LEZERS SCHRIJVEN AARDGAS verovert in maart de voorjaarsbeurs Gas-technici volgen „Ombouw"-leergang Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! 'n klasse apart Afsluiter op de jaarbeurs H0LLANDIA HOOFDPIJNPOEDERS PONDERDAG 30 JANUARI 1964 PROVINCIAL) E E W 8 E COURANT Meer dan dertig nieuwe convectors NIET IEDEREEN ENTHOUSIAST \7rijwel de gehele Nederlandse verwarmingsindustrie staat gereed om op korte termijn een groot aantal nieuwe produkties te starten. Slechts enkele fabri kanten uit deze branche durven zich te veroorloven rustig af te wachten hoe de markt zal rea geren als straks iedereen be schikt over aardgas. Verreweg de meeste merken zullen zich met een eigen en speciaal voor onze nieuwe brandstof ontwik keld type haard of kachel pre senteren via hun gezamenlijke show tijdens de voorjaarsbeurs: 9 t.m. 17 maart. Onder meer kan men daar gaan kij ken naar meer dan dertig debuteren de aardgas-convectors „van eigen bo dem". Daarnaast zullen er diverse geïmporteerde modellen staan. Ver der worden uiteraard ook allerlei an dere toepassingsmogelijkheden hier geëxposeerd, zowel voor huishoude lijk gebruik als ook ten dienste van het bedrijfsleven: niet alleen bran ders (voor in ovens of onder ketels), maar ook luchtverhitters en zelfs enorme aardgasmotoren voor de aan drijving van scheepsturbines. Op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan in Utrecht is voor deze revolutionaire introductie een hele hal ter beschikking gesteld. Daarin komt een ruim voorlichtingscentrum, van bij winning, transport en afzet van aardgas betrokken instellingen. Voor de hier omheen gedachte com merciële stands bestaat zoveel be langstelling, dat men heeft moeten overgaan tot het distribueren van de aanwezige oppervlakte in vierkanten van ten hoogste 25 m2. Desondanks moeten heel wat aanvragers teleur worden gesteld Wel hoopt het be stuur voor hen nog een soort depen dance te vinden Uiteraard zal de consument zich het meeste interesseren voor mo gelijkheden van ruimteverwarming door middel van haard of kachel, dan wel centraal via ketels. Het Gasinstituut (der vereniging van exploitanten van gasbedrijven) gaat daarover uitvoerig voorlichting geven de aandacht, wordt met na me ook gevestigd op keuringseisen, die wat betreft de veiligheid zijn ge steld. Nog niet is bekend of er gelegen heid zal zijn ook de schoorsteen hier bij te behandelen. Indertijd heeft het overgaan op olie als brandstof nogal wat problemen gegeven: vetvlekken in het behang als gevolg van „door zweten", brandgevaar door overma tige roetafzetting en dergelijke. Trek verminderen Gelukkig blijkt aardgas nogal mak kelijk op dit punt. Het is alleen aan te bevelen op de uitmonding van nog al lange rookkanalen rechte stukken pijp te plaatsen om aldus de trek te verminderen. Bij verbranding van ko len moet lucht dwars door de vuur- laag heen worden aangezogen. Maar die noodzaak ontbreekt bij aardgas, omdat dit onder druk uit de aanvoer- leiding stroomt. Het is zelfs nodig die trek uit de schoorsteen tegen te hou den, door middel van speciale onder brekers (ook al om te voorkomen, dat de waakvlam wordt uitgeblazen: maar mocht dat toch gebeuren of valt de toevoer weg, dan sluit zich toch automatisch de kraan zodat er geen ongelukken gebeuren). Dank zij de voor dit alles beno digde precisie-apparatuur zijn de volautomatische aardgasconvectors nogal duur. Een steekproefverken- ning bij verschillende fabrikanten bracht prijzen aan het licht, die zich bewegen tussen 500 en 750 Bij die gelegenheid kregen wij trou wens meer te horen dan alleen maar cijfers. warmt driekwart van alle aangeslote nen met aardgas. En dat percentage zal nog wel stijgen tot vrijwel hon derd. In het begin zijn er enkele res tricties geweest, toen de capaciteit van het buizennet nog te gering was. Dat zal bij ons ook wel zo gaan. Maar dat deze brandstof toekomst heeft, dat staat vast. Onze kachel wordt overigens aangepast bij de hier algemeen gangbare woonkamer. Wel streven we naar een grote capaciteit. Eind van dit jaar kan de produktie starten. We doen trouwens op het ge bied van aardgas nog veel meer. Hier worden industriebranders ge maakt en huisdrukregulateurs (voor in de meters). Verder fabriceren we allerlei instrumenten voor o.a. de be veiliging. Veertig jaar Prototypen ETNA. Breda: Wij hopen natuur lijk ook een stuk van de nieuwe markt voor aardgasverwarming te veroveren. Ons prototype-haard is al klaar en staat aangesloten in Hooge- zand. We wisten tot voor kort niet precies hoe de samenstelling van dat gas eigenlijk was en experimenteer den met een zelf gemaakt surrogaat. De uiterlijke vormgeving van die con- vector houdt zich op het vierkante model: anders is 't niet goed bij het publiek van dit moment. De kunst bij het construeren was een middel te vinden om de warme lucht niet al te snel op te doen stijgen daar men an ders koude voeten krijgt nee. wij zeggen nu nog niet hoe dit probleem is opgelost. De produktie kan begin nen als ons ontwerp is goedgekeurd door het Gasinstituut. Dan moeten er matrijzen worden gemaakt voor het stampen van de onderdelen. Alleen hiervoor moet een half miljoen gul den worden geïnvesteerd. DRU, Ulft: De vraag moet gesteld in hoeverre het publiek bereid is om waar tot dusverre 's winters één trek werd verwarmd nu over te gaan tot het stoken van gaskachels in het hele huis. Dat zou een omwenteling betekenen in het woon-warmte kli maat van ons land. De kunstmatig opgewekte vraag naar aardgas is niet reëel. Het aanleggen van een trale verwarming bijvoorbeeld kost nogal wat méér dan de uitgaven, waaraan onze huisvaders gewend zijn. Bovendien: wie zich een behaag lijker temperatuur voor zijn hele wo ning wil verschaffen, die dient bij de aanschaf ook rekening te houden met een veel groter verbruik. Voorlopig zal de massa zich waarschijnlijk wel beperken tot de aardgasconvector. En wij hebben natuurlijk zo'n toestel ontwikkeld. Ons prototype is zelfs al goedgekeurd. De produktie start bin nenkort. Wij pretenderen, dat er een aantal revolutionaire vondsten in zijn verwerkt. METERFABRIEK, Dordrecht: Wij kunnen nog niets zeggen over de door ons te brengen aardgaskaehel. zijn ettelijke octrooien mee gemoeid, afkomstig uit Amerika. Daar ver- JAARSMA, Hilversum: Onze fa briek was tot voor kort gespeciali seerd op kolenhaarden. Maar zo'n veertig jaar terug hebben we toch ook gastoestellen gebouwd. Dat ge beurt nu binnenkort weer. In maart is ons model produktieklaar. We heb ben ons bij de ontwikkeling vooral georiënteerd op Duitsland. Daar ligt men een jaar op ons voor. In Neder land wordt aan elke gashaard de voorwaarde gesteld, dat de vlammen zichtbaar moeten zijn. Bij ons type zal dat dus het geval zijn achter glas. We zorgen voor een straling van dertig procent, terwijl dus voor convectie zeventig procent is gereser veerd. Deze getallen zijn afgeleid van de kolenhaard, die toch het warmte- ideaal vormt van het publiek hier. HOENSON, Amsterdam: De men sen zijn gek gemaakt met dat aard gas. Iedereen denkt, dat volgend jaar het hele land goedkoop kan stoken. Ik vraag me af of dat aardgas al wel volmaakt ls. De huisvrouwen, die er kennis mee hebben gemaakt de laat ste tijd, zeggen dat hun pannen door branden en dan de stankOok wil lk wel eens weten hoe het staat met dat explosie-gevaar. Maar goed: wij moeten meedoen en komen dus ook met een aardgasconvector. HET öok met aen öardgasconvector. Het model herinnert sterk aan dat van onze oliehaard, minder stijf dan de meesten. Ook mj ons blijven de vlam men zichtbaar. Dat vindt men gezel lig. Ze spelen met langs gloeistaven of zo, maar rond keramische blok ken. Het zal nog wel even duren voor de produktie op volle kracht kan gaan draaien. Maar intussen is wel al de markt verpest voor alle kolen- stook. Overal in het land staan win kels vol onverkoopbare kachels. Treu rige toestand. Ga maar vragen bij de handelarenvereniging. Paniek voorbij VHVH, Leiden: Volgens ons is de paniek voorbij. Inderdaad hebben we een soort kopersstaking gehad, vorige maand na de berichten over die leidingen en zo. Maar dat heeft hoog uit enkele weken geduurd. Verleden jaar zijn er nog enkele honderddui zenden kolenhaarden verkocht in ons land. En het ziet er op dit moment niet naar uit, dat hierin veel veran dering zal komen op korte termijn. De bij ons aangesloten handelaren hebben bericht, dat de verkoop van kolenkachels weer normaal is. Wel hebben die leden een strop gehaald natuurlijk, die niet meer kan worden ingehaald doordat de modellen vooral wat de kleur betreft zo sterk onder hevig zijn aan mode. Men blijft met oude voorraden zitten zodra de nieu were types zijn gelanceerd. Overi gens is het nog helemaal de vraag of aardgas wel zal inslaan bij het pu bliek. Er komt natuurlijk een over rompelende vraag net als indertijd die verkooppiek in oliestook. Maar zal dat zo blijven? f Advertentie) Alléén Licbig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huisl 35 ct per dubbeltablet. tijdelijk 2 dubbeltabletten van Jfr voor 62 cent Actie tegen de melkhandelaren in Gorinchem De N.V.V.-be«»tuiirder»bond tn Gorln- c-Jietn la e>en boycotactie tegen de plaat- aeiyke melkhnndelareu begonnen, omdat deze naar de mening van de bond voor verschillende melkprodukten te hoge prjjzen vragen. Volgens de bond zijn de prijzen van ze* tot acht cent per fles of andere eenheid te hoog. Het bestuur van de Gortnchem- se N.V.V.-bestuurdersbond heeft de mi nister van economische zaken hiervan in kennis gesteld en verzocht ook voor Go rinchem en omgeving een prijzenbeschik- king voor melk en melkprodukten af te kondigen. De bestaande prijzen beschik kingen gelden namelijk niet voor dit ge- Intussen heeft de organisatie de Gorln- chemse consumenten in een huls aan huls verspreide circulaire verzocht om ilj voorkeur boter, kaas. eieren enzo voort niet bij de melkhandelaren te ko pen. maar bij een ander. De consument wordt verzocht zich hieraan zolang te houden totdat de prijzen van de diverse zulvelprodukten zijn verlaagd. Voor het komende zij het nog verre voorjaar heeft de Parijse haarkunstenaar Guillaume het kapsel „8oleil" ontworpen, dat. hier door drie modellen wordt ge toond. Het kapsel is verdeeld itt een duidelijk boven- en een onder gedeelte. Vice-president van Bolivia geroyeerd De vice-president van Bolivia, Juan Lechin, de leider van de afgescheiden pro-communistische fractie van de rege ringspartij, is dinsdag op de jaarverga dering van de partij, met algemene stem men geroyeerd. Lechin zal een eigen party vormen en zich bij de aanstaande presidentsverkiezingen kandidaat stel len. Juan Lechin was de belangrijkste man achter de recente stakingen van Boli viaanse mijnwerkers die de aandacht van de gehele wereld op zich wisten te vestigen toen zij 21 gijzelaars gevangen hielden, onder wie de Nederlandse inge nieur Bloot uit Noordwijk. De mijnwer kers eisten de vrijlating van hun vak bondsleiders. WtfWWVWVWWWi/UWVWVWWWWW^ Kruidenier werd gedwongen prijs te verhogen De Amsterdamse kruidenier Jac. Her mans moet een boete van 1500 betalen aan de N.V. papierfabriek Gennep, om dat hjj op 18 januari Jl. in zes van zyn Amsterdamse winkels celstofluiers heeft verkocht beneden de door de N.V. vastgestelde verkoopprys. De heer Hermans bleef de celstofluiers verkopen tegen de oude prijs van 1,35 per rol inplaats van de (verhoogde) 1,55. De fabrikanten van de celstof luiers hebben dit in zes winkels van de heer Hermans geconstateerd en beroe pen zich nu op een uitspraak van de president van de A msterdamse recht bank van februari 1963, waarbij aan de heer Hermans een verbod werd opge legd celstofluiers te verkopen beneden de vastgestelde verkoopprijs. De dwang som werd vastgesteld op 250 per over treding, die de N.V. nu meent te kunnen invorderen. De heer Hermans vindt het onjuist dat hij wordt gedwongen celstofluiers te verkopen met een winstmarge van 40 procent, vooral nu er spanningen zijn tussen lonen en prijzen. De heer Her mans beschouwt celstofluiers niet als een luxe artikel en meende daarom de oude prijs te kunnen handhaven. De heer Hermans, die zoals bekend is nauw samenwerkt met een andere ex ploitant van zelfbedieningswinkels in Amsterdam, de heer Dirk van den Broek, heeft zich onder druk van de dreigende boetes, voorlopig bij de nieu we prijs neergelegd, maar neemt met de hele gang van zaken toch geen genoe gen. De minister van economische zaken is op de hoogte gesteld en voorts wordt een beslissing afgewacht van de Hoge Raad naar aanleiding van het appel te gen het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank. Subsidieregeling enting jonge honden verlengd De subsidieregeling voor enting tegen hondsdolheid (rabies) van honden tot de leeftijd van zes maanden zal ook dit jaar gelden. Dit heeft de minister van landbouw en visserij besloten teneinde het peil van onvatbaarheid van onze hondenstapel te handhaven. In 1963 hebben zich In ons land geen gevallen van hondsdolheid onder dieren voorgedaan. Dit is mede te danken aan de georganiseerde entingcampagne, ge volgd door de enting van jonge honden. Daarmede werd ruim 80 van de hon den in ons land voor deze gevaarlijke ziekte onvatbaar gemaakt. De geldende regeling houdt in, dat de overheid de entstof gratis ter beschik king stelt en dat het geldende Inentings tarief voor de dierenarts eveneens voor rekening van de overheid komt. De eige naar behoeft slechts f 2.per hond aan legeskosten voor het inentingsbewijs te betalen. wedehal op het jaarbeurs- terrein Croeselaan in Utrecht komt een spectaculair merkte ken te staan om aan te duiden dat binnen van alles te zien is over aardgas op de speciale show. De Nederlandse Gasunie hoopt, dat dit de eerste afslui ter zal kunnen zijn die in ons land wordt vervaardigd ten be hoeve van het hoofdleidingnet. Nu is nog niet te zeggen of het zal lukken zo'n gevaarte op tijd klaar te krijgen. De afmetingen van dergelijke gietstukken zijn imposant: zes tot zeven meter hoog. Ook de Nederlandse Aardolie Maatschappij zoekt nog naar iets markants om te tonen bij deze gelegenheid. De voor jaarsbeurs duurt te kort om een proefboring te kunnen slaan, zoals bij langduriger manifesta ties wel is gebeurd en wat heeft geleid tot de ontdekking van de olievelden bij Rijswijk. De gedachten gaan thans uit naar het presenteren van een aard- gasvlam, die van heel ver te zien zal moeten zijn (en waar voor de brandstof met tankwa gens kan worden aangevoerd uit Groningen). Het opnemen van een stuk in de rubriek „Lezers schrijven" bete kent niet dat de redactie zou in stemmen met de inhoud of de strekking van dat stuk. Ook w an neer een inzender een stuk ge plaatst wenst te zien onder een VRIEND OF VIJAND? VOLKSAARDGASKACHEL IS VAN DE BAAN J^eidinggevende technici van gemeentelijke energiebedrij ven uit het hele land volgen thans om de beurt een cursus, die hen inzicht verschaffen moet omtrent de problemen welke zich voordoen bij het op grote schaal voor aardgas geschikt maken van fornuizen, komforen en dergelijke. Deze „ombouw- leergang" duurt een week en wordt gegeven door staffunctio narissen van het Gasinstituut in Den Haag. Men is nu op de helft van het programma, dat totaal enkele honderden kandidaten omvat. Intussen werkt het Gasinstituut ook nog plannen uit voor een drie-daags symposium over ruimteverwarming ten behoeve van de fabrikanten in de ze branche. Men hoopt dat te kunnen geven direct na de aardgasshow op de komende voorjaarsbeurs. De Ne derlandse Gasunie helpt mee bij de organisatie en heeft inleiders uitge nodigd. Tijdens deze bijeenkomst zullen ook demonstraties worden gegeven met vitale onderdelen voor aardgas toestellen, die zijn ontwikkeld door het Gasinstituut. Oorspronkelijk is men van plan ge weest een volksaardgaskachel te ont werpen, maar men heeft dit voorne men om diverse redenen vaarwel ge zegd. Ingezien werd, dat uniformiteit niet meer past bij deze tijd. Tijdens de dertiger jaren is een gasfornuis Volgens de P.Z.C. van 21 januari zijn er In Sas van Gent gebedssamenkomsten gehouden, zowel in de r.-k. kerk als in de hervormde kerk. Ds. Stern en kape laan Adriaansen werkten samen. De bijbeluitleg werd verzorgd door Stern in de r.-k. kerk en door kapelaan Adriaansen in de hervormde kerk Ziedaar weer zo'n bericht, dat ons doen geloven, dat Rome de vriend van het protestantisme is. Dergelijke berich ten komen steeds meer voor. Helaas! Wat is er overgebleven van het pro testantisme in ons land. Het schijnt, dat de geschiedenis ons niets meer te zeggen heeft. Zouden Luther en Calvijn dan misschien fout geweest zijn? Dat zouden we ons bijna gaan afvragen Hoevelen zijn er in vorige eeuwen niet gestorven op de brandstapels, omdat ze v.-eigerden een knieval te doen voor de paus in Rome? Zijn die offers dan te vergeefs geweest" Moeten we dat alle- vergeten Is dat zinloos geweest NEEN. Rome is druk bezig zijn mach over de hele wereld te vergroten en uit te breiden. Vijfhonderd miljoen inwoners der aarde zien de paus nog als de plaatsbekleder van Christus. En men werkt hard om er nog enkele miljoenen bij te krijgen. Wat een propaganda wordt er gevoerd. Wiat hebben de „pro testanten" een grote verwachting gehad van het concilie. Maar wat zei kardi naal Alfrink? Wat het eerste concilie over het primaatschap van de paus en ■henst onfeilbaarheid als geloof van de kerk heeft uitgesproken, wordt door een tweede concilie of een derde, dat nog komen moet. niet afgewezen of ge wijzigd". Rome gaat dus niet bybelser denken. He wordt tijd. dat ons eens de ogen opengaan. Er is geen stoelen op de zelfde wortel des geloofs. Rome en Re formatie sluiten elkander finaal uit. Rome is de vijand van het protestantis- Nederhemert J- Koolstra. ZO IS HET BIJ ONS (III) schrijver van „Zo is het bij ons II" begint met te verkondigen dat hij niet op de hoogte is van de situatie in het verenigingsgebouw te Gapinge, dus gaat die man schrijven over iets waarvan hij niet op de hoogte is. Ais U 't mij vraagt is dat niet verstandig. Dan is het voor hem niet te begrijpen dat het stukje „Zo is het bij ons'1 in de publici teit moest komen, om reden het gemeen- ontwikkeld, waarvan de tekeningen ter beschikking stonden van de indu strie. Verschillende fabrikanten heb ben dat type toen gemaakt terwijl er een algemene campagne werd ge voerd: kook op gas. Het Gasinstituut gelooft, dat een kant en klaar voor- beeld de markt zou vervlakken en tebestuur ieders belangen behartigt. Wij pingen omlaag. Dat is sociaal, heeft op tijd besloten de research voelen van du belangenbehartiging in Goes. Een verplicht verzekerde. Me^aa? oP vi.a.e „ade,- 1 delen, zoals strahngselementen en i p _.j trekonderbrekers. gladde wegdek daar ter plaatse, gens omwonenden was het daar reeds nachts half één spiegelglad. Wij vragen ons af. of het niet dringend nodig zou zijn dat de gemeente Middelburg zich bij dergelijke weersomstandigheden een ..heer voor het verkeer" zou tonen, door bijtijds zand of iets dergelijks te laten strooien, een ongeluk als' dit was voor komen geworden. Nalatigheid in deze kan ook mensenle vens kosten. Wissenkerke. A. G. M. Markusse» DE SCHELPEN VAN OUD-TERNEUZEN Het artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant van 10 januari jl. heeft zoveel reacties uitgelokt dat het m:j niet doen lijk is alle brieven persoonlijk te beant woorden. Wel zal ik de collega-verza melaars die mij enige fraaie exempla ren deden toekomen, nader bericht ge ven en (of) dubbele exemplaren uit mijn eigen collectie toezenden. In de toekomst zal ik het insluiten van een postzegel voor antwoord op prijs stellen. De macht van de krant heeft ook in dit geval wonderen verricht. Uit alle delen van ons land en ook uit het buitenland bereikten mij brieven en briefkaarten of bijzondere schelpen van enthousiaste verzamelaars, o.a. uit Haarlem. Dord- "'cht, Rotterdam, uit de Peel. Vlissin- gen. Middelburg. Goes, Westdorpe. Kou- dekerke, Zouteiande, Westkapelle. Knok te enz. en Gent (B Voor de buitengewone exemplaren, waaronder schelpen uit het Middelland se zeegebied en van grote diepten uit de Peel. die ik mocht ontvangen, ben ik hoogst erkentelijk. Wat ten slotte de vereniging oud-Ter- neuzen betreft: op 23 januari 1964 moch ten wij het 200e lid inschrijven. Terneuzen Joh. A. van de Ree Azaleastraat 15 ZIEKENFONDSEN ZIJN VEEL TE DUUR Vanaf 1 januari is de ziekenfondspre mie weer aanzienlijk omhoog gegaan. Ik geef de vorige inzender gelijk, die er over klaagde, dat hij met een klein in komen toch evenveel moet betalen als iemand, die f 9600 inkomen heeft. De grens is niet goed te keuren omdat die gelijk is getrokken van f 4760 tot en met f 9600. Wij moeten niet altijd aan onszelf denken, maar ook aan anderen. Maar waarom moet een verplicht ver zekerde die van zyn klein inkomen geniet of moet leven (a.o.w. en w.w.), toch nog met 29 cent per maand, is 58 cent voor man en vrouw, omhoog? Dit is nog veel erger, vindt U deze grens in orde? Volgens mij moeten ze de haver halen waar ze te vinden is. En voor de kleinste inkomsten moeten deze verho- Een werkgroep stelde intussen eisen op, die algemeen gelden voor elke constructie op dit gebied. Men kon zich daarbij van de uiterlijke vorm geving distanciëren Er staat wel eer model, geheel compleet, maar da dient alleen om inbouwvoorbeelden te demonstreren. (Advertentie) „Jij bent een rare vogel!" „Wie loopt er nou niet weg met Hollandia-pantoffels?" wt VERKEERSREGELING PROV. nende raadsleden. Wel. die mensen heb ben al zo veel kou geleden op vergade ringen e.d., dat zij soms wegbleven van een vergadering. Dus contact opnemen met die mensen is dan toch wel over bodig. Dan twijfelt hij aan de bediening en de behandeling van de kachel, waarop ik U de raad geef: probeer eens bij ge noemd gemeentebestuur stoker te wor den. dan kom ik kijken. Ten slotte ver wijst U mij naar de burgemeester. Vorige winter, nu meer dan een jaar terug zou er een vergadering plaatsvinden, maar een beetje voor de tijd ging de voorzit ter gewapend met een thermometer op stap naar genoemd verenigingsgebouw, legde de thermometer op het tweede La- feitje vanaf de kachel. De thermometer kon niet verder komen dan 2 graden bo ven 0. Toen zijn de mensen voor die ver gadering naar de woning van de voorzit ter gegaan, waar in het bijzijn van allen is gebeid naar de burgemeester over die toestand. Beloofd werd toen de verbete ring. waarvan U zo zeker was. maar de resultaten van dit alles kunt U lezen in mijn vorig schrijven. Gapinge. A. de Voogd. Vriezenveenseweg 2 Alle Britse lijders aan leukemie, die rich thane op Corsica bevinden, rullen met het Naeesenwerum worden behandeld. Dit deel de de Britse vice-consul in Ajacdo mee. HU waarschuwrto echter dat van nu af nieuwe patiënten die op het eiland aankomen de raad sullen krijgen terug te keren omdat het aerum niet meer voorradig la. De vice- consul had dit met Naessens afgesproken n ten Franse arts gezegd had dat hij tegen ,-erhod van de Franse medische raad de behandeling mei hel serum zou voortzetten. PANTOFFELS VAN HOLLANDIA-PANTOFFELS zijn verkrijgbaar bij: ScHoenmagazijn FIRMA P. ROOVERS Lange Delft 48 - Middelburg ZAND STROOIEN IN GLAD MIDDELBURG Pers. radio en televisie doen dagelijks hun best de weggebruikers op de geva ren te wijzen van het onvoorzichtig ge bruiken van de wegen. De weggebruikers moeten een ..heer in het verkeer" zijn en ongelukken zullen dan vrijwel niet meer voorkomen. Zater dagmorgen. omstreeks 9 uur. komende van Noord-Beveland, reed ik via Klein Vlaanderen te Middelburg de Voldenj- laagte in. De scherpe bocht daar nood zaakte mij, gelukkig, om het minimale snelheid te rijden. Een tegemoetkomende auto dwong mij uiterst rechts te rijden waardoor mijn wagen ongewild in aan raking kwam met de verhoogde beton - band. Een felle zwenking naar links was hiervan het gevolg. Een tegemoetkomen de en enigszins slippende wielrijder werd het slachtoffer. Via een daverende duik op mijn motorkap werd hij in de be planting langs die straat gesmeten. Be halve materiële schade aan mijn wagen, een ineengedeukt rijwiel en een gebro ken ruit in een woning. Liep dit ongeluk 'nog goed af. BOOT VLISSINGEN Naar aanleiding van de klachten van de heer De Fouw over het doorrijden der autobussen en het door 80 van het walpersoneel der provinciale stoom- bootdienst op ondeskundige wijze bedie nen der verkeerslichten bij het station, wil ik de volgende opmerkingen maken: Wij kunnen niet, zoals de politie, het licht aan de havenzijde, even op groen zetten, omdat wij een ander bedienings paneel hebben en hierdoor komt het dat het busvervoer met medeweten van ons doorrijdt over de binnenbaan langs het station. Het „we moeten op tijd zijn" is hiervoor van zeer veel beteke nis. evenals voor onze dienst. De bewe ring van de heer De Fouw dat wij bij aankomst boot de lichten op rood zet ten. is juist, doch dat die lichten blijven branden tot de laatste auto van de boot is, is onjuist. Zodra de laatste auto van de boot is. gaan de lichten op groen, behalve aan de zijde van de sluis, tot het doorgaand verkeer gepasseerd is. dan gaan de lichten weer op rood en wordt er ge laden. Zodra de vijfde baan gaat rijden gaan de lichten weer op groen. Dit is de regel als ai les normaal verloopt. Dat wij niet deskundig zijn op dit gebied is voor ons geen geheim, maar men bedenke echter, dat het regelen van het doorgaand verkeer voor ons geen hoofd zaak. doch byzaak is. Toch prijzen we ons gelukkig, dat er door ons optre den op dit gebied tot heden geen on gelukken gebeurd zijn. Vlissingen. J. J. Houtekamer. ass.-agent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9