Amsterdamse Bears Voor D.A.F. was 1963 een zeer gunstig jaar Klanken uit de ether Werkspoor PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Aeaend becjtaocvi Spaanse indrukken van prinses Irene M DINSDAG 28 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zwitserland strijdt tegen de inflatie Vooruitzichten 1964 zeer goed Het jaar 1963 is voor de DAF in Eindhoven zeer gunstig verlopen, ofschoon het werd ingezet onder omstandigheden, die relatief on gunstig waren, aldus het verslag 1963. In hel laatste kwartaal van 1962 deed 7ich immers algemeen een zekere aar zeling in de verkopen voelen, terwijl de financiële resultaten door snelle kostenstijgingen nadelig werden be ïnvloed. Reeds spoedig echter zette zich in 1963 een verbetering in door een constant toenemende vraag, die nog steeds aanhoudt, zodat ook de vooruit zichten voor 1964 zeer goed zijn. Bo vendien hebben de getroffen maatre gelen op het gebied van de efficiëntie en kostenbesparing resultaten geleid. tijden bedongen moesten worden. Nederland bedroeg het aantal Sn 196 toegevoegde DAF-personenwagens e; combi's ongeveer 11.000 (1962: 10.445 hetgeen een marktpercentage vertegen woordigt van ongeveer 6 (1962 7.2 De Daffodil nam, evenals in 1962, de tweede plaats in op de ranglijst van de meest verkochte typen in 1963. tot de verwachte Bedrijfswagens De afleveringen van zware civiele be- drijfswagenc bereikte in 1963 een totaal van 4523 stuks. De totale afzet, inclu sief export, steeg daarmee in aantallen 6 'i en in waarde 12 ten opzichte van 1962. Hierin komt een tendens naar zwaardere voertuigen en combina ties tot uiting. Het marktaandeel van DAF in Nederland met betrekking tot bedrijfswagens boven 4 ton bedroeg 35 cfc. De verkopen overtreffen de afleve ringen aanzienlijk en er bestaat een orderbestand van enige maanden. Motoren In de verkoop van motoren zette zich de stijgende tendens krachtig voort. Bijna 2000 zware dieselmotoren wer den in 1963 afgeleverd, hetgeen een stijging inhoudt van bijna 40 ten aanzien van het Jaar daarvoor. DAF- motoren vinden behalve voor in bouw in voertuigen voor het bouw en grondbedrijf in snel toenemende male toepassing als scheeps- en in dustriemotoren. Voorbereidingen werden getroffen om derhalve de mo- torenfabricage in de komende jaren belangrijk uit te breiden. In 1963 werden praktisch hetzelfde aan tal personenwagens, bestelwagens, combi's en pick-ups afgeleverd als in 1962, namelijk rond 21.000. De produktie is thans gestegen tot 120 wagens per dag en zal zo mogelijk nog verder wor den opgevoerd. De verkopen stegen namelijk in 1963 met 33 ten opzichte van 1962, vooral dankzij de nieuwe Daffodil, hetgeen De Zwitserse regering heeft gist haar nieuwe wetsontwerp tot beperking van de inflatie en bescherming van de koopkracht van de. frank bekendge maakt. Het ontwerp houdt de volgende leidde tot een aanzienlijke ordervoor-1 voorzieningen in raad. zodat ook in deze sector lever- j. Er zal geen rente betaald worden Naar de .Werkspoorcourant meldt heeft ir. J. van Zwet. directeur van Werkspoor Utrecht, onlangs meegedeeld dat on- dauks de grote werkgelegenheid er in de bedrijfstak een zware concurrentie bestaat wat de prijsvorming betreft. De verhoging der lonen en secundaire ar beidsvoorwaarden is zo groot, dat deze niet geheel is op te vangen door de ver hoging van de produktiviteit. Men moet daarom uiterst zuinig zijn met eigen dommen, met het gebruik van mate rialen, energie enz. Veel aandacht is in 1963 besteed aan de ontwikkeling van het produktiepro- gramma. Vooral op het gebied van de polyester werd grote vooruitgang ge boekt. De afdeling rollend materiaal was constant van werk voorzien. Gewerkt werd aan de ontwikkeling van een nieuw project: de central air. Hiervoor schijnt een zeer goede markt te zijn, daar men verwacht dat centrale verwarming in de huizenbouw in toenemende mate zal worden toegepast. Voor groot machine- riewerk zal de markt in 1964 moeilijk zijn. De afdeling montage voert vele grote projecten uit. In Perzië hoopt men in de naaste toekomst verdere belang rijke opdrachten te verkrijgen. Naar ir. O. B. Blomsma zeide, was de staalcon structie in 1963 bijzonder goed van op drachten voorzien en zal zij ook in 1964 volledig bezet zijn. De directie van Werkspoor-Amsterdam zegt dat 1963 voor het bedrijf, naast overwegend minder gunstige factoren, ook belangrijk positieve elementen heeft gebracht. In 1964 zal een centrale ver kooporganisatie ontstaan voor de ver koop van grote scheepsmotoren. De Stork-Werkspoormotor en de Werk- spoor-Sulzermotor. De kostprijzen zijn van uitermate groot belang, in dit ver band zal het noodzakelijk zijn alle af delingen van de onderneming zo vol ledig mogelijk met werk bezet te hou den om onderbezettingsverliezen te voorkomen. De directie meent In grote lijnen een nieuwe aanpak voor de orga- hisatie te zien. die in 1964 moet worden uitgewerkt. Die aanpak is in beginsel gericht op verhoging van de arbeids vreugde van het individu, en daarmede van de efficiency van de ondcrnerr:~~ als geheel. op buitenlandse gelden, die na 1 januari 1964 in Zwitserland zijn gedeponeerd. 2. De regering Kan een financiële of bankinstelling Deletten buitenlands geld te beleggen in Zwitserse aandelen of hy potheken. 3. De regering kan grenzen vaststellen voor eventuele verhogingen van de ren te op kredieten, die in de jaren 1960 tot en met 1962 werden toegestaan. 4. De regering kan grenzen vaststellen voor alle hypothecaire kredieten te ver strekken door banken, verzekerings maatschappijen en andere financiële in stellingen voor de aankoop, het bouwen of de voorbereiding voor bouwwerken in Zwitserland. 5. De regering kan verlangen dat alle uitgiften van aandelen, schuldbewijzen en andere soorten effecten in het open baar aangekondigd moeten worden. Dit betekent dat er geen onderhandse in- schryving op aandelen kan geschieden. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nog dat de beperking op het indienst- nemen van buitenlandse arbeidskrachten zal worden voortgezet. Daarvoor zal echter slechts een besluit van de bonds raad nodig zijn en geen bekrachtiging door het parlement. Overtredingen van de nieuwe wettelijke bepalingen zullen gestraft kunnen wor den met boetes tot 100.000 franken. Gedurende een jaar wordt het verboden bouwwerken als bioscopen, theaters, dancings en andere vermaakcentra, mu sea, tentoonstellingszalen, sportgebou wen van iedere aard, particuliere huizen van meer dan 200.000 franken, luxe flats en benzinestations te bouwen. Over een jaar zou er dan een vergunnings stelsel voor dergelijke bouwwerken worden ingevoerd. Verenigde Bedrijven Nederhorst N.V. Directie en commissarissen van de Ver enigde Bedrijven Nederhorst (Neder horst United) N.V. te Gouda hebben be sloten, ten einde het eigen vermogen aan te passen aan de sterk gestegen tiviteiten, alsmede ter verbetering van de liquiditeitspositie, over te gaan tot uitgifte van nom. f 2.000.000 gewone aandelen, tegen 250 met recht van voorkeur voor de bestaande houders van gewone aandelen. Over de resultaten van 1963 wordt me degedeeld. dat de netto-winst na ho gere afschrijvingen geraamd wordt op f 1.600.000. Het ligt in het voorne men aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1963 een dividend van 40 uit te keren. Newyorkse beurs De koersen op de Newyorkse beurs ste gen gisteren bij zware omzet maar als gevolg van winstneming tegen het slui- i tingsuur was er een neiging tot koers-1 i daling te bespeuren. j Republic Steel die een grotere winst in 1963 meldde, slaagde erin haar eerder op de dag behaalde koerswinst groten deels te behouden. General Motors, die aanvankelijk in koers steeg wegens een recordwinst in 1963, daalde later op de dag en sloot onveranderlijk Du Pont, ook melding makend van re cordwinsten in het afgelopen jaar, steeg ankelijk in koers maar sloot onge- ?2 punt hoger. H* de gehele linie werden kleine koerswinsten geconstateerd maar geen enkele groep fondsen voerde de boven toon. I.M.B. en R.C.A. die in de ochtend koers stegen, moesten hun winsten tegen sluitingstijd weer afstaan. In A.K.U. ging niets om. Philips Elec. sloot op 55%. Royal Dutch/ Shell noteerde 51%. Ook in Unilever ging niets om. De omzet bedroeg gisteren 5 240.000 aan delen. In totaal werden 1355 fondsen erhandeld. waarvan er 446 hoger en 647 lager noteerden. Op de American Een- change gingen 1.550.000 aandelen van de hand. De omzet in obligaties bedroeg 12.800.000 dollar. Optimisme over Britse economie De Britse minister Reginald Maudling, de kanselier van de schatkist, heeft zich op een bijeenkomst van de conservatieve partij in Londen optimistisch uitgelaten over de toekomst van de Britse econo- Hij zei dat de benodigde middelen aan wezig waren om het pond te beschermen en dat de regering het voor haar liggen de jaar „met groot vertrouwen tegemoet treedt en-van oordeel is dat de economi sche groei van Engeland bereikt kan worden zonder inflatie". DOLLARLENING OP KOMST Naar het A.N.P. verneemt worden door een syndicaat van banken bestaande uit de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam. Deutsche Bank A.G. te Frankfurt,'Main, Hambros Bank Ltd te Londen en Pri- vatbanken I. Kjobenhavn te Kopenha gen onderhandelingen gevoerd over de uitgifte van een 5% pet. obligatielening 1970,'1984 groot U.S. dollar 10.000.000.—, ten laste van de Kopenhaagse telefoon maatschappij tegen een nader vast te stellen koers. Dividenden KAS ASSOCLAÏTIE. De Kas Associatie N.V. stelt over 1963 een onveranderd dividend voor van ze ven en een half procent. ROTTERDAMS CHE BANK N.V. Ingevolge een besluit van de vergade ring van commissarissen en directie van de Rotterdamsehe Bank N.V., zal aan de op 12 februari a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld het dividend over het boek jaar 1963 op 12 procent te bepalen (vo rig jaar ,12 procent plus 5 procent jubi leumdividend). AFBROKKELEND Het Damrak Is gistermiddag de nieuwe beursweek begonnen met een vaste stem ming bU de opening voor Hoogovens, Phi lips en aandelen Kon. Olie. Later op de middag brokkelden de koersen af. AKU was bij de opening goed prijshoudend, terwijl Unilever op dat moment dertig cent lager 'ertiandeld op 146 90. Hoogoven» lag gevraagd In de markt door het publiek op de gunstige gang van zaken bij de staatmaat- schappijen in Amerika en die In Europa. Dan moet het ook Hoogovens goed gaan. zo redeneerde de beurs. Het fonds zette maan- dagmiddag (n op 619. tegen 611 al* olot- koers van vrijdag. Gistermorgen werd tri Hoogovens als hoogste koers 626 gedaan. Dit vond de beurs "s middags blijkbaar te hoog gegrepen. Philips verbeterde een gulden tot 146.40. Kon. Olie, eind van deze week ex 20 procent bonus, steeg zeventig cent tot 188.40 AKU was op 5441$ goed prijshou dend zonder meer. De stemming voor de In ternationale waarden was dus niet onvrien delijk. Er waren geen factoren die de markt, in welke richUng ook. konden beïnvloeden. Schokkende gebeurtenissen hadden zich het weekeinde Ned. '59 4% Ned. '60 4',$ Ned. '47 3 Ned. '51 3% Ned. '48 3>,i Ned. '50 3% Ned. '55 3lt Ned. 37 3 Gr. boek '46 Doll. '47 Inv. eert. 3 Ned '62-64 Ned. Ind. '37 W.B. Len. '57 t. rubb. H.V.A. .K.U. Deli M. Hoogov. Philips Unilever Kon. Olie lL47£e..|....jiMMy WAVES.CAEDLDAV Ets) JOE WILSOM.EN) WEE IS HET ADRES. DlT KOMT IN ON2E EERSTE UITGAVE,DUS MOET VLUG HEEN EN WEER LU15TER NU... 2619. Piloot Storm liet de twee te leurgestelde Marsmannen ten slotte maar alleen aan hun tafeltje zitten kniezen. „Het zal wel weer over gaan!" meende hij. Arend ging bij Don Sinclair, de jeugdige luchtvaart- enthousiast, zitten en praatte wat met hem en Buck over allerlei onder werpen, doch natuurlijk hoofdzake lijk over de vliegerij. „Ik hoorde van een oude oorlogskist be vlogen Zo'n Hellert of Mustang vroeg Arend langs zijn neus weg. „O. jazeker", glunderde Don, „we hebben hier in de buurt ergens een noodlandingsterreintje liggen, waar nog zo'n stel van die ouwe beestjes in bedrijf worden gehouden voor sportvliegers. Maai ze hebben hun beste tyd wel gehad iioor!" Op dat moment voegde de oude heer Sinclair zich bij het gezelschap. Ah, zit je hier jongeman. Ik wil je niet haasten hoor", lachte hij, „maar je had me beloofd, dat je nog heeft d* onrustige situatie In Tanganyika. Kenia en Uganda in goede banen geleld. President Soekarno hoeft de vakbonden verboden Britse bedrijven over te nemen. Verder zijn Sockarno en dc premier van Maleisië dichter tot elkander gekomen ten opzichte van het geschil om Maleisië. De lieren zijn tot praten bereid- Wnllstreet sloot vrijdag vast voor dc spoorwegaandelen. Van dc Nederlandse hoofdfondsen waren Hoogovens cn KLM er hoger. Gedurende de verdere beuraduur daalden de koersen over vrijwel de gehele linie als gevolg var- licht aanbod In een vrijwel lege markt. Philips liep terug tot f 15Ï 70. Uni lever tot 1 14570 cn Kon Olie tot 187.70. Hoogovens zakte In tot 616. De leidende cultures gaven geen verande- ringen van enige betekenis te zien. Certifi caten Deii lagen iets zwaker in de markt doch de beurs hecht daaraan weinig waar de omdat de omzet in deze hoek minimaal i*. De scheepvaarlaandclen waren gemak kelijker. terwijl In de staatsfondsen weinig verandering kwam ten opzichte van het voorgaande slotnlveau Vanwege de ruime geldmarkt ls. met ingang van gisteren, het tarief voor daggeld met een kwart procent -iaagd tot één procent. voorgedaan. Engeland 12n de lokale afdelingen was het vrij rustig. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam. 27 Januari. Londen '.0.08%--10.09. New 340%3.GOHMontreal 3 5 334Hi: Parijs 73.0—73.58: Br 723%—7.24%: Frankfort 9( 90.77; Stockholm 69 46-60.53. Zu rich 83.48 83.S3'.'iMilaan 57.89% -57.94%: Kopenhagen 52.13%— 52.18%: Oslo 50 32"$—503' 13.95%13.91 Lissabon .57 12-54 i wvwyvwwvwvVvww Claims Ernba verlieten de beurs De taxatie prijs was 60. overeenkomende met 262 procent voor de nieuwe aandelen De aan delen Llps en Gispen kwamen voor bet eerst In de notering De udvieskoers was 290. overeenkomende met dc laatste claim- prijs van 950 De kaa-awwlntlr geelt een onveranderd dividend van zeven cn een half procent. ANP—CBS BEUR8INDICES. Int. conc. Industrie Scheepv Banken Handel em Algemeen :n: b bicden: 1 laten: d ex dividend: 126» 125% 167% 167% 543%» 543%» 133 131.60 608 616» 155.40 155.60 147.10 145 50 187.60 187.70» Sch. luchtv. 57 50» 58.30 Kon. Pakctv. St. Mij. Ned. Niev. Goud. v. Ommeren Rott. LI. Schv. Unie Industrie e Alb HcJJn Am droogd. Berg. Jvrg Eerk Pat Blaauwh. Bijenk. Calvé Centr Suik. Fokker v. Gelder Gist sp. v. d. Heem Helneken Internat K.N. Papier K. Zout Muller Ned. Dok Ned. kab. Netam Nijverdal Rott. Dr Dok Schelde N.B. Schokbet. Scholten F. Stokvis Vergd Blik Vergd Mach. Vredest. wilton Zwanenb. Robeco A'd. Bank N.H Mij. R'd Bank Tw. Bank Am. Enka Am mot- Am Tel Anaconda Beth St Cit. Serv. Amerik. aand. Curt Wr. Du Pont Gen Klectr. Gen Mot. Int. Nick. Kennecott Nat Can. Rep Steel Shell Oil Stud Pack Tide Water U.S Steel PI Alkmaar A'd.'.rr, tt A'dam '56 I A'dam '58 II A'dam '56 Breda '54 Dordr. '56 Eindh. '54 Ensch. '54 D Haag '52 D. Haag '52 R'dam '52 I H'dam "52 II R'dam '57 Utrecht '52 Z-Hol! '57 Z.-Boll. "59 III DINSDAG 28 JANUARI. [actueel of grammofoonmuziek. 13.25 HILVERSUM I 402 m. 746 ke/s. Beursberichten. 13.30 Licht ensemble 12.00 Angelus. 12.04 Lichte muziek, j met zangsoliste. 14.00 Voor de vrouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- 14.40 Schoolradio. 15.00 Zwols madri- bouw. 12.33 Voor de landbouwers. 12.45 gal koor. geest elijke liederen. 15.." Platennieuws. 12.55 Actualiteiten katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar lichte grammo foonmuziek met commentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Rieleksen, licht programma (herhaling van zater dag jl.). 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang. Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Vlieg velden op de Nederlandse Antillen, door ir. G. C. van Wageningen. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18-20 Uitzending van de Boeren Partij: Tot U spreekt de heer E. J. Harmsen, secretaris van de Boeren Partij. 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zang solist. 18.50 Van klanten en wanten we ten: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Dans- orkest. 19.50 Grammofoonmuziek. 20.00 Utrechts Stedelijk Orkest: Klassieke muziek, 21.05 Klein Radiokoor: gewijde muziek. 21.25 Nederlands klarinet en semble en zangsoliste: moderne mu ziek. 21.50 Kerkorgelconcert: klassieke muziek Igr.). 22.00 De zingende kerk. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders en... anders. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m. 1007 kc/s. 12.00 Licht instrumentaal kwintet met zangsoliste. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 1300 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel tualiteiten 16.00 Lichte grammofoon muziek. 16 30 Voor de York calling. 17.35 Lit even naar die losse tegels van het kleine zwem bassin zou kijken, weet je wel Ik had eigenlijk gedacht, dat je dat vanmorgen had zullen doen. Tussen twee haakjes, waar heb je toch de hele morgen gezeten, Don Zijn zoon knipperde even met de ogen, terwijl een lichte blos zijn ge bruinde wangen kleurde. „Huh O. ik ben even tjes weggeweest, dad!" antwoorde hij vaag. Feuilleton door Arnold Bennett Sommige organen vroegen koel, Priam Farll gedaan had voor Engeland en speciaal voor 't hogere leven in Enge land. Hij was geen zedenschilder ge weest, zoals Hogarth of Sir Noel Paton, noch een aanbidder van de klassieke schoonheid, zoals de énige Leighton. Hij had Engeland openlijk geminacht. Hij had nooit in Engeland gewoond. Hij had de Koninklijke Academie vermeden, elk ander land geëerd, behalve 't zijne. En was hij ten slotte zulk een groot schilder geweest? Was hij iets meer dan een handige kladschilder, wiens door een kleine kliek van bewonderaars was opgehemeld en aan 't publiek opge drongen? 't Nationale Walhalla was nt eenmaal 't Nationale Walhalla. Enzo voort. De stuivers-avondbladen waren pro- Farll, een zelfs zeer hevig. Zij maakten 't publiek duidelijk dat. als Priam Farll niet in Westminster Abbey begraven werd, zij het Engelse stof van hun schoe nen zoudc-n schudden en Engeland voor eeuwig verlaten, om zich te begeven naar een land, waar kunst gewaardeerd werd. Londen was in beroering gebracht door het vraagstuk van FarlTs begrafe nis, over enkele uren zou 't, uitgemaakt zijn. of Engeland beschaamd onder de natiën moest staan, en toch scheen de stad haar dagelijks gangetje te g; D>- volgende morgen werd 't twistge sprek beslist door een van die cigenaar- ontdekkingen, waarin de Daily Re- rd sterk was. De Daily Record maakte)daan ■aarih hij verzocht zijn knecht, Henry Leek, levenslang een pond per week uit te keren, en waarin hij verder zijn for tuin naliet aan de natie, tot het bou wen en onderhouden van een Museum van Grote Meesters, Priam Farll's eigen verzameling van grote meesters, die hij langzamerhand had aangelegd op de wij ze, waarop alleen de beste kenners dat kunnen, zou de grondslag van het mu seum vormen. Hij bevatte, zei de Record, verscheide ne Rembrandts, een Velasquez, zes Ver meers, een Nlorgione, een Turner, een Charles, twee Mcmlings, een Holbein. De schilderijen waren in Parijs sinds ele jaren. De hoofdgedachte van 't Mu seum zou zijn. dat er niets in komen dat niet tot 't allerbeste behoorde. De erflater had twee voorwaarden ge steld. Een er van was, dat zijn naam nergens in 't gebouw zou vermeld wor den en de andere, dat geen van zijn eigen schilderijen, er in zou geplaatst worden. Was dat niet groot? Was dat niet verre verheven hoven de gewone weldoener van zijn land? De Record kon met ze kerheid zeggen, dat Priam Farlls bezit tingen ongeveer honderdveertig duizend pond bedroegen, behalve de waarde van zijn schilderijen Was er nu nog iemand, die beweren wilde, dat hij niet in 't Na tionale Walhalla begraven moest wor den, zulk eon r->>'d en bescheiden weldoe ner? De oppositie -g Priam Farll werd meet en meer zijn vesting van 't Grand goed, dat hij een testament gemaakt had. Dat was zeventien jaar geleden ge beurd in Venetië, toen hij zijn ergernis over een paar Engelse critici weggedron ken had met een paar flessen champag ne. „Nee", zei de lakei streng. „Hier woont de deken". ..O. neem me niet kwalijk", zei Priam Farll, „ik dacht, dat hier meneer Par ker woonde". En hij ging heen. Tussen het schellen en het verschijnen van de lakei was het hem duidelijk ge worden, waartoe hij wél en waartoe hij niet in staat was. En Engeland uit zijn dwaling te verlossen behoorde tot de dingen, die voor hem onmogelijk wa ren. Hij kon de deken niet onder de ogen komen. Hij kon niemand zien. In die dingen was hij een lafaard, gewoon weg een lafaard. Het hielp niets, er over te praten! Hij kon het nu eenmaal niet doen. „Ik dacht, dat hier meneer Parker woonde!" Grote hemel! Hoe diep kan een groot kunstenaar zinken! Die avond kreeg hij een koele brief van Duncan Farll, met een toegangs kaart voor het schip van de kerk. Duncan Farll was er niet zeker van, of de heer Henry Leek het gepast zou vinden de begrafenis van zijn meester bij te wonen: maar hij sloot hierbij een kaart in. Ten slotte schreef hij, dat verscheidene vertegenwoordigers van dagbladen liet adres van de heer Leek gevraagd hadden, maar dat hij het niet nodig had gevonden hun nieuwsgierig heid tc voldoen Priam verheugde zich daarover. Daar lag de kaart, groot, glanzig. werkelijk. IN 'T WALHALLA. In het grote schip waren betrekkelijk weinig mensen dat wil zeggen, een bijna honderd, die ruimte genoeg had den om zich op hun gemak heen en weer ie bewegen onder toezicht van de kerksuppoosten. Priam Farll was binnengekomen door de kruisgang, zoals bevoorrechten, aan de verkeerde kant van het ondoorzichtige scherm, dat het schip scheidde van liet koor en het dwarsschip en de niet-bevoorrechten stellen nooit belang in elkaar, zij stel len alleen belang in de bevoorrechten. Het orgel deed een lied van Pureell weerschallen tot in de verste uithoeken van de Abbey. Rondom een met touwen afgezette ruimte hielden enige geeste lijken de wacht over de grond, die het graf zou worden De middagzon schoot in trillende stralen door de rode en blauwe kerkramen Toen begonnen de suppoosten een doorgang te maken door de toeschouwers en de aandoening werd heviger. Het orgel zweeg een ogenblik en toen het zijn gezang weer hervatte, weerklonk het lied. dat de uitdrukking is van de diepste mensensmart, de do denmars van Chopinde hele kathedraal •as als het ware in diepe rouw ge dompeld. En toen die smeekbede ver storven was in de trillende lucht, ver hieven zich in de verte de reine stem men van kleme jongens, die nog aan doenlijker klonken dan de stem der smarte. Zover was de plechtigheid gevorderd, toen Priam Farll Lady Sophia Entwistle ontwaardde, een grote, gesluierde ge daante in zware rouw. Ze stond tussen de betrekkelijk onbevoorrechten bij deze begrafenis. Zonder twijfel zou zij, met haar invloed, een zitplaats hebben kun nen krijgen, maar zij had de bescheiden plaats in het schip verkozen. Zy was voor de begrafenis uit Parijs overgeko men. Ze weende over haar verloofde. Ze stond daar, feitelijk niet meer dan tien nieter van hem af. Ze had hem nog niet gezien, maar ze kon hem elk ogenblik in het oog krijgen en derde langzaam de piek," waar hij sid derde. Hij vluchtte en voelde slechts woede in zijn hart tegen haar. Zij had hem niet ten huwelijk gevraagd, maar hij had haar een aanzoek gedaan. Zij had hem niet geweigerd; hij had haar de bons gegeven. Hij was geen vergissing van haar. zij was een van zijn vergis singen. Niet zij was grillig, ondoor dacht. haastig geweest, maar hij. Toch lament bekend van Priam Farll,1 Babyion Hotel. Hij herinnerde zich zeer'mand op hem Hij stond onder de niet op zijn kaart was aangegeven. In zijn haatte hij haar Hij dacht werkelijk, dat zenuwachtige toestand verbeeldde hij,zij tegenover hem misdaan had. en hij zich. dat iedereen hem argwanend aan- vond, dat zij vernietigd moest worden, keek. maar in werkelijkheid lette ne-1 mofoonmuziek. 8.30 Piano met ritmische begeleiding (gr.). 8.45 Internationale volksliederen 'en -dansen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10 10 Moderne or kestmuziek (gr.i. 1030 Morgendienst. 11.00 Moderne orkestmuziek. 11.15 De jeugd op eigen wieken, luisterspel. 11.45 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM H 298 m. 1007 ke/s. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgvm- chte grammofoon- T 20 socialistisch strijdlied 7??. Prinses Irene, die momenteel in Spanje verblijft, heeft tegenover een Neder landse verslaggever de geruchten ovei een eventuele verloving volkomen on gegrond genoemd. Hoewel leden van de koninklijke fa milie. zoals de prinses verklaarde, op privéreizen over het algemeen geen contact hebben met de pers, leek de prinses in dit geval een vraaggesprek nuttig, omdat er zoveel misverstanden over Spanje bestaan. Zij wilde graag iets vertellen over haar persoonlijke indruk ken van dit land. „Zoals men vaak in het buitenland, als men het over Nederland heeft, onmiddel lijk aan tulpen en molens denkt, zo denkt men bij Spanje eigenlijk alleen maar aan flamenco en het stierenge vecht. Ik heb tijdens dit laatste be zoek het Spanje van vandaag vrij gron dig bekeken en ik ben er diep van onder de indruk hoe hard men hier werkt. De mensen vragen me wel eens, waarom ik mij zo speciaal voor Spanje interesseer. Men vraagt dat, geloof ik. eigenlijk al leen omdat men een verkeerde indruk heeft van de positie van het koninklijk huis. Je kunt natuurlijk, als je in een vreemd land bent, wel in de zon gaan liggen, of gaan 3kiën, maar het is zo Toed in zo'n land de achtergronden te >estudere.n. Eigenlijk ben ik voor het eerst zo gaan denken tijdens mijn be zoek aan Mexico. Men kent een land als men zijn activi teiten op allerlei gebied kent, en niet wat Spanje betreft dan alleen maar door de stierengevechten. Op sociaal gebied wordt hier erg veel gedaan, de arbeidsintensiviteit in Gijon is bijvoorbeeld groot. Op staatskosten worden daar allerlei ambachten onder wezen. Totaal zijn er vijf universiteiten orkest en zangsoliste: Amusementsmu ziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Pa ris vous parle: de gesproken brief uit Parijs. 19.10 Koperkwintet: klassieke en moderne muziek. 19.40 Beiaardcon cert 19.45 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Kleurrijke kianken. muziek revue. 21.00 Radar, radioperiodiek. 21.45 Licht in strumentaal trio. 22 00 Mezzo-sopraan, bas en piano: klasieke liederen. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek, muzikale lezing. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 14.00-14.25 Schooltelevisie. AVRO: Combo, een programma voor jonge men sen die van muziek en dansen houden. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Uit de school geklapt, een educatief pro gramma. 20.55 In AVRO's Teievizier. 21.10 Naked City, detectivefilm. NTS: 22.00 Filmdocumentaire. 22.4522.50 Journaal VLAAMS-BELGISCHE. TELEVISIEPROGRAMMA'S. 14.0515.15 Schooltelevisie. 19.00 Gast- programma: De katholieke gedachte en actie. 19.30 Tekenfilms voor jong oud- De Flintstones. 19.55 Sport. 20 Nieuws. 20.20 De kat op de koord, t feuilleton. 20.50 Kosmische stralen, po- pulair-wetenschappelijke film. 21.35 De geschiedenis van een kampioen, afleve ring van een reeks sterke verhalen uit de werkelijkheid. 22.00 Eurovisie: Jazz concert. 22.30 Nieuws. WOENSDAG 29 JANUARI. HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nieuws, en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klas sieke grammofoonmuziek. 7.45 Radio- krant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram- t Advertentie 4beroemde middelen doen wonderen! Vier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteunen eikaars wer king en doen wonderen. Chefarine „4" werkt daardoor niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. €kefarine.4 Uitgeslapen: grammofoonmuziek. (Om ca. 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Uitgeslapen (vervolg). 8 55 Kookpraat- 9.00 Ochtendgymnastiek voor de iw. 9.10 Klassieke grammofoonmu ziek. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 R.V.U.: Hans Christxaan Andersen, door Albert Vo gel. Even puzzelen Horizontaal: 1. deftige stand; 5. verta ler; 9. dierentuin in Amsterdam; 11. innig; 12. zangnoot; 13 naar beneden; 15. rivier in Italië; 16. geldstuk; 18. plezier; 20. niet genoemde; 21. onder richt; 23. in loco; 24. muziekinstrument; 25. pers.-voornaamwoord: 26. familielid; 27. klein kind; 29. bars; 31. adem; 33. bybeldeel; 34. schildersbenodigdheid; 37. vader; 38. zeevis; 40. regenstot. 42. dokter; 43. lariks. Verticaal: 1. soort; 2. doffe slag: 3. eerste termijn, 4. haarstrik; 5. vlucht heuvel; 6 Onderzeedienst: 7. eetgerei; 8. schamele woning; 10. selenium; 11 overdreven: 14. balk onder deur: 17. tussen (Lat.); 19. kerkelijk gebruik: 21. koninklijk paleis: 22 stad in België; 25. stuwend werktuig; 28. insekt; 29 reke ning; 30. gerecht: 31. koraaleil.; 32. kreupel: 35. meisjesnaam; 36. lengte maat; 39. bijbeldeel; 41. zangnoot. De oplossing van de vorige puzzel luidt; Ga7/s®2a~@DBBra DUEL BHïl SÜ2H HlïlMtë BldMEIlïlB DB a»..nasaals raaraokaraa^aa Waar zijn onze schepen? .Bij SevUIa de uitvoering gezien van een kolonisatieplan voor boeren. Iedere boer, die vroeger een groot, maar droeg A stuk land bezat, krijgt nu een kleiner stuk terug, maar dan bevloeid, waarvan de opbrengst overeenkomstig is aan die e van het oude stuk land. s Eerst had men verspreid in het gebied 8 huisjes neergezet, maar nu vormt men c dorpen met eigen doktoren, scholen, parkjes enz. i Binnen veertig jaar moeten de land-c bouwers 60 procent van het hun gege- vene terugbetalen Het land wordt ge- D irrigeerd en komt daarna beschikbaar E doordat het wordt onteigend van groot grondbezitters die het slecht beheren. Het is beslist niet langer zo, dat het regime de grootgrondbezitters be schermt. zoals wel eens wordt beweerd, maar zij die hun land efficiënt beheren, behouden het. Deze grootgrondbezitters geven daarmee een voorbeeld Verder wilde ik nog even wijzen op het vnssinzen economische ontwikkelingsplan, dat hier pas is begonnen. Spanje bevindt zich in een fase van grote vooruitgang en ont- «answeert wikkeling en ik wil graag dat u ditz-"*erikzee aan uw lezers overbrengt". Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER i januari uur r 2.01 2.30 3.10 3.25 3.49 -f- nap uur meter 14 26 2.28 15.00 2.43 15.41 2.51 15.51 1.67 16.11 1.93 21.27 21.59 21.16 21.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9