DE BIO-ELECTRISCHE HAND Wilde westen slachtoffer van moderne beschaving Huisvrouwen nogal tevreden over aardgas In Moskou wordt hard gewerkt aan: Prothese door impulsen van hersenen bestuurd Cowboy van tegenwoordig rijdt in auto's Dat kan in de wintersport../ zonnebad in sneeuwen vorst 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1964 (Van een speciale verslaggever JTen glaasje drinken, een siga ret opsteken, een velletje papier afknippen, schoenen poetsen. Allemaal gebaren die men zijn hand laat verrichten zonder erbij na te denken. Tenminste, voor wie gewoon handen heeft De man op de foto doet al die kleine werkjes uit het dagelijks leven zónder handen. Hij heeft ze niet meer. LJet is voor het eerst te zien ge weest op de Expo van 1558 te Brussel, als een soort weten schappelijke bezienswaardig heid. Een nagemaakte hand op een voetstuk. Men deed een arm band om de pols die door een kabeltje verbonden was met een zwart doosje en met de nage bootste hand. Om de robothand automatisch in beweging te brengen was het voldoende te denken dat men zijn eigen hand wilde dichtdoen of openen. Sindsdien werd er niets meer over gehoord. Om toch té weten te komen, wat er van dit soort onderzoekingen was overgebleven, zijn we 't in Mos kou gaan vragen. Wij kwamen ervoor terecht bij de man die de research uitvoert, prof. A. E. Kobrinsky en bij prof. Anatole Blagonravov, secre taris van de afdeling werktuigkunde van de Academie van Wetenschap pen. Prothese met motor Een kunsthand met een lichtgele handschoenZe is wat zwaar, de onderdelen zijn niet fijn. Onze ma kers van kunstledematen zouden on getwijfeld flatteuzere modellen ver vaardigen. Binnenin zit een elektrisch motor tje, een hydraulische pomp en een rilinder. Het is een nogal grof me chanisme en in het westen hebben we, speciaal voor de behandeling van radio-actieve stoffen, al kunsthanden gezien voor veel preciezere manipu laties. Maar de bio-elektrische hand uit Moskou probeert niet te wedijveren, noch met industriële automaten, noch met onze gangbare prothesen. Het is slechts een prototype, de eerstgebo rene van een geheel nieuwe familie van robots, die in staat zijn onmid dellijk aan de menselijke gedachte te gehoorzamen. De werkelijke oorspronkelijkheid van het toestel zit in de band, die om de voorarm van de gebruiker sluit op de plaats, waar de spieren zitten, waarvan de samentrekking de verschillende bewegingen van de hand en de vingers regelt. Hierin zit- :en ultra-gevoelige elektroden die de elektrische stromen uit de hersens, opvangen. Als gevolg van een uitwendige prikkel wekt de zenuwcel een elek trische stroom op. Daardoor wordt het bericht van de prikkel naar het centrale zenuwstelsel geleid Evenzo worden de bevelen van de hersens in elektrische impulsen omgezet, die door het zenuwstelsel naar de spier vezels worden geleid Deze signalen worden door de band die om de voor arm bevestigd is opgevangen. Nu moet worden opgemerkt, dat die stroomstootjes beheerst worden loor een wet die de bio-fysici in drie woorden formuleren: „alles of niets". Wanneer de prikkeling, die de zenuwcel ondergaat, beneden een be paalde slerktedrempel gelegen is ontstaat er geen stroom Boven die drempel houdt de stroom, hoe groot ook de kracht van de prikkeling is, een vaste sterkte die bepaald wordt Joor de fysisch-chemische eigen schappen van de leidende zenuw. Slechts de snelheid van de impulsen neemt. toe. In het geval van de kunst hand is het voldoende de vuist te wil len ballen om de hersens te laten be ginnen met het overbrengen van elek trische impulsen op de corresponde rende spieren. Hoe harder we willen knijpen des te meer wordt de snel heid van de impulsen opgevoerd. Zo zal men er tientallen, ja zelfs hon derdtallen per seconde kunnen regis treren. Niet rechtstreeks Er is geen sprake van deze elek trische impulsen rechtstreeks te ge bruiken. Ten eerste omdat ze veel te zwak zijn; hun potentieel gaat enige honderd-duizendste volts niet te bo ven. Het is dus onvermijdelijk ze te versterken Vervolgens moeten ze „verdeeld' worden. Want het sein bestaat in wer kelijkheid uit de som van een hele serie gedeeltelijke seinen, ieder be stemd voor een bepaalde spier. Ze moeten van elkaar gescheiden v den, want de aard van de beweging die men wil uitvoeren hangt var geprikkelde spieren af. Er moet ook rekening gehouden worden met de snelheid van de impulsen, opdat de kracht van de beweging bepaald kan worden. Tenslotte moet het spiersein vertaald worden, dat wil zeggen: gezet worden in een nieuw sein in staat is in de mechanische hand eenzelfde beweging te veroorzaken als door de spieren uitgevoerd zou zijn Als prothese staat de bio-hand te genwoordig aan mensen, wier hand is afgezet, toe een bijna normaal be staan terug te krijgen. Sommigen die genoeg geoefend hebben leerden zelfs op een schoolbord te schrijven. Toch eist het merendeel der uitgevoerde gebaren slechts zeer eenvoudige be wegingen, bestaande uit sluiten en openen. Om de gehele scala van bewegin- i 1 gen van een natuurlijk lichaamsdeel na te bootsen, zou men een soepeler r mechanisch systeem moeten maken met enige tientallen mogelijkhe- den, vindt professor Kobrinsky ff en een nog veel zorgvuldiger uitge- m dacht „programma". Hoewel theore- tisch mogelijk, zou een dergelijke verwezenlijking teveel ruimte inne- nen. Hetzelfde principe staat ook andere toepassingen toe. Zo gebruiken de Sowjet-radiologen nu reeds apparaten, bestuurd door de hartspier, om af drukken te maken van ieder stadium van samentrekking van het hart. Tenslotte wordt bij mensen met kinderverlamming een aanmerkelijke verzwakking van de bio-elektrische impulsen in de spieren geconstateerd. De Russische specialisten hebben goede hoop die impulsen van een on eindig kleine sterkte te kunnen op vangen om prothesen te doen werken die in zekere mate de aangetaste le dematen moeten vervangen. Sommi- ;e fysiologen denken zelfs, dat deze apparaten zouden kunnen bijdragen tot het herstel van de normale acti viteit van zenuwcellen. Maar de grote vraag die profes sor Kobrinsky zich stelt is of men het huidige systeem kan vereen voudigen en de elektrische impul sen van de hersens rechtstreeks ge bruiken. Men denkt dan met name aan de problemen, die zich voor doen bij het besturen van ruimte vaartuigen. Elektroden, in de helm van de bestuurder vastgemaakt, zouden rechtstreeks bevelen ont vangen, die onmiddellijk doorgege ven kunnen worden aan de stuurin richting. Rekening houdend met de duizelingwekkende snelheden bij ruimtevluchten zou men op die ma nier zeer kostbare delen van secon den kunnen winnen. Het zou niet verwonderlijk zijn, als een rechtstreeks aanwenden van de ilektrische activiteit der hersenen in de nabije toekomst mogelijk zou wor den, juist als bij de besturing van ro bots op zeer grote afstand door mid del van radio-golven. Beide handen van deze jongeman moesten na een ongeval worden ge amputeerd. Inplaats daarvan draagt hij de prothesen die door prof. Ko brinsky zijn ontwikkeld. Elektrische kabeltjes lopen van de stompen r de versterker en dan terug naar de iunsthanden. Dat kan al met deze kunsthanden: een kop koffie vasthouden, een siga ret opsteken en nog meer. Vragen over t.v.- sy steem-Krebbers Het Tweede Kamerlid de heer Vermoo- ten (p.v.d.a.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk ge raagd of deze kan mededelen, waarom de P.T.T. het door de televisietechnicus de heer F. Krebbers te Deventer ont wikkelde systeem radicaal afwyst, ter wijl andere experts van oordeel zijn, dat dit systeem wel voldoet. Hij wijst er ook op, dat de kosten ervan veel lager zijn dan die van draadtelevi sie. Het systeem van de heer Krebbers zou erop neerkomen, dat met behulp van een antenne op een toren en een fre quentiewisselaar het in West-Nederland mogelijk wordt Duitse en andere buiten landse televisiestations met oudere toe stellen te ontvangen. De heer Vermooten wil voorts weten of het juist is dat de vraag dat dit systeem voor derden sto rend zou kunnen zijn, gezien de ervarin gen hiermee in het buitenland, onge grond is, dat bij toepassing van dit systeem het antennewoud op de daken met één slag kan verdwijnen en dat de heer Krebbers tot heden geen antwoord heeft ontvangen op zijn m maart 1962 aangevraagde televisiezendvergunning voor experimentele doeleinden, om te kunnen aantonen dat zijn systeem goede mogelijkheden biedt. Tandtechnici zijn verontrust over prijsmaatregel (Van onze Haagse redactie) De tandtechnici zijn allesbehalve te spreken over de prijsstop, die minister Andriessen deze week heeft afgekondigd voor de tandtechnische „werkstukken". De minister vond de prijsverhogingen in deze sector aanzienlijk'hoger dan aan vaardbaar kon worden geacht en zijn beschikking schreef dan ook voor, dat de prijzen "ten hoogste 4 procent boven het niveau van 31 december 1963 mogen liggen. De secretaris van de vereniging van la boratorium houdende tandtechnici, mr. J. E. L. Planque, ontkende de juistheid van berichten, die melding maken van een staking van de tandtechnici. Gedu rende drie dagen zouden de tandtechnici geen gebitten leveren. Een der tandtech nici verklaarde, dat het gerucht over staking hem als muziek in de oren klinkt, maar mr. Planque zei, dat een staking niet in de bedoeling ligt. „Wij hebben een dienende functie ten opzich te van tandartsen en patiënten en daar bij past een staking niet". Wel wees mr. Planque op de ongerustheid, die on der de tandtechnici over het besluit van de minister is ontstaan. Thans 22 gemeenten aangesloten Voor gemiddelde verbruiker een 25 pet. besparing Sinds medio december 1963 het aardgas van Slochteren voor het eerst werd toegelaten in de trans portleiding, zijn zo meldt de Ne derlandse Gasunie tweeëntwin tig plaatsen in Friesland en Gro ningen aangesloten op de „bel". De reacties waren in eerste instantie niet onverdeeld enthousiast. Velen meldden daartoe aangemaand door de gasbedrijven moeilijk-! heden met hun apparatuur, die in het algemeen resulteerden in een minder snelle verwarming dan vroeger, Wel vreugdevol zijn de eerste geluiden, die te beluisteren zijn over de kostenbe sparing voor de gemiddelde verbruiker. Een gemiddelde besparing van 25 pet op de gasrekening is geen uitzondering, zo meldt men ons uit verschillende plaat sen. Aangesloten zijn thans in Groningen: Hoogezand-Sappemeer, Zuidbroek, Scheemda, Beerta, Winschoten, Midwol- da, Nieuwolda, Wagenborgen. Delfzijl, Appingedam (dat aan het aardgas nog lucht toevoegt) en stad-Groningen (waar het Slochteren-gas met een calo rische waarde van 8000 nog wordt te- rug-„gekraakt" tot stadsgas van 4000 calorieën). In Friesland hangen aan het net: Dokkum. Veenwouden, Murmer- woude, Zwaagwesteinde, Kollum, Bui tenpost, Surhuisterveen, Drachten, Gor- redijk, Oosterwolde en Bedum. Er kwamen nogal wat klachten, zo ver nemen wij bij diverse gasbedrijven. Was water werd niet zo snel en zo goed warm als vroeger en het bereiden van de maaltijden kostte meer tijd. Sinds ruim een maand zijn fitters op pad, om toestellen bij te regelen, opdat zij even goed kunnen functioneren als tot dus ver. Minder calorieën „De klachten hingen meestal samen met het feit, dat het aardgas uit Slochteren een iets lagere calorische waarde heeft dan het tot nog toe gebruikte aardgas uit de putten in rente en Twente. Men deelde ons verder mede dat de invoering van uniform aardgas in Nederland ook leidt tot invoering van een uniforme huisdruk van circa 250 mm water kolom. Drukverschillen in de diverse gemeenten zijn nu op weg genivel leerd te worden. De huistoestellen moeten daarbij aangepast worden, zo goed als er een aanpassing moet ko men voor de kleinere calorische waarde. Dit proces is gaande. Hoewel het in feite nog te vroeg is om een conclusie te kunnen trekken over de prijsverhouding van het Slochteren- gas tegenover het oude N.A.M.-gas, schatte men bij een aantal gasbedrijven, aan de hand van de eerste ervaringen da,t de besparing voor de gemiddelde verbruiker (die gas nagenoeg uitslui tend gebruikt voor koken en wassen) neerkomt op 25 pet in geld, Men achtte het niet ondenkbaar dat „verwarmingsklanten" niet-industrieel) tot een besparing van 40 tot 50 pet op hun gasrekening zullen komen. Niet tevreden Diverse gemeentelijke c.q. regionale gasbedrijven wezen er ons op, dat de besparing het kleinst is by de minimum- verbruikers. In Dokkum 7.0 deelde men er ons mede is er zelfs een (kleine) prijsverhoging uit gekomen voor hen die minder afnamen dan 90 m3 per jaar, hetgeen tot, scherpe reac ties van dezo super-kleinverkbruikers heeft geleid. „Als ik mag kiezen, geef mij dan het oude gas maar weer", schreef een van hen aan de directie van het gasbedrijf, toen men hem vroeg in welke tariefgroep hy wilde. Ook veedieven gingen met hun tijd mee Het oude beeld van een stoere krombenige cowboy uit Texas die kans zag voor zijn ontbijt twee pullen bier en pure whis key naar binnen te slaan is tot het verleden gaan behoren. De ruwe stoppelbaard van de cow boy heeft plaatsgemaakt voor een vlasbaard. De moderne be schaving heeft zijn zoveelste slachtoffer gemaakt. De hedendaagse cowboy laat zich over de ranch rondrijden in een mo derne „opstap"-auto met luchtver versing. Het rijden op een mustang die hij eerst zelf moest temmen heeft hij eraan gegeven. Sommige moderne cowboys hebben een nog gemakkelij ker en comfortabeler methode gevon- De slagboom gaat. omhoog en Pe ter Nottet, Ard Schenk, Rudi Lie- brechtsGees Verkerk betreden het olympische dorp in Innsbrück. den om het afgedwaalde vee op de uitgestrekte ranches op te sporen. Zy vliegen in een hefschrocfvliegtuig. SLACHI OFFER Evenals de gehaaste zakenman is de cowboy het slachtoffer van maag zweren geworden. „De cowboy van vroeger was een van de meest tevre den mensen op aarde. Hij ging uit rijden met de koeien en hij had zich over niets anders zorgen te maken dan over het slechte weer." Deze met melancholie doorspekte woorden zijn afkomstig van Joe Small uit Austin, Texas, de uitgever van het tijdschrift „Het ware westen". „Tegenwoordig proberen zij het leven van een cow boy teveel te verbeteren. De geharde knapen van vroeger reden tienmaal zoveel paard, 's Avonds of 's nachts uit rijden gaan is er thans niet meer bij. De belangstelling voor het paard is niet alleen verminderd, De cow boy brengt ook veel minder tijd bij zijn vee door. Vroeger zat hij bij het kampvuur en zong hij liederen om het nerveuze vee te beletten er vandoor te gaan. Thans is de cowboy een commandant die zijn avonden thuis doorbrengt met het lezen van kranten en tijdschriften of met het kijken naar cowboyfilms op de televi sie. De cowboy heeft zijn leven in zo verre verbeterd, dat hij evenals de rest van ons een zenuwachtig en ge- frusteerd persoon is geworden". Small besloot zijn weinig opbeurende VERFiJND Het eten op de ranch is verfijnd in vergelijking met de bittere biscuits cn liet taaie rundvlees van weleer. De Pitchfork Ranch in Texas heelt- nog steeds een oude door een ezel getrok ken wagen in gebruik, maar het. is de enig overgeblevene. De kok van de ranch kookt nog altijd volgens de oude beproefde methoden. De overige bedrijven hebben een gemotorriseer- de „ranchkeuken" in dienst die zich uiterst snel verplaatst om de cow boys een wanne, maaitijd met vele bijgerechten op tö dienen. PENDELEN De tegenwoordige cowboy pendelt naar zijn werk. 's Morgens springt hij in een opstapauto of jeep en laat zich naar zijn werk lijden. Een andere vrachtauto brengt de paarden inge val zij nodig zijn. 's Avonds keert hij naar de boerderij terug, waar hij op een schuimrubbermatras in plaats van de harde grond kan uitrusten van zijn vermoeienissen. Voor het naar bed gaan neemt hij een heet bad iets, dat. de echte cowboy een paar keer per jaar deed. wanneer hij naar een feest in de stad ging. Op het ogenblik zijn de rauwe fees ten van vroeger een legende gewor den. De cowboy is thans een verant woordelijk man geworden. Hij kan niet langer schietend, gokkend en sterke drank drinkend 111 de stad gaan boemelen. Zijn salaris biedt ook niet veel mogelijkheden daartoe. Hy geniet kost en inwoning en verdient ongeveer 125 tot 150 dollar per maand. Als hij een gezin heeft be draagt zijn salaris in het algemeen 200 dollar per maand en krijgt hij van de eigenaar van de ranch een 1 huis. VOEDERHOKKENl Het grootste gedeelte, van het vee| vindt zijn voedsel nog steeds in de uitgestrekte grasvlakten van de ranch. De voederhokken raken echter steeds meer in zwang, waardoor de cowboy in veel gevallen overbodig wordt. Alles wat de eigenaar op het ogenblik moet doen om de veestapel te voederen is elke dag de voederhok ken vullen en erop toezien, da.t het vee geen ziekte oploopt. Het opdrijven van het vee eindigt bij de omheiningen. De eigenaar brengt zijn vee met de veewagen naar ae markt. Het vlees bereikt de consu ment per trein. Een gedeelte van het vee wordt naar het noorden ver scheept, naar de graanrijke staten, waar het vetgemest wordt alvorens te worden verkocht. De oude vijand van de cowboy, de veedieven, zijn ook met hun tijd mee gegaan. Zij gaan in auto's op jacht cn gewoonlijk slachten zij het vee, al vorens het te verkopen. De veedieven van thans zjjn dikwijls studenten die vee stelen voor een barbecue, een vleesmaaltijd in de open lucht. Het voornaamste gereedschap van de cowboy is nog altijd hetzelfde geble ven. Een sterke lasso voor lastige weglopers en er zijn heel wat weglo pers onder de D miljoen stuks vee die op de ranges van Texas grazen. Het I) ran diner ken geschiedt tegen woordig pijnloos met chemicaliën in plaats van het roodhete jjzer. De cowboy van thans moet, ziekten le ren bestrjjden met moderne middelen. Bovendien moet hij zleh voortdurend opnieuw vertrouwd maken met de moderne werktuigen op de ranch. DOOR DE STERKE ZONNESTRALING In ons land komt het zelden voor (Van onze weerkundige medewerker) Zonnebaden in sneeuw en vorst be hoort zeker tot een van de grootste attracties die een verblijf in de wintersport biedt, vooral voor hen, die zich niet aan de -skisport wa gen. Wij kunnen ons voorstellen dat de velen die nimmer met de winter sport in de bergen hebben kennis gemaakt, het moeilijk valt te rij men hoe men daar maar rustig te midden van sneeuw en vorst ligt te zonnebaden. In ons land is dit in de winter tijdens vorst zelfs bjj volop zonnig weer nauwe lijks voorstelbaar. Toch hebben wjj ons verleden jaar min het einde van de lange en strenge winter hiervan wel een voor stelling kunnen maken namelijk toen tussen 22 februari en 4 maart dagelijks volop zonnig winterweer voorkwam en het 's nachts streng vroor. Er werden op vele meren, waaronder ook op het IJselmeer autotoertochten gehou den. Hierbij kon men geparkeerde auto's zien staan waarvan de inzittenden naast de auto in de zon een plekje hai zocht en lagen te zonnebaden ti van sneeuw en jjs. Een verschijnsel dat. in de winter echter voor ons land een zeldzaamheid genoemd mag worden. Het kan in de bergen ook onaangenaam en bar koud zijn wanneer depressies naast veel bewolking ook sneeuw bren gen en een harde wind. In de winter do mineren in het Alpengebied dikwijls de hogedrukgebieden met rustig en zonnig winterweer, zoals ook deze winter het geval is. Zo sterk zelfs dat er b.v. in Kitzbühel sinds de winter van 1926 niet meer zo weinig sneeuw is gevallen. Hel is de sterke zonnestraling die het overda.g mogelijk maakt in de sneeuw te kunnen zonnebaden. Van de totale zonnewarmte bereikt slechts 43 het aardoppervlak, 42 wordt in de ruimte teruggekaatst en 15 wordt door de atmosfeer geabsorbeerd. Hoe hoger wij komen hoe minder warmte verlies door terugkaatsing en absor bering. In de dalen waar vaak ook bij helder weer nog een nevel blijft hangen is deze instraling veel minder sterk dan in de skigebieden die meestal boven 1500 meter liggen. In Zwitserland zijn de hoogste gebie den Flims Waldhaus 2700 meter; Davos 2550; St. Moritz 2500, Zermatt 2200 meter. Tn Oostenrijk behoren Weiss Sec (Salzburg) met 2325 en Sankt Anton met 20'80 meter tot de hoogste wintersportcentra Zodra 's middags de zon ondergaat., daalt de temperatuur weer met een vliegende vaart om in de nacht niet zelden tot 20 graiicn onder nul te komen. Zonnebaden is alleen enkele uren in de middag mo- geljjlc. Vooral in de tweede Helft van fe bruari en begin maart bjj een hogere zonnestand is men in korte tijd bruin gebrand door de op deze hoogte ook in tensievere ultraviolette straling. De luchtdruk neemt af maar tussen de 2000 en 3000 meter hoogte geeft dit nog weinig of geen ademhalingsmoeilijkhe den. In de dalen van de wintersport plaatsen is het. vaak kouder doordat hier 's morgens vaak langdurig' mist- of ne- velmeren blijven hangen die een warm- te-instraiing beletten. Vanaf de skige bieden is niet zelden een lager gelegen dorp de hele dag door mist onzichtbaar. Het kan in de middag gebeuren dat het enkele graden dooit zonder dat er water ontstaat. Door de zeer droge lucht ver dampt dit smeltwater onmiddellijk zo dat alleen de sneeuw vrijwel onzichtbaar in hoeveelheid afneemt. Dit verschynsel konden wij in ons Tand verleden jaar ook waarnemen toen over dag by zonnig iveer en lichte dooi de sneeuwbergen door dc zon werden „in gevreten" terwijl er maar weinig of geen water vrijkwam. Ook uit weerkundig oogpunt is een blijf in de wintersport een ervaring. Wie er niet heen durft uit. vrees dat hei daar te midden van zoveel sneeuw te koud 7.011 zijn, slaat, klimatologisch de plank mis. Dit is een nieuw Duits duikbootje, de Tiger-Sharkwaarin twee personen plaats kunnen nemen. Het vaartuig weegt S000 kg en heeft een motor van 2 pk. De snelheid aan de oppervlakte be draagt 10 km/uur onder water 7.2 km/uur. De duikboot zal onge veer 25.000 mark gaan kosten. Zij is speciaal onlióorpen voor de on derwaterinspectie van schepen, sluizen, dammen, pijlers van brug gen enz. Minister blijft buiten Bumazaak Het overleg over de opzegging door het Bureau voor Muziekauteursrecht (Bu- ma) van de lopende overkoepelende contracten met de landelijke en provin ciale organisaties van muziek- en zang verenigingen is onlangs opnieuw ge opend. De minister van justitie en staatssecre taris Van de Laar (o.k. en w.) zijn daarom van oordeel, dat er voor hen geen aanleiding bestaat tot het doen van stappen. De bewindslieden zeggen dit in hun ant woord op de schriftelijke vragen, over dit onderwerp gesteld door de heer mr. A. M. I. I-I. Baeten, lid van de Tweede Kamer (k.v.p.). In dit antwoord wordt voorts opgemerkt dat de opzegging door Buma. niet is ge schiedt zonder enig voorafgaand over leg. De bewindslieden achten het ge ven van een oordeel over de vraag van de heer Baeten of een bepaalde verho ging van de aan componisten uit. te ke ren auteursrechten gerechtvaardigd is wettelijk irrelevant. In zijn vragen had de heer Baetien o.m. gewezen op de financiële gevolgen van de Bumamaatregel, die z.i. resulteert in een belasting van het budget van korpsen en verenigingen die een veel voud bedraagt van het bedrag, dat deze tot nu toe wegens auteursrechten be taalden. In het antwoord wordt er nog op ge wezen, dat de regeringscommissaris rij het Buma de mening huldigt, dat door de voorgenomen tariefstelling en wijze van inning van muziekauteursrechten de betalingen van hen, die muziekwer ken in het openbaar uitvoeren of laten uitvoeren, niet worden veronachtzaamd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6