BILT Bijna helft Thoolse kinderen ingeënt Instructiezwembad Schoondijke gaat in mei officieel open Schouwse ZLM:,Over herverkaveling ontevreden boeren hebben geen kans' Onafwendbaar einde Ronde Midden-Zeeland' Oraalvaccin Inwoners gaan nu zelf bos aanleggen MUZIKALE PEIL IN ZEELAND NAAR BOVEN: RICHT JEUGDKORPSEN OP ALMANAK AEG' „Meezingen in dit koor is naam vergooien en verspelen van het vertrouwen overal Recreatieschap Grevelingenbekken Slaaptabletten terecht Besluit voorzitter: ik stop er mee AEG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1964 Van de 3148 kinderen onder de twaalf jaar op het eiland Tholen is 47% op zijn minst éénmaal tegen kinderverlamming ingeënt met S alk vaccin. Dit antwoordde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Bartels, op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid P. Voogd van de Boe renpartij. Verdeeld over de gemeenten komt men tot do volgende cijfers: Van de 410 kinderen heneden de twaalf jaar in de gemeente Sint-An- naland is 25 tegen kinderverlam ming ingeënt: van de 519 kinderen te Sint-Manrténsdyk (10%; van de 491 kinderen to Oud-Vossemeer 92 van de 301 kindoren to Poortvliet 50%; van de 280 kinderen te Scher pen isse 22 van de 332 kinderen te Stavenisse. 20 en van de 815 kin deren in de gemeente Tholen is 40 ingeënt. Het betreft hier allemaal kiuderen heneden de twaalf jaar Van de 3907 kinderen van drie maan den tot en met 14 jaar op het eiland Tholen zijn er 2826 met oraal vaccin Sabinvaccingevaccineerd in ver band met de recente explosie van kinderverlamming. zo deelt de staatssecretaris verder mee. Verdeeld over de gemeenten komt men tot de volgende cijfers: van de 674 kinderen in de gemeente Sint-Anna- land zrjn er 456 met Sabinvaccin ge vaccineerd. Van de 643 kinderen te Sint-Maartensdijk 542; van de 592 kinderen te Oud-Vossemeer 505; van de 401 kinderen te Poortvliet 160; van de 326 kinderen te Scherpenisse 181; van de 359 kinderen te Stave nisse 179 en van de 912 kinderen in de gemeente Tholen 703. Het betreft hier kinderen van drie maanden tot en met 14 jaar, met oraal vaccin (Sabinvaccin) gevaccineerd. Op de vraag van de heer Voogd hoe het aantal kinderen, dat niet is in geënt, verdeeld is over de ver-schil lende godsdienstige gezindten, res pectievelijk de groep, die niet tot een godsdienstige gezindte behoort, zegt de staatssecretaris het ant woord te moeten schuldig blijven. HQ is van oordeel dat bij de registra tie van de vaccinaties, zoals deze door de geneeskundige inspectie wordt verzorgd, er geen aanleiding is gegevens te vragen over de godsT- dienst van de ouders van het gevac cineerde kind In Nederland is op grond van de be reikte resultaten met het Salkvac- cin nog geen aanleiding gevonden om in de strijd tegen de kinderverlam ming over te gaan op oraalvaccin. De gezondheidsraad heeft tot nu toe geen advies uitgebracht waarin ge adviseerd wordt oraalvaccin an ders dan in incidentele gevallen toe te passen. Staatssecretaris Bartels zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Brug- geman (p.s.p.). Het Sabinvaccin, dat via de mond kan worden ingenomen, is volgens de heer Bartels onder de huidige om standigheden niet geschikt voor vrije toepassing voor individuele artsen: het moet doelbewust en in georgani seerd verband worden gebruikt. De bijzondere betekenis van het Sabin vaccin de mogelijkheid tot het te rugdringen van cle virusverspreiding komt op de meest effeciënte wijze tot. haar recht door massale toedie ning binnen een kort tijdsbestek aan daarvoor in aanmerking komende be volkingsgroepen, Het Sabinvaccin staat niet ter vrije beschikking van de artsen. Herbenoeming lid reclasseringsraad De heer J, J. Claas te Middelburg is met ingang van 15 januari 1964 herbenoemd tot lid van de reclasseringsraad te Mid delburg. Het door de bewoners van Schoon dijke zelf aangelegde instructie zwembad zal in de loop van mei a.s. worden geopend door het lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, de heer M. J. van Poelje, zo als bekend tevens voorzitter va.n de Zeeuwse sportraad. Nadat het zwembad in september van het af gelopen jaar gereed kwam, heeft Schoondijkes burgemeester J. C. Hoftijzer daarover een aantal ge gevens verzameld en gerangschikt die hij woensdagmorgen aan enke le vertegenwoordigers van de pers verstrekte. Daaruit bleek dat het instructieblad van 20 bij 8 meter en een diepte variërend van 20 cm tot 1.20 meter in totaal niet meer dan 17.500,heeft gekost. Een enzeventig mensen uit zijn ge meente hebben in hun vrije tijd re gelmatig aan de bouw van het bad gewerkt. Toevallig dat voor die bouw ook 71 dagen nodig waren en in totaal 1400 man-uren. Daarin zijn niet begrepen het teken werk, toezicht enz. Rijksgoed keuring was er niet voor nodig en voorts is de bouwcapaciteit in Zeeuwsch-Vlaanderen niet be- invloed geweest. Een bewonde renswaardig staaltje van ge meenschapszin. Wie gaan er nu gebruik maken van het bad? De leerlingen van de twee lagere scholen, van de landbouwhuis- houdschool, de rijksmiddelbare en de lagere tuinbouwscholen. Alle meisjes en jongens die in de toekomst hier van school komen, kunnen de zwem kunst machtig zijn, aldus de enthou siaste burgemeester van Schoondijke. Voor het zwemonderwijs aan leerlin gen van de lagere scholen heeft men inmiddels een sportleraar, de heer C. C. Willeboordse, weten aan te trek ken. Aan de streekscholen zijn lera ren lichamelijke opvoeding verbon den, terwijl het hoofd van de r.-k. lagere school de zwemlessen zelf gaat verzorgen. Van de lagere scholen krijgen de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen les en als het mogelijk is worden ook de derde klassen hierin betrokken. In het schooljaar 1963-1964 omvat dit in to taal ca. 300 scholieren. In de avond uren kan het bad worden gebruikt door de Schoondijkse sportvereniging en in de weekenden blijft het geslo ten. Dan biedt de West-Zeeuws- Vlaamse kust zwemgelegenheid ge noeg, meent burgemeester Hoftijzer. Rondom het bad zal nog een groen voorziening worden aangebracht, maar het terrein van het zwembad wordt verder afgesloten. Te gevaar lijk voor van huis afgedwaalde kleu ters en kinderen, vindt de burgemees ter van Schoondijke. De gemeente heeft het bad dus zon der financiële steun gebouwd. In eerste instantie heeft de Nederlandse sportfederatie een verzoek om een bijdrage afgewezen. Maar juist op grond van de motieven, welke tot af wijzing concludeerden is het verzoek herhaald. Burgemeester Hoftijzer wees op de moeilijkheden welke klei ne gemeenten regelmatig ondervinden bij kapitaalinvesteringen op het ter rein van de volksgezondheid, cultuur, sport en dergelijke. De overheid wil volgens hem wel financiële steun verlenen, maar informeert steeds of de bevolking zelf ook iets wil doen. Hij dacht dat Schoondijke het ant woord nu heeft gegeven. Burgemeester Hoftijzer loopt al met nieuwe plannen rond. Hij wil een bos gaan aanleggen. De boomaanplant daarvoor wordt wel. de padenaanleg niet gesubsidieerd. Burgemeester Hoftijzer overweegt aanstaande win ter een beroep op bevolking en be drijven te doen voor de padenaanleg ten behoeve van het bos. Foto: Het instructiezwembad van Schoondijke, door eenenzeventig in woners van deze gemeente in lmn vrije uren aangelegd. (Foto P.Z.C.) Jaarverslag Zeeuwse muziekbond: Pinksterconcours in Kruiningen? E?/"1 AUTOMATIC TOASTER (69. Aeeuwse Wind Burgemeester Baas van Sint- Laurens is behalve verzamelaar van schedels een groot tegenstan der van gemeentelijke herindelin gen. Nu, is het wat kwalijk deze twee eigenschappen In één zin te noe men onbewust legt men een causaal verband en dit. nu is wel het laatste wat men de heer Baas ■in zijn strijd voor het behoud van S In t-Laure ns' zelf sta,n di ffh eid mag aanwrijven. Zijn enige wapens zijn rede en slagvaardigheid en het is telkens weer een genoegen hem een katheder te zien beklimmen. Het kan om een jubilaris gaande ope ning van een nutsgebouw, de- avond van een dameskransje: de herindeling kómt. aan de orde. Zijn laatste uitspraak, dinsdag tijdens een afscheid In) een melkcoöperu- tie, is beeldend en zeer vermel denswaard. Gemeentelijke herindeling", aldus zijn jongste betoog, „is een kwes tie van schaalvergroting. Dat heb ik ook al eens geprobeerd, toen ik nog kippen hield. Je kreeg alleen maar windeieren" De secretaris van de Bond voor Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland, de heer K. den Toonder, breekt in het pas verschenen jaar verslag van de bond over 1963 een lans voor het oprichten van jeugd- korpsen. Het aantrekken van de jeugd vindt hij één van de belang rijkste middelen om het muzikale peil te verhogen. „De jeugd moet men samenbrengen, niet tussen de „oudjes" opkweken", aldus de bondssecretaris. „Djt is voor hen saai en niet doeltreffend". Overigens wijst, de lieer Den Toonder er op, dat een jeugdkorps veel geld en veel werk van enkele bestuursle den kost. Maar naar zijn mening moet In het jaaroverzicht van de Zeeuwse bond voor harmonie- en fanfa revere ni- gigen wordt uiteraard het besluiL gememoreerd zich aan te sluiten bij de Koninklijke Nederlandse Federatie. De heer Den Toonder meent, dat de aktivi- teiten als gevolg van deze beslissing ze ker verhoogd dienen te worden. Met na me ook moet er samengewerkt worden, zo meent hij. Het aantal verenigingen, dat bij de bond is aangesloten, daalde in 1963 met twee, zo blijkt uit het verslag; „Excelsior" te Middelburg en „Willen is Kunnen" te Biggekerke werden ontbonden. Het le dental bleef echter stabiel. In financieel opzicht staat de bond er gunstig voor. Maar: „vanzelfsprekend waren ook het solistenconcours en het zaalconcours weer een aderlating voor de kas", zo constateert het verslag. IN ZEELAND 98 PROCENT PERCELEN AANGESLOTEN OP WATERLEIDING In 1962 was 98 procent van alle huizen, boerderijen en dergelijke in Zeeland aangesloten op het waterleidingnet. Het landelijk aansluitingspercentage bedroeg 96,67 procent. De provincie Zeeland komt wat aansluitingsdichtheid betreft op de derde plaats achter Noord-Hol land met 99-9 proeent en Zuid-Holland met 99,6 procent. Het aansluitingspcr- centage bedroeg in Zeeland in 1952 slechts 30,4 procent. Dit blijkt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van het minis terie van sociale zaken en volkshuisves ting In mineur laat de heer Den Toonder zich uit over het zaalconcours van het afge lopen jaar in Goes. Niet wat de muzi kale prestaties aangaat er vielen uit sluitend eerste prijzen maar wat de belangstelling zowel voor deelname als voor een bezoek aan het concours van de zijde der leden betreft. Ook de publie ke belangstelling voor het zaalconcours in 1962 te Middelburg, dat nog wordt gereleveerd viel tegen. „Onbegrijpelijk", noemt de heer Den Toonder het. Maar ook tijdens dit concours waren de pres taties goed. Verder passeren in zijn over zicht het solistenconcours, het „klassie ke" Pinksterconcours, de verschillende muziekfeesten en evenementen van aan gesloten verenigingen en de marswed strijd de revue. Vergadering Het jaaroverzicht zal worden behandeld tijdens de zaterdag 8 februari aanstaan de te houden algemene vergadering van de hond in „De Prins van Oranje" te Goes. Er komen voorstellen aan de orde om het soliste,nconcours voor 1964 te organiseren op 7, 14 en 21 maart te Mid delburg; het pinkstereoncours op 18 en 21 mei te Kruiningen onder organisatie van de plaatselijke muzlekverenlg „E.M.M.", die dit concours nog niet l nen zyn grenzen had in tegenstelling tot. de. andere gegadigde voor de orga nisatie van dit evenement, „Mozart" uit Yerseke; de niarswedstryd in juli te Kloetinge en het 7,aalconcours in novem ber in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg. PERFECT L 30.- I)e ontevredenheidsactie, die een gezelschap Schouwse boeren op het ogenblik op gang tracht te bren gen tegen de uitvoering van de her verkaveling op het eiland heeft woensdagmiddag in de Z.L.M.- kring-vergadering te Zierikzee jeen best onthaal gekregen. Voor zitter A. M. Geluk had er geen goed woord voor over. In zijn jaarover zicht voor ongeveer honderd leden zei bij er letterlijk dit van„Wan neer enkele malcontenten over de ze verkaveling trachten om nu nog werk uitgevoerd te krijgen of wel ke actie dan ook ondernemen, dan voorspel ik hun geen enkel, maar dan ook geen enkel resultaat. Ik ontraad hun deze stappen, want dit doet hun eigen naam én die van het eiland geen goed. En dan zullen wij de toekomst maar laten uitmaken of ik gelijk gehad heb of niet". Een weinig; bemoedigend geluid voor c „lanclbomvers-met-ernstige-klachten", die zich in korte tijd al in twee verschil- Beruchte bocht in Waterlandkerkje wordt thans verbeterd. Het aannemersbedrijf van de fa. Den Oude uit Biervliet is met de werkzaam heden begonnen voor de verbetering var de bekende Kanonhofbocht in de wef Oostburg - Waterlandkerkje - IJzendij- ke. Deze bocht is berucht om de onge vallen. die daar plaatsvonden, waarvan zelfs met dodelijke afloop. Het werk is een onderdeel van de wegverbetering benoorden de kom van Waterlandkerk je. Als deze verbetering van de bocht gereed is, zal met de doorbraak van de provinciale weg naar de kom WatërlapdkeHcje worden begonnen. Hierbij zullen twee woningen, staande aan de Dijkstraat naast het Dorpshuis, worden afgebroken. De toegang en aanzicht zal hierdoor een grondige andering ondergaan. KRINGVOORZITTER VEROORDEELT ACTIE lende verenigingetjes verzameld schijnen te hebben. Dc georganiseerde landbouw staat beslist niet achter hen. Dat woensdagmiddag wel gebleken. Ov gens stipuleerde de heer Geluk hierbij wel nadrukkelijk: „Ik wil niet zeggen Iet wel dat uw organisatie niet kif zal staan om uw individuele, uw recht- aardige verlangens, waar dan ook, goed mogelijk te behartigen". Hij w op het feit, dat ook de Z.L.M.-kring „Schouwen-Duiveland" in de afgelopen tien jaar meermalen op de bres heeft gestaan voor de belangen van de leden. Slot van pagina 1) Reeks Een reeks van belanghebbenden zal zich daarbij aandienen voorspelde de Zuidhollandse P.P.D.-directeur toen al en zijn Zeeuwse collega, ir. M. de Vink knikte instemmend: twee pro vincies, rijk, gemeenten, staatsbos beheer, watersportbonden, V.V.V., natuurbescherming, de landbouw. Op het ogenblik- is het zover geko men. dat met de planning „ernst wordt gemaakt". De burgemeester van Brouwershaven, de heer A. H. Vermeulen heeft er deze week in zyn nieuwjaarsrede voor de raad ook al op geattendeerd. Brouwershaven wil zich in de naaste toekomst voorna melijk op de recreatie richten om zo een „compensatie te. zoeken voor -1" gestadige teruggang in het inwoi tal". Met zijn pittoreske haven krygt het een centrale positie aan het wa tersportgebied. En de nieuwe aange legde wërkhaven van de Deltadienst bij Den Osse houdt- ook beloften in vóór de toekomst. Evenals te Midden- schouwen de haventjes van Scharen- dyke en het vlettenhaventje-ïn-aan- leg van rijkswaterstaat op het „koe- pelstrand" by Scharendïjke. Op gang Woninginrichting in verkoop Woensdagmiddag is in de woninginrich ting van voorheen de firma A. J. M. Jacobs in de Goese Lange Kerkstraat een begin gemaakt met de openbare veiling van tal van artikelen op het ge bied van de woninginrichting. Er was bijzonder veel belangstelling voor. De verkoping zal nog worden voortgezet. Het gaat hier om meubels, complete ameublementen, tapijten, vaste vloerbe dekking, winkelinventaris en dergelijke van verschillende firma's, die zelf „te klein behuisd" zijn voor een dergelijke grootscheepse veiling. Notaris J. C. Kram uit Kapelle heeft de leiding van de verkoping. MIDDELBURGS MUZIEKKORPSEN HET 150-JARIG BESTAAN Op de een dezer dagen gehouden leden vergadering van het Middelburgs Mu ziekkorps werd voorzien in de vacature van een voorzitter door de benoeming van de heer W. Z. C. HLnderks. Plannen zijn In voorbereiding om liet 150-jarlg jubileum in 1965 op luisterrijke wijze tè vieren. Hierbij hoopt het bestuur op de sympathie en geldelijke steun van de burgerij. De verouderde en versleten uni formen vragen dringend om vernieu wing. De hiervoor in het leven geroepen uniformcommissie heeft reeds een begin gemaakt met haar werkzaamheden en hoopt, de muzikanten in 1965 een nieuw uniform te kunnen aanbieden. Gestreefd zal worden het ledental va.n 40 te ver hogen tot 60 muzikanten. De vergade ring was van mening, dat dit in een hoofdplaats van een provincie zeker mogelijk moet zijn. Het doosje met slaaptabletten, dat maandagmiddag te Vllssingen was ver loren, is terecht. De tabletten werden woensdag in de Paul Krugerstraat ge vonden door de heer W. van Rijswijk. Des middags overhandigde hij het doosje aan de politie, waarna het aan de eige naar ter hand werd gesteld. „We zullen onze bijdrage moeten le veren aan het basisplan van de werkgroep van rijkswaterstaat", zei burgemeester Vermeulen in de raad. „Hier liggen voor ons bijzonder goede kansen en belangrijke financiële mo gelijkheden. We zullen voor die ont wikkeling met uitgewerkte sugges ties moeten komen. Voor zover deze te maken werken behoren tot de zogenaamde „aanpassingswerken" zijn ze voor honderd procent door het rijk subsidiabel, terwijl er daarnaast subsidie mogelijk is in verband met de infrastructuur". Het gesprek, dat op gang is gekomen tussen de ge meenten op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee met het doel om te. komen tot een gemeenschappelijke regeling tot ontsluiting voor de re creatie en tot het vormen van een recreatieschap „De Grevelingen is nu actueel geworden. Bruinisse, Brouwershaven, Mid- denschouwen en de „partners" op Goeree-Ooverflakkee zien er een goede toekomst in. En ze willen er daarom vroeg bij zijn LIONS CLUB WALCHEREN GEÏNSTALLEERD Tijdens een byeenkomst te Middelburg in hotel De Nieuwe Doelen is de 54c Lions Club van Nederland, de Lions Club Walcheren, geïnstalleerd. Dit geschiedde in aanwezigheid van een groot aantal leden uit. Goes en West-Zeeiiwseh-Vlaan deren door de deputy-governor, de heer L. Vriens uit Breda. Namens de governor van het district Nederland, mr. Ph. Loggers uit Bilt- hoven, die wegens ziekte verhinderd was, werd het woord gevoerd door diens afgevaardigde, de heer R. Krol uit Rijs wijk, die in het Nederlandse hoofdbe stuur is belast met de uitbreidingen van de Lions. Gesproken werd voorts door nir. J. F. G. Schllngemann uit Goes als voorzitter van de zone, waartoe de Wal- cherse club behoort, door de president van de Lions Club Goes, welke als spon sor optrad, de heer L. Cnossen en door dr. C. A. Spierenburg als president van de Lions Club West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Namens de nieuwe club werd het woord gevoerd door de heer G. A. de Kok, die als eerste president Walcheren optreedt. Vice-president is drs. M. C. Verburg, secretaris mr. H. Bruin en penningmeester de heer H. van den Briel. Leden z(jn J. H. W. Arnoldus, L. W. Boogert, drs. J. K. de Jong, A. J. Kaland, H. W. Maul, J. H. Meiborg, A. Peeters, L, Rivière, mr, L. A. van Splun- der, B. Uyterlinde en dr. D, van der Wel. De uitreiking van het charter zal in september worden gehouden. I)e Nederlandse Lions Clubs tellen thans ruim 1200 leden, In Zeeland zyn clubs in Goes, Schouwen-Duiveland, West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, terwijl Oost-Zoeuwsch-Vlaandercn in oprichting is. ORGANISATIE TE OMVANGRIJK ff ff' HET IS vrijwel zeker, dat de inter- nationule Ronde van Midden- Zeland dit jaar niet zal door gaan! Reeds maanden dreigde achter de schermen het gevaar van een vroegtijdig einde van deze wielerronde. Nu is het de insiders wel duidelijk, dat dit einde onafwendbaar is. De oor zaak van het niet doorgaan van dit grootste Zeeuwse wielereve- nement is gemakkelijk te ver klaren. 'Ie organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland staat of valt na melijk met één man: de heer A. G. Verhulst uit Goes, die zes jaar geleden het initiatief nam voor deze ronde en die steeds de inspirerende en leidende persoon is geweest in de organisatie. En de heer Verhulst nu heeft laten weten, dat het hem onmogelijk is nog langer een zee. van tijd beschikbaar te stellen voor de omvangrijke voorbereiding van de wieleromloop door Zeeland. Reeds vijf maal werd de Ronde van Zeeland gehouden. Iedere keer weer werd het een succesrijk spektakel stuk: tientallen binnen- en buiten landse ploegen namen deel en er was ook steeds een kleurrijke en impo sante reclamekaravaan. Kortom: de ronde gaat niet ter ziele wegens een gebrek aan succes namelijk uitgegroeid tot. een grote organisatie, zo omvangrijk zelfs, dat het bijna niet meer mogelijk is deze ronde bij wijze van vrije-lijdsbeste- ding op te zetten. Dit probleem deed zich het laatste halve jaar nog meer gelden, doordat ver schillende leden van het organisatie comité gedwongen waren hun functies neer te loggen. Zo is de Goese verte genwoordiger J. van Slee, die een belangrijk aandeel had in de organi satie, nu vrijwel de gehele week werkzaam in Utrecht. De spaarzame vrije tijd, die hij in Goes nog heeft, gebruikt hij grotendeels voor de opbouw van de ren- en tour club „Theo Middelkamp". Andere commissieleden kampten met soort gelijke problemen en moesten de ronde-organisatie ook ter zijde leg> gen. Dit alles was voor de heer Verhulst aan leiding oin een eis te stellen: hij moet de medewerking krijgen een algemeen adjunct, die hem veel van het organisaticwcrk uil handen kon ncnien Zelf zou de heer Verhulst dan onder meer de zo belangrijke contacten met dc sponsers onderhou den, die dc ronde financieel mogelijk maken. Een algemeen adjunct bleek echter niet te vinden. Derhalve heeft de heer Verhulst nu de finitief het besluit genomen: hij stopt met cle organisatie van de internatio nale Ronde van Midden-Zeeland. De zer dagen is -. J. P. A. van Balle- goyen de Jong, lid van het hoofdbe stuur van de K.N.W.U, en lid van de sporl commissie van deze wielren- unie, nog speciaal naar Goes gekomen om de heer Verhulst nog „te bepra- Het was de beer Verhulst echter niei mogelijk op zijn besluit terug te ko men. Inmiddels hebben enkele nog actieve leden van hel organisatie comité laten welen, dat zij ook mei deze organisatie zullen stoppen als de heer Verhuist bij zijn besluit blijft. En voorlopig ziet het daar wel naar uit. Lijnen WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 Nee, voorzitter Geluk schoof de acties, die op het ogenblik worden gevoerd, ver van zich af. Hij noemde het passeren van de akte van toedeling van de herverka veling op Schouwen 27 december vo rig jaar - de afsluiting van de belang rijkste episode van de laatste eeuw voor hét eiland. „We erkennen dat ons eiland thans in een min of meer bevoorrechte positie is gekomen. Niet ieder is tevre den vanzelfsprekend bij zo'n groot werk over de afwerking. Na inzage van de lijst van geldelijke regelingen kan men zijn bezwaren indienen. Ieder weet nu waar hij aan toe is, ieder moet nu op eigen benen staan en persoonlijk zijn be slissingen nemen. Dat is alleen maar goed". Voorzitter Geluk had voor deze januari vergadering van de Schouwse Z.L.M.-le- den een uitgebreide toespraak. Hij stelde daarin de Nederlandse boerenstand in het zoeklicht van het internationale en het nationale gebeuren. Hij schetste de verhoudingen, die in ons land scherper en harder worden. Met enkele woorden veroordeelde hij de boeren, die schoppen tegen het landbouwschap, hun eigen be drijfsorganisatie. „Men zou geneigd kun nen raken om mee te gaan zingen in het koor van de ontevredenen. Het zou de populariteit van een organisatie of een kring tijdelijk verhogen. Maar op wat langere 'termijn zal blijken dat deze or ganisatie niet veel heeft bereikt en bo vendien dat haar naam is vergooid en het vertrouwen naar alle kanten is ver speeld. Actuele zaken Actuele zaken, die de Schouwse Z.L. M.-kring bezighouden, stelde de heer Geluk in zijn toespraak aan de orde. De manier van voorlichting, waarmee een commissie de jeugd en de belang stellende toerist op Schouwen in con tact brengt met het platteland. De pogingen om te komen tot een veror- r dening ter bestrijding van wilde ha ver. De onderlinge verzekering tegen hagelschade. De heer Geluk kon meedelen, dat er een oriënterend gesprek is geweest met ver tegenwoordigers van de suikerfabrieken over de afvoer van bieten, (lie op Schou wen-Duiveland worden geteeld. „Het lcringbestiiur meent dat door een meer doelmatige organisatie van ontvangst, tarrabepaling en transport de gehele af voer veel economischer opgelost kan worden, indien de fabrieken tot meerde re samenwerking bereid zyn. Het. eerste gesprek bood hoopvolle perspectieven en we verwachten, dal men de zaak in stu die zal nemen". Er waren slechts enkele huishoudelijke zaken af te handelen. De kringcontribu tie werd opnieuw vastgesteld op 30 cent per hectare. De heren M. O. Hanse te Haamstede, K. A. van Langeraad te Kerkwerve en H. J. v. d. Zande te Oos- terland traden af als hoofdbestuurslid. In hun plaatsen zullen nu optreden de heren L. A. Jonker-v. d. Zande te Brui nisse, D. Deïst te Zonnemaire en M. J. Steur te Noordwelle. Verder werd in deze vergadering weer voorlichting gegeven over een uiteenlo pende reeks ontwikkelingen. Daarvoor had men van het Z.L.M.-bureau te Goes twee functionarissen ails inleider aange trokken. Ir. J. Prins bepaalde zijn Schouwse ge- hoor bij „De landbouw in de toekomst", I Een ruim onderwerp, waarin hij zich be- I perkte tot het aangeven van 'n aantal lij. nen, uitgaande van de huidige situatie. Lijnen, waarover te discussiëren valt. zo als hij zei. En hij wilde daarbij' niet star ten met pessimistische bespiegelingen. Integendeel, ir. Prins stelde heel con creet: „De landbouw kan en mag niet de steek gelaten worden. Onze positie niet zwak". Maar onmiddellijk verbond hij daaraan de restrictie, dat diezelfde landbouw te maken krijgt met ontwik kelingen, die zij niet mag passeren: de technische voortgang, kostenstijgingen, lasten vam investeringen, afzetproble- men, arbeidsvoorziening. Samenwerking was ook in deze toe spraak van ir. Prins het Parool voor de toekomst. „We moeten ons steeds afvragen: zijn we daarmee ver ge noeg? hebben we constructies, die le vensvatbaar zijn?" De innerlijke drang van ieder naar zelfstandigheid onderschatte de. heer Prins niet, maar hij stelde er tegenover: „Laten we ons hoofd niet in het zand steken. Want in hoever zijn we eigenlijk nog zelf standig?". Hij wees er nog eens op. dat op Europees en nog hoger niveau ook voor de land bouw alles in elkaar haakt. „Daarvoor is actieve belangstelling nodig. Daarover moet U meer praten en overleggen. We moeten Europaboeren worden en wer ken met zakelijke motieven". De heer C. P. J. van Iwaarden, adjunct- secretaris van de Z.L.M., gaf de Schouw- I se leden vervolgens de nodige voorlich ting over „Pacht en verkoop van land bouwgronden" en „Uitbreidingsplannen en onteigeningen". Met behulp van een flanel-bord zette bij de nieuwe situatie voor pacht en verkoop na de opheffing van de wet „Vervreemding landbouw gronden" uiteen, speciaal waar het ging j om het voorkeursrecht van de pachter. Het was een instructieve inleiding, waar- mee de Z.L.M.-leden voor de toekomst een inzicht hebben gekregen in dc ver anderingen en mogelijkheden op dit ter rein. VERWACHT... ENIGE REGEN OF MOTREGEN Half tot zwaar bewolkt met af cn toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets ho gere temperaturen, vooral in het oosten van het land. ZON EN MAAN. 31 januari Zon op 08-23 onder 17.24 Maan op 20.32 onder 09-59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2