T#T< ZELANDICA Cor Jansen: dit is mijn mooiste zet ooit gedaan E.E.G.-landbouwbeleid doet zich ook in Nederland voelen SUBSIDIES VERDWIJNENBOER MOET INKOMEN UIT MARKT HALEN, PRIJZEN STIJGEN Wie is agressor in correspondentie 5 H 1 feï I ft 5 ZEEUWSE WANDELSPORTBOND VERHOOGT CONTRIBUTIE Wielerkalender Noord-Brabant PZEM-VOLLEYBALTEAM VERLOOR VAN R.H.B.S.-TEAM EN COAK III Voetbal in Engeland DINSDAG 28 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 tXTat heb ik aan de E.E.G.Dit vraagt de Nederlandse boer zich weer met vele landgenoten af na de besluiten, die twee dagen voor Kerstmis te Brussel zijn genomen over het toekomstige landbouwbe leid in de E.E.G. Het antwoord op deze vraag kan in drieën uitvallen: het omgekeerde. De Nederlandse zui- velprodukten worden door het invoer- land niet met een heffing belast. Daarentegen legt Nederland bij uit voer een exportheffing op. die dus in onze schatkist terechtkomt. Voorts mag Nederland volgens het E.E.G.- reglement van 1 juli a.s. af de helft van de bij export naar derde landen te verlenen subsidies voor rekening van het gemeenschappelijke land bouwfonds brengen. Nederland heeft deze concessie verkregen in verband met het hier bestaande systeem van rechtstreekse toeslagen uit de schat kist voor de producent. Wij mogen zelfs bij de vaststelling van het totaal van subsidies bij de export naar der de landen rekening houden met de toeslag, die uit de schatkist aan de boer worden gegeven. Het bedrag van de in werkelijkheid verleende exportsubsidies zal dus hiermede worden verhoogd. 1 de consument zal meer voor de zuivelprodukten moeten betalen, omdat de prijzen via de afbraak van de producentensubsidies meer aangepast zullen worden aan de werkelijke kosten van de melk (boter en kaas). Als het komt tot een uniforme graanprijs in de E.E.G., dan zullen ook het brood en de veredelde agrarische produkten als eieren, gevogelte en varkensvlees duurder worden; 2 de boeren en ook de zuivelfabrie ken zullen door de in de E.E.G. overeengekomen geleidelijke af braak van de producentensubsi dies meer dan vroeger op de markt moeten letten. De boeren zullen meer van hun inkomen straks uit de markt dienen te „halen"; 3 de overheid profiteert van de E.E.G.-regeling doordat de sub sidies uit de schatkist aan de boe ren geleidelijk verdwijnen en zij de subsidies bij de export van zuivelprodukten naar derde lan den voor een deel kan declareren bij het Europese landbouwfonds. In de nabije toekomst zal de Ne derlandse schatkist op de kosten van het zuivelbeleid 100 miljoen gulden besparen. De afspraken, die in december te Brussel zijn gemaakt, zijn in hoofd zaak principebeslissingen geweest, die echter van verstrekkende beteke nis zijn. Tot die afsnraken behoort het besluit, dat in beginsel op 1 april 1964 een E.E.G.-landbouwreglement van kracht zal worden. Dit betekent de afschaffing van de handelsbelem meringen, zoals kwantitatieve restric ties en douanerechten. In plaats daar van komt een systeem van invoerhef fingen als overgang naar een ge meenschappelijke markt voor de melk in de zes landen. Het belang, dat Nederland heeft bij de invoering van dit landbouwreglement, springt in het oog als men let op de zuivel- situatie in de zes E.E.G.-landen. Ne derland heeft een exportoverschot, maar bij de andere lid-staten neemt de eigen produktie snel toe, zodat zij dus veel minder nodig hebben. Elk der zes landen heeft een eigen, nationale, richtprijs voor de melk, waaronder is te verstaan een na te streven gemiddelde producentenprijs voor de melk af-boerderij. Gedurende het eerste jaar van toepassing van de gemeenschappelijke regeling van de melkmarkt, wordt aan de lid-staten nog een zekere vrijheid gelaten bij het vaststellen van hun richtprijzen. De nationale richtprijzen voor melk lopen niet ver uiteen. De minimum- richtprijs treft men in Frankrijk aan, terwijl de hoogste, de maximumricht prijs, in Duitsland bestaat. Opnieuw verlies voor Langeweg Bijsmaak Heffingen le RESERVE PRIJSVRAAG 2 FEBRUARI 19G4 Een onaangename bijsmaak is ech ter. dat de concurrentiepositie van onze boter slechter wordt. Het hogere prijsniveau van onze zuivelprodukten leidt er toe. dat wij op een andere wijze zullen moeten concurreren met de E.E.G.-landen. Verder is ook op de binnenlandse markt de concurren tiepositie van de boter achteruitge gaan ten opzichte van de margarine. Nederland heeft toestemming gekre gen om voorlopig de bijdrage aan de Italiaanse producenten van olijfolie rechtstreeks uit de schatkist te beta len, dus niet via een verhoging van de margarineprijs, die voor de Ne derlandse consument op circa drie cent per pakje zou neerkomen. Drs. P. A. J. Wijnmaalen, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, tevens bestuurslid, van het Economisch en Sociaal Comité van de E.E.G., die de onderhandelingen te Brussel van nabij heeft gevolgd, gaf in een interview als zijn mening te kennen, dat de Nederlandse boeren niet zo blij behoeven te zijn over de ze „overwinning" van minister An- driessen. Van een overwinning kan trouwens niet worden gesproken, want er is hier slechts sprake van een uit stel. Minister Andriessen is ook niet ontkomen aan kritiek in de buiten landse pers. Zo spotte het Franse blad Le Monde, dat „een Nederlands mi nister de indruk wekte bereid te zijn de E.E.G. te laten uitglijden op een pakje margarine". Of de geleidelijk hogere boterprijs zal leiden tot een geringere consump tie in het binnenland, moet nog wor den afgewacht. Ook in 1963 steeg de prijs, maar desondanks is er dat jaar meer boter dan ooit in Nederland ge geten. dit uitstel in een grote onzekerheid komen te verkeren Voor onze ver edelingsindustrie is het van het aller grootste belang te weten hoe het toe komstige prijsniveau voor de voeder- granen er uit zal zien. Drs Wijn- maaien zei te verwachten, dat als de Europese ministerraad er niet slaagt spoedig te komen tot een uni forme graanprijs de ontwikkelijk var de E.E.G.-landbouwpolitiek onduide lijk blijft en de boer opnieuw niet weet waaraan hij toe is inzake het Europese prijspeil. Zoals bekend hebben de Duitse boe ren, en daarom uit politieke overwe gingen ook de Duitse regering gro te bezwaren tegen het plan-Mansholt, omdat invoering daarvan zal neerko men op een lager inkomen voor de Duitse boer. Wel voorziet het plan- Mansholt in een compensatie van ge leden inkomensverliezen aan de Duit se boeren in de vorm van toeslagen uit het gemeenschappelijke landbouw fonds. Drs. Wijnmaalen is van me ning, dat er toch al een aanpassing komt.' Een volledige doorberekening van de loon- en prijsstijgingen in de Nederlandse landbouwprijzen brengt ons al dicht bij het plan-Mansholt, zo luidt zijn oordeel. Ook de Duitsers be togen: „nog een aantal jaren inflatie in Nederland en andere landen, en de aanpassing van de graanprijs is be reikt". Het plan-Mansholt betekent volgens drs. Wijnmaalen een belangrijke ver duidelijking van de Europese land bouwpolitiek aangezien het moet lei den tot een vrije markt van granen en veredelingsprodukten. Bovendien vormt de vaststelling van een ge meenschappelijke graanprijs in de voorstellen van dr. Mansholt, aldus drs. Wijnmaalen, de motor voor de verdere uitbouw van de Europese structuurpolitiek, zoals die tot uit drukking komt in de gemeenschaps plannen, die ten doel hebben het wel vaartsniveau van de boer te verho gen. met name in die streken, die het moeilijk hebben. Rundvlees en rijst Ook voor de sectoren rundvlees en rijst is het gemeenschappelijke beleid geregeld. Beide regelingen brengen echter voorlopig weinig veranderin gen voor Nederland. Voor het rund- Kick Langeweg heeft in de twaalfde ronde von het zonetoernooi van Kecske met verloren van de Roemeense jeugd wereldkampioen Gheorghiu. De Neder lander deelt nu met de Zwitser Bhend de dertiende plaats. De uitslagen waren: 11e ronde: Hecht (W. Did.)Pachman (Tsj. Slow.) 1—0; Trlngov (Buig.)— Altard (Malta) 1—0. 12e ronde: Szabo (Hong.)Pietach (O. Did.) l0; Pachman (Tsj. SI.) Attard (Malta) 1—0; Gheorghiu (Roe menië)—Langeweg (Ned 1—0: Mata- novic (Z. SI.)—Hecht (O. Did.) l—O: Bhend Zwits.Bednarsky (Polen) "4: Bitek (Hong.j— Hort (Tsj. SI.) afg.; Tringov (Buig.)—Prameshuber (Ooetenr.) afg.); Clarke G.B.)— Da- mianovlc (Z.-Sl.) afg.; De stand is: 1. Tringov 71-1 pnt en 1 afg. partij. 2 t.m. 5. Matanovic, Pach man, Pietsch en Szabo allen 7 pnt. 6 t.m. 8 Damianovic, Biiek en Hort al len 6'/s pnt. en 1 afgebr. partij. 9-10 Bed narsky en Gheorghiu beiden 6',pnt. 12. Clarke 5% pnt. en 1 afgebr. partij 13-14 Bhend en Langeweg beiden 4% pnt. 15. Prameshuber 4 pnt. en 1 afgebr. party. 16. Attard pnt. vlees zullen in de loop van de over gangsperiode de bestaande invoer rechten in het handelsverkeer gelei delijk tot nul worden gereduceerd en ten opzichte van derde landen zal ge leidelijk het gen.eenschappelijke bui tentarief worden overgenomen. D« marktprijs voor vlees zal meer sta biel kunnen blijven. Wat de rijst betreft zal er geleide lijk een aanpassing moeten worden gezocht bij het door de E.E.G. Franse en Italiaanse rijst te voeren prijsgarantiebeleid. De Nederlandse consument zal in de toekomst meer voor de rijst moeten betalen, omdat de Franse en Italiaanse rijst duurder zal zijn dan de rijst op de wereld markt, die kunstmatig duur wordt gehouden door het hoge buitentarief. Van belang is ook, dat de Europese ministerraad in december de v waarden heeft vastgesteld voor het verlenen van bijstand uit het hierbo ven al meermalen ter sprake gekomen landbouwfonds. Ook de nationale bijdragen aan dit fonds, dat ofifcieel heet: Europese Oriëntatie- en Garan tiefonds, zijn geregeld. De budgettai re controle door het Europese Parle ment op dit fonds, waarvoor vooral door Nederlandse zijde is geijverd, zal binnenkort worden geregeld. In beginsel konden alle lidstaten zich hiermede verenigen Hoofdbeginsel Graanprijs Hoofdbeginsel van de E.E.G. Is, dat de boer zijn richtprijs zoveel mo gelijk uit de markt haalt, dus zonder subsidies. Eerst wil de E.E.G. die nationale marktprijzen gaan aanpas sen, welke liggen beneden de mini male richtprijs. In Nederland is dit het geval. Stel de richtprijs voor melk in Nederland op 30 cent en de hoe veelheid melk nodig voor de pro duktie van een kilo boter op 20 liter, dan moet in Nederland een kilo boter circa 6 gulden kosten. In werkelijk heid hoeft voor een kilo boter op de markt, dank zij de subsidies, slechts circa 4 gulden betaald te worden. Nu redeneert de E.E.G.: je marktprijs is niet in overeenstemming met je richt prijs. Het verschil tussen 4 en 6 gul den moet dus worden aangepast, b.v. elk jaar met een zesde, dat is ge middeld ruim 30 cent per jaar. Deze aanpassing van de marktprijs ge schiedt via een geleidelijke vermin dering van de producentensubsidie. Deze subsidie wordt omgezet in een hogere marktprijs. Het is wel een grote teleurstelling, dat de ministers te Brussel er niet in zijn geslaagd om, overeenkomstig het voorstel van de Europese Com missie, .een uniforme graanprijs in eens door te voeren. Dr. S. L. Mans- holt had dit plan ontworpen, waarbij de uniforme graanprijs het midden houdt tussen de hoogste en de laagste prijzen voor graan in de gemeen schap. Het Duitse peil zou als gevolg daarvan omlaag moeten, terwijl het Nederlandse omhoog zou worden ge bracht De ministers zijn echter over eengekomen. dat deze prijstoenade- ring op basis van het voorstel-Mans- holt vóór 15 april a.s. zal worden ge regeld. De Nederlandse boeren zijn door ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK (Red.: Drs. M. C. Verburg) De Zeeuwse kampioen, Cor Jansen in Kruiningen vroeger in Waterland- kerkje en in Middelburg oefent zich behalve in het wedstrijdschaak ook in spondentiepartyen. Een ideale eom- ie omdat het laatste ruimte biedt experimenten en uitputtender is in mdere zin dan het eerste. In de vol- I. e4, c5; 2. Pf3, dC; 3. d4. cd4; 4. Pd4, Pf6; 5. PcS, a6; 6. Lg5, eG; 7. f4, Db(! (in de partij van Vijn speelde zwart hier h6); 8. Dd3, Db2; 9. Tbl, Da3; 10. e5 (het nieuwste is hier Lf6: Hierna is een spoedig f5 van wit kansrijk) 10. deö; II. fe5:. Pd7; 12. Pc4 (wit tekent hierbij aan dat deze zet als twijfelachtig te boek staat. Zij berust op het bezwaar van 12 Pe5: 13. Pb5 met matdreiging op d8 en c8. Andere zetten zijn evenmin bevredigend. Vandaar 10. Lf6:) 12. h6: 13. Tb3, Da2: (Dit is teveel. Da4 zou de dame in het spel gehouden heb ben) 14. De3.' Pc6; 15. Pc6: hg5; 16. Pa7! Da4 (die dame had er al kunnen staan; op 13 Ta7: 14. DcS: f, Ke7; 15. Td3 met winnende aanval. Met de tekst zet tracht zwart op ingenieuse wijze de 1 1 'i: f' 3.S .1 .5 m - (Tot nu toe bood zwart een zeer mobiele weerstand, maar deze zet is fout. 24. f5! stelt wit voor problemen, omdat 25. Lf5: faalt op 25. Dd4 t 26. Ld3? Tc2: t. zodat wit tevreden moet zijn met 25. Dg5. Dd7! en d6 moet vallen. Veel voordeel -blijft hem dan njet over) 25. Kol! (Een probleemzet. De mooiste zet die ik ooit heb gedaan zegt Jansen. Er dreigt nu Lg6) 25. f5; 26. Lf5:. Dd6; 27. LgG t Kd7; 28. Dg7 t. De7; 29. Tdl Zwart geeft op. Vergeleken met de bestaande in- voerpraktijk brengt de instelling van het heffingensysteem niet direct een grote verandering in het onderlinge handelsverkeer tot stand. Eerst als er een uniforme richtprijs is, zal de weg naar een werkelijk vrij handels verkeer geopend zijn. De heffingen hebben ten doel de prijsverschillen tussen de verschillende lid-staten on geveer te doen verdwijnen. De hef fingen worden minder naarmate de marktprijzen aan elkaar gelijk wor den. De Nederlandse schatkist profiteert van het systeem. Normaal is in het E.E.G.-stelsel, dat de heffingen ten goede komen aan het land, dat in voert Voor Nederland geldt echter li li jij moge» gerust beiceren dat, voor wat de 1 de zoutproduktie betreftBiervliet een cen trum von Europese betekenis was, dat zowel Vlaanderen als verder afgelegen streken in zeer belangrijke mate in hun zoutbehoefte voorzag", Aldus J. A. Mertens aan het slot van zijn studie over „Biervliet, een laatmiddeleeuws centrum van zoutwinning (eerste helft 15e eeuw)" in de Handelingen der Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheidkunde te Gent 1963. Het zout neemt in de economische geschiedenis een belangrijke plaats in. Deze studie bewijst het eens te meer. Voor Biervliet was de schrijver een beperking, hoofdzakelijk tot de eerste helft van de 15de eeuw, door de bronnen opgelegd. „WIJ moeten er op wijzen dat wij hier alleen inlichtingen hebben over een nabloei en dat bij de aanvang van de 15de eeuw de zoutproduktie te Biervliet haar einde nabij is." De zoutwinning was voor het stadje in de behandelde periode be langrijker dan de stapel van vreemde biersoorten en van de kaak haring. Voor het verduurzamen van allerlei produkten, men denke aan de kaakharing, was zout onmisbaar. In de zeepzlederij en leer- nijverheid werd van zout gebruik gemaakt. Hoewel we reeds meer dere malen op de wijze van zoutwinning hebben gewezen, volgt hier een kort overzicht. Grote gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen bevatten vroeger zouthoudend veen. Het veen, darinc of zelle geheten werd met dc spa opgedolven. De darinc werd tot as ver brand en vervolgens ging men over tot het spoelen van deze as met zeewater. In grote pannen werd dit mengsel aan de kook ge bracht door turfvuren. Het zout kwam in de pannen eerst als vlies aan de oppervlakte en viel daarna als kristallen op de bodem. „Reeds in de 13de eeuw werd deze vorm van zoutwinning voor handelsdoel einden aangewend". Het veenzout werd om zijn kwaliteit verkozen boven het Franse baaizout. Zelzout werd voor de meest waardevolle produkten, als bijvoorbeeld boter, gebruik. Biervliet tracht in 1439'40 liet monopolie van de zoutwinning te verkrijgen ten nadele o.a. van Axel, Oostburg en Sluis. In de tweede helft van de 15de eeuw gaat men over tot raffinering op grote schaal van grof zout, dat uit Frankrijk en Spanje werd ingevoerd. Waarschijnlijk werd het proces van overschakeling verhaast door de grote overstromingen in de jaren zeventig. Het produkt uit Frankrijk en Spanje het ge raffineerde produkt dan werd door de tijdgenoten „zout van zoute" genoemd. De produktie van dit zout bleef later één van de voornaamste bronnen van inkomen voor Zeeland. Hoe groot de bete kenis van de zoutindustric te Biervliet was, blijkt als in 14041405 de opbrengst van de belasting op de zoutziederijen dc gezamenlijke opbrengst van de andere belastingen overtreft. De vergelijking met de voornaamste Franse zouthavens: Nantes en Rouen, met een enorm achterland, is instructief. De produktie van Biervliet was in 1422'23 gelijk aan 30 van wat tc Nantes en aan meer dan de helft van wat te Rouen werd ingevoerd. De voornaamste Ingezetenen van Biervliet waren in genoemde periode der zoutzieders. Zij maak ten in hoofdzaak deel uit van het stadsbestuur. Oudkerk won in Antwerpen Jaap Oudkerk heeft zondagmiddag ln het Antwerpse sportpaleis een fraaie zege behaald in de finale van het ach- tervolgingstoernooï voor amateurs. Oud kerk versloeg in de finale de Belgen Maenhout en Jeon Walschaerts. Maenhout werd tweede op 15 meter, wereldkampioen Walschaerts moest ge noegen nemen met de derde plaats. De tijd van Oudkerk over de vier kilo meter was 4 min. 56,6 sec., een record voor de Antwerpse baan. Sjoukje Dijkstra kan men niet alleen op de schaats aan het werk zienn in Innsbruck. De fotograaf verraste haar, terwijl zij in het olympische centrum druk aan het filmen teas. Selectiewedstrijden voor dames op Jaap Edenbaan Drie van de vier Nederlandse records is WUIy de Beer vrydag en zaterdag kwyt geraakt aan haar grote rivalen Carry Geyssen (50 m), Willy t an Wees (1000 m)*en aan Stien Keyser (3000 m). Het waren selectiewedstrijden, die de Nederlandse kampioenschappen, welke aanvankelijk gehouden zouden worden op de banen van de Amsterdamse ijs- club, vervingen. Er is hard en uitermate goed gereden door de 22 geselecteerden. Jammer was het dat de 22-jarige Willy van Wees bij de start van de 500 meter kwam te vallen waardoor de strijd op dit nummer nu een gemakkelijke werd voor de 17-jarige Carry Geyssen. Op de 1500 meter echter nam Willy van Wees revanche op Carry Geyssen, maar de snellere Stien Keyser kon met 0,1 sec; verschil deze afstand op haar naam brengen. Beslist matig reed Tineke Hamstra op beide nummers. Zaterdag werd de 1000 meter een prachtige triomf voor Willy van Wees die door haar tijd het Nederlandse record met niet minder dan 5 seconden omlaag bracht. Maar ook nu bleef Stien Keyser bij en werd tweede gevolgd door de minder sterk rijdende Carry Geyssen. De 3000 meter bracht een prachtige strijd in de eerste manche tussen Stien Keyser en Willy van Wees. De Muiderbergse zwiepte het tempo van Stien Keyser zo op dat ook dit record van Willy de Beer ruim verbeterd werd. Mede door deze zege werd Stien Keyser uit Delft winnares. BOND BEROEPSRENNERS: KOMEND SEIZOEN ACTIEF De Bond van Beroepsrenners en onaf- hankelijken is bezig grote activiteiten te ontplooien met betrekking tot het ko mende wielerseizoen, dat al spoedig voor de deur staat en in Spanje (Ronde van Andalusië) reeds komende zondag daar voor de basis legt. Behalve Miehei Stal ker en Piet Rentmeester zal o.a. ook Bas Maliepaard daarin nitkomen. Naar wat eigen land betreft ziet het er naar uit, dat het aantal profkoersen dit jaar dat in 1963 verre zal overtreffen, nu de bond besloten heeft een 20-tal wegwedstrijden (criteriums ook) te or ganiseren. uiteraard in samenwerking met de desbetreffende comités, met uit zondering van de Acht van Chaam. welks comité zijn eigen organisatie heeft. Tijdens de kalendervergadering, zater dag te Breda, deelde Ton Vissers, vice- voorzitter van de profbond (hij was in gezelschap van Wim van Est) mede. dat alle wegkoersen, die ln Nederland wor den georganiseerd in 1964 door de bond kunnen worden gefinancierd, dat wil voor de desbetreffende comités zeggen: zonder financiële risico's. Het IJ verbeterde record 4x50 meter wisselslag Tijdens de zwemwedstrijden om het Amsterdamse zwemkampioenschappen heeft de vereniging Het IJ zaterdag avond het Nederlands record (25 meter- banen) op de 4x50 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 1.58.8. Voor het IJ zwommen de volgende zwemmers: Chris Leyssenaar (rugslag). Arthur van Oest (schoolslag), Bërt Sitters (vlinderslag) en Harry Ran- zijn (vrije slag). Het oude record stond sinds 28 december 1957 op naam van de L.Z.O. uit Leeuwarden. Vergadering in Terneuzen In Zeeland elf verenigingen aangesloten De vaststelling van dc nieuwe contri buties voor het verenigingsjaar 1964 was zaterdag een belangrijk agen dapunt op de jaarlijkse algemene daagse op 21 t.m. 24 juli in Apeldoorn (waarvoor van Zeeuwse zijde steeds ruime belangstelling bestaat) en de N.W.B.-jeugdvierdaagse. vermeldt het wandelprogramma 1964 ondermeer dc „Scheldetocht" in Kloosterzande (4 april), de Rode-Kruistocht in Axel (27 juni) en de V.V.V.-P.Z.C. toch in Goes (5 september). De bestuursleden J. v. d. Parel, A. P. de Groote en J. J. Ocké die aan de beurt van aftreden waren, - - .werden herkozen. De vacature van de gadering van de „Zeeuwse wandelsport-!heer A. C. Kouwer die zich niet her bond" die ditmaal in het Terneuzense kiesbaar stelde, bleef open. De vergade- „Bellevue" werd gehouden. De voorzit- ,jng jn Terneuzen werd bijgewoond door ter, de heer B. Th. Matzinger, stelde in de landelijke voorzitter van de N.W.B zijn openingswoord dat een verhoging jnr. J J. Alting von Geusau, ui: onder normale omstandigheden strikt ge- utrecht, nomen niet noodzakelijk zou zijn ge weest, als de bond niet op korte termijn voor belangrijke uitgaven zon komen te staan in verband met de aanvraag van koninklijke goedkeuring van dc sta tuten en het laten aanmaken van een eigen bondsvlag en emblemen. Het niet verhogen van de contributies zou in deze situatie dan ook een te zware be lasting voor de kas met zich brengen. Wel toonde het bestuur zich ontvanke lijk voor de bezwaren, die uit de ver gadering naar voren kwamen, en die behelsden dat de verhoging doorbere kend moet worden aan de leden van de aangesloten vereniging en dat dit uiter aard wel eens een terugslag ln het leden tal met zich kan brengen, omdat de meeste wandelverenigingen „drijvi de juniorleden, die de verhoging lijker kunnen opbrengen. De nieuwe contributies, die een verho ging van ongeveer 25 °/o inhouden, wor den nu als volgt: Verenigingscontributie 5,00, senioren 1,25, junioren en ad- spiranten 0,75, individuele leden 2,50 en huisgenoten individuele leden 1,50. Momenteel telt de bond 346 leden met 11 aangesloten verenigingen. De heer Matzinger achtte een ledental van 1000 bereikbaar, wanneer de nodige propa ganda voor de wandelsport wordt ge maakt. Hiertoe wil men ondermeer een eigen orgaan oprichten, waardoor men vooral de niet aangesloten wandelaars hoopt te bereiken. Een aantal voorstellen van het bestuur passeerden soms niet dan na uitgebreide discussie de revue. Ondermeer betrof dit De jaarljjksc vaststelling der wielerka lender voor de provincie Noord-Brabant werd ditmaal in hotel „Cosmopolite" te Breda onder voorzitterschap van pro vinciaal consul der KNWL', de heer F. Baak uit Tilburg gehouden. Om redenen van praktische aard was van kalender- vergaderingen op gewestelijke voet af gezien. Doordat de districtsconcnls allen ter bijeenkomst aanwezig tevo- °P ren overleg met de organisatoren in hun ressort hadden gepleegd, kon de vaat- stelling bijzonder vlot verlopen. Nadat de kalender was ingedeeld, een karwei dat jaarlijks enorm veel hoofd brekens vereist, heeft Frans Baak zich met een aantal opmerkingen tot de aanwezigen gewend. Globaal bezien niet belangrijk, maar organisatorisch van grote waarde. Zo zullen de comité's er goed aan doen vooraf bekend te maken of er al dan niet uit de aantallen in schrijvingen voor hun wedstrijden gese lecteerd zal worden. Gebeurt dat niet, dan zullen de ingekomen inschrijvingen zonder meer moeten worden gehand haafd. Bijzondere aandacht vroeg de provin ciale consul voor de rugnummers, die aan de renners worden uitgereikt. Slecht leesbare, te kleine of van re- een voorstel het aantal prijzen bij" wan- ciame voorziene rugnummers zuilen niet deltochten per afstand tot drie te be perken. Men hoopt hiermee te voorko men dat de wandelverenigingen de voor keur geven aan plaatsen die veel prij zen hebben te verdelen en zien niet meer laten zien in plaatsen waar alleen voor de allerbesten prijzen beschikbaar zijn. Dit voorstel werd aangenomen. Verder besloot men dit jaar een aantal propa- gandatochten te organiseren op 14 maart, waarbij suggesties werden gedaan voor Westdorpe, Oostburg, Axel en IJzendijke. Op tweede paasdag (30 maart) wordt er een propagandatocht in Wemeldinge ge houden. Op 7, 8 en 9 mei wordt in Krui ningen een meerdaagse wandeltocht ge organiseerd, waar afstanden van 30, 40 en 50 km gelopen kunnen worden. Ten slotte zal er een technische worden getolereerd. Bij vernieu wing wordt aanbevolen een gele kleur met zwarte cijfers daarin gedrukt. De jurytentea moeten overdekt zijn en zo geplaatst, dat de wind eventueel de tent niet in kan regenen. Er mag alleen maar jury op plaats nemen. Gewaarschuwd werd om in de zogenaamde binnenboch- ten van een parcours geen publiek toe te laten. De kalender luidt als volgt: 8 maart: Ronde van Achtmaal, adspiranten, maa~' Klei dert (De Koeren) nieuwelingen en ama teurs; 30 maart (2e paasdag): Ronde van Breda (sportief); adspiranten, nieu welingen, amateurs, Den Dungen, n.. a., Werkendam (m, a. én damesi: 5 april: Oud Gastel, n„ a.; 12 april: Rijsbergen, Schijn del en Stiphout, allen adsp., n. en ■orden ingesteld, die bij wandeltochten a- april: 5e omloop van de Baronie de organisatoren kan adviseren over de' '£P?rtief). Gelorop. adsp„ m, a.; 26 te lopen afstanden, de keuze van start- Sprundel. Baarle Nassau,Best, gelegenheid en verder het oog kan hou- Jst®lrodc> a"en at*sP-. gelegenheid en verder het oog kan hou den op de naleving van de leeftijds bepalingen. Naast de N.W.B.-avondvierdaagse, in de week van 15—20 juni, de N.W.B Middelburgse competitie Scholieren en militairen nu grootste kanshebbers Het eerste volleybalteam van de PZEM heeft zijn voorsprong nog kun nen handhaven op de achtervolgers van de hoogste zetel in de Middelburgse be- drijfs- en verenigingseompetitie. Maar de, troon van de elektrieiteitsmensen is toch begonnen te wankelen, nadat ze van de voornaamste concurrenten een nederlaag kregen te incasseren: het derde team van COAK versloeg de PZEM met SI en de rhbs-ploeg be haalde de maximum winst (40). Al leen een groter aantal gespeelde wed strijden verzekert momenteel de PZEM- volleyballers nog van de hoogste troon. De positie van het derde COAK-team is thans de beste: ongeslagen prijken de militairen op de ranglijst met 9 gewon nen wedstrijden. Het rhbs-team verloor kostbare punten, omdat het een gelijk spel moest toestaan aan Medio I. De eerste ploeg van de COAK herstelde zich van de serie nederlagen, die het tijdens de vorige wedstrijden leed en werkte zich nu weer naar de hoogste plaatsen in de middenmoot met 2 over winningen en 1 geljjk spel uit 3 ont moetingen. De uitslagen van de afgelopen wedstrij den luiden: machinistenschoolWils kracht 4—0. Medio 1—rhbs 2—2, COAK 2—PZEM 2 4—0, PZEM 2—Wilskracht 2—2. PZEM 2VSV 04. COAK 3- PZEM 1 3—1, rhbs—COAK 2 3— PZEM 1—rhbs 04, MPSO (politie) Medio 2 04, mach .schoolPZEM 2 00. mach .schoolMedio 2 04, VSV —COAK 1 1—3, Wilskracht—COAK 1 2—2. Wilskracht—VSV 2—2, COAK 1 —PZEM 2 4—0, MPSO—rhbs 0—4, Medio 2—rhbs 04. VSV—Medio 1 1 3. MPSO—PZEM 0—4. VSV—COAK 3 0—4, mach schoolCOAK 3 04. VSV mach .school 13. De stand is momenteel PZEM 1 rhbs COAK 3 Medio 1 COAK 2 COAK 1 Medio 2 Mach .school Wilskracht VSV MPSO PZEM 2 11 8 13 10 1 2 40 (40-11) 0 37 (37- 7) 0 33 (33- 3) 2 31 (31-31) 5 3 23 (23-21) 3 5 23 (23-25) 3 4 22 (22-22) 1 7 20 (20-2S) 3 8 17 (17-39) 2 10 16 (17-39) 0 7 S 8-28) 1 8 3 3-33) en a.; 30 april: koninginnedag) Oranjeronde Breda (w.v. „Breda) amateurs: 3 mei: Hoeven, Goirle, Vlijmen, St.-Oedenrode allen adsp., n„ a. en Putte (alleen nieuwe lingen), 7 mei (Hemelvaartsdag): Ge- mert adsp., n.. a.: 9 mei: Ronde van de Gouden Leeuw te Oosterhout (DJR.) adsp., n.. a.; 10 mei: Ronde van De Vlieren Breda (sportief) adsp., n„ a Standdaardbuiten. Den Hout, Geffen en Waspik, idem. (Waspik eventueel nagr 31 men: 18 mei; 2e pinksterdag) Oir- schot (profs). Den Bosch en Hank adsp., n„ a. en Stampersgat - n. en a.; 24 mei: Soerendonk (bij Bude! i en Oss. adsp.. Vele verrassingen moesten worden geno- na; 31 mei: Veghel. Rooie Pannen teerd in de vierde ronde van de strijdi 'Tilburg) en Woensdrecht. adsD., n.. a.; r v=c.b>,b<*„, saa de laatste zestien verenigingen zullenprofs en nieuwelingen: 14 juni: Val- oortbekeren". Niet minder dan acht1 kenswaard, Oeffeit, Hoogerheide ia.), dc zesfien wedstrijden eindigde» I ÏT: 21 een gelukspel en deze ontmoetingen zul-1 juni: Helmond. Zegge. Drunêr.: adsp r. len worden overgespeeld. Vrijwel alle wedstrijden werden in een uitverkocht huis gespeeld, ondanks de ongunstige weersomstandigheden. Slechts drie eerste divisieverenigingen hebben zich al voor de achtste finale geplaatst: Manchester United (bekerhou der), Blackburn Rovers en Burnley. In de eerste divisie werd 1 wedstrijd gespeeld. Lijstaanvoerder Tottenham Hotspur breidde de voorsprong tot vier punten uit door een regelmatige 31 overwinning op Aston Villa. De wedstrijden gespeeld in de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie luiden: Leeds United-Everton 1-1; Bamsley- Bury 2-1; Ley ton Orient-West Ham Uni ted 1-1; Bolton Wanderers-Preston Norther.d 2-2; Livcrpool-Port Vale 0-0 Bedford-Carlisle United 013; Manchester United-Bristol Rovers 4-1; Oxford Uni ted-Brentford 2-2; Chelsea-Huddersfield Town 1-2; West Bromwich Albion-Arse nal 3-3; Ipswich Town-Stoke City 1-1; Sunderland-Bristol City 6-1; Burnley- Newport County 2-1; Blackburn Rovers- Fulham 2-0; Aldershot-Swindon Town 12; Aldershot-Swindom Town Town 1-1. In de competitie werd nog gespeeld: eerste divisie: Tottenham Hot spur-Aston Villa 3-1; tweede divisie: Tottenham Hotspur-Aston Villa 3-1; tweede divisie: Derby county-Scun-1 thorpe United 2-2. óók Made en Alphen n.. a_: 23'juni:' jvciTOis-profronde te Ossendrecht; 27 juni: Etten, n.. en adsp.: 5 juli: Wouw, Prinsenbeek, n.. a.: Den Dungen. :d. Acht van Bladel (nieuwelingen klassie ker); 11 Juli: Huybergen n., a.; 12 juli: Omloop der Kempen. Ronde van Loven, adsp.. n„ a..; 18 juli: Dinteloord, profs, onafhankelijken, nieuwelingen; 19 juli: Ulicoten, Nunen. 22 juli: Ulvenhout: e categorieën, dus ook profs: 25 juli: Fijnaart. adsp., n„ 26 juli- Gilze, Achtmaal en Heeswijk: alleen adsp.. n.. a.; 27 juli: Duizel, alleen amateurs: 29 juli: Acht van Chaam; 2 aug.: Veldhoven, profs, adsp., n.. a.; Berlicum adsp.. n.. a.; Bavel: n. en a 3 aug.: Willemstad: n., a.; 9 aug. Din- ther en Son. adsp., n a15 aug Hemel v.dag): Maarheze: profs, n. a..'; Boxtel: adsp.. n.. a.; Ronde van de Mo len Oosterhout, n. en adsp.; 16 aug.- nogmaals Boxtel maar ln andere wijk: adsp., n., a.; St.-WUlebrord: adsp., n„ a.; avondvierdaagse Eindhoven: 18. 19, 20 en 21 aug.: (amateurs); 23 aug,: Sehiln- del (Weibos): adsp., n., a.; 29 aug.: Ze venbergen. adsp., n.. a.; 30 aug.: Mier- lo-dorp. adsp.. n., a.; 3 sept.: Ronde van Roosendaal: amateurs; 6 sept.: Den Bes- terd (Tilburg), Vlietberg: adso.. n„ a.; Lieshout: adsp.. n.; 7 sept.: .Zondert profs; 12 sept.: Nieuw Vosseneer. n„ a.; 13 sept.: Llende, adsp., n., a.; 19 sept.: Lustronde te Breda (w.v. Breda): adsp., n.. a. 26 sept.: Wernhout en Made: adsp. n„ a.; 27 sept.: Veldhoven, offi ciële kampioenschap district IV. 1. Valladolid - Zaragoza 2. At. Madrid - Barcelona 3. Murcia - Sevilla 4. Pontevedra - Levante 5. Valencia - Oviedo 6. Betis - At. Bilbao 7. Espanol - Elche 8. Cordoba - R. Mndrid 9. Lusitano - Sporting 10. Cuf - Guimaraes 11. Leixoes - Belenenses 12. Varzim - Porto 13 Olhanense - Académica 14. Setübal - Barreitense 15. Benfica - Seixal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7