Nieuwjaarstoespraak burgemeester Terneuzen berichten Sjoukje Dijkstra heeft haar derde olympisch toernooi goed ingezet Financiële BER0EPENTENT0QNSTELLING IN „KUNSTZAAL" TE MIDDELBURG EREPLAATSEN VOOR RUSSISCHE DAMES OP DE 500 METER Ds. Kino kandidaat voor Nobehrijs KUNSTMAANDORKEST MET JAN1NE DAC0STA SPEELDE IN ZIERIKZEE Vragen over gesprek met prinses Irene Eerst woningen, dan statenzaal VRIJDAG 31 JANUARI 1964 NA TWEE FIGUREN 7.4 PNT. VOORSPRONG slot van pagina 1 Oeververbinding Burgemeester Rijpstra. sprak zijn waar dering uit over het E.T.I.-rapport in zake de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Hij hoopte dat het rap port onderwerp zal worden van nadere studie bij die instanties, welke ten deze primaire verantwoordelijkheid dragen. Mr. Rijpstra zei de indruk te hebben dat voor wat betreft de realisatie van deze verbinding, mede bepalend zal zijn de industriële expansie van Zeeuwsch- Vlaandoren. Hy vroeg zich af of het niet goed zijn, zowel om redenen van algemeen beleid als om psychologische overwegin gen, dat de minister van verkeer en waterstaat zou overgaan tot het instel len van een kleine studiecommissie. Daarin zouden als begin naast waterstaatkundige en economische ex perts zitting kunnen hebben vertegen woordigers van de regering op het ter rein van de buitenlandse politiek en een enkele vertegenwoordiger uit de provin- Beurscourant en het Amsterdamsch Ef fectenblad", laatstgenoemd blad was nog ouder dan de Dagelijksche Beurscou rant. Het eerste nummer verscheen in november 1813, Gunstige prognose „De Wereldhaven" cie en de streek. Daarmee zouden vol gens mr. Rijpstra, veel nutteloze activi teiten voorkomen kunnen worden en recht worden gedaan aan een gerecht- 'aardigd verlangen^ van de^ bevolking Uitvoerig ging Terneuzens' burgemees ter in op het plan tot ratiobouw van 960 woningen door alle Oost-Zeeuws- Vlaamse gemeenten met uitzondering Terneuzen. Hij zei begrip te hebben de op bewonderenswaardige wijze, ontwikkelde plannen. „Maar ik meen toch te moeten uitspreken dat het nood zakelijk zal zijn dat de provinciale en rijksoverheid, goed in 't oog houden dat dit. van werkelijkheidszin getuigende plannen zijn". Hieronder wilde hij ver staan plannen, gebaseerd op de reële behoefte aan woningen in die gemeen ten. „Zouden deze plannen gericht en gebaseerd worden op de industriële ont wikkeling van de gemeente Tc-rneuzen, dan acht ik zulks onjuist", aldus mr. Rijpstra. Hij zei ook waarom. Omdat zijns in ziens het streven gericht zal moeten zijn op een zoveel mogelijk in Ter neuzen huisvesten van mensen, die in de daar aanwezige industrieën wer ken. Eerst als zulks op de duur niet meer mogelijk zou zijn, kan tot een gedecentraliseerde politiek worden overgegaan. „Maar primair is nodig concentratie en nog eens concentra tie", zo vervolgde de burgemeester van Terneuzen. Hij wees daarbij op de noodzaak van een sterke, centraio stad waaraan niet alleen de regio maar de gehele provincie Zeeland naar burgemeester Rijpstra's gevoe len, dringend behoefte heeft. Een stad, met verschillende functies op maatschappelijk terrein, welke een gemeente van 20 30.000 inwoners niet voldoende kan opvangen. De resultaten bij „De Wereldhaven" zul len dit jaar beslist niet minder zijn dan in 1963, waarschijnlijk zelfs beter. Er zijn namelijk mogelijkheden voor enkele gunstige handelstransacties. Deze positieve prognose over de verdere ontwikkeling van de ter beurze veel be sproken Rotterdamse onroerende goede renmaatschappij kwam gistermorgen ir de zeer druk bezochte jaarvergadering uit de mond van directeur N. H, An- driessen, die bij de aandeelhouders zeer veel waardering ontmoette voor zijn beleid en activiteiten. Commissaris Th. A. Hillenaar voegde er onmiddellijk aan toe dat ondanks de verdere verhoging van het geplaatste kapitaal rederlijker- wijze toch weer kan worden gerekend op ten minste het primair dividend (15 pet). Ook de verwachtingen voor langere ter mijn waren gunstig: „De activiteiten staan op punt van uitbarsten. Wij hopen weer veel te kunnen bouwen; verschil lende nieuwe projecten (Voorburg, Den Haag en een motel bij Rotterdam) zijn al aangetrokken", zei de heer Hillenaar. Huisvesting De industrialisatie is voor wat het scheppen van werkgelgenheid betreft, geen probleem meer. „Deze ontwikke ling gaat sneller dan wij nog slechts enkele jaren geleden hébben kunnen denken", zo vervolgde mr. Rijpstra. Mo menteel kan men zich nauwelijks een voorstelling maken van hetgeen de wer ken tot verbetering en verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent en de vesti ging van een aantal belangrijke indus trieën, voor de toekomst van Terneuzen betekenen. Daarom is de huisvesting van werkers in de industrie het voornaamste pro bleem geworden. Na het dieptepunt in de jaren 1961 en 1962, kwam de bouw activiteit in 1963 iets beter op gang. Thans zjjn in aanbouw 439 woningwet woningen, 124 premiewoningen, 119 in de ongesubsidieerde sector en 51 andere woningen, dus 133 in totaal. Het aantal woningzoekenden bedroeg per 1 januari jl. 614. Voor de bouw van andere objec ten werd in 1963 rijksgoedkeuring ver leend voor een bedrag van 10.7 mil joen, Daarvan eiste de industrie het leevvenaandeel op van 9.2 miljoen. Op rijksgoedkeuring ligt nog te wachten voor een bedrag van f 24.9 miljoen, waarvan de industrie 22.1 miljoen r haar rekening neemt. Uiteraard sprak mr. Rijpstra ook over de opmerkelijke stijging van het in wonertal met 720 zielen. Het leek goed deze cijfers aan een analyse te onder werpen. Daarbij is gebleken dat het ves- singingsoverschot (495) bedroeg ten op zichte van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 72, West-Zecuwsch-Vlaanderen 42, ove rig Zeeland 53, Noord-Brabant 103, Zuid- Hólland 140, overig Nederland 74 en bui tenland 11. De cijfei-s van Noord-Bra bant en Zuid-Hoïland zijn in hoofdzaak te verklaren door de vestigingen van respectievelijk Philips en Dow Chemical. Mr. Rijpstra sprak in dit verband van een belangrijke bijdrage aan de vermin dering van het al jaren aan de gang zijnde proces van de provinciale vertrek- overschotten als gevolg van de rand stadzuigkracht. Verheugend noemde burgemeester Rup- stra het, dat Terneuzen zijn vooroor logse positie van derde havenstad van Nederland weer heeft veroverd. Deze stijgende tendens opent volgens hem gunstige perspectieven voor de toekomst van de Terneuzensc haven. Bij de aankoop van gronden moest in 1963 een voortdurende race met de tyd worden gehouden om de noodza kelijke terreinen voor industrie cn woningbouw tijdig gereed te hebben, In één jaar tijd werd 211-91.28 lm grond gekocht voor liaven- en in dustrieplannen, wegen en spoorlijnen, voor het plan Sluiskil en die voor de Noord- en Zuidpolder. Voor hui zen- en winkelbouw werden 499 per celen met een totale oppervlakte, van ruim 10 ha verkocht. Mr. Rijpstra deelde voorts mede. dat bij Philips tlians 466 mannelijke en 150 vrouwe lijke krachten werkzaam zijn. Een aantal, dat naar verwacht Iran wor den, nog aanzienlijk zal worden uit gebreid. De eerste, unit van het Dow- Chemical project zal medio 1964 be drijfsklaar zijn. Sluiskil bepaald beroep, kunnen deze mensen hun „klanten" de nodige inlichtingen geven. Op de woensdagen 5, 12, 19 en 26 februa ri, is deze tentoonstelling geopend voor belangstellende ouders. De openingstij den zy'n van 19,30 tot 21.00 urn-. Alle door de onweerstaanbaar vorde rende kanaalwerken gedupeerde be woners kunnen volgens mr. Rijpstra nog niet zonder vrees de zuigers van rijks waterstaat naderbij zien komen. Maar de lijnen voor het nieuwe Sluiskil, be ginnen zich steeds meer in de werkelijk heid af te tekenen. In 1963 werden er 41 nieuwe woningen opgeleverd; in 1964 kunnen er nog 47 worden voltooid. Het industrieterrein vond gretig aftrek, er is een gematigd optimisme ten aanzien van de realisering van het winkelcen trum en hopelijk zal in .1964 een begin worden gemaakt met de bouw van de bejaardenwoningen. Over de hoofden van de raadsleden richtte mr. Rijpstra een waarschuwend woord tot degenen wier huizen of zakenpanden door de kanaalwerken moeten verdwijnen. ZIJ zuilen op korte termijn moeten beslissen op welke wijze zij hun toekomstige huis vesting denken te realiseren. Een te lan ge aarzeling noemde hij nadelig. Terneuzens burgemeester wees voorts op de noodzaak'van woonklimaatsver- bctering. Vanuit de gemeentelijke afde ling voor onderwijs, culturele en jeugd zaken, zal het volgons hem moeten ko men tot een coördinatie van verschil lende activiteiten in de culturele sector. Daarbij moet gedacht worden aan een meer vaste beleidslijn bij de subsidiëring. Maar op dit punt draagt het werk van de overheid een subsidiaire taak daar de premaire verantwoordelijkheid bij de initiatieven van de bevolking zelf ligt- Voorts vroeg hy aandacht voor diverse technische aspecten van het onderwij» in verschillende geledingen. Hij dacht aan een gesprek in kleiner verband met plaatselijke onderwijsdeskundigen. Daar naast moeten de kerken, maatschappe lijke organen, jeugd- cn sportverenigin gen, culturele instellingen en vakver enigingen zich blijvend bezinnen op do vraag wat het nieuwe Terneuzen behoeft om een werkelijke woongemeenschap op te houwen. Oude verbanden zullen door broken moeten worden. Er ontstaat een gans nieuw Terneuzen in de komende jaren, dat alleen toekomst zal kunnen hebben als het niet ten ondergaat aan allerlei vervlakkende tendensen, inliae- rent aan de welvaart waarin wij ons thans bevinden", aldus burgemeester Rijpstra in zy'n nieuwjaarstoespraak tot de raad. Mr. dr. A. J. J. M. Mes opende: (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.). Donderdagmorgen werden de eerste verplichte figuren in de strijd om liet olympische eremetaal verwerkt en na die twee figuren, de paragraaf drie en de kering, met respectievelijk moeilijkheidsfactoren 4 en 5, heeft Sjoukje met 7,4 punten de leiding op Regine Heitzer (Oostenrijk). Derde is de kleine, in Amsterdam geboren, Canadese, Petra Burka. De totalen van deze drie meisjes, die het gezelschap van 30 deelneem sters thans aanvoeren, bedragen voor Sjoukje 386,4, voor de Oosten rijkse Regine 379 en voor Petra 361,5. Nu zoals de olympische regels dat voorschrijven slechts vijf figuren worden gereden, is de voorsprong van Sjoukje Dijkstra relatief kleiner dan men van haar gewend is. Ook het plaats- cijfer 12 tegenover 16 voor Heitzer en 30 voor Burka is nog niet zeer overtui gend. Sjoukje. gestoken in een nauw sluitend helgroen pakje met witte hand schoenen. reed beide figuren evenwel uitstekend, maar ook Regine Heitzer bleek in goede vorm en voor de ke ring. die de Oostenrijkse bijzonder goed ligt. kreeg zij ook nu weer hoge cijfers, in totaal slechts één punt min der dan Sjoukje. De andere overzeese concurrenten van onze Europese en wereldkampioene bleven op flinke achterstand, hoewel het Japanse meisje Miwa Fukuhara na het eerste figuur aanvankelijk dicht in de buurt bleef. Wendy Griner (Canada) en de Amerikaanse meisjes Christine Haig- ler en Perry Fleming hebben allen meer dan veertig punten achterstand. De figuren die nog op het programma staan, zijn de paragraaf tegenkering, de paragraaf dubbel drie en de paragraaf lus. De minister vai. onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. T H. H. Bot was gedurende het grootste deel van de och tend met de voorzitter van het N.O.C., jhr. H. A. van Karnebeek, bij het fi guurrijden aanwezig. Groenningen. die ten slotte de zilveren medaille voor zich zou opeisen had voor 0 km ruim 70 seconden meer nodig dan de wereldkampioen, die opvallend fris binnenkwam. Op de alpine nummers werd olympisch kampioen bij de afdaling heren de we reldkampioen Egon Zimmermann (Oos tenrijk), die bij de vorige olympische spelen van Squaw Valley op de tiende plaats was geëindigd. De tijd van Zim mermann was 2 min. 18.16 sec. D< Fransman Lacroix werd tweede ir 2.18.90 en de Duitser Wolfgang Bar- tels derde met 2.19.48. Na de twee verplichte figuren, die donder dag zijn gereden, heeft Sjoukje Dijkstra in de strijd om de olympische titel bij de dames voorsprong genomen van 7 4 punten op de Oostenrijkse Regine Heitzer. De stand deze twee figuren is: Hardrijden Wereldkampioene Lydia Skoblikova en haar landgenoten Irena Wegorova en Ta- tyana Sïdorova hebben in de eerste wed strijd van het olympische schaatstoer nooi, de 500 meter, de Russische supe rioriteit in het dames hardrijden duide lijk onderstreept. Reeds in de eerste rit stelde Irena Yegorova haar kandidatuur voor de gouden medaille door tot de nieuwe olympische recordtijd te komen van 45.4 seconden. Lang bleef deze tijd onaantastbaar, ook voor Tatyana Sidorova, al bleef zij er slechls 0,1 seconden van verwijderd. De Duitse Helga Haase, de olympische kampioene op de 500 meier van Squaw Valley was toen al kansloos geworden, door, ondanks de enthousiaste aanmoedi gingen van haar talrijke landgenoten niet verder te komen dan 47.2 seconde. Onder deze tijd was toen reeds de Ame rikaanse Janice Lawler gebleven met 46.6. In.de voorlaatste rit zou Erena Yego rova echter toch nog de gouden plak, die zij al in haar hand voelde bran den, moeten afstaan, namelijk aan Lydia Skoblikova, veruit de sterkste hardrijdster ter wereld op dit moment, die in een prachtige stijl over de baan ging om op 45 seconden precies uit te komen, slechts 0,1 se conde boven het wereldrecord van In ge Voronina. Noordse nummers Eero Maentyranta, de 26-jarige Finse douanebeambte won donderdag de eer ste olympische titel bij de Noorse num mers de zware cross-country ski-wed strijd over 30 km. Gestart als op een na laatste van de 70 deelnemers had Maentyranta, de huidige wereldkam pioen op dit nummer, al na tien kilome ter een comfortabele voorsprong op de Noor Ole Ellcfsaeter, die bij de vermoei ende klauterpartijen tassen de 11e en 15e kilometer ver terugviel. De Fin liep ongelooflijk gemakkelijk. Na 20 kilometer lag hij al ruim een mi nuut voor op zijn landgenoot Laurila. Maar de Zweden en Noren vochten hard terug en Laurila, die de ondankbare taak had gehad om als vierde gestarte als: „haas" voor de overigen te fungeren, kon zich niet op de tweede plaats hand haven. Maentyranta echter was eenvou dig niet meer te verslaan. De boomlange, ijzersterke Noor Harald Marika en Hans Jurgen: weer net als vroeger... Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler zyn weer net als vroeger onafscheidelijk. Di de zenuwslopende vijf minuten, die de bür van hun grootste concurrenten het echtpaar Protopopov duurde, en daarna heeft Hans zyn Marika terzijde gestaan. Voorbeeidlg en sportief rs hun houding. „Ach iedereen verwachtte dat wy goud zonden winnen en het is zilver geworden, een medaille die wanneer deze by het skieën of rodelen zon zijn veroverd tot grote verheuging zou stemmen. En nu is men teleurgesteld „dat zei Marika en Hans -Jurgen voegde daaraan toe „wij zullen bij de komende wereldkampioen schappen in Dortmund echter stryden met de volle inzet". i door deze revanchegedachten trien beiden weer even hard als tevoren want het schijnt wel zeker dat na Dort mund beiden zullen overstappen naar de revue. Beiden ja, want Marika maakte donderdag duidelijk dat er van een ro mance met de miljonairszoon Werner Zahn, geen sprake meer is. „In Grenoble, toen wij het Europees kampioenschap veroverden, heb ik Wer ner getelefoneerd en gezegd, dat ik de afgesproken verlovingsdatum van 2 mei met twee of drie jaar wilde verschuiven Daarna heb ik niets meer van hem ge hoord of gezien" verklaarde Marika met een schouderophalen. Acht leden van het Zweedse parlement bebben dr. Martin Luther King, de Ame rikaanse negerleider en strijder tegen de rassenscheiding, als kandidaat voor gesteld voor de Nobel-vredesprijs 1964. In de voordracht staat, dat dr. King, die de Amerikaanse negers sinds 1955 ge leid heeft in hun strijd voor gelijkheid, er in geslaagd is zijn aanhangers aan het beginsel van geweldloosheid te hou den. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 386.4 pt, pl. cijfer 2. Regine Heitzer (Oostenrijk) 379, pt pl. cijfer 16. 3. Petra Burka (Canada) 361.5 pt, pl. cijfer 30. 4- Miwa Fukuhara (Japan) 353,8. 5. Sally Ann Stapleford (G.-B.) 343.4. 6. Peggy Fleming V.S.) 343.1. 7. Nicole Hasslcr (Fr.) 343,0. 8. Christine Haigler (V.S.) 9. Ann Warner G.-B.) 335,0. 10. Diana Clifton-Peach (G.-B.) 333.9. 13. Helli Sengstschmid (Oostenrijk) 322.9. Het klassement van de 500 meter dames luidt: Lidia Skoblikova, Rusland 45.0; 2. Irina Jegorova, Rusland 45.4; 3. Tatjana Sidorova. Rusland 45.5; 4. Janice Smith. Ver. Staten en Jeanne Ashworth, Ver. Staten 46.2; 6. Gunilla Jacobsson, Zweden 46.5; 7. Janice Lawler, Ver. Staten 46.6; 8. Helga Haase, Duitsland 47.2; 9. Inger Eriksson, Zweden 47.3; 10. Doreen Ryan. Canada 47.7; 11. Christina Scherling. Zweden 47.8; 12. Hatsue Nagakoebo, Japan 47.9; 13. Doreen McCan- nell, Canada en Kaija Mustonen. Finland 48.0; 15. Choon Za Ryoo, Noord-Korea 48.4. De officiële einduitslag van de cross-coun try 30 km heren is: i. en olympisch en we reldkampioen; Eero Maentyranta, Finland, 1.30.50.7; 2. Harald Groenningen. Noorw., 1.32.02.3; 3. Igor Voronchikin. RusL 1.32.15.8; 4 RJanne Stefansson, Zweden. 1.32.34.8; 5. Sixten Jernberg, Zweden. 1.32.39.6; 6. Kalevi Laurila, Finland. 1.32.41.4; 7. Assar Roenn- lund. Zweden. 1.32.43.6; S. Eonar Oestby. Noorwegen, 1.32.54.6 9. Torsten Samuelsson Zweden. 1.33.07.8; 10. Walter Demel, Did.. 1-33.10-2. 1. Egon Zimmermann, Oostenrijk, 2.18.16; 2. Leo Lacroix. Frankrijk. 2.18.90; 3. Wolf gang Bartels, Duitsland. 2.19.40; 4. Joos Mlnsch, Zwitserland. 2,19.55; 5. Ludwig Leit- ner. Duitsland, 2.19.67; 6. Guy Perillat, Frankrijk, 2.19.79; 7. Gerhard Nenning, Oos tenrijk. 2.19.98; 8. Willi Favre. Zwitserland, 220.23; 9. Willi Bogner. Duitsland. 2.20.72; 10. Heini Messner, Oostenrijk, 2.20.74. Voortreffelijk samenspel Jupitersymfonie: Mozartiaanse levenskunst Hei muziekminnende Schouwse publiek was donderdagavond in grote getale aanwezig in de Concertzaal te Zierik- zee waar het Kunstmaandorkest voor een genotvolle avond heeft gezorgd. Mu zikaal hoogtepunt van deze avond vorm de Schumanns pianoconcert in a-klein (opus 54), waarin excelleerde Janine Daeosta. Ook deze avond bleek weer over welke bijzondere muzikale kwali teiten deze, in Middelburg woonachtige, pianiste beschikt. En tot welk een voor treffelijk samenspel zij geraakt, wan neer een zo kundig dirigent als Anton Kersjes haar begeleidt met een voor aanstaand ensemble als het Kunst maandorkest. Anton Kersjes gaf met zijn musici Ja nine Daeosta alle gelegenheid haar mu zikale kwaliteiten naar voren te bren gen. Bruisend klonk het eerste deel, allegro vivace, na de temperamentvolle inzet van het orkest, direct overgeno men door de soliste. Romantisch, maar Het Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (p.s.p.) heeft de minister-president schriftelijk vragen gesteld over het ge sprek dat H.K.H. Prinses Irene dezer dagen te Madrid met een Nederlandse verslaggever heeft gehad. Is het juist, zo vraagt hij, dat dit vraag gesprek door de prinses nuttig werd geacht „omdat er zoveel misverstanden over Spanje bestaan". Acht de regering zich verantwoordelijk voor het feit, dat de prinses in dit vraaggesprek haar in druk over Spanje publiek maakt? „Indien deze laatste vraag ontkennend wordt beantwoord", zo gaat de heer Lankhorst verder, „is de regering gezien de bijzondere positie die de prin ses als lid van het koninklijk huis in neemt dan bereid onder de aandacht van H.K.H. te brengen, dat de bjj haar gewekte indruk slechts is gebaseerd op zaken, die voor de beoordeling van situatie in Spanje niet essentieel zijn en dat daarbij geen rekening is gehouden met het feit, dat Spanje een dictatoriaal geregeerd land i3 waarvan het grootste deel der bevolking gebukt gaat onder de vaak ernstige gevolgen van een be- beknotting der vrijheid zowel op politiek als op godsdienstig terrein?" Vrouw dood gereden op zebrapad De 58-jarige mevrouw C. W. Dieben- Gondrie uit Den Haag is gistermiddag op een zebrapad bij het kruispunt YVe- teringkadeRijswijkseplcin door een vrachtauto aangereden en kort na het ongeluk overleden. Zij was juist toen het voetgangerslicht op groen ging met een vriendin van het trottoir gestapt. Er stond toen reeds een andere auto stil omdat het verkeers licht voor het wegverkeer op oranje was gesprongen. De politie acht de kans groot dat dit verkeerslicht op rood stond op het mo ment van de aanrijding. De vriendin liep enig letsel op aan een knie en kon na de behandeling in een ziekenhuis naar huis terugkeren. SIDNEY VAN DEN BERGH: De heer Sidney van den Bergh, lid van de staten van Zuid-Holland (v.v.d.) heeft in het begrotingsdebat van pro vinciale staten verklaard, dat hij het niet juist vindt een luxueuze statenzaal te bouwen, zolang nog mensen in krot ten wonen. Hij was evenals de woordvoerder van de P.S.P. van mening dat de staten nu niet bij de minister van volkshuisvesting moeten aandringen een bouwvergun ning af te geven. We moeten eerst wo ningen bouwen, zo meenden beide spre kers. met een geheel eigen accent weerklonk het thema, gespeeld door de houtinstru menten, waarna een hartstochtelijk „ge sprek" volgde van klarinet en piano. In de cadens 3laagde Janine Daeosta er in een bijzonder muzikaal hoogtepunt te bereiken. Haar spel kreeg in de fi nale een ongemene expressiviteit. De uit voering van Schumanns pianoconcert was inderdaad een boeiend specimen van voortreffelijk samenspel en zoals bijvoorbeeld in het eerste deel dia loog van soliste en orkest. Tevoren had het Kunstmaandorkest in de weinig aanzienlijke bezetting die Mozarts Jupiter-symfonie vraagt, een interessante vertolking van dit boeiend stuk muziek gegeven. Onder de intelli gente leiding van Anton Kersjes werd deze vertolking een brok Mozartiaanse levenskunst. Wat meer moeite dan met genoemde twee programmaonderdelen hebben de concertbezoekers mogelijk gehad met de Tweede symfonie in b-kleln van Alexander Borodin. Men zou deze mu ziek misschien meer „instinctief" ri ten noemen dan de voren ver tolkte wer ken. Met gebruikmaking van alle instrumen ten in het orkest heeft Borodin een krachtige symfonie gecomponeerd. Een uitgelaten stuk oormuziek, dat als een orkaan losbarst in een allegro en scher zo en dan plotseling overgaat in eer dromerig andante, afwisselend idyllisch en onrustlg-dramatisch. Het Kunst maandorkest gaf een boeiende her schepping van deze symfonie. Het tal rijke publiek beloonde pianiste, dirigent en orkest met een ovationeel applaus. Namens de Z.V.U. die dit concert orga niseerde, werd Janme Daeosta een boe ket overhandigd. In het ijsstadio-n van Innsbruck heeft Sjoukje Dijkstradonderdag ochtend de eerste verplichte figuur, de paragraaf drie buitenwaarts ge reden. Mies Bouwman weg bij „Televizier" (Van onze radio- en t.v.-redactie). Mies Bouwman heeft zich teruggetrok ken als medewerkster van het weekblad Televizier. De reden is dat zjj zich niet kan verenigen met wat dit blad heeft geschreven over de januari-uitzending ven „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en over de rol van Mies Bouw man in dit programma. Het is bekend dat verschillende abon nees Televizier hebben opgezegd, omdat mevrouw Bouwman een rubriek verzorg de. In een hoofdartikel adviseerde hoofd redacteur Peter de Ruwe Mies Bouwman twee geleden zich terug te trekken uit „Zo is het", wilde ze haar populariteit niet nog meer schade aandoen. In een brief aan de lezers van Televi zier zegt Mies Bouwman dat zij zich met de meeste klem verzet tegen „het medelijden vragen voor mijn persoon, tegen zinnen (in het bewuste hoofdar tikel - red.) als „een fout vergeven" en „verdwaald in een politiek programma". Mies Bouwman schrijft vervolgens dat zij zich verzet tegen de krankzinnige waarde die (in Televizier - red.) aan de woorden van Wim Kan wordt gehecht alsof hij, hoe grandioos ook, de altijd juiste profeet is die bij alles wat er ge beurt moet worden aangehaald in de trant van „Wim Kan heeft nog zo ge zegd Zij verzet zich tegen de manier waarop ook Televizier de hetze tegen het pro gramma gebruikt ten voordele van de eigen politiek voor het verkrijgen van zendtijd. „Dat is niet alleen unfair, maar zeer onfatsoenlijk. En als „Televizier" zegt dat een dergelijke fout in een uni verseel Nederlands programma zoals zij nastreeft, nooit zal voorkomen dan denkt zij niet alleen irreëel maar ook hoogmoedig, wat mij van concessionaris sen voor het 2e net tegenvalt". Nillmij overschreed 2,5 miljard gulden De N.V. levensverzekeringmaatschappij „Nillmy" heeft het totaal verzekerd be drag van 2 IA miljard gulden overschre den, zo deelt de directie inede, vooruit lopend op de binnenkort te publiceren jaarcyfers 1963. Nederlandsche Bank 150 jaar De directie van de Nederlandsche Bank deelt het volgende mede: Op 1 april 1964 zal het 150 jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche Bank ingevol- fe besluit van de soevereine vorst van 5 maart 1814 werd opgericht. In verband met de omstandigheid, dat de bank over enige jaren te Amsterdam op feestelijke wijze een nieuw gebouw hoopt te betrekken, hebben directie en commissarissen besloten het 150-jarig bestaan uitsluitend te herdenken met een maaltijd voor genodigden op 1 april en met een feestavond voor het perso neel op 4 april. Tot de genodigden voor de maaltijd op 1 april behoren H. M. de koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. De directie is niet voornemens ter gele genheid van het jubileum te ontvangen. Het Financiële Dagblad bestaat honderd jaar Op 2 februari zal „Het Financiële Dag blad" honderd jaar bestaan. Het was dinsdag 2 februari 1864 dat een beurs-, bank- en handelscourant verscheen ge naamd De Nederlandsche Financier, waaruit, na enige mutaties in de exploi tatie, Het Financieel Dagblad is voort gekomen. De Nederlandsche Financier verscheen aanvankelijk slechts tweemaal per week. Oprichter was Pieter Martinus van der Made, boekdrukker en boekhandelaar in Amsterdam. In oktober 1872 werd de Nederlandsche Financier een dagblad. Enkele maan den later overleed de oprichter-uitgever. De weduwe verkocht dé uitgave aan de heren H. en I. M. Binger, de firmanten van gebr. Binger, die in Amsterdam een drukkerij exploiteerden. Op 1 ja nuari 1874 werd de naam „Dagelijksche Beurscourant" aan de titel toegevoegd. Onder het bewind van de heer M. H. Binger werd de uitgave gemoderniseerd. De heer Binger overleed in mei 1941, maar reeds had hij de bemiddeling inge roepen van de toenmalige secretaris van de vereniging van dagbladdirecteuren, om de krant aan een andere uitgever over te doen. In september 1943 werd een fusie aangegaan met „Het Amster- damsche Effectenblad". Beide bladen werden ondergebracht in een nieuwe N.V., waarvan de heer H. A. H. Sijthoff directeur werd. Men kwam overeen dat de oude exploitaties zouden worden voortgezet onder de naam „Het Finan cieel Dagblad" met als ondertitel opgenomen de Dagelijksche Hulp bij moeilijke keuze Mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, hoeft, donder dagmiddag in het Nederlands Koffie huis In Middelburg de beroepententoou- stelllng in de Kunstzaal aan de Schut tershofstraat te Middelburg officieel voor geopend verklaard. De heer Mes deelde mode, dat reeds nu vast staat, dat deze tentoonstelling een succes zal worden. Van verschillende scholen op Walcheren hebben zich reeds ongeveer drieduizend leerlingen opgegeven voor een bezoek aan deze tentoonstelling. Hy noemde het van het grootste belang, dat de kinderen tijdig gewezen worden op de mogelijk heden, die ze hebben. „Een verkeerde keuze kan in het latere leven van de be trokkene veel teleurstellingen met zich brengen". De streekverbeteringscommissle Walche- en het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg hebben deze tentoonstelling, die vanaf vandaag vrijdag tot en met woensdag 26 februari geopend zal zijn, georganiseerd. De voorzitter van de streek verbeterings commissie, de heer W. K. van Nieuwen- huyzen, kon in zijn openingswoord on der andere de horen K. van Dijk, hoofd inspecteur-directeur van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland, en de heer D. J. Ma rijs. directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Middelburg verwelkomen. Voorts waren bij deze officiële opening een groot aantal burgemeesters en wet houders van Walcherse gemeenten aan wezig. 4200 beroepen De heer Van Dyk wees hierna met na druk op het belang van zowel een goede beroepen voorlichting als beroepskeuze voorlichting. „Het mag niet voorkomen, dat er op dit gebied nog witte plekken op de kaart van Zeeland voorkomen. Met de toenemende mechanisatie in de land bouw en de voortgaande industrialisatie zaJ er niet name ook op dit gebied nog veel veranderen". De heer Van Dijk il lustreerde de moeliykheden by de keuze van het juiste beroep met een enkel ge tal: op het ogenblik heeft men de keus uit ongeveer 4200 beroepen. Hoewel niet alle 4200 beroepen een plaatsje hebben gekregen op de ten toonstelling in „wijlen het kunstmu seum" (zoals gedeputeerde Mes het noemde) kunnen de leerlingen en de ouders toch een deskundige voorlich ting over een groot aantal beroepen krijgen. De genodigden bij de opening waren de eersten in Middelburg, die deze voorlich ting ontvingen van de dames W. Sohier (arbeidsbureau Vlissingen) en J. C. Ver meulen (arbeidsbureau Middelburg) en de heren C. G. Glerum (Gewestelijk Ar beidsbureau) cn J. D. de Voogd (chef van het nevenbureau te Vlissingen). Met behulp van grote tableaus, waarop afbeeldingen en korte teksten over een PROVINCIALE COMMISSIE BEROEPENVOORLICHTING Op de agenda van Gedeputeerde Staten van Zeeland voor vandaag vrijdag staat onder meer de instelling van een provinciale com missie voor de beroepenvooridch- tïng. Dit deelde gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes mede tijdens de opening van de beroepenten- toonstelling in Middelburg. In de ze commissie, die coördinerend en stimulerend moet gaan werken, zullen instellingen vertegenwoor digd zijn als arbeidsbureaus, de verschillende stichtingen voor school- en beroepskeuze, organi saties van werkgevers en -nemers en vrouwenorganisaties. Het ligt in de bedoeling deze zaak nog voor afloop van de tentoon stelling in Middelburg 26 fe bruari te installeren. Vrijdagmiddag heeft gedeputeerde mr. dr. A. J. .7. M. Mes de beroe- pententoonstelUng officieel ge opend. Na deze opening maalcten de genodigden een rondgang over deze tentoonstelling. Op de foto laten v.l.n.r. de heren W. K. van Nieu- wenhuyzen, voorzitter van de streekverbcteringscommissie Wal- cheren, burgemeester F. G. Spren- ger van Oostkapelle, waarnemend burgemeester J. de Pree van Zoute- lande, burgemeester J L. Drogmans van Koudekerlce en burgemeester A. Hack van Arnemnlden zich des kundig voorlichten. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4