m Wegen brug Haringvliet niet tijdig gereed Yerseke opende nieuwe kerk gerei gemeente Bouwondernemers nu samen in stichting Christelijke Prinses Ireneschool St-Maartensdijk krijgt andere naam Kleuter legde steen voor poststation Nieuwdorp D£ BILT Bijzondere dienst na jaren plannen ALMANAK Zwolsman-interesse voor flatbouw bij Vwivriie Vlissingen Voorlichtende taak kantoor B.O.U.W." Theater speelde stuk van Jan Staal EXAMENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Als dit jaar de Haringvlietbrug wordt opengesteld, zullen de noordelijke aansluitende wegen niet gereed zijn. Dit betekent, dat ook na het gereedkomen van de brug de veerdiensten van Goeree-Overflakkee over het Haringvliet naar het vaste land van Zuid-Holland niet onmiddellijk zullen verdwijnen. Zo bestaat hot plan do veerdienst Helle- voetsluis-Middelharnis voorlopig te handhaven. Bij do hegrotin«^debat ten in do orovinoiale staten van Zuid-Holland hoeft rredeputoerde A. C. A. Deerenbeok (k.v.p.) dit mee gedeeld. Het te verwachten drukke verkeer zal dit jaar nog allerlei hindernissen ont- moe'en. o.a. de te smalle Baren- drechtse brug. terwijl voorts de nood zakelijke brug over de Oude Maas bii Heinenoord ook nog niet tot stand gekomen is. Aan deze brug heeft de minister van verkeer en waterstaat wel voorrang toegekend. Om het verkeer van en naar Goeree- Overflakkee een uitwijkmogelijkheid te geven, zal de veerdienst Heile- voetsluis-Middeiharnis in stand wor den gehouden. De eilandengemeen- schnn Goeree-Overflakkee hooft in middels haar instemming betuigd met dit voornemen. Zoals gisteren gemeld heeft het. Tweede- Kamerlid ir. S. A. Posthumus p.v.d, a.) over de aanvoerweoen naar de in aanbouw zijnde afsluitdammen en bruggen in het Deltagebied schrifte lijk vraeen gesteld aar. de minister van verkeer en waterstaat. Zo informeerde de lieer Posthumus of de hier on daar gewekte indruk juist is. dat deze aanvoorwegen niet gereed zullen zijn op het moment, dat dam men en bruggen door het verkeer ge bruikt kunnen worden. De heer Posthumus vroeg daarbij on welke wijze de minister een dergelijke si tuatie zou kunnen voorkomen. C. M. Zuijdweg te Oostburg overleden OD receptie A Breskens Tijdens een receptie in het verenigings gebouw „De Uitkomst" tc Breskens ter gelegenheid van het afscheid van ge meenteopzichter D. J. Ornée van Bres kens. is vrijdagavond de heer C. M. Zuydwog te Oostburg plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. De lieer Znijdwce was directeur van de Ge meenschappelijke Technische Dienst Wcst-Zeemvsch-Vlaanderen. De heer Zuijöweg had ook de aan de receptie voorafgaande buitengewone raadsvergadering bijgewoond. Op de re ceptie was hij de tweede spreker. Tij dens zijn toespraak tot de heer Ornée verontschuldigde hij zich. dat hij onwel werd. Hij werd naar een portaal buiten de zaal gebracht, waar dokter A. C. Ossewaarde, die de bijeenkomst had bij gewoond, de dood constateerde. Het stoffelijk overschot werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Burgemeester J. A. Eekhout bracht daarna de aanwezigen op de hoogte van het overlijden van de heer Zuijdweg. Nadat men enkele ogenblik ken stilte in acht had genomen, werd de bijeenkomst geschorst. De heer Zuijdweg werd in de oorlogsja ren directeur van de Gemeenschappe lijke Technische Dienst West-Zeeuwsch- Vlaanderen. die vóór 1960 de naam had Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en Welstandstoezicht. Als lid van de Provinciale Schoonheidscommis sie oefende de heer Zuijdweg samen met ir. A. Rothuizen te Middelburg het wel standstoezicht in West-Zeeuwsch-Vlaan deren uit. De heer Zuijdweg heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor en heeft zijn stempel gedrukt op de herbouw van West-Zeeuwseh-Vlaanderen na de oor log. Hij genoot dan ook hijzonder veel waardering bij de gemeentebesturen. De heer Zuijdweg was 63 jaar. Hij was getrouwd en had geen kinderen. Receptie C.O.A.K. In de Generaal Majoor Berghuyskazerne recipieerden vrijdagavond commandant en officieren van de C.O.A.K. ter gele genheid van de verjaardag van prinses Beatrix. Tal van autoriteiten, onder wie de commissaris van de koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Caseinbroot, werden bij de ingang van de officiers mess begroet door kolonel en mevrouw Pottenboom. SOBER GEBOUW IN STRAKKE LIJNEN Centrale verwarming S AWE MA NV Nedertlraai 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Aeeuwse Aanvulling In ccn van <ie Zeeuwse ziekenhui zen laf), alweer geruime tijd gele den, een collega te herstellen van een blindedarmoperatie. Hij maakte goede vorderingen en mocht zich al spoedig voorzichtig door het gebouw bewegen, waarbij hem direct opviel, dat de toilet ten waren uitgerust met een inge nieus doorspoelmechaniekdat de keuze openliet tussen een lange cu ccn korte trekker. Ter verduidelijking was een druk werkje opgehangen; Grote boodschap; lange trekker, kleine boodschap: korte trekker Daaronder ha<l een bezoeker ge krabbeld: Jn ttoijfelgevallen advies vragen bij de geneesheer-directeur". De gereformeerde gemeente van Yerseke heeft vrijdagavond voor het eerst de bijbel geopend op de kansel van de nieuwe kerk met zijn ruimtewerkende architectuur op de hoek Molenlaan-Breeweg. Dat ge beurde in een bijzondere dienst tij dens het zingen van het tweede vers uit het „Gebed des Heren". Ds. P. Honkoop, consulent van de Yersekse kerkelijke gemeente ver richtte deze symbolische hande ling, waarmee het gebouw in ge bruik gegeven werd voor de weke lijkse erediensten en alle activitei ten in de aangebouwde vergader ruimten. Meer dan duizend belang stellenden, lidmaten en genodigden woonden deze openingsdienst bij. In deze bijzondere gebeurtenis gin gen de gedachten van de Gerefor meerde Gemeente van Yerseke te rug naar het ontstaan van de kerke lijke groepering in het vissersdorp, meer dan honderd jaar geleden. Ds. Honkoop haalde aan het begin van de bijeenkomst de. geschiedenis in grove lijnen op. Hij nam de aanwe zigen in het opvallende kerkinterieur mee naar de tijd, toen een kleine groep aan de zijde van ds. Uedeboer in een reeks van woningen, die tel kens weer te klein bleken met dc erediensten startten. Hoe in 1830 een eigen gemeente werd gesticht, hoe die eerst een kerkje met 120 zitplaatsen bouwde, daarna ruimte kreeg voor 450 kerkgangers, bleef uit bouwen en uitbreiden en hoe mede dank zij de grote stimulansen van wijlen ds. F. Honkoop nu dan eindelijk deze grote kerk kon worden geopend. Het is VLISSINGSE RAAD NAM AFSCHEID VAN DE HEER J. M. VAN BELSEN Gistermiddag heeft de Vlissingse raad afscheid genomen van de heer J. M. van Belsen (p.v.d.a.), die zijn lidmaatschap moet opgeven wegens vertrek naar Am sterdam. Burgemeester mr. B. Kolff herinnerde er aan. dat de heer Van Bel sen bijna anderhalf jaar lid van de raad is geweest, maar dat hij zich in deze korte tijd snel heeft ingewerkt. De heer Van Belsen heeft zich vooral verdienste lijk gemaakt voor personeelsaangelegen heden. In dit verband was hij lid van de commissie van georganiseerd overleg. De heer Van Belsen dankte voor de uit stekende samenwerking en zei het jam mer te vinden te moeten vertrekken, om dat hij besefte, dat Vlissingen aan de vooravond staat van een grote toe komst. In deze vergadering werden ook de geloofsbrieven van de opvolger van de heer Van Beisen, de heer.G. van Oor schot, onderzocht en in orde bevonden. Kisten sinaasappelen voor Zeeuwse tehuizen Ook dit jaar heeft het Sindicato Xacio- nel de Frutos y Productos Horticolas te Madrid Nederland weer met een zen ding sinaasappelen verrast. Het fruit, dat bestemd is voor charitatieve doelein den is door de steden Murcia, Alicante, Valencia, Almeria, Sevilla en Castellon geschonken aan <le burgemeesters van Je provinciale hoofdsteden in Nederland, alsmede aan de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam. In Zeeland arri veren 2 kisten met ongeveer 1000 kg sinaasappelen. Burgemeester mr. J. Drijber van Mid delburg besloot in navolging van zijn imbtgenoot in Amsterdam om de zen ding in de eerste pJaats beschikbaar tc stellen aan kindertehuizen en kinderaf delingen in ziekenhuizen op Walcheren en Züid-Beveland en voorts aan enige bejaardentehuizen, ditmaal te Vlissin gen. Goes en Middelburg. In totaal wer den 22 inrichtingen bedacht. „Tweede pont" Zijpe wegens defect stilgelegd Het zit bij het veer van de R.T.M. aan Zijpe-Anna-Jacobapolder weer niet mee. Vrijdag tegen de middag kwamen er an de eilandkant van deze verbinding 'achttijden voor. die weer tot twee uur aanliepen. Wegens een defect moest de kopiadingboot s.s. „Zijpe" in de loop van de morgen uit de vaart worden genomen. De. andere pont - s.s. „Kram mer" - moest het grote vervoersaanbod daarop alleen zien weg te werken. En dat ging natuurlijk maar moeizaam. De rij auto's aan Zype groeide lot. enkele honderden nieters voorbij de Dorpsweg Bmiiiisse. Soliouwen-Duiveland, op de drempel van de vaste oeververbin ding met het noorden, gaat nog een seizoen tegemoet, met een zware wissel op het geduld.... gebouw. De gemeenteleden hebben met elkaar grote bedragen op tafel gelegd om de bouw te financieren en daarom was het gisteravond feest. Ds. Honkoop had als tekst voor zijn predikatie geko zen Zacharia 2 vers 10: „Juicht en ver blijdt U dochter Sions. want zie Ik kom en Ik zal in het midden van U wo nen. spreekt de Here". Hij bepaalde zijn aandachtig, massaal gehoor bij de god delijke opwekking tot blijdschap uit dit bijbelwoord „Alleen met een kerk zijn we niet klaar. God moet hier wonen", stelde de predikant en hij wees in het bijzonder op de rijke belofte, die deze tekst ligt. Felicitaties Woorden van dank richtte de consulent van de Yersekse Gereformeerde Ge meente tot allen, die op welke manier dan ook aan de bouw van deze belang rijke kerk in Yerseke hebben bijgedra gen. En daartegenover stonden op deze avond de felicitaties, die de gemeente van ver schillende kanten moclit ontvangen. Van de nestor van de predikanten uit de Ne derlandse gereformeerde gemeenten, ds. L. Rijksen. van de buurgemeente te Krabbendijke en van de gemeente te Middelburg via ds. W. Suiker, van de burgerlijke overheid bij monde van bur- femeester A. C. Willemsen. van de an- ere plaatselijke kerken via een toe spraak van ds. H. R. J. Reyenga, de hervormde predikant en van dë eigen kerkelijke lidmaten bij een gelukwens van ouderling J. Gebraad. Van verschil lende zijden waren geschenken binnenge komen. Het was eën sterk getuigende dienst, deze opening van de nieuwe kerk. Vrijdagavond heeft de gerejormeer- de gemeente van Yerseke haar kerkgebouw op de hoek Molenlaan-Breeweg in gebruik ge nomen, een kerkgebouw van bijzon dere architectuur. (Foto P.Z.C.) Zonder een enkele op- of aanmerking is de Vlissingse raad gistermiddag akkoord gegaan met een wijziging van het \ve- deropbouwplan Breewaterstraat, waar onder ook valt de afronding van de be bouwing aan de Boulevard de Ruyter ter weerszijden van de gerestaureerde Gevangentoren. Hier moeten onder meer bunkers worden verwijderd. In het plan kunnen ongeveer 70 woningen, 70 ga rages en 4 winkels worden gebouwd. Naar verluidt zou een dochtermaatschap pij van de E.M.S., waarvan de heer R. Zwolsman directeur is, belangstelling voor dit bouwproject hebben. Inmiddels er een plan zijn ontwikkeld voor de bouw van flats, waarbij 17 koopwonin gen van f 50.000. Dit totale bouwproject zou f 2.500.000 vergen. Nieuwe adjudant bij Goese politie Tot adjudant van de gemeentepolitie in Goes is benoemd brigadier Th. Peeman. Hij volgt in deze functie adjudant Ch. Louisse op. die met ingang van van daag 1 februari is gepensioneerd. De heer Peenran is sinds 9 april 1945 in dienst bij de Goese gemeentepolitie, waar hij begon als hulpagent. Via de functies van agent en hoofdagent werd hij in 1960 brigadier. IN ZEELAND EN BRABANT I sitie op het gebied van de bouwnij verheid in Zuidwest-Nederland te be kleden en nuttig werk te verrichten op het gebied van de public relations". Taken onzer verslaggevei-s). i meer samenwerking te de verschillende orga- n krachten, werkzaam op i de bouwnijverheid Zuidwest-Nederland is in Bergen op Zoom opgericht de neutrale stichting „B.O.U.W." (Bureau van Bouwondei nrers uit West-Brabant (en Zeeland) De stichting, die per 1 januari jl. liaar werkzaamheden is begonnen, beschikt over het B.O.U.W-kantoor te Bergen op Zoom, dat zowel een voorlichtende als een coördiuerende taak op het gebied van de bouw ujjvcrheid heeft. Het kantoor B.O.U.W. staat in con tact met het Bouwcentrum te Rotter dam om van de documentatie en voor lichtingsmogelijkheden van dit cen trum profijt te trekken. De gedach ten gaan onder meer uit naar een fungeren van het kantoor B.O.U.W. als een streekinformatiecentrum, waardoor men voor inlichtingen over de bouwnijverheid en wat daarmee samenhangt m een eigen regionaal centrum terecht kan, dat zich met de specifieke problemen, die zich in het district voordoen, bezighoudt. In dit verband wordt gedacht over het ver richten van research en het geven van cursussen. Ontwikkeling Een samenbundeling van personen en organisaties, die betrokken zijn bij de bouwnijverheid in Zuidwest-Nederland wordt belangrijk geacht gezien de ont wikkelingen in dit gebied, in de E.E.G. en de ontzuiling van de organisaties in ons land. Met samenwerking in deze stichting menen de initiatiefnemers zich te kunnen wapenen tegen de bedrijven elders in Nederland, waarvan het ge vaar dreigt, dat zij de taak van de bij de bouw betrokkenen overnemen en werk nemers wegkopen. Op een persbijeen komst, vrijdagmorgen in Bergen op Zoom. werd deze samenwerking nodig genoemd om te kunnen aantonen, dat de ondernemingen uit het eigen rayon wat tot ontwikkeling moet worden ge bracht, zelf tot stand kunnen brengen. De werkzaamheden van het B.O.U.W.- kantoor te Bergen op Zoom omvatten onder meer voorlichting voor opdracht gevers (overheid, gemeenten, woning bouwverenigingen en particuliere op drachtgevers), het verstrekken van voorlichting aan de leden van de stich ting, op diverse gebieden, als meteriaal lonen, besteksbepalingen. Dit kantoor zal ook juridische voorlichting geven, waarvoor is aangetrokken mr. N. van Ginneken en men wil de secretariaats- werkzaamheden van diverse organisa ties, enz. waarnemen. Voorts wil het bu reau een gesprekscentrum zijn voor overleg om zodoende een „machtige po- Reactie op stap van Prinses Irene De christelijke (hervormde) Prin ses Ireneschool in Sint-Maartens dijk heet geen Prinses Ireneschool meer. Woensdagavond, kort nadat bekend was geworden, dat H.K.H. Prinses Irene was overgegaan naar de R.-K. Kerk, hebben bestuursle den van de Vereniging „School met den Bijbel" de zwart-plastic letters die aan de rode bakstenen gevel van het in 3961 in gebruik geno men schoolgebouw waren beves tigd, eraf gehaald. In een bestuurs vergadering op donderdagavond, die overigens al veel eerder was vastgesteld, werd besloten de naam van de christelijke school te wijzi gen. De christelijke school zal nu vermoede lijk vernoemd worden naar een figuur uit de vaderlandse historie zoals Van Ol den barn evelt of prins Maurils. Maan dagavond a-s. om kwart over zeven houdt de vereniging een vergadering van 'e meer dan 100 leden in de nu naamloze •hooi. Men zal dan over een nieuwe nam beslissen. Onmiddellijk, nadat het pschrift van de school was verwijderd, erd ook een grote foto van de prinses uit de hal weggehaald. In dc plaats daar- hangt nu f-en foto van het koninklijk paar. Schandaal „Ik weet or niets van, ik heb het bij ge ruchte gehoord, maar ik vind het eer schandaal, zet U dat gerust in de krant", verklaarde ons telefonisch burgemeester D. C. Bouwense van St,-Maartensdijk, toen wij zijn mening vroegen over de naamswijziging. „Als het mogelijk was, zou ik ingrijpen, maar ik weet niet of dit kan. Het is een particuliere vereniging, jammer dat ik er niets aan kan aoen. k vind het een belediging van het Ko ninklijk Huis. Om dit zo demonstratief te doen. vind ik erg tegenover het Ko ninklijk Huis". Burgemeester Bouwense achtte het overigens een beleidskwestie van het schoolbestuur. Hij verklaarde niet naar de vergadering van maandag avond te gaan. hij was er ook niet voor uitgenodigd. „Met het schoolbestuur heb ik anders een zeer goed contact". Bij de opening van de school in 1961 was hij wel aanwezig. De voormalige Prinses Ireneschool te St .-Maartensdijk gaat uit van de her vormde gemeente Gereformeerde Bond) in deze plaats. Het nieuwe uit vier lokalen bestaande schoolgebouw- tje werd voorjaar 1961 in gebruik ge nomen. De toenmalige "inspecteur voor het lager onderwijs in de Inspec tie Goes, mr. L. G. Wolff, verrichtte de officiële opening De school telt 148 leerlingen en de hoofdonderwijzer met drie onderwijzers. Voor de nieu we cursus staat de snelgroeiende schooi voor een vijfde leerkracht. Aan de school zai een nieuw klasselokaal worden gebouwd. Dat vertelde ons de secretaris van vereniging „School met den Bijbei", de heer C. Carol, die bevestigde, dal het verenigingsbestuur om genoemde reden een naamswijziging van de school wil voorstellen op de maandag te houden le denvergadering. De uiteindelijke beslissing werd donder dagavond genomen in een vergadering van het bestuur en het hoofd der schoof, de heer J. B. Aarnoudse, die even voor dat het nieuwe schoolgebouw in 1961 ge reed kwam. zijn functie aanvaardde. Of er in 1981 officieel toestemming was ge vraagd om dc naam Prinses Ireneschool te mogen dragen, kon de heer Carol ons niet meedelen, omdat hij in die tijd nog geen lid van het schoolbestuur was. Brief naar Prinses Wel kon het hoofd der school dit bevesti gen: „Destijds heeft het schoolbestuur een brief geschreven met een betreffend verzoek aan het particuliere secretariaat van prinses Irene. Hoewel de naamswij ziging niet mijn zaak is. maar die van het schoolbestuur, ligt het wel in de lijn der verwachtingen, dat nu weer een der gelijke brief zal worden geschreven, om een verklaring te geven van de naams verandering". De wijziging was in over leg met hem gebeurd, aldus zei de heer Aarnoudse De wijziging formuleerde hij aldus: „Als belijdende protestanten betrcur- ren wij ten zeerste de stap, die H.K.H. Prinses Irene heeft gedaan. Om aan dit gevoel min of meer uiting te ge ven hebben wij deze stap genomen. Het is een vreemde situatie, wanneer een protestantse school de naam draagt van een r.-k. bekeerlinge". Maar het is beslist niet bedoeld ais een onsympathiek gebaar", zo ver klaarde het schoolhoofd nadrukkelijk. De heer Aarnoudse vertelde verder nog, ter illustratie van de goede bedoelingen van de schooi, dat er uitbundig gevlagd was op de verjaardag van Prinses Bea- £rix. Vrede De hervormde predikant ds. J. van der Haar, zelf erevoorzitter van de vereni ging. verklaarde, dat hij niet in het da gelijks bestuur van de school zit en dat hij door het bestuur niet in het besluit was gekend. „Ik heb weinig, maar wel goed contact met het bestuur". Zelf had hij het schoolgebouw zónder naam nog niet gezien. „De kinderen kwamen met het bericht thuis. Ik heb er nog met nie mand over gepraat". Hoewel hij geen commentaar wilde geven zei hij wel, dat zijns inziens de school wel Ireneschool had kunnen blijven heten: „dat is toch vrede in het algemeen". Dr. B. Rietveld, voorzitter van de lande lijke Unie „Een School niet; den Bijbel", gereformeerd predikant te Den Haag, zei ons desgevraagd, dat ook hij niets wist van de stap, die de bij deze Unie aange sloten school in St.-Maartensdijk heeft genomen. „Mij is geen advies gevraagd. dit is op eigen initiatief en gelegenheid I gebeurd. Dus ook volledig voor de ver antwoordelijkheid van dit bestuur". Rietveld wees er op, dat liet niet gebrui kelijk is om advies te vragen: „de Unie is niet anders dan een organisatie, die ir het algemeen de zaak van de christelijk* scholen voorstaat. Voor het overige wem ik mij van commentaar te onthouden" Behalve het reeds bestaande contact met liet Rotterdamse bouwcentrum ziet het kantoor B.O.U.W. ook een taalt in liet aantrekken van specialis- r de r tussenpersoon by een onderlinge terieelpooi om een besparing te krij gen in kostbare investeringen, die weer een besparing aan premies zou den opleveren. Met vei-zekeringsinstantics en de juri dische adviseur worden reeds onderhan delingen gevoerd over de materieelpool en de daarbij behorende verzekeringen. Het kantoor wil voorts een beter begrip bevorderen over de taken op het ge bied van de bouwnijverheid tussen archi tecten, aannemers, onderaannemers, le veranciers en fabrikanten. Het kantoor B.O.U.W. komt voort uit een initiatief van de afdeling West-Bra bant van de Ned. Katholieke Aanne mers- en patroonsbond, N.K.A.P.B., die vorig jaar het kantoor stichtte. Men kwam echter tot de conclusie, dat een neutrale .lichting voor de benodigde samen - meer geschikt was. Het kantooi '.V van de N.K.A.PJ3. werd da.:,o ..er 1 december vorig jaar omgezet in een neutrale stichting. In de stichting hebben momenteel de drie initiatiefnemers voor de neutrale stich ting, afkomstig uit de N.K.A.l'.B., zit ting. Het stichtingsbestuur zal elf leden tellen. De overige leden zullen nog wor den aangewezen. De N.K.A.l'.B. omvat 50 leden-aannemers. In liet gehele rayon zyn ongeveer 1000 aannemers werkzaam. Men verwacht 3 tot 400 leden te verkrij gen. Wat Zeeland betreft heeft reeds contacten met organisaties Zeeuwsch-Vlaanderen en rond Goes. Wat de betreffende samenwerking betreft, zei men ons in Bergen op Zoom, dat op dit gebied de provincie Zeeland remmend gewerkt heeft. Momenteel echter is het „klimaat" gunstig voor een verder gaande ontzuiling en samenbinding. KUNST Z.V.U., Tcrneuzen De Nederlandse toneelschrijver Jan Staal verstaat zijn vak: hij weet een rake dialoog te schrijven, hij levert voor een goede compositie en zorgt er voor dat er een typisch „speelstuk" ontstaat Dat betekent in zulke gevallen meestal' dat de toeschouwer sis regel vanaf het eerste begin tot het einde geboeid toe kijkt. En wanneer dan bovendien op een niet al te zuinige, maar toch wel aan onze tijd gebonden manier met het sen- timent wordt omgesprongen, och dan jg er maar weinig meer, waartegen het publiek bezwaar zal hebben. Dat bleek gisteravond: de opvoering van de toneelgroep Theater van Jaa Staals nieuwe stuk „Terug naar War schau" is in Terneuzen goed en hartelijk ontvangen. De intrige is geweven rond drie hoofdfiguren: een Poolse immigran- te, haar Amsterdamse stiefdochter en een opgewekte Amsterdamse koopman type: ruwe bolster goed hart. Deze drie mensen zijn door de auteur niet. een aan Heijerinans herinnerende vlotheid in het leven geroepen, waarbij hij tevens nog een vleugje Pygmalion en Tennes see Williams (Tramlijn Begeerte) bij- mengde. De Poolse vrouw leeft met haar Amsterdamse stiefdochter in een hoofdstedelijke volksbuurt (waarvan de „aanwezigheid" meesterlijk als neven element in het stuk wordt gebruikt) en zij teert op herinneringen. De glorie van het verleden wordt in haar eindeloze gesprekken voortdurend naar voren ge haald en daarbij wordt de werkelijkheid genegeerd. De stiefdochter zou er aan ten gronde gaan, ware het niet dat d« haar zeer toegewijde koopman Le0 Smets grondig en zeer vitaal ingrijpt. Men ziet: mogelijkheden voor een nogal fel aangezette dramatiek te over, waar van Jan Staal wij verzekeren het met de hand op het liart een dankbaar, maar geen hinderlijk gebruik heeft ge maakt. Daardoor én door de voortreffe lijke rolbezetting heeft het stuk een goede indruk gemaakt. Loudi Nijhoff gaf een uitstekende, beheerst-expressie- ve vertolking varn de Poolse Wanda Tarnowska. Haar stiefdochter Annie werd subliem gespeeld door Mia Goos- sen, inderdaad heel knap zoals zij dit meisje uit dit vreemde, zonderling-ge- spleten milieu speelde. Bernhard Droog was een punt-gave Leo Smets en Jan Gorissen een zeer acceptabele Poolse avonturier. Ook de bijrollen ter illus tratie van het Amsterdamse milieu wa ren prima bezet: een aantal rake Bou- berachtige volksscènes waren daarvan het gevolg, waarin onder meer Annie Langenaken excelleerde. Er was een redelijke belangstelling. de K. Dit is de Prinses Ireneschool in l Maartensdijkzoals het nieuwe ge bouw eruit zag enige jaren geleden, toen de school in aanbouw was. (Archieffoto P.Z.C.) ■jtfaiiirmmmm PARMANTIG tikte hy vrijdagmor gen met een blinkende, nieuwe trof fel op een voor kleine handjes zware steen: de driejarige Arjan Dommisse uit Nieuwdorp. Het was een gewich tige gebeurtenis voor het ventje. En straks zal het voorgoed in de muur staan gebeiteld, dat hij dc eerste steen iiecft gemetseld voor het nieu we poststation in liet Bevclandse dorp. Vader en moeder Dommisse Traas, het „postge/.in" van Nieuw dorp, keken het tafereeltje glim lachend aan. Even tevoren had de heer Dommisse zijn zoontje ingefluisterd hoe hij het moest doen, had hij hem geholpen de specie op het langzaam groeiende Voor het praktijkdiploma boekhouden slaagde de heer M. W. Gunter te St.- Annaland. Voor het praktijkdiploma machineschrij- ven slaagde te Bergen op Zoom de heer M. Andriesse Lzn. te Scherpenisse Op de te Bergen op Zoom gehouden exa men slaagden voor het praktijkdiploma machineschrijven de dames C. den Haan, A. de Jonge. C. Moerland. T Polderman, C. Polderman, C. Rijnberg, S. Scherpe nisse en J. Soeters, en de heren M. P van Dijke, W. van Vossen en .1 Quist (met lof) uit St. Annaland. Personenauto reed tegen geparkeerde vrachtwagen Vrijdagochtend omstreeks tien over zes stond op de rijksweg aan de Stijfsel- en glucoscfabriek te Sas van Gent. een vrachtwagen van de firma U. uit Sas van Gent. Terwijl de chauffeur O. uit Sas van Gent zich bij de portier van de fa briek vervoegde reed een personenauto bestuurd door de heer R. uit Gent (B.) vanachter tegen de vrachtwagen op. De personenauto werd aanzienlijk bescha digd, dc bestuurder kwam met de schrik vrij. stuk muur te brengen. Het zal nog tot juni duren: dan zal „Tante Pos" haar nieuwe domein aan het toe komstige plein in het uitbreidings plan van Nieuwdorp kunnen openen. Een geriefelijk kantoor annex wo ning voor de man, die kan zeggen dat hij iedere inwoner tot klant heeft. Dan kan het oude poststation aan de Coudorpsedijk tegen de grond, waar de heer Dommisse acht jaar lang zijn postzaken heeft afgedaan. Het woonhuis met de aanbouw daar stond al geruime tijd op de nominatie om te verdwijnen. Bovendien was het er allemaal veel te klein geworden. De oplossing voor beide probleempjes lcomt thans met iedere werkbare dag een stapje dichterbij. De muren voor het nieuwe poststation zijn al een flink stuk overeind gekomen, de raam- en deurkozijnen staan er al in. Gestaag groeien de bouwtekenin gen naar de realiteit. Het intieme gebeurtenisje vrijdag morgen vvns een typerend moment voor do voortgang in de bouw. Wie er een kykje gnat nemen, lean zicli al een idee vormen in welke omge ving men straks op zijn postale wen ken zal worden bediend. (Foto P.Z.C.). VERWACHT. VEEL WIND Zacht weer met veel bewolking en plaat selijk regen. Matige tot krachtige, tijde lijk krachtige tot harde en aan de kust mogelijk stormachtige westelijke wind. ZON EN MAAN 2 februari Zon op 08.20 onder 17.28 Maan op 22.56 onder 10.38 3 februari Zon op 08.19 onder 17.29 Maan op onder 10.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2