houdt Concentratie op Terneuzen gevaar in voor rest van de streek Jury was grillig, maar Sjoukje zeker van titel Koninklijk goud voor CL Louisse in Goes Elk volk krijgt toneel, dat het verdient" Reactie van Oost-Zeeuws-Vlaamse burgemeesters Beslissend voor: 38,4 punt Lydia Skoblokova won voor de tweede maal olympisch goud Sjoukje start zondag als 27e N.V. Delta Chemie niet nalatig Hogere premies voor autoverzekering Grote waardering voor vele werk Loudi Nijhoff en Bernard Droog Amsteidijk ramt Duitse coaster 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 „Als er ergens regen valt druppelt het in de omgeving" Hoe denkt men in gezaghebbende kringen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen over de waarschu wende toon, die Terneuzens bur gemeester mr. H. Rijpstra don derdag in de gehouden nieuw jaarstoespraak meende te moe ten laten horen inzake de voor genomen ratiobouw van 960 woningwetwoningen? Men kent de plannen. Een combinatie van aannemers (de n.v. „Vlaco") wil die woningen in vier jaar tijd realiseren in alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten, met uit zondering van Terneuzen. Donderdagavond zei burgemeester Rijp stra, dat de rijks- en provinciale overheden goed in het oog zullen moeten houden, dat dit van realiteits zin getuigende plannen zijn, dus ge baseerd op een reële woningbehoefte in die plaatsen. Hij zei het onjuist te achten, als de plannen zouden zijn gebaseerd op de industriële ontwik keling van de gemeente Terneuzen. Volgens mr. Rijpstra moet het stre ven zijn gericht op voorlopige con centratie in Terneuzen en eerst als zulks niet meer mogelijk zou zijn, een overgang tot decentralisatie. Wij hebben over deze aangelegenheid de meningen eens gepeild van een aantal Oost-Zeeuws-Vlaamse burge meesters, omdat zij direct zijn be trokken bij deze ratiobouwplannen. Inhalerig „Ook als het een andere gemeente dan Terneuzen betrof, zou ik het er niet mee eens zijn," vertelde ons burge meester A. L. S. Lockefeer van Hulst- „Zet maar gerust in de krant, dat ik het een beetje inhalerig vind", zo voegde hij eraan toe. Zijns inziens toont de randstad Holland duidelijk, dat men met concentreren niet te ver moet gaan. „Spaar ons van een naar de hemel bouwen. Dat heeft Zeeuwsch-Vlaanderen bepaald niet nodig", aldus de burgemeester van Hulst, die meer heil ziet in een ge lijkmatige harmonische ontwikke ling, waarvan de gehele streek kan profiteren. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zei de concentratiegedachte van zijn Terneuzense collega wel te kunnen begrijpen. „Maar men moet een der gelijke zaak niet op de spits drijven, waardoor men het tegendeel zou kun nen bereiken". Ook hij is van me ning. dat de aanwijzing van Terneu zen tot industriekern profijten kan afwerpen voor de gehele streek. „Als Axel een dergelijk onhoudbaar standpunt zou huldigen, zou deze ge meente alle 960 woningen wel kun nen gebruiken voor de werknemers, die op de Nederlandse Stikstofmaat schappij staat op grondgebied ran Axel) werkzaam zijn", aldus burgemeester Van Dijke. Zijns in ziens behoeft men zich over de reële behoefte geen zorgen te maken. Trouwens anders zouden rijk en pro vincie aan het plan zeker niet hun goedkeuring hechten". Axel's burgemeester ziet ook wel de voordelen ran het creëren van een grote stad, maer met dat verlangen moeten de andere gemeenten niet afgegrendeld worden. GROTE BERGINGSOPDRACHT VOOR WIJSMULLER Het zevenhonderd ton metende bergings vaartuig „Help" van het bureau Wijs muller In IJmuiden is momenteel bezig in de haven van Haifa een zestal wrak ken, die daar sinds de afgelopen oorlog hinderlijke obstakels vormen, te ruimen. Eerdere pogingen door andere maat schappijen gedaan, hebben geen succes gehad. De Nederlandse bergingsmaat schappij heeft hiermede een miljoenen contract verworven zo is d«jor de heer A. Wijsmuller bekendgemaakt. De „Help" kon naar Israël vertrekken, omdat het ruimen van obstakels tussen de pieren van IJmuiden tijdelijk Is ge staakt. Men wil daar eerst de nieuwe pieren afbouwen, voordat men met dat werk voortgaat. Het kan dan in rusti ger water gebeuren. Hogere omzet bij Co-op Nederland Hoewel de omzet der bedrijven van Co-op Nederland in 1963 nagenoeg 20 pot- noger lag dan in het jaar daar voor zal het netto-overschot niet hoger zijn dan in 1962. De voornaamste oor zaak daarvan is de ook in 1963 aanzien lijk gestegen loonkostenfactor. Daar naast heben ook de verhoogde reclame activiteit en de uitgifte van de 7 pet. spaarobügaties grotere bedragen ge vergd, zo heeft de directeur van Co-op Nederland, de heer W. Hoogenkamp, meegedeeld. Voor 1964 staat een verdere stijging van de loonkosten vast. Ten aanzien van de compensatiemogelijkheden daar van heerst nog onzekerheid. Otschoon Co-op Nederland het nieuwe ;aar niet ombekornmerd is ingegaan, vertrouwt de directie toch de positie van de cen trale coöperatieve instelling te kunnen behouden en versterken. Bod op waterleiding aandelen Naar het A.N.P. verneemt wordt door het waterleidingbedrijf Midden-Neder land een bod uitgebracht op alle uit- Waterleiding Maatschappij Compag- staande aandelen van de Utrechtsche nle des Eaux d'Utreeht S.A.) gevestigd te Luik. ten bedrage van B.frs. 2665 Ïsr aandeel in contanten, egelijkertijd wordt eveneens door het waterleidingbedrijf Midden - Nederland een bod gedaan op alle uitstaande aan delen van de N.V. Drinkwaterleiding Maatschappij voorheen N.V. Arnhem- sche Waterleiding Maatschappij, ten bedrage van 275 procent in contanten. Een bericht terzake aan de aandeel houders wordt maandag gepubliceerd. „En dat proef ik er toóli uit", aldus de heer Van Dijke. „Nogmaals, als een bepaald gebied kernfaciliteiten worden toegekend, dan wil men daar mee tevens de streek verder ont plooien en niet om zeep helpen. Ik wil daarmee niet beweren dat zulks de bedoeling van Terneuzen is, numr het gevaar is aanwezig". Delicaat ,Een delicate aangelegenheid, maar toch wil ik wel zeggen dat ik het standpunt van collega Rijpstra niet deel, zo zei Vogelwaarde's burge meester P. J. G. Molthof. Zijns in ziens zit in die concentratie een ge vaar voor het afromen van het plat teland. Overigens kon hij de wens- gedachte vanuit Terneuzens' stand punt bezien, wel volgen. De ratio- bouw-wonlngen voor zijn gemeente zijn bepaald niet bedoeld en gericht op de Industriële ontwikkeling van Terneuzen. Wij varen ook al In een industrieel schuitje, zij het dan in bescheidener mate, aldus burgemees ter Molthof, die trouwens in zijn vorige week gehouden nieuwjaars rede al stelde, dat de industriële ont wikkeling in Vogelwaarde valt of staat met de woningvoorziening. Zelfs voor vervanging van krotwo ningen biedt het ratio-bouwplan nog niet voldoende soulaas. Burgemeester J. van Wijk van Zanm- slag herhaalde hetgeen hij reeds don derdag jl. heeft gezegd, namelijk dat hij het ratio-bouwplan van hnrte toejuicht. „Ik zal beslist niet. wakker liggen met de vrees dat het plan niet zal doorgaan", zo zei hij. En voor wat betreft de op Terneuzen ge richte plannen zei hij: „Als het er gens regent, druppelt het ook in de omgeving. Zijns inziens moet de pret van wonen in een grote stad van één tweehonderdduizend inwoners betwijfeld worden. In de randstad Holland geeft men handen vol nit om buiten de rook ran stad en industrie te kunnen wonen", aldus burgemees ter Van Wijk van Zaamslag. VERBAZING IN INNSBRUCK Na de dramatische, onverwachte neder laag van het Duitse paar Marika Kilins Hans Jurgen Baumler bij het paar- rijden zei een Duitse official grimmig: „Het volgend slachtoffer van de jury is Sjoukje Dijkstra". Het klonk ons en ie dereen, die avond als een nogal belache lijke en emotionele uiting van teleurstel ling en sarcasme in de oren. En nu dt verplichte figuren der dames achter de rug zijn en Sjoukje Dijkstra met een mooie voorsprong van 38,4 punt op haar felste belaagsters Regine Heitzer (Oos tenrijk) en Petra Burka (Canada) de kür van zondagavond tegemoet kan zien, wa gen wij het erop te voorspellen, dat Sjoukje niet het slaohtoffcr van de jury zal worden. Maar tijdens de dikke tien totaal in beslag hebben genomen, heb- uur, die de vijf verplichte figuren in ben wij echter toch wel eens aan de uit spraak moeten terugdenken. Er zijn bij de beoordeling der paragra fen en lussen van de dertig deelneem sters aan de olympische wedstrijd weer vreemde dingen gebeurd en lang niet al tijd waren de luimen en grillen van de dames en heren te verklaren. Zo bleek de Oostduitse heer Bauch, uiterlijk een vriendelijk, zachtaardig huisvader, om de een of andere reden iets tegen het rijden van Sjoukje te hebben, Na twee figuren stond zij op herr Bauchs lijstje elf pun ten op Regina Heitzer achter. „Zou ie nu nog altijd boos zijn, omdat Sjoukje tweemaal een Oostduitse invitatie heeft afgeslagen?" was o schande de vraag in de omgeving van onze favoriete. Maar wat mankeerde de Engelse me vrouw Davis dan wel, die Sjoukje op dat moment op de derde plaats achter Petra Burka en Regina Heitzer had staan? Het waren allemaal raadselen en het zijn het nog, alleen nu zijn zij niet meer be langrijk, want Sjoukje Dijkstra heeft de schoolfïguren beëindigd met het plaats- cijfer 9,5. Alleen de heer Bauch kon niet tot een eerste plaats komen en laat haar met 119.9 punten voor beiden de plaats delen met Regine Heitzer. Zo bont durfde zelfs de heer Kucharz, Regine's landgenoot het niet te maken. Hij had namelijk al gekozen Sedert de grote dagen van Sonja Henie is het niet voorgekomen, dat een rijder of rijdster met een dergelijk mooi plaats- cijfer aan de kür heeft mogen begin nen. Zelfs de Amerikaan Dick Button, moest hei destijds met ongunstiger cij fers doen. Sjoukje sloeg haar slag in het derde en vierde figuur, respectievelijk de paragraaf tegendrie en de paragraaf dubbeldrie, beide grote figuren, die haar uitstekend liggen. Na de vijf verplichte figuren voor de olympische spelen tellen maar vijf tegenover wereld- of Europese kam pioenschappen zes verplichte figuren heeft onze landgenote Sjoukje Dijkstra een voorsprong van 38,4 punt op nummer twee, de Oosten rijkse Regina Heitzer. De 24-jarige lerares uit Chelyabinsk, Lydia Skoblikova, heeft vrijdagavond voor de tweede achtereenvolgende keer vanaf de hoogste trede van het erepo dium in het ijsstadion stormachtige toe juichingen in ontvangst kunnen nemen. En zoals het er op dit moment uitziet zal het erepodium voor haar een ver trouwde plaats worden. Na het behalen van de gouden medaille op de 500 m op de eerste dag van de olympische schaatswedstrijden voor dames, zette zij vrijdag haar reeks triomfen voort met. een overwinning op de 1500 meter. In haar schaatsverleden staan twee olym pische kampioenschappen (op de 1500 en 3000 m) opgetekend, alsmede een wereldtitel- De kansen van de blonde Russin op vier gouden plakken staan nu wel zeer hoog genoteerd. Het zal de eerste maal in de geschiedenis van de olympische winterspelen zijn dat bij de schaatswedstrijden het te veroveren goud door één persoon wordt ingepalmd. Het zit er in cn zij zou daarmee grote figuren uit de schaatshistorie als de Noren Ivar Ballangrud en Hjalmar An dersen, die beiden op olympische winter spelen (van resp. 1936 en 1952) driemaal goud behaalden, overvleugelen. De uitslag van de 1500 m was: 1. en olympisch kampioene Lidia Sko blikova (Rüsl.l. 2 min. 22.6 sec. (nieuw olympisch record); 2. Kaija Mustoncn (Finl.) 2.25 5; 3 Berta Kokolzewa (Rusl.) 2.27.1; 4. Kim Song Soon (Noord-Korea) 2.27.7; 5. Helga Haase (Did.) 2.28.6', 6. Christina Scherlin (Zweden) 2.29.3. Onze landgenote Willy de Beer maakte op de 1500 meter een tijd van 2 minuten en 34 seconden, waarmee zij ex aequo als zestiende werd geklasseerd. De stand na de verplichte figuren ziet er als volgt uit: 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 1113.2 pnt, plaatscijfer 9,5; 2. Regine Heitzer (Oost.) 1074.8 pnt, plaatscijfer 20; 3. Pe tra Burka (Canada) 1050.2, 27,5; 4. Miw« Fukuhara (Japan) 1019,2. 41; 5. Nicole Hassler (Fr.) 1015,2, 47,5; 6. Christine Haigler (V.S.) 1000,9, 53; 7. Sally Ann Stapleford (G.B.) 976,4, 73; 8. Peggy Fle ming (V.S.) 968,6, 81; 9. Albertina Noyes (V.S.) 951,3, 88; 10. Shirra Kenworthy (Can.) 956. 93. Sjoukje heeft gelukkig geloot. Voor haar kür, die zij op zondag a.s. moet rij den komt zij pas als 27e aan de start; dat in tegenstelling tot Grenoble, waar haar concurrenten na haar kwamen. Niet-communisten in China worden „opgevoed" Vooraanstaande niet-communisten in de Chinese volksrepubliek zullen aan een intensievere en meer systematische Ideo logische „opvoeding" op het gebied van de communistische partijpolitiek worden onderworpen. Een hiertoe strekkend tweejarenplan werd woensdag door de permanente commissie van de politieke raadgevende vergadering van communistisch-China aangenomen, aldus is door het orgaan van de acht Chinese democratische par tijen, de „Kwanming Daily" bekendge maakt. Verjaardag prinses Prinses Beatrix heeft haar zesen twintigste verjaardag gisteren in eigen kring gevierd. Gistermorgen was zij op haar buiten Draken- sleyn. Na de middag vertrok zij naar Soestdijk. waar zij de rest van dc dag doorbracht. B. en w. van Vlaardingen hebben geant woord op vragen van het gemeente raadslid mevrouw L. van Duijn-Spruijt volksgezondheid in de Tweede Kamer, als zou de N.V. Delta Chemie geen hin derwetvergunning hebben gevraagd voor de loods waarin op 5 november brand uitbrak. B. cn w. maken in hun antwoord de vragenstelster er op attent dat de staatssecretarissen gesproken hebben over de eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabrieken en niet over de N.V. Delta Chemie. De brand heeft gewoed in de afgescheiden helft van de loods die voor de N.V. Delta Chemie in ge bruik was. Dit deel werd uitsluitend voor opslag gebruikt en b. en w. menen dat daarvoor geen vergunning ingevolge de hinderwet behoefde te worden Inge diend. De E-N.C.K. die in haar deel van de loods aanvankelijk zwavel opsloeg maar er later een zwavelsmeltoven plaatste, pleegde wel een verzuim, dat overigens inmiddels is hersteld. B. en w. achten derhalve geen nalatig heid aanwezig bij de N.V. Delta Chemie. Henri van Booven overleden De literator Henri van Booven is op 86- jarige leeftijd in een zickenhnis in Den Haag overleden. De heer Van Booven, die sedert 1936 in Rome woonde, was vorig jaar tijdens een bezoek aan fami lieleden in Nederland ziek geworden. Hendrik Alexander Cornelis van Booven werd in Haarlem geboren. Hij ging naar school in Den Haag, waar hij een tijdje in de boekhandel werkte alvorens naar midden-Afrika te gaan. Nog onderweg naar de plaats van bestemming kreeg hij op de Kongorivier last van tropische ziekten, zodat hij moest repatriëren. Hij vestigde zich in Hilversum, waar hij zijn boek „Tropenwee" schreef en o.m. jour-' nalistieke werkzaamheden verrichtte, o.m. als medewerker aan de kunstredac tie van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. In 1936 vestigde hij zich in Rome, van waar uit hij zeer veel reizen ondernam. Henri van Booven heeft in Nederland ook bekendheid gekregen als oprichter van de Nederlandse Rugbybond en als propagandist voor hockey. Euratomcontract „Excerpta Medica" Euratom heeft met de stichting „Excerp ta Medica" te Amsterdam een contract gesloten voor organisatie van de weten schappelijke documentatie op het gebied van de nucleaire geneeskunde. „Excerpta Medica", dat over een grote staf deskundigen beschikt en dat een vooraanstaande plaats in de medische wereld bezit, zal uit de wereldliteratuur op medisch gebied artikelen selecteren die op de nucleaire geneeskunde betrek king hebben. Deskundigen maken er uit treksels van, die in een nieuw maand blad „Nuclear Medicine" zullen ver schijnen, zo heeft een woordvoerder van Euratom bekendgemaakt. Het Euratomcentrum voor informatie en documentatie zal voorts alle bibliografi sche gegevens en excerpten met behulp van moderne elektronische machines verwerken en ter beschikking houden van de geleerden in de gemeenschap. Een internationaal raadgevend comité zal de stichting bij haar werkzaamheden terzijde staat. Adjudant Cl). Louisse liniesvan de gemeentepolitie in Goes lcreeg op de valreep van zijn carrière de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld door burgemeester F. G. A. Huber. De vrouto van de adjudant (geheel rechts) deelde in de hulde. Op de foto is de adjudant in gesprek met zijn korpschef, inspecteur S. E. Sie- bels. (Foto P.Z.C De in Nederland werkende automobiel assuradeuren hebben besloten, met in gang van uiterlijk 1 april 1964 de premies voor de auto-verzekeringen to verhogen. Het percentage van de ver hoging komt uit op ongeveer 10 pro cent. Zy hebben, naar zij mededelen dit besluit voornamelijk genomen wegens externe kostenfactoren. De invoering van deze premieverhoging faat gepaard met een verbetering van e zg. no-claim-korting. Deze korting zal na vijf of meer schadevrije jaren kunnen oplopen tot 30 procent. De be doeling van deze verruiming van de no-olaiim-regeling is, de gevolgen van de premieverhoging voor de goede rij der te verlichten, of geheel ongedaan te maken. Premieverhoging is. volgens de assura deuren, onvermijdelijk, omdat nog afgezien van de per 1 januari 1964 ge realiseerde loonsverhoging in het scha deverzekeringsbedrijf de uitkeringen van automobielassuradeuren als gevolg van prijsstijgingen aanzienlijk zijn toe genomen. Niet alleen zijn de reparatie kosten van automobielen na 1 januari ji. belangrijk gestegen, ook de prijzen van onderdelen staan in sommige ge vallen niet meer in een redelijke verhou ding tot de catalogusprijs van de be trokken auto (de basis waarop de pre mie wordt berekend). De verhoging zal niet alleen een toepas sing zijn op nieuw af te sluiten verzeke ringen of bij vervanging van het motor rijtuig waarop de verzekering betrek king heeft, maar zal ook uiterlijk op de verlengingsdatum van alle lopende automobiel verzekeringen van kracht worden. AFSCHEID VAN POLITIEMAN KONINKLIJK GOUD lag er vrij dagmorgen op het stadhuis van Goes klaar voor adjudant Ch. Louisse van de gemeentepolitie in de Ganzestad. Het was een onder scheiding bij bevordering: na de oorlog werd hem de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Het goud ontving hij op de valreep van zijn carrière, de laatste dag voor hij met pensioen ging. Burgemeester F. G. A. Huber van Goes speldde hem de onderschei ding op tijdens een receptie, die de GEVANGENISSTRAF VOOR VERDUISTERING VAN GELD UIT POSTZAK De Haagse rechtbank veroordeelde don derdag do 87-jarige Haagse chauf feur W. S. L. voor verduistering van 34.700,- uit een postzak tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Voorts wer den de goederen welke verdachte had ge kocht van het geld verbeurd verklaard. Toen op 1 februari de chauffeur de post zakken van het agentschap in de Haagse Bijenkorf had opgehaald, zag hij kans om zonder label en lakstempel te be schadigen een postzak te openen. Hij er een brief uit met de 34.700,-. Bernard Droog „De sociale zekerheid is voor ons acteurs eigenlijk nogal ge vaarlijk. Het is natuurlijk wel heerlijk, maar aan de andere kant mis je natuurlijk wel iets, wat je nodig hebt. Spanning, of zo iets. Ik weet het eigenlijk niet precies". Loudi Nijhoff aarzelt. Ze zat' op het toneel in het Ter neuzense Concertgebouw, waar ze zou optreden in „Terug naar Warschau" van Jan Staal. „Ik weet, dat de jonge acteurs kla gen over de huidige toneelconstellatie en op een heleboel punten ben ik het tegen. Nu hebben we werk in over vloed. De toneelspreiding Dc televi sie. Maar het is erg vermoeiend. Be grijpt U me goed. Ik ben geen te genstander van die toneelspreiding. Integendeel. Ik besef, dat het nood zakelijk is. Maar je moet er veel door reizen. 's-Avonds spelen, heen en te rug in de bus. Overdag repeteren aan een nieuw stuk en dan daar tussen door nog opnamen voor de televisie. Een stuk als gisteravond bijvoorbeeld, dat ik voor de t.v.-gespeeld heb. Die rol heb ik in de trein moeten leren. Het meest ideale zou zijn, zoa.ls nien dat heeft in Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Zo dat elke stad zijn thea ter heeft met een troep, die er zich vestigt. Nu wil iedere stad hier zijn schouwburg hebben. Natuurlijk wil len ze die hebben. Maar wij reizen maar". Wenen Loudi Nyboff weet waarover ze spreekt, als ze het heeft over het to neel in het buitenland. „Ik heb In We nen mijn opleiding genoten", zegt ze, „Ik heb er nog gespeeld. Het was echt myn bedoeling Duits actrice te wor den. Maar toen kwam Hitier aan de macht en ben ik weer terug naar Ne derland gegaan. Ik ben er nu blij om, want Ik speel hier graag". Loudi Nijhoff behoort nu tot een van de meest gewaardeerde actrices zowel in het blijspel als in de wat dramati scher stukken. Zelf heeft zij geen voorkeur voor een bepaald genre st.ukken. „Nee, als het maar goed is", glimlacht ze. „Dit stuk van vanavond is bijvoorbeeld een heerlijk stuk om te spelen. We hebben er dan ook veel succes mee gehad. Ik geloof, dat we zo Langzamerhand tegen de vijftigste voorstelling aanzitten. Ik hoop, dat het vanavond hier ook succes zal hebben. Maar daar kom ik weer terug op mijn onderwerp van zo straks. Kijkt U eens om U heen. Dit toneel is eigenlijk veel te klein. Voor het toneel hoort Ln dit. stuk een gazen scherm, dat de woonkamer afsluit van de straat. Dat hebben we hier niet. Het podium hoort wat hoger te zijn. Je moet je meteen weer omscha kelen. Gelukkig is hier verder alles prima in orde. maar we komen ook wel eens in theaters, waar opeens het licht uitvalt en waar nog allerlei an dere dingen ontbreken. Allemaal slor dige dingen. En daar worden we doodzenuwachtig van. Dat is toch lo gisch". En dat Loudi Nijhoff niet van slordigheden houdt is duidelijk. „Nu moet U me excuseren", zegt ze, „want Ik moet nu even nagaan, of alles er wel ligt". Bernard Droog heeft ook een duide lijk standpunt over de zaak van het hedendaags toneel. „Als ik zie, dat een man als Ionesco, Becket en Pin tor al meer gewaardeerd worden, valt het best niee", zegt hij. „Maar het is logisch, dat de jongeren kan keren. Dat hebben ze altijd gedaan. Dat hoort er bij. Niet dat ik zo oud ben, ik ben 43 jaar, maar op een ge geven moment raak je van die Sturm und Drangperiode af. Dan ga je begrijpen, dat er een evo lutie gaande is. Die kan je niet met één klap opjutten. Dat is onmogelijk. Maar ik kan me voorstellen, dat de Jongeren ongeduldig zijn. Ik zeg maar zo. elk volk krjjgt zijn toneel, dat het verdient, net zoals het de regering krijgt, die 't verdiend. Bernard Droog ls als hij zo aan het praten la. hei tegendeel van de man op het toneel in Jan Staals stuk. Niets van het schreeuwerige, het grove. Hij ls Ie mand, die zacht, wat geaffecteerd spreekt. Voorzichtig kiest hij zijn woorden. Nauwkeurig gaat. hij na, of hij geen onwaarheden spreekt, of hij zich niet vergist, „Ik kom vaak in Zeeland", zegt hjj. „De eerste keer was in 1946 of wacht nee, in 1945. Ik speelde toen mijn tweede stuk sinds ik aan het toneel ging. Het stuk heette „Oranjchotel". Die voorstelling was in Middelburg in december meen ik, eens even kflken. Het stuk ging op 2 oktober in première, ja. dat moet december geweest zijn. Ik heb er echt een hoofd voor om dit te onthouden". Nauwkeurig kan hij ook do jaartallen geven van zijn loopbaan. Ik zat bij het Zuidnederlands toneel", zegt hij, ..daar ben ik in 1953 weggegaan. Ik ging toen naar Theater. Dat werd toen opgericht. Ik ben er nu dus tien Jaar. Want het was het seizoen 1953- 54. Niet precies tien jaar. want ik ben vorig jaar naar het Nieuw Rot terdams Toneel gegaan. Maar nu ben ik weer terug bij Theater. Niet dat ik zo dol op Gelderland ben, maar het toneelklimaat is er prettig. Ik kom zelf niet uit de streek. Ik ben gebo ren in "s-Gravenhage". T elevisie Ook Bernhard Droog is evenals Loudi Nijhoff veel voor de televisie te zien. ...Ie mag volgens mij niet zeggen, dat televisie een soort toneel in liet klein is", zegt hy. „Het is iets anders. Je moet het vergelijken als een bankwer ker en een instrumentmaker. Nou cn toevallig hou ik erg van meiaal. Dat is geloof ik het verschil. Op het toneel moei. je, „Ik hou van jou", zo zeggen, dat ze het. op de 25e rij ooit nog kunnen horen. Bij de t.v. is dat anders. Je heb daar vaak een camera op nog geen 15 cm afstand van je. Je speelt dan ook niet voor een camera maar met een camera. Dat is een groot, ver schil". Bernard Droog heeft al veel soorten rollen gespeeld. Maar hij heeft, dit in tegenstelling tot Loudi Nyhoff. wel een voorkeur tot een be paald soort toneel. „Het moet eerlijk, open toneel zijn", zegt hij, „Toneel waar publiek bij betrokken wordt, zo als dat vroeger In Griekenland ge beurde en zoals dat in Engeland in de tijd va.n Shakespeare gebeurde. Dat is toneel, Ik hou niet van dal poppenkasttoneel, waar de toeschou wers en jezelf gescheiden kunnen worden door een gordijntje. Ik ont ken natuurlijk niet, dat deze vorm van toneel een functie heeft, natuur lijk is het soms nodig, maar ik hou er nu eenmaal niet van. Gelukkig komt de originele vorm van toneel zo langzamerhand weer terug. Maar ook dal is een kwestie van evolutie. Alles kan niet meteen. Nogmaals. Een man als Arthur Miller kan ook niet bestaan zonder dat Shakespeare er geweest was. gemeente had belegd ter gelegen heid van het afscheid van adjudant Louisse. Het was een feestelijk ogenblik, dat werd meegemaakt door een uitge breid gezelschap. Het voltallige poli tiekorps van Goes, de dames, familie leden van de scheldende adjudant, de Goese wethouders en secretaris M. J. Tali ie, gemeentepersoneel, reini gingsdienst, kwekerij, gemeentewer ken, secretarie en tal van vertegen woordigers uit het verenigingsleven. irgemeester Huber onderlijnde in een icheidstoespraak de goodwill en het respect, die adjudant Louisse publiek wist op te roepen. Met name waardeerde de Goese burgemeester de humor van de scheidende politieman. „Door deze gave kon U met meer genial! dan wie ook uw functie uitoefenen", al dus de heer Huber. Hij maakte er ook gewag van, dat de scheidende adjudant door zjjn optreden veel heeft bijgedragen tot de verbetering van de verhouding tussen het publiek en de politie. Een zaak, die de burgemeester van veel be lang vond, maar waar hij „nog te wei nig van zag". De houding in de oorlog van adjudant Louisse was een ander punt dat in zijn toespraak de aandacht kreeg. „U hebt in die tijd bijzonder goed werk gedaan", zo zei de burgemeester. In de brede belangstelling, die voor deze afscheidsbijeenkomst bestond, zag mr. Huber ook een bewijs, dat het korps en de adjudant in Goes goed staan aange schreven. „Er was tussen de gemeente en U altijd een prettige band", zo ver zekerde hij. De eerste burger van Goes bood enkele geschenken aan: voor me vrouw Louisse waren er bloemen. Lede ogen Met „lede ogen" zag korpschef, in specteur S. E. Siebels adjudant Louis se vertrekken, zo zei deze in zyn speech. Maar voor het afscheid de finitief was. wilde de heer Siebels hem toch nog een pluim op de hoed steken „U hebt een grote populari teit. Wie kent adjudant Louisse eigenlyk niet in Zeeland? Hoewel de dienst voor alles ging, was U nooit streng anibtelyk. We dragen U uls korps een warm hart toe", aldus de heer Siebels, die verzekerde dc afge lopen vijftien jaar „een enorme steun" aan de adjudant te hebben gehad. Een rokertje en een elektrisch scheerapparaat vormden de tastbare blijken van waardering van het korps. Ook de afdeling Noord- en Zuid-Bevc- land van de Nederlandse Politiebond waarvan de heer Louisse voor de oorlog secretaris is geweest - waardeerde zijn werk. Dat bleek duidelijk uit de woor den van voorzitter brigadier Joh. Borrie. De aanbieding van een aktentas onder streepte dit. En ook de districtsrecher che te Middelburg was bij monde van adjudant J. v. d. Werf van mening, dat de scheldende adjudant de lof. die hij lcreeg, verdient. Woorden van dank voor dc hulp van de scheidende politïe-adjudant kwamen ver der van de heer M. Haasdonk, namens de V.V.V. in Goes, de voorzitter van „Hosanna", de heer D. Priester, de re- "ervepolitie in Goes bij monde van de heer A. Koster en van de heer J. Lnport, die „namens velen" de houding van de heer Louisse in de oorlogsjaren ophaalde. „Door middel van uw briefjes hebt heel veel mensen weggehouden uit con centratiekampen". De heer Louisse sprak een met humor doorspekt dankwoord. Waarop vele be zoekers persoonlyk afscheid van hem De tegenwoordigheid vnn geest waarmee aan boord van dc 7648 ton metende vrachtboot „Amsteidijk" van dc Ilolland- Amerika-Lijn gereageerd werd op dc aanvaring met het 1000 ton metende Duitse m.s. „Bari 2" in de haven van Hamburg heeft dit laatste schip voor zinken behoed. Het binnenlopende Nederlandse schip ramde in de nacht van donderdag op vrijdag de uit een havenbekken komen de Duitse boot midscheeps. Door de kracht van de botsing boorde de steven van de „Amsteidijk" zich twee meter in het schip, dat dreigde te zinken. Op de brug van het Nederlandse schip liet. men de telegraaf op „vooruit" staan waar door de „Bari 2" in ondiep water werd gedrukt, Met sleepboothulp probeerde men daarop de beide schepen uit elkaar te trekken. Toen dit niet gelukte brach ten sleepboten beifle schepen naar de Kohlenschiffhafen waar de Duitse kust vaarder van de „Amsteidijk" los werd gebrand terwijl alle beschikbare pom pen op volle toeren liepen Persoonlijke ongelukken zijn bij de aan varing niet voorgekomen. Volgens gezag voerder A. C. Temmermans van de „Amsteidijk" is het ongeluk ontstaan, doordat de „Bari 2" onverwacht vanuit een zijarm van de Elbe dwars de rivier overstak. De Nederlandse vrachtvaarder kon het Duitse schip niet meer ontwij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 30