Zeeuwse BOVALin Goes: scholing onder de loep Kapelle denkt aan bouw 150 woningen Bouwsuggesties rond de begroting van Zierikzee Afscheid voorzitter G. P. Leendertse EXAMENS STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM ZUID-BEVELAND VERKOUDHEID? AGENDA Verkoping bouwland „Scheldegalm" hield jaarvergadering Samenwerking met andere gemeenten MARKTBERICHTEN Bogaershuizen Forensenbouw Saneringbouw De h.a.v.o.-opleiding PONDERDAG 30 JANUARI 1964 WISSEL DEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INLEIDINGEN OP JAARVERGADERING „VVaaron. is een cursus bedrijfsleer voor de loonwerker noodzakelijk?" Deze vraag kregen de bezoekers van de alge' menc vergadering van de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Zeeland woensdagmiddag beantwoord door de heer L. Nieuwcnhusse uit VVageningen. Hij gaf er de leden tekst en uitleg |n de „Prins van Oranje" te Goes, loonwerker moet kennis van zaken heb ben". betoogde de inleider. „Hij moet xijn plaats en zijn mogelijkheden in de landbouw, technisch en economisch, Ie ren ontdekken." De heer Nieuwenhuysse riep de proble men in herinnering, waarmee de land bouw te maken heeft: weinig en dure ar beidskrachten. dure werktuigen en de rationalisatie Het zijn, naar de mening van de inleider allemaal punten, die in de toekomst nog sterker zullen spelen. Hij zette uiteen, hoe de boei naar een oplossing zoekt: door te werken met combinaties bijvoorbeeld, in coöperaties of met de inschakeling van een particu lier loonbedrijf. Van deze drie mogelijkheden, levert de hulp van een loonbedrijf de beste resultaten op, zo is uit eei zeer recent onderzoek komen vast te staan Van daar, dat de heer Nieuwenhuysse wel kansen zag voor de loonwerkers in de toekomst. Op dit punt van zaken speelt echter ook de ontwikkeling van de mechanisatie groot of klein een belangrijk woord mee. „Maar een loonbedrijf kan eerder moderne machines aankopen dan bij voorbeeld een coöperatie", betoogde de inleider. „Het is progressiever" Wel benadrukte hij, dat de rentabiliteit in het oog gehouden moet worden, ook om de mechanisatie te kunnen bijhou den. Goede kansen zag de heer Nieuwen huysse in een incidentele of blijvende Voor het kandidaatsexamen in de rech ten slaagde woensdag aan de r.-k.-uni- versiteit te Nijmegen de heer H. E. L. M. Frantzen te Goes. BI) de examens te Middelburg op 24/25 janu ari 1964 door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote", zjjn ge slaagd voor Machineschrijven Nederlands 120 aansl./m.: de dames M. C. Bruggeman, M. Dirven. C. E. v. d. Geest, L. W Geschiere (met lof). C. R. Hcublein, C. F Jacobse (met lof), S. E. Lcuvelink, A, H. v d Linden. M. Neve, J P. Rotte (met iof). C. Schot. E N. A. Vader (met lof). M. Wiltenburg (met lof) en de heren P. A. J. Houmes. J J de Vlieger (met lof) te Middelburg; de dames E. G. Boer. R J. Smolders. I M. L. Vandekerckhove. A Wol tering en de heren L Cij vat, J C. Delvoye. P. Tilroe te Vlissingen; de heer J. de Troye te Amemuiden: mej. C J Bliek te Biervliet; de lieer L. J Maas te Breskens; de heer M v. Kerkvoort te Goes; de dames M. C Brak man. R. v. Liere en de heer H. J. Boekhout te Groede: mej W Walraven te Grijpsker- ke; mej A. v. Waarde te Nw en St.-Joos- land; de heer A. W F de Croo te Oostburg: mej. M. R Huygen te Schoondijke: de heer J. A J. de Puyt te Sluis: de heer C. P de Nooyer te O. en W.-Souburg: de heer J. Du- velcot te Vrouwenpolder, mej J. Westerbeke en de heer P Minderhoud te Westkapelle. Machineschrijven Nederlands 175 aansl /m.: de dames M. L. H Pieters te Middelburg; P J. J van Iren te Vlissingen: A. C. Ie Bleu te Breskens Machineschrijven EngelB 120 aansl./m.: de dames W C. v Hemert (met lof). W P. v. Bailegojen (met lof) te Middelburg: P J J. v. Iren (met lot), J. A. Jongman (met lof). J. R W. Segboer (met lof) te Vlissingen: E. Koole. C W K Koppejan te Koudekerlce: P A. Vermeulen (met lof) te Veere; en de heer C. P. de Nooyer te O en W -Souburg Machineschrijven Duits 120 aansl./m.: de dames W. C. v Hemert (met lof). W P. v. Ballcgojen te Middelburg; P J. J v Iren (met lof), J A. Jongman. J R. W Segboer (met lof) te Vlissingen; E Koole. C. W K. Koppejan te Koudekerke: P. A. Vermeulen (met lof) te Veere Machlneschrdven Frans 120 aansl./m.: de dames W. P. v Bailegojen. W. C. v He mert (met lof) te Middelburg; P J. .1 v. Iren. J A Jongman. J R W Segboer (met lof) te Vlissingen; E. Koole. C. W K Kop pejan te Koudekerke: P. A. Vermeulen (met lof) te Veere. Kantooreteno Nederlands 130 lettergr /m.: de dames R Al v <1 Berge. E P Crucq. H. v. d. Glint, M M Lingier. W A M Roeting, M L. v d. Velde, I Alewijnse (met lof) te Vlissingen: T. H. v d Heuvel (met lof) te Breskens Stenotypiste Nederlands: mej VV. C. v. Hemert (met lof) te Middel burg Kantoorsteno Engels 100 lettergr./m.: de dames 1. Alewijnse (met lof). J. A Jong man te Vlissingen. E. J. P la Soe (mei lof) te O. en W -Souburg. Dictaat Steno Nederlands 130 (ettergr./m.: de datnes I Alewijnse. J A Jongman. J R W. Segboer (met lof) te Vlissingen. Kanloorsteno Duits 100 lettergr./m de dames E Kommers (met lof) te Middel burg; I R W Segboer (met lof). M A Wiegman te Vlissingen: P A. Vermeulen (met 'of) te Veere Kantoorsteno Frans 100 lettergr /m.: de dames E Kommers (met lof) te Middel burg; L Geschiere. J J Vermeulen te Vlis singen. Het diploma voor purttculler-seereiaresse werd uitgereikt aan de dames E Kommers te Middelburg; L- Geschiere. J. J Vermeulen te Vlissingen samenwerking tussen de loonbedrijven in de toekomst Een suggestie, die hij ook deed ten aanzien van een gezamenlijke reparatieplaats. En om dit alles te kun nen overzien vond hij een bedrijfsoplei ding zeker op zijn plaats. De bezoekers van de algemene vergade ring kregen nog een tweede inleiding te horen Ir. P W Bakker Arkema uit Wa- geningen vertelde hen „Nieuws van de R.A.I 1964" Hij behandelde de verschil lende nieuwe snufjes, die op deze beurs in Amsterdam tevoorschijn zijn geko men. En met name schonk hij daarbij aandacht aan de „spullen" van de loon werker. Op de inleidingen volgden kele vragen Na 28 jaar De voorzitter van de afdeling sproei ers, de heer G. P. Leendertse nam op deze vergadering afscheid: hij legde na een bestuursperiode van 28 jaar de voorzittershamer neer. Maar de ha mer ging over van vadei op zoon. Ir de provinciale vergadering werd de heer P. Leendertse te Kamperland in zijn plaats benoemd. De scheidende voorzitter werd van ver schillende zijden waarderend toegespro ken voor zijn vele werk in die tijd en voor de animo, waarmee dit altijd is ge beurd. Namens het dagelijks bestuur voerde de voorzitter van de groep ploe- pers-maaiers, de heer F. J. Meijaard, het woord. Hij bood namens de Zeeuwse BOVAL een schilderij aan Waarderende woorden kwamen verder van de algeme ne bondsvoorzitter, de heei P. Francke uit Grijpskerke. die vooral zijn dank overbracht voor het werk van de schei dende voorzitter in landelijk verband, de voorzitter van de „sproeiers", de heer J. Weststrate uit Kloetinge en secretaris W. d. Linde uit Goes, Als afgevaardigde in het bondsbestuur werd in de plaats van de heer Leendertse de heer J Bras ser uit Veere benoemd. In het jaarverslag, dat tijdens de ver gadering werd behandeld, spreekt secre taris W. v. d. Linde er zijn voldoening over uit, dat het organisatieleven „iets opbloeit" Het secretariaat wordt steeds meer geraadpleegd inzake loonkwesties, landbouwverlof en uitstel van militaire dienstplicht en dergelijke Verder passe ren de verschillende vergaderingen var groepsbesturen, de spuitdag, de graanoogstdag, loonbesprekingen en ex cursies de revue. LAATSTE NIEUWS Vanmorgen vroeg heeft zich ln d( Zuidvietnamese hoofdstad Saigon een staatsgreep zonder bloedvergieten voor gedaan. Volgens de eerste berichten Is een aantal hooggeplaatste officieren in arrest gesteld. Parachutisten, die ach ter de omwenteling staan, hebben sleu telposities in Saigon ingenomen. WALCHEREN GERARD WALSCHAP GAST VAN CHR. KWEEKSCHOOL Deze week sprak Gerard Walschap voor de leerlingen van de chr. kweekschool te Middelburg over: De weg van romanschrjjver. Hij sprak o\er de weg die de schrijver zelf was opgegaan vanaf 1909 toen hij zich hij het maken van een opstel op school bewust werd van zjjn talenten. Uitvoerig beschreef hij de toestand van het literaire leven in Vlaanderen nz eerste wereldoorlog. Met grote moed heeft Walschap gevochten voor zij- ideaal: gemeenschapskunst; en gevoel ten tegen het „esthetische matjes vlech ten" van de oude generatie der impres sionisten, tegen de „literatureluurderij", de verhaaltjesschrljverrj, waardoor men gezellig kon lachen om het Vlaamse volk. De Vlaamse literatuur op Europees peil. was zijn leuze. Bepaald indrukwekkend was het gedeelte van zijn toespraak waarin hij zijn weg naar de bevrijding tekende. De bevrijding van alle moge lijke en onmogelijke voorschriften van de bekrompen geestelijkheid van die da gen, bevrijding van geboden, verboden en zinloze traditie. Zo kwam hij via een moeilijke weg tot het schrijven van het werk „Houtekiet". Ten slotte stond hij stil bij zijn werk dat hij geschreven heeft na „Houtekiet", waarin hij de personen in zijn romans volgt in een transendente, heilige wereld, een „om- keer-in-het-toppunt". die ook verre van gemakkelijk is geweest. Met heel veel aandacht werd de lezing door de kwekelingen gevolgd die op deze wijze in aanraking kwamen met de achtergronden van het culturele le ven. A.-r. kiesvereniging verg De antirevolutionaire kiesvereniging te Biggekerke heeft een vergadering ge houden, waar de heer G. M. Kerkhof ge sproken heeft over de loon- en prijspoli tiek. De heer Kerkhof kwam tot de con clusie dat er voor de politieke leiders een moeilijke tijd aanbreekt en dat werkge vers én werknemers vertrouwen moeten hebben in hen, die de leiding hebben. GOES Verkoping hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk 1 VANDAAG Middelburg City: Alleman, 20 uur: Elec tro: Hot misdadig brein van dr. Mabuse. 10.30 uur, 14 Jaar. Goes - Grand: Alleman. 20 uur, alle leef tijden Zicrlk/rp - Concertzaal: concert Kunst- maandorkest voor Z V U, 19 45 uur. Vlissingen - Alhambra Geheim agent O S S 117 cn het mysterie van de verdwenen duiker. 20 uur. 18 Jaar: Britannia. To neelgroep Ensemble met „De Opvolger" voor Z V U20 uur. Bergen op Zoom - Koxy: De zeven hoofd zonden. 20 uur. 18 ]nar. Luxor: De Zoon van Spartacus. 20 uur. 14 Jaar Sint Anttaland - Dorpshuis: Donateurs avond Accelerando. 19 15 uur. In de „Prins van Oranje" te Goes is dinsdagavond het door de heer P. Ch. Steutel bewoonde zakenpand met de bo- enwoning aan de Frans den Hollander- laan 14 te Goes verkocht. Notaris M. S. Frantzen uit Goes en notaris mr. F. G. A. Barbé brachten het pand met voor- en achtertuin publiek in veiling. Ko per werd mr. W H. Vermaas te Middel burg voor f 46.000. De heer G. Diender uit Goes kwam als hoogste inschrijver uit de bus met 41.112. Filmprogramma voor plattelandsvrouwen Met een filmprogramma zijn de dames van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen uit Goes en omstreken het nieuwe veremgingsjaar begonnen. Zij hielden dinsdagmiddag zoals gebrui kelijk m de „Prins van Oranje" te Goes hun eerste vergadering. Daar kregen zij een aantal films te zien, die werden verzorgd door een petroleummaatschap- pij. Een interessant programma was het met rolprenten-in-kleur uit Griekenland bijvoorbeeld „Traditie en Toerisme" een film over de tankvaart onder de titel „Mensen, schepen en olie", een die renverhaal van Walt Disney en beelden uit de stad Rotterdam. De presidente, mevrouw M. Evers-Pauw, deed op deze drukbezochte bijeenkomst ruim 100 dames gaven acte de pre sence enkele mededelingen. Zo zal op 5 mei de provtnciale voorjaarsver gadering van de Bond van Plattelands vrouwen in Zeeland te Goes worden ge houden. De voorjaarsvergadering van de afdeling Goes en omstreken is vol gende maand, 20 februari. In mei zul len de leden van de afdeling Westerbork in Drente een bezoek aan de plattelands vrouwen in Goes brengen in het kader van een uitwisseling. KAPELLE Gemeentepolitiek voor A.R.-kiesvereniging De gemeente Kapelle heeft aantrek kingskracht om er te wonen. Daarom z\jn grondaankopen en het bouwen woningen belangrijke vraagstukken voor deze gemeente. Tot deze conclusie kwam wethouder J. Balkenende bij het geven van een overzicht van de gemeentepo litiek in de jaarvergadering van de afdeling Kapellc-Biezelinge van de Anti- Revolutionaire kiesvereniging. De wet houder schonk ln zijn betoog speciale aandacht aan de financiële positie van de gemeente. Deze is gezond, aldus de heer Balkenende, die er voorts op wees. dat de gemente er tot nu toe in geslaagd is een gunstige politiek te voeren. Nog altijd is er grote belangstelling voor wo ningbouw. Voor het bouwen is de ge meente echter afhankelijk van het aan tal vergunningen dat wordt uitgegeven. Aan de hand van de op kaart, aange geven uitbreidingsplannen werden de di verse vraagstukken besproken en door beide raadsleden nader toegelicht. Voor de pauze werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. Uit het jaarverslag van secretaris Iz. Slabbekoom, was te horen, dat het ledental een kleine stij ging had ondergaan. Penningmeester Joh. Van Liere moest het boekjaar af sluiten met een nadelig saldo. De aftre dende bestuursleden, de heren Iz. Slab- bekoom en Joh. van Liere werden bij acclamatie herkozen. De vergadering stond onder leiding van de heer M. C. Duljnhouwer. Voor de verkoop van bouwland bestaat steeds altijd grote belangstelling. Dit bleek woensdagmorgen weer tijdens een in hotel „De Zwaan" te Kapelle gehou den publieke verkoping, waar notaris J. C. Kram op verzoek van de heer J. A. Trimpe-Burger te Aagtekerke 1.73.40 ha bouwland in veiling bracht. Hoogste inschrijvers waren de heren Filius en De Korte uit Kortgene-Wissenkerke met 4179,per geniet. Koper werd de heer F. Buijsrogge te 's-Gravenpoider voor 4450,per gemet: dat is J 11.125 per ha. HANSWEERT Dezer dagen hielden de leden van het harmoniegezelschap „Scheldegalm" uit Hansweert hun jaarvergadering in het repetitielokaal. De vice-voorzitter, de heer A. de Poor ter, opende de vergadering en deelde me de, dat de voorzitter, de heer M. Polder man wegens ziekte de vergadering niet kon leiden. Voorts liet de vice-voorzitter de belangrijkste punten van het afgelo- Een jaar de revue passeren. Hieruit leek. dat 1963 in het geheel genomen niet ongunstig voor de vereniging is ge weest. Hoogtepunten waren het con cours in Grave, waarin „Scheldegalm" een goede eerste prijs behaalde en de uitvoering, die zeer geslaagd genoemd kan worden, ook wat de financiële zijde betreft. Een succes voor de toneelgroep noemde de vice-voorzitter de uitnodigin gen, om tweemaal in Yerseke en een maal in Krabbendijke het toneelstuk op te voeren. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Dankaert, bleek dat 12 leden de verenging hadden verlaten, maar dat er 17 hiervoor in de plaats kwamen. Uit de woorden van de penningmeester bleek dat de vereniging er financieel niet slecht voorstaat. Boetemeester H. Oele moest tot zijn spijt mededelen, dat er wederom een behoor lijk batig saldo aanwezig was. De aftredende bestuursleden de heren M. Polderman, M. H. Krombeen en A. J. v. Eikeren (beiden commissaris) wer den wederom herkozen. Wegens het niet herkiesbaar stellen van de secretaris, werd in zijn plaats gekozen de lieer H. C. Stevense. OUDELANDE Woonhuizen en boomgaard geveild Twee woningen met een schuurtje en een boomgaard werden woensdagmiddag in Oudelahde in veiling gebracht. Nota ris W. P. de Nooijer verkocht in café Centrum in het openbaar het woonhuis met het schuurtje aan de Doelstraat 9 te Oudelande (op verzoek van de heer J. Hoffiu8). Het leverde een bedrag van 29.075 op; koper werd de heer C. v. d. Velde te Oudelande. Het tweede huis met schuurtje dat onder de hamer kwam werd verkocht namens de erfgenamen van wijlen de heer J. Maat en staat aan de Slagtweistraat 3 in Oudelande. Ko per werd hier de hoer M. de Jonge te Kwadendamme voor een bedrag van 12.100. Eveneens op verzoek van de erfgenamen J. Maat werd een 1 ha, 30 a. 10 ca. groot perceel boomgaard in de Stellepolder verkocht. Nadat de heer J. Felius uit Wissenkerke met 24.001 als hoogste inschrijver uit de bus was ge komen, werd de heer J. de Korte uit Kortgene koper voor 24.100. BORSSELE Jaarvergadering schietvereniging In Borssele is dezer dagen de jaarver gadering gehouden van de schietvereni ging „Franck van Borsselen". Bij de bestuursverkiezing werden in het be stuur gekozen de heren J. Bruinooge en L. Maas. Het bestuur werd uitgebreid met 2 leden namelijk de heren A. Lam- bregtse en J. Verheyke. De vereniging telt S6 leden. Iedere week wordt ge oefend. Het hoogste gemiddelde behaal de de heer J. Verheyke met 48.S6 punten waarvoor hij een medaille ontving. De heer S. Dekker behaalde ir. 1963 het kampioenschap van de Zeeuwse schiet- bond. De heer M. de Muynck werd re serve-kampioen. Besloten werd de oefe ningen op donderdagavond te houden. „De Vrolijke Vrienden" geven uitvoering Zaterd..g 1 februari geeft de accordeon vereniging „De Vrolijke Vrienden" uit Borssele een uitvoering in het vereni gingsgebouw te Borssele De toneelvere niging „De Zeesterren" uit Borssele zal medewerking verlenen met de opvoe ring van het stuk „O. die mannen". IN DRIE JAAR Comlaw de ParU 14—23. „Wanneer de kleinere gemeenten tot grotere bouwactiviteit willen komen, zullen cr andere wegen bewandeld moe ten worden. Het middel om uit do wo ningnood te komen moet dan ook ge zocht worden ln meer samenwerking, zowel tussen gemeenten als aannemers". Tot deze conclusie kwani burgemeester H. O- van Suijlekom woensdagmiddag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in de te Kapelle gehouden raadsvergadering. Sprekend over het woningvraagstuk zëi de burgemeester, dat er momenteel ver gaande besprekingen worden gevoerd met andere gemeenten uit Oost-Zuid- Beveland om tot de door de overheid gepropageerde zogenaamde „systeem bouw" te komen. „Door mee te werken aan deze „bouwstroom", zal niet alleen beidsbesparend gewerkt kunnen v den, maar zal ook een toeslag op het bouwcontïngent verkregen worden. Wil men tot meer continuïteit ko men, dan zullen de zaken rationeel aangepakt moeten worden, hetwelk alleen maar door samenwerking te bereiken zal zyn, aldus burgemeester Van Suylekom. In het kader van deze systeembouw zei de burgemeester voor de gemeente Ka pelle te denken aan het bouwen van honderdvijftig woningen, te verdelen over drie jaar. Nagegaan is, dat het ge middelde van de gemeente Kapelle na de oorlog ligt op 33 gerealiseerde wonin gen. Dat er overigens nog voldoende le ven in de gemeente zit, demonstreerde hij door mee te delen, dat er momenteel 98 lopende aanvragen voor woningbouw zjjn. Daarnaast hebben ook de grote bedrij ven nog vele plannen die op uitvoering wachten. Hiervan noemde hij grote uit breidingen van Oostroms conservenfa- briek N.V., het Koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. v. d. Have N.V. en de veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Ook de kleinere bedrij ven hebben nog aanvragen voor uitbrei ding lopen, zoals bijvoorbeeld de ver groting van de elektrische timmerfa briek Bierens. Ten slotte zijn er dan nog de aanvragen tot kassenbouw. Voor dit jaar heeft de gemeente 21 woningen toegewezen gekregen, waarvan 14 wo ningwetwoningen. 4 woningen zonder en 3 woningen met premie. Hoop zei de burgemeester nog te hebben dat er ook nog een toewijzing zal volgen uit de in- dustriepot. „Ofschoon het weer mee telt, worden met dit aantal geen zoden aan de dijk gezet", zo betoogde hij. Wat de activiteiten van het afgelopen jaar betreft, kon hij mededelen, dat er 19 woningen voor bewoning gereedkwa men, terwijl er 30 in aanbouw waren. Wat het kopen van woningwetwoningen aangaat, zei de burgemeester, dat er inmiddels weer zes aanvragen zijn bin nengekomen. Overigens zei de burge meester niet te begrijpen, dat er niet hij, dat deze gezond is. „Ofschoon we niet ontevreden mogen zijn, hoop ik toch op een nog betere regeling voor de gemeente in de financiële verhouding tussen rijk en gemeente", zo besloot de burgemeester zijn nieuwjaarstoespraak. Bouw in Schore Opnieuw besloot de raad tot aan koop van grond voor uitbreiding van bouwterrein. Ditmaal voor de kern Rode-Kruisfilmavond In zaal Koeman werd door de afd. Oost Zuid-Beveland de Rode-Kruisfilm ver toond. Als voorfilm was er een verto ning van „Met volle kracht vooruit" het verslag over een tocht met chronisch zieken met de „Henry Dunant". Als hoofdfilm werd vertoond „Zo lang er mensen zijn". Voor de jeugd was er een film „Het vliegend oog". Voor beide onden was een goede belangstelling. Een gehouden verloting bracht f 80 op Plattelandsvrouwen bijeen Dezer dagen is in hotel „De Stadswijn- kelder" te Kortgene een culturele avond gehouden in samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord- Beveland en de Z.L.M. De bekende voordrachtskunstenares me vrouw Diet Bouwknecht uit Den Haag boeide het talrijke publiek met een voor dracht. „De kantelen kantelen" van de schrijver Olaf J. de Landell. Schore. waar van de heer J. Houte pen het woonhuis Steenweg 5 en het daarby behorende perceel ter grootte van 2 ha in eigendom verkregen kan worden voor f 45.000,in de hoop zonder verdere vergoedingen. Per 1 maart 1964 zal over de eigen dommen beschikt kunnen worden. Het ligt ln de bedoeling de grond te bestemmen voor woningbouw aanleg van een speelweide. In zijn toelichting zei de Burgemeester het van belang te achten, dat de uitbrei dingsmogelijkheden voor alle drie de kernen thans rond zijn en dat het prettig is. dat alles in der minne geregeld Is kunnen worden. Raadslid A. de Schipper (vrije lijst) vond de aankoop voor Schore een uit komst, vooral omdat ze in het centrum ligt. Zijn enige bezwaar was, dat de grond er wat laag ligt. Raadslid J. M Zuidweg (c.h.) informeerde of het plan „Verdurmen" nu van de baan ts. waar op de voorzitter antwoordde, dat dit stuk bjj de partiële herziening een an dere bestemming zal krijgen, nameUjk voor kassenbouw. Wanneer hiervoor goedkeuring verkregen kan worden, zal het van de heer Verdurmen die zijn toezegging nog altijd gestand doet gekocht worden. De heer J. Slabbekoorn (s.g.p.) wenste als principiële tegenstan der aangemerkt te worden voor wat be treft het projecteren van een speelwei de. Het Schoorse raadslid Chr. Rijn (vrije lyst) sprak er zijn voldoening over uit, dat er een uitbreidingsterrein is gekomen, waarmede aan de agrari sche sector betrekkelijk geen schade wordt aangericht. Op de vraag van de heer L. de Koeyer (c.h.) hoeveel wonin gen er gebouwd kunnen worden, deelde de voorzitter mede, dat dit naar gelang de bebouwing tussen de 32 en 48 zal liggen. Teneinde misverstanden te voor komen, zal de Schoorse Zandweg te Schore geheel komen te vervallen. In de vorige raad was hierom verzocht, om dat er in dit dorp al een straat is die de naam van Zandweg draagt. De Schoorse Zandweg zal nu voortaan Molenweg he ten voor het gedeelte vanaf de eerste splitsing van de rijksweg tot de woning van de familie Veerhoek. Het resteren de gedeelte zal Dorpsstraat worden ge noemd. Een gedeelte van de vuilnisstort plaats in dé Willem Annapolder zal worden beplant. De totale kosten zullen 1530,bedragen. Staatsbosbeheer zal hierop 844,subsidie verlenen. De raad besloot de woning Oude Dijk 3 te Biezelinge onbewoonbaar te verklaren. VEILING TERNECZEN VEILING BERGEN OP ZOOM Knolselderij 9—27. Selderij 20 Andijvie n 25 januari Rode kool 7—10. Witte kool 10— r.8—71. Rode kool 15—19. Savooiekool 23—45 :i Boerenkool 25—30 Savooiekool 24—M. Witte kool 16—17 Boerenkool 1923. Breek- Gele kool II23 Spruiten 151,31. Waspeen peen 11—16. Waspeen 23—29. Prei AH 20— 9—38. Breekp'cn 3-3 Witlof 37—79. Prei 11 39. Bil 12—29 Knolselderij 2—4 Spruiten —59. Koolraap 3—10. Kroten 5—'.'- 122, Idem ongcschoond 35—62. Uien I 10— Jonathan 10—35. Saint Remy 21—47 Golden 14. II 8. Witlof 6064, An 42—61. B 57—60. Delicious 10—GJ. Goudrenetten 33—48. Bil 53—58. afwijkend 34—51 Veldsla II 73. I Winston li- Appelen Golden Delicious I 75 57—69. I 70 56—70. I 65 4356, 1 60 29—35. 11 70 54—62. II 65 30—49. II 60 27—34. IID 15—16 Goud renetten I 75 43—45. I 70 42—43. I 65 36. II 70 41. II 65 35—37. HD 27—29. UI fijn 25 Jona than I 75 38—40. I 70 41—45. I 65 32—39. I 60 24—30. II 80 25—27. II 75 29. II 70 26—32. II 65 21—23. ni grof 16—20 Winston I 75 63—65, I 70 65—67. I 65 55. 1 60 31—35. I 55 17—20. II 75 55-57. II 70 57—59. I 65 48—50. I 60 19—25. II 55 15—17. Ill grof 24—34 Glo rie van Holland II 80 21, II 75 22—24, II 70 22, I grof 15. Lombnrts Calville I 70 34—36, I CO 30. III grof 19—20 Zoete appelen II D 32—34, III fijn 34—3G Peren: Saint Remy IH grof 43—45 E1ERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoterlngen van de Coöp. Wouwsc Melk inrichting Eergen op Zoom Ingaande don derdag 30 Januari 1961 Prijsklasse 0 14 eent. idem 1 13 cent. Idem 2 12 cent. Idem 3 11 cent. Idem 4 10 cent. Idem 5 9 cent. Botsing door niet tijdig afremmen Toen de eerste van een file auto's op de 111 Erof 27 -,3- ,!I '1]n 19-23 Laxton Su- Nieuwe Vlissingse weg bij café Lom me- M ,a-31 rijk te Middelburg gisteravond plotse ling moest afremmen, kon de bestuur der van de derde auto, C. E. uit Middel burg niet tijdig genoeg remmen, waarbij hij tegen de tweede auto in de file op botste. Met hoofdwonden werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Na daar behandeld te zijn kon hij naar huis te rugkeren. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Bromfietser botste tegen personenauto Met een gebroken been is de Biggekerk- se bromfietser F. D. in het ziekenhuis te Middelburg opgenomen, nadat hij woens dagavond omstreeks tien over zes op de Noordsingel tegen een geparkeerde auto reed. De wagen stond onder een lantaarn en was bovendien voorzien van een par- keerlicht. C.B.T.B. vergaderde D.-zer dagen vergaderde de C.B.T.B af deling Oostkapelle, in de chr. lagere landbouwschool te Oostkapelle. Spreker was de heer De Koeijer uit Schoondij ke met als onderwerp: De E E G. de zon- ALGEMENE BESCHOUWINGEN ROND het onderwerp „woning bouw" zijn dinsdagavond in de raad van Zierikzee bij de algemene beschouwingen over de begroting 1964 waardevolle suggesties in bet midden gebracht. Mr. K. A. Keu- ning (p.v.d.a.) hield een pleidooi voor een onderzoek naar de moge lijkheid tot de bonw van „Bogaers- woningen", wanneer ter plaatst bouwcapaciteit onbenut dreigt te raken. Aan de andere kant vroeg hij zich af, of Zierikzee niet in staat moet worden geacht om wo ningen van een groter type te bou wen. „Het niet zo kleine aantal fo rensen, dat in onze gemeente zijn werk heeft, zou zeker vrijwel ver dwijnen en onze financiën zonden KANTONRECHTER MIDDELBURG BELG VRIJGESPROKEN VAN HET HEM TEN LASTE GELEGDE HIJ ZOU GEEN VOORRANG VERLEEND HEBBEN De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft woens dag de Belgische automobilist F. van K. uit Merksem vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, waarbij hij op de kruising Noord- langeweg-Molenweg onder Colijns- plaat geen voorrang verleend zou hebben aan de in zijn auto van rechts komende landbouwer L. S. uit Colijnsplaat. De kantonrechter achtte evenals de officier van jus titie, mr. K. P. Doedens, uit de ver klaringen niet wettig en overtui gend bewezen, dat de Belg het krui- singsvlak niet heeft vrijgelaten. Uit Je getuigenverklaringen was de kantonrechter nameiyk komen vast te staan, dat er een botsing was ontstaan, nadat de Colijnsplaatse landbouwer de bocht van deze kruising byna doorgere den was. Deze botsing kwam de land bouwer te staan op ernstige kwetsuren, waardoor hy drie maanden in het zie kenhuis moest vertoeven. De officier nam wel aan. dat de snelheid van de Belg zodanig geweest is vlak bij de gevaarlijke kruising ongeveer 65 km dat een botsing óp hét kruisingsvlak niet te voorkomen zou zyn geweest. De 18-jarige byryder W. H. uit Mid delburg moest terecht staan voor 2 feiten: op 10 september was hjj met zijn bromfiets in de Zusterstraat te Middelburg tegen een hem tegemoet komende auto gebotst, omdat hy om gekeken had, en op 2 oktober was hij verbaliseerd, omdat hy zonder rijbe wijs een bestelauto bestuurd; Hy had weliswaar met goed gevolg examen afgelegd, maar het bewijs nog niet ontvangen. Voor het eerste feit eiste de officier een boete van 20 plus betaling van de civiele vordering van rond 55. voor het tweede feit was de ei3 25. Mr. Moolenburgh nam de eerste vordering conform over. voor de tweede overtreding legde hij een boete van 15 op. Geen voorrang De werkster J. L. uit 's-Heer-Arends- kerke was op 9 september met haar fiets vanaf de Scheldestraat in Lewe- dorp de rijksweg opgereden op het mo ment, dat er een auto naderde. Een bot sing was het gevolg. De officier vorder de 40, de kantonrechter volstond met 30. De scholier J. D. uit Baarland ver leende op zijn fiets op de kruising Julia na van StolberglaanHeernisseweg te Goes eveneens geen voorrang aan een auto. Conform werd hy veroordeeld tot een boete van 25. De leraar A. H. uit Schoondijke bad op 2S november op de rijksweg bij 's-Heer- Arendskerke geen groot licht gevoerd tijdens dichte mist. H. verkeerde in de veronderstelling, dat het groot licht wel brandde; hy achtte het waarschijniyk tegelijk met het afzetten van de ruiten wissers ook gedimd te hebben. De eis was 40. het vonnis 30 Drie verdachten hadden het snelheidsge bod overtreden. De scholier A ,P. uit Middelburg reed in de Paul Kruger- straat te vlissingen 46.2 kilometer snel met zyn brommer. Hij werd tot 40 conform veroordeeld. Tien kilometer langzamer, maar toch ook nog .te veel. bromde de Middelburger F W over de Langevieleweg. De eis was 15. het vonnis 12. De fabrieksarbeider J. de H. uit Biggekerke reed op de Langevie leweg te Middelburg met een snelheid van 75 km op zijn motor. De eis was 60. het vonnis 50. De stoffeerder J. H. uit Middelburg werd tot een boete van 10 conform veroordeeld omdat hij geen richting had aangegeven. er wel bij varen". Dat Zierikzee zijn inwonertal nog niet harder ziet stijgen dan in het afgelopen jaar weet de heer Keuning zonder twij fel mede aan de woningpositie. „De P.v.d.A.-fractie blijft zich afvra- gen", aldus mr. Keuning. „of het wel juist is, dat de gemeente niet meer direc te bemoeienis heeft met de woningbouw, dat de gemeente zelf geen woningen meer in beheer heeft". Zoals bekend komt het ieder jaar toegewezen contin gent woningen aan de woningbouwver eniging „Beter Wonen" Als aanleiding voor deze opmerking signaleerde de heer Keuning, de omstandigheid dat „Beter Wonen" „die al zoveel nuttig werk heeft verricht" geen goedkeuring heeft kunnen krijgen voor de in 1963 te bouwen woningen. „Voor de raad was de teleurstelling dubbel zo groot, omdat wij indertijd uit mededelingen van de verenigingen mochten aannemen, dat ook deze bouw voor elkaar zou komen Gelukkig dat dit kwantum thans bij dat van 1964 mag worden gevoegd", ver zuchtte de socialistische woordvoerder. De heer J. R, de Boer (p.c.f.) vroeg de aandacht van het college voor het pro bleem, dat het privéleven in de nieuw bouw teveel in de etalage wordt gezet. Hij refereerde aan een algemene klacht, evenals die er bestaat ovqr de kwaliteit van de nieuwbouw. „Daar moet niet om heen gedraaid worden, dat moet worden voorkomen". De heer J. G. L. Simmers (k.v.p.) vond dat het nu tijd geworden is om nu ook in het saneringsplan voor het haven kwartier nieuwbouw woningen te pro jecteren. Wethouder H. Koevoets kon in antwoord op deze vragen meedelen, dat naar de kansen voor Bogaerswoningen een onderzoek wordt ingesteld. De raadsvoorzitter, burgemeester mr. F Th. Dijckmeester, zag voor het sanerings plan met het contingent 196' nog geen mogelijkheden voor bouw. maar zegde de heer Simmers toe dat voor komende jaren zeker in deze richting wordt ge dacht Belangstelling bestond er van verschil lende kanten voor het plan tot de bouw van een bejaardencentrum in Zierikzee. üe heei De Boer vroeg het college b. en w., de raad over deze aangelegen heid in een zo vroeg mogelijk stadium te lichten. En deze opmerking sloeg eigenlijk te rug op het feit dat de raadsleden enige tijd geleden via gedeputeerde mr. dr Mes hebben moeten vernemen, dat nieuwe fabriek van elektro-techn-sche apparaten zich in Zierikzee zal vestigen. Kort nadat de burtemeester in een ver gadering van de raad had gezegd, dat nog geen nadere mededelingen konden worden gedaan. Mr. Dijckmeester moest nu zeggen, dat over deze pubiikatie geen overleg van de kant van de provincie met Zierikzee is geweest Overigens was hij van oordeel „dat men niet te vroeg juichkreten moet aanheffen" Een sug gestie van de heer De Boer en mr. Keu ning om dan aan de raad mededelingen te doen in een besloten zitting vond de burgemeester een oplossing Zoals de burgemeester al in zijn jaarreöe had ge steld zal een onvoorzien mankement aan de deuren van de keersluis in de haven van Zierikzee een lelijke strop opleve ren. De burgemeester kon Ln antwoord op vragen hiernaar een contact met de rijkswaterstaat melden, wat evenwel nog niet tot resultaten over de kosten van deze dure reparatie heeft geleid. Het lijstje van kapitaalswerken bij de begroting was zo krap, dat niemand er eigenlijk aan durfde tornen. ..Zierikzee heeft een belangrijke veer moeten la ten. Beslist noodzakelijke werken moes ten worden uitgesteld, reparaties op de lange baan geschoven en van nieuwe kapitaalswerken is amper sprake. Ge goochel met cijfers om een sluitende be groting te krijgen zou niet meer houd baar zijn". VISMIJN COLIJNSPLAAT 22 janunrj 2254 kg cxportgarnalcn 1.49—3.26. 541 kg schar. 159 kg bot. 385 kg schol. 41 kg wijting. 5 kg wulken. 58 kg ongesorteerde vla. VEILING V.V.Z.B GOES 29 januari. Groenten: per kg. Prei AI 4546. All 41—45 Witlof AI 67—70. AH 60—O. BI 67. Bil 59. Spruiten AI 61. AH 50—65 Knol selderij II 1.50, afwijkend 50—2.00. Uien II 6, geschoond 1,50—10. Aardappelen 10 Hrrek- pcen BI 7—3. BH 3. Cl 5 Hodkool II 14. Groene savooiekool I 19—22. II 11. Boeren kool II 30. VEILING KAPELLE 29 Januari. Industrie- en exportveiling Gol den Delicious I 00 68-74. 7:, 74-78. 70 61 69. 65 42—51. 00 32—35. II 80 56. 75 55—66, 70 52—65. 65 35—47. 60 27—33. IID 14—:7. in grof 26—48. III fijn 12—24 Jonathan I 75 39— 41. 70 33—44. 65 33—40. 60 26—27. II 75 27— 3a 80 24, 70 27—36, 65 27—31. 60 18-24. HD 55. Ill grof 17—26. III fijn 13—14. Win»ton I 75 6463. 70 61—69. 05 49—55. 60 31—42. 53 17—19, II 75 55—59. 70 41-62. 65 38—49. 60 23— 32. 55 15—18. IID 13—14. III grof 16—27, IH fijn 13. Goudrenetten I 85 42—45, 80 41—54, 15 41—48. 70 39—41. 65 35—36, II 85 40—41, 39—40, 75 39—40, 70 38. 65 34—35. HD 18— perbe I 75 53—55, 70 53. 65 4617. 60 19—21. IID 13. III grof 17. III ftjn 14. Lombart» Calville II 80 30. 75 30-31. 70 27—32. 65 18. 60 16, HD 13. III grof 14—17. III fijn 13—14. Zoete E ring aard I 70 64. 65 62. 60 54-58. 55 43. II 55 34—46. IID 22—24. III ftjn 19 Saint Rerny I 75 45. 65 44. II 75 40—42. 65 40—13, IID 4033, III grof 32—33. III fijn 30-31. Gleser Wildeman II 55 52. HD 35. III fijn 30. Doyenne du Cornice I 75 1.42, 70 1.55. II 70 1.23. IID 62—1.15. III grof 93 Legiponl I 70 37. Conférence II 55 25. III fijn 15—20. Kroet- appelen 13.70. Gewone veiling Aardappelen I 11—14, n 8)4- Groenteveltlng. Witlof Al 54-59. AI 32—46. afwijkend 53—24 Spruttkoo! 40—54 Rode kool 9—12. Savoo'.ckool 5645. Boerenkool 27. Uien 6—6L Knolselderij 1—1 tj. Kool rapen 1)4—4)4. Prei 29—37. Kroten 10 LEZERS SCHRIJVEN Met enige verwondering hebben onder getekenden kennis genomen van de aan kondiging in uw krant van gisteren, dat het bestuur van de vereniging voor christelijk v.h.m.o. in Zeeland het be sluit heeft genomen aan zijn scholen een h.a.v.o.-opleiding te verbinden. Naar aanleiding hiervan menen wij het vol gende te moeten opmerken. Eén van de hoofdgedachten van de mammoetwet is een doelmatige verde ling van de scholen voor voortgezet on derwijs, volgens een door de minister op te maken plan. Wanneer gemeente- of schoolbesturen in aanmerking wensen te komen voor oprichting van een school (of afdeling) voor voortgezet onderwijs, kunnen zij de minister verzoeken in het door hem op te steüen plan te worden opgenomen. Mocht de minister dit wei geren. dan kan het bestuur van een bij zondere school besluiten over te gaan tot oprichting van een ongesubsidieerde school Of afdeling. In het licht van het voorafgaande lijkt ons de bedoelde aan kondiging alleszins voorbarig. De rijkshogereburgeracholen te Oost burg, Terneuzen. Goes en Middelburg en de rijkskweekschool te Middelburg zul len zodra de mammoetwet van kracht wordt, eenvoudig al door naamsveran dering van de bestaande afdelingen m. m s. en eerste leerkring een h.a.v.o -af deling rijk zijn. Verder ligt het in de ver wachting. dat ook aan andere rijks scholen "een h.a.v.o.-afdellng verbonden zal worden. Zodra nadere gegevens bekend ziin over het programma van de school en de rechten aan het einddiploma \rerbonden, zullen dezerzijds uitvoerige inlichtingen worden verstrekt Drs. A. Jansen, rector Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, Drs. G. Sieben, rector Goese Lyceum te Goes. Drs. H. P Waalwijk, rector Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg. Dr. J. J. Westendorp Boerma. rector Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee. A. F. J. Jacobs, directeur rAba te Vlissingen. Drs. E. Kuiper, directeur r.h.b.s. en m.m.s. te Middelburg. M. A. Hage. directeur rijkskweek school te I.fiddeiburg. Met grote droefheid geven wij kennis van het heengaan, op 25 jan. 1964, van onze lieve schoonzoon GERARD WILLEM ROBAARD, oud-bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, op de leeftijd van 71 jaar, en op 29 jan. 1964 van onze onvergetelijke dochter NORA ROBAARD REIJSENB ACH op de leeftijd van 47 jaar. Zeist: H. L. Reijsenbach A. H. Reijsenbach- Wittop-Koning Ingevolge de wens van de overledenen zal de teraardebestelling in stilte plaatshebben op de begraafplaats te Kloetinge. Goes, Kloetingseweg 60. Liever geen bezoek. Geen rouwbeklag. Geen bloemen. Algemene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader GLAL'DIE CHRIST1AAN VAN WESTERING, in de ouderdom van 88 jaar, Uit aller naam, A. F. Boone van Westering Middelburg, 29 januari 1964, Seisweg 99. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 1 februari a.s. om 10.20 uur v.m. op de algemene begraafplaats te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15