Meisje van verdrinking gered BILT I'vet1 haar?f Bouw brandweerkazerne Middelburg met slaan eerste paal begonnen traitalQ ALMANAK véél vlees... héél goed! Slaaptabletten in Vlissingen verloren Eervol ontslag burgemeester Tholen Christelijk v.h.m.o. zal h.a.v.o. invoeren Chauffeur ontsnapte aan de dood A. H. LE FEBER TE VLISSINGEN VEERTIG JAAR BIJ GASBEDRIJF Veel waardering voor werk jubilaris „LEVEND" MATERIAAL OP FRAAIE MODELSPOORBAAN Van oud-vlieger v. d. Poest Clement Met houw zijn vier belangen gediend PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 JANUARI 1964 Dinsdagmiddag is de vijfjari ge Heleentje van den Hoek uit Gouweveer bij Zierik zee van de verdrinkings dood gered, nadat het meisje, op weg van school naar huis, onder het spelen in het water van de Zierikzeese Oude Ha ven wa-s gevallen. Zy kwam heel ongelukkig terecht, tussen de kademuur en een woon ark maar word, door het dappere optreden van de heer C. J. Ver- kaart uit Zierikzee zo snel weer op het droge geholpen, dat zy nog bij bewustzijn was en praktisch geen water had binnengekregen. De heer Verkaart is in Zierikzee be zorger van dc P.Z.C. Enkele kinderen die het ongeluk zagen gebeuren renden naar de bakkerij van de heer M, C. van Li ore, waar zij vertelden wat er was gebeurd. De heer Verkaart, die in de bakkerij was, rende naai de plaats, waar Jiet kind was ver dwenen en sprong in het water. Hij slaagde er vrijwel onmiddellijk in het meisje op het droge te bren gen. De doktoren C. M. van Hoorn en W. Bontkes uit Zierik zee, die inmiddels gewaarschuwd waren, constateerden dat het meisje volkomen ongedeerd was. Ook de heer Verkaart heeft geen schadelijke gevolgen van zijn duik ondervonden. Vrachtauto ramde verkeersbord en lantaarnpaal Op de rijksweg bij Kruiningen is dins dagmiddag een vrachtauto, bestuurd door L. dc K. uit Kapelle, door een on verwachte manoeuvre van een voor hem rijdende truck met oplegger, van de weg afgeraakt, waarbij een verkeersbord, een lantaarnpaal en een bermplank sneuvelden. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart voor twee. Uit de richting Bergen op Zoom naderde de truck met oplegger, waarvan de bestuurder P. V. uit Roosendaal plotseling een wat bruus ke stuurcorrectie uitvoerde. K. die ach ter de truck reed, en van de manoeuvre schrok, wilde de truck ontwijken, maar reed daarbij de berm in met het boven vermelde gevolg. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor; de vrachtauto moest worden weggesleept. SUIKERWERKFABRIEK TE BRESKENS VERLIEST KORT GEDING De N.V. Gebr. Verduijn's Snikerwerkfa- briek te Breskens lieeft een kort geding verloren, dat deze N.V. had aangespan nen tegen de Gilda drop- en suikerwerk- fabrieken N.V te Rotterdam. De Breskense suikenverkfabriek had de Gilda gedagvaard, omdat deze kort ge leden snoeprollcn onder de naam „Drop- rnints" op de markt heeft gebracht. De N.V. Verduyn was van oordeel, dat deze benaming te veel lijkt op één van haar produktcn, genaamd „Dropminta", waardoor, 7.0 stelde de N.V. Verduijn, by het publiek verwarring zou kunnen ontstaan. De president van de Rotterdamse arron dissementsrechtbank wees dinsdagmor gen schriftelijk vonnis in deze zaak, waarbij werd meegedeeld, dat de door de N.V. Verduijn gevraagde voorzienin gen de Gilda te gelasten om de naam „Dropmints" te doen verdwijnen zijn geweigerd. Eiseres werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde 156 en het salaris van de pro cureur. De rechtbank achtte geen grond aanwe zig tot toewijzing van de eis, waarbij zy overwoog, dat het woord „dropmints" geen onderscheidend vermogen bezit, omdat het hier gaat om twee algemeen gebruikte soortnamen. Bovendien, aldus de rechtbank, is het merk van eiseres en de door gedaagde gebezigde aandui ding zozeer van elkaar verschillend, dat verwarring niet behoeft te worden ge vreesd. Zeker niet, aldus de rechtbank, omdat ook de verpakking overigens zeer verschilt en bovendien nog van de naam van de producent is voorzien. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA kv Nederïlraal 19 - Middelburg TeL 01180-2962 Zeeuwse Oogst Een hele oogst vandaag, gedeel telijk gelezen in andere bladen, voor de rest uit eigen boezem. Een in Zeeuwsch-Vlaanderen ver schijnend blad heeft zich bezig gehouden met de moeilijkheden, die zich in de postduivenvereni ging ,Jfog Sneller" te Breskens hebben voorgedaan. De klap is hard aangekomen, maar nu is al les weer in het reine, getuige de kop: „Gezagscrisis Nog Sneller opgelost". In de kleine annonces van giste ren vonden we, subtiel genuan ceerd: „Gevraagd, nette of be schaafde hutshoudster," Een kolom of wat verder leek een cineast alles te slaan met. de. aan sporing: Verras uw geëmigreerde familie met een film.pje van haar achtergebleven verwanten in Ne derland." Maar de aardigste is van vorige week, uit een Watchers adverten tieblad: Zwartje bij de bus, ivil je zaterdagavond B5 januari om zeven uur precies graag voor m'n deur ontmoeten, en niet bij de Broederband." Zwartje had het niet gelezen. Wij wel. En wij stónden bij de Broeder band. Séb° sjm*. Een produkt van l'Oréal de Paris VERWACHT. WESTELIJKE WIND Enkele opklaringen en hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 30 januari Zon op 08.25 onde. Maan op 19.15 onder 09 3» (Advertentie) Laatste voorbereiding voor lekker eten DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Fijn, 't is weer etenstijd. En de hoofdschotel is vleesVéél vlees voor veel smaak, voor veel kracht. Vlees voör de jus, vlees voor al dat goede, waar door het méér waard is dan U ervoor betaalt! Gevaarlijk voor kinderen Naar eerst gisteren bekend werd is maandagmiddag in Vlissingen een kar tonnen doosje verloren met twintig slaaptabletten. De tabletten zijn niet di rect gevaarlijk voor volwassenen. Als kleine kinderen ze innemen kan dat echter hun gezondheid in gevaar bren gen. Het doosje is tussen half vier en vier uur verloren op het traject Schelde- straat-Paul Krugerstraat- Bloemenlaan- Anjelierenlaan. Op het geel en wit gekleurde doosje staat „Soneryl". Tn het 6Vz x lVs x l'A cm grote doosje bevindt zich een alumi nium kokertje met' de twintig rose slaaptabletten. Een ieder die inlichtingen kan verschaf fen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau van politie te Vlissingen, Breestraat 11, telefoon 011842555. Adjunct-directeur Muziekschool Goes De nieuwe ad junct-directeur van de afdeling Goes van de Zeeuwse Mu ziekschool, de heer Adri Fon- teyn uit Voor burg, die mo gelijk reeds per 1 maart a.s. zijn functie zal aanvaarden. Bij K.B. is aan mr. A. J. van der Hoe ven op zijn verzoek met ingang van 1 februari 1964 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tholen. met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem als zodanig bewezen. Het dagelijks bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Middelbaar en Voorliereldend Hoger Onderwijs heeft het besluit genomen te zijner tyd aan liet christelijk lyceum voor Zeeland te Goes en aan de christelijke h.b.s. met af. deling m.m.s. te Middelburg een h.a.v.o,. afdeling te verbinden, en daarvan me dedeling te doen aan de staatssecreta ris van o. k. en w. Het hoger algemeen vormend onderwijs zal een nieuw type opleiding zijn dat te vergelijken valt met de huidige m.m.s,- opleiding, nu echter ook voor jongens. Het is een vorm van onderwijs zoais die is geregeld in de mammoetwet. Het h.a.v.o., dat geen bevoegdheid zal geven 1 voor een universitaire studie, kan ge- lcoppeld worden aan een kweekschool, I h.b.s. of kan een verlengstuk worden I van het huidige ulo-onderwijs, dat dan m.a.v.o. zal gaan heten. Hoewel het pro gramma voor deze nieuwe vorm van on- 1 derwijs nog niet bekend is en de eerste experimenten ermee waarschijnlijk pas volgend jaar aan enkele scholen zullen beginnen, meent het bestuur toch ai te moeten aankondigen dat het ook deze opleiding zal gaan invoeren Maar het kan nog enige jaren duren voordat deze I plannen gerealiseerd kunnen worden. De vrachtautochauffeur H. S. uit Hans- weert is gisteravond omstreeks 6 uur op het nippertje aan de dood ontsnapt, Terwijl hij op de Kanaalweg te Middel burg het recnterachterlicht van zijn gro te vrachtauto stond te repareren, reed een personenauto, bestuurd door A. W, uit Middelburg, op zijn voertuig in. De chauffeur uit Hansweert werd tot zijn geluk de weg opgeslingerd, waarna de personenauto zien tegen en onder de vrachtauto boorde. Gewond, hoewel niet levensgevaarlijk werd S. naar het Gast huis overgebracht, waar men het wen- I selijk achtte hem tijdelijk in observatie te houden. De andere bestuurder, die met de schrik vrij kwam, veronderstelde zeer waarschijnlijk dat het wél branden- de achterlicht van de vrachtauto tot een rijdend voertuig behoorde. Beide wagens werden flink beschadigd. Receptie in „Het Anker" Dinsdag werd het feit herdacht, dat de heer A. K. Ie Feber, technisch ambtenaar eerste klas te Vlissingen, veertig jaar in „het gas" werkzaam was. Tot 1956 was hij in dienst bij het gasbedrijf te Vlissingen, en daar na by de N.V. Maatschappij tot Gas- voorziening Midden-Zeeland, waarin het Vlissingse bedrijf werd opgeno men. Ter gelegenheid van dit jubi leum had het gasbedrijf dinsdag middag de werkzaamheden onder broken en de lieer Le Feber in „Het Anker" te Vlissingen een receptie aangeboden. Tijdens deze bijeenkomst zwaaiden vele sprekers de jubilaris en diens echtgenote veel lof toe, zo wel voor zjjn activiteiten in liet be drijf a's °P maatschappelijk terrein. De receptie werd ingeleid door de di recteur van de N.V. G.M.Z,, ir. W. R. .Sweep te Goes, die zich in'zijn wel komstwoord tot de aanwezigen in het bijzonder richtte tot de voorzitter van de raad van bestuur, gedeputeer de A. J. Kaland te Middelburg, bur gemeester mr. B. Kolff van Vlissin gen, tevens lid van het dagelijks be stuur, de heer Ph. Haverhoek, lid van het dagelijks bestuur, en de oud directeur, de heer P. L. Abrahamse. De heer Kaland merkte op, dat hoe wel hij de heer Le Feber niet per soonlijk kende, hij meerdere keren van hem had gehoord, zowel in dienstverband als in verband met zijn activiteiten buiten zijn werk om. De gedeputeerde memoreerde, dat de jubilaris een bijzonder moeilijke pe riode heeft doorgemaakt tijdens de oorlogsjaren. „In de oorlog stelde men er een eer in zo weinig mogelijk te doen en wat men nog deed zö slecht mogelijk uit te voeren. Dat kan echter niet in een nutsbedrijf, waarin een speciale rela tie bestaat tussen bedrijf en publiek. „U hebt die relatie bijzonder juist aangevoeld en TJ bent op uw post ge bleven", aldus de heer Kaland. Hij zei voorts, dat de heer Le Feber de grote overgang van het stadsbedrijf naar het provinciale bedrijf heeft meege maakt. „Wanneer men in groter ver band komt te werken, gaat het per soonlijk contact vaak verloren. Dat vergt een grote aanpassing. Men is dan geneigd om anders te werken. U bent echter op dezelfde ambitieuze en plichtsgetrouwe manier als voor heen doorgegaan met uw werk", al dus de voorzitter van de raad van bestuur. De heer Kaland, die in zijn hulde, evenals de vele na hem ko mende sprekers, ook mevrouw Le Fober betrok, bood de heer Le Feber ten slotte een enveloppe met inhoud aan. Ir. Sweep, die vervolgens het woord voerde, gaf een overzicht van wat er in het bedrijf allemaal was gebeurd en veranderd en zette uiteen wat de functie van de heer Le Feber omvat, „In de zes jaar, dat ik aan de G.M.Z, ben verbonden, heb ik U leren ken nen als iemand met een hoge opvat ting van zijn taaie en als iemand die streefde naar teamgeest", aldus ir. Sweep. Hy bracht de jubilaris dank voor het vele werk dat hij in het be lang van het bedrijf heeft gedaan en bood hem een rokertje en een fles wijn aan. De oud-directeur, de heer P. L. Abra hamse, zei zich de heer Le Feber nog te herinneren toen hy als jongmaatje by de gasfabriek kwam. „U hebt in de. loop van do jaren getoond een goed vakman te zyn geworden. U hebt van het begin af aan een bijzon der correcte houding aangenomen en ook by het publiek was U zeer ge zien. Uw huidige functie is een kroon op uw werk. Uw werkzaamheden op maatschappelijk terrein sieren U als één van do goede burgers van Vlis singen", aldus de heer Abrahamse, die de lieer Le Feber een enveloppe met inhoud aanbood. De heer C. G. Verhoef, hoofdboek houder, die namens het personeel sprak, verklaarde, dat de samenwer king tussen administratief en tech nisch personeel uitstekend is. „Dat is voor een groot deel aan U te danken en ik ben er U zeer erkentelijk voor", aldus de heer Verhoef. Hij bood de heer Le Feber namens het personeel een radio aan. De heer Joh. P. Ventevogel, die als president van het college.van kerk voogden van de Nederlands hervorm de kerk het woord voerde, bracht de heer Le Feber dank voor hetgeen hij op kerkelijk terrein heeft gedaan. Hij bood een boekebon aan. De heer P. Bikker bracht de dank over vain het jeugdwerk van de Ne derlands hervormde kerk. „U hebt U volkomen gegeven aan dit werk en U heeft een bijzondere plaats ingeno men in het jeugdwerk", zo verklaarde de heer Bikker. Hij bood de jubilaris een boekebon aa.n. Voorts voerden het woord de heren M. Looisen te Middelburg namens de fa. R. S. Stok vis Zn., die de heer Le Feber een siervaas aanbood, wethouder Ch. J. Gillssen Verschage va.n Vlissingen, namens de commissie van advies van het gewestelijk arbeidsbureau, A. Jobse te Middelburg als voorzitter van de kring Walcheren van de lood gieterspatroons, E. de Priester, na mens het bejaardentehuis te Vlissin gen, H. Beenhakker, districtsbestuur der van het C.N.V. namens de lande lijke en plaatselijke besturen van de christelijke vakbeweging, L. Louwer- se namens de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel en namens de Samenwerkende Bonden van Overheidspersoneel. Verscheidene van deze sprekers JJeten hun woor den vergezeld gaan van een geschenk. De heer Le Feber sprak ten slotte woorden van dank. NA TIEN JAAR minitieus bouwen is oud-militair-vlieger Andries van der Poest Clement uit Nisse gereed gekomen met een bijzon der fraaie modelspoorweg. Ge reed is eigenlijk het juiste woord niet, want wie de heer Van der Poest Clement kent en in verschillende artikelen hebben we in de P.Z.C. reeds eerder over zijn hobby (model bouw) geschreven zal wel we ten, dat hij eigenlijk nooit klaar is. Ook deze modelspoorweg zal nooit helemaal „klaar" zijn; zo is de heer Van der Poest Cle ment momenteel bezig een ka belbaan in het berglandschap op het grote spoorwegplateau te monteren. Het grote verschil met een normale nio- delspoorweg, waarbij meestal het ma teriaal kant en klaar gekocht wordt, is dat hier werkelijk alles tot in de kleinste details handwerk Is. Uren lang zette de heer Van der Poest Cle ment met. enorm geduld spoorwegen, treinen, huizen, winkels, theaters, bo ten en miniatuurmensjes in elkaar en zo bouwde hij een fascinerend werk stuk, dat uniek genoemd mag wor den. De linkerkant van het rond 5 by 3 meter grote plateau is in Engelse stijl (com pleet met krijtrotsen) opgebouwd, de andere zijde stelt een berglandschap voor. Wanneer de heer Van de Poest Clement de stroom inschakelt begint alles op en rond de modelspoorweg wonderlijk echt te leven. Verlichte treinen rijden door een prachtig berglandschap met sprookjesachtige dorpen; lichtrecla mes aan grote gebouwen springen op rood, groen en geel; een muziekkorps van de Home Guards laat zijn schet terende klanken horen, kortom, alles is tot in de kleinste details uitge werkt, het alledaagse leven in stad en dorp is in al zijn facetten weergege- Men ziet mensen werken, trouwen, aan recreatie doen (de mensen zwemmen echt en halen natuurlijk bewegend vis uit de plassen), men ziet ze winkels, theaters en kerken bezoeken, branden blussen enz. Er is een zeehaven en een groot spoorwegemplacement, gon zend van bedrijvigheid, een wonder lijke wereld, waarin alles leeft en werkt en waarin iedereen zijn taak heeft. Seinlichten knipperen driftig aan en uit, spoorwegbomen gaan open en dicht, waarbij precies zoals in de werke lijkheid na de geopende bomen de lichten nog even blijven „naknippe- ren"-kerkklokken luiden en op de ach tergrond geeft een band alle klanken van een grote stad weer. Zelfs de eer ste klas coupé in de treinen hebben met pluche beklede stoelen schepping van de oud-vlieger. Omdat het hier een internationaal spoor be treft hield de bouwer om praktische redenen het Duitse „bloksysteem" aan. De energie wordt geleverd door wisselstroom. BURGEMEESTER AAN HEIBLOK De heer A. TI. le Feber te Vlissingen is dinsdagmiddag gehuldigd in ver band met het feit, dat hij veertig jaar werkzaam was bij het gasbe drijf. Behalve lof voor zijn werk mocht de jubilaris verschillende ge schenken in ontvangst nemen. Hier biedt de heer M. Looisen de heer Le Feber (links) en diens echtgeno te een geschenk aan. Foto P.Z.C.) „Woningbouw en voor de stad belangrij ke projecten moeten zoveel mogelijk voortgang kunnen maken. Daarom zul len echte welvaa-rtsverbouwingen waar schijnlijk nog wat meer afgeknepen wor den dan tot nu toe is geschied", zei bur gemeester Drijber. Belangen Hij wees verder nog op het feit, dat met de bouw van de brandweerkazerne vier belangen zijn gediend. De brandweer, de gymnastiek en de sport, het badhuis en de De brandweercommandant, de heer Mathijssen bracht dank aan het gemeen tebestuur voor het doorzotten van dit grote project, hoewel de heer Mathijssen het betreurde, dat de toren van het ge bouw voorlopig aan de tengevolge van de prijsstijgingen onvermijdelijke bezui niging ten offer is gevallen. Dit was ech ter met de technische strubbeling bij de heiwerkzaamheden het enige minder op wekkende van de feestelijke gebeurtenis. Inzameling Zeeuwse oecumenische dag De inzameling tijdens de Zeeuwse oecu menische contactdag, die een wezenlijk onderdeel vormde van de agape, heeft een bedrag van f 186,61 opgeleverd, Dit geld is niet bestemd voor Taizé, zoals abusievelijk in het verslag van maan dag werd vermeld, maar voor de actie „Hoop". Deze actie wordt door de com muniteit van Taizé gevoerd om kleine boeren in Zuid-Amerika aau een zelf standig bestaan le helpen. De communi teit van Taizé aanvaardt op geen enkele wijze giften voor zichzelf. Op de foto burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg tijdens het slaan van de eerste paal voor de nieuwe brandweerkazerne. (Foto P.Z.C.) het stadhuis, sprak Middelburgs burge meester nog van de lange lijdensweg van de bouw vanaf de bevrijding tot nu in 1964. Hij deed dit in aanwezigheid van de wethouders, gemeentesecretaris mr. J. Hooij, de commandant van de brand weer, de heer A. A. J. W. Mathijssen, de architect, de heer H. Mooibroek, de aannemer, de heer A. de Kok uit Bergen op Zoom en vele leden van de brand weer, Vreugde „De vreugde om het begin van de bouw is daarom des te groter", zei burgemees ter Drijber, die ook naar voren bracht, dat de aannemer op bet schema voorlag. De burgemeester deelde op deze feeste lijke bijeenkomst nog een heel goed be richt mee: Het driejaarlijks contliiueon- tract niet Van Vliet en Van Duist voor de 60(1 woningen is thans rond. Dit verheugende bericht had de burge meester juist van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid ont vangen, „Deze belangrijke mededeling onderstreepte nog eens, dat Middelburg in 1964-zuinig moet omspringen met de bouwcapaciteit, aldus de burgemeester. I Terwijl de olie in het rond spatte en de regen gestadig viel, heeft gis termiddag op het open terrein Ach ter de Houttuinen te Middelburg burgemeester mr. J. Drijber de eerste paal geslagen van de nieuwe brandweerkazerne. Dit had nogal wat voeten in de aarde, of liever in de modder. De burgemeester, die zich gewapend had met een paar stevige laarzen en een helm, stond vastgezogen in de modder, toen hij begon te heien. Alles leek goed te gaan, tot halverwege een techni sche storing optrad en de werk zaamheden voor enige tijd moesten worden onderbroken. Maar dit alles kon toch niet verhinderen, dat de bouw van de brandweerkazerne nu definitief begonnen ls. Definitief in die zin, dat de plannen voor dc bouw va.n de kazerne nogal wat tijd in beslag heb- ben genomen. Tijdens dc bijeenkomst in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2