LANDBOUWSCHAP BEREIDT GROTE REORGANISATIE VOOR Merendeel heffingen via de produkten GOLDEN FICTION Nieuwe bestuursvorm Rijnmond in Kamer gunstig beoordeeld Tekort van 1 tot 1,5 miljard verwacht op de betalingsbalans DUITSE M0ERST0P MOORD OP NEDERLANDSE PLUIMVEEHOUDERIJ Kritiek geldt in het algemeen slechts de details Waarschijnlijk een uitbreiding van de bestedingsbeperking WOENSDAG 29 JANUARI 1964 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT Verhouding ondernemers - Werknemers wijzigen (Van een onzer redacteuren). Kan nu bijvoorbeeld het prijsbeleid in de landbouw zieh in sterke mate in Brussel gaat afspelen de taakstelling en de werkwijze van het bijna tienjarige Landbouwschap nog wel onveranderd blijven, is het mogelijk het merendeel van de heffingen op een andere manier binnen te krijgen dan via het door velen verfoeide inventarisatie formulier, kan de verhouding tussen werkgevers en werknemers in het bestuur nog wel partiair blijven, nu het aantal landarbeiders steeds verder terugloopt? Dit zijn vragen, die momenteel bij het bestuur van het Landbouw schap en in interdepartementaal overleg in studie zijn als onderdelen van een groot reorganisatieplan van het schap. Men stelt er zo vernemen wil bij het Landbouwschap van beide zijden uit drukkelijk prijs op de samenwerking tussen boer en werknemers in deze vorm te handhaven. In het bestuur redeneert men echter voorts dat tegenover een aantal van 220.000 contribuerende on dernemers nog slechts ongeveer 70.000 werknemers (niet contribuerende) in het schap vertegenwoordigd zijn. beide par tijen met gelijke aantallen. Deze pari taire verhouding zal wellicht gewijzigd moeten worden. Ten slotte is in het bestuur de vraag aan de orde, of de landarbeiders ook niet in de kosten van het schap moeten gaan meebetalen. Al deze zaken men spreekt in het Landbouwschap over Naar men ons aan de Raamweg in Den Haag mededeelde, wordt het bestaan van het orgaan niet ter discussie ge steld. Wel acht men in de afgelopen tien jaar in Europa en in Nederland zoveel veranderd, dat men zich ernstig meent te moeten beraden op een belangrijke Interne vereenvoudiging. Reeds is het besluit gevallen het personeel van het schap niet meer uit te breiden. Heffingen i wordt momenteel gevoerd in een werkgroep die door staatssecre taris De Meyer is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ministe ries van landbouw, justitie en sociale zaken (P.B.O.). Het betreft hiér voor al de invorderingsprocedure van de heffingen, waarmee het Landbouw schap, met name sinds de gebeurte nissen in Hollandsche Veld van vorig jaar, niet gelukkig is. In de bestuursvergadering van volgende week wil men deze zaak aan de orde stellen. Men denkt er over de gelden van de bestemmingsheffingen niet meer via het inventarisatieformulier, maar langs indirecte weg te gaan invorderen, bij voorbeeld via de heffingen op de produk ten bij de produktschappen. Het gaat hier om een bedrag van plm. 35 gulden per jaar. Naar men ons mededeelt, be treft het hier een initiatief van het Landbouwschap, waarover al veel con tact op ambtelijk niveau is geweest met het ministerie van Landbouw en het Sroduktschap voor zuivel. Zou deze ge achte verwezenlijkt worden, dan vervalt in ieder geval een massa administratie ve rompslomp. Prodnktschap Deze zou dan wel overgaan naar het produktschap, maar zegt men by het Landbouwschap dit is er voor ge outilleerd. Wat de algemene heffingen betreft (ongeveer 7 miljoen per jaar) hiervoor zou het inventarisatieformulier wel blijven bestaan. Weïgerachtigen zou den een ambtshalve aanslag moeten krijgen, die op eenvoudige wijze in te Concentratie van dagbladen in Noord-Brabant De N.V. Boek- en Handelsdrukkerij „Helmond" heeft de uitgaverechten van twee van haar bladen, te weten de „Hel- mondse Courant" en het weekblad „Groot Eindhoven" overgedragen aan de „Cebema", zo is door de directie van de drukkery „Helmond" meegedeeld. De N.V. Boek- en Handelsdrukkerij „Hel mond" blijft als volkomen zelfstandige onderneming (boek-, rotatie-, offset drukkerij en uitgeverij „Helmond") be staan. Het zetten en drukken van deze bladen bijjft door de N.V. Helmond ge schieden. Het is de bedoeling dat het weekblad „Groot Eindhoven" blijft verschijnen, zo als voorheen terwijl de „Helmondse Cou rant" als dagblad voor Helmond on om etreken blijft bestaan met de huidige directie en redactie, maar op het gebied van de rubrieken buitenland, binnenland, parlement en grote sport zal een nauwe samenwerking ontworpen worden met de dagbladen van Eindhoven en 's-Herto- genbosch. Inmiddels is bij de Helmondse Courant een conflict met de hoofdredac teur ontstaan. de „Saturnus l"-raket. die oor spronkelijk maandagmiddag van de ba sis Cape Kennedy gelanceerd zou t den. De lancering moest echter worden uitgesteld wegens moeilijkheden met de hrandstofleiding van de tweede trap. De voorlopige vastgestelde tijd voor de tan re ring >s nu hedenmiddag uier uur Ne derlandae tijd. vorderen is, zonder de narigheid en de hoge kosten die tot dusver voor de boe ren aan een dergelijke procedure ver bonden waren. Ten aanzien van beide soorten heffingen ziet het Landbouwschap derhalve een eenvoudiger wijze van invordering, waar bij ten aanzien van weïgerachtigen met meer soepelheid en minder drastische consequenties dan tot dusverre kan wor den gehandeld. Interne reorganisaliecommissie Naast de interdepartementale werk groep van staatssecretaris De Meyer staat een interne reorganisatiecom missie, die 't begonnen is om 'n bezin ning op de algemene werkwijze. Hier speelt met name de vraag of het nog wel zin heeft dat het Landbouwschap zich in zo sterke mate als thans be moeit met de prijsvaststelling, nu er in Europa een duidelijke verschuiving van nationaal naar E.E.G.-prijsbeleid te zien is. Voorts is hier de vraag aan de orde of de verhouding van werkgevers en werknemers in het bestuur van het schap wel zo moet Wijven als zij thans is, namelijk pari tair. t pul ae komende weken en maanden in discus- Meisje sterft na behandeling met Naessensserum Een meisje van zes jaar dat aan leuke mie leed, Brigitte Reynard uit de Franse stad Lyon, is gisteren in de vroege och tend overleden na behandeld te zijn met het serum dat Gaston Naessens, zich noemende bioloog, als „laatste redmid del" voor lijders aan leukemie geprodu ceerd beeft. Vrijdag was het meisje naar Bastia ge bracht door haar ouders die hoopten het kind te kunnen redden als het met het serum van Naessens behandeld werd. Maandagavond heeft Naessens meege deeld dat hij de produktie van „Ana- blast'", zoals hij het serum noemt, ge staakt heeft. De directeur van een Pa rijs centrum voor kankerbestrijding heeft inmiddels de resultaten van het in zijn laboratorium gedane onderzoek van het serum in handen van de politie ge steld, als de mogelijke basis voor een gerechtelijk optreden tegen Naessens. Maar in Bastia zijn nog altijd 24 kinde ren wier ouders op een wonder hopen, en reeds heeft zich -in de burgerij een commissie gevormd die ernaar wil stre ven de therapie van Naessens te doen voortzetten. Het Wereldgebeuren De meer uitgerijpte en dus zachtere tabaksoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. fEN LAURENS PRODUKT VOORZITTER PRODUKTSCHAP PLUIMVEE EN EIEREN: Duitse markt wordt verstoord door de Duitsers „Als Duitsland een invoerstop in stelt voor eieren, zou dat moord op de Nederlandse pluimveehouderij betekenen". Dat verklaarde de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, gistermorgen te genover het A.N.P. Dr. S. Mansholt, die maandag in Den Haag de verwachting uitsprak dat Duitsland binnenkort tot deze maatregel zal overgaan, is, volgens de heer Gar- rels, „wat uitgegleden". Volgens hem zuUen de Duitsers namelijk geen enkel argument kunnen vinden om een voerstop te verdedigen. Europese zaak De Duitse pluimveehouders hebben het niet best, maar het gaat de Nederlandse nog veel slechter, aldus de heer Gar relds, die de moeilijkheden van de pluimveehouderij een Europese zaak noemde waarvoor ten Europese oplos sing zal moeten worden gevonden. Overi gens brengen de eieren in Duitsland momenteel dank zij beschermende maatregelen nog meer op dan bij ons, ondanks het feit dat de produktie daar de laatste jaren aanzienlijk is uit gebreid. Nederland exporteert op het ogenblik gemiddeld tien miljoen eieren per dag naar Duitsland, 20 procent min der dan vorig jaar. Verstoord door.... Duitsers Een lidstaat van de E.E.G. kan gedu rende de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt voor eie ren vrijwaringsmaatregelen treffen, als zijn markt ten gevolge van invoer ernstige verstoringen ondergaat of dreigt te ondergaan. (Volgens de heer Garrelds wordt de Duitse markt al leen verstoord omdat de Duitsers zelf hun produktie zo hebben uitgebreid). Van een dergelijke vrijwaringsmaatregel moet onverwijld de E.E.G.-commissie op de hoogte worden gesteld, die dan de lidstaten raadpleegt en binnen vier da gen bepaalt, of de maatregel moet wor den gehandhaafd, gewijzigd of opgehe- Zendingen die al onderweg zijn mogen niet door de maatregel worden getroffen en wanneer de grens helemaal voor in voer wordt gesloten moet het betrokken land de andere lidstaten drie dagen res pijt geven. De heer Garrelds merkte op, dat een invoerstop dus maar één van de mogelijkheden is. Hij zei nog, da het verleden verschillende keren is bleken, dat de Duitse consumptie eieren aanzienlijk daalt als dc prijzen stijgen. Volgens hem zullen de Duitse autoriteiten terdege rekening houden met de elasticiteit van de vraag alvo rens zij overgaan tot maatregelen die de eieren in Duitsland duurder maken. Verklaring Naar aanleiding van de berichten over eventuele toepassing door Duitsland de vrijwaringsclausule voor eieren heb ben de drie centrale landbouworganisa ties een verklaring uitgegeven, waarin onder meer het volgende staat: „Er doen geruchten de ronde, dat de Westduit.se regering het voornemen zou hebben, maatregelen te treffen tegen de invoer van eieren. Deze geruchten zijn ook bij de Europese commissie bekend. Van formele stappen is daar echter niets bekend." „Zou dc Westduitse regering de vrijw ringsclausule willen gaan toepassen, dan is liet de overtuiging van de drie centrale landbouworganisaties, dat de Europese commissie een dergelijke voor de Neder landse pluimveehouderij rampzalige maatregel niet zal goedkeuren, omdat Nederland zeker geen aanleiding heeft gegeven tot de huidige slechte prijssitua tie". Delegatie Minister Biesheuvel (landbouw) heeft gisteren op haar verzoek een delega tie van het produktschap voor pluim vee en eieren in audiëntie ontvangen. De delegatie heeft haar grote be zorgdheid uitgesproken over de ont stane situatie. Naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, heeft minister Bies heuvel verzekerd dat geen enkele offi- ciële aankondiging van Duitse zijde is ontvangen. De bewindsman verwacht niet, dat West-Duitsland op zeer korte termijn zal willen optreden. Hij beseft overigens ten volle de ernst van beper king van de Nederlandse uitvoer var eieren naar Duitsland en hij kent de gro te bezwaren van de Nederlandse pluim veehouderij. Minister Biesheuvel zal dan ook mocht de Duitse regering onverhoopt toch enig voornemen tot drastische be perking in de import van eieren laten blijken al het mogelijke doen om op dat doel gerichte maatregelen te voor komen. Het bestuur van de Nederlandse Pluim veeteelt Organisatie heeft een telegram aan de vice-voorzitter van de Europese Commissie te Brussel, dr. S. L. Mans- holt, gezonden, waarin het zegt ten zeer ste verontrust te zijn door de mededelin gen in de dagbladpers over een mogelij ke sluiting van de Westduitse grens voor Nederlandse eieren. Zij dringt er met klem bij de heer Mansholt op aan zijn persoonlijke invloed aan te wenden om deze ramp voor de Nederlandse pluim veehouderij te voorkomen. Vragen Het lid van de Tweede Kamer de heer Jager (c.p.n.) zal morgen de minister van landbouw en visserij vragen stellen over de recente ontwikkeling op de eier markt. Dit is de Franse generaal Pech- koff, die door president de Gaulle van Frankrijk naar Taipeh op For mosa ia gezonden om daar met maarschalk Tsjiang Kaj Sjek, het staatshoofd van nationalistisch China, te spreken over de erken ning door Frankrijk van communis tisch China. Generaal Pechkoff, van oorsprong een Rus, die destijds met Maxim Gorki tiaar Parijs kwam, heeft enkele jaren de Gaulle vertegenwoordigd bij Tsjiang Kaj Sjek. Ontslag commissaris der koningin in provincie Drente Bij K.B. is met ingang van 1 maart 1964 eervol ontslag verleend aan mr. J. Cra mer, commissaris der koningin in de provincie Drente, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. Schoolfonds voor schipperskinderen ontvangt prijs Het Algemeen Nederlands Verbond heeft een Vlsser-Neerlandioprys toegekend aan de Stichting Schoolfonds voor Schip perskinderen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk als steunverlening voor hetgeen de stichting doet voor het gees telijk welzyn der schipperskinderen. Het Algemeen Nederlands Verbond zal de prijs gaarne besteed zien voor het treffen van hygiënische voorzieningen in de daarvoor in aanmerking komende in ternaten. Het schoolfonds voor schip perskinderen beschikt thans over een ze vental internaten waar schipperskinde ren onderwijs ontvangen: te Amsterdam, drie ln Rotterdam, te Zwolle, Groningen en Terneuzen. Toepassing ook elders in het land De Tweede Kamer heeft zich giste ren in eerste termijn bezig gehou den met de instelling van een nieu we bestuursvorm voor een aantal gemeenten aan of in de nabijheid van de Nieuwe Waterweg. Het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam van een dis trict met publiekrechtelijke be voegdheden voor het gebied van de Rijnmond, dat zij behandelde, schept, voor het eerst in Neder land, een bovengemeentelijk or gaan, dat in het belang van de erbij betrokken gemeenten allerlei bin dende maatregelen kan treffen en regelingen kan invoeren. Het bestuur bestaat uit een raad, een da gelijks bestuur en een voorzitter. De raad telt 81 leden, van wie er 54 recht- N.T.S. EN B.R.T. SAMEN NAAR TOKIO L e Nederlandse en Belgische t.v. hebben in Brussel besloten een gemeenschappe lijk reportageteam naar de olympische spelen in Tokio te sturen. Het team zal bestaan nit zeven Nederlanders en vijf Belgen. Ook in Rome. in 1960, werkten de N.T.8. en de B.R.T. samen. Gesproken werd voorts over de voor aarden, waaronder de B.R.T.-program- ma's beschikbaar zou kunnen stellen voor de experimentele uitzendingen, die de N.T.S. van maart tot oktober op het tweede t.v.-net in Nederland zal verzor gen. Voorbereidingen werden getroffen voor een tweede gemeenschappelijke prijsvraag voor t.v.-spelen. Ook zullen aan vijf auteurs uit Vlaanderen en Ne derland opdrachten worden verleend r het schrijven van t.v.-spelen. De delegaties van de N.T.S. en de B.R.T. wisselden verder van gedachten over gezamenlijke produkties over Guido Ge- zelle en Multatuli. streeks worden gekozen door de Inwo ners van de vierentwintig deelnemende femeenten en de overige 27 door de ra- en van de deelnemende gemeenten uit hun midden worden aangewezen. Elke gemeente benoemt één lid. Rotterdam wijst er vier aan, waardoor men op een getal van 27 benoemde leden komt. Het dagelijks bestuur bestaat uit zes le den uit de raad. De voorzitter van het dagelijks bestuur is tevens voorzitter van de raad van 81 leden. De raad zelf be noemt de zes leden van het dagelijks be stuur. De Kroon benoemt de voorzitter voor een tijdvak van zes jaren. Van de zes leden van het dagelijks bestuur moe ten er drie uit Rotterdam en drie uit de andere gemeenten afkomstig zijn. De inleiding van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond is niet alleen van belang voor de streek rondom Rotterdam en langs de Nieuwe Water weg tot de Noordzee toe, maar ook voor de rest van het land. omdat de regering zich voorstelt, de oplossing van de be stuurlijke problemen van andere bevol kingsagglomeraties in dezelfde richting te zoeken. Kritiek de zijde van de gemeente Rotterdam. Burgemeester, mr. G. E. van Walsum meent, dat alle leden van de raad rechtstreeks gekozen behoren te wor den. Dat de raad van de Rijnmond ge heel vrij dient te zijn in de benoeming van de leden van het dagelijks be stuur. Dat aan de gemeenten de mo gelijkheid van zelfstandig handelen moet toekomen in plaats van hen te binden aan richtlijnen en aanwijzin gen. Dat Rijnmond meer bevoegdhe den dient te bezitten. Dat het be stuurslichaam meer moet zijn dan een gesprekscentrum en zelfstandig dient te kunnen functioneren. Herschrijven Bij gemiddeld loonstijgingspercentage van 16 tien, hetgeen aanzienlijk boven het ak koord uitgaat. Deze voorlopige berekeningen zuilen nog deze week onderwerp van gesprek uit maken binnen de centrale plancommis sie, waarin overheidsdeskundigen zijn op genomen. die het conceptplan zal ana lyseren. In het voorjaar verschijnt het definitieve centraal economische plan. (Van onze Haagse redactie) In regeringskringen vreest men dat de betalingsbalans over 1964 een groot tekort zal vertonen. Vol gens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau zou het tekort één miljard gulden bedra gen. Dit cyfer is gebaseerd op het vorig jaar in de Slichting van den Arbeid bereikte loonakkoord, maar inmiddels blyken de loonstijgingen boven de prognoses uit te stijgen. Op het ministerie van financiën heeft men. 7.0 vernemen wij, berekend dat hij de huidige tendens het tekort op de betalingsbalans tot anderhalf miljard gulden 1500 miljoen) kan oplopen. Rcgcringsde-skundlgcn schatten het ge middelde loonstijglngspercentage op zes- Stijgende tendens De huidige verontrustende geluiden komen op een moment dat de loon- en prijssituaties in Nederland een stijgende tendens te zien geeft. Nog pas vorige week sprak de regerings delegatie in de Stichting va.n den Arbeid er haar zorg over uit dat de loonstijgingen te sterk opliepen. Ook werd vorige week een somber klin kende beschouwing uitgesproken door het E.E.G.-eommissielid Marjolin die- voor Nederland een loonstijging ver wachtte van 15 tot 18 procent. Hy waarschuwde voor „een ernstige ver slechtering van de betalingsbalans". Ook in 1965 stijging wel eens tot dertien procent zou oplopen. Zijn eigen ministerie van fi nanciën heeft deze illusie echter reeds losgelaten en men baseert zich daar op berekeningen op basis van een loonstij ging van zestien procent. Daardoor zou het tekort op de beta lingsbalans wel eens kunnen uitlo pen tot 1.5 miljard. Dat deze nega tieve ontwikkeling zich ook over 1965 zal voortzetten lijkt onvermijdelijk. Bestedingsbeperking Overigens wordt op het ogenblik in Den Haag druk gespeculeerd over de vraag of de regering tot een of andere vorm van bestedingsbeperking zal overgaan. Er zij aan herinnerd, dat de regering in oktober reeds met een ..temporisering" voor de overheidsuitgaven kwam. De investeringen van elk departement moesten met tenminste 5 procent over het gehele parlementaire jaar 1964 wor den teruggebracht. Aangezien beslist werd dat deze temporisering tot de eers te zes maanden, namelyk van oktober tot 1 april 1964. beperkt zou zijn. kwam deze bestedingsbeperking in feite op 10 procent neer. Het lijkt voorshands aan nemelijk dat de regering de beperkende maatregelen zal continueren en waar schijnlijk uitbreiden. Aangezien behalve Rotterdam meer ge meenten weinig voelen voor het ontwerp, zoals het door de regering is ingediend, zouden de betrokkenen het liefst zien. dat het werd herschreven, waarbij met hun wensen wordt rekening gehouden. De eerste spreker, de heer Westerhout van de P.v.d.A. stond kritisch tegenover een aantal punten en hij vroeg, of de voorgestelde regeling in de praktijk wel in alle opzichten bruikbaar zal zijn. Ove rigens liet hij het van het antwoord van de minister afhangen, wat de uiteinde lijke houding van de P.v.d.A. tegenover het ontwerp zal zijn. De heer Elfferich van de A.R.P. trad het wetsontwerp ..positief' tegemoet, omdat het een begin maakt met de toekenning van bovengemeentelijke bevoegdheid. De heer Corver van de V.V.D. juichte de strekking van het ontwerp toe. De heer Bode van de C.H.U. stond evenals de heer Elffe rich positief tegenover hei wetsont werp. De heren Van Dis (s.g.p.) en Bruggeman (p.s.p.) zullen, naar het zich laat aanzien, hun stem er niet aan onthouden, hoewel zij tegen som mige onderdelen bezwaren hadden. Maar welk kamerlid had dit niet? De bedenkingen waren echter niet van die aard", dat zij de regering in de steek zullen laten. Nasser maakt nieuwe vrienden De topconferentie van Arabische staatshoofden in Cairo heeft zo op het oog een bescheiden toenadering be werkstelligt tussen enkele aartsvijan den. President Nasser van Egypte heeft igdurige vertrouwelijke gesprekken gevoerd met koning Saocd van Saoedie- Arabië. waarvan de resultaten nog niet helemaal bekend zijn en de strijdbijl tussen Nasser en koning Hoessein van Jordanië is officlc-el begraven. Alle partijen hebben om dit doel te be reiken concessies gedaan. Egypte zal bij oorbeeld niet langer stoken m het Jc- menïetische oorlogje en Jordanië zal gul bijdragen ln de kosten, welke zullen voortvloeien uit de actie tegen Israël, dat bezig is een bevloeiingsprojcct in de Negev-woestijn te realiseren, waarvoor water uit de jordaan nodig is Die Jordaanse gulheid behoeft niemand te verwonderen. De schatkist zal er wei nig schade onder leiden, omdat het over heidspersoneel betaalt. Burgerambtena ren en militairen zullen een gedeelte van hun salaris beschikbaar (moetenl stel len. Tien procent zal worden afgehouden bij de mensen, die meer dan 50 pond per maand verdienen en vijf procent bij de lager gesalarieerden. Aan de andere kant zal Egypte geen druk meer uitoefenen op de Palestijnse •luchtelingen in Jordanië. De revolutio naire propaganda-acties via de radio zullen worden gestaakt evenals de agi tatie van Egyptische agenten in het ge bied langs dc grens met Israël. Dat is dus weer een zorg minder voor Jordanië, maar evenzeer voor Egypte, want de acties tegen de monarchieën van Jordanië en Saoedie-Arabië kostten de V.A.R. veel geld. geld dat Nasser zelf in eigen land veel beter kan gebruiken. Waarnemers zien in de resultaten van de Arabische topconferentie een dubbele zege voor Nasser. In de eerste plaats heeft hij door de leiding van de actie tegen Israël op zich te nemen de andere Arabische regeringen in zekere zin aan zich gebonden wat hem voor dien nooit was gelukt en in de twee de plaats heeft hij eindelijk de handen vrij om meer aandacht te schenken aan de binnenlandse problemen, die legio zijn en schier onoplosbaar. Het merkwaardige is, dat het grootste vraagstuk, waarvoor Egypte zich ge plaatst ziet, overeenkomst vertoont met de moeilijkheden waarmee Israël wordt geconfronteerd in de Negev-woestijn. Egypte ondervindt op een steeds pijn lijker wordende wijze, dat de vruchtbare Nijldelta te klein is voor de behoeften van het hele land Uitgedroogde woestijnen omringen de groene Nijl-oase, waar de geringe hoe veelheid land moet worden gedeeld door vele duizenden arme fellah's, die op hun kleine stukjes grond nauwelijks vol doende verbouwen om van te kunnen leven. Nassers onteigeningsmaatregelen, die de grootgrondbezitters en de grote onder nemingen trof. hebben in die nood nog te weinig verlichting kunnen brengen. Het is dus niet zo vreemd, dat som mige Egyptenaren een beetje af gunstig naar de Israëliërs kijken. En nu en dan ontmoet de Egyptische regering zelfs kritiek, die voorzichtig wordt gefor muleerd, omdat het nog altijd gevaar lijk is het regime te hard op de gevoe lige tenen te trappen. Zo schreef onlangs een dagblad in Cairo dat Egypte te weinig aandacht besteed de aan de exportmogelijkheden en dat de Egyptische exporteurs vergeleken met hun Israëlische collega's maar een droe vig figuur sloegen. Er heerste volgens dit blad in de V_A.R. nog te veel een ouderwetse aalmoezenmentaliteit, die met een moderne manier van zakendoen niets te maken had. Ongegrond was die kritiek niet. Bezoe kers van Egypte signaleren in dat land een nerveuze sfeer, welke doet denken aan een oorlogstoestand. Nasser heeft in dat verband tegenover journalisten ver klaard, dat hij zijn land ook inderdaad als in oorlog zijnde beschouwt. In oorlog met de binnenlandse moeilijkheden. Zijn regering is een strijd begonnen tegen do armoede van de plattelandsbevolking, tegen de overbevolking en tegen de af tandse produktiemethoden, die uit een ver verleden stammen, maar nog steeds worden toegepast. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft die nerveuze oorlogssfeer in Egypte blijkbaar ook geproefd, toen hij tijdens zijn bezoek aan Cairo vergelij kingen maakte tussen de situatie in Egypte en die in zijn eigen land. „Ik weet uit ondervinding", zei de Chinese minister, „dat het zeer moeilijk is om in een bij traditie agrarisch land op zeer korte termijn een moderne industriële maatschappij op te bouwen". In China waar men al jaren met dit pro bleem worstelt werd die poging de „gro te sprong voorwaarts" genoemd. In Egypte wordt minder bloemrijke taal gebezigd, men spreekt er van „oorlog". Dat het regime-Nasser aan de grond zit kan ook worden afgeleid uit de nieuwe onteigeningsgolf, die de afgelo pen maanden het persoonlijke bezit en initiatief heeft getroffen. Opnieuw wer den ondernemingen en vermogens door de staat afgenomen, teneinde de schat kist te kunnen vullen „Nasser maakt de rijken arm, maar de armen niet rijk" zo luidt een geliefd ge zegde in de VAR., dat men uiteraard met hardop en in het openbaar verkon digt. Door die zeer trage vooruitgang van de economie, die massa's geld opslokt, is Nasser feitelijk wel gedwongen zijn poli tieke ambities een beetje in te tomen. En dat heeft hij op de topconferentie ook inderdaad gedaan. Verdeeld In de fractie van de K.V.P. heerste ver schil van mening. De heer Van Heivoort zei namens een deel van zijn fractie, dat hij de gekozen oplossing aanvaardbaar achtte als een .eerste experiment met een bovengemeentelijke bestuursorgani satie. Namens een ander deel van de K.V.P.-fractie liet de heer Aarden een meer kritisch geluid horen. Hij wilde voor het openbaar lichaam de mogelijk heid openen voor een rechtstreekse be langenbehartiging. dus voor de uitvoe ring van maatregelen, waartoe de raad besloten heeft, eventueel buiten de ge meenten om. De heer Aarden deelde mee, dat hij een amendement in deze richting overwoog. Amendement Er is al een amendement ingediend en wel door de heer Elfferich (a.r.). Het wil de raad geheel doen verkiezen en dus niet 27 van de 81 leden laten aanwijzen door de deelnemende gemeenten. Tegen dit amendement zijn onmiddellijk stem men opgegaan. Met name de heer Cor ver (v.v.d.) was er tegen, omdat hij hij aanneming de garantie mist, dat in elk geval elke gemeente zal kunnen mee spreken hy de voorbereiding van en het beslissen over aanwijzingen en richtlij nen. waaraan zij zelf onderworpen zijn. De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopens 7.al de Kamer pas volgende week antwoorden. PRESIDENT NASSER ...maakt rijke -, arm, maar armen nief rijker... Zangeres Connie Francis speelt ln de Me tro Goldvryn Mayer studio's in de fïtm-rnusl- cal ..Looking tor love" Haar tegenspelers zijn Jim Hutton en Jobv Baker. De produktie la ln handen van Joe Pasternak en de regie is van Don Weis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3