PRESIDENT VAN TANGANJIKA WIL CONFERENTIE BELEGGEN BP. mag van Domeinen niet boren op Ameland Cyprus is tegen zenden van V.N.-politiemacht „E.E.G. is niet voor Frankrijk gezwicht" KLANKBORD Op t.v.-eiland ook radiozender Wereldtentoonstelling New York nadert voltooiing Tsjoe En Lai niet naar Dar es Salaam Communisten in Zuid-V iet nam maken vooruitgang Engeland zou hulp van V.S. zoeken Over 6 weken tarieven bekend DINSDAG 28 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „TOESTAND IN OOST-AFRIKA IS KRITIEK" Tegelijkertijd werd aangekondigd dat Nyerere zijn voorgenomen staat- siebezoeken aan India en China die volgende maand zouden plaatsvin den, had uitgesteld. Ook het voorge nomen bezoek aan Tanganjika var premier Tsjoe En Lai van commu nistisch China is „tot later" uitge steld", aldus de bekendmaking. De regering van Tanganjika heeft voorts gisteren verklaard dat er geen bewijzen zijn die de veronderstelling billijken dat communisten verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen van vorige week in Tanganjika. De regering is, blijkens een qué, „zeer ernstig ontstemd over enkele pogingen om de politiek van de koude oorlog bij de gebeurtenissen in Tangan jika te betrekken". Noord-Rhodesië De premier van Noord-Rhodesië, Kenneth Kaoenda. heeft gisteren in Loesaka een rondgang gemaakt door een kazerne waar soldaten gelegerd zijn, dit in verband met het feit dat de Askari's „lichtelijk in verwarring zijn geraakt door de berichten over muiterijen in Oost-Afrika", zo werd van officiële zijde meegedeeld. President Julius Nyerere van Tanganjika heeft de hoofden van alle Afrikaanse onafhankelijke staten voorgesteld om in zijn hoofdstad, Par es Salaam, omstreeks 2 februari een conferentie van ministers van buitenlandse zaken en defensie te beleggen. In z'n boodschap zegt Nyererse dat de conferentie dringend noodzake lijk is „omdat de toestand in Oost- Afrika kritiek is". „In de afgelopen week hebben legerrevoltes plotse ling ernstig gevaar verspreid, niet alleen voor dit gebied, maar voor het gehele werelddeel", aldus zijn boodschap, „de Afrikaanse eenheid staat op het spel". Wijzend op de ernst van de toestand en op het handvest van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.U.) dringt hij er bij alle Afrikaanse staatshoofden op aan om hun ministers van buitenlandse zaken en defensie voor een spoedconfe- rentie naar Dar es Salaam te zenden. „zo mogelijk in de week die op 2 fe bruari eindigt". zou beter betaald worden dan de politie van het land. Wat de oorzaken van de verwarring precies zijn kon men nog niet zeggen, maar Kaoenda achtte de kwestie belangrijk genoeg om de mili-j tairen persoonlijk tot rust te manen, j Verwijten Een der blanke officieren van het regi ment merkte na het bezoek van de pre mier op. dat de officieren van de Askari Fiflcs zichzelf verwijten zouden moeten maken als er een muiterij uitbrak. „Want de officieren in Tanganjika had den alleen hun eigen belang op het oog en maalden niet om het moreel van de troep". Dr. Mansholt over marathondebat: Tarietgesprek Dit jaar nog belangrijke beslissingen (Van onze Haagse redactie) Dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzit ter van de Europese commissie, heeft de ook in Nederland veel ge hoorde kritiek van de hand gewe zen, volgens welke de Europese mi nisterraad bij het nemen van de besluiten op de E.E.G.- marathon te Brussel, weer voor Frankrijk zou zijn gezwicht. Waar duidelijk is gebleken, aldus deze critici, dat Europa nog altijd gebukt gaat onder generaal de Gaulle, hadden le ministers in december van het vorig gegeven, dat het zal meewerken aan de totstandkoming van een open markt en aan een supra-nationaal Europa. Dr. Mansholt, die sprak op een bijeen komst van de Europese beweging te Den Haag. was echter van mening, dat de be sluiten van Brussel ons hebben behoed voor een impasse. Beslissingen waren onontkoombaar. Wij konden ons niet ver oorloven niets te beslissen. De rest van de landbouw moest onder de gemeen schappelijke ordening worden gebracht. Voorts betoogde dr. Mansholt, dat uit de onderhandelingen, die in mei te Ge- nève beginnen over ae tariefverlagingen in het G.A.T.T., van alles kan voort vloeien. De E.E.G.-commissie zal het met gemakkelgk krijgen. Er zal naar twee kanten moeten worden onderhandeld: met de derde landen over de belangen van de gemeenschap en met de lid-staten van de E.E.G. over de mate waarin aan de verlangens van de derde landen tege moet kan worden gekomen. In dit ver band wees dr. Mansholt er op, dat dit jaar nog belangrijke landbouwbeslissin- gen zullen moeten worden genomen. De E.E.G. zal het prijspeil moeten regelen voor granen, zuivel, vlees, suiker en rijst. Het zijn de G.A.T.T.-onderhande- lingen, die de E.E.G. hebben gedwongen besluiten te nemen met betrekking tot de gemeenschappelijke landbouw. Ook het voorstel van de Europese commissie voor een uniforme graanprijs ineens moet men zien in het kader van deze on derhandelingen. Verzet genoeg De vice-voorzitter van de Europese commissie wees er in dit verband op, dat er bt) de andere vijf lid-staten dui delijk verzet bestaat tegen het Fran se streven en dat er daarom op zich zelf geen reden was om tot stagnatie van de werkzaamheden over te gaan. Wel gaf dr. Mansholt toe. dat de an dere vijf bloot staan aan het een of ander risico. Er is een Europa van de Gaulle en er is een Europa van de v\jf. Maar voor beide is een geïnte greerd Europa" een noodzakelijkheid. Ook het Europa van de Gaulle moet een economische integratie bereiken. TE DICHT BIJ WATERWINGEBIED Caltex hoopt deze week zekerheid te krijgen (Van onze correspondent) De dienst der domeinen (minis terie van financiën) heeft het verzoek van de British Petrol om een boring op Ameland te mogen verrichten, afgewezen. De B.P. was van plan te boren tussen Buren en het Oerd. Domeinen is van oordeel, dat het te dichtby bet waterwingebied van de I.W.G.L. op Ameland is dat er gevaar voor beschadiging van een belangrijk natuurreservaat ontstaat en dat. bo vendien eerst nmar eens zou moeten worden afgewacht, of er zich onder Ameland één gas- of olieveld bevindt dan wel meer. Zou het eerste het ge val zijn, dan zou het immers beteke nen, dat alle maatschappijen „in de zelfde bel prikken". BOMALARM. Mevrouw Minnewa Bell Roosevelt, de 52-jarige voormalige echt genote van Elliott Roosevelt zoon van de overleden president, bemerkte bij aankomst op het vliegvelo van Santa Barbara. Californië. dat haar toestel net was vertrokken. Zij sloeg onmiddellijk alarm. Er was een bom in het toestel verborgen, zei ze. Mevr Roosevelt zal zich nu moeten ver antwoorden wegens vals alarm. Haar opzet mislukte. Zij mocht met de politie mcewandelen toen geconstateerd was dat er geen bom aan boord van het toestel was. BED VOOR DE GAULLE. President de Gaulle van Frankrijk heeft een extra lang bed geaccepteerd, dat. hem door een Britse firma was aangeboden uit dank voor zijn streven om Engeland bui ten de E.E.G. te kouden. Het bed. dat 2,75 meter lang is zal de president worden aangeboden „wegens zijn diensten voor Groot-Brittannië". Het zal worden versierd met Franse le- Zoals bekend zullen er straks drie boor torens op Ameland staan. Er staan er twee: de N.A.M. bij de Hollumer vuurtoren (die nog niet werkt), de Caltex bij het kooihuis onder Nes (waar koortsachtig wordt gewerkt) en de Mobil Oil op de Hon (die bezig is met het aanleggen van het pla teau, waarop de toren zal moeten worden opgericht). Genoeg De B.P. had inmiddels aan de weg van Nes naar Ballum niet ver van de Bal- lumer bocht al een munitie-opslag- plaats laten bouwen ten behoeve van het vooronderzoek en de exploratie- horing. Domeinen zou van oordeel zijn. aat drie boortorens op het eiland voorlopig genoeg is en dat de kans groot zou zijn dat men een vijfde, zesde en zevende maatschappij de toegang tot de ondergrond van Ame land niet zou kunnen weigeren, als men de B.P. nu toestond om als vier de te gaan boren. Inmiddels heerst er bij de Caltex een toenemende spanning: men hoopt, de ze week zekerheid te krijgen over het i; al of niet gelukken van de boring bij het kooihuis ten noordwesten van Nes. Tot dusverre heeft men alleen nog maar water onder hoge druk naar hoven gekregen, maar die hoge druk (er wordt gesproken van een druk tussen de 600 en 700 atmosfeer Slochteren heeft 300310 en Lacq in Zuid-Frankrijk heeft tot tol toe de hoogste druk met 648 atmosfeer moet toch ergens door veroorzaakt zijn. Graanprijs Ongerust maakte dr. Mansholt zich over de gevolgen, die de hoge graanprijs van Duitsland kan hebben. Als er niet spoe dig een gemeenschappelijke markt komt, dan zal de grootste markt voor afzet binnen de gemeenschap verloren zijn. Hoe sneller de graanprijs In Duitsland omlaag gaat, hoe beter. Het Wereldgebeuren Weer cricket in Oost-Afrika D« Afrikaanse bevolking van Tar njlka, OcgamLi en Kenia heeft verbazing geconstateerd dut de Er. sen weer terug zijn. Totaal verbluft ben zij gezien hoe Britse commando een btliiirtemj«nelli- actie de legers vai drie landen hebben ontwapend en u.tgoKMMde k<gj" kampen hebben opgesloten, /ionoer lof stoot i* dat gebeurd. Een nandj bataljons muitende- geen dag tijd o.nscl king van een gebied hcert deze gang van accepteerd. Het ingrijpen Is gebc de drie- Afrikaanse r bevolking, die kort j bundig het feest v. vierde, kan hot niet g da en Kenia, de heren N en Kenjatta een beroep op noten gedaan «Je situatie t en zij nebben nadrukken dat de aanwezigheid van Y ten in het land linen in nog k. L>o bevol en ai* Europa onthutst g«- t verzoek van gen. Maar do n nog zo uit- bevrijding" ■atten. Daarom Oegan Obote waarden trklaard. Een luchtopname van de in opbouw zijnde wereldtentoonstelling in New York. Op de voorgrond een watersport- stadion, genaamd „Aquacade". Daar vlak achter het complex van wegen, dat naar het grote tentoonstellingster rein leidt. Op de achtergrond in het midden het sheastadion voor baseball en voetbal. Verder toont de foto een groot aantal tentoonstellingshallen. Het Manneke exit Het Manneke, dat enkele tientallen malen kort voor acht uur, over het t.v.- scherm heeft gedarteld, Is niet meer. De van de Belgische televisie aange kochte serie is uitgeput, en zal niet wor den aangevuld. De B.R.T. heeft in totaal ongeveer 150 mannekes gefilmd. De N.T.S. had hier van zestig aangekocht. In België is de serie stopgezet omdat ze niet voldoende succes had. Ook wanneer België Het Manneke zou hebben gehandhaafd, zou de Nederlantlse aankoop niet door een nieuwe zijn gevolgd. De strip had meer kritiek dan succes. LANCERING SATURNUSRAKET TOT WOENSDAGMIDDAG UITGESTELD De lancering van de Saturnus-1 raket, die oorspronkelijk gister middag vier uur Nederlandse tijd zou plaatshebben, is definitief uitgesteld. Het aftellen moest gistermiddag tweemaal worden onderbroken nadat een defect in de brandstofleiding van de tweede trap van de raket was ge constateerd. De voorlopige vastgestelde nieuwe tijd voor de lancering is nu woensdagmiddag vier uur Nederlantlse tijd. Het vijftig meter hoge en uit twee trappen bestaande gevaarte heeft een gewicht van 562 ton. De neuskegel heeft, met inbegrip van instrumenten en 5000 kg zand als ballast, een gewicht van 17,1 ton als de lancering slaagt het grootste gewicht dat de Amerikanen tot dusver in een baan om de aarde hebben gebracht. De Russische Spoetniks 7 en 8 hadden elk een gewicht van 6482 kg. Op Kaap Kennedy heeft men nog geen bepaald idee van de baan. die de raket om de aarde zal moeten volgen, en evenmin hoelang de Saturnus- raket in de ruimte zal blijven. Mogelijk zal de satelieï boven de Verenigde Staten, Afrika, Australië en bepaalde gedeelten van de Stille Oceaan vanaf de aarde helder zichtbaar zijn. Het is de bedoeling, dat de raket tijdens haar vlucht kleuren en zwart- wit-filmopnamen afwerpt. MINISTER MCNAMARA: De Amerikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, heeft gisteren in de commissie van de strijdkrachten van. het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de communisten in Zuid-Vietnam, sinds het omverwerpen van de regering Diem in november, „belangrijke vooruit gang" maken. Volgens McNamara moeten de Verenig de Staten er voor zorgen dat hun strijd krachten worden gehandhaafd en moe ten zij tonen dat zij bereid zijn hun strijdkrachten te gebruiken, ondanks de verbei ering van de vooruitzichten op de wereldvrede. De minister verklaarde dat zolang de on stabiele politieke en economische situa tie in vele landen voortduurt de Sowjet- Unie en communistisch China „vele goedkope gelegenheden" zouden vinden om aanvallen te ondernemen op de vrij heid en de communistische leer te ver spreiden. McNamara zei te geloven dat de econo mische moeilijkheden in de Sowjet-Unie er de oorzaak van zijn dat dit land zijn strijdkrachten en zijn militaire hulp aan landen in Afrika en Azië inkrimpt. Ook hoopt hij dat een van de vier Amerikaanse regimenten, die nu in West-Duitsland zijn gelegerd, zal wor den teruggetrokken, wanneer de strijd krachten van de andere N.A.V.O.-Ian- den hun voorgenomen sterkte hebben bereikt. „Wij geloven dat de huidige Amerikaanse bijdrage van vijf divisies, ••erhouding tot de totale sterkte juist aldus McNamara. Brits voorstel afgewezer De regering van Cyprus is, naar in regeringskringen te Nicosia ver luidt, niet voornemens akkoord te gaan met de Engelse suggestie dat een internationale troepenmacht naar het eiland wordt gestuurd om er de vrede te handhaven tussen Turken en Cyprioten. Een dergelijk plan zou het Cyprus on mogelijk maken een beroep te doen op de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, zoals in het voornemen ligt indien de vredesconferentie te Londen niet slaagt. In Nicosia verwacht men dat de confe rentie falen zal en bereidt men een be roep op de Veiligheidsraad voor. De regering van Cyprus zal wél instem men met het zenden van een internatio nale troepenmacht indien dit geschiedt onder supervisie van de Verenigde Na ties. Een der consequenties van dit plan zou zijn dat verscheidene landen de gelegen heid krijgen zich in de geschillen te men gen, hetgeen ertoe kan leiden, aldus zegslieden te Nicosia, dat de Turkse sug- gesties het eiland te splitsen in een Turkse en een Cypriotische staat, meer gehoor vindt dan de regering te Nicosia, of beter aartsbisschop Makarios, thans welgevallig is Brits voorstel Naar verluidt zou de Britse minister van Gemenebestzaken Duncan San dys tijdens de Londense conferentie hebben voorgesteld bij wijze van tij delijke maatregel een internationale troepenmacht op Cyprus te statio neren. Hulp van V.S.? De Britse regering zou ook de Verenigde Staten verzocht hebben haar te helpen om de vrede op Cyprus te bewaren. Vol gens het Britse dagblad Times zou de Amerikaanse minister van justitie, Ro bert Kennedy in Londen hierover bena derd zijn. Het blad schreef gisteren dat in verhand met de gebeurtenissen in Oost-Afrika de Britse strategische reser ve haar grens heeft bereikt. Het meent dat een eventuele Amerikaanse hulp het best zou kunnen worden verleend in de vorm van militaire waarnemers. Groot- Brittannië is van mening dat de kwestie- Cyprus eerder een aangelegenheid voor de N.A.V.O. is dan voor de Verenigde Naties. Dit is dr. René Denoix, directeur van het centrum voor kankerbe strijding in Parijs, die heeft ver klaard, dat het serum tegen leuke mie, dat de bioloog Gaston Naes- sens op Corsica meent te hebben gevonden, volkomen waardeloos is. Twintig mille buit bij inbraak Van onze correspondent Sinds gistermorgen half zeven zoekt de recherche van de Amerfoortse politie naar de weg welke inbrekers genomen ■5'h- moeten hebben toen ze in het algelopen weekend bij De Gruyter in de I-ange- straat te Amersfoort zyn binnengeko- gaderingen hand verlenen bij de onteigening van stro ken grond ter breedte van tien kilometer aan weerszijden van federale verkeerswe gen en spoorlijnen. De actie vormt een on derdeel van het landhervormingsplan van president Goulart. die de macht van groot grondbezitters wil breken door boeren zon der grond deze gebieden in eigendom te geven. Concurrentie voor Veronica Concorde krijgt een grotere actieradius Het Frans-Britse supersone verkeers vliegtuig Concorde krijgt motoren die krachtiger zullen zijn dan aanvankelijk in het voornemen lag, zo heeft de British Aircraft Corporation bekendgemaakt. Het toestel zou daardoor een langere acieradlus krijgen en daardoor in een gunstiger concurrentiepositie komen te verkeren met de Amerikaanse supersone Scattoestellen. waarvan de snelheid 2784 kilometer per uur zal bedragen en die aanvankelijk een groter vliegbereik hadden dan de Concorde. In de Britse pers werd het vermoeden geuit dat de aangekondigde verbeteringen aan de Concorde bijzonder kostbaar zullen zijn. hetgeen stopzetting van produktie tot gevolg zou kunnen hebben. (Van onze Haagse redactie) Het televisie-eiland van de R.E. M. in de Noordzee gaat ook com merciële radiouitzendingen ver zorgen. Dit verklaarde ons des gevraagd de gedelegeerd com missaris van de R.E.M., de advo caat mr. H. J. Minderop in Den Haag. Op het eiland komen twee zendinstallaties voor televisie en radio. Over circa zes weken ver wacht de R.E.M. de advertentie voorwaarden en tarieven voor „Radio Noordzee" bekend te maken. De technische apparatuur is reeds aangekocht, maar de (nog altijd) on bekende financiers achter de vennoot schap wensen de golflengte waarop uitgezonden zal worden voorlopig niet openbaar te maken. De capaciteit van fle apparatuur is aanzienlijk groter (15 kw) dan die v.?n het radioschip ..Veronica" (5 kw) waardoor een be tere ontvangst in een wijder gebied wordt verzekerd. De tarieven zullen, zo vermoedt men in kringen van ad verteerders. lager liggen dan bij Ve ronica. Niet alleen uit concurrentie- overwegingen. maar vooral omdat de adverteerders enigszins teleurgesteld zijn in de „response" op de reclame boodschappen via Veronica. Teleurstelling Toen dit schip in medio 1960 de eer ste muziek de lucht in zond was de belangstelling zo groot, dat vele ge gadigden de boot misten en haastig optie legden voor volgende jaren. Langzamerhand is duidelijk gewor den, dat de reclame via Veronica ook zijn grenzen heeft en dat de omzet- curves van de adverteerders niet die stijging vertoonden, die men verwacht had. De advertentiebureaus verwachten, dat „Radio Noordzee" met een aan trekkelijk tarief op dc markt zal ko men, ook al omdat de produktiekos- ten voor het eiland (toch al bezet door technici voor de t.v.) lager zul len liggen. Over de hardnekkig circulerende be richten, dat het met de zendmast van tachtig meter technisch onmogelijk zou zijn een bereik te halen van 60 km zoals de R.E.M. beweert, zegt mr. Minderop dat de buitenlandse leve rancier (de R.C.A in Amerika) en de experts van deze maatschappij deze afstand garanderen. Hij meent, dat indien het juist zou zijn dat de signa len niet verder dan 30 km landin waarts komen, het commercieel wei nig aantrekkelijk zou zijn een kost baar tv-eiland op te richten. „Als de deskundigen ons deze verzekering niet hadden gegeven waren we er niet aan begonnen". De Nederlandse experts bekijken de gehele kwestie nog met enige scep sis. Zij wijzen er op, dat de masten S van de vyf Nederlandse tv-zenders, S nl. Lopik, Smilde, Roermond, Marke- Io en Goes, variëren van 120 tot 340 meter hoogte. Vergelijkt men de 82 meter van het eiland met deze zen ders. dat zou het bereik niet meer dan een dertig km kunnen zyn. De gebroeders Verwey te Hilversum, eigenaren van Radio Veronica, zijn volkomen verrast door de mededeling dat de N.V. R.E.M. op het t.v.-eiland in de Noordzee ook een commerciële radiozender wil inrichten. Zij weten niet hoe zij de komende concurrentie zullen opvangen. „Wij zijn nog niet aan ons maximum". Dit wil zeggen: Radio Veronica zou meer reclame boodschappen kunnen uitzenden in dien daarvoor gegadigden waren. Radio Veronica heeft op het ogen blik een tachtigtal klanten. Er is vrij veel verloop onder. Het is mogelijk dat bij het in de lucht zijn van twee Noordzee-reclamezenders meer dan tachtig bedrijven de behoefte gaan voelen reclameboodschappen uit te laten zenden. Het is echter evenzeer mogelijk dat een gemiddelde van on geveer tachtig het hoogste aantal is van bedrijven, die in reclamebood schappen via de ether zijn geïnteres seerd. Er is terzake tot dusverre geen marktonderzoek gedaan. Als de klantenkring niet vergroot kan worden, is een heftige concurrentie slag te verwachten tussen Veronica en Radio-Noordzee. „Maar wij heb ben voorlopig een bewijsbaar grote luisterkring", aldus de gebr. Verwey. „Dat zal meespreken". ke aard zal maar de nationale trots is geknakt. Het vertrouwen in het leger, in 'le onafhan kelijkheid. Ls grotendeels verdwenen. En in sommige plaatsen is ook het ver trouwen in 'Ie regering weg. Een aantal van de muitende militairen is aan ontwapening ontsnapt. Enkele honderden ontevreden Afrikaan se soldaten zijn in dc oerwouden ver dwenen. zoals indertijd ook in Katanga militairen dc benen namen Katanga wordt thans als gevolg daarvan onveilig gemaakt door ongeregelde benden, die het niet alleen op «ie enkele achtergeble ven blanken voorzien hebben, maar nu ook de afgelegen dorpen terroriseren. De kans is groot dat dit ook in Tanganjika. Kenia en Oeganda zal gebeuren. De re geringen van deze landen hebben er dan een probleem bij. Want ongetwijfeld swol len de Britten na verloop van tijd wor den teruggetrokken, waardoor de rebel len vrij spel krijgen. Dat de Afrikaanse bestuurders mans genoeg zijn om tegen deze struikrovers op te treien, gelooft immers niemand meer na de muiterij, die alleen door Brits ingrijpen kon wor den neergeslagen. De nieuw ontstane situatie In Oost- Afrika is heel vervelend, niet alleen voor de betrokken landen, maar ook voor Engeland, dat zich nog steeds enigs zins verantwoordelijk voelt voor dit uit gestrekte gebied en er door allerlei verdragen en overeenkomsten ook inder daad mee te maken heeft. Voorbeelden uit andere Afrikaanse lan den. zoals Kongo, hebben l»ewezen, dat het bestaan van terreurbenden een prachtig aangrijpingspunt vormt voor de communistische agitators, die overal in de wereld op dit soort kansen loeren. Elke vorm van onrust is de communis ten welkom en overal staan in Moskou of Peking opgeleide onruststokers klaar om de leiding van de relletjes op zich te nemen. Zo Ls het zonder twijfel op Zan zibar gegaan en zo ging het ook in Kongo, waar plunderaars, die waar schijnlijk geen flauw benul van politiek hebben, handig worden geleid en misleid door de vroegere vrienden van wijlen premier Patrice Loemoemba. Hun leuzen wijzen daarop: zij willen „Kongo bevrij den van imperialisten, neo-kolónialisten en hun Kongolese helpers". De communisten verschaffen de opstan dige bewegingen echter niet alleen <le revolutionaire kreten, u-aaronder zij ope reren, maar ook vaak de wapens. In westerse kringen vraagt men zich bij voorbeeld af. waar de wapens heengaan, die Cuba aan Algerije verstrekte, toen dat land in een strijd met Marokko was gewikkeld. Een van deze munitieschepen is gesignaleerd in een haven van Zan zibar en men vermoedt thans zelfs, «lat de revolutie op Zanzibar in Havanna werd voorbereid, door Cubanen en Chi nezen. Niet alleen «ie communistische invloed op Afrikaanse struikrovers wordt gevreesd in westelijke kringen. Men maakt zich ook bezorgd over de „oos terse" oriëntering van sommige rege ringsleden. Zo had het conservatieve Britse «lagblad „The Dally Telegraph" uit zeer goed ingelichte bron vernomen, dat de Britse inlichtingendienst bepaal de verdenkingen koestert tegen Tanga- njika's minister van buitenlandse zaken en van defensie, de heer Oscar Kam bona. Kambona zou volgens deze bron de be langrijkste communistische agent in Oost-Afrika zijn. Hij ontving in Moskou een speciale opleiding om subversieve acties te leiden en zijn ge«iragingen van de laatste tijd hebben ae argwaan van de inlichtingendiensten gewekt. Zo ont sloeg Kambona. zodra hij indertijd mi nister van binnenlandse zaken was ge worden. alle blanke politiefunctionaris sen. Volgens de bron van „The Daily Telegraph" infiltreerde hij vervolgens met zijn aanhangers het politieapparaat van Tangajika. Verdacht was voorts de houding van Kambona ten opzichte van het comité voor de binnenlandse veiligheid waarin Kenia. Oeganda en Tanganjika reeds se dert het Britse bewind samenwerken. Kambona heeft altijd geweigerd de ver- •an dit comité bij te wonen. reikt. Daarna moet het een kleine moeite zijn beschuldigt men Kambona ervan, hij een defensieverdrag tussen Tanganjika en Engeland in de weg heeft gestaan. Als dat zo is dan heeft hij toch niet kunnen voorkomen, dat de Britten ingrepen op verzoek van president Julius Nyerere. Nyerere, «iie tijdens de muiterij van de militairen onvindbaar was. maar nu weer tevoorschijn is gekomen om een tournee door het land te -naken, waarbij de bevolking hem zonder gejuich be groet. In éen plaatsje liepen de inwo ners zelfs hard weg toen zij de presi dentiële optocht zagen naderen. Nyerere ging hen" achterna, luidkeels roepend: „waarom lopen jultie weg. Er is mets om bang voor te zijn". Maar niemand ge loofde hem. Er is bepaald iets veranderd in Oost-Afrika. waar de tijdelijk gesta tioneerde Engelse soldaten tóch alvast maar plannen maken voor een volledige cricketcompctitie geweest het kantoor van de bedrijfslei der te vinden, waar een dubbele inuur- kluïs staat. Uit «lie vakkundig geopende kluis is een bedrag van ruim 20 mille gestolen, ongeveer 3000 aan spaar- zegels inbegrepen. Zeer waarschijnlijk via de buitendeur, die achter de inbrekers normaal in het slot is gevallen, hebben zij de zelfbe dieningszaak in het hartje van de stad weer verlaten. Om half zeven gister morgen ontdekte de bedrijfsleider als eerste de misdaad. Samen met de re cherche begon de uren durende speur tocht naar de toegangsweg welke de inbrekers genomen moeten hebben. Sus- ces leverde dat niet op. Het is in feite een raadsel hoe de daders zijn binnen gekomen. Hoewel aan de achterzijde van het pand een lange ladder tegen de muur stond vlak bij een raam. waren nauwelijks of geen sporen aanwezig, waaruit bleek dat de daders inderdaad via die weg zaterdag- of zondagnacht het pand zijn binnengekomen. VOERTUIGENVERLICHTINGS- ACTIE EEN SUCCES IN DORDRECHT De A.NAV'.B.-ploeg die in het kader van de voertuigenverliehtingsactie in Dord recht gedurende vijf dagen de verlich ting van auto's heeft gecontroleerd is dik tevreden. In totaal hebben in de Merwedestad namelijk 912 automobilis ten hun wagen ter keuring aangeboden, een aantal dat de verwachtingen van de bond sterk heeft overtroffen. Dat het nog eens de aandacht vestigen op de autoverlichting een goede groep was blijkt uit verscheidene cijfers. Van de 912 wagens die getest werden bleken er 687 ofwel 75.5 procent een verlichting met fouten te hebben. Bij 449 auto's moesten beide koplampen opnieuw ge steld worden, bij 238 stond éen koplamp niet goed gericht en bij 106 wagens ver- Een 92-;ange vroegere onderwijzeres die toonden clignoteurs, achter- of stoplich-1 onlangs in Shebcygan ;r. de Amerikaanse ten of nummerplaatverlichting gebre- staat Wisconsin is overleden, heeft voor een ken. (Uiteraard waren er ook wagens I waarde van bijna 74.1000 dollar aan obiiga- die meer dan één verlichtingsgebrek ties ed nagelaten. Zij gaf slechts 200 dot- S| vertoonden •••T categorie zijn die bij meer dan een lar per •neegeteld). houd door t oorzag In haar onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3