PARIJS ERKENT PEKING - FORMOSA PROTESTEERT Binnen Franse drie maanden benoeming en Chinese ambassadeurs Hongaar zat voor een vriend 14 dagen uit ZEELAND KRIJGT EEN BESTUURSSCH00L VERENIGDE STATEN: betreurenswaardige beslissing NATIONALISTISCH CHINA: „een onvriendelijke daad" r WINTER OP DF, DON AU ONRUST OP SCHIFT) AMSE WERF Tegen beloning van honderd gulden Vrouw dingt naar kandidatuur voor presidentschap Verleden Expositie zaal Het Berlijnse Souburg Opleiding voor ambtenaren nu op breder vlak Aantal vissers wil weer varen 207e jaargang - no. 23 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RG SE, VLI SSI N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN veiae r B aen Boei en W ae Pagiei 2355 (bg.g. reo 3508 adv. 1847/3643) Middelburg Marlets) tel 3841 (b.g.g i tel 2425 «dra tel 2TC14 Adv nr. V ct o nm. Min n adv 4.80 Ineez med i rit pei «eeK j v 7o pei K» franco pet post 10.— p lew Losse nummer» IS ct Bureaur Vltwingen: Marlet 2. tel 6140 <b.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg tel. 2395. Terneuzen ArsenaalMraat 2. tel. -I -e»l imln fl£0> Brieven bur van dit blad" 25 cl meer. Giro UWOO PZC. Middelburg Dinsdag 28 januari 1964 Vlissinger in hel priel-pand Pagina 2 *nw<£ Frankrijk heeft gisteren officieel met de commu nistische regering in Peking diplomatieke be trekkingen aangeknoopt, ondanks de afwijzen de houding daartegen van de Verenigde Staten en de bedenkingen van Nationalistisch China. De beslissing werd gisteren bekendgemaakt in een gezamenlijk communiqué van Parijs en Pe king dat minder dan 50 woorden telde. Er werd slechts in meegedeeld dat de twee lan den waren overeengekomen diplomatieke be trekkingen aan te knopen en dat zij binnen drie CONTROLEURS STALEN IN HET GROOT Buit: vijftig ton cacaobonen De rijkspolitie te water te Amster dam is in de afgelopen dagen op het spoor gekomen van een van de grootste havendjefstallen die ooit in de hoofdstad zijn gepleegd. Sinds 1961 blijken totaal 50 ton ca caobonen ter waarde van 100.000 te zijn gestolen uit een Amster damse opslagplaats. De 57-jarige controleur H. S. en zijn 33- jarige collega J. R. hebben inmiddels be- li- kend dat ze de 800 balen cacaobonen vis maanden zullen overgaan tot de benoeming van tussenpersonen hebben verkocht aan fa- ambassadeurs in de wederzijdse hoofdsteden. .Kf™' De Franse actie had tot gevolg dat de Verenigde Staten hun spijt uitdrukten over het besluit dat zij met de term „ongelukkig" aanduidden. Officiële kringen in de Nationalistisch Chinese hoofdstad Taipeh voorspelden dat generalissi mus Tsjang Kai Sjek de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk zou verbreken hoewel dit niet onmiddellijk werd verwacht. Ook in Zuid-Vietnam bleek men niet erg ingeno men met de Franse stap. In Frankrijk zelf echter wordt het besluit toegejuicht door de leiders van alle politieke par tijen. De vroegere premier Edgar Faure, wiens reis naar China afgelopen najaar de weg heeft geëffend voor de thans plaats gehad -hebbende erken ning, zei dat de grote wereldpro blematiek zoals ontwapening en vreedzame coëxistentie niet op doeltreffende wijze kunnen wor den besproken of opgelost, ten zij rood-China dat een bevolking heeft die een kwart van het menselijk ras omvat, lid wordt van de internationale ge meenschap. Het lid van de M.R.P., de (katholieke) Republikeinse Volkspartij. Maurice Schumann die voorzitter is van de com missie van buitenlandse zaken uit de Nationale Vergadering verklaarde dat de Franse stap niet alleen onvermijde lijk, maar ook op tijd was. De woordvoerder van de Franse com munistische partij Waldeck Rochet noemde de erkenning van Peking „iets normaals dat al veel eerder had moeten gebeuren. Franse functionarissen hebben ver klaard dat president de Gaulle de kwes tie nog eens zal belichten op zijn pers conferentie aanstaande vrijdag. Hij zal, volgens de zegslieden, er de na druk op leggen dat de wereld een natla van 650 miljoen mensen niet blijvend kan negeren en evenmin het feit dat de communisten daar de macht hebben. Geen voorwaarden Van Franse zijde werd nog eens be nadrukt dat aan de erkenning van Peking geen voorwaarden zijn ver bonden en dat Frankrijk geen belofte heeft gedaan te trachten het lidmaat- Als is de winter in Nederland nog met zo erg overtuigend, in andere delen van Europa wintert het toch bepaald wel. Bij Pales, ten zuiden van Boedapestis de Donav geheel met tjs bedekt. Bij de scheepswerf van Wilton Fijenoord in Schiedam hebben en kele honderden werknemers gister morgen het werk neergelegd. Zij verlieten echter het terrein van de werf niet. Ook 'a middags gingen ongeveer 300 las sers en stokers niet aan het werk Een even groot aantal werknemers hervatte de werkzaamheden echter wel. Bij het opkomen van de avondploeg bleek dat nog steeds sprake was van enige ar beidsonrust: twintig kraandrijvers gin gen niet aan het werk. Van een algeme ne staking op de werf is evenwel geen Het overleg tussen de directie en de on tevredenen is voortgezet, waarbij de eerstgenoemde party zich op het stand- Sunt stelt, dat mei van de nieuwe c a o., ie per 1 januari 1964 is ingegaan, kan worden afgeweken De directie heeft inmiddels laten we len dat de niet gewerkte uren niet zullen worden uil betaald en dat dege nen die opnieuw opzettelijk stagnatie in liet werk veroorzaken zich bloot stellen aan ontslag op staande voet. Ketelexplosie in centrale, schade bedraagt 7 ton Eerst thans is bekend geworden dat in de ochtend van 11 januari een ketel van de elektrische centrale in Amsterdam is ontploft. Persoonlijke ongelukken heb ben zich daarbij niet voorgedaan en de elektriciteitsvoorziening heeft daarvan geen enkel hinderlijk gevolg gehad. De schade die werd teweeggebracht beloopt circa 700.000. de reparatie zal v' vjjf maanden vergen. Het terstond begonnen onderzoek naar de oorzaak is nog niet geheel afgesloten. Volgens de directeur van het gemeente- lijk energiebedrijf ir M D Dalebout. ii fout gemaakt hij hel aanmaken var Aangenomen moet welhaast Persoonsverwisseling na 2 jaar ontdekt de Verenigde Naties te bereiken. Westelijke diplomaten zijn echter van mening dat Frankrijk thans dit stre ven zal steunen, hoewel Parijs waar schijnlijk niet zover zal gaan dat het zal eisen dat de nationalistische Chi nezen hun zetel in de Veiligheidsraad ter beschikking van Peking zullen moeten stellen De nationalistische zaakgelastigde in Parijs, Kao Sjih Ming heeft op het Franse ministerie van buitenlandse za ken een scherpe protestnota overhan digd aan Etienne Manach, het hoofd van de afdeling Aziatische zaken van het de partement. Een Chinese woordvoerder zei echter dat Kao geen breuk in de be trekkingen had aangekondigd. De Nationalistische Chinese legatie pu bliceerde een in boze bewoordingen ge stelde verklaring, waarin Frankrijk er van werd beschuldigd „een onvriendelij ke daad" te hebben begaan door Peking te erkennen. „Deze daad is niet alleen strijdig met de belangen van de Chinese republiek en de vrije wereld maar ook wordt het reien dat daarbij een te groie hocvccl- 'J gebruikt. heid oli Het is komen vast te staan dat de 25-jarige Hongaar J. S. rond de jaarwisseling 1961 veertien dagen gevangenisstraf wegens een ver keersdelict heeft uitgezeten terwijl hij dat misdrijf zelf niet had he- gaan. Een landgenoot de 26-jarige G. T. die op het ogenblik een ge vangenisstraf van twee jaar onder gaat in Norg, heeft hem weten te bewegen zijn plaatsvervanger te zijn. Hij kreeg een beloning van honderd gulden. G. T. is de man die op 8 september 1962 met zijn auto een verkeersongeluk ver oorzaakte op de Kloosterweg in Heerlen, waardoor een 18-jarig meisje om het le ven kwam Het meisje kwam op de mo torkap van zijn auto terecht. Daarna reed hij zigzaggend over de weg om haar af te schudden. Het meisje werd op het wegdek gesmeten en overleed 2 dagen later. De"man kon eerst geruime tijd la ter na een intensieve speurtocht worden aangehouden. De persoonsverwisseling is by de af wikkeling van het ongeluk op de Kloosterweg aan het licht gekomen. Uit het registei van het huis van be waring in Maastricht bleek dat dege ne die de strat had uitgezeten op ver schillende punten geen overeenstem ming vertoonde met de werkelijke veroordeelde: de kleur van de ogen verschilde, de taal was anders, de handtekeningen verschilden en de vingerafdrukken van de rechterwijs vinger waren niet identiek. Men had aanwijzingen dat: de nu 25-jarige Hongaarse elektricien J. S. ten on rechte in de Maastrichtse cel had ge zeten. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkij de „vriendendienst", doch later gaf hl toe togen betaling van honderd gulden veertien dagen voor zyn vriend G T tp hebben uitgezeten Daarop werd G T uit de gevangenis te Norg naar Heerlen jebracht. Hij ontkende eerste hardnek- cig, maar gaf toe na de confrontatie met sijn helper. Procesverbaal De Amerikaanse republikeinse senator, mevrouw .Margaret Cha se Smith zal meedingen naar de kandidatuur voor liet president schap van de Verenigde Staten. De 66-jarige mevrouw Smith zal de eerste vrouw in een van de twee hclangrykste Amerikaanse politieke partijen zyn die hiertoe een campagne zal gaan voeren. Op een bijeenkomst van de „Wo men's National Press Club" zei zij de argumenten tegen haar kandi datuur veel „uitdagender" te heb ben gevonden dan die welke ten gunste van baar werden aange voerd. Om de argumenten van de tegen standers te ontzenuwen, verklaar de zij besloten te hebben mee te dingen naar de kandidatuur voor het presidentschap voor de Repu blikeinse Partij. Andere republi keinen die hebben aangekondigd dat zij een campagne zullen gaan voeren voor de kandidatuur van de partij bij de komende presi dentsverkiezingen in het najaar zijn senator Barry Goldwater uit Arizona, de gouverneur van New York Nelson A. Rockefeller en de Mevrouw Chase Smith deelde nog mee dat zij mee zal doen aan de „primaries" in New Hampshire en in Illinois op 10 maart aanstaande. Internationale machtsevenwicht in het licht van de communistische expansiepo litiek erdoor aangetast", aldus de Chi nese verklaring. „De regering van de Chinese republiek heeft daarom een ernstig protest inge diend bij de Franse regering" zo werd toegevoegd. persoon fungeerde, zullen de drie man- Amsterdams controlebedrijf moesten re gelmatig de opgeslagen hoeveelheid ca caobonen, afkomstig uit Afrika, contro leren. Gedeurende drie jaar lieten zij af en toe een vrachtauto voorkomen, waar in dan 40 tot 50 balen werden geladen, de caféhouder en een tweede (te Ongelukkige slap onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws, verklaard dat de Verenigde Staten het Nationalistisch-Chinese be wind op Formosa zullen steunen. „De Verenigde Staten betreuren Frankrijks beslissing", aldus het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, dat verder verklaarde dat de Verenigde Staten herhaaldelijk redenen hadden aangevoerd waarom zij een Franse er kenning van China als een ongelukkige stap beschouwen", in het bijzonder op een tijdstip waarop de Chinese commu nisten agressieve en ondermijnende po-1 litiek in Zuid-Oost-Azië en elders actief aanmoedigen". „Stap voorwaarts' Een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd meegedeeld dat de Sowjet- Unie het Franse besluit om communis tisch China te erkennen beschouwt „als een stap voorwaarts in de richting van versterking van de vrede". De Sowjet- aldus de woordvoerder, wenst de istreek terecht kwamen Deze wat de politie „onvoorstelbare" zaak noemt, kwam aan het rollen toen de vrachtauto werd aangehouden en de chauffeur, die eveneens te goeder trouw was. vertelde waar hij de cacaobonen had opgeladen. In de vrachtauto bevon den zien 80 balen cacaobonen, op weg naar de Zaanstreek. Volgens de politie hebben de afnemers geen argwaan ge kregen omdat zij hun grondstoffen voor o.a. cacaopoeder en chocolade kregen via een betrouwbaar beurvaartadres. Voor of tegen het landbouwschap Het Tweede-Kamerlid, de heer P. Voogd (b.p.) Iic-ft schriftelijk aan de minister van landbouw en vissery gevraagd of de bewindsman bereid is „bij de a.s. mel- Inventarisatie een enquête onder alle bij deze inventarisatie betrokken agrariërs te houden, door op het inventarisatiefor mulier een vraag te doen plaatsen, waar op betrokkene met ja of neen kan ant woorden, of hij. afgezien van de wettig heid van het landbouwschap, vóór of te gen het landbouwschap is?". Kanselier Erhard naar Benelux Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft het plan dit jaar een bezoek te brengen aan Nederland en België en mogelijk ook aan Luxemburg, aldus heeft een regeringswoordvoerder in Bonn meegedeeld. De woordvoerder merkte nog op dat het eerste doel van Erhards bezoek zal zijn de regeringsleiders van de Beneluxlan- den op de hoogte te stellen van zijn vriendschap tussen de landen te verster- I standpunt niet betrekking tot een ver ken, ook voor wat betreft landen met snelling van de pogingen te komen tot een andere maatschappelijke of econo- I een politieke eenwording van Europa, raische structuur. „Ons standpunt is dat een dergelijke stap deze doelstellingen dient", zei de Russische woordvoerder. Sjoukje Dijkstra te Innsbruck in gesprek met haar trainer Gersh- wiler. In een nieuwjaarsrede van een burge meester kan voor een kranteman een aanknopingspunt tc vinden zijn voor commentaar, vooral wanneer de hev.uste burgemeester duidelijk eigen opvaltln- gen poneert. In dergelijke gevallen is een polemisch-getinte beschouwing mo gelijk dan wel -- zo daar aanleiding toe is het onderstrepen van deze of gene in de nieuwjaarsrede naar voren ge brachte mening. In verband met het laatste geloven wij. dat er reden is de burgemeester van Goes te citeren. Hij •ft er namelük op gewezen, dat Goes niet steeds herinnerd wil worden aan „vervelende Jaren". De heer Huber zei letterlijk het volgende: ..Het Is langzamerhand een bekend feit dat Goes enkele vervelende Jaren heeft gehad met wisselingen in het bestuur, leder weldenkend mens knn begrijpen, dat er enige tijd voor nodig i» om moei lijkheden van de aard cn de omvang al* die er geweest zijn. weer te boven te ko men. Het gaat bij een gemeenschap als achter on* ligt en alleen maar pijn op roept". Deze verzuchting is begrijpelijk en zjj is juist. De affaire -- békend geworden onder de naam „de zaak Goes" is in derdaad afgedaan en er is geen reden om altijd nog weer meewarig te doen als het gaat om de ontwikkeling van de ze stad. Echter, één kanttekening mag in dit verband toch wel worden ge maakt. namelijk: eventuele kritiek op het huidige gemeentebestuur behoe.t door dit verleden niet bij voorbaat le worden uitgesloten, maar kan van deze historie geheel los worden gezien. Met andere woorden: het laten fusten van vervelende herinneringen heeft niet au tomatisch tot gevolg,"dat bijvoorbeeld het ontwikkelingsbeleid (of een ander aspect van het gemeentelijk beheer i zich aan gefundeerde kritiek zou ont trekken. Dat beleid zal op eigen meri tes beoordeeld kunnen en moeten wor den. waarbij zelfs nadrukkelijk dient tc worden genegeerd de overweging, cl.it men in Goes door het verleden wellicht wat gevoeliger voor kritiek is geworden dan wanneer de bewuste crisisperiode er niet zou zijn geweest. Burgemeester Hu ber kennende nemen wij aan dat deze kanttekening bij hem geen bestrijding zal ondervinden. punt uit een nieuwjaarsrede, ditmaal uit die van burgemeester Drijber van Middelburg. Min of meer N°! C.a.o. spoorwegen is goedgekeurd De collectieve arbeidsovereenkomst vi het personeel van de Nederlandse Spoor- Tegen G. T. werd proces-verbaal opge maakt voor uitlokking van oplichting van de Staat der Nederlanden en vals heid in geschrifte. 11 y zal in afwachting van zijn berechting weer naar Norg wor- den vervoerd. Gistermorgen is -J. S. ter wegen de eerste voor deze onderne- zake oplichting van de Staat der Neder- ming is thans officieel goedgekeurd, landen en valsheid in geschrifte voorge- j Zij treedt in werking niet terugwer- leid aan de officier van justitie te Maas-kende kracht per 1 janunri jl. triclit. Op diens vordering werd door dei De lonen van het spoorwegpersoneel rechter-commissaris een bevel tot bewa- zullen met deze c.a.o. gemiddeld veer- ring afgegeven. tien procent stygen. worden ingericht als tentoonstellings zaal. Een onderzoek van professor Berg- 11 heeft uitgewezen, dat deze hal voor niet al te noog bedrag inderdaad als expositiezaal kan worden ingericht. Met nadruk zouden wij deze wens van Middelburgs burgemeester willen onder strepen. De Vleeshal is bijzonder gunstig gelegen, zoals o.m. de bezoekcijfers van net Oorlogsmuseum in de zomer maanden er thans gevestigd Ieren, terwijl de ruimte bo vendien onderdeel is van een groter com- het middelpunt van ae toeristische be langstelling staat. Het Zeeuws Museum kan met een dergelijk centraal gelegen ruimte bijzonder gediend zijn: de Vlees hal trekt vermoedelijk meer bezoekers dan het gebouw Wagenaarstraat, maar het is bovendien denkbaar, dat een deel van deze Vleeshalbezoekcrs mits op de juiste wijze van propagandamateri aal voorzien óók doorgaat naar het museumgebouw. j^antlijn En het Oorlogsmuseum Dat heeft we liswaar in loop der jaren een be langrijke functie vervuld, maar deze functie is nu toch wel sterk gereduceerd, mede gelet op de staat waarin zich een deel der collectie bevindt. Wellicht is het mogelijk het beste uit de verzameling elders onder te brengen, toegankelijk voor het publiek: goed opgesteld zou een deel van de collectie zeker nog altijd at tractief en vooral instructief ivoor schooljeugd b.v.) zijn. Alles bijeengeno men mag men stellen, dat de argumen ten pro-inrichting van de Vleeshal als expositieruimte bijzonder zwaar wegen. Daarom hopen wij. dat de Middelburgse raad er inderdaad toe zal overgaan de Vleeshal te doen inrichten als ruimte voor tentoonstellingen: er is daaraan in Middelburg groot gebrek. Terecht sprak burgemeester Drijber over een „drin gend verlangen". Inderdaad een urgen te zaak! vergelijking in de tot dusver aange- PRINCIPEBESLUIT VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN ER KOMT een „bestuursschool" in Zeeland: een algemene mid delbare opleiding voor de pro vinciale en gemeentelijke be stuursdienst. Een beurszaal van „de Korenbeurs" in Goes vol Zeeuwse leden van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten beeft zich maandagmiddag in een algemene vergadering po sitief achter het initiatief van een studiecommissie gesteldeen rapport, dat de wegen aangaf om tot de oprichting van een dergelijke scholing \oor admini stratieve ambtenaren te gera ken. Het zal een opleiding wor den met een veel breder vlak dan de huidige „gemeenteadmi nistratie I" waarbij ook het aan tal studerenden voor het diplo ma „gemeente-financiën" in Zeeland kunnen worden onder gebracht. Een school met dag onderwijs (1*4 a 2 dagen per week), op basis van een gemeen schappelijke regeling tussen de gemeenten. Unaniem hebben de Zeeuwse gemeen tebestuurderen, verenigd in de afde ling, dit principebesluit genomen na dat hen tevoren nog eens helder en met overtuiging de noodzaak van zo'n bestuursschool was uiteengezet. De vragen, die het rapport van de studiecommissie onder voorzitter schap van de heer -I. W. Peters op- rïe»>. bleken by de bi soreking alle de praktische uiiwerking te betref fen. Alle gemeentebesturen in Zee land zullen voor 1 maart aanstaande nog hun visie op de oprichting van deze school bij het afdelingsbestuur van de vereniging deponeren. Objectief gezien is een aantal van 90 tot 100 leerlingen voor zo'n school noodzakelijk. De Zeeuwse basis van bijna negentig adspirantleerlingen is dus niet erg breed. Dat had de stu diecommissie al voorop gesteld. Maar zij achtte het toch voldoende om de vraag: is het nodig in positieve zin te beantwoorden. Voorzitter mr. dr. A. J J. M Mes kon dan ook met vol doening vaststellen, dat alle gemeen: tebestuurders in Zeeland ondanks eventuele bezwaren tegen detailpun ten er zo over denken. De huidige scholing van de gemeente ambtenaren laat veel te wensen over, Zij is niet breed genoeg. Zij moet meer horizon krijgen, Daarvoor zijn nieuwe methodieken nodig. „De jon ge ambtenaar moet zijn tijd niet ver doen met het ijverig leren van 40 tot 50 wetten. Hij moet kijk krijgen op de bestuurstaak en het maatschappe- wat h'1 m->?: k-irum .3 de reil 'ei: van iie bes uur goed ontmoeten. Mei minder details, min- Geen penvoerder De tijd, dat hij voor een penvoer der werd aangezien is voorbij. Hij is nu de man geworden, die volgens de uitgestippelde lijn van het bestuur werkt. Bovendien heeft hij veel meer een adviseren de functie gekregen. Hij moet voorstellen voorbereiden: dus vooruitdenken. Hij is ook de uit voerder van de besluiten: hij moet doordenken", in grove lijnen schetste de heer A. M. van der Ham, directeur van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen, de bedoeling van de nieuwe vorm van opleiding en vorming van de administratieve ambtenaren. Hij refereerde daarbij aan wat voorzit ter mr. dr. Mes 's morgens in een toespraak bij de herdenking van het 35-jarig jubileum van de Zeeuwse af deling van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. (Zie slot pag. 4 kot. 1 uburg. i Wal cheren als obstakel voor samenwerking met buurgemeenten riep Souburgs bur gemeester uit: „Wij willen niet graag het Berlijn van Walcheren worden". Wel overdreven, maar óók duidelijk. En dui delijkheid is altijd een verdienste. Al leen hebben we ons zitten afvragen: wie op Walcheren zou de burgemeester van Souburg met Erhard en wie wil hij met Ulbricht vergelijken...? In een vergadering van bij erkende vak bonden aangesloten Scheveningse vissers hebben 125 aanwezigen er zich voor uit gesproken te gaan varen op de voor waarden die de besturen van deze er kende bonden met de reders zijn over eengekomen: 66 stemmen waren tegen en 14 blanco. Dc vergadering, belegd door de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V.) en de Christelijke Be- drijfgroepencentrale, werd niet, zoals de vorige vergaderingen van deze organi saties, gehouden in het gebouw „Op Gouden Wieken", maar in het gebouw Thabor. waar het beter mogelijk was niet-leden buiten de deur te houden. Een Amerikaanse presidentiële advies commissie heeft een soepeler behandeling van verslaafden aan verdovende middeDo aanbevolen 7.i' drong er echter op aan dr strijd tegen de handel in deze middelen te verscherpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1