Nieuwland verwacht een grote bevolkingsgroei Aflossing van de wacht bij ?Zeeuwse gemeenten' Zeeuwsealarm-motie' over woningverdeling Vlissinger betrekt Nederlands meest omstreden woning Vakbondsactie tegen de prijzen Hulde voor mr. Mes bij jubileumviering Zeeuwse vereniging L, MES-VAN LOKVEN ALMANAK Onderwijs thans Geen subsidie Nieuwe adjunct- directeur van Muziekschool Goes PIJLERS OOSTERSCHELDEBRUG WACHTEN OP OVERSPANNING Zierikzeese politie green vandalen Samenwerking parool voor vervoerders op Schouwen- Duiveland HOEST? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1964 Nederlands meest omstreden woning wordt vandaag be trokken door de inmiddels oud-Vlissinger, de heer W. de Jong, tot voor kort adminis trateur-econoom van het zie kenhuis „Bethesda". Als we nu nog berichten, dat de heer De Jong in dezelfde functie benoemd is bij het ziekenhuis „Bethel" in Delft, is het de ervaren krantelezer en televi siejournaalkijker wellicht duidelijk om welke woning het hier gaat. Juist: het pand Van der Lelystraat 35, de wo ning, die „ontoegankelijk" was voor de Delftse timmer man. „Het is allemaal in een prettige sfeer opgelost", ver telde ons de heer De Jong, die zeven jaar bij „Bethesda1' heeft gewerkt. „Met zijn in stemming heeft de timmer man een andere woning met een veel lagere huur gekre gen", wist de heer De Jong, die nog verklaarde: „Ik ben zeer gelukkig, dat ik deze wo ning kan betrekken". De vrouwelijke, ingenieur, die eerst in Van der Lelystraat 35 woonde, heeft inmiddels de ex-woning van de Delftse timmerman betrokken. Om een scherper inzicht te verkrijgen de prijsontwikkeling, hebben de drie vakcentrales, N.V.V., K.A.B. en C.N.V., hun plaatselijke bestuursorganen ver zocht om prijsverhogingen zo spoedig mogelijk door te geven. In verband hier mede hebben de. N.V.V.-bestuurders- bond. de Christelijke Besturenbond en de Katholieke Arbeiders Beweging te Vlissingen besloten, hun leden in de. ge legenheid te stellen geconstateerde prijs verhogingen te rapporteren. Hiertoe zal vanaf 3 februari iedere maandagavond van 7 tot 8 uur gelegenheid zijn in het rijkgebouw van de Nederlands her- ormde kerk ,.'t Anker", Boncdijke- straat te Vlissingen. Bij het melden van prijsstijgingen zijn o wordt in een circulaire aan de le den medegedeeld de volgende gege- »ns van groot belang: soort artikel en eventueel merk, oude prijs en nieuwe prijs, naam van de fabriek of fabrikant en naam en adres van de winkelier. De meldingen zullen, zonder vernoeming an de aanmelders, worden doorgegeven an de vakcentrales, die. in nauwe sa menwerking met het Consumenten Con tact Orgaan deze meldingen in haar ge gevens zal verwerken en voor doorzen ding aan het ministerie van economische zaken zal zorgdragen. Het kan voorkomen, dat verpakte en geconserveerde artikelen, zoals be schuit, haring, worstjes e.d., niet in prijs zijn verhoogd, maar dat de inhoud lager in gewicht of aantal is dan voorheen het geval was. Dit zijn evenzeer prijs stijgingen, maar dan minder in het oog springend, aldus wordt in de circulaire nog opgemerkt. TURKEY RUG op de juiste poollengte! Wij hebben deze bekende ta pijtwol nu in handige plastic verpakking met 320 draadjes van 7 cm lengte. In 69 prachtige kleuren verkrijgbaar bij: POTTENMARKT 11, MIDDELBURG TWEE OPRICHTERS van de af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heb ben maandagmorgen op de algeme ne vergadering in „De Koren beurs" te Goes na 35 jaar hun post verlatenvoorzitter mr. dr. A. J. J. M. Mes en zijn vervanger mr. A. J. van der Hoeven, de burgemeester van Tholen. Zij deden dat in een bijeenkomst, die een feestelijk tintje kreeg omdat daarin het ze vende lustrum van de afdeling werd volgemaakt. Twee „jonge ren" zullen hun plaatsen innemen: met algemene stemmen werd mr. F. Th. Dijckmeester, de burge meester van Zierikzee tot voorzit ter benoemd. In de vacature-Van der Hoeven zal burgemeester H. J. Smith van Sint-Annaland nu als bestuurslid optreden. Het was dus een vergadering- niet een herdenkingstoespraakje en met afscheidswoorden. In het bijzonder van en tot mr. dr. Mes. Puttend uit de eigen herinnering stond hy 's morgens een ogenblik stil bij wat er sedert 1929, het jaar van de op richting, in Zeeland is gepasseerd. Hy vertelde, hoe hy al dadelijk bij het begin met het pennlngmeestei schap werd belast. Dat hij in 1940 met de kas moest „oi derduiken" om vijf jaar later samen met mr. Van der Hoeven als de enige overgeblevenen van het oude bestuur weer leven in de afdeling te blazen. Als burgemeester van Heinkenszand werd mr. dr. Mes toen voorzitter van de afde ling. En hij is dat gebleven tot op heden: ook als lid va.n Gedeputeerde Staten. „Een op zichzelf onjuiste combinatie", biechtte hij eerlijk op. „Maar dat was alleen mogelijk dank zij de uitstekende samenwerking va.n weerskanten. Ik kon de problemen mee bekijken vanuit de hoek van de gemeenten op mijn plaats in het provinciale beleid. En dat was een groot voordeel". Toen mr. dr. Mes daarom zei dat de verhouding tot de vereniging in de afgelopen 35 jaar steeds van bijzonder prettige aard was geweest, stipuleerde hij daarbij, dat dit geen frase was. In zijn laatste speech als afdelingsvoorzitter haalde de heer Mes herinneringen op. Aan het oude verenigingsblad, dat hij zo graag terug wilde zien. Aan de verlanglijstjes van de vereniging bij vorige jubilea, waar van al zoveel voor Zeeland in vervulling is gegaan. En daarom ook hamerde hij er nog eens op dat ook de afdeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten moet blijven aandringen op wat te bereiken Is: een vaste oeververbinding de Westerschelde, een verbetering van rijksweg 58 en nog veel meer. bekende gezichten van achter de be stuurstafel zijn verdwenen. „Want het was een vanzelfsprekendheid U beiden op de vergaderingen te ontmoeten en met U in discussie te treden", zei de heer C. J. van Hootegem uit Hontenisse bij een afscheidstoespraakje aan het eind van de middag. Hij prees mr. Mes om zijn vlotte manier van zaken doen, zijn open oog voor Zeeland en zijn frisse ideeën. „U was een gemoedelijk voor zitter, wiens lijn in het beleid van het bestuur steeds werd doorgetrokken. We zijn U voor dat alles zeer, zeer dank baar". Als blijk van waardering over handigde de heer Van Hootegem de af tredende voorzitter een vulpenset. Mr. Van der Hoeven, die eind deze week ook de ambtsketen als burge meester zal afleggen, werd „waardig vervanger" van de v< Foto: In de algemene vergadering van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse ge meenten hebben maandagmiddag de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes (rechts) en de vice-voorsitter, mr. A. J. Verhoeven middenvan Tholen na S5 jaar in het. bestuur, afscheid van hun functies genomen. Namens de afdeling overhandigde de heer C. J. van Hootegem van Hontenisse beide vertrekkende be stuursleden een attentie. zltter genoemd in de afscheidstoe spraak namens het bestuur. De heer Van Hootegem betitelde de vertrek kende vice-voorzitter als „ambassa deur van de afdeling buiten Zee land". Ook voor hem was er een presentje: een platebon. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak de schei dende functionarissen ook nog even toe. Hy vond dat de constructie gedeputeer de-voorzitter in de figuur van de heer Mes een heilzame werking heeft ge had. „U hebt by het provinciaal bestuur het pad geplaveid voor uw opvolgers. Veel dank namens de bestendige depu tatie van Zeeland". En tot de nieuwe voorzitter mr. Dijckmeester: „We hopen dat de contacten even goed zullen zijn". Zeeuwse Ophouden In Goes hadden twee foremen, twee van een groepje van drie, dat dagelijks hetzelfde traject be reist, in een niet-rokencoupé plaatsgenomen. De derde weifelde in het niemands land tussen de reine, naar eau de cologne geurende appartementen links cnhet. rechtsgelegen nico- t.inehol, waarin alles rokend en smokend optrok naar Vlissingen. „Wat zullen we nouf" deed de éénling verbaasd. ,,'t Is zover man en wees nou ook maar eens sterk." „Lukt jullie toch niet. Nog voor Arnemuiden verkassen je." „Jij bent een slappeling". „Ach", sei de man en ontleende aan Oscar Wilde: „Mi, is het al achtendertig keer gelukt om met roker op te houden." De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zal dezer dagen een motie ontvangen van de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, waarin de woningtoewij zing voor 1964 aan deze provincie slechts 750 woningwet-, 410 premie- en 190 ongesubsidieerde woningen wordt gezien als een ernstig gevaar tot „bevriezing" van het platteland en een verdere ontvolking. De molie gistermorgen in Goes met algemene stemmen aanvaard dringt er bij de minister op aan dit beleid, „dat vanuit de Zeeuwse situatie bezien zeker niet expansief kan worden genoemd, zodanig te wijzigen dat met de omstandigheden en behoeften, zoals die hier liggen, alsnog reke ning wordt gehouden" De „noodkreet" over het systeem van woningverdeling, dat de minister heeft aangekondigd te zullen hanteren, is afkomstig van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren. Er wordt met redenen om kleed in gesteld, dat de woningtoewijzing voor 1964 niet in de juiste ver houding ligt ten opzichte van de behoeften, welke als gevolg van de hui dige ontwikkeling in Zeeland waarneembaar en aantoonbaar zijn. De Zeeuwse gemeentebestuurders vinden, dat het met dit geringe contingent aan de provincie niet mogelijk is een verdeling tot stand te brengen, die beantwoordt aan eisen van distributieve rechtvaardigheid. „De industriële ontwikkeling is niet alleen van regionale betekenis, maar een nationaal belang en met deze omstandigheid wordt in de toewijzing van woningen aan deze provincie weinig of geen rekening gehouden." De motie signa leert bovendien in de sector van de bouwnijverheid in Zeeland een onbenut blijven van aanwezige bouwcapaciteit. En omdat deze op het platteland voldoende aanwezig wordt geacht om aan de lokale en regionale behoefte te voldoen, geven de gemeentebestuurders de minister in overweging niet- gesubsidieerde woningbouwcontingenten aan Zeeland toe te wijzen, die ge heel buiten bezwaar van de schatkist vallen. De motie zal ook ter kennis worden gebracht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de beide Kamers van de Staten-Generaal. HET STAAT DEZE WEEK IN Heeft Mies Bouwman „door een onzalige gedachte te ver wezenlijken" toevallig ook nog eens een keer bewezen dat zij meer kon zijn dan een ontroerde vrouw en een handige showgirl? Vier knullen uit een achterbuurt van Liverpool zijn de afgoden ge worden van jongelieden tussen de dertien en drieëntwintig. Wie is de handige zakenman achter de sluike platenmiljonairs? Nederlandse stuntman heeft be wezen dat vliegeren gevaarlijker is dan hij dacht en u denkt. Het wonderlijke leven van de Nederlander Herbert Sidon die in Londen goud verdient aan prin sessen en miljonairs. Wat was het geheim van de dochter van de befaamde Ne derlandse naakt-danseres en spionne, die zich „Oog van de Dag" noemde? In Velp woont een bejaard heer die héél veel weet van Mata Hari. Sigaretten-importeur laat zijn hondje in advertenties afdrukken - en was de belangrijkste initiatief nemer in een dierenhulpactie, die zijn weerga in Nederland niet heeft. Neen, nog véél boeiender: want dit is nog niet de helft van wat „Pano rama" u deze week biedt aan boeiende, spannende lectuur en kleurenplaten en nieuws-achter- het-nieuws foto's en de humoris tische voor- en achterpagina en cartoons en (niet te vergeten:) de strip Bob Morane en het geheim van de Zuidpool Als u onderstaande bon invult en opzendt aan Panorama-Haarlem als drukwerk in envelop met post zegel van 5 cent komt Panorama voortaan elke week bij u thuis! Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama a f0.40 per week a f5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER B(j de afhandeling van de agenda- JJ stukken kreeg hel. voorstel van b, en PPT) Ttrnh PPTïl w- om een subsidie van 50,be- C-C-l l f/l 11 schikbaar te stellen voor de jubi leumconcerten van de Vereniging Burgemeester mr. F. S. K. F. voor Instrumentale Muziek te Middel- burg ter gelegenheid van het 75- graaf van Ranuwijck van jarig bestaan niet. de instemming van Nicmvlaml hoeft gisteren tij- f tuMmm kan er zijn stem niet aan geven", (lens de raadsvergadering in verklaarde de heer Van Nimwegen. „Deze zware muziek is niet geschikt zijn nieuwjaarsrede er op gewe- voor 95 procent van de inwoners van zeil, ilat het een belangrijk jaar %>rp", ™d het p.v.d.A.-raaas. lid. Hij meende, dat de inwoners voor Nieuw/and zal worden. Hij meer hebben aan een concert van j. de plaatselijke muziekvereniging doelde daarbi j op het gereed ko- o N D A men van de zestig woningwet- .g) waas, woningen voor de N.V. Ivon. derdrjk (g.b.) was van oordeel, dat n j dergelHke concerten meer voor de Mij. „De Schelde die in de loop stad dan voor het platteland bestemd van 1964 een vermeerdering van ShUTim™. dat volgens zijn mening Nieuwland aan die 50,niets heeft. B. en w. wezen er gezamenlijk op, dat er in Nieuwland toch meer belang stelling zal zijn voor klassieke mu ziek dan voor jazzmuziek. „Het plat teland moet toch ook tonen iets voor de ogen niet de cultuur over te hebben", was het (lc bevolking te zien zal geven, zoals Nieuwland volgens de bur gemeester nog nooit heeft mee gemaakt. Hij wilde, er voor sluiten, dat deze vermeerdering oordeel van wethouder A. 'de Jager van het inwoneraantal allerlei pro- (c.h.). B. en w. konden de raadsleden blemen met zich brengen kan. De echter niet van hun standpunt af- heer Van Randwijck dacht daarbij in brengen, waarna het voorstel, in de eerste plaats aan het onderwijs, stemming gebracht, met 5 tegen 2 omdat de kleuterschool te klein is en stemmen werd verworpen, de openbare lagere school vernieuwd Een stemming was ook nodig ten moet worden. Ten aanzien van de aanzien van het voorstel om 132 vier- openbare school deelde de burge- kante meter grond achter het post meester later mee. dat de dienst bouw- en woningtoezicht een verbou wingsplan heeft opgemaakt. De bur gemeester was over de verbouw ech ter niet optimistisch gestemd. Voor de kleuterschool is er thans een wachtlijst van 23 kinderen. Tot zijn teleurstelling moest mr. Van Rand wijck de raad echter meedelen, dat het verzoek van b. en w. om een ur gentieverklaring i een tweede lokaal kantoor te verkopen. Met de stem men van de heren Dingemanse en Polderdijk tegen, die het terrein lie ver wilden verhuren, werd dit voor stel met 4 tegen 2 stemmen aan vaard. Wethouder M. Kwekkeboom (a.r.) onthield zich omdat het hier iv. om een ur- Wegens de steeds toenemende werk- hml.v zaamheden op de secretarie stelde 1964 afgewe- de raad ^et n°dig'e krediet beschik- ïsetetai "houdend met de bfaI' voor df aantrekking ran een kinderen, die strak» in de Schelde- nieuwe BecretaneamMenaar. De hur- woningen komen le wonen, nchlte de gemeester werd aangewezen als «er- heer c. van Nimwegen (p.v.d-a.) het tegenwoordige, van de gemeente in gewenst om took maar te proberen b" bestuur van de stichting werk- om dat tweede lokaal er bjj te krlj- plaatsen Walcheren. De verbetering J van de Korteweg werd volgens het voorstel van b. en w. gegund aan de Uiteindelijk besloot de raad af te Vlissingse aannemer G. J. Eland voor wachten tot in de maartvergadering de prijs van ruim 20.000,-In de het uitbreidingsplan zal worden vast- rondvraag vestigde de heer Van Nim- gesteld. wegen de aandacht op het vernielen- Het oudste raadslid, de heer Jb de werk, dat mollen op het sport- Knutjt, sprak een dankwoord naar terrein aanrichten. B. en w. zullen aanleiding van de nieuwjaarsrede. hiertegen maatregelen laten nemen. Met ingang van een nader te bepa len datum mogelijk l maart aanstaande is benoemd tot ad junct-directeur van de afdeling Goes van de Zeeuwse muziekschool de heer Adrie Fonteijn te Voor burg. Hij is de opvolger van de heer Adriaan Kousemaker, die benoemd is tot directeur van de streekmu- ziekscliool Alblasserwaard en Vij'f- herenland. De heer Fontejjn, die op 25 november .1919 werd geboren verwierf bekendheid door het geven van concerten en het ad- viseren bij restauratie en nieuwbouw van orgels. Zo is hij o.m. cantor-organist van de hervormde kerk te Voorburg. Het is nog niet bekend of de heer Fon- leijn eventueel de plaats van de heer Kousemaker als organist van de her vormde kerk te Goes zal innemen. De heer Kousemaker blijft namelijk als or ganist aan tot 1 september. Er is op dit ogenblik nog geen beslissing genomen wie hem in deze functie zal opvolgen. De nieuw benoemde adjunct-directeur van de Zeeuwse Muziekschool, afdeling Goes, heeft als adviseur voor restauratie en nieuwbouw van orgels o.m. reizen ge maakt naar Curasao. De heer Fonleijn is niet alleen organist, hy is ook pianist. Zijn orgelopleiding ontving hij aan het Haags Conservatorium bij Adriaan En gels, zijn piano-opleiding aan het zelfde instituut bij Hugo van Dalen. Inmiddels is voorts aan de Zeeuwse Mu ziekschool benoemd tot leraar viool en reeds als zodanig werkzaam de heer P. E. Jensen. Geschenken In Zierikzee zijn het afgelopen week einde enkele staaltjes van vandalisme constateerd. In de avonduren van rige week vrijdag hebben jongens vier lampen van de verlichting bij de schrik- hekken rondom het bouwterrein voor de nieuwe christelijk gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat uitgedraaid en stukgegooid. De rijkspolitie van Zierikzee heeft terdagmorgen twee jongens van vijftien jaar kunnen aanhouden, die zich daar aan schuldig hadden gemaakt. Hun bal dadigheid had ter plaatse een gevaar lijke situatie geschapen, vooral nu een deel van Marisstraat welke ook aan het bouwterrein grenst ln verband met de heiwerkzaamheden is afgesloten. Tegen de jongens werd proces-verbaal opgemaakt. Ook in het bouwplan „Malta" is vanda lisme gepleegd. Mannen van de gemeen telijke plantsoenendienst vonden zware bloempotten verplaatst en omgekeerd. Ook was een pas geplante boom ver nield. Dc politie is extra op haar hoede na deze ergerlijke voorvallen. Nu de vorst weer een paar dagen uit de lucht is, kan er aan het werk voor de Oosterscheldebrug voor de dijk tussen Colijnsplaat en Kats-v eer haven weer wat harder worden aangepakt. Op de foto een moment uit de bouw die zoals men ziet geleidelijk vordert. Op het ogenblik zijn er geen spectaculaire dingen te zien, maar binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met het ophangen van de overspanningsstukken tussen de pijlers op de voorgrond. De letlen van de nationale organisatie voor liet Beroepsgoederenvervoer weg transport op Schouwen-Duiveland hok ben zich bezonnen op een nauwere on derlinge samenwerking. Dit is nodig naar aanleiding van de situatie, die. is ontstaan voor wat betreft de tarieven van het vervoer, zo bleek tijdens een in de koffiekamer van liet, Huis van .Nas sau te Zierikzee gehouden vergadering. Het beroepsgoederenvervoer heeft in verband met de loon- en prijsontwikke ling bij de minister van verkeer en wa terstaat een verzoek ingediend om de tarieven te verhogen: voor het plaatse lijk vervoer met 15 procent, voor het ge regeld vervoer met 12 pet en voor het ongeregeld vervoer met 10 pet. Een be slissing over deze zaak is in verband met de prijsontwikkelingen voorlopig uitgesteld. De kans bestaat nu, dat het beroepsgoederenvervoer niet verder komt dan een loonsverhoging van 5 pet. terwijl de rest moet komen uit een op voering van de produktiviteit, zo zette de N.O.B.-functionaris voor samenwerking, de heer A. S. Winters uiteen. Om de te verwachten moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, zag de hoer Winters een sterkere onderlinge samenwerking als een mogelijke oplossing, Een zaak, die op Schouwen-Duiveland niet zo leeft. Hij pleitte er echter voor om een dergelijke samenwerking door te voeren. Dan zou den bljvoorbeèld de onrendabele kilome ters voor een deel weggewerkt kunnen worden, zo betoogde hy. Als er niet meer samengewerkt wordt, voorzag de heer Winters voor vele beroepsvervoerders een somber financieel einde van 1964. Op 17 februari zullen de Schouwse be roepsvervoerders opnieuw bijeenkomen I om deze samenwerking nader te bespre- i ken. Dan zal ook een rapport van de na tionale organisatie behandeld worden over onder meer de klanten bescherming en de instelling van een centraal verre- kenkantoor. De provinciale secretaris, de heer R, J- - van Strien merkte nog op, dat samen werking dringend nodig Is. De werkne mersorganisaties zullen het beroepsgoe derenvervoer een aantal eisen voorleg- gen, die onder meer een verhoging vnn de maandsalarissen behelzen, verhoging van de lonen van het rijdend en niet-rij- 1 dend personeel, verhoging van de diplo matoeslagen. invoering van een vijfdaag se werkweek en nog een aantal andere ken. Advertentie) verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijkI PLAATSELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. 29 januari Zon op 08.26 onder 17.20 Maan op 17.57 onder 09.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2