Zeeuwse BO V AL in Goes scholing onder de loep Kapelle denkt aan bouw 150 woningen Bouwsuggesties rond de begroting van Zierikzee Afscheid voorzitter G. P. Leendertse EXAMENS VERKOUDHEID? AGENDA STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM MARKTBERICHTEN NOORD-ZEELAND GEBR. TEBBENS Samenwerking met andere gemeenten Bogaershuizen Forensenbouw Saneringbouw BELG VRIJGESPROKEN VAN HET HEM TEN LASTE GELEGDE De h.a.v.o.-opleiding PONDERDAG 30 JANUARI 1904 WISSEL SCHOUWEN PROVINOl A LB Z TS B U W B B COURANT INLEIDINGEN OP JAARVERGADERING „Waarom is een cursus bedrijfsleer voor 'ie loonwerker noodzakelijk?" Deze vraag kregen de bezoekers van de alge' mene vergadering van de Bond var Agrarische Loonbedrijven in Zeeland woensdagmiddag beantwoord door de heer L. Nïeuwenhusse uit Wagcningen. Hij gaf er de leden tekst en uitleg van in de „Prins van Oranje" te Goes. „De loonwerker moet kennis van zaken heb ben". betoogde de inleider. „Hij moet lijn plaats en zijn mogelijkheden in de landbouw, technisch en economisch, le ren ontdekken." De heer Nïeuwenhuysse riep de proble men in herinnering, waarmee de land bouw te maken heeft: weinig en dure ar beidskrachten, dure werktuigen en de rationalisatie. Het zijn, naar de mening van de inleider allemaal punten, die in de toekomst nog sterker zullen spelen. Hij zette uiteen, hoe de boer naar een oplossing zoekt: door te werken met combinaties bijvoorbeeld, in coöperaties of met de inschakeling van een particu lier loonbedrijf. Van deze drie mogelijkheden, levert de hulp van een loonbedrijf de beste resultaten op, zo is uit eei zeer recent onderzoek komen vast te staan. Van daar, dat de heer Nieuwenhuysse wel kansen zag voor de loonwerkers in de toekomst. Op dit punt van zaken speelt echter uok de ontwikkeling van de mechanisatie groot of klein een belangrijk woord mee. „Maar een loonbedrijf kan eerder moderne machines aankopen dan bij voorbeeld een coöperatie", betoogde de inleider. „Het is progressiever". Wel benadrukte hij. dat de rentabiliteit in het oog gehouden moet worden, ook om de mechanisatie te kunnen bijhou den. Goede kansen zag de heer Nieuwen huysse in een incidentele of blijvende Voor het kandidaatsexamen in de rech ten slaagde woensdag aan de r.-k.-uni- versiteit te Nijmegen de heer H. E. L. M. Frantzen te Goes. Bil de examens te Middelburg op 24/25 Janu ari 1964 door de Nationale Vereniging van Leraren ln Stenografie „Groote", zijn ge slaagd voor: Machineschrijven Nederlands 120 nansl./m,: dc dames M. C. Bruggeman, M. Dlrven. C. E. v. d. Geest. L. W. Geschiere (met lof), C. R. Heublein, C. F. Jacobse (met lof), S. E. Leuvelink. A. H. v. d. Linden. M. Neve. J. p. Rotte (met lof). C. Schot, E. N. A. Vader lof). M. Wiltenburg (met lof) en de heren P. A. J. Houmes, J J. de Vlieger (met lof) te Middelburg; de dames E. G. Boer. R. J. Smolders. I. M. L. Vandekerckhove. A. Wol tering en de heren L. Cijvat. J. C. Delvoye, P. Tilroe te Vlissingcn; de heer J. de Troye tc Amemuiden; mej. C J Bliek te Biervliet: de heer L. J. Maas te Breskens: de heer M. v. Kerkvoort te Goes; de dames M C. Brak man, R. v. Liere etj de heer H. J. Boekhout te Groede; mej W. Walraven te GriJpsker- ke; mej. A. v. Waarde tc Nw. en St.-Joos- land; de heer A. W. F de Croo te Oostburg: mej. M- R. Huygen te Schoondtjke: de heer J A J. de Puyt te Sluis; de heer C. P. de Nooyer te O. en W -Souburg; de heer J. Du- vekot te Vrouwenpolder; mej J. Wcsterbeke en de heer P. Minderhoud te Westkapelle. Machineschrijven Nederlands 175 aansl./m.: de dames M L H. Pieters te Middelburg: P. J. J. van ïren te Vlissingen: A. C. Ie Bleu te Breskens. Machineschrijven Engels 120 aansl./m.: de dames W. C. v. Hemert (met lof), W. P. v. Ballegojen (met lof) te Middelburg; P. J, J. v. Iren (met lof), J A. Jongman (met lof), J. R. W. Segboer (met lof) te Vlissingen: E Koole, C. W. K. Koppejan te Koudekcrke: P. A, Vermeulen (met lof) te Veere: en de heer C. P. de Nooyer te O. en W.-Souburg Machineschrijven Duits 120 aansl /m de dames W. C v Hemert (met lof). W P. v. Ballegojen te Middelburg: f J J. v. Iren (met lof). J. A. Jongman. J R W Segboer (met lof) te Vlissingen: E. Koole. C. W. K. Koppejan te Koudekerkc: P. A Vermeulen (met lof) te Veere Machineschrijven Frans 120 aansl./m.: de dames W P. v Ballegojen. W. C. v. He mert (met lof) te Middelburg: P J. J v. Iren. J A. Jongman. J R. W. Segboer (met lof) te Vlissingen: E Koole. C. W K Kop pejan te Koudekerke; P A. Vermeulen (met lof) te Veere- Kantoorsteno Nederlands 130 lettergr./m.: de dames R. M. v d. Berge. E P Cnicq. H v. d. Glint. M. M. Lingier. W A. M Rooting, M. L. v. d. Velde. I. Alewijnse (met lof) te Vlissingen: T. H. v. d. Heuvel (met lof) te Breskens Stenotypiste Nederlands: me). W. C. v. Hemert (met lof) te Middel burg. Kantoorsteno Engels 100 lettergr,/m.: de dames I. Alewijnse (met lof), J, A, Jong man te Vlissingen; E. J. P la Soo (mei lof) tc O en W.-Souburg. Dictaat Steno Nederlands 130 lettergr./m.: de dames I. Alewijnse. J A. Jongman. J. R. W Segboer (met lof) te Vlissingen. Kantoorsteno Duits 100 lettergr /nv de dames E. Kommers (met lof) te Middel burg; I. R. W Segboer (met lof). M. A Wiegman te Vlissingen; P. A. Vermeulen (met 'of) te Veere Kantoorsteno Frans 100 lettergr./m.; de dames E Kommers (met lof) te Middel burg; L Geschiere. J J Vermeulen te Vlis singen. Het diploma voor particulier-secretaresse werd uitgereikt aan de dames E Kommers te Middelburg; L Geschiere, J. J Vermeulen te Vlissingen. hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken hoorlijkl VANDAAG Middelburg City: Alleman. 20 uur: Elec tro: Het misdadig brein van dr. Mabuse, 10,30 uur. 14 Jaar. Goes - Grand Alleman. 20 uur, nlle leef tijden Zlcrlkzee Concertzaal: concert Kunst- maandorkesl voor Z VU 19.-15 uur. Vlissingen Alhambra: Geheim agent O.S.S. 117 en het mysterie van de verdwenen duiker. 20 uur. 18 Jaar: Britannia; To neelgroep Ensemble met „De Opvolger" voor ZVU.. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: De zeven hoofd zonden. 20 uur. 18 Jaur: Luxor: Do Zoon van Spartacus. 20 uur. 14 Jaar. Slnt-Annaland Dorpshuis- Donateurs- avond Accelerando. 10-15 uur, samenwerking tussen de loonbedrijven in de toekomst. Een suggestie, die hij ook deed ten aanzien van een gezamenlijke reparatieplaats. En om dit alles te kun nen overzien vond hij een bedrijfsoplei ding zeker op zijn plaats. De bezoekers van de algemene vergade ring kregen nog een tweede inleiding te horen. Ir. P. W. Bakker Arkema uit Wa- geningen vertelde hen „Nieuws van dc R.A.I. 1964". Hij behandelde de verschil lende nieuwe snufjes, die op deze beurs in Amsterdam tevoorschijn zijn geko men. En met name schonk hij daarbij aandacht aan de „spullen" van de loon werker. Op de inleidingen volgden en kele vragen. Na 28 jaar De voorzitter van de afdeling sproei ers. de heer G. P. Leendertse nam op deze vergadering afscheid: hij legde na een bestuursperiode van 28 jaar de voorzittershamer neer. Maar de ha mer ging over van vadei op zoon. In de provinciale vergadering werd dc heer P. Leendertse te Kamperland in zijn plaats benoemd. De scheidende voorzitter werd van schillende zijden waarderend toegespro ken voor zijn vele werk in die tijd en voor de animo, waarmee dit altijd is ge beurd. Namens het dagelijks bestuur voerde de voorzitter van de groep ploe- pers-maaiers, de heer F. J. Meijaard, het woord. Hij bood namens de Zeeuwse BOVAL een schilderij aan. Waarderende woorden kwamen verder van de algeme ne bondsvoorzitter, de heer P. Francke uit Grijpskerke, die vooral zijn dank overbracht voor het werk van de schei dende voorzitter in landelijk verband, de voorzitter van de „sproeiers", de heer J. Weststrate uit Kloetinge en secretaris W. d. Linde uit Goes. Als afgevaardigde in het bondsbestuur werd in de plaats •an de heer Leendertse de heer J. Bras ser uit Veere benoemd. In het jaarverslag, dat tijdens de ver gadering werd behandeld, spreekt secre taris W. v. d. Linde er zijn voldoening over uit, dat het organisatieleven „iets opbloeit" Het secretariaat wordt steeds meer geraadpleegd inzake loonkwesties, landbouwverlof en uitstel van militaire dienstplicht en dergelijke. Verder passe ren de verschillende vergaderingen van groepsbesturen, de spuitdag, graanoogstdag, loonbesprekingen en ex cursies de revue. LAATSTE NIEUWS Vanmorgen vroeg heeft zich ln de Ziildvietiiamese hoofdstad Saigon een staatsgreep zonder bloedvergieten voor gedaan. Volgens de eerste berichten 1» een aantal hooggeplaatste officieren In arrest gesteld. Parachutisten, die ach ter de omwenteling staan, hebben sleu telposities in Saigon ingenomen. ZUID-BEVELAND „Scheldegalm" hield jaarvergadering Dezer dagen hielden de leden van het harmoniegezelschap „Scheldegalm" uit Hansweert hun jaarvergadering in het repetitielokaal. De vice-voorzitter, dc heer A. de Poor ter, opende de vergadering en deelde me de, dat de voorzitter, de heer M. Polder man wegens ziekte de vergadering niet kon leiden. Voorts liet de vice-voorzitter de belangrijkste punten van het afgelo- Een jaar de revue passeren. Hieruit leek, dat 1963 in het geheel genomen niet ongunstig voor de vereniging is ge weest. Hoogtepunten waren het con cours in Grave, waarin „Scheldegalm" een goede eerste prijs behaalde en de uitvoering, die zeer geslaagd genoemd kan worden, ook wat de financiële zijde betreft. Een succes voor de toneelgroep noemde de vice-voorzitter de uitnodigin gen. om tweemaal in Yerseke en een maal in Krabbendijke het toneelstuk op te voeren. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Dankaert, bleek dat 12 leden de verenging hadden verlaten, maar dat er 17 hiervoor in de plaats kwamen. Uit de woorden van de penningmeester bleek dat de vereniging er financieel niet slecht voorstaat. Boetemeester H. Oele moest tot zijn spijt mededelen, dat er wederom een behoor lijk batig saldo aanwezig was. De aftredende bestuursleden de heren M. Polderman, M. H. Krombeen en A. J. v. Eikeren (beiden commissaris) wer den wederom herkozen. Wegens het niet herkiesbaar stellen van de secretaris, werd in zijn plaats gekozen de heer H C. Stevense. „De Vrolijke Vrienden" geven uilvoering Zaterdag 1 februari geeft de accordeon vereniging „De Vrolijke Vrienden" uit Borssele een uitvoering in het vereni gingsgebouw te Borssele. De toneelvere niging „De Zeesterren" uit Borssele zal medewerking verlenen met de opvoe ring van het stuk -„O, die IN DRIE JAAR OOSTERLAND Boerenleenbank te Oosterland viert 50-jarig bestaan De coöperatieve boerenleenbank „Oos terland" te Oosterland viert dit jaar haar 50-jarig bestaan. Het bestuur is voornemens hiervoor te recipiëren op 12 februari a.s. in café restaurant: „De Blauwe Keet" van 3 tot 5 uur n.m. Verder zullen de leden en genodigden enige gezellige avonden worden aange boden. Jaap Mijderwijk en zijn gezel schap zullen deze avonden, die voor elk wat wils brengen, opluisteren. De vang is gesteld op 7.30 uur. ZIER1KZEE Nutsavond over kamperen De leden van het Nutsdepartement in Zierikzee staat op dinsdag 4 februari a.s. een interessante lezing te wachten. Het nutsbesluur heeft gemeend, nu het kam peren meer dan ooit in de belangstel ling is gekomen als vakantiebesteding, dit onderwerp op de agenda te moeten plaatsen. Op deze avond zal de heer W. van der Lecq uit Harmeien, medewerker van de Stichting Nederlands Kampleiders Insti tuut te Amersfoort de belangstellenden uitgebreid voorlichten over de manier waarop men een kampeervakantie per fect moet voorbereiden. Het ligt bovendien in de bedoeling om hierop aansluitend een cursus van enige avonden te organiseren, waarop de heer Van der Lecq naast vertoning van kleu rendia's tenten en kookmateriaal zal nemen. De bijeenkomst begint om acht uur in de foyer van de Concertzaal. NIEUWERKERK Slecht bezochte gezinsauond van Eendracht Bindt" De Nieuwerkerkse landbouwvereniging „Eendracht Bindt", heeft dezer da^en in „Ons Dorpshuis" een slecht bezochte gezinsavond gehouden. Voorzitter Job van de Zande deelde mee, dat men dit jaar geen tentoonstelling zal organise ren, maar dat de vereniging een uit stapje naar Brabant zal maken. Voorts besprak de heer Van de Zande enige facetten van het landbouwbedrijf, onder meer de bouwvergunningen voor land bouwbedrijven, de bietenprijs en de vak opleiding van de jeugd. Spreekster voor deze avond was me vrouw R. WoldingaVeldkamp. Deze had als onderwerp: „Berlijn en het leven in de D.D.R.". Zij lichtte haar woorden toe met dia's. POORTVLIET Door bromfiets aangereden De heer P. v. d. M., die op het rijwielpad langs de rondweg ln Poortvliet liep werd van achteren aangereden door een brom fiets. als gevolg waarvan hij op de grond werd geslagen. Met een vrij ernstige hoofdwond en een hersenschudding werd de heer v. d. M. naar zijn vlakbij gelegen woning vervoerd. De brommer werd aanzienlijk beschadigd en dc duo- passagter liep een lichte verwonding op. De bromfietsberijder kwam met de blindende verlichting reed, merkte dc bromfietsberijder de voetganger niet op. De politie stelt een onderzoek in. OVD-VOSSEMEER Toneelavond van de plattelandsvrouwen De opvoering van het toneelstuk „De verbroken banden" door de Rederijkers kamer „Eendracht" te Oud-Vossemeer, ditmaal voor de leden van de bond van plattelandsvrouwen, afdeling Tholen, trok slechts weinig belangstelling. De oorzaak daarvan moet beslist niet worden gezocht in de inhoud van het stuk of de wijze van voortbrengen. Doch eerder omdat vele dames van deze ver eniging het stuk eerder hadden gezien toen de Rederijkers het voor eigen pu bliek opvoerden. Bovendien brachten ze het onlangs ook te St.-Annaland. Ondanks deze teleurstellende opkomst, hebben de toeschouwers in de zaal van P. A. W. Mees kunnen genieten van een op goed peil staande uitvoering. Ouderavond chr. school Voor de ouderavond, die in de chr. lagere school te Oud-Vossemcer werd gehouden was veel belangstelling. Vorig jaar was het 60 jaar geleden dat de school werd opgericht. In zijn openingswoord stond de heer P. van Driel Gz. hier uitvoerig bij stil. Bij monde van het hoofd, de heer B. Biesheuvel, werd de nieuwe onderwij zer, de heer H. G. Janse, een hartelijk welkom toegeroepen. In het afgelopen schooljaar waren er veel mutaties. Van het drie man tellende personeel vertrok de heer B. G. Kegge naar Schiedam en mej. J. M. van Poortvliet naar Oost- Souburg. In het volgende uitvoerige programma traden de oudste kinderen op met zang, voordrachten, de opvoering van een kerstspel e.d. De heer H. G. Janse bracht op smeuige wijze enkele Achter- hoekse vertellingen naar voren. De avond werd besloten met een filmvoor stelling. KERKWERVE Vergadering van landbouwvereniging Deze week hield de coöp. landbouwvere niging „Landbouw Belang" G.A. in het café N. Bazen te Kerkwerve een verga dering onder voorzitterschap van de heer K. A. van Langevaad Als gasten voor deze avond verwelkomde de voorzitter, ir J. Prins van de Z.L.M., alsmede de heer Zwart van de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Ir. Prins hield een in leiding over „Landbouwactualïteiten", waarin verschillende aspecten die thans in de landbouw een grote vraag zijn naar voren werden gebracht. Op deze volgde een geanimeerde bespre king. Vervolgens werd vertoond een kleurenfilm, die in herinnering bracht de strijd tegen de zee. In het huishoude lijk gedeelte van de vergadering deeldé de voorzitter mede dat dit. jaar een ex cursie zal worden gehouden naar Bok rijk in België. SINT-ANNALAND Inenting tegen polio De derde inenting tegen polio zal te St. Annaland plaatsvinden op donderdag 30 januari in het gebouw van het Groene Kruis aan de Cureestraat in de volgende volgorde. Kinderen waarvan de achter naam aanvangt met de letters A. tot en met H worden van 13.30 tot 14.30 uur verwacht; kinderen met de letters I tot en met O van 14.30 tot 15.30 uur en de kinderen waarvan de achternaam aan vangt met de letters P tot en met Z van 15.30 tot 16.30 uur. j VERHUUR S gelegenheidskleding. Zowel voor dames als heren. Billijke tarieven. BERGEN OP ZOOM. Steenbergsestraat. 28, telefoon 01640-4480. FIRMA Stoffen - r> unes- en S herenkleding naar maat .Wanneer de kleinere gemeenten tot grotere bouwactiviteit willen komen, zullen er andere wegen bewandeld moe ten worden. Het middel om uit de wo ningnood te komen moet dan ook ge zocht worden in meer samenwerking, zowel tussen gemeenten als aannemers". Tot deze conclusie kwam burgemeester H. G. van Sti(jlekoni woensdagmiddag tijdens zyn nieuwjaarstoespraak in de te Kapelle gehouden raadsvergadering. Sprekend over het woningvraagstuk zei de burgemeester, dat er momenteel ver gaande besprekingen worden gevoerd met andere gemeenten uit Oost-Zuid- Beveland om tot de door de overheid „Door mee te werken aan deze „bouwstroom", zal niet alleen ar beidsbesparend gewerkt kunnen wor den, maar zal ook een toeslag op het bouwcontingent verkregen worden. Wil inen tot meer continuïteit ko men, dan zullen de zaken rationeel aangepakt moeten worden, hetwelk alleen maar door samenwerking te bereiken zal zijn, aldus burgemeester Van Suylekom. In het kader van deze systeembouw zei de burgemeester voor dc gemeente Ka pelle te denken aan het bouwen van honderdvyftig woningen, te verdelen over drie jaar. Nagegaan is, dat het ge middelde van de gemeente Kapelle na de oorlog ligt op 33 gerealiseerde wonin gen. Dat er overigens nog voldoende le ven in de gemeente zit, demonstreerde hij door mee te delen, dat er momenteel 98 lopende aanvragen voor woningbouw zijn. Daarnaast hebben ook de grote bedrij ven nog vele plannen die op uitvoering wachten. Hiervan noemde hij grote uit breidingen van Oostroms conservenfa- briek N.V., het Koninklijk kweekbedrljf en zaadhandel D. J. v. d. Have N.V. en veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge Omgeving". Ook de kleinere bedrij- a hebben nog aanvragen voor uitbrei ding lopen, zoals bijvoorbeeld de ver groting van de elektrische timmerfa briek Bierens. Ten slotte zijn er dan nog de aanvragen tot kassenbouw. Voor dit jaar heeft de gemeente 21 woningen toegewezen gekregen, waarvan 14 wo ningwetwoningen, 4 woningen zonder en 3 woningen met premie. Hoop zei de burgemeester nog te hebben dat er ook nog een toewijzing zal volgen uit de in- dustriepot. „Ofschoon het weer mee telt, worden met dit aantal geen zoden aan de dijk gezet", zo betoogde hij. Wat de activiteiten van het afgelopen jaar betreft, kon hij mededelen, dat er 19 woningen voor 'bewoning gereedkwa men, terwijl er 30 in aanbouw waren. Wat het kopen van woningwetwoningen aangaat, zei de burgemeester, dat er inmiddels weer zes aanvragen zijn bin nengekomen. Overigens zei de burge meester niet te begrijpen, dat er niet nog meer aanvragen zijn. Wat de finan ciële positie van de gemeente betreft, zei hij, dat deze gezond is. „Ofschoon we niet ontevreden mogen zijn, hoop ik toch op een nog betere regeling voor de gemeente in de financiële verhouding tussen rijk en gemeente", zo besloot de burgemeester zijn nieuwjaarstoespraak. Bouw in Schore Opnieuw besloot de raad tot aan koop van grond voor uitbreiding van bouwterrein. Ditmaal voor de kern Schore. waar van dc heer J. Houte pen het woonhuis Steenweg 5 en het daarbij behorende perceel ter grootte van 2 ha in eigendom verkregen kan worden voor 45.000.in de hoop zonder verdere vergoedingen. Per 1 maart 1964 zal over de eigen dommen beschikt kunnen worden. Het ligt in de bedoeling de grond te bestemmen voor woningbouw aanleg van een speelweide In zijn toelichting zei de burgemeester het van belang te achten, dat de uitbrei dingsmogelijkheden voor alle drie dc kernen thans rond zijn en dat het prettig is. dat alles ia der minne geregeld is kunnen worden. Raadslid A. de Schipper (vrije lijst) vond de aankoop voor Schore een uit komst, vooral omdat ze ln het centrum Ligt. Zijn enige bezwaar was, dat de grond er wat laag ligt. Raadslid J. M. Suidweg (c.h.) informeerde of het plan ..Verdurmen" nu van de baan is, waar op de voorzitter antwoordde, dat dit stuk bij de partiële herziening een an dere bestemming zal krijgen, namelijk voor kassenbouw. Wanneer hiervoor goedkeuring verkregen kan worden, zal het van de heer Verdunnen die zijn toezegging nog altijd gestand doet gekocht worden. De heer J. Slabbekoom (s.g.p.) wenste als principiële tegenstan der aangemerkt te worden voor wat be treft het projecteren van een speelwei de. Het Schoorse raadslid Chr. Rijn (vrije ïyst) sprak er zijn voldoening over uit, dat er een uitbreidingsterrein is gekomen, waarmede aan de agrari sche sector betrekkelijk geen schade wordt aangericht. Op de vraag van de heer L. de Koeyer (c.h.) hoeveel wonin gen er gebouwd kunnen worden, deelde le voorzitter mede, dat dit naar gelang de bebouwing tussen de 32 en 48 zal liggen. Teneinde misverstanden te voor komen, zal de Schoorse Zandweg te ore geheel komen te vervallen. In de vorige raad was hierom verzocht, om dat er in dit dorp al een straat is die de naam van Zandweg draagt. De Schoorse Zandweg zal nu voortaan Molenweg he ten voor het gedeelte vanaf de eerste splitsing van de rijksweg tot de woning van de familie Veerhoek. Het resteren de gedeelte zal Dorpsstraat worden ge noemd. Een gedeelte van de vuilnisstort plaats in de Willem Annapolder zal worden beplant. De totale kosten zullen 1530.bedragen. Staatsbosbeheer zal hierop 844.subsidie verlenen. De raad "besloot de woning Oude Dijk 3 te Bïezelinge onbewoonbaar te verklaren. Filmavond filmonderneming Bio-Luxembourg heeft dezer dagen een filmavond gehou den in het dorpshuis te St.-Annaland, getiteld „De Doorbraak". Er bestond voor deze film zeer weinig belangstel ling. Ongeveer 50 personen waren aan wezig. Gevallen met bromfiets De heer D. A. H. te St.-Annaland kwam met zijn bromfiets zo ongelukkig te val len dat hij zich onder doktersbehande ling moest stellen, waarbij verder onder zoek in het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest plaatsvinden. In beide kerkdiensten op zondag 2 febr. zal in de Ned. herv. kerk te St.-Anna land, de voorjaarscollecte worden ge houden ten bate van de Gereformeerde Zendingsbond. De dienst zal worden ge leid door ds. J. de Lange, zendingsdirec- tor van de Gereformeerde Zendingsbond. VEILING TERNEUZEN Knotscldeh) 9—27. Selderij 20 Andijvie II 68—tl. Rode kool 15—19. Savooiekool 23—45 Itte kool 16—17. Boerenkool 19—28. Breek- peen 11—16. Waapccn 23—29 Prei AH 20— 39. BH 12—29 Knolselderij 2—1 Spruiten 122, idem ongeachoond 35—62. Uien I to ll 8. Witlof 60-64. All 42—61. B 57-60, Bil 53—68, afwijkend 3451. Veldsla II 73. Appelen Golden Delicious 1 75 5709, I 70 56—70. 1 65 48—56, I 60 29—35. II 70 54—62. II 65 30—49, II 60 27—34. IID 15—16. Goud renetten I 75 43—45. I 70 42—43. I 65 36, II 70 41. II 65 35—37. IID 27—29. Ill lijn 23. Jona than I 75 38—10. I 70 41-45. I 65 32-39. I 60 24 -30, II 80 25-27, U 75 29. II 70 36-32. II 65 21—23. III grof 16-20. Winston I 75 63-65. I 70 65-67, I 65 55. I 60 31—35. I 55 17-20, II 75 55-57. II 70 57—59. I 65 48-50. I 60 19—25, II 55 15—17. Ill grol 24—34. Glo rie van Holland II 80 21, II 75 22—24. II 70 22, I grof 15. Lombarts Calville I 70 34—36. I 60 30, III grof 19—20. Zoete appelen II D 32—34, III fijn 34—30- Peren: Saint Re my HI grof 43—45. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Elernoteringen van de CoOp. Wouwsc Melk inrichting Bergen op Zoom Ingaande don derdag 30 Januari 1964 Prijsklasse O 14 cent. Idem 13 cent. idem 2 12 cent. idem 3 11 cent. Idem 4 10 cent. Idem 5 8 cent. WALCHEREN Botsing door niet tijdig afremmen VEILING BERGEN OP ZOOM 29 Januari Kode kool 7—36 Witte kool !0— 14 Boerenkool 29—30 Savooïekool 24—38. Gele kooi 11—23 Spruiten 15— IJl Was peen 9—38 Brcekpeen 3—3 Wtüof 37-79. Prei 11 58. Koolraap 8—10 Kroten 5—11. Jonathan 10-35 .Saint Remy 21—47. Golden Delicious 10—61 Goudrenetten Si—48, Winston 11—68. Comtesse dc Paris 1423- VISMIJN COLIJN8PLAAT 22 Januari. 2254 kg exportgarnalen 1.49—2.26. Ml kg schar. 159 kg bot. 335 kg schol. 41 kg wijting. 5 kg wulken. 58 kg ongesorteerde VEILING V.V.ZR. GOES 29 Januari. Groenten: per kg: Pret AI 43—46, AH 41—45. Witlof AI 67—70. All 60—69. BI 67. BH 59 Spruiten AI 81. All 50—65 Knol selderij II 1.50, afwijkend 50—2.00. Uien II 6. geschoond 1,5010. Aardappelen 10 Brcek peen BI 7-8. Bil 3. Cl 5 Rode kool 31 14. Groene auvoolekool I 1922. II II- Boeren kool II 30. VEILING KAPELLE 29 Januari Industrie- en exportveillng. Gol den Delicious l 80 68—74. 75 74—78. 70 61— 69. 65 42—54. 60 32—35, II 80 56. 75 55—66. 70 52—65. 65 35—47. 60 27—33. IID 14—17. III grof 26—43, Hl fijn 32—24 Jonathan I 75 39— 41. 70 35—14. 65 33—40, «0 26—27. II 75 27— 30. 80 24. 70 27—38. 65 27—31, 60 13—24. IID 13—15. III grof 17—26. II! fijn 13—14. Winston I 75 64—63. 70 61—09, 6S 43-55. 60 31—42. 55 17—19. II 75 55—59. 70 41—62. 65 38—49. 60 23— 32. 55 15—18, IID 13—14. III grof 16—27. III fijn 13. Goudrenetten I 85 4245. 80 41M, 75 41—48. 70 39-41. 65 35—36. II 85 40—41, 80 39—40. 75 39—40. 70 38. 65 34—35. IID 18— 26. III grof 27—33. III ftjn 19-25 Laxton Su perbe I 75 53—55. 70 58. C5 46—47. 60 19—21. IID 13. III grof 17. III fijn 14 Lambaru Calville II 80 30. 75 30—31. 70 27—32. 65 18. 16. IID 13» III grof 14—17. III fijn 13—14. Toen de eerste van een file auto's op de Nieuwe Vlisstngse weg bij café Lomme- rijk te Middelburg gisteravond plotse- ling moest afremmen, kon de bestuur- Zoete i-rmgaaro 2 .0 65 -- der van de derde auto, C. E. uit Middel- II f,5 46. UD 22-tt. 1:1 fi)r. 13 Saint burg niet tijdig genoeg remmen, waarbij Remy I 75 45. 65 44. II 75 40—42. 65 4013. hij tegen de tweede auto in de file op botste. Met hoofdwonden werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Na daar behandeld te zijn kon hij naar huis te rugkeren. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Ir. Geuze sprak voor afdeling Z.L.M. Dezer dagen hield de afdeling Seroos- erke (W.) van de Z.L.M. in het vereni gingsgebouw een druk bezochte leden vergadering. onder voorzitterschap van de heer P. de Buck. Na behandeling van de gebruikelijke huishoudelijke zaken sprak de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze over de hui dige landbouwproblemen. „Willen als Nederlandse landbouw mee concur reren in de E.E.G.", aldus de heer Geu ze. „dan zullen wij veel meer moeten samenwerken" Op deze toespraak volgde een leerzame bespreking. Deze verga dering werd ook bijgewoond door de heer S. de Visser, voorzitter van de kring Walcheren en de heer P. Lampert hoofdbestuurslid van de Z.L.M. IID 40-SS. Hl grof 32—33. UI fijn Gieser Wildeman II 55 52. IID 35. III fijn 30. Doyenne du Cornice I 75 1.42. 70 1.55. II 70 1.28, IID 92—1,15, III grof 93 Legipont I 70 37. Conférence II 55 25. III fijn 15—20. Kroel- appelen 13,70. Gewone veiling. Aardappelen I 11—14, II Groenteveiling. Witlof AI M59. AI 3246, afwijkend 13—24- Spniltkool 40—54. Rode kool 9—12. Savooiekool 16—41. Boerenkool 27. Uien 6—6Jj. Knolselderij X—1%. Kool rapen 114—4>A- Prei 29—37. Kroten 10. ALGEMENE BESCHOUWINGEN ROND het onderwerp „woning bouw" zijn dinsdagavond in de raad van Zierikzee bij de algemene beschouwingen over de begroting 1964 waardevolle suggesties in bet midden gebracht. Mr. K. A. Keu- nïng (p.v.d.a.) hield een pleidooi voor een onderzoek naar de moge lijkheid tot de bouw van „Bogaers- woningen", wanneer ter plaatse bouwcapaciteit onbenut dreigt te raken. Aan de andere kant vroeg hij zich af, of Zierikzee niet in staat moet worden geacht om wo ningen van een groter type te bou wen, „Het niet zo kleine aantal fo rensen, dat in onze gemeente zijn werk heeft, zou zeker vrijwel ver dwijnen en onze financiën zouden KANTONRECHTER MIDDELBURG HIJ ZOU GEEN VOORRANG VERLEEND HEBBEN De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft woens dag de Belgische automobilist F. van K. uit Merksem vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, waarbij hij op de kruising Noord- larigeweg-Molenweg onder Colijns- plaat geen voorrang verleend zou' hebben aan de iij zijn auto van rechts komende landbouwer L. S. uit Colijnsplaat. De kantonrechter achtte evenals de officier van jus titie, mr. K. P. Doedens, uit de ver klaringen niet wettig en overtui gend bewezen, dat de Belg het krui- singsvlak niet heeft vrijgelaten. Uit de getuigenverklaringen was de kantonrechter namelijk komen vast te staan, dat er een botsing was ontstaan, nadat de Colijnsplaatse landbouwer de bocht van deze kruising bijna doorgere den was. Deze botsing kwam de land bouwer te staan op ernstige kwetsuren, waardoor hij drie maanden in het zie kenhuis moest vertoeven. De officier nam wel aan, dat de snelheid van de Belg zodanig geweest is vlak b(j de gevaarlijKe kruising ongeveer 65 km dat een botsing óp het kruisingsvlak niet te voorkomen zou zijn geweest. De lS-jarige bijrfjder W. H. uit Mid delburg moest terecht staan voor 2 feiten: op 10 september was hij met zijn bromfiets in de Zusterstraat te Middelburg tegen een hem tegemoet komende auto gebotst, omdat hij om gekeken had, en op 2 oktober was hij verbaliseerd, omdat hij zonder rijbe wijs een bestelauto bestuurde. Hij had weliswaar met goed gevolg examen afgelegd, maar het bewijs nog niet ontvangen. Voor het eerste feit eiste de officier een boete van 20 plus betaling van de civiele vordering van rond 55. voor het tweede feit was de eis 25. Mr. Moolenburgh nam de eerste vordering conform over, voor de tweede overtreding legde hij een boete van 15 op. Geen voorrang De werkster J. L. uit 's-Heer-Arends- kerke was op 9 september met haar fiets vanaf de Scheldestraat in Lewe- dorp de ryksweg opgereden op het mo ment. dat er een auto naderde. Een bot sing was het gevolg. De officier vorder de 40, de kantonrechter volstond met 1 30. De scholier J. D. uit Baarland ver leende op zyn fiets op de kruising Julia na van StolberglaanHeernisseweg te Goes eveneens geen voorrang aan een auto. Conform werd li|j veroordeeld tot een boete van 25. De leraar A. H. uit Schoondijke had op 28 november op de rijksweg bij 's-Heer- Arendskerke geen groot licht gevoerd tijdens dichte mist. H. verkeerde in de veronderstelling, dat het groot licht wel brandde; hij achtte het waarschijnlijk tegelijk met het afzetten van de ruiten wissers ook gedimd te hebben. De eis was 40, het vonnis 30. Drie verdachten hadden het snelheidsge bod overtreden. De scholier A .P. uit Middelburg reed in de Paul Kruger- straat te Vlissingen 46.2 kilometer snel met zijn brommer. Hij werd tot 40 conform veroordeeld. Tien kilometer langzamer, maar toch ook nog te veel, bromde de Middelburger F. W. over de Langevieleweg. De eis was 15, het vonnis 12. De fabrieksarbeider 'J. de H. uit Biggekerke reed op de Langevie leweg te Middelburg met een snelheid van 15 km op zijn motor. De eis was 60, het vonnis 50. De stoffeerder J. H. uit Middelburg werd tot een boete van 10 conform veroordeeld omdat hij geen richting had aangegeven. er wel bij varen". Dat Zierikzee zijn inwonertal nog niet harder ziet stijgen dan in het afgelopen jaar weet de heer Keuning zonder twij fel mede aan de woningpositie. „De P.v.d.A.-fractie blijft zich afvra gen", aldus mr. Keuning. ..of het wei juist is, dat de gemeente niet meer direc te bemoeienis heeft met de woningbouw, dat de gemeente zelf geen woningen meer in beheer heeft". Zoals bekend komt het ieder jaar toegewezen contin gent woningen aan de woningbouwver eniging „Beter Wonen". Als aanleiding voor deze opmerking signaleerde de heer Keuning, de omstandigheid dat „Beter Wonen" „die al zoveel nuttig werk heeft verricht" geen goedkeuring heeft kunnen krijgen voor de in 196. te bouwen woningen. „Voor de raad waf de teleurstelling dubbel zo groot, omdat wij" indertijd uit mededelingen van de verenigingen mochten aannemen, dat ook deze bouw voor elkaar zou komen. Gelukkig dat dit kwantum thans bij dat van 1964 mag worden gevoegd", ver zuchtte de socialistische woordvoerder. De heer J. R. de Boer (p.c.f.) vroeg de aandacht van het college voor het pro bleem, dat het privéleven in de nieuw bouw teveel in de etalage wordt gezet. Hy refereerde aan een algemene klacht, evenals die er bestaat ovér de kwaliteit van de nieuwbouw. „Daar moet niet om heen gedraaid worden, dat moet worden voorkomen". De heer J. G. L. Simmers (k.v.p.) vond dat het nu tijd geworden is om nu ook in het saneringsplan voor het haven kwartier nieuwbouw woningen te pro jecteren. Wethouder H Koevoets kon in antwoord op deze vragen meedelen, dat naar de kansen voor Bogaersv/oningen een onderzoek wordt ingesteld. De raadsvoorzitter, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, zag voor het sanerings plan met het contingent 1964 nog geen mogelijkheden voor bouw. maar zegde de heer Simmers toe dat voor komende jaren zeker in deze richting wordt ge dacht Belangstelling bestond er van verschil lende kanten voor het plan tot de bouw van een bejaardencentrum in Zierikzee. De heei De Boer vroeg hel college van b. en w„ de raad over deze aangelegen heid in een zo vroeg mogelijk stadium in tc lichten. En deze opmerking sloeg eigenlijk te rug op het feit dat de raadsleden enige tijd geleden via gedeputeerde mr. dr. A. Mes hebben moeten vernemen, dat een nieuwe fabriek van elektro-technische apparaten zich in Zierikzee zal vestigen. Kort nadat de burgemeester in een ver gadering van de raad had gezegd, dat nog geen nadere mededelingen konden worden gedaan. Mr. Dijckmeester moest nu zeggen, dat over deze publikatie geen overleg van de kant van de provincie met Zierikzee is geweest. Overigens was hij van oordeel „dat men niet te vroeg juichkreten moet aanheffen" Een sug gestie van de heer De Boer en mr. Keu ning om dan aan de raad mededelingen te doen in een besloten zitting vond de burgemeester een oplossing. Zoals de burgemeester al in zijn jaarrede had ge steld zal een onvoorzien mankement aan de deuren van de keersluis in de haven van Zierikzee een lelijke strop oplev ren. De burgemeester kon in antwoord op vragen hiernaar een contact met de rijkswaterstaat melden, wat evenwel nog niet tot resultaten over de kosten van deze dure reparatie heeft geleid. Het lijstje van kapitaalswerken bij de begroting was zo krap, dat niemand er eigenlijk aan durfde tornen. „Zierikzee heeft een belangrijke veer moeten ten. Beslist noodzakelijke werken moes ten worden uitgesteld, reparaties op de lange b3an geschoven en van nieuwe kapitaalswerken ïs amper sprake. Ge goochel met cijfers om een sluitende be groting te krijgen zou niet meer houd baar zijn". LEZERS SCHRIJVEN Met enige verwondering hebben onder getekenden kennis genomen van de aan kondiging in uw krant van gisteren, dat het bestuur van de vereniging voor christelijk v h.m.o. in Zeeland het be sluit heeft genomen aan zijn scholen een h.a.v.o.-opleiding te verbinden. Naar aanleiding hiervan menen wij het vol gende te moeten opmerken. Eén van de hoofdgedachten van de mammoetwet is een doelmatige verde ling van de scholen voor voortgezet on derwijs, volgens een door de minister op te maken plan. Wanneer gemeente- of schoolbesturen in aanmerking wensen te komen voor oprichting van een school (of afdeling) voor voortgezet onderwijs, kunnen zij de minister verzoeken in het door hem op te stellen plan te worden opgenomen. Mocht de minister dit wei geren. dan kan het bestuur van een bij zondere school besluiten over te gaan tot oprichting van een ongesubsidieerde school of afdeling. In het licht van het I voorafgaande lijkt ons de bedoelde aan kondiging alleszins voorbarig. De rijkshogereburgerscholc-n te Oost burg. Terneuzen. Goes en Middelburg en de rijkskweekschool te Middelburg zul len zodra de mammoetwet van kracht wordt, eenvoudig al door naamsveran dering van de bestaande afdelingen m. m.s. en eerste Ieerkring een h.a.v.o.-af- deling ryk zijn. Verder ligt het in de ver wachting, dat ook aan'andere rijks scholen een h.a.v.o.-afdeling verbonden zal worden. Zodra nadere gegevens bekend ztjn over het programma van de school en de rechten aan het einddiploma verbonden, zullen dezerzijds uitvoerige inlichtingen worden verstrekt. Drs. A. Jansen, rector Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, Drs. G. Slcben, rector Goese Lyceum te Goes. Drs. H. P. Waalwijk, rector Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. Dr. J. J. Westendorp Boerma. rector Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee. A. F. J. Jacobs, directeur rJt.bs. te Vlissingen. Drs. E Kuiper, directeur r.h.bs. en m.m s. te Middelburg. M. A. Ha ge. directeur rijkskweek school te Middelburg. Met grote droefheid geven wij kennis van het heengaan, op 25 jan. 1964, van onze lieve schoonzoon GERARD WILLEM ROBAARD. oud-bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, op de leeftijd van 71 jaar, en op 29 jan. 1964 van onze onvergetelijke dochter NORA ROBAARD REIJSEXBACH op de leeftijd van 47 jaar. Zeist: H. L. Reljsenbach A. H. Reijsenbach- Wlttop-Koning Ingevolge de wens van de overledenen zal de teraardebestelling ln stilte plaatshebben op de begraafplaats te Kloetinge. Goes, Kloetlngseweg 60. Liever geen bezoek. Geen rouwbeklag. Geen bloemen. Algemene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader GLAUDIE CHRISTLAAN VAX WESTEREXG, In de ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam, A. F. Boone van Westering Middelburg, 29 januari 1964, Seisweg 99. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 1 februari a.s. om 10.20 uur vun. op de algemene begraafplaats te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19