenverpleging en stelde daarbij, dat de verzorging van de bie ten het voornaamste technische pro bleem is by de verdere bevordering van de efficiency in de akkerbouw. De heer Van Miltenburg veronder stelde, dat dit seizoen in geheel Zee land zal kunnen worden geholpen met het thans aanwezige zaaimachine- park. Wat de verpleging betreft zul len dit voorjaar op talrijke plaatsen in Zeeland werkzaamheden worden uitgevoerd en gedemonstreerd, waar- by o.a. uitgegaan wordt van een be perking van 5 ha per man. Ir. Louwes vroeg zich af of de boer zich wel voldoende bewust is van de gevol gen van de ontwikkeling voor zijn posi tie als ondernemer. Hij wees er op, dat vele bedrijven te klein zijn voor de hui dige machines. Dit betekent, dat de boer ten aanzien van de gebruiksvorm een keuze moet doen uit inschakeling van loonwerker, werktuigencoöperatie of menwerking. Ook vroeg de heer Louwes zich af of de boer zich bewust is van de eisen, dio de huidige ontwikkeling stelt. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van het opmaken van een bedrijfsplan, voor een periode van 5 tot 10 jaar. Op alle inleidingen volgde een drukke bespreking. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de bedrijfsvereni ging Noord-Beveland, do heer S. J. de Regt. BIJEENKOMST IN GEMEENTEHUIS Met geschenken en waarderende woorden hebben Kamperland, Geersdijk en Wissenkerke vrijdag middag de loopbaan van „hun" dokter J. L. Bruynzeel afgesloten. Half januari had de huisarts zijn praktijk neergelegd. Vrijdag was er in het gemeentehuis in Wissen kerke een bijeenkomst, waar de scheidende arts, na 34 jaar werk in de gemeente, hulde werd gebracht voor de manier, waarop hij die taak heeft vervuld. Want dat de in woners hem een warm hart toedra gen, kwam op deze receptie duide lijk tot uiting: de bevolking schonk hem een bandrecorder, een projec tieapparaat en een fototoestel Burgemeester P. Wisse onderstreepte als eerste het respect van de gemeen te voor dokter BruynzeeL „U was één met uw werk. U hebt er zich aan geofferd. We weten, dat D op elk ment van de dag klaar stond", schetste hij de houding van dokter Bruynzeel tegenover zijn praktijk. vordering van de geneeskunst vertegen woordigde. De heer P. G. de Lange, na mens de afdeling van het Groene Kruis in Wissenkerke, het bijzondere onderwijs en de christelijke historische Statenkring Goes (de heer Bruynzeel heeft ook acht jaar zitting gehad voor de C.H.U. in de provinciale staten van Zeeland). Ook met de collega's op het eiland kon de scheldende arts het uitstekend vinden. Daarvan getuigden ten slotte dokter V. 't Hart uit Kamperland en dokter H. Janssen van Kortgene. Verschillende ge schenken vergezelden de waarderende woorden. Profi/l Burgemeester Wisse meende: „Als ik U een verwijt moest maken, dan zou dat zijn. omdat U het ons eigenlijk te gemak kelijk hebt gemaakt, waardoor U uzelf nog zwaardere belastte dan al nodig was". Groot respect had Wisse nkerkes eerste burger voor het werk van dokter Bruyn zeel. „En dat is echt geen holle frase U verdient dit eenvoudig". In zijn toe spraak wees burgemeester Wisse ook op het aandeel, dat de scheidende arts heeft gehad in het verzetswerk. Waardering voor dokter Bruynzeel was er ook bij de heer J. van Halst, die na mens het uit de bevolking geformeerde afscheidscomité het woord voerde. „De wijze, waarop U uw werk deed, heeft bij heel velen bewondering afgedwongen". De heer Van Halst bracht ook de be- wogen tyd in herinnering, die dokter Bruynzeel In zijn praktijkperiode te Wissenkerke heeft meegemaakt: bij zijn komst was er de economische cri sis, daarna kwam de tweede wereld oorlog „waarin U ons met alle mo gelijke middelen ten dienste stond' én ten slotte kwam de februari- ramp over Zeeland „en toen werd er elders het uiterste van U gevergd. En U gaf alles, terwijl uw eigen ge zondheid wel eens op de tweede plaats kwam", aldns de heer Van Halst. Vandaar, dat de inwoners met een blijvend geschenk hun dankbaar heid wilden onderlijnen. Dat het verenigingsleven ook baat profijt heeft gehad van de capaciteiten van dokter Bruynzeel maakten daarna Akkoord over C.A.O. grafisch personeel administratief De werknemersorganisaties betrokken by «Ie e.a.o.'s voor het a«lministratieve personeel in de grafische en dagbladbe drijven delen mede dat niet de werkge versorganisaties overeenstemming is bereikt over de vernieuwing van deze administratieve c-a.o.'s, welke per 1 fe bruari aflopen. De verbeteringen betreffen: verhoging van de salaristabellen met ten minste 10 procent (waarin de 5 procent verho ging van januari 1964 is begrepen); erhoging van het percentage voor bo- venminimale beloning met vijf procent in het kader der ondernemingsgewijze differentiatie; invoering van èen mini mum garant ïebepaling van 435 gulden per maand voor mannen van ten minste 23 jaar en voor vrouwen van ten minste 25 jaar; afschaffing van de vierde ge- meenleklasse, uitbreiding van de va kantie tot ten minste drie weken; in voering van enige afwijkende bepalin gen ten aanzien van ongeorganiseerde werknemers. De looptijd van de nieuwe c.a.o. ls één jaar. Moordenaar van Moskou veroordeeld Moskous „gedegenereerde" moordenaar, de 26-jarige acteur Vladimir Ionesyan. is tot de dood «loor de kogel veroordeeld wegens de moorden op drie jongens en twee vrouwen, zo is uit doorgaans wel ingelichte kringen in Moskou vernomen. Zijn vriendin, ex-ballerina Alevtina Dmitrieva, zou als medeplichtige tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ionesyan, die door de Moskouse burgerij werd bestempeld als de „maniakale moordenaar", verschafte zich volgens persberichten toegang tot woningen door zich voor inspecteur van het gasbedrijf uit te geven. Burgh naar strijd om de nationale microtitel Aan de wedstrijden om het microkam- pioensehap van Nederland voor zater dagteams, welke op 21 maart a.s. in de Houtrusthallen in Den Haag zullen wor den gespeeld, zal ook worden deelge nomen door de microkampioen van het vorige jaar van de SDKB, Burgh. Nieuwjaarsrede burgemeester van Vlissingen slot van pagina 1) volgen heeft. Aan de andere kant ligt het Zuld-Sloe nog buiten de grenzen van Vlissingen en de exploitatie van dit gebied zal binnen enkele maanden op gang moeten komen. Overigens vorderden de werken in het Zuid-Sloe in het afgelopen jaar opmerke lijk: zowel het aanleggen van de haven- dammen als het verder opspuiten van de terreinen. Verwacht mag worden, dat de reparatiewerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in het voor jaar voor gebruik gereed zal zijn. Trage wegaanleg Minder te spreken was de heer Kolff over de aanleg van de wegen naar het Zuid-Sloe. Als de Schelde inderdaad over enige maanden start met het bedryf in het Zuid-Sloe, moeten die aansluitende wegen inderdaad gereed zijn. Het laat zich aanzien, dat dit wel hét geval zal zijn met het weggedeelte, dat door de provincie wordt aangelegd: het tracé van het Sloe naar Oost-Souburg, waar het zal aansluiten op de nieuwe rijks weg Vlissingen-Nieuwland. Door het rijk zou dan het gedeelte Oost-Souburg-Vlis singen van deze rijksweg met voorrang worden aangelegd. Daarover zei de heer Koltf: „Het is wel te betreuren, dat van een tijdig gereedkomen van dit niaar ongeveer twee kilometer lang gedeelte rijks weg, waar zelfs nog niet aan begon nen is, geen sprake schijnt te zijn. Het gevolg is, dat het verkeer tus sen Vlissingen en het Zuid-Sloe voor een gedeelte van het traject voorlopig aangewezen zal zijn op wegen, die over dat verkeer niet berekend zyn". Onduldbaar In dit verband wees de burgemeester ook debrug en de Haringvlietbrug. Logisch zou het zijn, dat Vlissingen op deze snel le verbinding een aansluiting kreeg door de nieuwe rijksweg VlissingenNieuw- land. „Men moet zich wel afvragen". Het op Deltahoogte brengen van de VUv aldus de heer Kolff, „waarom met deze s~ zo voor de hand liggende voorziening lang gewacht wordt, dat eerst onduldba re situaties ontstaan, zoals die vooral 's zomers bij de brug voor het station in Middelburg voorkomen". En het Zuid-Sloe heeft snelle verbin dingen nodig. De reparatie-afdeling van „De Schelde" kan namelijk in toene mende mate belangrijk worden. Nog steeds geldt, dat men teneinde de werk gelegen neid niet verloren te laten gaan, gedwongen was bij de scheepsbouw be neden de kostprijs te werken. „Indien de pryzen voor de bouwen van schepen on rendabel blijven", aldus de burgemeester, „zullen de werkzaamheden zich van de sector nieuwbouw moeten verplaatsen naar de reparatiesector, waartoe het ge reedkomen van de werf in het Zuid-Sloe gelukkig de gelegenheid opent". Met vreugde wees de burgemeester op de veelzijdigheid van „De Schelde": de iand- ketelafdeling heeft veel werk, terwijl het zich laat aanzien, dat voorlopig de vraag naar ketels voor centrales groot zal blijven. Met het oog hierop werd dan ook de nieuwe afdeling voor het be werken van ketelpijpen gebouwd. Meer werk De achteruitgang in het havenverkeer in aantal en tonnenmaat der zeeschepen, was vooral een gevolg van het teruglo pen van het aantal bunkerende schepen en bijleggers. De werkgelegenheid in de haven is echter toegenomen, omdat het aantal ladende en lossende schepen, dat in 1962 reeds van 98 tot 156 was geste gen. een verdere vooruitgang vertoonde door thans op 213 te komen. Het bunke ren van kolen, hetgeen tot onbetekenen de hoeveelheden was afgenomen, werd gestaakt. De N.V. Haven van Vlissin gen bestelde een vierde mobiele toren kraan. Als deze kraan is afgeleverd zal de haven de beschikking hebben over 7 mobiele kranen. Het definitief herstel van de oorlogsschade aan de handels kade ondervond vertraging, zodat ver wacht moet worden, dat dit werk op zijn vroegst aan het einde van dit jaar gereed zal zyn. NIEUWE VOORZITTER C.N.V. VOORGEDRAGEN Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond zal de verbonds raad. die op 3 februari bijeen komt, I voorstellen op 17 februari een algeme ne vergadering te houden en in «iie vergadering de beer J. van Eibergen te verkiezen als voorzitter van het C.N.V. De heer Van Eibergen komt dan in de plaats van de heer C. J. van Mastrigt, die zal aftreden. De heer Van Eibergen is sedert 1956 lid van de Tweede Ka mer. Hij is voorzitter van de Nederland se Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Hij is 75 jaar oud. Uitgeleide voor mr. A. J. van der Hoeven De burgemeester van Tholen mr. A. J. van der Hoeven heeft vrijdagmid dag na bijna -i0 jaar zijn ambt neergelegd. Op zijn afscheidsrecep tie kwamen velen hem persoonlijk de hand drukken, onder wie de be jaarde jhr. Jan van Vreedenbufgh (links). (Foto P.Z.C.) I)E AGENDA voor de raadsver gadering in Tholen bevatte vrij dagmiddag maar één punt. Maar daarin lag bijna veertig jaar historie van het stadje besloten! Het gemeentebestuur en daar mee de hele gemeenschap heeft zijn burgemeester uitgeleide ge daan: mr. A. J. van der Hoeven, die begin januari de onverbidde lijke pensioengerechtigde leef tijd had behaald. Op enkele maanden na vier decennia heeft het stempel van zijn karakter op het beleid van Tholen gedrukt. De eerstkomende tijd zal dat nog zo blijven, want burgemeester Van der Hoeven is aangezocht zich tot de be noeming van een opvolger met de waarneming te belasten. Dus zal hij maandag weer in het stadhuis pre sent zijn. Op de officiële afschcids- datum, 31 januari 19G4. is hem een grote hulde gebracht. De bovenver dieping van het raadhuis was haast te klein om alle bezoekers op de re ceptie na afloop van de vergadering van het gemeentebestuur te bevatten. En daarin weerspiegelden zich de vele verdiensten, die burgemeester Van der Hoeven eens de jongste bur gemeester van Nederland en tot giste ren de laatste, die het ambt met de advocatuur combineerde voor zijn stad. zijn gewest en voor de provin cie Zeeland op velerlei terrein heeft gehad In toespraken en met legio geschenken werd dat bij het afscheid royaal gememoreerd. Maar mr. Van der Hoeven had het er eigenlijk niet zo op. Zijn spontane reactie was deze: „Steekt U toch niet te veel veren op mijn hoed. Ik heb uitsluitend mijn plicht gedaan." Aan het begin van de vergadering, door belangstellenden en collega's bijgewoond, gaf de vertrekkende bur gemeester een typering van de ambts periode sinds 1924 in het stadje aan de Eendracht. „Het is een lange tijd als je er voor staat. De tijd zelf is eigenlijk alleen maar een ogenblik. En in dat ogenblik doet ieder wat hem is opgedragen." Toen de burgemeester dit zei, zat onder zijn gehoor ook een man van 94 jaar oud: oud-wet houder H Goossen, die hem in 1924 de ambtsketen had omgehangen.. In een kort overzicht sprak mr. Van der Hoeven van zijn ervaringen in Tholen „In 1924 een stad, die zeer behoudend van karakter was en fel gekant tegen een vaste oeververbin ding met een brug. Nu een plaats, die in de loop der jaren met na 1953 een openheid van sfeer had gekregen. Moge zij een goede toe komst tegemoetgaan." Dat was zijn wens. 285 vergaderingen In 285 raadsvergaderingen, waarin de belangen van die stad steeds voor op stonden, is onder leiding van bur gemeester Van der Hoeven beraad slaagd. Wethouder If. Jansen had liet uitgerekend. „En dan natuurlijk dui zenden bijeenkomsten van b. en w." De wethouder haalde nog even aan wat het effect ervan is geweest: brug- bouw. aanleg rondweg, belangrijke restauraties, bouwactiviteit, scholen, verenigingszalen. Hij bracht hem dank voor de leiding en het oudste raadslid, de heer J. M. Berrevoets, onderstreepte dat nog even in een toespraakje. „We moeien dankbaar zijn, dat U deze leeftijd met zo een vitaliteit hebt mogen berei ken." Namens de raad overhandigde hij mr. Van der Hoeven een envelop pe met inhoud. Gemeentesecretaris V. Laban roemde de vaste leiding van de burgemeester, vooral ook voor het personeel. Hij bood namens hen een set langspeelplaten aan. In de dank aan de burgemeester werd tij dens deze bijzondere raadsbij een komst natuurlijk ook mevrouw Van der Hoeven betrokken. Vertegen woordigers van instanties op aller lei niveau, personeel, vrienden, be kenden en een reeks deputaties uit de burgerij stonden even later klaar om de burgemeester met een hulde in woorden en cadeaus over het afscheid heen te helpen. Receptie Mr. dr. A. J. J. M. Mes sprak zeven provinciale instanties, waarin de burgemeester van Tholen be langrijke posten bezette, zoals de af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, hef „Groene Kruis". Hij noemde mr Van der Hoeven de „beste ambassa deur". Dc bejaarde heer D. de Vos kwam de dank betuigen van de oude re bevolking van Tholen met de woorden „U hebt goed voor zorgd". Mevrouw Franke deed dat voor de hervormde dameskrans en de heer J. van Tricht, hoofd van de gemeente lijke ulo, voor het onderwijs. Het po litiekorps en de afdeling „Veilig Ver keer" hadden opperwachtmeester M. Westdorp afgevaardigd met een tuin stoel als cadeau. De heer A. Kot ver tegenwoordigde in een toespraak de protestantse gemeenschap van het stadje. Mevrouw Engelvaart-Deurloo deed de scheidende burgemeester rea geren met de opmerking „Ik heb nooit geweten, dat ik zo in de gunst stond bij de dames." En dat. waren dan de leden van het V.V.H. Namens een reeks colleges en besturen sprak bur gemeester mr, J. J. Versluijs van Oud-Vossemeer een afscheidswoord. Burgemeester D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk deed dat nog spe ciaal namens de waterleidingmaat- Vooronderzoek in zaak-Naessens Op verzoek van het Franse ministerie van openbare gezondheid is een v onderzoek geopend door de rechter instructie bij een Franse rechtbank in de zaak-Naessens, wegens onbevoegde uitoefening van de geneeskunde farmacie. Er zijn inmiddels reeds talrijke huiszoe kingen e.d. gedaan in Frankrijk en op Corsica. Er zijn flesjes met het serum „Anablast" in beslag genomen maar naar het schijnt is het geheime labora torium waar dit serum van Naessens werd vervaardigd nog niet ontdekt. Men weet nog niet wanneer Naessens naar Parijs zal komen. Naar verluidt zou hij waarschijnlijk de volgende week in staat van beschuldiging gesteld worden. UIT HET ZAKENLEVEN Volvoshow in foyer van City, Middelburg Veel bezoekers van de reeds drie we ken draaiende film „Alleman" hebben de laatste dagen in de foyer van het Middelburgse Citytheater een kijkje kunnen nemen op de Volvoshow deze zaal verzorgt. Op deze expositie kan men nader kennis maken met dit Zweedse produkt. Diverse modellen staan er opgesteld. Zo is er een bestelwagen te zien en kan men verschillende modellen personen wagens bekijken. De meeste aandacht trekt echter de fraai uitgevoerde Volvo- sportwagen. Demonstratie wagens voor proefritten worden gereedgehouden. Ook kan men rekenen op een deskundige voorlichting. De Volvoshow is vandaag nog te zien, van 11 tot 22 uur. schappij „Tholen" met een persoon lijke opdracht van de zieke directeur F. J. v. d. Peijl. „Met U verdwijnt een unicum uit de balie", zei mr. F. IV. Adriaanse uit Middelburg als deken van de advoca ten tegen zijn collega Van der Hoe ven. die bijna veertig jaar als burge meester de advocatuur heeft uitgeoe fend. Tot slot sprak burgemeester L, dc Jonge van Sint-Philipsland. Een lange, lange rij belangstellenden scbuifclde vervolgens langs burge meester om hem bij zijn „officiële vertrek" persoonlijk de hand drukken. singse oeververdediging noemde de bur gemeester „een vraagstuk van groot be lang, dat ik niet onvermeld mag laten". Het gemeentebestuur heeft de overtui ging gekregen, dat niet ernst, gestreefd wordt naar liet spoedig tot oplossing brengen van dit moeilijke vraagstuk. Dc aandacht zal er op gevestigd moeten blijven, dat het uitblijven van een beslis sing niet alleen uit oogpunt van ges-aar voor stormvloed, maar ook voor de ver dere ontwikkeling van Vlissingen op toe ristisch gebied niet anders dan zeer scha delijk geacht moet worden. In tegenstelling tot 1962, toen er een achteruitgang in het bevolkingsaantal was van 149. was er in 1963 een toename met 3. Nadere bestudering van de cij fers leert, dat bij telling van de perso- ïen die zich in Pauwenburg hebben ge- •estigd, de toeneming van het bevol kingsaantal doet stijgen van 3 op 322. Het vertrekoverschot werd door h« geboorteoverschot ongedaan gemaakt. Van de 319 gevestigde personen in Pauwenburg svaren er 200 uit Vlis singen afkomstig. Conclusies: ten zeer ste is er een bescheiden kentering ten oede in de teleurstellende bevolking», cijfers van de laatste jaren en ten tweede blijkt, dat als er huizen gebouwd wor den de Vlissingse bevolking wel degelijk groeit. Meer woningen In dit verband wees de heer Kolff er op, dat er inderdaad ook een kentering u gekomen in de woningbouw. Sinds 1956 liep het jaarlijks gereedgekomen aantal woningen in Vlissingen terug van 606 tot 122. In 1963 kwamen er echter 158 gs- reed. Overigens verdwenen 74 wonin gen waaronder 40 noodwoning<in, zodat het aantal woningen met 8% vermeer derd werd. „Veel te weinig uiteraard", aldus de burgemeester, „maar toch een verbetering omdat het saldo in 1962 slechts 4 bedroeg". Voorts herinnerde de heer Kolff aan de goede vooruitzich ten nu de N.V. Stadsontwikkeling (doch termaatschappij van de E.M.S.) met de bouwplannen in Pauwenburg is begon nen. Overigens is het aantal ingeschre ven woningzoekenden weer gestegen: van 1107 in 1962 tot 1335 in 1963. Over de bouw van het nieuwe stadhuis liet de heer Kolff onder meer weten: „Het geheel gereedkomen van bouw en inrichting kan zeker in dit jaar tege moet worden gezien, maar het moeilijk zich aan een nauwkeurige voorspelling van het tijdstip te wagen". Er wordt naar gestreefd de bestrating van het tussen stadhuis en Badhuis straat ontworpen plein tegelijk met het stadhuis gereed te hebben. Met vreugde maakte de burgemeester melding van het initiatief uit de bevolking voor het aanbieden van een geschenk door de bur gerij voor het nieuwe stadhuis. Verplaatsing Over een mogelyke verplaatsing van het oude stadhuis zei de heer Kolff nog: „Met de verleden jaar door mij geopperde gedachte, dat het mogelijk zou moeten zijn dit gebouw elders in de oude stad een plaats te geven, j« van verschillende z.ijden ingestemd. Het blyft. in hoofdzaak een financiële vraag of zij voor verwezenlijking vatbaar is". De surveillance van de politie heeft ln het afgelopen jaar 3577 bekeuringen ver richt, voornamelijk wegens verkeers overtredingen. Het optreden tegen der gelijke overtredingen is te meer noodza kelijk, omdat hef aantal verkeersonge vallen nog steeds stijgt. In 1963 deden zich 447 verkeersongevallen voor tegen 389 in 1962. De meest voorkomende oor zaken: geen voorrang en door onoplet tendheid rijden tegen stilstaande voertui gen. De jeugdcriminaliteit bleef ongeveer even groot. In totaal daalde de crimina liteit echter: 450 misdrijven in 1963 te gen 521 in 1962. Voor de bouw van een nieuw politiebureau hebben b. en w. hun keus laten vallen op een terrein ten noorden van het nieuwe stadhuis. Over een schetsplan voor dit bureau bestaat in beginsel overeenstemming. Meer garnalen De omzet van het gemeentelijk vismijn- bedrijf, die in 1962 reeds met 40 procent was gestegen, is in 1963 toegenomen met 13 procent. De toevoer betreft voorna melijk de aanvoer van garnalen. Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede wijst de burgemeester nog eens op de krappe begrotingspositie. Hij hoopte, dat de herindeling Walcheren spoedig be slag krijgt, dat er een gezond dekkings plan komt voor de exploitatie van het stadhuis en de regering een open oog zal hebben voor een harmonische ont- ikkeling van de gemeentelijke samenle ving, hetgeen alleen te bereiken is door grotere financiële mogelijkheden. Een belangrijke aangelegenheid, waar voor het gemeentebestuur in het afge lopen jaar is komen te staan, is het dreigende gebrek aan droog industrie terrein. Voorbereidende maatregelen zyn genomen om b. en w. in staat tc stellen de raad binnenkort een voorstel te doen om hierin te voorzien. Ten slotte wijzen b. en w. op de finan ciële beperking, die in het oog gehouden moet worden, bij de keuze voor het uit voeren van werken. De mate van urgen tie moet de doorslag geven. „We zullen ons er op moeten Instellen om te doen wat de Engelsman noemt: make the best of it", "aldus de burgemeester. De heer Kolff meent dat Vlissingen wel eens in een betere situatie zal komen gezien de kentering in de bevolkings cijfers en de woningbouw. Souburg er bij Namens de raadsleden bedankte de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) de burgemeester. Allereerst vertolkte hij de vreugde van de raad over het feit, „dat wij U na uw ziekte vveer gezond en monter uw plaats als hoofd der gemeente mogen zien in nemen". De heer Knoop noemde het een geruststellende gedachte „de kapitein weer op z(jn schip te weten". Deze woordvoerder schonk met na me aandacht aan een kentering in de gemeente: „De handeldrijvende middenstand en ik doel speciaal op die in de oude stad gaat na de frisse aanpak van de sanering haar lethargie, uit onzekerheid voortge komen, overwinnen en zelfs verheu gende initiatieven tonen". De heer Knoop meende, dat men door de bouwactiviteiten in het plan Pau wenburg, het Sloeplan en net nieuwe stadhuis wel onder de indruk moet komen van de dynamische ontwikke ling, die zich hle'r aan het voltrekken ls. af De heer Knoop vroeg rich met in welke vorm ile wet tot herindeling van Walcheren ten slotte uit do bus zal komen: „Wij blijven hopen, dat deze wet volgens het eerste ontwerp «loor de Sta- ten-Generaal mag worden aanvaard, noezecr wij ook begrip hebben voor de gevoelsmotieven, «iie Souburg tot ver dediging van eigen beslaan brengen, blijven wij toch unaniem «1e mening toe gedaan, dat slechts de aansluiting van Souburg by Vlissingen de gelegenheid zal scheppen voor een harmonische uit houw van -cmeente volgens een gezond !an. Slechts «lan ook zal «Ie du gedachte de vruchten kunnen ul. n. die wij ervan ver wachten", zo besloot de heer Knoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4