„Nederlandse Trekpaard" Zeeland denkt over inkrimping bestuur Voorstel uit vergadering: verminder aantal leden van vijftien tot zeven WALCHEREN VOORLICHTING BEDRIJFSPLAN OP NOORD-BEVELAND TER SPRAKE AGENDA MARKTBERICHTEN WONINGTOEWIJZING VERONTRUST GEMEENTERAAD VAN KL0ETINGE EXAMENS Jacques Esterel veroorzaakt opschudding DINSDAG 28 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGEMENE VERGADERING IN GOES De afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" denkt over een drastische in krimping van het bestuur. Dit deelde de waarnemend voorzitter, de heer A. j, E. Temmerman uit Hoofdplaat, maan dagmiddag tijdens de jaarlijkse alge mene vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes mede op een vraag van de heer I. Groenewege te Hoedekens- kerke. De heer Groenewege vond het wel een beetje teveel van het goede: een bestuur van 15 leden. Daarom stelde tij een ingrijpende reorganisatie voor. De heer Groenewege had zich over de Inkrimping van het bestuur al enige denkbeelden gevormd. „Voeg Tholen bij Sint-Philipsland en Noord-Beveland bij Zuid-Beveland. Geef dan de afdelingen Schouvven-Duiveland, TholenSint-Phi lipsland, Beveland, Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen ieder één vertegenwoordiger in het bestuur van de afdelingen en Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren twee afgevaardigden. Men krijgt dan een bestuur van zeven personen. Kies daaruit een dagelijks bestuur van drie personen en vaardig het dagelijks bestuur af naar het hoofdbestuur Een kleiner bestuur zal een geldbesparing betekenen", aldus de heer Groenewegen. De heer Temmerman deelde hierop me de, dat des morgens tijdens de bestuurs vergadering al over dit onderwerp was gesproken. „In de volgende bestuurs vergadering zullen wij de zaak opnieuw bekijken en in de volgende algemene vergadering brengen wij dit ondenverp ter tafel", zegde de waarnemend voor zitter toe. Een ander punt, dat tijdens deze bij eenkomst ter sprake kwam was de geringe deelname aan de keuringen. De heer Al. Serrarens te Ossenisse sneed dit onderwerp aan. „De pre mies zijn te laag. De mensen moeten veel kosten maken, terwijl er weinig tegenover staat. Daardoor blijven er veel dieren in de wei staan", aldus de heer Serrarens. Hij stelde voor het ln de begroting voor 1964 opgenomen bedrag van 2700, voor bijdrage aan premiekeuringen te verdubbelen. De heer Temmerman zei toe dat het bestuur deze kwestie zal bekijken. Voor 1964 zijn hogere premies echter niet meer mogelijk, omdat het premieplan al is ingediend. De heer Serrarens had voorts Dezwaren tegen de keuring van oudere hengsten. Volgens hem worden er nog maar spo radisch oudere hengsten voor de tijd van vier jaar gekeurd. De dieren leder jaar keuren brengt volgens de heer Ser rarens een zware belasting met zich mee. De landelijk voorzitter, de heer J. A Stols te Sint-Philipsland, deelde in antwoord hierop mede, dat Ie keuring voor vier jaar veel werd toegepast in de tijd dat er veel hengsten waren. „De toestand is nu geheel veranderd. Het aantal hengsten is beperkt en welke maatstaven moet je aanleggen aldus de heer Stols, die voorts opmerkte, dat de kwaliteit van de oudere paarden in vier jaar tijds geheel kan veranderen. De heer Serrarens zag voorts de pre mies voor de nationale tentoonstelling in Den Bosch gaarne drastisch ver hoogd. „Er blijven bij de nationale keu ring misschien wel honderd goede paar den thuis. Dat komt doordat de kosten voor vele fokkers te hoog zijn. Er zijn duizenden bezoekers. Zij zullen niet weg blijven wanneer de toegangsprijzen met een rijksdaalder worden verhoogd. Dlt geld kan dan aan de fokkers worden besteed", aldus de heer Serrarens. Daling De secretaris, de heer J. Cappon te Goes, maakte in zijn jaarverslag mel ding van een daling van het ledental van 1626 op 31 december 1962 tot 1504 op 31 december 1963. Voorts merkte de heer Cappon op. dat de afdeling geen recht meer kan laten gelden op een vierde hoofdbestuurszetel, omdat het aantal ingeschreven veulens voor Zee land (630) beneden een vierde deel van het totaal in Nederland ingeschreven veulens (2875) daalde. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen de heer J. der Weduwen te Kerk- werve en tot diens plaatsvervanger de heer A. L. C. Brooijmans te Tholen. De heer M. de Dobbelaere te [Jzendijke werd gekozen tot plaatsvervanger van het hoofdbestuurslid Jos van Wesemael te Kloosterzande. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de K.N.V.T. werden gekozen de heren Al. Serrarens te Ossenisse. W de Putter te Axel. plaatsvervanger. C de Hamer jr. te Aardenburg en A. J Termote te IJzendijke. plaatsvervanger. Voorts zijn afgevaardigden de heren A. J. Boone te Kruiningen, Iz. de Buck Wzn. te Se- rooskerke, plaatsvervanger, A. N. Steen- dijk te Nieuwerkerk, A. J. Deïst te Zon- nemaire, plaatsvervanger. A. L. C. Brooijmans te Tholen en A. Geluk te Oud-Vossemeer. plaatsvervanger. Tot bestuurslid werden in de vacatures J. Q. C. Lenshoek en A. J. E. Temmerman gekozen de heren M. J. Mol te Waarde ên M. d'Hoore te Sluis. Aan het eind van de vergadering sprak de heer A. L. C. Brooijmans namens de afdeling Zeeland woorden van dank tot waarnemend voorzitter Temmerman, die in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid nam als bestuurslid. Na afloop van de algemene vergadering werd nog een bestuursvergadering ge houden, tijdens welke de heer A. L. C. Brooijmans werd gekozen tot voorzitter van de afdeling. De heer M. L. M. IJse- baert te Axel werd gekozen tot vlce- voorzitter. Het dagelijks bestuur be staat nu uit de volgende heren: A. L. C. Brooijmans. M. L. M. IJsebaert, M. de Dobbelaere te IJzendijke, J. van Over- beeke te Kapelle en Iz. de Buck te Grijpskerke. MIDDELBURG Ontmoetingsavond met Ambonezen In „De Schakel" te Middelburg werd een ontmoetingsavond georganiseerd tussen een aantal Nederlanders, voorna melijk jongeren, en enige leden van de Zuid-Molukse gemeente. Ter inleiding besprak de student J. Lazaleata enkele aspecten van rassendiscriminatie. Hier na bracht een zanggroepje folkloristi sche liederen. In een verhandeling over Ambonese ze den en gewoonten vertelde de heer So- mokil, dat er onder de Ambonese jon geren geen nozemprobleem bestaat, om dat de jongeren een volstrekte eerbied hebben voor de ouderen. Ds. Tutuharima gaf een uiteenzetting van het ontstaan der rassen en vertoonde hierbij een film die dit onderwerp behandelde. In de dis cussie na de pauze bespraken de aanwe zigen vooral het gemengde huwelijk, en een forum beantwoordde diverse vragen hierover. Aan het einde van de avond sprak ds. Tutuarima er zijn vreugde over uit dat het mogelijk was gebleken deze bijeenkomst te houden. Vaardigheidsproeven Bij de vaardigheidsproeven van de turn vereniging „Wilhelmina" te Middelburg slaagde mevrouw Van de Pas voor de derde maal voor de derde graad B- damessenioren. KOUDEKERKE Feestavond C.N.V.-afdelingen In het verenigingsgebouw te Koudeker- ke hebben de drie afdelingen van de C.N.V., de N.C.B.B., de C-M.B. en de N.C.A.B. in het verenigingsgebouw een feestelijke jaarvergadering gehouden waarbij de afdeling Koudekerke van de C-M.B. tevens haarl5-jarig bestaan vier de. De voorzitter van de C.M.B.. de heer D. Hakkoorn opende de bijeenkomst. Aanwezig waren onder meer wetlmuder K. van Sparrentak. de beide predikan ten en de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer H. Bijker en de districts bestuurder, de heer P. van den Ende uit Vlissingen. De hoofdschotel van de avond vormde het toneelstuk „Nacht en morgen" dat door de plaatselijke toneelgroep van het C.N.V. voor het voetlicht werd gebracht. De regie berustte bij de heer P. van der Heijden. De heren J. Harthoorn, S. Wie- lemaker en J. Janse ontvingen uit han den van de heer Van de Ende het gou den C.N.V.-insigne, omdat zij 25 jaar lid van deze bond waren. De heren B. de Witte, P. Belemanse en C. van der Leek werden gehuldigd omdat zij de C.M.B. 15 jaar als bestuurslid en als bode hebben gediend. Als aandenken ontvingen zij een ballpoint, terwijl de dames bloemen kregen. De heer A. L. Jakobse sloot de feestavond met gebed. ZOUTELANDE Uitvoering Luctor et Emergo" Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Luctor et Emergo" uit Zoutelande haar jaarlijkse uitvoering in het verenigings gebouw „Middendorp". De heer J. de risser sprak als voorzitter een wel komstwoord waarna onder leiding van directeur A. Joosse een tiental nummers ten gehore werden gebracht, die met een dankbaar en welverdiend applaus door de bezoekers werden beloond. Na de pauze voerde de toneelvereniging uit Serooskerke een toneelspel in 3 be drijven op getiteld: „Een geheim tussen jou en mij". Dit met aandacht gevolgde spel werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. De voorzitter sprak ten slotte een op wekkend woord om toe te treden als lid van „Luctor et Emergo". O.- EN W.-SOUBURG Feestavond sportclubs Zaterdagmiddag, 1 februari, zullen de korfbalvereniging „Animo" en de zwem- sportvcreniging „S.Z.V." te Souburg elkaar bekampen op het gebied van tafeltennis, dammen, schaken, sjoelen en kaarten, 's Avonds is er een gezellige avond voor de beide verenigingen. Een en ander wordt gehouden in Animo's clubgebouw „de Zebra". N.C.V.B. bijeen Dezer dagen kwam de N.C.V.B., afd. Souburg bijeen onder leiding van de presidente mevr. Polderman-Lijnse. mevr. v. d. Putte-Polderman behandelde het onderwerp: „Mijn uren en mijn tijd". Ook is er een bestuursverkiezing gehou den. Mevr. Putte-Polderman was aftre dend en niet herkiesbaar. In haar plaats werd benoemd mevr. Scherp-Zwemer Verder kwamen de huishoudelijke za ken aan de orde. Op 14 februari zal de Vrouwengebeds dag worden gehouden in zaal „Reho- both", Op 20 februari zal ds. van Herwaar den spreken over De Jonge Kerk op Nw.- Guinea. Een en ander werd toegelicht met dia's. Vereniging Bedrijfsvoorlichting „Hele bedrijf moet worden doorgepraat" „De NoordbeveJandse boer wil zich wel laten voorlichten over onderdelen van zijn bedrijf, maar hij wil niet aan de voorlichting over de bedrijfsvoering als geheel. Dit lijkt mij in 1964 geen goed standpunt meer" Deze mening sprak de voorzitter van de vereniging voor be drijfsvoorlichting op Noord-Beveland. de heer S. J. de Reet. maandagmiddag in „De Korenbeurs" te Kortgen' uit op de jaarvergadering van de vereniging. Hij vond. dat de landbouwer met de voor lichtingsdienst zijn gehele bedrijf moet „doorpraten" om de juiste verhouding tussen de kostenfactoren tc kunnen be palen. De heer De Regt bracht deze zaak ter sprake in zijn openingswoord, waarin hij erop wees. dat in dit ver band vooral ook het werk door der den de aandacht moet hebben Naar zijn mening is er op vele bedrijven nog geen goede verhouding tussen het eigen loon en de machinekosten ener zijds en het wat hij noemde „toege leverd werk" aan de andere kant „Een eombinatievorm. tussen enkele bedrijver biedt hier wellicht moge lijkheden" zo stelde hij. De heer De Regt schonk in zijn ope ningswoord ook aandacht aan de natte zomer en de graanoogst „In Noord- Beveland konden de moeilijkheden ten allen tijde worden opgevangen dank zii de grote investeringen voor hel machine park in It afgelopen jaren Verdere in vesteringen in de graanbewerking vond de heer De Regt over het algemeen op Noord-Beveland niet meer nodig. „Ook individueel moet men het niet te vlug doen" waarschuwde hij Wel wees hij erop. dat de coöperaties en de handel de tarieven niet te hoog moeten stellen: het gevolg zou zijn. dat de boeren zelf produkten gingen opslaan, betoogde hij. Tijdens de huishoudelijke vergadering besloten de ruim veertig aanwezige le den de contributie voor 1964 opnieuw te bepalen op f 0,80 per ha. Dit ondanks het feit. dat de begroting voor dit iaat een tekort toonde van ongeveer f50 „Maar dat kan worden gedekt uit de reserve 'an f 8000", zei voorzitter De Regt. Bij le bestuursverkiezing was penning meester P de Bruyne uit Colijnsplaat niet meer henciesbaar. zijn plaats zal worden ingenomen door de heet A. v d. Weele uit Colijnsplaat Voorzitter De Regt bracht het scheidende bestuurslid dank voor zijn werk in het belang van de vereniging. Vlissingen AlhamDra: Wat 19 er toch var Baby Jane terechtgekomen?. 20 uur. If laar Goes - Grand: Alleman. 20 uur, alle leet- töden: Prins van Oranje: vergadering bond plattelandsvrouwen afd. Goes omstreken, 14 uur Hulsi - Bioscoopgebouw: Follow that dream. 20 uur. a.I. Oostburg - De Eenhoorn: Lezing Gerard Walschap over ..Weg van een roman schrijver". voor Z V U 20 uur Bergen op Zoom - De zeven hoofdzonden, 20 uur. 18 Jaar Luxon Maar niet met mijn dochter, 20 uur. Het weer Bevordering De heer D. L. Huissoon, opzichter bij de dienst gemeentewerken Oost-Zuid-Beve land, is met ingang van 1 Januari 1964 bevorderd tot technisch ambtenaar. Tevens werd betrokkene met ingang van dezelfde datum aangewezen als waarnemend directeur van deze dienst. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen- C. D. Castel-Struijk z. C. C Slin ger-de Visser z D. Haan-Jansen van Galen d. A. van den Boomgaard-Dicleman z. C. KoppeJan-Joosse d. M. A. Bal-Hoogesteger d N. Hoek van Dijke-Boogaard z. C. Gcluk- Cijsouw d E J. Joslatse-Vcntevogel d G. Maljers-Timmertnan d. Ondertrouwd: J. A Lauret 25 en J. Bas- tinck 19 J. J. J Riem ens 24 J en C. Jobse 20 J. Getrouwd: H. van der Wekken 25 cn J. Boogaard 20 J. H. van SlutJs 23 J. cn M. Walraven 22 J. Overleden: P. Geljona 78 J. e.v. .T. Dijk graaf. A. P. Schippers 80 J wed v. A Punt. VLISSINGEN. Bevallen: A. Polderman-Jobsc z. H. M J. Janssens-Linsen z C. Zander-Portegies z. J. C. van Akkeren-Ia Gasse z M. Casteleln- Meulmeester z R. J Dooms-Vereecke z. J V 'iVieland-Hamerlinck z J M Pizzamei- Meuldijk d M. L Risakotta-Tatipata z A P Rompa-Groot d A. P Buteijn-Koster d. W VerheiJ-Muller z. C Wcug-Moeleker d Ondertrouwd: J. Cijsouw 24 J cn E. C. van Huizen 22 J J Th. M van Waegeningh 24 J en A. Koole 24 J. B. Paul 22 en L. P. M. Audenaerdt 21 J. E. Heemskerk 22 J, en J. C. Lagendijk 19 J. L. L. A. Goethals 29 J. cn A. C. van Gelderen 21 J. J. van Eenen- naam 23 J en F P de Jonge 21 J. A. M J. Desitter 23 J. en C. H J van Kuijk 20 J. Getrouwd: J. van der Gaast 21 J. en M. M C. Jilleba 19 J. H. C. Minderhout 72 J en H. Jansen 68 J. M D. Kallemein 25 J. en A. L. de Ridder 23 J Overleden: L de Vlieger 73 J e.v. J M Ardewijn. M. E de Rouw 42 J. e.v. M C Geuze. C. A. Koorin 89 j. wed. v. C. F. H. Dissen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: M. E Jager-Eibers z J. P v. d Heide-Antheunisse d J. Bak-Schrijver z, Pattipeilohy-Mochidoen d. H. v. d. Meer- d. Velde d J L Hamellnk-van Hal z. D. v. d. Klooster-Broodman z T Fran- cke-Hollebrandse z H J. den Boer-Abra- hamse z M I. J. Andrlesscn-Arens z. Ondertrouwd: P. J. de Wolff 19 J. en S Pattikawa 24 J. M. Bronke 30 J. en M. M Kaljouw 23 J. Getrouwd: W. Midavalne 23 en J Caste! 22 J. Overleden. C. van Hemert 68 J. e.v. C T. Logemann A. P. van der Klooster 89 J. wed. v. P. van der Est. AARDAPPLLBEURS ROTTERDAM. 27 Januari. Klciaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 12.00—14.00. Bintje 9 75—11-00- Bevelander geen handel. Meerlander 10.60— 12 00. Klciaardappelen S3 heimers 13.00—15.01 Furore 11.00—11.50. Klciaardappelen vooi waarts: Bintje in 2 r Zandaardappclen 35 8.50- Zandaardappclen de export 35 mm op aten gesorteerd 10.50. mm opwaarts: Bintje de export 35 r waarts: Llbertas ƒ9,00. Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: lusteloos. Export: weinig handel. Voeraardappclen ƒ2 50—5.75. Prijzen berekend per 10O kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wa gon. schip of auto COÖPERATIEVE VELUWSE EI ER VEI LING EDE. Aanvoer 273 630 stuks, handel vlot. Prij zen (per 100 stuks) eieren van: 51-56 gram 7.367 90. 56-61 gram 8-01—332. 61-66 gram 8 69—9.65. 66-7! gram 953—10.20. VEILING BERGEN OP ZOOM 27 Januari Witlof 26—36 Prei 11—31 Breek- peen 67. Waspeen 2432 Rode kool 413 Witte kool 415 Savooiekool 11—39. Boeren kool 927. Spruiten 151,30 Koolraap 810. Kroten 7—11 Schorseneren 9—50 Jonathan 27—38 Golden Delicious 1452. Goudrenetten 4045. VLASMARKT ROTTERDAM. 27 Januari Waterrootvlas: lage soorten van 2.20 tot 2.35, middensoorten van 2.40 lot 2.60. best vlas van 2.65 tot 2,85. Dauw- rootvlas. van 1.90 tot 2,30 Breekvlas: van 1.00 lot 1,65, afhankelijk van kwaliteit en bewerking Gezwingelde lokken: van 0.80 tot UO Omdat er maar enekle turbines ln bedrijf waren, was de produktie van waterrootvlas in de afgelopen week klein Het aanbod werd voor het merendeel beheerst door de lagere- en middensoorten, terwijl er van de goede middensoorten en best vlas vrijwel geen aanbod was Er bestond een kalme vraag, zodat alle aangeboden partijen niet werden verkocht De prijzen lieten hierdoor een lichte daling zien De produktie van dauwrootvlas ls vermin derd. het aanbod werd nauwelijks opgeno- de prijzen konden zich moeilijk hand haven In breekvlas was ln de dauwroot- soorten een kleine produktie, het aanbod s moeilijk te plaatsen. Door de geringe ■lasproduktie is het aanbod van gezwin gelde lokken verminderd. de produktie wordt vrij regelmatig verkocht, de prijzen konden zich nauwelijks handhaven. Burgemeester in nieuwjaarsrede Verzoek aan G.S. om grotere toewijzing Tijdens de maandagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Kloe- tinge heeft burgemeester mr. H. N. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye in •zyn nieuwjaarsrede de bezorgdheid van het gemeentebestuur geuit over de zeer geringe woningtoewijzing voor 1964. Spreker deelde de raad ntee, dat b. en w. op 15 januari j.l. deze bezorgdheid ter kennis hebben gebracht van het col lege van G.S. In dit verband deelde hij mee, dat de vorig jaar door het gemeen tebestuur gelanceerde poging, om een twintigtal woningwetwoningen toege wezen te krijgen, door een samenloop van omstandigheden op een mislukking uitgelopen. Het instructieve deel van de bijeen komst vormde ditmaal een onderwerp, dat blijvend actueel is: „De landbouw en het weer". De heer 5W- Scharringa. landbouwmetcoroloog verbonden het K.N.M.I. in De Bilt. maakte de bezoekers wegwijs in deze zaak. Hij maakte zijn gehoor terst duidelijk, hoe dc weersverwachting tot stand komt: door waarnemingen in een groot deel van het noordelijk halfrond Vier entwintig maal per dag komen in De Bill in :en cijfercode gevatte wcersitu- aties binnen Dat zijn er per dag zo'n 25.00(1. zo was uit het betoog van de inleider op te maken. Die berichten worden geschift, ze worden ..in kaart gebracht" en vergeleken. Aan de hand van deze gegevens wordt nagegaan wel ke ontwikkelingen zich kunnen voor doen. Het aantal „rake" verwachtingen ligt bij de 85 procent „Als men iedere dag „het zelfde weer" voorspelt, haalt men een percentage van 65 procent goede voor spellingen", zo merkte de heer Schar ringa op Maar in die twintig procent juiste voorspeilingen-na-studie zit uiter aard het belangrijkste punt: dt weers- omslagen Hij schetste de bezoekers ver der een beeld van de temperatuurswis selingen aan de grond op een zonnige dag en 's nachts Aan de hand van een statistiek maakte hij duidelijk, dat Ne derland in een 'er vier perioden van 25 jaar verdeeld tijdvak de laatste kwart eeuw de warmste zomers heeft gehad Dia's brachten na zijn inleiding een en ander over „het weer" in beeld. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 24-1: Filia van zee. Sheratan van Antwerpen. Severn River Canada, Maratha Industry van zee. Sunima van Gent, op 26-1: Wieldrecht van Hamburg, Gebe Oldendorff van Terneuzen, Saggat van Gent, Castillo Ampudio van Gyon, Barbara van Dublin. Vlissingen vertrokken op 24-1: Karimata Cristobal, Fillia naar Pasajes, Dlala Tarragona, Sheratan naar Pasajes. op Sunima naar Le Havre, op 26-1: Gebe Oldendorff naar Immingham. Saggat naar Narvik, op 27-1: Castillo Ampudio naar Im mingham Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op Anna Broere van Londen. Grebbedijk Le Havre. Jongkind van Izmir. Wegra zee-Terneuzen, Overijsel van Le Havre. Heemskerk van Hamburg. Tim van Bergen. Tivin van zee, Arnoudspotder van Vigo. Gorredijk van Rotterdam, Heemraadsingel van Teignemouth-Terneuzen, op 25-1: Jo hannes van Rotterdam, Hoyledesingel van Calais. Hydra van Rotterdam-Terneuzen, Ma- riscal Lopez van Rotterdam. Besevier van Dover, op 25-1 Arvo van Ipswich, Ador van Rotterdam. Korendijk van Rotterdam, Tali- ta van Santander. Gouwestroom van Am sterdam. Wymers van Rotterdam-Gent. Sea breeze van Londen. Hoogland van Imming ham. Atbert V van Rouen. Patricia van Par-Terneuzen, La Paloma van Grimsby, Alohard van Amsterdam. Ulysses van Ham burg, Rondo van Bremen. Herta van zee- Gent, op 26-1: Osiri9 van Cristobal. Som- melsdijk van Rotterdam. Pegasus van Swan sea. Albert Willem van Drogheda-Gent, Wo- nosobo van Duinkerken. Nieuwe Waterweg van Birkenhead, Aegis van Curagao-Gent, Nike van Par, Ali van Londen. Zaankerk van Bremen. Palamedes van Amsterdam. Adonis van Hamburg. Inspecteur Mellema van Swansea, op 27-1: Ierse Zee van Rot terdam-rede. Marian H. van Swansea. Alert van Londen. Kamperdijk van New York. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 24-l: Marcella naar zee. Oranje n Swallow naar Waterford-Gent, Sandenburgh naar Oran-Hansweert. Dollard naar Glou- cester-Terneuzen. Menje naar Glucester- Terneuzen. Mangen naar Surtc. Ank T. naar Drogkedd-Gent, Tukker naar zee-Terneu- zen. Sirius naar Londen-Terneuzen. op 25-1: Maria W naar Wells-Terneuzen. Blitar naar Rolterdam-rede. Friso naar Dublin. Nore naar Rotterdam. Amerskerk naar Rotterdam. Grebbedijk naar Rotterdam. Anna Broere naai Klaipeda. Imber naar Liverpool. Lea naar zee. Bloemgracht naar Amsterdam. Pe perkust naar Rotterdam. Meidoornsingel naar Le Havre. Leonldas naar Rotterdam. Deo Duce naar Limmerick. Helvetia S. naar Dublin, Jongkind naar Rotterdam. Tycha naar Rotterdam. Konny M naar Vlaardin- gen, Temar naar zee, Unden naar Gothen burg-Gent. Triton naar West Hartlepool, op 26-1: Cateli naar Waterford. Menje naar Gloucester-Tcrneuzon Talita naar Rotter dam, Gorredijk naar Rotterdam. Tasman naar Ipswich. Liberiakust naar Amsterdam. Spirit naar Ipswich. Tjerk Hiddes i Catharina W naar zee, Overijsel r Embla naar Newgale. Nanning Buisman naar Rotterdam. Sinoutskerk naar Ham burg. op 27-1: Kittiwake naar Belfasi-Gent. Dolores naar Rotterdam. Baltic naar Mnlmö. Hillersborg naar Stockholm. Helena Instructeur drumband Tot Instructeur van de drumband „Con cordia" te Krabbendijke ts benoemd de heer F. Ernest te Roosendaal. Het ligt in de bedoeling deze week ten bate van het instrumentarium van deze drumband een actie te houden door de verkoop van glazen met het embleem van de band. Vergadering N.C.H.V. .n „De Koophandel" te Krabbendijke werd onder voorzitterschap van de heer M. P. de Dreu de jaarvergadering van de Ned. chr. handelsvertegenwoordigers gehouden. Tijdens deze vergadering werd de heer J Zandee uit Goes ge huldigd wegens zijn 25-jarig lidmaat schap dezer vereniging. Voor mevrouw Zandee waren er bloemen, de jubilaris kreeg een geschenk. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren M. P de Dreu, C. A. van Alten, P. Verlare en J. van Boven. De avond werd opgeluisterd met schets jes en muziek, gebracht door het duo Van LooScheele uit Yerseke. Volksfeest Het oranjecomité te Biezelinge is van plan op 30 april een volksfeest te orga niseren. Om de benodigde gelden bijeen te brengen zal een inzamelingsactie wor den gehouden. Op 4 februari zal in de hervormde school een algemene vergadering worden ge houden. Dan zal tevens besproken wor den welke vorm aan het volksfeest ge geven moet worden. Van onze adverteerders Vauxhall „Viva" geïntroduceerd Garage „Centrum" te Vlissingen heeft maandag voor een klein gezelschap ge nodigden de Vauxhall „Viva", een nieuw modél van General Motors geïntrodu ceerd. Dit bedrijf is G-M.-dealer voor de Bevelanden en Walcheren. De heer J. ,an Veen, directeur van het garage bedrijf vertelde hierbij, dat de „Viva" die behoort tot de kleine klassewagen: werd ontwikkeld door Engelse en Duitse ingenieurs op Amerikaans verzoek. Voor research tverd f 200 miljoen uitgegeven, voordat men de wagen op de markt bracht. De „Viva" heeft een vier cilindermotor met 1057 cc inhoud, die een vermogen ontwikkelt van 51 pk. Deze G.M.-wagen heeft een vier versnellingsbak, kan een snelheid van 130 km per uur halen en heeft een benzineverbruik van ongeveer 1 op 18. Het nieuwe model, dat in de fabrieken te Antwerpen wordt geassem bleerd, is bedoeld als een kleine spor tieve wagen, die, zoals de heer Van Veen zei, gemakkelijk parkeerbaar is. een korte draaicirkel heeft en een flinke bagageruimte, waarbij vooral gedacht is aan die autobezitters, die er met de vrije zaterdag op uittrekken. Het nieuwe model heeft uiterlijk weinig versieringen. Vijf personen kunnen er ruim plaats in vinden. Uiterlijk onder scheidt de wagen zich niet veel van andere typen in deze prijsklasse. Door een speciale behandeling onderdom pelen in een bituntenbad is de gehele wagen beschermd tegen corrosie, het geen, zo zei de ,.Centrum"-dirccteur voor Zeeland, een interessant technisch facet is van de „Viva". Voor de ongesubsidieerde sector zijn volgens spreker tot nu toe tien aanvra gen voor rijksgoedkeuring ingediend voor de bouw van tien woningen en vier bungalows, terwijl in de loop van 1964 nog 19 aanvragen worden verwacht voor de bouw van 13 bungalows en 13 woningen. Gelet op dit grote aantal aanvragen is het volgens spreker onbe grijpelijk. dat voor "deze "sector geen bouwvolume is toegekend. Bovendien is voor de bouw van al deze woningen als mede voor 24 woningwetwoningen bouw rijpe grond beschikbaar. Over de verde ling van de 140 woningen in het district waartoe Kloetinge behoort, merkte de voorzitter op, dat zyn gemeente nog geen drie procent van dit aantal wonin gen heeft toegewezen gekregen, terwijl dit in de jaren 1955 tot en met 1962 ge middeld 11 procent, of 15 woningen, was. In 1963 werden slechts 4 woningen toegewezen. In verband hiermee deelde de voorzitter mee, dat b. en w. aan G.S. hebben verzocht al het mogelijke te doen het bouwvolume voor Kloetinge over 1964 alsnog te verhogen. Ook wees hij op het Initiatief van een aantal Zuidbevelandse gemeen tebesturen om gezamenlijk te ko men tot de bouw van een groot aan tal woningen met een arbeidsbespa rende methode. Wat de gebeurtenissen van het voorbije jaar betreft, memoreerde hij het ver zoek van de gemeente Kloetinge en de gemeente Goes aan de koningin tot wij ziging van de grens tussen beide ge meenten. De totale investeringen belie- penin 1963 780.000, de kapitaalont vangsten ƒ83.000. De voornaamste in vesteringen waren de verbouwing van de voormalige pastorie tot gemeente huis, de realisering van het uitbreidings plan ten westen van de Stelleweg en de opmaking van een plan voor de uit breiding van een bestaand sportterrein. BOUWGROND De beer H. J. Colyn (a.r.) beantwoordde hierna namens de raad de nieuwjaars rede van de voorzitter. Hierna besloot de raad tot verkoop van 1910 vierkante meter bouwgrond in het uitbreidingsplan ten westen van de Stel leweg aan zes gegadigden voor de prijs van 29.505. Het voorstel van b. en w. aan de N.V. P.Z.E.M. een bijdrage van 20 procent toe te kennen in de werkelijke kosten van elektrificatie van het onren dabele perceel aan de Ary van Velsen- wegeling tot een bedrag van 1200 werd door de raad goedgekeurd. Vervolgens ging de raad akkoord met het subsidie- •erzoek van de coördinatiecommissie maatschappelijk werk en gezinsver: ing Noord- en Zuid-Beveland en G iet deze bijdrage zal een bedrag moeid zijn van 2300. eventueel ver meerderd met 200 per gezin, waarin huishoudelijke hulp aan bejaarden en chronisch zieken wordt verleend. Aan het Wit-Gele Kruis werd voor 1964 een subsidie toegekend van 120. de vacature van hoofdleidster aan de openbare kleuterschool werd met ingang van 1 februari 1964 voorzien door de benoeming van mejuffrouw J. Reijnhoudt te Middelburg Tot leden van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg werden met algemene stemmen herbenoemd zuster M. Bossert en de heer A. Sinke. VEILING V.V.5LB GOES 27 Januari Groenten: per Jcg: Prei All 20— 42. afwijkend 36. Witlof Al 69—70. All 61. BI 65. Spruiten An 55—64. Bil 37—42. afwij kend 37—39. Knolselderij n 2.50. Koolrapen 13. Aardappelen 12 Rode kool I 10. BI 7. Groene savooi ekool 1 23. n 1416. Boeren kool II 24. Breekpccn BI 6—7. Uien I 10. II 0. geschoond 9 VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1635. Vette koelen en ossen 1125. Varkens 510 Prijzen Iresp voor le. 2e en 3c kwaliteit) (in ets per kg) Vette koeien 370—400 320—365 275—300 Varkens flev. gew 245 243 240 Vette koeien- aanvoer even kleiner, handel kalm. prijzen prijshoudend Varkens (levend gew aanvoer iets ruimer, handel zeer kalm. prijzen lager, prima vleesvarkens bo ven notering, «lachtzcugen ƒ1.90ƒ2,05 per kg. GRAANUeURS ROTTERDAM 27 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet vocht, vanaf ƒ34.50 tot ƒ35.75. Levering deze week. franco Rotterdam per schip Zomergerst volgens monster ƒ24.0027.25, Haver volgens monster 22.00—24 CO Groene erwten volgens monster 40.CO— 47SO. Schokkers volgens monster 140X0 54X0 franco Rotterdara. VISMIJN COLIJNSPLAAT 27 januari 1669 kg exportgarnalen 2.43—2A3. 232 kg schar. 389 kg bot. 546 kg schol 8 kg kabeljauw. 22 kg ongesorteerde vis. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexa men akker- en weidebouw de heer M. J. J. Sinke te Kats. Toen hij gisterochtend de reek* I'arljse modeshows opende toonde couturier Jacques Esterel een lijn die sterk afweek van de rechte lijn sinds 1957 het beeld van de Parijse collecties beheerst heeft. Esterel met ceintuurs onderstreepte taille- lijnen en blouses die geïnspireerd schenen op het Engelse battle- dress. Esterel toonde Jacks met een ge plooide. zeer ruime rug. met la pcis aangezette neklijnen en. onder dc jacks, blouses of truien met rolkragen De rokken waren op de heup strak doch onder de heup lijn sterk gcpliscerd en wijd uit waaierend. Een mantelpakje had een tot jasje, dat recht cn wijduit hing. over een nauwe rok waarop een blouse met lange, bloesende mou wen. De deskundigen die de show bijwoonden waren echter van me ning dat de lijn van Esterel niet bepalend zal zijn voor de show* die volgen. Maar in de salon van Esterel was de opschudding er niet minder om er werd zoveel gepraat dat dc stem van dc aan kondiger nauwelijks hoorbaar was. Het M.B.A.-diploma werd behaald door de heer S. C. A. M. van den Oever te Sluis. Voor het diploma moderne bedrijfsadmi nistratie (M.B.A.) van de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens slaag de de heer G. Verwijs uit St.-Philipsland Weekeinde voor jong volwassenen op „Hedenesse" Een kleine dertig jonge mensen waren dit weekeinde bijeen in het vormingscen trum „Hedenesse" bij Cadzand. Het on derwerp van dit weekeinde was „De grenzen van ons samenleven". In dit verband hield mr. L. A. van Splunder uit Koudekerke een inleiding over „De gren zen van recht en democratie". In een daarop aansluitende discussie sprak men over allerlei actuele zaken op dit ter rein zoals rechtvaardige beloning, recht van de C.P.N. op zendtijd, fluoridering van het drinkwater, verplichte inenting, dienstweïgeren en de VARA-televisieuit zending „Zo is het Dit laatste kwam zondagmiddag nader aan de orde. Aan de hand van talloze kranteknipsels hebben de jongelui groepswerk gedaan. De resultaten hier van waren een liedjesparodie, enkele ge dichten, fingerpaints, een sketch en een klankbeeld. Zondagmorgen heeft de groep zelf de liturgie van de huisdienst verzorgd, terwijl dé cursusleidster, me juffrouw wika H. ten Have de preek hleïd. Dit weekeinde was het eerste van en serie van drie onder het thema .Grenzen van onze tijd". Op 22 en 23 februari komt aan de orde „Grenzen van leven en dood" en op 11 en 12 april .Grenzen van oorlog en vrede". AKKOORD OVER C.A.O. GRAFISCH BEDRIJF Maandagavond is tussen werkgevers en werknemers in 't grafische bedrijf over eenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. De contractuele uurlonen zullen met 10 procent worden verhoogd. Hierbij zjjn de 5 procent van 1 januari inbegre pen. De ruimte naar bovenminlmale be loning wordt in het kader van de onder nemingsgewijze differentiatie vergroot met 5 procent. De nieuwe C.A.O. moet 3 februari ingaan en heeft een looptijd van een jaar, aldus deelt het centraal bureau voor de grafische bedrijven mee. Behalve Ihet bovengenoemde is verder overeenge komen: uitbreiding van de vakantie tot minimaal drie weken; de vierde gemeen teklasse vervalt: de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt te ruggebracht van 25 op 24 jaar: opne ming van een minimum Inkomens garan tie; Verdere realisering van gelijke belo ning van mannen en vrouwen. Nagekomen advertenties Heden overleed tot on ze grote droefheid, on ze lieve man, vader, behuwd- en grootvader HENDRIK GERARD NIBBELIXK. in de ouderdom van 81 jaar. Souburg: J. Nibbelink- van Roijen W. Nibbelink M. Nibbelink- Geljon Rudy en Paulientje Souburg, 27 januari 1964, Nagelenburgsingel 75. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 30 januari aanstaande, vertrek Nagelenburgsingel 75 des namiddags 2 uur. Algemene kennisgeving Heden is van ons heen gegaan, onze lieve moeder, behuwd- groot- en overgrootmoeder en betovergrootmoeder, PIETERNELLA MARIJS weduwe van Karei Lourens Cornells Louwerse in de ouderdom van 92 jaar. Uit aller naam, A. J. Louwerse. Vlissingen, 26 januari 1964 Koudekerkseweg 75. Correspondentieadres: Bloemenlaan 67. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 29 januari a.s. Vertrek Bloemen laan 67 des namiddags 2 uur. I Heden overleed, nog onverwacht, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ALICE ALYREE DE POORTER-BUYSSE weduwe van Cornelis de Poorter in de ouderdom van 87 jaar. Vlissingen: C. A. L. Maasdam-de Poorter. B. J. de Poorter. N. de Poorter-Verstraete. Wassenaar: Ch. de Poorter. P. de Poorter-Diamond. Klein- en achterkleinkinderen. Vlissingen, 27 januari 1964. Badhuisstraat 79. De gezongen Uitvaartdienst zal plaatshebben op donderdag 30 januari a.s., te 11.15 uur in de pa rochiekerk van O.L.V. van de H. Rozenkrans en St. Jacob, gevolgd door de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Sint-Josephziekenhuis. Liever geen bezoek. Nieuwe pijpleiding door de Sahara Algerije gaat een derde pijpleiding door de Sahara leggen. Van Ha*si Messaoud naar Arzew aan de kust, zo heeft de Al gerijnse minister van economische za ken Moumaza meegedeeld. Met de werkzaamheden zal wellicht binnen enkele weken worden begonnen. Het project, waarvan de kosten naar verwachting ongeveer 220 miljoen gul den zullen bedragen, zal aan ongeveer drieduizend mensen werk verschaffen. De pijpleiding wordt 805 kilometer lang. De Franse regering heeft medewerking aan de uitvoering van het project gewei gerd „Deze weigering zal ons echter niet verhinderen, met die regering naar bases voor vruchtbare samenwerking te 'olijven zoeken", aldus de Algerijnse minister Hij deelde voorts mee, dat Al gerije aardgas zal leveren aan Spanje. De Algerijnse regering wil ook overgaan tot de oprichting van een eigen, natio nale oliemaatschappij. „R.-k." in advertentie voor schoolarts was onjuist B. en tv. van Breda hebbpn meegedeeld, dat zij het niet juist vinden dat in de advertentie voor een gemeentelijke schoolarts in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde van 11 januari werd vermeld dat deze functionaris rooms-ka- tholiek moet zyn. Het Bredase college van b. en w. ver klaart in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het protestants-christeLijk raadslid de heer A. Kroon, dat deze toe voeging in afwijking van de bedoeling en zonder direct médeweten van het college in de oproep terecht is gekomen. De vermelding „r.-k." kwam óok voor in advertenties, die aan andere tijd schriften werden opgegeven. De ambte naar die was belast met de plaatsing van de oproep heeft dit telefonisch nog ongedaan kunnen maken. Bij één tijd schrift is dit niet gebeurd, aldus b. en w. Het college zal de oproep in de juiste redactie laten herplaatsen. Het college merkt op dat de gemeen telijke schoolartsendienst slechts werk zaam kan zijn op basis van vertrouwen tussen het gemeentebestuur en de schoolbesturen voor het hijzonder on derwijs in zijn verschillende richtingen. Daarom is ons streven gericht op "een team van artsen, dat de levensbeschou welijke richtingen van het bijzonder on derwijs mede weerspiegelt. Dit betekent dat ten ene male niet voor ogen kan staan de uitsluiting van artsen van een bepaalde richting, noch een ongepro- portineerd aantrekken van artsen van een andere levensbeschouwelijke rich ting. Sinds lange tijd is te Breda steeds een niet-katholieke arts in de gemeentelijke dienst opgenomen, aldus het college van b. en w. In het benoemingsbeleid van schoolart sen. zo zeegen zij, blijft uiteraard de medische deskundigheid en persoonlijke geschiktheid voor de taak van school arts in een te vervullen vacature een primaire eis. Het Tweede-Kamerlid mr. H. Engelsman (p.v.d.a.) heeft naar aanleiding van de advertentie schriftelijke vragen gesteld aan minister Toxopeus (binnenlandse zaken). Si garen winkeliers Resultaten acties tegen het roken goed merkbaar Het hoofdbestuur van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers deelt in een communiqué mede, dat de sigarenwinkeliers de resultaten van do acties tegen het roken van sigaretten zeer goed kunnen merken. Het hoofd bestuur is echter van oordeel, dat in het belang van de volksgezondheid loyaal dient te worden meegewerkt aan deze acties. De bond wijst erop. dat het wetsontwerp tot verhoging van de sigarettenprijs met 25 procent, blijkens de toelichting hierop f 180 miljoen zal opleveren, waarvan 135 miljoen gulden ten goede zal komen aan de schatkist. De bond is van oor deel. dat beperking van de sigaretten- verkoop beperking van het aantal ver kooppunten zal moeten inhouden. Zij merkt op, dat enkele jaren geleden het aantal verkooppunten sterk is uitge breid door de toelating van o.a. kruide niers en horecabedrijven tot de verkoop van (in hoofdzaak) sigaretten. Het ging hier, aldus de bond. om 60.000 nieuwe verkooppunten tegenover 11.000 siga renwinkeliers. De bond acht het ten slott- redelijk en billijk dat zij die door de maatregelen van de overheid brode loos worden, schadeloos worden gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5