PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Saturnus in baan om aarde MOGELIJK NEDERLANDSE MARINIERS NAAR CYPRUS Crisis in Londen is voorbij ar r RECREATIESCHAP GREVELINGENBEKKEN PRINSES IRENE WERD IN 1963 R.-KATH0LIEK MARINESTAF BEREIDT ZICH VOOR OP UITZENDING Vermiste jager door Russen neergeschoten DRIE DODEN BIJ BOTSING Zo nodig tegenmaatregelen Den Haag houdt been stijf in eierkwestie Morgen neemt Bonn besluit Overgang Contact tussen Schouwen en Goeree 207e jaargang - no. 25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pacter Hoofdredactie W Leertouwer en G. Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv 3647/3643, Middelburg: Markt 51. 384! (bug r 2911; Zlerlkzee: red. tel. 2425, adm tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p ad v 4.80. Ingèz. med. 3 t Abonnementsprijs 75 cent per week, 9.75 per kw adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (brt tarief Kleine adv. (max. 8 regels» 32 ct. p. regel (min. anco per post 10,— p. kw. Losse 7853, adv 5213); Oontburg: tel 1 „Brieven bur. van dit blad" 25 ct 15 ct Bureau*Vllaslngen Terneur-en Araenaalstraat 2, tel. Giro 350300 P.Z.C. Middelburg, Donderdag 30 jan. 1964 Schoondijke duikt in eigen zwembad Pagina 2 Nieuws kwam uit Madrid Het particulier secretariaat van H.K.H. Prinses Irene deelt, naar aanleiding van een bericht uit Madrid over een daar lopend gerucht als zou H.K.H. Prinses Irene in de zomer van het vorig jaar tot de Rooms-Katholieke Kerk zijn toegetreden, mede, dat de prinses verleden jaar, na lang en rijp beraad, inder daad uit overtuiging dit be sluit heeft genomen. Zij is sterk geïnteresseerd in oecu menische toenadering, aldus het secretariaat. Zo erkent zij een ge meenschappelijke basis van chris telijk geloof in alle christelijke kerken. Daarbij is haar voorkeur uitgegaan naar het r.-k. christen dom in oecumenisch licht gezien. De opname van de prinses in de R.-K. Kerk is geschied door kar dinaal Alfrink. De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelt naar aanleiding hiervan mede. dat H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden geheel staan achter de vrijheid van keuze voor hun kin deren en dus deze keuze van hun dochter, prinses Irene, volledig respecteren. Zie verder pagina 3. LONEN EN PRIJZEN BERAAD VAN DE REGERING NOG NIET AFGESLOTEN Het beraad in de ministerraad over vraagstukken van Ionen en prijzen is nog niet afgesloten. De bewinds lieden hebben nog geen oplossing voor alle hangende vraagstukken gevonden. De ministerraad komt aanstaande vrijdag opnieuw bij een om besluiten te nemen. Daarna wordt het overleg met de Stich ting van den Arbeid voortgezet. Na dit overleg zal de regering de Ka mer over de resultaten inlichten. Drie zeelieden verdronken In Calania op Sicilië is woensdag het Deense vrachtschip „Belgiën" binnen gelopen. De kapitein deelde mee dat tij dens een storm op de Atlantische Oce aan op 20 januari jl een officier en twee matrozen overboord geslagen en verdronken zijn. De officier was een Deen. de matrozen een Duitser en een Spanjaard. In Amerika is gisteren een Sa turnus-1 superraket gelanceerd. Zij heeft een grote kunstmaan van ruim 17 ton in een baan om de aarde gebracht. (Voor zover men in het westen weet, had de grootste satelliet die door de Rus sen is gelanceerd een gewicht van 6,35 ton) De ontwerper van de reuzenraket is de uit Duitsland aikomstige dr. Wernher von Braun. Het is een raket van 50 me- om dc aarde op een afstand die varieert van 270 tot 780 km. Gezien deze betrek kelijk kleine afstand zal de kunstmaan naar verwachting niet langer dan een week in de ruimte, blijven. President Johnson heeft de geslaagde lancering een reuzenstap vooruit ge noemd. (Van onze Haagse redactie) In politieke kringen in Den Haag houdt men rekening met de mo gelijkheid dat de V.N. Neder land zullen vragen een troepen detachement voor Cyprus te le veren. Dit detachement omvat waarschijnlijk de 300 mariniers die Nederland in september vorig jaar officieel als politiemacht aan de Verenigde Naties ter beschik king heeft gesteld. Deze troepen kunen binnen vierentwintig uur paraat zijn. Officieel heeft het ministerie van buitenlandse zaken nog geen ver zoek van de V.N. ontvangen. Het ministerie van defensie heeft for meel nog geen maatregelen geno men. maar de marinestaf bereidt zich niettemin voor op de mogelijk heid. Voor de mariniers, die in het oefenkamp te Doorn gelegerd zijn. is geen verhoogde paraatheid afge kondigd. Of het weekeindverlof zal worden ingetrokken is nog niet be kend. Turkije heeft verklaard zijn dreigement om de Londense conferentie over Cy prus niet langer bij te wonen niet te zul len uitvoeren. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Feridun Erkin. deel de gisteravond in Londen mee dat de V.S. ermee hadden ingestemd de kwes- tie-Cyprus te helpen regelen. Na een onderhoud niet de Britse minister voor de betrekkingen met het Gemenebest Duncan Sandys, zei Erkin zojuist te hebben vernomen dat de V.S. zieli be reid hadden verklaard om aan een in ternationale troepenmacht voor Cyprus deel te nemen. „Dit is een gunstige ont wikkeling". Op vragen over de vooruitzichten voor de Londense conferentie, die dinsdag ambtgenoot aanbood. volledig dreigde te mislukken, antwoord de Erkin: „ik trek me niet terug. Wij gaan aan de slag" Tegenspraak ln Washington sprak een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken echter tegen dat dc V.S. reeds hebben ingestemd met een aandeel in een regeling aan gaande Cyprus. De V.S. zijn nog pas in het stadium van intensief overleg met andere belanghebbende regerin gen, zei hij. Erkin deelde verder mee dat zijn rege ring instemt met het zenden van een in ternationale troepenmacht naar Cyprus, maar onder „bepaalde voorwaarden". Hij weidde hier niet over uit. De crisissfeer in Londen is in elk geval enigszins geweken. De Turkse en Griek se ministers van buitenlandse zaken on derhielden zich 's avonds aan een diner dat de Griekse minister zijn Turkse Woensdagochtend is bij de grens post Holterhoek bij Groenlo een groep Engelse militairen de grens gepasseerd op weg van Osnabrück naar Hoek van Holland. De groep bestaat uit twee officieren en J,6 onderofficieren en manschappen van het eerste bataljon van de Lan cashire fuseliers. Op 8 februari ho pen de militairen in Hoek van Hol land aan te komen om vervolgens per boot naar Harwich over te ste ken en vandaar weer naar de gar nizoensplaats Worcester te lopen. Op de foto passeren de Engelse mi litairen de slagboom aan de grens. Geruchten waren juist Onderschept Boven gebied van Oost-Duitsland Een Russische straaljager heeft dinsdag het Amerikaans straaltrai- ningsvliegtuig van het type T 39 dat werd vermist op 99 kilometer binnen het Oostduitse luchtruim neergeschoten. De stoffelijke res ten van de drie Amerikaanse vlie gers die zich aan boord van het toestel bevonden zijn later in de wrakstukken gevonden. Dit is gisteravond meegedeeld door het officiële Russische persbureau Tass. Gezegd werd dat de Russische regering in een nota die gisteren door de Sowjet- minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko aan de Amerikaanse ambassa deur in Moskou werd overhandigd heeft geprotesteerd tegen het binnendringen in het Oostduitse luchtruim van een Ameri kaans vliegtuig. De nota noemde het in cident „een grove uitdaging door de Amerikaanse militaire autoriteiten wel ke tot doel had de situatie in Midden-Eu- •opa te verergeren", aldus Tass. V.l.v.r Kapitein Donald G. Millard, kapitein John A. Lorraine en luite- t-kolonel Gerald K. Hannaford, Tass zei dat het Amerikaanse vlieg tuig door een Russische straaljager werd onderschept bij Mülhausen in Oost-Duitsland „Het toestel reageer de niet op het waarschuwingsvuur dat m het gebied van Weimar werd afgegeven. Daardoor moest de Russi sche jager maatregelen nemen in overeenstemming met de instructies die gelden voor de luchtverdediging en die aan het Amerikaanse opperbe vel bekend zijn", aldus Tass. Het gevolg was. zo vervolgde Tass, „dat de indringer neerstortte bij Bo- gelsberg, een dorp op 20 kilometer ten noordoosten van Erfurt" Vliegles! De drie mannen aan boord van het vlieg tuig dat bekend slaat als een „Sabreli- ner" en een snelheid kan ontwikkelen van 575 mijl per uur waren: kapitein John A. Lorraine jr. (34) uit Jackson ville, Florida. Hij was vlieger-instruc teur. Luitenaut-kolonel Gerald K. Han naford (41) uit Austin (Texas) die op de T 31» een vliegvaardigheidsproef af legde. Kapitein Donald G. Millard (33) uit Ukiah (California), die eveneens aan boord van de Sabrellncr was voor een vliegvaardigheidsproef. De Verenigde Staten hebben een scherp protest opgesteld tegen het neerschie- gezagvoerder van het toestel. ten van het onbewapende vliegtuig. m Gisteravond is te Hulshorst (gem. Er- melo) bij Nunspeet een auto-ongeluk gebeurd dat aan drie personen het le ven heeft gekost en waarbij drie perso nen zwaar gewond werden. De heer G. J. Fijn (31) uit Wezep is bij dit ongeluk om het leven gekomen. Ver der verloor zijn schoonmoeder, een 63- jarige vrouw, het leven. Het derde slachtoffer is een schoonzuster van de heer Fijn uit Hattum. Zijn echtgenote (25 jaarl is met een zeer ernstig her senletsel naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Twee kinderen van het echtpaar Fijn. een jongen van tien en een jongen van drie jaar. en een andere schoonzuster zijn in een ziekenhuis in Harderwijk op genomen. Hun toestand geeft geen aan leiding tot ernstige zorgen. De auto van de heer Fijn was op de Ou de Zuiderzeestraatweg tussen Nunspeet en Hulshorst tegen een trailer gebotst. De chauffeur van de trailer was bezig deze van een inrit op de straatweg te manoeuvreren. Volgens getuigen moet de auto van de heer Fijn een snelheid v*n 90 a 100 ki lometer hebben gehad. Kind overreden In de Wikkelaan te Bergen op Zoom is het tweejarig zoontje van de familie Kerbusch gisteren door een motorcar rier van een melkbezorger overreden. De kleine was vermoedelijk onder de car rier gekropen, toen deze in de straat stil stond. Toen de bezorger enkele me ters had gereden, zag hij het kind lig gen. Het jongetje is kort na het onge val ter plaatse overleden. Het Amerikaanse federale hooggerechtshof heeft een bepaling in de kieswet van de staat Louisiana nietig verklaard, welke voorschrijft dat op de stembiljetten het ras van kandida ten voor staatsfuncties wordt vermeld (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en vis serij, mr. Biesheuvel, heeft giste ren in de Tweede Kamer toegege ven dat wanneer West-Duitsland tot sluiting van de grens voor Ne derlandse eieren zou overgaan, dit voor de Nederlandse eierproducen- ten ernstige gevolgen zou hebben, Hij deed dat in antwoord op vra gen van het communistische lid de heer Jager over de recente ontwik keling op de Europese eiermarkt. Het zal uitermate moeilijk zijn, aldus de minister, om voor de omvangrijke ex port naar West-Duitsland andere afzet mogelijkheden te vinden. In dat geval zal dan ook tijdelijk met een verdere prijsdaling rekening moeten worden ge houden. Een gebruik van de ontsnappings clausule door Duitsland behoeft ech ter niet te betekenen dat de invoer geheel verboden wordt. Er bestaan ook mogelijkheden van minder rigou reuze aard, zoals het tijdelijk invoe ren van een extra heffing of het contlngenteren van de import. In elk geval zal de regering alles doen om te voorkomen dat Duitsland de ont snappingsclausule toepast. Als Duitsland de invoer inderdaad zou stopzetten, dan zou de regering tegenmaatregelen moe ten overwegen. De minister kon en wilde zich niet uitlaten over de aard van even tuele tegenmaatregelen. ogenblik in zjjn Berlijn over het vi de eierprijs in West-Duitsland pfenning onder de door de ministerraad van de E.E.G. vastgestelde minimum prijs van 11,11 pfenning voor eieren van klasse b. Nederlandse b-eieren werden reeds tegen 8,8 pfenning aangeboden. Morgen besluit SIGARETTENINDUSTRIE REAGEERT OP DE ANTI-ROOKACTIES ,,De Nederlandse sigarettenindustrie meent het tot dusverre bewaarde stil zwijgen te moeten verbreken, nu de kwestie van het eventuele verband tus sen roken en bepaalde ziekten met zo veel nadruk en zo suggestief in pers. radio en televisie aan de orde wordt Het bericht van prinses Irenes over gang naar de Rooms-Katholieke Kerk is wél in staat de gemoederen In Nederland Intensief bezig te houden. Geen wonder: zaken van kerk en geloof hebben ln ons volksbestaan een over wegende rol gespeeld sinds het moment, waarop de eerste trekken van een Ne derlandse natte zichtbaar werden en vooral de verhouding Rome-Reformatie is tot op de huidige dag een discussie zonder eind gebleven. Op allerlei terrei nen heeft zij haar vertakkingen: zo kwellen de vaderlands historici zich sinds het beleg van Leiden over de vraag of staatkundige dan wel godsdienstige vrijheidsdrang de oorzaak van de op stand tegen Spanje is geweest. Menig maal ook hebben Oranjes ln de dikwijl* verwoede debatten over de religie een rol gespeeld, vaak ook kozen zij daarbij voor de Reformatie. En wanneer nu in onze tijd een telg uit het Huis van Oranje besluit ovér te gaan naar dc Rooms-Katholieke Kerk. dan is dat e.-n aangelegenheid waarover het laatste woord niet direct zal zijn gezegd. WIJ geloven overigens dat het besluit zélf van de prinses zich aan enige beoorde- I ling onttrekt: het gaat hier immers orn een strikt persoonlijke aangelegenheid, om een geloofsvraag waarop alléén de prinses het antwoord heeft moeten ge ven. Voor haar beslissing moet men respect hebben. De achtergrond van historie en heden met betrekking tot Nederland en Oranje in aanmerking ne mend zijn wij er van overtuigd, dat dit besluit verre van gemakkelijk zal z:)n geweest Maar ook ten aanzien van een lid van het Koninklijk Huis geldt: „Een iegelijk zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd". Met grote verbazing evenwel hebben wij kennis moeten nemen van de procedure, gevolgd bij het bekendmaken van het bewuste bericht. Kort samenge vat komt de gang van zaken er op neer. dat maandenlang het bericht van deze overgang geheim is gehouden totdat via een lek (nota bene in Madrid!) de zaak naar buiten is gekomen. Wij me nen niet. dat enige verontschuldiging voor deze geheimhouding in overweging kan worden genomen. De x-erhooding van het Koninklijk Huis tot het Neder landse volk is een aangelegenheid, die wederzijds begrip vergt: begrip aan deze zijde van het paleis hek. dat de leden van het vorstelijk gezin recht hebben op een eigen leven, met an dere woorden. er moet steeds geprobeerd worden verre te blijven van het toch al zo kleine terrein, waarbinnen zich dat persoonlijke leven afspeelt. Maar aan de andere kant van het paleishek zal men behoren te be grijpen, dat het Nederlandse volk voort durend toekijkt naar wat op Soestdijk gebeurt, niet uit een vervelende en overdreven nieuwsgierigheid, maar om dat het hier gaat om het gezin van de draagster van de kroon Vrijwel alle leden van dat gezin komen voortdurend in contact met het openbare leven door dat zij allerlei representatieve taken ver vullen. Welnu, in zulk een verhouding is er sprake van vertrouwen over en weer en is de overgang van een prinses van een protestantse kerkgroepering naar de Rooms-Katholieke Kerk een zaak van publieke betekenis. Geheim houding daarover is misplaatst en bete kent in feite, dat aan één zijde het zo dringend nodige vertrouwen niet werd opgebracht. Têleurstellend- Wat heeft men nu zien gebeuren Een zonderling spel van ontken ningen met daarop ten slotte een com muniqué, waarin het bewuste feit wel werd toegegeven. Waarom zulk een stap ook verborgen Het ging hier toch om een volstrekt legale aangelegenheid En afgezien nog van het feit. dat het principieel onjuist is een dergelijke zaak te verheimelijken: men kon toch tevoren op de vingers uitrekenen dat een kort sluiting eens onvermijdelijk zou zijn. steld. Nog langer zwijgen zou kunnen Enige praktische zin m Soestdijk Van de zjjde van het Westduitse minis terie van voedselvoorziening is ve nien. dat het Westduitse kabinet kwestie van een invoerverbod voor derlandse eieren waarschijnlijk morgen zal behandelen. Bovendien zullen de be voegde Duitse en Nederlandse instanties De industrie heeft er ook begrip voor. contact met elkaar opnemen. Ook het idat de overheid in deze onzekere situa- bijzondere landbomvcomité van de Eu- tie aandacht wil gaan besteden aan het ropese Commissie beraadt zich op het roken door de jeugd. worden uitgelegd ais een erkenning de juistheid van deze publikaties of als een bewijs van onverschilligheid daarte genover. Noch van het een, noch van het ander is echter sprake", aldus een ver klaring van de Stichting Sigarettenindus trie in Den Haag. De Nederlandse sigarettenindustrie heeft naast de bedragen, die zij reeds geruime tijd in internationaal verband voor rese archdoeleinden beschikbaar stelt een jaar geleden ook gelden ter beschikking gesteld voor een fundamenteel onderzoek in Nederland omtrent eventuele verban den tussen kanker enerzijds en tabak, resp roken anderzijds. Dit wetenschap pelijk onderzoek, dat op geen enkele wij ze door de industrie kan worden beïn vloed, zal een aantal jaren in beslag ne men. Mochten schadelijke invloeden kunnen worden aangetoond, dan zal deze research het mogelijk maken tt zoeken naar geëigende maatregelen. „In afwachting van de resultaten van het onderzoek, zou de industrie datgene willen bepleiten, wat voor alle genotmid delen geldt en trouwens ook dingsmlddelen, nl. dat de gebruiker in zijn consumptiegewoonte een zekere tigheïd betracht". in dit opzicht niet misplaatst geweest. De thans gevolgde gang van zaken had daarover zal een ieder het eens zijn beter vermeden kunnen worden. Men vraagt zich uiteraard nu af wat er nu nog waar is van ontkenningen inzake een mogelijke verloving van de prinses. In onze beschouwing over het „Spaanse interview" van prinses Irene schreven wij gisteren, dat er voor de bevoegde instanties reden te over is de veelom streden relatie hof-publiciteit opnieuw aan de orde te stellen. Wij hadden niet kunnen bevroeden dat deze aangelegen heid zo snel en zo ingrijpend acuut zou worden. Weer bestellingen voor 8 Fokker Friendships Hoewel de Friendship van de Fokker fabrieken reeds 6 jaar geleden in pro- duktie werd genomen, blijft op de we reldmarkt de vraag naar dit vliegtuig onverminderd gehandhaafd. Thans mel den de Fokkerfabrieken opnieuw aeht bestellingen voor de F '27 te hebben ont vangen. waarmee het tnta.il aantal be stellingen gestegen is tot 265 toestellen (ter vergelijking: het totaal aantal be stellingen op de Franse Caravelle be draagt ongeveer 175). VOOR VEELBELOVEND DELTAMEER iiAaVi VOOR het tweede binnenmeer in het zuidelijk Deltagebied het Grevelingenbekken is op het ogenblik een zogenaamd re creatieschap in de maak. Wan neer over een vijftal jaren de dam door het Brouwershavense Gat tussen de duinenrijen van Schouwen-Duiveland en Goerec- Overflakkee een feit is, zal hier op de grens van Zuid-Holland en Zeeland een uniek watersport- gebied ontstaan met goede mo gelijkheden. Ri jks waters taa 1 heeft inmiddels een werkgroep ingesteld, die daarvoor 'n basis plan moet opstellen. Maar de ge meenten aan de boorden van de ze toekomstige ..spee*t"in" van zeilbanen, eilandjes, viswater en stukjes ongerepte natuur willen daarin meespreken. Ze willen hun bijdrage leveren in de ont wikkeling van een gebied met nieuwe kansen, dat binnen hun gezamenlijk territoir valt. Vandaar het nieuwe contact tussen de gemeentebesturen op de beide laatste echte eilanden in het Delta gebied. Dc vervroegde bouw van de Haringvlietbrug bij Numansdorp heeft bewezen, waartoe een dergelijk initiatief met een brede aanpak kan leiden. Daarom hebben de burgemees ters van Bruinisse en Oude Tonge, van Brouwershaven en Nieuwe Ton ge. van Middenschouwen en Ouddorp zich ook over dit onderwerp met elkaar verstaan. Ze hebben tegen elkaar gezegd: „We moeten zien dat er zo snel mogelijk een recreatieplan van de grond komt We willen daarbij helpen" zoveel we km"—a We vi"-i n-- i meepraten" Want met de gang van zaken rondom de exploitatie- en be- heersmoeüijkheden voor het Veerse Meer in de recente gescheidenis in het achterhoofd hebben ze gezegd: „Dat mag zich hier niet afspelen..." Intercommunaal en interprovinciaal overleg is in het geval van het toe komstige Grevelingenbekken temeer een eis van de eerste orde omdat gril lig door de nu open zeearm op de kaart de stippellijn loopt, die de pro vinciegrens is. „Het beheer is daar om -met het rijk als sterke partner een zaak. die alleen al door dit gegeven gecoördineerd moet worden". zo vertelde ons burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse. „Be langen moeten worden gekoppeld en niemand mag afzijdig blijven". Zoals men weet heeft de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Hol land in de figuur van ir. G. C. Lange enkele jaren geleden al vrij revolu tionaire recreatieplannen voor het Grevelingenbekken op tafel gedepo neerd. Hij zag het als een enorme trekpleister voor miljoenen mensen uit een wijde straal, die tot in het Duitse Roergebied en Midden-Frank rijk reikte. „Voor 25 miljoen mensen kan het 15.000 hectare grote Delta lustoord een magneet worden. Hon derdduizenden zullen er een geregeld verblijf kunnen vinden op een plekje aan het water met een bosje in de rug. Van de droogvallende zandpla ten in het water af gezien zullen twaalf juwelen van Delstasteden een nieuwe zetting krijgen", heeft ir. Lange ons toen bij zijn „vrijblijvende schets" voor het Grevelingenbekken verteld. (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1