,West-Zeeuwsch-Vlaanderen geraakt achter bij ontwikkeling Zeeland' Zuid-Afrika uitgesloten van spelen in Tokio W. Korff, VEG Souburg biljartkampioen le klas Onze stem ontbreekt in Zeeuws ensemble Prof. Vondeling protesteert tegen prijzen Zeeland krijgt een bestuursschool Hoofdredacteur A.N.P. benoemd E.E.G.-N0RMEN GROENTEN EN FRUIT OP NATIONALE MARKTEN Eierprijs zeer laag Weer valpartijen op ,dodemansparcours' Meer spannend dan kwaliteitsbiljart 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1964 BRESKENS' BURGEMEESTER: Burgemeester J. A. Eekhout van Bres kens heeft maandagavond in zyn nieuw jaarsrede zijn bezorgdheid uitgesproken over de matige resultaten, welke VVest- Zeeuwsch-Vlaanderen boekt, in de alge mene ontwikkeling van Zeeland. In het koor van liet. Zeeuwse ensemble dat zich beijvert om een economisch sterke po sitie in te nemen, ontbreekt de stem van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus bur gemeester Eekhout. Breskens is een deel van dat West-Zeeuwsch-Vlaande- ren en daarmee economisch nauw ver bonden. Maar van een gezamenlijke aan pak van de belangen is volgens burge meester Eekhout nog niet veel te be speuren. Hij zei het te betreuren dat de ontwik kelingscommissies voor de gehele streek en die voor de belangen van de kustge- meenten nog niet op gang zijn gekomen. A'ls voorbeeld noemde hij het „gesab- bel" over een centrale huisvuilophaal dienst dat nu reeds meer dan een jaar duurt. Burgemeester Eekhout wees er op dat het op nauwelijks twintig minu ten afstand (kanaalzone) gonst van be drijvigheid en energie en waar men zich met enthousiasme werpt op het vormen van sterke economische gebieden. Ten oosten daarvan hebben de gemeenten elkaar gevonden om de economische problemen gezamenlijk aan te pakken. Wij moeten hier bedenken dat de ont wikkeling van het Westerscheldebekken in volle gang is, zo vervolgde Breskens' burgemeester zyn toespraak. De grote koppen in de kranten maken ons dade lijk duidelijk dat er iets gebeurt in Wal cheren, het Sloe, Zuid-Beveland, Bergen op Zoom. in de kanaalzone en ook in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar bo vendien trekken zij onze arbeiders weg terwijl hier bouwvolume uitblijft. Burge meester Eekhout dacht dat het nog niet te laat is, maar dat de tijd om de ver snelde polsslag van de provincie te blij ven volgen erg dringt. „Laten wij deze gelegenheid voorbij gaan, dan zal het gehele gewest tot in lengte van jaren gedwongen zijn te leven in de schaduw van grote, economisch sterke gebieden". Problemen Volgens de heer Eekhout hebben Gede puteerde Staten van Zeeland zich waar schijnlijk laten leiden door het feit, dat de gemeenten in West-Zeeuwsch-Vlaan deren te klein zijn om regionale proble men aan te pakken en dat grotere ge meenten daarvoor uitkomst moeten bie den. Hij vroeg zich af of in het licht van deze tijd en de snelle ontwikkelingen in Zeeland en het Westerscheldebekken, vijf toekomstige gemeenten van totaal nauwelijks 27.000 inwoners, elk van hen wel voldoende kracht zullen hebben om behoorlijk te functioneren en de leef baarheid op te voeren. Misschien dat planologen, economen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een ge zamenlijk gesprek daarop eens ant woord zullen kunnen geven, dacht bur gemeester Eekhout. Hij was overigens van mening dat Breskens zelf op een goed jaar kan terugzien. In alle sectoren ontplooi den zich grote activiteiten; het in wonertal steeg met 60. Er werden 51 bouwvergunningen voor een totale bouwsom van anderhalf miljoen gul den afgegeven. Werk is er in Bres kens genoeg, maar door woningge brek is er een tekort aan mankracht. üit de omliggende gemeenten wer ken driehonderd mensen in Breskens. Het watertoerisme floreert en op de jachtwerven werken al 75 mensen. Horeca- en winkelbedrijven profite ren ervan mee. De orderportefeuille bij de jachtwerven is flink gevuld, ook van buitenlandse opdrachtge vers. Sterk gevoeld wordt het gemis van een aparte jachthaven en een winterbergingsmogelykheid. Promenade In de recreatieve sector noemde hij voorts de aanwinst van de promenade, de bouw van een hotel-motel, het stij gend aantal bezoekers in de campings en het reoreatieuitbreidingsplan dat nu bij Gedeputeerde Staten van Zeeland ter goedkeuring ligt. Hij zei te betreuren dat voor een aantal bezwaren op onderge schikte punten de beginrealisatïe van dat plan wel niet meer in 1964 zal plaatsvinden. Voor wat betreft de derde haven onderstreepte Breskens' burge meester nog eens hetgeen wij daarover vorige week hebben gemeld. Ook de visserij boekte gunstige resultaten, al viel de aanvoer van haring tegen. Toch werd in 1963 aan vis en garnalen 7.103.265 kg aangevoerd, waarvan de besomming bedroeg 2.814.370,Hij dacht dat de balans van het vismijnbe- drijf wel winst zal laten zien. Per 1 ja nuari 1964. bedroeg de reële reserve van dit bedrijf 425.000,De garanties van de gemeente Breskens ten behoeve van de visserij bedroegen 190.900,Voor 1964 verwachtte burgemeester Eekhout onder andere de ingebruikname van een nieuw gemeentehuis (medio 1964), de bouw van een brandweergarage, van een sportgebouw, de uitbreiding van de begraafplaats, een stratenplan voor de bouw van 50 woningen en het slopen van de bunkers op hel Spuipiein. Dr. A. Vondeling, de voorzitter van P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer heeft, gisteravond in een t.v.-uïtzending van de I'.v.d.A. kritiek geoefend op het, prijsbeleid van de regering. Hjj was van mening dat dc regering tot nu toe ern stig te kort is geschoten op het, gebied van prysafspraken van de fabrikanten en de pryzen van huizen en grond. Aan het doorbreken van de honderden schadelijke prijsafspraken van de fabri kanten heeft zij nog niets gedaan, hoe wel zij deze precies kent, aldus de heer Vondeling, evenmin doet zij iets aan de prijsstijging van huizen, die zijns inziens ondermeer door de aangekondigde huur verhoging per 1 juli weer aangewakkerd is. Onder deze omstandigheden zal de P.v.d-A. tegen de huurverhoging stem men. Uit de meest recente en betrouw bare gegevens was dr. Vondeling geble ken dat de prijzen van landbouwgronden sinds de vrijlating 1 januari 1963sterk zijn gestegen. Over het eerste halfjaar van 1963 was de prijsstijging van boerde rijen (gebouwen met land) 1/3 deel 33% gestegen. Aan grondspeculanten wordt volkomen de vrije hand gelaten. Bovendien hoeft van inkomens verkregen door grond- en huizenspeculatie geen cent belasting te worden betaald, terwijl daar tegenover een echtpaar zonder kinderen al van een weekloon van 52,af ver beneden het sociale minimum belasting moet betalen. „Ik ben niet zo gauw gekwetst, maar dit kwetst mijn rechtsgevoel", al dus dr. Vondeling. AGENDA TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zal vanmiddag en vanavond het wetsontwerp instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond behandelen. Het antwoord van minister Toxopeus wordt tegen 4 februari verwacht. Waarschijnlijk zal in de loop van woens dagmiddag reeds begonnen worden met de beschouwingen over de drank en horecawet. Deze zouden dan van de zijde der kamer op donderdagmiddag worden voortgezet. De minister kan dan volgende week woensdag antwoorden. Op woensdagavond vergadert de be grotingscommissie van buitenlandse za ken in het openbaar over de associatie overeenkomst tussen de E.E.G. en een aantal Afrikaanse staten en Madagas car. Dit wetsontwerp komt tussen 11 en 13 februari in de plenaire vfergadering. Op de agenda van de kamer staan deze week wijzigingen van de wet op het praeventiefonds en de pensioenwet 1922, van de wet op de geneesmiddelenvoor ziening, tijdelijke verdere verhoging van de ongevalsuitkeringen, goedkeuring van het verdrag inzake verdovende mid delen en wet arbeidsvergunningen reemdelingen. De stemmingen over de Rijnmond en de drank- en horecawet zullen niet voor 11 februari worden gehouden. Slot van pagina 1) Daarin had deze een belangrijke ver schuiving, een mentaliteitswijziging in het bestuur van de overheid ge signaleerd. „De oude theorie van de drie kringen: rijk, provincie en ge meenten, "gaat als zuiver functionele indeling niet meer op. Er is een enorm verschil tussen de klerken aan de hoge lessenaars en de betalende volontairs van vroeger en de huidige ambtenaar. Hij heeft te maken met een integratie op allerlei niveaus". De heer Van der Ham haakte daarop in. „Het gaat nu om het effect van de opleiding van de ambtenaar in zijn prestaties binnen zijn werkkring. Overheidssubsidies voor de vakop leiding zijn het begin van de be moeienis geweest. Het is daarom geen grote gedachtesprong: als in het bestel van de gemeenten zoveel is veranderd, als aard en functie enorme wyzigingen hebben onder gaan, kunnen we niet meer volstaan met oude methodieken en opleidings systemen". Vrij spoedig belandde de heer Van der Ham daarom bij de vraag: hoe dat te realiseren „De bestuursschool moet rond een aan tal kernvakken stof draperen, die de studie intensiveert en de leerlingen laat meespelen. In het programma, dat hiervoor in een landelijk rapport is opgemaakt neemt de vorming een voorname plaats in". Als voorbeeld noemde de heer Van der Ham het vak Nederlands. Verhouding burger En wat later viel de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, hem bij door een kort plei dooi te houden bij de leervakken „de verhouding ambtenaar-burgerij" te betrekken. „De afstand hiertussen is vaak grie zelig groot. Op de bestuursschool zal op dit gevaar ernstig gewezen moe ten worden. Wanneer iemand uit de burgerij zich tot de overheid wendt, zal de ambtenaar moeten begrijpen dat de man tegenover hem meestal in de knoei zit". Jhr. De Casembroot citeerde enkele stijlbloempjes van ambtelijk onbe grip op dit punt om daarna te stel len: „ze zijn er niet alleen om hun bazen te dienen, maar ook en vooral de burger. Ik hoop, dat wanneer de school gaat draaien vooral het menselijke punten in het oog gehou den worden". Zoals gezegd: het „vragenuurtje" rondom het voorstel behelsde vrijwel uitsluitend de uitwerking van het plan. Maar het principebesluit voor de Zeeuwse bestuursschool ligt er nu. Dit is een archieffoto van (le 22- jarige Deense kroonprinses Marga- rethe en de SS-jarige Deense baron Ulrim Ha&thausen, met 1oie de prinses, volgens geruchten, zou gaan trouwen. Zowel het Deense hof als de baron, die is verbonden aan de Deense ambassade in Parijs, hebben ds geruchten ten stelligste tegengesproken. De baron heeft prinses Margaret-he vergezeld op haar goodwülreis van het vorig jaar naar het verre oosten. Dc raad van beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P. heeft tot hoofdredacteur benoemd J. W. M. Martinot, thans correspondent te Brus sel voor de in de Zuid-Oost-Pers verenig de bladen van de Gelderlanderpers, van de Limburgiapers en van het Eindho ven» Dagblad. De heer Martinot was van 1948 tot 1955 hoofdredacteur van het voormalige pers agentschap Aneta te Djakarta, nauw met het nationale Nederlandse agentscliap samenwerkte en de bericht geving over Indonesië voor Nederland verzorgde. Hij begon zijn journalistieke loopbaan bij de Nieuwe I-Iaarlemsche Courant in 1937. Spoedig daarna ging hij over naar het dagblad De Tijd te Amsterdam. Hij hervatte zijn journalistieke arbeid na de ooi'log als Haags redacteur van dit blad. In de oorlogsjaren was hij onder meer lid van de redactie van het ondergrond se blad De Patriot te Haarlem. Onmid dellijk na de bevrijding werd hij bij het militair gezag tot eerste luitenant be noemd, belast met voorlichtingswerk zaamheden. Nadat hij in 1955 zijn ontslag had geno men bij Aneta, dat in dit jaar geheel on der Indonesische leiding kwam, werd hij correspondent voor Indonesië van het A.N.P. en van het Franse agentschap Agence France Presse. Hij was in de cember 1958 de laatste Nederlandse journalist, die Djakarta verliet. Tijdens deze Indonesische periode trad hij gedurende enige jaren ook op als correspondent van het Britse agent schap Reuter en van de Londense Times. Voor de bladen van de Zuid-Oost-Pers, waarbij hij in 1959 in dienst trad, was hij belast met de berichtgeving over België, Benelux en de Europese gemeenschap pen. Hij maakte voor deze combinatie ver scheidene reizen naar Afrika en Azië, onder meer vorig jaar december naar Indonesië. Hij was toen de eerste Neder landse journalist, die na het akkoord over Nieuw-Guinea dat land weer be zocht. De heer Martinot is 45 jaar. Hij werd in 1955 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij 'volgt bij het A.N.P- de heer G. A. Knepfie op, die enige maanden geleden als hoofdredacteur bij het dagblad De Nieuwe Limburger in Maastricht in dienst trad. PYROMAAN WEER ACTIEF IN AMSTERDAM Op het volkstuincomplex „Ons Buiten" in Amsterdam-West is in de nacht zaterdag op zondag een tuinhuisje af gebrand. Volgens de politie moet wor den aangenomen dat ook hier wederom sprake, is van brandstichting. Het tuin huisje is, voor zover bekend, lange tijd niet gebruikt geweest en bovendien hebben een omwonende en enkele voor bijgangers iemand ten tijde var brand in het nachtelijk duister zien weg lopen. ONTWERP-VERORDENING NAAR MINISTERRAAD Voorstel normen ook bij handel te doen gelden De Europese commissie heeft de E.E.G.-ministerraad een ontwerp verordening toegezonden betref fende de toepassing der E.E.G.- kwaliteitsnormen op groenten en fruit, die binnen de producerende Iid-staten in de handel worden ge bracht. Indien deze verordening aanvaard wordt dan zullen van 1 april 1965 af bloem kool, tomaten, appelen en perziken, van 1 april 1966 af citrusvruchten en tafel druiven aan de gemeenschapsnormen in zake kwaliteit, sortering en verpakking moeten voldoen, ook als zij binnen het producerende E.E.G.-land worden ver voerd en verhandeld. Tot nu toe zijn slechts normen van kracht voor het in tracommunautaire handelsverkeer en het handelsverkeer met derde landen. De gemeenschapsnormen zullen voor binnenlands gebruik wel enigszins mo gen worden aangepast, met name door middel van nieuwe kwaliteitsklassen. Deze zullen echter slechts tot 31 de cember 1967 mogen worden ingevoerd. In geval van overvloedige oogst zal elke lidstaat het vervoer en in de handel brengen van een deel der door de normen gedefinieerde produktcn mogen verbieden. Is daarentegen de oogst kwantitatief of kwalitatief on voldoende, dan zal men gedurende een bepaalde periode de toepassing der kwaliteitsnormen mogen schor sen of aan mogen vullen met nadere criteria betreffende kwaliteit en grootte. Detailhandel tailhandel, zodat ook de verbruiker kan kiezen uit produkten, die volgens deze normen gesorteerd en aangeduid zijn. Ze zullen echter niet gelden voor produk ten, die rechtstreeks aan sorteer- en pakcentra worden afgeleverd of die voor verwerking zijn bestemd. De commissie wil de bepalingen van deze ontwerpver ordening ook toepassen op groenten en fruit, die in een lidstaat ingevoerd zijn. De eierprijs is momenteel zo laag als de laatste jaren niet is voorgekomen. Be droeg deze prijs volgens de co-operatieve verkoopcentrale te Roermond verleden jaar januari nog 2,60 per kg, thans is hij gedaald tot 1,32 per kg, wat neer komt op 8,25 cent per stuk. Als oorzaken van deze ineenstorting worden genoemd de geweldige uitbrei ding van de pluimveestapel in Duits land, waarheen ruim 80 procent van de exportcieren ging, alsmede de hoge hef fing, die dit land legt op de import- eieren. Bovendien wordt onze handel in Duits land geconfronteerd met een zware con currentie uit Polen, Finland en Tsjecho- slowakije. Uit die landen komen export eleren aan de markt voor een prijs van 5,75 per 100 stuks, franco grens. Over deze ontwikkeling heerst in grote mate ongerustheid in de kringen van de Ne derlandse pluimveehouders en bij de groothandel in eieren. Bezwaar By het Centraal Bureau van de Tu bouwveilingen in Den Haag heeft men bezwaar tegen het voorstel der Europese commissie, <le normen ook bij de handel te doen gelden. Dit stelsel, zo zegt men er, geeft veel rompslomp en het doel: de consument leren de produkten te onderscheiden, streeft men ermee voorbij. Men vindt het voldoende als de normen, zoals dat nu in Nederland al gebeurt, bjj de vei ling worden toegepast. Met te veel re- felen wordt de consument noch de han- el gediend. Verschillende groepen de tailhandelaren hebben verschillende be hoeften en zo is het ook met verschil lende groepen consumenten. Twee wel heel verschillende beelden uit Innsbruck met toch enige overeenkomst: op de bovenste foto de Miinchener prins carnaval en prinses carnaval, die een baal sneeuw aanbieden aan de burge meester van Innsbruck tijdens de feestelijke opening van een bier kelder in Innsbruck. Op de onderste foto ziet men hoe nodig een derge lijk geschenk wei is; er ligt sneeuw op de skibaan, maar daar is dan ook wel alles mee gezegd. Op de skies: de Rus Pavel Koltsjin. Op het snelle en verraderlijke af- dalingsparcours van de Patscher- lcofel heeft zich maandag weder om een aantal min of meer ern stige valpartijen voorgedaan. Drie skiërs, een Fransman, een Griek en een Tsjech, kwamen zo onge lukkig terecht, dat zij voor ver dere deelneming aan de olympi sche winterspelen werden uitge schakeld. De deelnemers houden echter vol, dat de helling van de Patscherkofel geen „dodemanspar- cours" is. De Fransman liep tijdens een kwalifikatiewedstrijd een gebro ken sleutelbeen op, de Griek ont wrichtte zijn schouder en de Tsjech is naar verluidt onder dok tersbehandeling in verband met een mogelijke hersenschudding. De jury voor de winterspelen heeft opdracht gegeven nog een drietal controlebakens uit. te zet ten op het bovenste gedeellc van het parcours waar een Australi sche skiër dodelijk is verongelukt ten einde de deelnemers in de juiste baan te houden en zodoende het gevaar voor hen te verminde ren. Rotterdam wil woningen bouwen voor verpleegsters De Rotterdamse gemeentelijke psychia trische inrichting Deltaziekenhuis heeft te kaïnpen met een tekort, aan verple gend personeel. Eeu der bezwaren van dit personeel zou zyn de huisvesting in een internaat. Om aan (lit bezwaar tegemoet te komen hebben b. en w. bij de raad een voorstel ingediend voor de bouw van om te beginnen 18 woningen voor alleenstaanden later eventueel uit te breiden met nog eens 24 bestemd voor leidinggevende ver pleegsters. De woningen zullen een zitkamer,' een slaapkamer, een badkamer en een keu ken bevatten. Deze woningen, waarvan de exploitatiekosten op 1483 per jaar worden geschat, zullen voor 743 per jaar beschikbaar worden gesteld, Het verschil kan worden beschouwd als een premie voor het behoud van het per soneel. Beslissing Internationaal Olympisch Comité Indonesië geschorst Het Internationaal Olympisch Comité heeft maandag laten welen, dat het Zuidafrikaanse Olympische Comité openlyk de apartheidspolitiek dient te ■eroordclen alvorens het een ploeg kan afvaardigen naar de olympische zomer spelen in Tokio. De president van het l.O.C. Avery Brundago verklaarde op een persconferentie, dat de uitnodiging aan Zuid-Afrika om deel te nemen aan de spelen in Tokio thans definitief is in getrokken, omdat het Zuldafrikaans' Olympisch Comité „niet aan deze ver plichtingen is tegemoet gekomen". Brundage sprak na afloop van een ver gadering van het I.O.C.. waarop de pre sident van het Zuidafrikaa.nse Olympi sche Comité, Frank Braun hot l.O.C. de verzekering had gegeven, dat zijn comi té de twee overige verplichtingen was nagekomen, te weten het houden van selectiewedstrijden tussen blanke on niet-blanke atleten buiten Zuid-Afrika, en dc regeringsgarantie om paspoorten te verstrekken aan niet-blanke atleten met bestemming Tokio. Brundage vertelaarde echter, dat het Zuidafrikaanse Olympische Comité over eenkomstig de beginselen van het l.O.C. niet openlijk en duidelijk rassendiscrimi natie in de sport had afgewezen. Het l.O.C. heeft echter de mogelijkheid voor het Zuidafrikaanse Olympische Co mité opengelaten deze verplichting als nog na te komen om Zuid-Afrika in de gelegenheid te stellen een uit blanken en kleurlingen bestaande ploeg naar de spelen in Tokio af te vaardigen. Tn antwoord op een vraag va.n verslag gevers gaf Brundage de verzekering, dat Zuid-Afrika nog steeds een erkend lid va.n het l.O.C. is en dat de intrekking van de uitnodiging voor de spelen in To kio geen verlies van het lidmaatschap inhoudt. Brundage die hot huidige I.O G.-con- gres gisteravond opende met een felle aanval op de politick in de sport, ver klaarde, dat liet l.O.C. nog steeds niets heeft gehoord van het geschor ste Indonesië. Aan de schorsing van Indonesië liggen twee redenen ten grondslag te weten het organiseren van de Ganefo-spelen zon der toestemming van het l.O.C. en de verklaring dat de internationale sport in feite niets anders is dan een arena van de internationale politiek. Een afgevaardigde die de I.O.C.-zitting achter gesloten deuren had bijgewoond verklaarde, dat Indonesië heeft beweerd dat het geen verontschuldiging behoeft aan te bieden aan het I.O.C., maar dat het l.O.C, haar een uitleg is verschul digd. VOLLEYBAL De dames van E.V.V.C. verloren in Bre da op het nippertje met 32 van het heus niet sterkere Lyceum. De setstan den waren 15—S. 3—15, 15—13, 7—15 en 157. Rapid Maastricht won met 3— 0 van Hevok. V.C. Den Bosch heeft er twee punten bij, M.O.C. werd met 3—0 verslagen. Sarlo won met 31 van Or- ganon en Ra.pid Eindhoven moest het onderspit delven tegen V.C.T. De stand in de zuidelijke hoofdklas is nu: Rapid Maastricht 13—24 (36—8), Sarto 14—20 (31—25), P.S.V. 9—18 (27—3), V.C.T. 13—18 (35—17), Rapid Eindho ven 13—18 (31—14), Hevok 13—10 (24 —28), Lyceum 13—10 (21—30), Orga- non 13—10 (17—31). E.V.V.C. 15—JO (23—33). V.C. Den Bosch 14—6 (16- 34) en M.O.C. 14—0 (5—42). In de overgangsklas dames A verloor E.V.V.C. 2 van het sterke Rapid met 3— 0. In Goes won E.G.V.C. met 31 van Spirit. De stand is hier: Rapid 7—14 (21—5), V.V.C. 7—10 (16— 9). M.O.C. 2 7—S (17—IJ). D.S.V. 7—8 (15—12), E.G.V.C, 7—8 (15—12). E.V. V.C. 2 8—2 (4—23) en Spirit 7—0 (6— 21). De heren van Marathon behaalden weer eens een zege. Rapid werd met 31 ver slagen. E.G.V.C. is niet meer in te halen als ze zo doorgaan. Zaterdag werd met 30 van Moller gewonnen. De stand is: E.G.V.C. 9—18 (27—7), E.V.V.C. 912 (2416). Matador 10— 12 (24—17), Moller 10—J2 (22—21), Vi tesse 9—8 (18—19). Rapid 10—8 (19— 20). Marathon 9—6 (14—21), Ter Hole 8—4 (7—2), D.S.V. 8—2 (11—21). TITEL BLEEF IN SOUBURG In Souburg is in café Jacobsen het biljartkampioenschap le klas libre van het district Walcheren-Zuid- Beveland afgewerkt. De titel bleef in Souburg, namelijk bij V.E.G.-se- cretaris W. F. L. Korff, die in de beslissende partij C. de Jonge van D.O.S. Ovezande versloeg. Er was in Souburg meer van spannend dan van kwaliteitsbiljart te genieten. De partijen waren over het algemeen nog al langdradig en voor de A.L.M - speler G. Luijk uit Goes eindigde dit toernooi zelfs met een degradatie. Hij sloot dit kampioenschap af met een al gemeen gemiddelde van 4,12, te laag voor de minimum moyennegrens van 4,50. Dc beslissende partij tussen Korff en Dc Jonge vergde niet minder dan 47 beurten voordat dc 200 caramboles door de Souburger volgemaakt waren. Hij liet De Jonge toen staan op 185. Rond de 38e beurt leek het er op, dat Korff een vrij gemakkelijke zege zou behalen, want toen had hij dc leiding met 185 tegen 123 caramboles. De D.O.S.-spcler kwam echter terug met enkele goede series en slaagde er nog in Korff ernstig te be dreigen. Deze liet zich echter niet ver rassen, waarna districtsvoorzitter F. G, Melse de kampioensbokaal aan hem kon overhandigen. 3 caramboles De Hulstenaar L. Bosman van H.B.C, heeft een wat ongelukkig toernooi gespeeld. Hij kwam 3 caramboles te kort om zich kampioen te kunnen noemen. Dat was in zijn partij tegen Korff, die het geluk had in de na- beurt zijn tegenstander, die op 197 was blijven slaan, net te kunnen pas seren. Aan een remise had Bosman voldoende gehad voor de titel. Hij smaakte echter het genoegen om het beste partijgemiddelde op zijn naam te brengen, namelijk 7.40. De Axelse speler J. van Fraaijenhove van A.B.C, scoorde de hoogste serie, namelijk 64. Namens V.E.G. reikte de heer Van c Berge de overige prijzen uit. Alle spe lers bleven ruim onder do maximum moyennegrens van zeven rond. De eindstand luidt: W. F. L. Korff 8 978 185 34 5,28 Bosman 6 960 164 49 5,85 C. de Jonge 6 971 193 35 5,03 J. Wisse 6 886 187 27 4,74 ,'an Fraaijenhove 4 808 167 64 4,8< G. Luijck 0 800 194 26 4,1! Ook in Rome heeft het Amerikaan se- rapport, over de invloed van ro ken op de gezondheid indruk ge maakt. Foto: Bij het oude colloseum de monstreren studenten hier met spandoeken en borden, waarop tek sten staan als ,J)e staat moet ons tegen kanker door roken bescher men", „Rokers, laat ons onszelf tegen kanker verdedigen", en Wij vragen een verbod op de verkoop van buitenlandse sigaretten" Stien Kaiser onder Nederlandse records schaatsen dames Stien Kaiser, een 25-jarige ambtenares brj de rijkspolitie te Delft, heeft het' maandagmiddag in een uur tijd bestaan, om na haar recordprestatie van zater dag op de 3000 meter, tweemaal onder de Nederlandse records van Willy de Beer, die op het ogenblik in Innsbruck verblijft, te blijven. Tijdens de selectiewedstrijden, die met het oog op de wereldkampioenschappen dames in Kristinehamn, op de Jaap Edenbaan werden gehouden, won zij zo wel de 1000 meter in 1 min 41.2 sec, als de 1500 meter in 2 min 37.- sec. Stien Kaiser, getraind door Egbert van 't Oever, kwam vooral in de rit op de 1500 meter tegen de 17-jarige Carry Geyssen, tot een geweldige krachtsex plosie en versloeg haar concurrente met groot verschil. En dan te weten, dal: haar een jaar geleden de training op het Cios in Overveen werd geweigerd omdat Stien Kaiser te oud zou zijn. Na deze selectiewedstrijden werden Wii- iv de Beer (Amsterdam). Carry Geyssen ("Amsterdam). Stien Kaiser (Delft) en Wil van Wees (Muiden) voorlopig aan gewezen voor Kristinehamn. De uitslagen van de wedstrijden wareni 1000 meter: 1. Stien Kaiser (Delft), 1.41.2; 2. Carry Geyssen (Amsterdam). 1.43.2: 3. Tineke Hamstra (Amsterdam) 1.45.6; 4. Wil van Wees (Muiden), ge vallen. 1500 meter: 1. Stien Kaiser 2.37.-; 2. Wil van Wees 2.39.7; 3. Carry Geyssen 2.44.-; 4. Tineke Hamstra 2.47.-. De Belgische competitie De uitslagen van de dit weekeinde ge speelde eredivisiewedstrijden voor de Belgische competitie luiden: Beringen—Lierse 10, F.C, Luik- Beerschot 10, C.S. BruggeBerohem 21, AnderlechtF.C. Brugge 30, F.C. MecheienDaring 40, St. Trui denStandard 20, GantoiseDiest 41, AntwerpTurnhout 31. Na 19 wedstrijden leidt Anderlecht met 32 punten, gevolgd door Beringen met 29 punten. F.C. Mecheien sluit de ry met 8 punten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4