DE GAULLE VERTELDE NIETS NIEUWS KLANKBORD President hamert hardnekkig door op het oude vertrouwde aambeeld VOORZITTER K.V.P. VERDEDIGT DE CHRISTELIJKE PARTIJVORMING Veiligheidsagent had naziverleden Politie waakt bij „Zo is het... Akkoord over grote lijnen van regeling bedrijfsbeëindiging Hoogte vergoeding afhankelijk van de leeftijd Compensatie voor verhoogde a.o.w.-premie ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 PERSCONFERENTIE WERD ONINTERESSANTE „ONE MAN-SHOW" (Van onze Parijse correspondent) Het was dit keer bij de persconferentie in het Elysee wel bijzonder druk. Toen de Gaulle binnenkwam en met opgeheven rechterhand groette, zaten omstreeks 1000 Franse en buitenlandse journalisten in de grote feestzaal op hun vergulde stoeltjes. De Gaulle hield geen lan ge inleiding. Hij beperkte er zich toe te zeggen dat er op het ogenblik geen stakingen waren dank zij een grote en algemene welvaart, dat nergens een kanonschot werd gelost, ofschoon voegde hij er waar schuwend aan toe. Frankrijk over een moderne en machtige bewape ning beschikt. Onmiddellijk daarna kwamen de vragen los waar de Gaulle met een afgewend en hooghartig gezicht naar luisterde. De vragen kende hij stuk voor stuk en het antwoord was al dagen geleden voorbereid en ingestudeerd. Het grootste deel van zijn rede was gewijd aan de Franse grondwet van 1958 die vol gens hem uitstekend had gewerkt en die voldeed aan wat het Franse volk verlangde: stabiliteit van de regering. Iedere eerste minister had zijn plicht gedaan, zowel De- bré als de tegenwoordige, Pompi dou, ofschoon ieder op zijn manier, voegde hij er onder gelach aan toe. Het eerste deel van de Gaulles rede over de instelling-en was het meest in teressante. Duidelijk, misschien wel duidelijker dan ooit tevoren formuleerde de Gaulle de rol van de president der republiek die vrijwel onbeperkt heerser móet zijn, de leider en de gids van Frankrijk. Alle macht moet in zijn handen geconcentreerd zijn. Hij wordt door het volk gekozen, is niet van een partij of van meer partijen afhankelijk, alleen hij geeft de toon aan en is aan niemand verantwoordelijk, noch aan de regering noch aan de volksvertegen woordiging, uitsluitend aan het volk dat hem kiest of dat hem beoordeelt bij referenda. De grondwet van 1958 ver schaft hem alle" nodige middelen; refe renda, artikel 16 met de buitengewone volmachten en eventueel ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Met an dere woorden; de staat ben ik. Obsessie Sommigen zei de Gaulle staan een presidentieel bewind voor zoals dat in Amerika bestaat. Maar Amerika heeft nooit invasies en in geen eeuw revoluties gekend. In Amerika be staan maar twee partijen met weinig onderlinge verschillen. Zulk een grondwet overplaatsen naar Frank rijk met een veelheid van partijen is volstrekt onmogelijk. Die politieke partijen behandelde de Gaulle met oude en bekende minachting. Poli tieke partijen zijn voor hem "een ob- cessie geworden, hij wordt er dol van, zoals een stier "in de arena die de rode doek ziet Zonder de naam van zijn tegenkandidaat Gaston Defferre te noemen bestreed de Gaulle diens opvattingen over gelijk tijdige verkiezingen voor de president van de republiek en voor de volksverte- Nï- rlijk... zonder gekheid: ik loop graag en zonder veel moeite mee in 't gelid onder op perbevel van generaal Geest van de Tijd. En ik heb oprecht het land aan mensen die geen gele genheid voorbij laten gaan om te verzuchten, dat het vroeger alle maal zo veel beter j©as. Want daar ben ik het uitdrukkelijk met mee eens. Niet dat ik het ?i» alle maal zo plezant vind, maar vroe ger was het bepaald niet plezan ter, Eén van de dingen van „tegen woordig" die ik zo niet zorgelijk, maar dan toch in ieder geval be lachelijk vind is de volstrekte nonsens van de nerveuze bericht geving omtrent het doen en laten van mensen die niets of nagenoeg niets betekenen, zelfs als zij op hun beperktespeciale gebied te recht of ten onrechte bekend zijn. Ik lees over ren juffrouw die nooit omroepster wil worden" of schoon zij een nieuw gezicht" op het t.v.-scherm vertoont en ilc vraag mij af wat het er toe doet dat die juffrouw iets niet wil wor den terwijl zij (behalve dat zij een nieuw gezicht heeft) nog hele maal niets is. Ik verneem dat Rita en Pim naar Italië gaan. Mooi zo, Rita. Pijn voor Pim. Maar ik lees nooit eens een bericht over een belangrijke hoogleraar, die naar het buiten land gaat om aan een reeks uni versiteiten lezingen te houden, of over een chirurg die een grote operatie heeft verricht. Niet dat ik Pun en Rita met belangrijk rind (de hemel beware mij!), maar ik vind die hoogleraar en die chirurg ergens" toch óók wel be langrijk. En ik heb in vele bladen cat plaatje gezu n van Sjeen Mansfield met haar prille baby. Leve SjeenLeve baby.' Maar mag ik weten waarom de baby van moeder Mansfield belangrij ker is dan baby's ran mevrouw- tje Bakkermevrouwtje Timmer man, mevrouwtje Schilder of me vrouwtje Smitf Ik vind dat 'n deel van onze nieuwshaviken wel heel eenzijdig op prooi jagen en dat zij wel en tikkeltje al te gedwee de massa volgen die zij toch ook wel een beetje moesten leiden. Niet dat ik sehoohneesteriga betweterij van hen u>il verwachten, maar toch niet deze jacht naar het magerste wild. Een mooi kopje bij een Icopje in n krant: ..Lieurkr gaat Combo aan elkaar praten. Ach die lieve Lieneke.... Ik gun haar de glorie van het aan- elkaar-praten van heler harte, nét zo hartelijk als ik Sjeen haar moe der gelnlc gun. Maar ik kan er met. de beste wil van de wereld geen enkel belang voor de wereld in zie gaan i met. minstens zo belangrijke be doelingen en opdrachten. Daar lees ik nóóit iets van 'Us V om zo een mooi nieuwtje ''ertegen zit' ik wil geen omroe- ELIAS genwoordiging. De politieke partijen willen hem. de Gaulle, weg hebben. Het is duidelijk, op dit aambeeld zal hij blij ven hameren in de verkiezingscampag ne die na het komende weekeind offi cieel begint, want zaterdag en zondag komt in de Parijse voorstad Clichy een buitengewoon congres van de Franse socialistische partij bijeen waar Defferre zeker tot de officiële tegenkandidaat van de Gaulle zal worden geprocla meerd. De politieke partijen zijn de molensteen aan de hals van Frankrijk. Dat zal de Gaulle eindeloos en eindeloos blijven herhalen. tot het oude plan-Fouchet (het Euro pa der vaderlanden, een losse con federatie van staten) terugkeren dan is Frankrijk bereid nieuwe voorstel len in welwillende overweging te ne men. Met de vroegere koloniale lan den wil Frankrijk samenwerken op grondslag van neutraliteit, onafhan kelijk van Amerikaans of Russisch imperialisme. Ten slotte sprak de Gaulle over China, maar zei geen woord over Pekings voor waarde om te moeten breken met Tsjang Kai Tsjeks Formosa. Ook stapte hij zonder een woord over de huidige moei lijkheden met Zuid-Vietnam heen, waar men dreigt met verbreking der diploma tieke betrekkingen met Frankrijk. De Gaulle wilde niet ontkennen dat Peking de eenheid van China tot stand had ge bracht met barbaarse middelen, maar hij, de Gaulle, neemt de wereld nu een maal zoals zij is. In Zuid-Oost-Azïë wil de Gaulle de oude beginselen doen her leven van vrijheid, gelijkheid en broe derschap een leus die gelijk staat met een anti-Amerikaanse neutraliteits- missie. Boutade I Niets nieuws De rest van de Gaulles persconferen tie was niet belangrijk meer en be vatte geen woord nieuws. Wat Eu ropa betreft blijft hij (evenals En geland voegde hij er aan toe) supra nationaal gezag verwerpen. Wil men De Gaulle besloot met een boutade. Hem was gevraagd of hij zich in 1965 kan- didaat zal stellen voor het president- schap. Daar kan ik geen antwoord op geven, zei de Gaulle. Ik weet niet wat S ik over twee jaar zal doen. Voorlopig ben ik nog monsieur X. En daar was de persconferentie die precies om drie uur begon, om half vijf mee afgelopen. Rest nog te zeggen dat de Gaulle uit- stekend op dreef was. Aanvankelijk aarzelde hij een ogenblik in de start, maar eenmaal op gang praatte hij aan een stuk door, ook al verkondigde hü weinig nieuws. COMMENTAAR UIT DEN HAAG Een woordvoerder van buiten landse zaken in Den Haag heeft in antwoord op een verzoek om commentaar op de persconferen tie van de Franse president het volgende verklaard: De visie die de generaal de Gaul le gaf met betrekking tot de Eu ropese samenwerking, wijkt sterk af van de opvattingen dienaan gaande van de andere lidstaten van de zes. Evenals de andere landen acht Nederland het van essentieel belang dat Engeland in staat wordt gesteld deel uit te maken van een Verenigd Europa. In herinnering wordt gebracht dat het Verenigd Koninkrijk her haaldelijk te kennen heeft gege ven de doelstellingen van de ver dragen van Rome te willen aan vaarden. Evenmin als de andere landen ziet Nederland in een zodanig Vere nigd Europa enige tegenstelling tot een Atlantische gemeenschap maar in tegendeel twee panelen van hetzelfde tweeluik. De voorstelling van zaken die ge neraal de Gaulle heeft gegeven over het standpunt dat zou zijn ingenomen door andere landen dan Frankrijk met betrekking tot een zogenaamde politieke unie. wordt dezerzijds niet onderschre ven. aldus deze woordvoerder. TIJDENS PARTIJRAAD IN UTRECHT Ongenoegen over Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn heeft meegedeeld dat een vei ligheidsfunctionaris is gearresteerd op n„ »- - - ir i gang van zaken bij formatie (Van onze parlementaire redacteur) Ter opening on (le vergadering van de partijraad van de K.V.P. heeft de voorzitter van de Katho lieke Volks Partij mr. P. J. M. Aalberse gisteravond in Utrecht een rede uitgesproken, waarin hij o.a, aandacht heeft gewijd aan de taak en de bevoegdheden van de partijraad en aan de structuur van de partij, alsmede aan de wijzigin gen die in deze structuur wenselijk zijn: aan de gang van zaken bij de kabinetsformatie en aan de verde ling van de verantwoordelijkheden hierbij; aan het wezen van de christelijke partij; aan dein de toe komst door de K.V.P. te voeren structuurpolitiek en aan de moge lijkheden tot christen-democrati sche samenwerking. Mr. Aalberse stelde de vraag aan de or de. of de partij door middel van de partij raad bevoegd is politieke uitspraken te doen. Bij de beantwoording daarvan kwam hij tot de conclusie, dat de opinie vorming in de partij en de discussies in de part(Iraad niet behoren te resulteren in opdrachten of bevelen, maar dat an derzijds het uiten van opinies duidelijk en openlijk moet geschieden, zodat de in de vertegenwoordigende lichamen geko zenen daarvan kennis kunnen Een beeld uit Saiaoir Een para chutist in volledige bepakking houdt de wacht bij een zij-ingang van het paleis, waar de voorzitter van de militant junta, generaal Duong van Minh, gevangen zit na de staatsgreep van woensdag. er, rekening houdend met ieders eigen verantwoordelijkheid, hun voordeel mee kunnen doen. Kabinetsformatie Mr. Aalberse was zich ervan bewust dat tijdens en na de formatieperiode de specifieke taken en verantwoor delijkheden van fractie, fractievoor zitter en formateurs herhaaldelijk door elkaar gehaald zijn. Hij schreef de gang van zaken bij de kabinetsfor matie. waarmee niemand gelukkig is geweest, toe aan een complex van oorzaken. Het gaat niet aan, vond hij, om één persoon als de oorzaak aan te wijzen. De partijvoorzitter bracht dank aan dr. De Kort voor het vele, dat hij als voor zitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P heeft gedaan. Met nadruk ontkende mr. Aalberse dat het onjuist zou zijn zich politiek te groe peren op basis van een levensbeschou wing die is ontleend aan de ethische nor men die men door zijn christen-zijn aan vaardt. Wij hebben kennis genomen van en verwerpen de stelling van prof. Von deling dat een zich op deze norm politiek groeperen een gevaar zou opleveren voor de goede werking van de parlementaire democratie omdat daardoor de kiezers niet voor een duidelijke politieke keuze worden gesteld. De visie immers die men heeft op het handelen van de mens ten aanzien van zijn medemensen, is in zijn diepste wezen gebaseerd op de ethische normen welke men aanvaardt. Juist de verhouding tussen de mens en zijn mede mensen. tussen de mens. en de gemeen schap waarin hij leeft vormen het object van de politiek. beschuldiging te hebben deelgenomen aan massaexecuties van joden in Zuid- Rusland gedurende de tweede wereld oorlog. De gearresteerde is Ewald Peters. Hy was sectiehoofd van de zogeheten „Bonn veiligheidsgroep" van rechercheurs in burger die belast zijn met het waken voor de veiligheid van president LUbke, bondskanselier Erhard en andere hoge Duitse functionarissen. De groep treedt ook op als politiemacht voor de minister van justitie in gevallen Er ,s n0S geen beschuldiging tegen hein van verraad en spionage. uitgebracht. K.V.P.-P.v.i.A. „De voorzitter van de P.v.d.A., de heer Suurhof, heeft in zijn nieuwjaarsrede ge zegd zo vervolgde mr. Aalberse, „dat an dere partijen er op de duur niet aan ont komen de denkbeelden van de P.v.d.A. het ene na het andere over te nemen. De vraag is daartegenover gerechtvaardigd, of het politieke gedrag van de P.v.d.A. toch niet op belangrijke punten wijzigin gen heeft ondergaan, waaraan de invloed van de christelijke politiek bepaald niet vreemd is. Te denken valt hier aan de gewijzigde houding van de P.v.d.A. ten aanzien van de opzet en de vormgeving van de P.B.O., aan de gewijzigde houding ten aanzien van de bezitsvorming, waarover wij ons alleen maar kunnen verheugen; aan de gewijzigde houding ten aanzien van de nationalisatie van bedrijven en aan de gewijzigde houding van de P.v.d. A. ten aanzien van het loonbeleid, aldus partijvoorzitter Aalberse. De Jury op het Internationale televisie- festival in Monte Carlo, heeft twee televisie films onderscheiden, omdat deze. naar haar mening, het best het wederzijds begrip tus sen de volkeren dienen. De twee films zijn de Japanse „Today still under the clouds" en de Russische „Soviet Cosrnovision". die de ruimU'vluchten van de Russische astro nauten Valentina Teresjkova en Valery Bi- kovski tot onderwerp heeft. OUD-SECRETARIS N.V.V. COEN VAN DER LENDE OVERLEDEN Op 76-jarige leeftijd is gistermorgen In I het centraal Israëlitisch ziekenhuis te. Amsterdam overleden de oud-secretaris van het N.V.V.de heer C. van der J>en- de. In 1917 werd hij bezoldigd bestuur- I der van de tlmmerlledenbond. In 1924 werd hy gekozen tot bestuurder vnn het N.V.V. en tevens redacteur van liet N.V.V.-orgaan „De Strijd". Van 1929 tot zyn pensionering in 1949 wan h(J secre taris van het N.V.V De VARA deelt naar aanleiding van het i overlijden van de heer Van der Lende mee: Het overlijden van Oocn van der Lende wordt zeer betreurd door de VARA. weiarmee hij vele banden had. Bij alle strijd voor verbetering van de positie der werknemers verloor hij nooit uit het oog. dat tot een menswaardig be staan ook moeten worden gerekend ont wikkeling en ontspanning, het deel heb ben aan wat kunst en wetenschap de mensen kunnen bieden. Misschien is het wel ook die belangstelling voor het cul turele werk. die hem noopte de oprich tingsvergadering van de VARA op X november 1925 bij te wonen, niet alleen als vertegenwoordiger van het N.V.V., maar ook uit persoonlijke belangstelling. Hij werd tot bestuurder gekozen. Hij schreef dikwijls teksten voor zeer uiteenlopende programma's en bracht socialistische kunstenaars in contact met de radio. Toen hij als secretaris van het N.V.V. werd gepensioneerd, kwam aan zijn hoofdbestuurslid maatschap bij de VARA een einde. Om het contact met mensen als Van der Lende te kunnen blijven onderhouden, besloot de verenigingsraad van de VARA in een extra vergadering op 7 januari 1951 tot een statutenwijzi ging. waarbij is ingevoerd het „lidmaat, schap van verdienste". In diezelfde ver gadering benoemde de verenigingsraad Coen van der Lende tot „lid van ver dienste"'. Hij was het eerste lid van dit instituut marineofficier Jacques Wo- en is dit ook het langste gebleven. ringer, hoofd van de afdeling pers en propaganda in Frankrijk van de O.A.S., nnnnnnn^nr gearresteerd, zo is van de zijde vai Het Wereldgebeuren Onversaagde senator Senator Margaret Cnase Smith is niet de eerste vrouw in de geschiedenis der Verenigde Staten, die haar zinnen Dit is mej, mr. T. de Jongde eerste vrouwelijke politiecommissaris van A sterdam. Frans officier gearresteerd de politie gemeld. De arrestatie van de 42-jarige officier, dei tien dagen geleden plaats had, was geheim gehouden om zijn medeplichtigen niet te alarmeren. Een Spaanse stoet trok vrijdag middag over de Dam in de hoofd stad naar het stadhuis: namens de gezamenlijke Spaanse sinaasappel- kwekers werd een hoeveelheid si naasappelen aan het gemeentebe stuur aangeboden ter verdeling onder ziekenhuizen en/of charitatie ve instellingen in Nederland. Hier trekt de ezelkaravaan over de Dam. (Van onze radio- en t.v.-redactie) ..aar wy vernemen zal de Amsterdamse politie vanavond een extra be waking instellen in en rond het gebouw FTascati, waar het t.v.-program- ma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" zal worden uitgezonden. De presentatoren van liet programma krijgen een geleide. Deze maatrege len zijn getroffen, omdat er rekening mee wordt gehouden dat er mogelijk personen zullen opdoemen die het. programma in de war willen schoppen of de presentatoren willen schandaliseren. Minister Biesheuvel deelt Eerste Kamer mee Het bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft overeen- ;temming bereikt over de grote lij nen van een regeling inzake be drijfsbeëindiging. Minister Bies heuvel heeft dit van zijn ambtelijke vertegenwoordigers in dit bestuur vernomen en deelt er in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp be treffende het fonds het volgende mede: Het bestuur wil voor de beëindigings vergoeding in aanmerking doen komen landbouwondernemers van 55 middekl een bepaald maximum (de ge dachten gaan voorshands uit naar een bedrag van 6500) niet hebben over schreden. De hoogte van de vergoeding zal afhan kelijk zijn van de leeftijd van de be trokkene: naarmate de ondernemer jon ger is zullen zijn mogelijkheden om na bedrijfsbeëindiging nog een zeker inko men te venverven, groter zijn. Het be stuur stelt zich voor de hoogte van de vergoeding uit te drukken in een zeker percentage van het op het moment van uitkering geldende landarbeidersloon. De vrijkomende grond zal een ver antwoorde bestemming moeten krij gen (ofwel door toevoeging aan be staande land- of tuinbouwbedrijven ofwel door ingebruikneming voor een niet-agrarisch doel) en de bedrijfsge bouwen zullen hun agrarische be stemming moeten verliezen. Buiten ruilverkavelingsgebieden zijn zy, die hun bedrijven beëindigen, vrij gega digden te zoeken voor de vrijkomende grond. Dit echter onder goedkeuring van 'le* bestuur, dat daarbij geadviseerd ouder, die aan een aantal voorwaarden wordt door een provinciale commissie, voldoen en hun bedrijf willen beëindigen onder afstoting van de by hen in ge bruik zijnde grond. Hun inkomen moet de laatste jaren ge- Binnen ruilverkavelingsgebieden (in uit voering of in actieve voorbereiding) wordt gedacht aan overdracht uitslui tend aan de stichting beheer landbouw gronden tegen verkeerswaarde. met mo gelijkheid van beroep ten aanzien van de prijs op het bestuur, dat ook hierbij geadviseerd wordt door een provinciale De ondernemer zal, om voor de beëin digingsvergoeding in aanmerking te kunnen komen, zijn hoofdberoep in de land- of tuinbouw moeten hebben en van een bepaalde peildatum af als zo danig ook zelfstandig ondernemer moe ten zijn geweest. Aan de grootte van zijn bedrijf en van zijn eventueel ver mogen zal geen grens worden gesteld. Het bedrijf zal moeten liggen buiten een uitbreidingsplan waarbij de grond een niet-agrarische bestemming heeft ge kregen. Hij zal zijn bedrijf definitief moeten op heffen en voortaan de land- of tuinbouw niet. meer bedrijfsmatig mogen uitoefe nen. Er zal een algemene hardheids clausule komen voor byzondere geval len waarin niet aan alle formele vereis ten. maar wel aan de bedoeling van de regeling zal zijn voldaan. Verschillende onderdelen van de regeling zullen nog nader moeten worden uitge werkt en de geenszins eenvoudige mate rie zal in een voor besluitvorming vat bare vorm moeten worden gegoten. Communistisch komplot ontdekt in Honduras De Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft medegedeeld, dat in Hon duras een communistische samenzwering de regering omver te werpen, is ontdekt. Er hebben verscheidene arres taties plaatsgehad. Er werd onder meer een krachtige radio zender in beslag genomen, die in recht streekse verbinding met Cuba, Moskou en Peking stond. Ook werden documen ten gevonden, waaruit bleek dat op een particulier vliegveld in Honduras ver sterkingen uit Cuba zouden worden af geworpen. Honduras heeft de O.A.S. niet ingrijpen gevraagd voor de Republikeinse kandidatuur se rieus wordt genomen, omdat zij een gro te persoonlijkheid is in het Amerikaanse voor zijn dood van haar Zij hoeft groot gezag in de senaatwaar zij haar onafhankelijkheid tot elke prijs handhaaft. Een aardig voorbeeld van haar integriteit dateert uit 1950. Senator Smith reisde op een fraaie zomerdag in gezelschap van de beruchte senator McCarthy naar het purlcmcnt in Washington. Zij was voor haar doen blijkbaar bijzonder stil. want de com munistenjager McCarthy vroeg waarop zij toch zo zat te broeden. „Ik ga ©en toespraak houden over jou en je zult het geen aardige toespraak vinden", zei mevrouw Smith ronduit McCarthy werd daarop kwaad en hij waanv huwde zijn collega, dat hij ais leider van de Repu blikeinse delegatie van de staat Wiscon sin naar de conventie al zijn Invloed zou aanwenden orn te voorkomen, dat me vrouw Chase Smith kandidaat zou wor den gesteld voor het vice-presidentschap. De senator lapte de waarschuwingen echter aan haar laars en even later stak zij een gloedvolle rede af. waarin /.ij McCarthy ongenadig de les las. „Het land heeft behoefte aan een over winning van de Republikeinenzei zij, ..maar ik zou mijn partij niet graag de zege zien behalen met behulp van de vier ruiters van vrees voor laster, onwe tendheid. dweepzucht en valse beschul digingen". Zij kreeg de steun van nog zes senators. McCarthy probeerde hen belachelijk te maken als „Sneeuwwitje en de zes dwergen", maar vier jaar later was het gedaan met zijn carrière. Mevrouw Smith nam in 1940 de plaats van haar juist gestorven man in, in het Huis van Afgevaardigden. Acht jaar later werd zij gekozen tot lid van de Senaat na een geslaagde campagne tegen drie mannelijke medekadidaten, onder wie twee miljonairs. In 1960 werd zij nogmaals voor de Senaar gekozen met een meerderheid van 97.000. Deze successen, behaald zonder kapitaal of machtige organisaties achter zich. wa ren bewijzen" van de achting die zij bij de kiezers geniet en hebben ongetwijfeld haar zelfvertrouwen gesterkt, dat nodig is om mee te dingen naar het hoogste ambt in de westelijke wereld. Men kan niet zeggen, dat mevrouw Smith geboren werd met een gouden lepel in de mond. Haar vader was kapper in een slaperig provinciestadje in de staat Maine. Skowhegan. Zij heeft gewerkt als kappersbediende in de zaak van haar vader, in een warenhuis, als onderwijzeres, telefoniste en verkoop ster. In 1934 trouwde zij met Clyde H. Smith, die korte tijd later lid van 'het Huis van Afgevaardigden werd. De samenwerking met haar man gaven haar de ervaring en bekendheid, waar mee zij hem in 1940 na zijn dood ten gevolge van een hartaanval dadelijk kon opvolgen. In het congress heeft zij zich doen kennen als een onafhankelijke per soonlijkheid die stemde volgens haar eigen overtuigingen, die niet steeds overeenkwamen met de overtuigingen van haar partij. Zij beschouwt zich als een figuur van het midden, die nu eens meegaat met de conservatieven, dan weer met de progressieven. In het Huis stemde zij voor de Taft- Hartleywet, die door de progressieven beschouwd werd als nadelig voor de ar beiders. Zij stond echter aan de zijde van de progressieven tegen de commis sie voor anti-Amerikaanse activiteiten. In de Senaat stemde zij voor een con servatief voorstel om de bevoegdheden van de president te beperken (het amen dement Bricker), maar eveneens voor de door conservatieven gehate federale in menging in onderwijszaken, op het ge bied van de burgerrechten en van "de minimumlonen. Zij is voorstandster van hulp aan het buitenland, maar zou deze geleidelijk verminderd willen zien. Het is niet bekend, of mevrouw Smith een kandidatuur voor het vice- presidentschap zou willen aanvaarden, als de partij haar niet als kandidaat voor het presidentschap zou wensen. Sinds 1924 zijn tien vrouwen kandiaaat- vice-president geweest zonder veel suc ces. Mevrouw Smith is In het verleden ook enige keren voorgesteld als moge lijke kandidate voor het vice-president schap. Zij is er niet op ingegaan. Toen er in 1952 sprake van was, dat zij met president Eisenhower de verkiezings strijd zou ingaan tegen de democraat Truman, antwoordde zij op een vraag van een journalist, wat zij zou doen als zij op het goede morgen wakker zou worden in het Witte Huis: „Me vrouw Truman mijn verontschuldigingen aanbieden en naar huis gaan". Koninklijk gezin naar Innsbruck H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Mar griet zullen vandaag naar Oosten rijk vertrekken om daar een ge deelte van de olympische winter spelen in Innsbruck bij te wonen, zo wordt van gezaghebbende zijde Z.K.H. prins Bernhard, die jl. zon dag voor een privébezoek naar Zwitserland is vertrokken, za\ zich vandaag vanuit Zwitserland even eens naar Innsbruck hegeven om zich bij de andere leden van het koninklijk gezin te voegen. H.K.H. Prinses Irene, die nu drie weken in Spanje heeft vertoefd, zal zich dit weekeinde van Ma drid uit naar Innsbruck begeven. Het koninklijk gezin zal in het gloednieuwe hotel ..Tyrol" ver blijven. dat tegenover het stadion van Innsbruck is gebouwd. Eige naar van dit hotel is Erwin Goud- winsky, een goede bekende voor het koninklijk huis. Hij is lange jaren eigenaar van het hotel „Zurser Hof" in Sankt Anton ge weest, dat menigmaal door leden van het koninklijk huis op hun wintervakanties is bezocht. Zoals bekend verklaarde de heer Goudwinsky vorige maand tegen over Nederïandse journalisten. dat koningin Juliana zich bij de Oos tenrijkers de titel van ..first ski lady" had verworven wegens haar vaardigheid in de skisport. Mevrouw Margaret Chase Smith ...kandidate voor kandidatuur... (Van onze Haagse redactie) De werknemers, die meer dan 9000 gulden per jaar verdienen, zullen met ingang van 1 maart a.s. over dat deel van hun inkomen, dat deze 9000 gulden overtreft, een bijslag krijgen van 6.6 procent tot een ma ximum van 125,40 per jaar of 10.45 per maand. De Stichting van den Arbeid heeft het college van rijksbemiddelaars geadvi seerd voor deze bijslag een algemene vergunning te geven. De vergunning zal binnenkort in de staatscourant worden gepubliceerd. De bijslag heeft ten doel de financiële gevolgen op te heffen, die voortvloeien uit de verhoging van de premie-inkomensgrenzen met betrekking tot de A.O.W.- en A.W.W.-wetten van 9000 tot 9800 gulden met ingang van 1 januari 1964 en van 9800 tot 10.900 gul den op 1 april 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3