MINISTER LUNS: „GEEN COMMENTAAR" Tsjombe beschuldigt Kasavoeboe van moord op Patrice Loemoemba rö-, Commentaren op Nieuws over prinses Irene is in Den Haag als een bom ingeslagen Politiek rumoer in Brussel Belgisch blad door regering in beslag genomen NEGENTIG MILJARD M3 AARDGAS IN HET EEMS-DOLLARDGEBIED CRAHAY, CHANEL EN BOHAN TOONDEN HUN NIEUWE COLLECTIES VRIJDAG 31 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IS AMBASSADEUR VAN PANHUYS UIT MADRID TERUGGEROEPEN „Niets mee te maken' Tijdens de nieuwjaarsreceptie waarop vrijwel alle buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Den Haag vertegenwoordigd waren, was alge meen de stap van prinses Irene het onderwerp van gesprek. Uit alles blijkt wel dat de beslissing die door het hof woensdag bekend is gemaakt een volslagen verrassing was. Minis ter Luns weigerde elk antwoord over deze hele kwestie. Hij zei: „Wij heb ben hier als ministerie van buiten landse zaken uiteraard in principe niets mee te maken". Naar aanleiding van de vragen die het P.S.P.-kamerlid Lank horst heeft gesteld, zou ambassadeur Panhuys. die overigens niet de rooms-katholieke godsdienst is toegedaan, terug zijn geroepen naar Den Haag voor het geven van nadere inlich tingen over het persinterview dat via d« ambassadeur in Madrid tot stand zou zijn gekomen. Rookgordijn De Nederlandse ambassade in Madrid wenste zich ook gisteren niet uit te laten over het doen en laten van prin ses Irene. Telefoongesprekken naar de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur werden of niet beant woord of de telefoon werd opgenomen door het huispersoneel, dat vertelde dat de prinses, die bij jhr. Van Pan huys logeert niet aanwezig was en dat men niet wist wanneer zij was en wanneer zij weer zou terugkeren. Over de activiteiten van de prinses is als het ware een rook gordijn getrokken. (Van onze Haagse redactie) Tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsontvangst van minister Luns, gister avond in de Treveszaal op het Binnenhof in Den Haag, was het onder werp van gesprek de overgang van prinses Irene naar het rooms-ka- tholieke geloof. Minister Luns, gevraagd naar zijn mening over de ge ruchten die circuleren rond de ambassadeur in Spanje, de heer Pan- liuys, zei herhaaldelijk„Geen commentaar. Geen commentaar". Mi nister Luns weigerde in te gaan op vragen van Nederlandse en buiten landse verslaggevers over de geruchten die op het ogenblik verspreid worden over het feit dat ambassadeur Panhuys teruggeroepen zou worden naar Den Haag, teneinde uitleg en gegevens te verschaffen over het bezoek en de persconferentie, die prinses Irene afgelopen za terdag in Madrid zou hebben gegeven. „Geen commentaar", zei minister Luns. „Ik wil op deze kwestie be slist niet ingaan. Citeert U beslist van mij no comment. De gehele kwestie staat buiten mij, maar ik kan niets anders zeggen dan geen commentaar". Buitenlandse diplomaten die gisteravond op de receptie in de Treveszaal aanwezig waren concludeerden daaruit dat minis ter Luns toch wel bijzonder onstemd is over het feit dat h(j via zijn ambassa deur in Madrid niet is ingelicht over het feit, dat prinses Irene tot het rooms-ka tholieke geloof is overgegaan. Uit nauw bij het ministerie van buitenlandse za ken betrokken kringen blijkt wel dat het nieuws gisteren als een bom in het ka binet is ingeslagen. Het kabinet was toen in vergadering bijeen over de loon- en prijssituatie. Tijdens deze kabinetszitting heeft minister Biesheuvel, waarnemend minister-president contact gezocht met premier Marijnen die op het ogenblik voor vakantie in Oostenrijk vertoeft. Mi nister Marijnen zal vrijdag voor overleg met de Stichting van den Arbeid begint terug zijn in Den Haag. die tevens hofprediker Is, heeft gisteren treurt het besluit van de prinses. De ver klaring van ds. Forget, die bij de begra fenis van prinses Wilhelmina een kansel gebed uitsprak, luidt al» volgt: „Naar aanleiding van de artikelen, die in zeker- re couranten verschenen zijn, verklaar ik dat deze mijn reacties op geheel valt toe te schrijven aan niijn onvoldoen de beheersing van de Nederlandse taal. Verrassing Hoewel ik de stap van prinses Irene biyf betreuren, meen ik my als hofprediker te moeten onthouden van het geven van een verder oordeel over dc stap van prin ses Irene, noch over de Rooms-Katholic- ke Kerk. Het bericht over de overgang van prinses Irene tot de Rooms-Katholie- ke Kerk kwam voor mij geheel verras send". In Brussel is gisteren groot opzien gebaard door verklaringen van de voormalige Katangese president, Moise Tsjombe, die president Ka savoeboe en andere Kongolese po litieke leiders beschuldigt van een complot, dat tot de dood van de toenmalige Kongolese premier Pa trice Loemoemba heeft geleid. Tsjombe legde de verklaringen af in een onderhoud met het Brusselse conserva tieve blad „Pourquois Pas?". Enkele uren na de verschijning werd het blad in! opdracht van de Belgische minister van justitie, P. Vermeylen, in beslag geno men en waren leden van de rijkswacht op weg om bij verkopers alle exemplaren op te halen. De Belgische vice-minister van buitenlandse zaken, H. Fayat, ont bood nog gistermiddag de Kongolese zaakgelastigde in Brussel om hem na mens de regering zijn spijt te betuigen over de publikatie. Fayat herinnerde daarbij aan het feit, dat België zoals herhaaldelijk is verklaard zich nooit met de binnenlandse zaken van Kongo heeft willen inlaten. Tsjombes verklaringen komen er op neer. dat Loemoemba cn twee andere Kongolese gevangenen tegen zijn wei gering in per vliegtuig naar Elisa- bethstad de-hoofdstad van de voor malige deelstaat Katanga werden gezonden. Bij aankomst tvaren zij zo mishandeld, dat zij na enkele li overleden. Tsjombe zegt in het interview, dat het „noodzakelijk is dat alle dubbelzinnighe den over de dood van Loemoemba wor den weggenomen". „Ik wil mijn plaats in het politieke leven in Kongo weer inne men en mij ontdoen van iedere verden king van een misdaad, waarvoor ik niet verantwoordelijk ben". Minister zal niet naar „Zo is het...." kijken morgenavond (Van onze radio- en t.v.-redactrice) De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Bot, die vorige keer zelf naar het t.v.- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" heeft geke ken en de d*ag daarop, zondags, aankondigde maatregelen te over- j wegen, is met vakantie. Hij heeft: zijn plaatsvervangster, de minister van maatschappelijk werk, me- vrouw Schouwenaar niet gevraagd morgen in zijn plaats te willen kij ken of wellicht opnieuw normen worden overschreden. Mevrouw Schouwenaar is ook niet van plan uit persoonlijke belangstelling te kijken. Een en ander accentueert de houding welke op het ogenblik door de betreffen de Haagse autoriteiten wordt aangeno men tegenover het omstreden program ma. De vorige uitzending leidde tot hoogst ongebruikelijke ministeriële ac ties op een zondag, waaraan ook de mi nister-president, mr. Marijnen, die het programma zelf niet gezien had, aan te pas kwam. Het parool is thans: Hilver-1 sum heeft zijn eigen verantwoordelijk heid. „Zo is het" zal zaterdag alleen offi-1 cieel worden bekeken door de kijkdienst van drie man van het ministerie van o. k. en w. dat alle t.v.-programma's ziet en deze o.a. beoordeelt op een eventueel teveel aan niet toegelaten reclame). Mocht deze kijkdienst, bestaande uit twee ambtenaren van o. k. en w. en door de voorzitter van de centrale filmkeuring oordelen dat ook in de „Zo is het" van zaterdag bepaalde normen worden over schreden, dan zal zij langs de gebruike lijke weg een rapport bij de minister in dienen, met al dan niet een advies nade re inlichtingen te vragen in Hilversum, maatregelen te treffen of anderszins. Op feest Het Wereldgebeuren Leve Hollywood Ambassadeur zijn voor oost. het z schlen niet ecnvouc en Kleun van h< het niet. Zowel A: thul als zijn zeer gesteld op dc jonge Afrikaanse staten en zij laten het niet bij het zenden van dollars en roebeis alleen Op ailc mogelijke manieren proberen zij dc Afri kanen gunstig te memmen Met muziek, met verhalen over avontuurlijke ruimte reizen en met films. Goodwill kweken heet dat en belde partijen in het wereld conflict hebben de beschikking over een aantal gerenommeerde goodwiilkwekers, waarop z:j uiterst zuinig zijn. De ambassa'leurs hebben het daardoor extra druk gekregen. Zij lijken soms een beetje op functionarissen van een reisbureau. IX- ene goodwiükweker is nog niet ontvangen of de volgende staat alweer op het vliegveld Zo reist op het ogenblik namens Rus land de ruimtevaarster Yah-ntlna Te resjkowa door Afrika, een charmante vrouw, die het geld dat dc tidin ingetwilfeld zo zochten it voor Va- Jongetje van 3 jaar stikte in bed Volgens zijn lezing is v het doen verdwijnen van Loemoemba ge sproken tijdens de feestelijkheden op 28 november ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Kongo-Brazzaville in aanwezigheid van president Kasavoeboe en de huidige minister-president van de voormalige Belgische kolonie. Adoela. Ex-president Youlou van Kongo-Brazza- ville had voor deze feestelijkheden niet alleen de leiders van Kongo, maar ook van Katanga uitgenodigd. I Woensdagavond is de 3-jarige Roelof II- mer in de Utrechtsestraat in Rotterdam r het eerst over in zijn bedje gestikt. Het kind was met tuigje in zijn bedje vastgemaakt. Vermoedelijk heeft het zich in zijn slaap omgedraaid, waardoor een der riempjes met noodlottige kracht op de hals druk te. In de Nederlandse ambassade in Ma drid heeft prinses Irene bezoek gekre gen van een tunaeen zang- en dans- Premier Adoela zou aan Tsjombe hebben j groep ran een faculteit aan de centrale gezegd: „Wij zullen Loemoemba naar je i universiteit van de Spaanse hoofdstad. toe sturen en dan moet jij er eind aan maken". Loemoemba was toen reeds door Kasavoeboe afgezet en be vond zich in een gevangenis. welke haar het erelint van bescherm vrouwe aanbood. Foto: Prinses Irene in gesprek met van haar bezoekers, de Spaanse markies De Las Claras. MINISTER ANDR1ESSEN N.A.M. en Duitse maatschappij delen op gelijk In het Eems-Dollargebied bevindt zich naar schatting 90 miljard m3 aardgas. De helft hiervan komt toe aan de Nederland se concessionaris de N.A.M., de an dere helft aan de Duitse oliemaat schappij „Brigitta", zo heeft de minister van economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden dr. A. Von deling en dr. ir. A. P. Oele (beide p.v.d.a.) Over de omvang en de ligging van de aardgasvoorkomens in dit tussen Neder land en Duitsland betwiste gebied zyn nog geen volledige gegevens beschik baar. Deze kunnen eerst worden verkre gen, nadat een verder geologisch onder zoek heeft plaatsgehad. Zeg het met bloemen „Een redelijke benadering van de - vang van het aardgasvoorkomen, zoals deze tot nu toe bekend is, leidt tot een hoeveelheid van 90 miljard m3, waarvan op basis van een gelijk deel voor dc we derzijdse gerechtigden 45 miljard m£ aan de N.A.M. eh -15 miljard ni3 aan „Brigitta" toekomt", zo verklaart de minister. De verdeling van het aardgas in dit gebied berust op een aanvullende overeenkomst van 14 mei 1962, be horende brj het Eems-Dollardverdrag. De verlening van de concessie „Gro ningen" aan de N.A.M. vond plaats nadat deze overeenkomst was geslo ten en door de Staten-Generaal was goedgekeurd. Toen de concessie werd verleend werd liet op grond van de reeds door de N.A. M. uitgevoerde verkenningen waarschijn lijk geacht, dat zich in de ondergrond van net betwistte gebied aardgascumu laties bevinden. Deze veronderstelling werd door de recente boring bij Bieruni bevestigd, aldus minister Andriessen. De N.A.M. en de „Brigitta" zijn beide ondernemingen, opgericht door Shell en Esso. DE VOLKSKRANT (katholiek) De keuze van prinses Irene voor de katho lieke kerk is zonder twijfel een opmer kelijke gebeurtenis. Maar niemand kan haar het recht om deze keuze te maken ontzeggen. Dal er verbazing is in vele kringen valt niet te verwonderen. De traditie van het protestantse vorstenhuis is nu eenmaal diep geworteld in Nederland. Enige wrevel is merkbaar over de late publikatie van prinses Irenes besluit. Bedenkt men echter hoe delicaat een dergelijk proces is. vooral in de eigen familiekring, dan kan men de geheim houding respecteren tijdens het leven en kort na het overlijden van koningin Wil helmina. Dat pas na het opduiken van geruchten in de buitenlandse pers, tot bevestiging werd overgegaan, blijft be treurenswaardig Triomf- noch juichkreten mogen opstij gen in katholieke kring en de houding van de Nederlandse katholieken tegen over het vorstenhuis blijft getekend door dezelfde gevoelens van aanhankelijkheid De prinses is even hartelijk welkom als ieder ander, of hij nu toetreedt tot de Kerk of als andersdenkende kennis wil nemen van haar belijdenis en bereid is tot deelneming aan het gesprek over de eenheid. De tijd van het opstellen van de verlies- en winstrekening is voorbij en de naijver tussen de kerkgenoot schappen behoort gelukkig tot het verle den. Protestanten en katholieken past slechts eerbied voor de getuigenis van de prinses, die met hart en verstand een persoonlijke beslissing nam. DE TELEGRAAF (onafhankelijk) Voor opgesteld moet worden, dat een prinses van koninklijken bloede volledig recht heeft op een eigen overtuiging, ook in geloofszaken. Prinses Irene heeft een persoonlijke be slissing genomen, maar zij is niettemin ook een lid van het Huis van Oranje, dat historisch onverbrekelijk verbonden is aan de geschiedenis van het protestan tisme. Het officiële communiqué ver meldt. dat prinses Irene na lang en rijp beraad en uit overtuiging haar besluit heeft genomen. Aan geen enkel woord van dit communiqué behoeft te worden getwijfeld. Niettemin zal het interessant zijn te weten, hoe deze overtuiging is gegroeid. Het is denkbaar dat dit groei- het hoofd gebroken, naar een geschikte concurn Icntlna. maar he!aa_s. zij spe geef». Wellicht dat er nog even ia ge dacht aan Mariene Dietrich, maar juist op tijd realiseerde men zich dat jrrMit- moeoers, hoe goed geconserveerd ook, in Afrika niet zo hoog genoteerd staan als bij ons. Bovendien zou Mariene er waarschijnlijk op gestaan hebben, <-n „song" te mogen zingen en of 'lat nu bij de Afrikanen m dc- smaak zou zijn gevallen, is twijfelachtig Washington heeft nog steeds vervelende herinn'-re gen aan de tournee van jazziromjiéUist Louis „Satehmo" Armstrong door het zwarte werelddeel Men had toen ge dacht en we kunnen dat <ie Amerika nen eigenlijk moeilijk kwalijk nemen - - dat Afrika te hoop zou lopen om Arm strongs syncopen gewillig in zich op te nemen. Hoe anders was de werkelijk heid. Armstrong kwam, zag, maar over won allerminst. Aanvankelijk werd hij mei gejuich ontmoet, maar naarmate de tournee vorderde verminderde de be langstelling. Op zekere avond zat Arm- I strong met zijn mede-musici moederziel i alleen in een leeggelopen stadion. Er werd een beetje gejoeld en dat was [alles. De teleurgestelde bezoekers namen 1A' zich niet eens de moeite met rotte vruchten te gooien, ze gingen gewoon weg, op zoek naar hun eigen jazzmusici, die zij veel beter begrepen. Is we ons niet vergissen speelde dit drama zich af in Ghana, een land wisselingen rnet iemand van het rooms- I dat bekend staat om de muzikaliteit van katholiek geloof, die haar zeer na Is zijn bewoners. Armstrong en cie prortio- komen te staan. tors van zijn goodwilitour hadden op die Het is aan geen enkele twijfel onderhe- muzikaliteit gespeculeerd. Zij hadden vig. dat een besluit als dat van prinses er echter geen rekening mee gehouden. Irene een eeuw of zelfs enkele decennia dat de Ghanezen wél van ;azz houden! geleden zo niet ondenkbaar zou zijn ge- maar dan van jazz die zij zelf hebben weest, dan toch in Nederland een hevige bewerkt. Dc Ghanese jazzmuziek is van schok zou hebben gegeven Er is echter een klasse apart, dat moest zelfs Arm een sterke toenadering tussen de chris- strong erkennen er. om Armstrongs telïjke kerken ontslaan, waarbij de ge- junglekianken. speciaal voor deze ge'.e- meenschappelijke geloofsbasis veel meer genheid gearrangeerd, werd slechts dan vroeger wordt erkend c-n gewaar- 1 smakelijk gelachen. deerd. Deze ontwikkeling ten volle er- j In datzelfde Ghana toert thans Valen- kennende. moet toch worden vastgesteld, 'ina Teresjkowa rond en dat maakt wél dat het geen verstandig besluit is ge- i indruk op de bevolking. Logisch, want weest de geloofskeuze van prinses Irene I raketten en ruimtevaartuigen hebben de zo lang geheim te houden. Uit rc-spect Ghanezen nog niet en een tocht langs tegenover het Nederlandse volk en de 1 '-'e sterren staat voor df; bijgelovige Afri- hïstorische banden lussen Oranje en Ne- kanen gelijk aan tovenarij derland had van den beginne af in deze A alentina is daardoor e»?n machtige troef tere. maar eerlijke kwestie volledige m het Russicite goodwill program ma en openbaarheid moeten worden bc-tracht. we kunnen gerust geloven dat het 1 Kremlin uit dit reisje een behoorlijke DE TIJD (katholiekHet bericht dat portie propaganda r a), prinses Irene kortgeleden uit eigen over-I OP foto's zien we hoe Valentïna. die tuiging is toegetreden tot de rooms-ka- I bovendien nog pas getrouwd is met een tholieke kerk zal een deel van ons volk j collega-astronaut overal waar z:j i ander deel daarente gen pijnlijk teleurstellen. En omdat zij beide begrijpelijk zijn, zal men ze allebei tegelijk met begrip tegemoet moeten tre den. Dit betekent, dat iedere partij de eigen reactie moet laten temperen door begrip voor die van de andere door A mei Keliy. bezorgd voor Amer.k... 's v kwam op een idee. waarmee hij dellijk naar het State Departmê onjuist op te merken, dat haar h^chikking. Ho, opvoeding in het protestants-christelijk 1 we]- voor r.e; eer milieu van het ouderlijk huis zozeer vnt Tls van de „good:" is geweest van anti-roomst dat zij deze overgang alth; gelijk heeft gemaakt? Het confessioneel vetsehil met het Oran jehuis heeft de Nederlandse katholieken niet weerhouden een oprechte genegen heid te gevoelen voor alle leden van het koninklijk gezin, het symbool van de vaderlandse eenheid. Dal ook dit gezin nu als éénheid-In-verscheidenheid enigs zins een afspiegeling geworden is van ons confessioneel verdeelde volk, mag de katholiek begroeten met een blijd schap. getemperd door een irenisch re spect voor de gevoelens van zijn land- komt wordt omringd door bewonderende marktvrouwen, die haar stapels fruit in de handen drukken. En geen rot fruit, o nee. Toch heeft Amerika het er niet hele maal brj laten zitten. Al had Washington dan geen tovenares van de ruimte tot HET PAROOL (socialistisch) VROUW VERDRONK HAAR DOCHTERTJE IN EMMER De 35-jarige mevrouw M. van D.-H. te Hippolytushoef heeft voor de officier van justitie te Alkmaar bekend dat zij op 6 januari haar jongste kind, de 31 z - jarige Anneke heeft verdronken in een emmer water. Mevrouw Van D. werd toen verpleegd omdat zij overspannen was. Nog die zelfde dag is zij overgebracht naar het St.-Elisabethziekenhuis le Alkmaar. Op het moment dat de gezinshulp afwezig was. volbracht zij de noodlottige daad. Ook gaf zij toe op een zaterdagmorgen begin december een bed in brand te heb ben gestoken. Deze brand is toen door haar man geblust. Mevrouw Van D. is thans overgebracht naar de ziekenafdeling van het huis van bewaring in Amsterdam. Couturier Bohan brak met de losse lijn Coco Chanel weer onnavolgbaar Jules-Fran§ois Crahay, die elf jaar lang voor Nina Rici heeft ontworpen, heeft zijn nieuwe werkgeefster Jeanne Lanvin niet teleurgesteld. Hij toonde woensdag zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie met bedrieg lijke effecten, zoals valse cein tuurs en jasjes die in werkelijk heid geen jasjes waren. Zyn silhouette Is onveranderd geble ven tot wanhoop van de modejourna listen die iets wilden hebben om over naar huis te schryven, maar stellig tot opluchting van alle vrouwen die houden van natuurlyke schouders, een losse taille en nauwe, korte rokken. Crahays valse jasjes gaven de indruk van een japon met een jasje, dat of kort en uitstaande of lang en bloe zend in de rug was. Maar deze „jas jes" waren onderdeel van de japon, samengestikt op de zijnaden, en kun nen niet uitgetrokken worden wan neer de draagster het te warm zou krijgen. Dit thema werd ook gebruikt op een tot de grond reikende rose avondjapon met grote stukken goud en zilver lame. Onder de namiddagjaponnen waren enkele mouwloze modellen en tuniek- japonnen. Een fraaie creatie was een japon van bleekrose tweed met als enig versiersel een grote driehoekige sjaalkraag van rose organdie. Organdie was overvloedig gebruikt, zoals in de vorm van een puntkraag (wit organdie) op een japon van grijs flanel met lange mouwen. Zelfs een mantel van witte bever ver toonde onder de kraag een grote strik van zwarte organdie. Veel bewondering oogstten korte avondjaponnen van organdie met rim pels op zij en rondom de zoom, en zwarte kokerjaponnen met rugdecol- leté's, gedragen onder vloeidende mantels van zwarte organdie met reusachtige, witte, geplooide kragen. Coco Chanel De oudste van alle Paryse couturiers trad eveneens voor het voetlicht, na- melyk de 80-jarige Coco Chanel met een even onnavolgbare collectie als altijd. Ook zy stelde haar klanten niet teleur, gezien haar klassieke tailleurs met dezelfde cardigan jas jes. dezelfde boordsels, lange hals snoeren, gouden knopen, etc. Maar zij verraste haar publiek van modejournalisten en klanten met kor te jasjes van bolero-lengte. Een bolerojasje van zwart-rose plaid, omhulde- een rose blouse. Het andere boleropakje was gemaakt van helder blauwe stof en had een met drie kas tanjebruine stroken afgezette rok en een blouse van dezelfde bruine kleur. Een lange avondjapon van zwarte or gandie had een wijde met stroken ver sierde rok. Haar collectie van japon nen voor overdag en cocktail toonde de Chanel stijl 1930 slank of lang en mager, met plooien of plissees. kleine capes en lage taille. Chanels klassieke tailleurs in ruwe of pluizige tweeds in bleke kleuren waren zoals altijd even smaak- en stijlvol. Sommige rokken hadden dubbele plooien, andere waren voorzien van zijpanden, afgezet met dezelfde stof als waaruit de blouse gemaakt was en het jasje was gevoerd. Veel applaus oogstte een tailleur van appelgroene en rose plaid met rose blouse. Een laverder en groene plaid tailleur liet 'n bleek lavenderkleurige blouse zien terwijl het jasje en de rokzoom met lavenderkleurige boord sel waren afgezet. Chanel liet maar weinig mantels zien, merendeels vervaardigd van bleek mohair tweed gedragen over ge plooide en geplisseerde japonnen van zijde en chiffon met een losse strik aan de halslyn. Dior - Bohan Voor het huis Dior heeft couturier Mare Bohan de natuurlijke taille de voorkeur gegeven boven de losse lijn welke sinds 1958 populair is geweest. Bohan bracht getailleerde jasjes. Ac- cordeonplooien gebruikte hij veel. de roklijn kwam tot juist onder de knie en leek een ietsje verder te gaan dan vorig seizoen het geval was geweest. Het deux-picces, in het algemeen be staand uit een blouse met een geplooi de of rechte rok, Is ook weer terug. En met decolletees en tot hoog boven de taille, ingenomen keursjes beklem toonde Bohan het natuurlijk silhouet nog meer. Hij lanceerde voorts een nieuwe kleur, anjer-rood, die hij com bineerde met wit en marineblauw. Het totaalbeeld van Bohans collectie was een opvallend sterke afwijking van wat tot dusver opgeld deed in de Parijse salons. „Ik ben altijd van mening geweest, dat Amerikaanse artiesten uli.si jkende am bassadeurs konden zijn. wanneer het ministerie van buitenlandse zaken hen maar stuurde", zei dansspecialist Kelly, waarna hij ln Washington zijn plannetje uit de doeken deed. Hij had gedacht in Afrika iets te vertel len over het dansen in de Verenigde Sta ten. Hij wilde dan een paar demonstra ties geven en stukjes uit zijn films ver tonen. Kelly was er persoonlijk van overtuigd dat dit programma een succes zou zijn bij de danslustige Afrikanen, schamend dat het Nederlandse volk op j maar het State Department twijfelde deze wijze op de hoogte moest komen. daaraan, denkende aan Armstrong. Men zou zich ten onrechte, maar te Ten slotte gaf de regering toch haar goeder trouw op het standpunt kunnen fiat aan het plannetje en zo stapte hij stellen dat de religieuze keuze van de optimistisch gestemd in New York in prinses een louter persoonlijke zaak is, het vliegtuig. die niemand aangaat behalve haarvelf. j-,n inderdaad is de reis eon succes ge- Naar ons gevoel echter is de keuze van worden Achtereenvolgens bez/x'"* de prinses ook iets dal het Nederlandse volk aangaat en waarvan het derhalve j had mogen weten en de motieven had mogen kennen. Het getuigt van gebrek aan respectvolle verbondenheid Nederlandse volk niet waardig werd ge keurd op de hoogte te worden gesteld, j maakt de prinses bijna een „betrapte" indruk Er komt iets „aan het licht" dat klaarblijkelijk verzwegen moest worden. Het respect voor haar keuze wordt er dc daaseur Senegal, Ivoorkust. Boven Volta en Ghana en overal was de .me nigte enthousiast. „Ik heb één ding voor", zei Gene Kelly: „de Afrikaan is do! op dansen Het grootste compliment ontving hij in Accra, de hoofdstad van Ghana, waar een radioreporter tegen hem zei: „Me neer Kelly, ik heb U zien dansen in al uw films, die hier zijn vertoond. Nooit heb ik U daarbij beschouwd als een m.nder om. Respect voor de wijze j Wanke. Waju uw bewegingen zijn zo Afrikaans". Een ongekend succes, dat het optreden I van de negermusicus Louis Armstrong het vrije volk (socialistisch). De be- i ver in de schaduw stelt, slissing van prinses Irene om rooms-ka- En Teresjkowa? Heeft Kelly met Zijn tholiek te worden is voor haar een be- j danspasjes haar populariteit" ook maar langrijke stap geweest Iedere Nederlan- enigszins aangetast Waarschijnlijk der moet deze vrijheid hebben Ook als niet. hij lid is van het Koninklijk Huis En Maar in ieder geval Washington een weloverwogen ernstige keuze ver- zich door Rusland niet ai te zeer laten dient door iedere Nederlander gerespec- overtroeven. Dank zij Hollywood, tcerd te worden. De vraag die hij ons I rijst is waarom pas nu aan deze stap I ruchtbaarheid is gegeven. Toen prinses Irene belijdenis des gcloofs deed in Lau sanne is generlei geheimzinnigheid be tracht. Waarom is haar opname in de Rooms-Katholieke Kerk geheim gebleven tot op dit moment Toen de prinses een- maal tot een besluit was gekomen, was i toch de tijd van innerlijk beraad en over- J weging voorbij Nu is er een sfeer van geheimzinnigheid ontstaan om een zaak die toch het volte daglicht best kon velen. ALGEMEEN DAGBLAD (onafhankelijk i Wat ons bij de overgang van pnnsos i Irene tot de rooms-katholieke religie pijnlijk treft is de geheimzinnigheid I waarmee dit gepaard is gegaan. Waarom is dat niet eerder openbaar gemaakt 0 Uit de medelingen die ons van de zijde van paleis Soestdijk hebben bereikt, is gebleken dat koningin en prins het be sluit van hun dochter respecteren Wij kunnen het ons noch van het Xoninklijk Huis. noch van zijn raadgevers noch van kardinaal Alfrink die de prinses in de Rooms-Katholieke Kerk heeft opgeno men. begrijpen dat er klemmende rede- nen aanwezig werden geacht om deze stap I van de prinses geheim te houden. Het is i nu „uitgelekt". Het woord is weinig fraai, maar geen ander woord geeft de feitelijke toedracht Juister weer. Hier wreekt zich en helaas niet voor het eerst de omstandigheid dat de voor lichting van de kant van het Hof al jaren een zwakke stee is. De raadgevers van de Kroon hadden, na vorige ervaringen, al lang moeten inzien dat deze voorlich ting uiterst gevoelig is en in handen be hoort te worden gesteld van een of meer mensen die zo'n ruime ervaring hebben, dat zij deze uiterst gevoelige kunnen behandelen. Mr. Biesheuvel naar Suriname en de Antillen De vice-minister-president mr. B. W. Biesheuvel stelt zich voor op zaterdag 7 maart a.s. te vertrekken voor een bezoek van ongeveer drie weken nnn de Nederlandse Antillen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3