Nieuw industrieplan in Terneuzen vastgesteld Huwelijksbootje met koets en paard Delta-schaderegeling voor Yerseke nog een onleesbaar, onzeker stuk! BILT WEGEN NAAR DELTADAMMEN TIJDIG GEREED? Ledenwerfactie van verenigingvrienden van de Instrumentale' DUET ALMANAK „Je moet wel tweemaal gepromoveerd zijn om passages eruit te begrijpen" Uitbreiding van vier scholen Prov. Federatie Vrijz. Hervormde Vrouwen opgericht Ensemble met „De Opvolger" KO VAN DIJK: „DEZE ROL EIST VOLLE CONCENTRATIE VAN ME" PR0V1N0IALE ZEEUWSE COURANT „Is de hier en daar gewekte indruk juist, dat de aanvoerwegen naar de in aanbouw zijnde afsluit- dammen en bruggen in het Del tagebied niet gereed zullen zijn op het moment, dat deze voor het verkeer gebruikt zouden kunnen worden?", zo vraagt het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus (p.v.d.a.) schrifte lijk aan de minister van verkeer en waterstaat. Indien dit het geval is wil de heer Posthumus graag weten bij wel ke dammen en bruggen dit ge vaar dreigt en op welke wijze de minister een dergelijke situatie zou kunnen voorkomen. Het voorlopig bestuur van de vereniging „Vrienden van de Instrumentale" heeft de Zeeuw se muziekliefhebbers een circu laire doen toekomen, waarin men wordt opgewekt lid te wor den van deze vereniging. In het drukwerkje, dat op de omslag een foto van het symfonieorkest toont, wordt onder meer opge merkt: „De ontwikkeling van de laatste jaren heeft ons de over tuiging gegeven, dat er voor de Instrumentale een eigen functie bestaat buiten Middelburg". „Zij kan en wil daarbij uiteraard niet de plaats innemen van een beroeps orkest maar er wel voor zorgen, dat in verschillende plaatsen van Zeeland meer symfonieconcerten worden ge geven dan tot nu het geval was. Te gen de achtergrond van deze opvat ting menen wij dat het gewenst is de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek daadwerkelijk steun te verlenen vanuit het publiek van getrouwe luisteraars. Daarom hebben wij het initiatief genomen tot oprichting van een Vereniging van Vrienden van de Instrumentale, die op haar wijze het streven van het orkest kan steunen". Het voorlopig bestuur, dat onder voorzitterschap staat van ir. A. A. Brevet, schrijft verder". „Wij zien de taak van de vereniging als een zelf standige naast het orkest. Met de plannen en organisatie van de Instru mentale willen wij ons niet bemoeien, maar dit orkest slechts op gepaste wijze steunen. Dat kan gebeuren op allerlei manieren, bijvoorbeeld aan koop van een of meer noodzakelijke instrumenten, bemiddeling wanneer het orkest buiten Middelburg speelt, kortom het verlenen van steun waar mogelijk en nodig, alles in nauw over leg met de leiding van het orkest, maar verder in volstrekte zelfstan digheid". Het is het voorlopig bestuur van de vereniging „Vrienden van de Instru mentale" gebleken, dat de gedachte tot oprichting van deze vereniging de sympathie heeft van vele Zeeuwen, die het muziekleven in onze provincie een warm hart toedragen. Een aantal van hen heeft toegezegd zitting te ne men in een comité van aanbeveling. De initiatiefnemers komen uit diverse delen van de provincie. Ook daarmee wordt onderstreept dat de vereniging een algemeen belang dient- spaar plezierig met NYLONS prijzen 1.75/1.95/2.95 vraag een spaarkaart reeuwse Licht Wat zitten we in Zeeland toch in een bevoorrechte positie! Behalve de Nederlandse televisieprogram ma's zijn de Vlaamse uitzendingen van de B.R.T. kier goed tot zeer redelijk te volgen. In het. oosten profiteren ze van de zenders I en II en ach, als men het geluid weg draait is ook dat wel te dragen In onze omgeving treft men wel eens knutselaartjes. die het tot België Frans, zelfs tot. Frankrijk schoppen en een enkel fenomeen, dat ook Engeland op de buis bin nenhaalt. De randstad heeft niets extra's. Misschien over een tijdje de R.E.M., maar dat is natuurlijk ieder ogenblik „wast witter", sa men naar", „meer mans" en dat soort werk. Nee, geef ons maar meteen Bel gië. Dat is niet van even ruiken meneer. Dat is altijd goed. Door rijden maar Even hollen, want Theo Nijssen heeft ze weer, die bekende driekant, even hollen en de pijn is over. En heeft de weduwe puistjes, dan valt dat in België niet op. Daar constateert men op het schermin een uitzending over het goedver- lichte huis zonder blikken of blo zen: Jfegen van de tien Belgen zijn slecht verlicht." KOSTEN 7 MILJOEN in Koudekerke was vrijdagmiddag een niet alledaags tafereeltje te zien. De heer J. Christiaanse uit Koude kerke trad in het huwelijk met mejuffrouw G. Oerle- mans uit Bergen op Zoom. Hoewel een huwelijksvoltrek king in Koudekerke niet iets is, dat elke dag voorkomt: de manier waarop het deze keer gebeurde week af van Labruyère uit i een landauer naar Koudekerke gekomen om het bruidspaar met de wederzijdse ouders naar het gemeentehuis te brengen. Alles was prachtig in stijl: koetsiers met hoge hoeden en zwarte capes, de hoeven van de paarden waren zwart geschilderd en men had zelfs de zweep van de koetsier met bloemen versierd. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat er grote belangstelling voor deze trouwstoet was. (Foto P.Z.C.). KAMERLEDEN SPRAKEN MET EX-OESTERKWEKERS ERG VEEL HOLVAST en duidelijkheid voor de toekomst heeft het wetsontwerp voor de regeling van de Deltaschade de Yersekse oesterkwekers nog niet ge bracht: Daarover hoeft na een spontane, bijzonder druk bezochte vergadering van do. C.H.- cn A.R.-kiesvereniging, in gebouw „De Haven" te Yerseke donderdag avond, weinig twijfel te bestaan. „Het is een onleesbaar stuk, vol van onzekerhe den. Een ontwerp met onduidelijke formules, lüaten en hier en daar bijzonder vage argumenten. Eigenlijk moet je tweemaal gepromoveerd zijn om bepaalde passages te begrijpen". En die opmerkingen noteerden we niet uit de mond van de oesterkwekers en hun ex-collega's, maar ze waren afkomstig van twee ka merleden', de heren C. F. v. d. Peijl (c.h.) en J. A. van Bennekom (a.r.). Met de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland waren ze naar de „bedreigde gemeenschap" aan de Oostersclielde gekomen. Niet om de zaken keurig uit de doeken te doen, zoals ze zelf zeiden, maar om kritiek, wensen en verlangens aan te ho ren. Opdat ze er straks, bij de behande ling van het al jaren verbeide stuk in de Tweede Kamer mee kunnen argumente ren, naar kunnen informeren. Goed. de oesterkwekers weten nu dat ze in het verlies van hun cultures een tege moetkoming zullen ontvangen, die uit eenvalt in een regeling voor vermogens-, bedrijfs- en belastingschade. Ze hebben uit het wetsontwerp begrepen, dat de da tum voor het invallen van de desastreuze vorstperiode in de vorige winter als uit gangspunt zal dienen bij het bepalen van de uitkering. Ze hebben in grote lijnen gezien, wat de minister voor ogen heeft gestaan bij het ontwerpen van de rege ling. Maar tegelijk hebben ze het stuk omrand met vraagtekens. Donderdag avond zijn vele daarvan duidelijk aan de orde gesteld. Het initiatief van de beide kiesverenigingen in Yerseke werd door de beide kamerleden en de gedeputeerde beschouwd als een „eerste verkenning". Eerder dan dat ze waren gekomen om tekst en uitleg te geven. De tekst had den ze voor zich. Maar de uitleg was meer een onderstrepen van de vraagte kens bij de kwekers en daarbij de belof te. dat om te beginnen in het voorlopig verslag aan de minister naar verschillen de vaagheden nadrukkelijk zal worden geïnformeerd. Bovendien kon worden meegedeeld, dat burgemeester A. C. Wil- lemsen en de Zeeuwse kamerleden bin nenkort een gesprek zullen hebben met de betreffende vaste commissie en dat burg: biedt geen garanties voor objecti viteit, deskundigheid en een zo groot mo gelijke rechtszekerheid, wanneer geen beëdigde deskundigen worden gehoord. De kamerleden konden nog wel even doorgaan. En dat deden ze ook, „Want", zo zei de heer Van der Peijl, „we moeten ons wel realiseren, dat we nu zijn begon nen aan het laatste bedrijf van het oesterdrama. Nog een korte tijd en dan valt het gordijn. De roemruchte tijd van de oestercultuur in Yerseke behoort dan tot het verleden". En de heer Van Ben nekom vulde hem later aan: „Het i; geen zaak van filantropie. Er is geen sprake van een gunst. De oesterkwekers hebben volledig recht. Daaraan moet de volle waarde worden toegekend. Gedeputeerde Kaland legde in een korte toespraak nog de nadruk op de kanten, er voor Yerseke als gemeenschap deze regeling zitten. Hy refereerde aan een rapportje daarover van het provinciaal bestuur en moest constate ren: „De werknemersschade en de ge- meensehapsschade komen hier heel slecht uit de verf. Met geld alleen maakt men de zaak niet goed. Yerseke scha kelt om. Er wordt een nieuwe, bedrijfs tak aan de gemeenschap toegevoegd (de champignons, industrie). Dat moet de beste compensatie zijn. Al het moge lijke moet worden gedaan om met een nieuwe broodwinning nieuwe bedrijvig heid te brengen". Onder voorzitterschap van burgemees ter Willemsen vormde zich na de pauze een forum met de drie gasten en de voor zitters van de kiesverenigingen, de he- Dc gemeenteraad van Terneuzen heeft donderdagavond zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring verleend aan exploitatieplan „Industrieterrein Driewegenmr. F. J. Haarman". Het plan omvat een oppervlakte van 73 ha waarvan ruim 62 lia verkoopbaar is. Ns dit belangrijke raadsbesluit kan de daad werkelijke uitvoering van het plan ter hand worden genomen. Voor grondver werving, bouwrijp maken, enz. is een bedrag geraamd van bijna 7 miljoen gul den, dat terug in de gemeentekas zal vloeien na verkoop van de gronden f 11,per m2. B. en w. van Terneuzen streven ernaar de industrieterreinen nog 1964 bouwrijp te maken. Nog in dezelfde raadsvergadering werd besloten het eerste perceel ter grootte van bijna 5 ha te verkopen aan de coö peratieve vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen, die daarop een geheel nieuwe veiling wil stichten. De coöperatie kreeg tevens optie op een aansluitend perceel van ruim 5 ha voor een termijn van tien jaar. Voorts besloot de raad een oppervlakte grond ter grootte van 4085 m2 in optie bij de meterfabriek Dordrecht aan genoemd bedrijf te verhuren tegen de prijs van f1291,per jaar. De duur van de gegane huur bedraagt drie jaar. De Terneuzense woningbouwvereniging Werkmansbelang kreeg van de raad voorschotten van in totaal f 1.360.000,voor de bouw van 76 ga lerijwoningen met tien garages en twee verhuurbare ruimten in het uitbreidings plan „Zuid II". Eveneens gaf de raad goedkeuring aan de voorstellen tot ver koop van industriegronden aan de firma Van der Bijl te Sluiskil, ten behoeve van de bouw van een werkplaats met kantoren, aan de N.V. P. de Gruyter en Zn te 's-Hertogenbosch voor de bouw van een hal ten behoeve van haar be zorgdiensten en aan de N.V. W. Schip per te Goes voor de bouw van een in dustriehal voor reparatie en constructie van landbouwwerktuigen. Al deze gron den zijn gelegen te Sluiskil. Goedgekeurd werden voorts de voorstel len tot verkoop van bouwgronden aan de N.V. Heinekens Brouwerijen Neder land (bouw van een café-restaurant) en aan de heer E. D. Tacq te Sluiskil (bouw van een bungalow). Besloten werd over te gaan tot uitbreiding van de openbare Zuidlandschool en medewerking te verlenen voor de verbouw van de her vormde school en de r.-k. school aan de Begoniastraat, allen met 1.wee lokalen. Het bestuur van de christelijke kleuter school kreeg medewerking tot uitbrei ding van de school aan de Leeuwen laan met een vierde speelwerklokaal. Ten slotte kreeg in deze serie onderwijs zaken de vereniging van christelijk on derwijs te Sluiskil medewerking vooi de aanschaf van een oliekachel en een boenmachine. Op een desbetreffende vraag van de heer W. J. Weterings (k.v.p.) deelde de burgemeester Rijpstra nog mee, dat besloten is bin nenkort overleg te plegen met de diverse besturen van scholen inzake verlangens op het gebied van schooluitbreiding. De inspecteur van het lager onderwijs heeft toegezegd dit overleg te zullen begelei den. In verband met een op een begro tingswijziging voorkomende verhoogde bijdrage van f2030,ten behoeve van de commissie van samenwerkende ge meenten in de kanaalzone, wilde de heer A. Ramondt (a.r.) weten of die missie nog leeft. „Als U leven in dit verband wilt vergelijken met bestaan, dan moet ik zeggen dat de commissie inderdaad nog leeft", aldus burgemees ter Rijpstra. Tijdens de rondvraag vroeg de heer We terings de aandacht voor de zijns inziens levensgevaarlijke toestand waarin het wegdek Kerkhoflaan verkeert, dat na de kortgeleden uitgevoerde rioleringswerk zaamheden verzakkingen vertoont. (a.r,). En daarop vuurden de ongeveer tweehonderd aanwezigen hun vragen af. De oriënterende bespreking met de be langhebbenden gisteravond was de eerste poging om het vraagteken van het w wetsontwerp voor de Deltaschaderege- ren J. van Schaik (c.h.) en J. W. Bol ling in een uitroepteken te veranderen. DS. W. S. H. VAN DALEN (OOSTBURG) VRAAGT ONTHEFFING UIT AMBT Ds W. S. Hugo van Dalen, predikant van de hervormde gemeente te Oostburg, heeft de provinciale kerkvergadering van de Ned. herv. kerk in Zeeland ver zocht hem per 1 mei a.s. eervol onthef fing te verlenen uit het ambt van predi kant met de bevoegdheid van een eme ritus De reden van ds Van Dalen om uit het ambt van dienstdoend predikant te treden, zijn zuiver persoonlijk. Het ligt in de bedoeling, dat hij een andere functie in de hervormde kerk zal gaan bekleden. Van de zijde van de provinciale kerkver gadering vernamen wij, dat dit college het verzoek heeft ingewilligd. Een offi ciële bevestiging hiervan zal ds. Van Da len zeer binnenkort bereiken. Ds. Van Dalen heeft mede om die reden zijn be sluit nog niet aan zijn gemeente meege deeld. De Oostburgse predikant, die in 1916 werd geboren, is sedert 7 november 1954 aan de hervormde gemeente te Oostburg verbonden. Van IS december 1949 tot 1954 was hij predikant te Colijnsplaat. Tijdens een vergadering van vrijzinnig hervormde vrouwenverenigingen in Zee land en West-Brabant, donderdag in Goes, is besloten tot de oprichting van een provinciale federatie Zeeland-West- Brabant, die ressorteert onder de Vrij zinnig Hervormde Vrouwen Federatie ii Nederland. Hot hoofdbestuur van de federatie had deze vergadering bijeengeroepen gebouw van de vrijzinnig hervormden in Goes. De voorzitster, ds. F. C. C. Scholten-van Iterson kon een groot aan tal afgevaardigden uit alle delen van de provincie welkom heten. Zij gaf een uiteenzetting van het doel en de werk wijze van de federatie. Uit de daarop volgende bespreking bleek duidelijk, dat sterk de behoefte werd gevoeld aan een nauwer contact. Na het besluit tot oprichting van de federatie Zeeland-West-Brabant werd een commissie geïnstalleerd onder lei ding van mevrouw J. H. Assendorp-v. el- Linden uit Zierikzee. Bij de vergadering waren ook vertegenwoordigers van de provinciale besturen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en de Neder landse Protestantenbond aanwezig. VRIJDAG 31 JANUARI 1: KUNST BRITANNIA, Z.V.U. EN NUTSDEPARTEMENT Ongeveer een Jaar geleden heeft in de Süddeutsche Zeitung (Miinehen) Carl Amery een vergelijkende analyse gemaakt tussen het omstreden stuk „Der Stellvertreter" van Rudolf Hoch- huth en „Der Naehfolger" van Reinhard Raffalt, welk stuk gisteravond in Bri- tannia te Vlissingen ging. In het artikel van Amery dat men kan terugvinden in het Rowohltboekje „Summa iniura" wordt Raffalts „Opvolger" raak ge karakteriseerd. ledereen heeft wel wat aan dit stuk, zegt Amery ongeveer; de vriend van de kunst (voor hem is Mi chel Angelo's Laatste Oordeel op de achtergrond), voor de niet aan tijd ge- bonden edele mens, voor de moderne mens (hij ziet de felle spanningen tus sen de kardinalen en voor hem is er vooral de rol van de Schotse priester in het tweede bedrijf), terwijl het stuk bo vendien als geheel duidelijk maakt dal de kerk weliswaar menselijk is, maar dat toch bij alles de leiding van de Hei- lige Geest aanwezig is. Inderdaad, voor elke bezoeker is er wel een aanknopings- punt. Amery heeft op nog een opvallend verschijnsel gewezen, namelijk op de verwantschap in de laatste scène met Dostojewski's „Christus en de Groot-in quisiteur". In de bewuste scène wordt van de toekomstige paus dezelfde ont zaglijke last gevraagd, die ook de in quisiteur van Dostojewski vergt van de kerk zoals hij die ziet: de last van Christus' plaatsvervangerschap tegen over de Antichrist, in dit geval de onge ordende, men mag zeggen: angstaanja gende inbreuk van het niet in te tomen goddelijke in een sinds eeuwen goed ge- ordende gang van zaken. Men ziet: het zijn dus waarlijk geen geringe zaken, die de auteur van „Der Naehfolger" aan de orde stelt, zij raken de verhou ding van God, Kerk en mens en zijn hier sterk geschematiseerd in de vorm van een stuk theater. Een stuk theater, dat bovendien nog het interessante bijver schijnsel oplevert van de (fictieve) re portage over een eeuwenoud fenomeen, dat zich tot dusver aan elk ooggetuige- verslag heeft onttrokken Bovenstaande alinea's kort samenvat tend willen wij met name vaststellen, dat er al heel wat moet gebeuren voor dat een dergelijk stuk valt. Immers, ie dereen heeft er wel wat aan, iedereen vindt er wel een passage of een scène in. die hem boeit en iedereen erkent, dat de auteur een weergaloze moed heeft ge had om zulk een veelheid aan ons-allen- rakende problemen (problemen ook van de kerk in een bizarre wereld: Zuid- Amerika, Afrika, Azië, de zwijgende kerk, Europa), om zulk een veelheid dus aan te durven. Het is derhalve haast ook onmogelijk om tegen zulk een stuk „nee" te zeggen: voor iedere toeschou wer ligt bovendien het nee en het ja weer anders, vaak bevinden zij zich vlak naast elkaar. Dat laatste nu wij willen het niet ontveinzen was voor ons vele malen het geval. Naast enkele scènes, die ons inderdaad bijzonder hebben geboeid, hebben wij vaak toegekeken zonder ook maar even een moment van affiniteit met het gebeuren op de planken te heb- T oepassing die binnenkort de zaak van de gedeputeerde oesterkwekers zullen moeten verdedigen hebben donderdag avond een reeks van onzekerheden in het wetsontwerp aangeroerd. En ze hebben daar de nadrukkelijke kanttekening bij gemaakt, dat bijzonder veel zal afhan gen van de vraag, hoe deze wet in dt praktijk zal worden toegepast. Of dat met een soepele houding en oog voor vele moeilijke details zal gebeuren. Of dat het strak naar de letter zal vergaan. Een bloemlezing uit de onzekere facto- i en de knelpunten voor de kwekers liet enige tyd geleden aan de Tweede imer aangeboden wetsontwerp: Voor de oestervoorraad is een vergoe dingsregeling van 50% van de waarde uitgedacht. Vaag en onredelijk werd die gekwalificeerd. „De regering tracht de redelijkheid daarvan aan te tonen", aldus de heer Van der Peijl. Maar hij zag die nog niet- Welke maatstaven en normen zullen worden aangelegd bij de schattingen van de bedrijfsuitrusting Hoe moet de zogenaamde „vrijkomen de arbeid" worden beoordeeld? Er zal een vraag over aan de regering worden gesteld. Een gemis is de aanduiding van een verschil tussen de particuliere kweker en de bedrijven onder vennootschap bij de regeling voor de belastingschade. Elke aanwijzing over een regeling voor anderen dan de direct bij de oester cultuur betrokkenen (de middenstand bijv.) ontbreekt. „Het zou elegant ge weest zijn als de regering een verwijzing naar deze groep had gemaakt", aldus de heer Van Bennekom „Het is een hiaat dat onrust verwekt". Bij een parallel met de onteigeni: wet steken de maatregelen in dit wets ontwerp aangekondigd ongustig af. „Bij de onteigeningswet "kijkt men naar de toekomstige ontwikkeling van een op te heffen bedrijf. Hier naar het verleden, vijf bedrijfsjaren". Het beroep op de rechtbank te Middel „De opvolger" in Vlissingen „Ik kwak het er op. Net zoals Karei Appel. Ik speel eigenlijk maar wat aan. Het is ook node loos om aan mij te vragen, wel ke rol ik de mooiste uit mijn loopbaan vind. Ik vind ze alle maal even mooi. Elke rol, die ik speel kan goed zijn". Deze wat onverschillige woorden zei Ko van Dijk gisteravond in de kleedkamer van „Britannia" te Vlissingen waar hij een rol speelde in „De Opvolger" van Reinhard Raffalt. Deze uitdruk king typeert hem wel. Een beet je bravour, soms wat rauw en onverschillig probeert hij zijn eigenschappen te verbergen, die hem tot een groot acteur hebben gemaakt. Dat de rollen hem ook niet geheel onverschillig laten, bleek wel, toen hij praatte over Cyrano de Bergerac, een rol, die hij altijd graag had wil len spelen. Daar heeft hij nooit een geheim van gemaakt. „Dat is een fijne rol", zegt hij zacht. „Maar ja. dat is voorhij. Een ander heeft het al gedaan". Hij kijkt in de spiegel en past zorgvuldig zijn hoofddeksel. Hij zwijgt. Hij kamt zijn haar en probeert het kapje nog een keer. Dan gaat hij lachen. Een echte Ko van Dijklach. „Er zijn mensen, die zeg gen: over tien jaar kan je het toch nog wel doen. De flauwekul. Ik zie me al. Ik ben nu zevenenveertig. Over tien jaar kan ik Cyrano toch niet meer spelen. Een mooie ouwe Cyrano zou dat zijn. Ik zie me al lopen. Nee. dat kan echt niet. Het is jammer, maar waar" en weer da vert een geweldige lach door de kleedkamer. Hij zit nu geheel ont spannen achterover in zijn stoel. Het hoofddeksel zit nu goed. Pennestreken Hij gaat zich grimeren. „Moet je eens opletten, hoe een paar penne streken een mens kunnen Veranderen in een kardinaal. Het is gewoon ont zettend". Maar een enkele, penne- streek alleen verandert een man niet in een kardinaal. Het vereist nog wel wat meer. „Diepe concentratie", zegt Ko van Dyk. „Een volledige over gave". Hij is ernstig. „Dat geldt voor ons allen. Ikzelf heb vooral in het begin moeite gehad met het stuk. Zoals U zult weten is het een stuk. dat speelt tijdens een conclaaf. Er moet een nieuwe paus worden gekozen. De handeling is een voortdurende bot sing van kardinalen. En dit nu eist zoveel van ons. Ikzelf ben niet rooms-katholiek. Ik ben niets", Gisteravond speelde hij voor de 85e maal de rol van kardinaal van Bo logna. „Nog twee voorstellingen en dan hebben we het gehad", zei hij. „Het is een hele fyne rol. maar een beetje rust vind ik ook niet zo erg. Othello Maar die rust zal niet zo lang meer duren, want straks speel ik Othello by de Haagse Comedie. Daar ver heug ik me op. Het is erg jammer, dat ik ook Jago niet kan spelen, zo als eerst de bedoeling was, maar ja, de gezondheidstoestand van Paul Steenbergen laat niet toe, dat hjj twee rollen in gaat studeren. Maar met Othello alleen heb ik al genoeg te doen. Zo'n twaalf jaar geleden heb ik Othello ook gespeeld met An drea Domburg als Desdemona. Ik hoop er ook nu iets van te maken. Maar eerst nog deze paar voorstel lingen. Nog een paar avonden suc ces. want dat hebben we met dit stuk. We hebben nooit nare reacties gehad. Het gaat er in als klokspijs. En dat is een beetje verwonderlijk voor zo'n soort stuk. Nee. het is alle maal fijn gegaan". Als Ko van Dijk eenmaal zo enthou siast gaat praten is zijn Amsterdams accent goed te horen. Vooral zijn har de „s". Een Amsterdams accent, dat een van de oorzaken is geweest., dat hij niet toegelaten werd tot de to neelschool. „Hij heeft geen aanleg en spreekt abominabel Nederlands", was het oordeel. Toch komt hij uit een bekend toneelgeslacht. Zijn vader. Ko van Dijk sr.. vierde triomfen als Gijsbreght en Hamlet. Zijn moeder. Jetty van Dijk-Riecker, is nu ook nog vaak te zien. Ko van Dijk heeft de toneelschool niet nodig gehad. Hij is weggegaan bij de Ne derlandse Comedie. „Je moet niet te lang bij één toneelgezelschap blijven", zegt hij. „Nu kan ik gaan doen, waar ik zin in heb. Of misschien waar mén zin in heeft. Ik ga volgend seizoen by de televisie spelen. Niet dat ik zoveel In dc tele visie zie, maar de t.v. in mij. Ik ga in twee grote dramatische produk- ties spelen. „Hendrik IV" van Piran dello en „Danton's dood" van Biicli- ncr. Daarnaast nog zeven eenakters door alle eeuwen been. Ik zal daar naast toch ook nog wel veel op het toneel te zien zijn. Net zoals dit jaar speel ik twee grote rollen. Mefisto in „Faust" van Goethe en „Voerman Henschel" van Hauptmann. Dat is het voorlopig. Ha. ha", barst hij opeens los. als Alex van Royen binnenkomt. Met zijn harde „s". ,,So Lex, ha, ha". De kleedkamer lijkt uit elkaar te barsten. Iedereen moet meelachen, of hij wil of niet. Hij gaat verder om zich te grimeren. De tijd gaat dringen. Van beneden klinkt het gemurmel van de wachtenden. „Is het druk", informeert hij. „Uit verkocht. Prima. Dat is toch eigen lijk het leukste. Grote belangstelling. Daar draait alles om. Het is goed te horen, dat die belangstelling er hier Herinnering Ja, dat doet ine echt goed. Zo kryg ik een fyne herinnering aan Zeeland. Die had ik toch al. Ik ben zo'n acht jaar geleden hier geweest. Vraag me niet wat voor een stuk ik gespeeld heb, dat weet ik niet, alleen weet ik, dat het hier lollig was. Ja, dat was het". Hij werd weer wat ernstiger toen hij sprak over de huidige toneelconstel latie. „Ik heb dat tijdschrift „Tea- traal" gelezen", zegt hij, „maar om de waarheid te zeggen weet ik niet precies wat er in gestaan heeft. Na tuurlijk wel ongeveer, maar niet ge noeg om er een oordeel over te vel len. Ja ik weet, dat de jongere ac teurs ontevreden zijn. Zij hebben in sommige opzichten gelijk, dat weet ik. Hans Croiset zegt. naar ik ge hoord heb. dat er teveel societystuk- ken gespeeld worden. Dat kan wel. Maar vergeet niet, dat ik ei; niet zo over kan oordelen. Wat zie ik van het toneel Niets dan mijn eigen stukken. Vijfentachtig voorstellingen in nog geen vier maanden. Nee, dan blijft er maar wenig tijd over voor andere stukken. Maar gelukkig, nog twee keer en dan rust. Heerlijk". ben gehad. Maar wij willen nadrukkelijk vaststellen daarvoor niet alleen di oorzaak bij het stuk te zoeken: we von den de voorstelling over het algemeen zéér matig. Het toneel was er niet voor geschikt, het was veel en veel te klein en miste elke ruimtelijke werking. Als gevolg waarschijnlijk ook van deze be perkte ruimte kreeg men de indruk, dn! er ten aanzien van allerlei regïedetails maar wat werd aangerommeld. Boven dien: Ko van Dijk iri deze hoofdrol (In deze voorstelling althans) was er naar onze stellige overtuiging naast. Dit was niet de aarzelende, van twijfel verteerde kardinaal van Bologna, die voor de in grijpendste beslissing van zijn leven staat, dit was een soort Lebemann, die met bepaalde maniertjes trachtte le suggereren dat hij door een zware strijd bewogen was. Nee, Van Dijk heeft geen moment moeite gedaan te tonen dat hj althans ook maar probeerde zijn rol I? begrijpen. Het grensde aan mannetjes makerij. Er waren trouwens nog meer figuren, die nogal moeite hadden met hun rol Huib Rooymans bijvoorbeeld als de con clavist Bianchi, die wel heel erg de na- ieve knaap speelde. Jan Verkoren als de conclavist Scott, die zich bil tijd en wijle nog wel eens herinnerde, dat van hem werd verondersteld een beetje mank tc lopen en voor wie het bijzonder plezie rig bleek dat al heel lang geleden het instituut van souffleur was uitgevonden kortom: zwakke plekken waren er he laas genoeg. Met waardering willen wij echter wijzen op een aantal plus-punten. de vertolking van Max Croiset als de conservatieve kardinaal van Palermo Alex van Royen als de afgetreden kar dinaal-staatssecretaris. Ook de hoogbf' jaarde Ko Arnoldi heeft een knappe ver tolking gegeven, namelijk als kardinaal van Toledo. Jammer, dat men met. namt voor de hoofdrol niet een even serieus keuze had gemaakt. Onze totaalindruk ten slotte: ondanks onze erkenning, dat dit stuk een ernsti ge poging is om een ongemeen belan?- rijke problematiek aan de orde te stel- gevolge van) de grote roep, die dit stuk is voorafgegaan, is voor ons deze opvoe ring van Ensemble een teleurstelling ge worden. En nogmaals: wij willen een deel daarvan ook op de zaal schuiven, waarvan het kleine toneel wellicht ook de oorzaak was van de grote pauzes tus sen de korte beginscènes (een verbrok keling, die de aandacht geen goed deeai, maar aan de andere kant gaat een deel van de acteurs hier allerminst vrij uil We hebben boeiender toneelavonden meegemaakt. deK. OLIFANT OP DE PLANK Zomaar, omdat het fijn is een echte, eerlijke oude of jonge Olifantborrel op de plank, in uw kolder of in uw Rast en dus bij de hand te hebben. Om mee te toasten en genietend aan te nippen. Altijd en overal. Wees gezellig en pak ook 'n Olifantje. Proost! VERWACHT.- ZUIDWESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met later roo- gelyk enige regen. Matige tot krachti ge, aan dé kust tot hard toenemend® zuidwestelijke wind. Weinig ring in temperatuur. verandr- ZON EN MAAN onder 17.26 onder 10.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2