T uinbouwmiddagen voor Zak van Zuid-Beveland M. Hogesteger: 25 jaar handbalscheidsrechter Op 3 en 6 februari in Oudelande ACiFNDA WALCHEREN Nieuw bouwplan rond Vlissingse bomvrije Vlissingse tribune kost f 35.000 Vlissingse kermis krijgt subsidie ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN AFSCHEID VAN VOORZITTER BIJ SCH0UWSE N.V.V.-BESTUURDERS Nieuwe Arabische topconferentie in augustus MAANDAG 27 JANUARI 1064 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B VOORLICHTING BI] OMSCHAKELING Steeds meer agrarische bedrijven zoeken bet voor het bereiken van betere resul taten tegenwoordig in een omschakeling van landbouw naar tuinbouw. De vaak geringe oppervlakte cultuurgrond biedt dikwijls geen andere uitweg meer. Ook in de Zak van Zuid-Bcvcland signaleert men deze neiging in tal van landbouw- kringen. Maar het gaat hier altijd nog om een gewichtige beslissing. ..Het op nemen van tuinbouwgewassen in het teeltplan dient weldoordacht en pas na veel overleg te gebeuren", zeggen de des kundigen. Daarom is grondige voorlich ting in dit stadium een belangrijke eis. Daarom ook hebben de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de streekcommissie Wcst-Zuid-Bcveland en de drie stands- en vaktechnische organisaties besloten voor ,.de Zak" twee tuinbouwmiddagen te organiseren. Volgende week maandag 3 februari zal de eerste in het „Dorpshuis" te Oudelande worden gehouden en drie dagen later, donderdag, de tweede, eerste instantie zaï daar de vraag aan de orde worden gesteld: Biedt de con- tracteelt mogelijkheden voor tuinbouw gewassen? De heer M. Wattel. hoofd assistent van de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst zal daarover een inleiding houden en een gesprek met de belang stellenden op gang brengen. De volgende „tuinbouwmiddag" zal de interesse vra gen voor de bloembollenteelt. De heren A. Spruyl en P. G. Balkenende zullen dan respectievelijk spreken over „Teelt en kostpri.is van gladiolen" en ..Con tractteelt en afzet van gladiolen". De be doeling van de voorlichting zal de eer ste middag worden uiteengezet door ir. L. Vellekoop. fungerend rijkstuinbouw- consulent te Goes en op de tweede mid dag door ir. J. H. H. Hasenack de streekcommissie. Argumenten In deze voorlichtingsbijeenkomsten zullen de verschillende argumenten, aanleiding kunnen zijn tot omschakeling van landbouw jp tuinbouw onder de loep worden genomen. In een begeleiden de brief stellen de organisatoren, da: deze noodzaak zich kan voordoen als ge volg van het feit dat: de teelt van extensieve landbouw gewassen. zoals granen niet meer lo nen: mede vanwege een ver doorge voerde mechanisatie in bepaalde pe rioden improduktieve arbeidsuren zijn ontstaan: voor de in het bedrijf meewerkende gezinsleden geen voldoende arbeids mogelijkheden meer bestaan; KERKNIEUWS Ds. J. A. van Duyne nam afscheid In do dienst van zondagavond In de Ne derlands hervormde kerk te Oost- en West-Souburg heeft ds. J. A. van Dujne afscheid genomen van deze gemeente. Ds. Van Duyne is ruim negen jaar als predikant in Souburg werkzaam ge weest. De scheidende predikant had als tekst voor deze zeer druk bezochte dienst ge kozen psalm 145 en Philippenzen I vers 3 tot 14. De verzen 3, 5 en 9 uit dit laatste hoofdstuk dienden als tekst voor de prediking. Hierna zong de gemeente staande de geloofsbelijdenis. Het slotlied van de dienst was psalm 121 vers 4. Bij het verlaten van de kerk maakten velen van de gelegenheid gebruik dominee en mevrouw Van Duyne de hand te druk ken. Na afloop van de dienst kwam een groot aantal genodigden bijeen in „Rehoboth" om afscheid, te nemen van ds. Van Duy ne en zyn echtgenote. Hierbij waren on der meer aanwezig het college van b. en w. en de gereformeerde collega van ds. Van Duyne, ds. G. D. L. Brederveld Velen spraken tijdens deze bijeenkomst hartelijke woorden tot het predikanten- echtpaar. Alle gemeenteleden hadden vrijdag avond de gelegenheid afscheid te nemen van hun predikant. Het hervormd kerk koor verleende medewerking aan deze bijeenkomst. Intrede ds. Eikelboom Dominee H. Eikelboom heeft zondag middag zijn intrede gedaan in de gere formeerde kerk van Heinkenszand, na dat hij in de ochtenddienst was beves tigd door ds. J. Hijman uit St.-Jacobi- parochie, die preekte uit Handelingen 2 vers. 4-29. Ds. Eikelboom preekte in de middag- dienst uit Exodus 3 vers 11-15: „Ik ben die ik ben". Na de prediking voerde de praeses. de heer C. van Balen, het woord, waarna hij de nieuwe predikant liet toezingen uit gezang 29 vers 2. Voorts spraken nog ds. W. Kats uit Goes namens de kerken in de classis, ds. H Kwakkeisteln namens de her vormde gemeente van Heinkenszand. burgemeester N. W. Elzen uit naam van de inwoners van zijn gemeente en ds. Poortinga uit Amsterdam namens de studievrienden van ds. Eikelboom. Tot slot sprak ds. Eikelboom een dank woord. BurcerliiWp stand TERVEUZF.V. Bevallen- L. van Oord-Wlelaart d. G. J. Taalman-Sells d. C Luteijn-de Braai d. W. de Block-Riemens d R M. v d Sneppen- Studer z S. F. de Waal-Ollebek d I. J M. Maas-Haulez z. J C Dezutter-Kersbulck d. J P van Doeselaar-de Ridder d J. L. E. Vanhtifte-Duurinck z. C. Overdulve-Cappon d I. C. Baert-Bogaert d. J. J. Goeman-Hof- Ondertrouwd: O. K. Zosscl. 24 j. e: van Eek. 13 J. Getrouwd. W. L. van Dnmme 24 j Lauret 20 J. Overleden: M de Jonge 57 J wed Lensen. E E Vanbesien 39 j. e.v. I sen, M K. Middelburg City: Alleman, 20 uur VllssltiRcn - Alhambra. Wat is er toch van Buby Jane terechtgekomen?, B uur Goes Grand: Alleman. 8 uur, a.l Koren beurs- Jubileumbijeenkomst Vereniging Nederlandse Gemeenten. 11 uur. Kortgcne Korenbeurs: Jaarvergadering Vereniging Bedrijfsvoorlichting „Noord- Beveland". 2 uur. Bergen op Zoom Luxor: Maar niet met mijn dochter. 8 uur. Roxy: De zeven hoofdzonden, 8 uur, 18 Jaar •luist Bioscoopgebouw: Follow that drear a.l. in de toekomst geen bedrijfssplit- sing mogelijk zal zijn ten behoeve van de meewerkende zoon. Maar het opnemen van tuinbouwgewas sen in het teeltplan stelt de agrariër voor nieuwe problemen. Er kunnen gro te arbeidsloppen ontstaan. Door onbe kendheid met de leeltvoorwaarden en raseigenschappen kunnen de oogstresul- taten ver beneden de verwachtingen blijven. Voor bepaalde produkten kun nen plaatselijk afzetmogelijkheden ont breken. Voor bepaalde teelten zal veel vermogen geïnvesteerd moeten worden en dit zal pas na lange tijd weer komen Oorzaken, kansen, gevolgen mogelijkheden, die ook in de Zak van Zuid-Beveland voldoende aandacht zul len moeten hebben. Otto Sterman met „Alleen voor blanken" Otto Sterman heeft zaterdagavond in het Vlissingse Concertgebouw onder de titel „Alleen voor blanken" een voor drachtsprogramma verzorgd. Deze avond was georganiseerd door de VI is- singse Jeugdraad. Voor de pauze droeg Otto Sterman vjjf verhalen voor, die de achterstelling van de kleurlingen ten opzichte van de blanken behandelen. Na de pauze vertelde de bekende vi drachtskunstenaar een aantal oude volksverhalen, legenden en sprookjes uit Curasao, Haiti, Ethiopië, Sierra Leone en de Goudkust. Otto Sterman schreef in zijn toelichting op het programma: ..De rassendiscriminatie bestaat nog steeds. En dus gaat ook de strijd voort van de gekleurde volkeren om een mens waardig bestaan en gelijke rechten. Maar de humor bleef. En zo ontstond „Alleen voor blanken". De bijna honderd aanwezigen hebben geboeid geluisterd naar de vertellingen van Otto Sterman. De heer Heeren uit Vlissingen deed tij dens de pauze enige mededelingen be treffende de actie „Europa 1, 2. 3". Tij dens een op 13 februari te houden ver gadering zal men trachten een actie comité op te richten, dat in Vlissingen de organisatie van „Europa 1, 2, 3" zich zal nemen. VLISSINGEN De bebouwing aan de Boulevard De Ruyter ter weerszijden van de Gevan- Daardoor zal het profiel van deze boule vard een wijziging ondergaan: verflau wing van bochten. In dit verband ach ten b. en w. van Vlissingen het noodza kelijk, dat nieuwe rooilijnen en bebou- wingsvoorschriften worden vastgesteld voor dit gedeelte. Hiervoor is het nodig het wcderopbouwplan Breewaterstraat te wijzigen. Dit wordt aan de raad voor gesteld. De kosten van het plan worden ge raamd op 435.000. Dit bedrag wordt als volgt verdeeld: kosten van uitvoe ring openbare werken 260.000; kosten van sloop van bunkers 40.000, kosten aankoop grond en opstallen 135.000 en renteverlies 20.000. Voor de uitvoe ring van de openbare werken en de sloop van de bunkers kunnen kredieten worden aangevraagd. In het plan kun nen ongeveer 70 woningen. 71 garage: en 4 winkels worden gebouwd. Dt grondopbrengst wordt in totaal ge raamd op 455.000: voor de woningen 385.000, voor de garages 35.500 en voor de winkels 35.000. B. en w. zul len nagaan of de bunkers ten laste van het rijk gesloopt kunnen worden. Voor de homv van een overdekte tribu- >p het sportveldencomplex aan de Irislaan vragen b. en w. de Vlissingse raad aan de Stichting Sportbelangen een geldlening te verstrekken van 35.000. Voorts wordt voorgesteld de geldlening van 45.000 voor een kleedgebouw te verhogen tot 50.000. Zoals bekend hebben de VC Vlissingen en Zeeland Sport in principe besloten een overdekte zittribune met 500 plaat sen te laten bouwen. Bij een 25-jarige lening zullen de jaarlijkse kapitaalslas- ten 2360, bedragen. Jaarlijks is 200,aan onderhoudskosten nodig. In totaal dus 2560. Deze lasten zullen worden gedragen door de VC Vlissingen en Zeeland Sport, die van elk verkocht kaartje 5 cent aan de Stichting Sportbe langen zullen afdragen. Het bezoekers aantal kan gesteld worden op 50.000 per jaar. Voor het kleedlokaal is een ho ger bedrag nodig, omdat de rijksgoed keuring tot nu toe uitbleef en de aan besteding dus nog -niet gehouden kon worden. Inmiddels zfjn de prijzen voor bouwmaterialen echter gestegen. Hogere tarieven bejaardentehuis in Vlissingen Door de stijgende kosten moeten de ta rieven voor het Vlissingse bejaardente huis ook verhoogd worden. Deze verho gingen bedragen gemiddeld zeven pro cent. De tarieven worden verhoogd met 18 per maand voor de eenpersoons kamer vleugel en bedden ziekenafdeling, met 27 per maand voor de tweeper soonskamer type B hoofdvleugel, met f 26 per maand voor de tweepersoons kamer zijvleugel en met 22 per maand voor aanvulling huisvesting van de in gebruik genomen eenpersoonskamer zij vleugel tweede etage. B. en w. stellen de raad voor de nieuwe tarieven met in gang van 1 februari 1964 te doen in gaan. Officiële publikatie VLIS8INGF.N. Onttrekking nan het openbaar verkeer van «ie Houtkade en omgeving. Burgemeester en weihouders van Vlissingen. gelet op artikel 12. tweede Hd der wegen- wet. brengen ter openbare kennis. Ie dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 3 Januari 1964 no 150. 2e afdeling, het raadsbesluit van 20 septem ber 1963 no 15a tot het onttrekken nan het openbaar verkeer van de Houtkade. het Droogdok (oostzijde), de Koudenhock en gedeelten van dc Flessenstraat en de Onderstraat hebben goedgekeurd; 2e dat voormeld raadsbesluit met de daarbij behorende overzichtstekening van 28 januari en met 10 februari 1964 ter gemeente secretarie. tweede afdeling, voor een ieder ter inzage is nedergelegd Vlissingen. 22 Januari 1964 VLISSINGEN. Raadsvergadering. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 31 Januari 1964 des namiddags te 2 00 uur een openbare vergndering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuizo Vlissingen. 24 Januari 1964. MIDDELBURG. Veranderingen straatnamen. Burgemeester en wethouders van Middel burg, daartoe gemachUgd bij besluit raad dier gemeente wegende, dat het i.v.b. ringen stratenlijst te wijzigen; besluiten: de stratenlijst Juni 1955. over- enlge verande- nodig Is de de verbinding Rozen- Oranjei, straatNassaulaan b. van de stratenlijst af te voeren: Rozendwarsstraat: c. de naam: Nieuwervestraat te bestemmen voor de ver binding Bern. Smytcgeltstraat—Breeweg; d de naam: Bemardus Smytegeltstraal te bestemmen voor de verbinding KoninginnelaanKruis- Verbetering verlichting en verkeerssituaties in de Vlissingse raad Opnieuw zal een deel van de straatver lichting in Missingen worden verbe terd. Ditmaal is een gedeelte binnen het saneringsplan eerste fase aan de beurt de Kerkstraat en de Vrouwestraat. B en w. vragen de raad. die vrijdagmid dag a.s. bijeenkomt, er een krediet van 2500 gulden voor. Ook verkeerstechnisch is er een verbe tering te verwachten. Langs de Presi dent Rooseveltlaan tussen de Irislaan en de Beatrixlaan zullen parkeerhavens worden aangelegd. Hiervoor moet de raad een bedrag van f 7500 beschikbaar stellen. Ook aan de fietsers wordt ge dacht. Langs de (verlengde) Burgemees ter Van Woelderenlaan zal aan de oost zijde een anderhalf meter breed fiets pad worden aangelegd. Dit gebeurt om dat er steeds meer woningen in het plan Paauwenburg gereedkomen. Hiervoor is een bedrag van f 47.000 nodig. Ten slot te zal er een voetpad aangelegd worden tussen de Adriaen Coortelaan en de Her cules Segherslaan: een toegangspad voor de daar te bouwen r.-k. lagere school. Ten einde het fietsen tegen te gaan zal er in dit pad een zogenaamd sluisje wor den aangebracht. Kosten vaft dit alles: 7600. Het bestuur van de Bond van Kermis- bedrijfhouders heeft het Vlissingse ge meentebestuur verzocht evenals vorig jaar een subsidie voor 1964 beschik baar te stellen van maximum 10 procent de pachtopbrengst. In hun .voorstel aan de raad wijzen b. en w. er op, dat deze subsidie in 1963 niet alleen de aan trekkelijkheid van de kermis heeft ver hoogd, maar ook een algemene beteke nis had, doordat de kermis met een vuurwërk werd afgesloten. Het vreem delingenverkeer werd daardoor ge diend. Met dit voorstel is een maximaal bedrag van 4000 gulden gemoeid. De raad wordt voorgesteld deze subsidie te verlenen. Rijksgoedkeuring voor Vlissingse r.-k. school Het Vlissingse gemeentebestuur heeft bericht ontvangen dat in de loop van fe bruari 1964 de rijksgoedkeuring is te verwachten voor de zesklassige r.-k. la gere school aan de Adriaen Coortelaan. Inmiddels is de openbare aanbesteding gehouden. Aan de raad wordt voorge steld een krediet van 458.000 te ver lenen voor de bouw en inrichting van deze school. Ook zal binnenkort de rijksgoedkeuring worden verleend voor een gymnastiek lokaal bij de openbare lagere Jan Ligt- hartschool. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van f 384.500. Voorgesteld wordt ook de bouw op te dragen aan de N.V. Aannemingsbedrijf Adr. de Kok en Zonen te Bergen op Zoom voor het inge schreven bedrag van 1 221.200. Onderwijsbenoemingen De openbare lagere Bouwen Ewoutschool in Vlissingen krijgt er twee leerkrachten bij ter vervulling van enkele vacatures. Voor de eerste vacature is de volgende voordracht aan de raad voorgelegd: 1. de heer F. R. Kest te Middelburg; 2. mej. T. M. Corporaal te Koudekerke. Voor de onderwijzeres in vaste dienst staat er één naam op de voordracht: mevrouw N. Ludwich-van Splunder te Vlissingen. Vlissingse begraafplaats wordt uitgebreid De uitgifte van koopgraven op het al gemeen gedeelte van de Noorderbe graafplaats in Vlissingen is zover ge vorderd, dat spoedig maatregelen geno men moeten worden tot het aanleggen van nieuwe grafruimte. In het ontwerp- uitbreidingsplan Noord, dat nu in voor bereiding is, wordt voorzien in uitbrei ding van deze begraafplaats in zuide lijke richling. De procedure van dit uit breidingsplan zal nog geruime tijd is be slag nemen. Daarom willen b. en w. voorlopig reeds een stuk in dit zuide lijk gedeelte laten aanleggen als be graafplaats. De kosten worden geraamd op f 30.000. Aan de raad wordt voor gesteld over te gaan tot deze voorlopi ge uitbreiding. Uitbreidingsplan voor internaat De Ruyterschooi N.C.V.B. bijeen De NAXVB afdeling Aagtekerke hield haar maandelijkse vergadering in het gemeentelokaal. Deze vergadering droeg een huishoudelijk karakter In dc plaats van enkele aftredende bestuursleden werden gekozen: mevr. M. Duisterhof- Pons als presidente, mevr. P. Coomans- Trieller als vicc-presidcntc en mevr. N.) Vcrhagc-Ricmcns als penningmccstcrcs- Bestuur N.C.V.B. Om de bouw van het internaat van dc De Ruyterschooi mogelijk te maken stel len b. en w. de Vlissingse raad voor een partiële herziening van het uitbreidings plan in onderdelen West goed te keuren. De maycrelewoningen en houten nood woningen in de omgeving van de Vre dehoflaan zullen na verloop van tijd moeten verdwijnen. Voor dit gedeelte is aan het architectenbureau Verhave- Een dezer dagen hield de N.C.V.B. te Luyt-De Iongh opdracht gegeven eenDomburg onder leiding van de presiden- plan te maken. In het gebied tussen de te mevrouw S. de Pagter-Jange de eers- Vredehoflaan en de Constantijn Huij-'te vergadering In 1064. Deze avond genslaan zal het nieuwe internaat ko- sprak dc arts C. F. Frumca over het men. De overige grond kan bestemd worden voor de bouw van vrijstaande of dubbele eensgezinswoningen alsmede enkele garageboxen. Minder belasting twee Vlissingse bioscopen Het is zo langzamerhand bekend, dat het bioscoopbezoek vooral door de concurrentie van de televisie de laatste jaren sterk is teruggelopen. Dit was voor de firma C. >1. van Liere en Zonen aanleiding om zich tot het ge meentebestuur van Vlissingen wen den met het verzoek de vermakelijk heidsbelasting voor het Alhambra en het Lnxor theater af te schaffen dan wel aanzienlijk te verlagen. Gevraagd wordt te bevorderen, dat: a. de vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen wordt afgelast: b indien het onder a. genoemde niet mogelijk is de zogenaamde culturele films belasting vrij te maken en dat de belasting op de normale speelfilms met een redelijk per centage wordt verlaagd. B. eri w. hebben een onderzoek Inge steld naar de situatie op dit punt in an dere plaatsen. Daarbij bleek, dat in de meeste gemeenten zowel voor gewone als voor culturele films een belasting percentage van 20 geldt. In enkele ge meenten is het percentage voor culturele films lager. In Vlissingen is het percen tage voor speelfilms thans 25 en voor culturele films 20. B. en w. stellen de raad nu voor het percentage voor gewo ne films te verlagen van 25 tot 20. Met een verdergaande verlaging kunnen b. en w. zich niet verenigen, ook al met het oog op de financiële positie van de gemeente. MIDDELBURG Lichte schade bij tweetal botsingen De Middelburgse politie kreeg zaterdag tweemaal een lichte aanrijding te be handelen, waarbij de gevolgen hoofdza kelijk beperkt bleven tot materiële 3chade. In de Volderijlaagte slipte 's morgens om tien voor negen een personenauto bestuurd door A. G. M. uit Wissenkerke op het beijzelde wegdek en raakte daar bij op de linkerweghelft, waar de wiel rijder P. L. uit Middelburg werd aan gereden Ten gevolge van de botsing viel de wielrijder waarbij deze schaafwon- DATUM NIET PRECIES BEKEND Gaat het nu wat kalmer aan doen spran uc arts c_ r. r rumca over net -p.4- l,„ „,4l".lc«-.li<»ïi1t f») nlet meer van Plan UJOCn* een onderwerp „Rondom de geboorte". Er V ijfentw intij, jaar handb.USCnei(is- cmooi -.v.-dxtrijden op één dag t«- gaven zich 5 nieuwe leden op. De vol- moncon Nu de heer Hogesteger inmiddels 57 jaar is gewordt-n gaat hij het wat kalmer 'aan doen Niet zoveel herenwedstrijden I meer: hij zoekt het nu wat meer bij de dames en natuurlijk de junioren. En ook hij niet meer van plan tijdens een den opliep en zijn rechtervoet kneusde De fiets en de motorkap van de auto werden licht beschadigd. Om kwart voor twee vond op de Sta- tionsbrug een aanrijding plaats tussen een bus van de N.V. Streekvervoer Wal cheren en een personenauto, bestuurd door A-M.AJL uit Den Haag. Bij de botsing werd niemand gewond, maar de personenauto raakte de brugleuning, die daardoor lichte schade opliep. Ook de personenauto en de bus werden licht beschadigd. Bijeenkomst rond thema „Remonstranten en vrijzinnige hervormden" rechter. Er zijn niet veel mensen, i,,idên. Hij leidt over het 'alg. die er zich op kunnen beroemen delmgs- cn districtswedstrijden. af- Dc heer Hogesteger. die werkzaam is bij de PTT., heeft altijd al zijn vrije tijd opgeofferd aan dc sport. Zo is hij vanaf 1944 tot cn met 1951 se cretaris geweest van Volharding. Maar dat werd hem op den duur tc veel. „Ik werd er gewoon zenuwziek var.. Altijd waren er een stel men sen. die iets beloofd hadden cn het niet nakwamen. En dan maar zien om vervangers op te snorren". zo'n lange tijd handbalwedstrijdpn te hebben geleid. Zeker in Zeeland niet, waar de handbalsport pas zo'n 25 jaar wordt beoefend. De heer M. Hogesteger uit Kloetinge is reeds vanaf de begintijd van de handl.-jlsport in Zeeland scheids- Tijdens de jaarvergade- ring van de afdeling Zeeland vani^. h<y.r Hoc, -steger vanaf 1951 tot het Nederlands Handhal Verbond op heden w«-i altijd tweede secretaris inliet Sint n^t«*ndc" (e Goes is de! !'cb,cvcn van Volharding, dat hoofdza- n net „»ipt UKienue u v»oes is u< keJ.jk een Rymnastjckvl.rr.ni|(ing is. n<- heer Hogesteger vanwege dit zilve- handbal is trouwens uit de gymnastiek ren jubileum gehuldigd. De heer «I. ontstaan. Deze sport staat bij de heer C. Nijsen, lid van het hoofdbestuur van t N.H.V., speldde hem tijdens op ajs ,Urylid bij wedstrijden van d« deze vergadering de spel van ver-! Zeeuws-Brabants.c- Turnkring en van het ,i„.„ An Ui; christelijk eymnastlekverbond. Van dc dienste \an «leze sportbond op. Hij 7f.bra he<.„ hf.. dip!oma van verdien ste voor zijn activiteiten ontvangen. Tot bij bij de PTT. in dienst trad heeft hij altijd de jeugd van Volharding gym nastiekles gegeven. En als hij daarover gaat vertellen komt de reden naar voren, waarom hij al die jaren zoveel tijd heeft opgeofferd voor de sport. „De kinderen moeten gelegenheid heb ben zich nit te leven op een voor hun gezondheid verantwoorde wijze. De oterbeid gaf daar vroeger zeker niet ^n" altijd de gelegenheid voor. Daarmee is wees er op, dat de heer Hogesteger in ui die jaren vrijwel nooit verstek heeft laten gaan en zeker geen „pa pieren" scheidsrechter was. De heer A. Heijens, voorzitter van de afdeling Zeeland, overhandigde hem namens de afdeling een hor loge. Dc heer M. Hogesteg» die tot Donderdagavond werd in het kader van „De week voor de Eenheid" in „De Schakel" te Middelburg een bijeenkomst gehouden met als thema „Remonstran ten en vrijzinnig hervormden". Na de opening door ds. A. van Santen, wer den de talrijke aanwezigen in praatknn gen verdeeld. Dank zij de grote kerkelij ke verscheidenheid der aanwezigen ont- kele jaren in stonden boeiende gesprekken over de meer precie^anneerhijzijn ^"«te steld. Non, dan moeten er mensen zijn. noodzaak en mogelijkheid van de ophef- strijd floot. Ook weet hg rich met te her-1 Al^ ASi in fing der kerkelijke gescheidenheid. inneren welke wedstrijd dat wa« Opvallend was het. dat bij alle ver- f1'' omstandigheden waaronder langen naar een grotere kerkelijke een heid, tóch de waarde van het eigen ker- "ij' htl Ir... i nog weieens droevig ge- die dit in goede banen leiden. kelijke klimaat werd vastgehouden. „Wél muren afbreken, die scheiding brengen, maar niet een al het eigene opheffende uniformiteit", zo werd gesteld. Het gevaar van een kerkelijk ontheemd- DEMONSTRATIEF CONGRES VAN DE N.C.A. Reeds op zijn twaalfde jaar is de heer, Hogesteger toen nog gewoon „Me-j rientje" genoemd lid geworden van de gymnastiekvereniging „Volharding" Op een gistermorgen in Den Haag ge in Goes. Hij is dat trouwens nog. Vol- houden demonstratief congres van dc worden door het verlies van een eigen harding was een van de eerste vereni- Nationale Commissie tegen het Aleoho- kerkelijk tehuis, mag niet worden over gingen in Zeeland, die ging handballen lisme (N.C.A.) hebben verscheidene spre- het hoofd gezien, zo meende men Dat ging toen nog allemaal wat ongeor- kers hun bezwaren tegen en ongerust- Ten aanzien van de verhouding van re- dend De onderlinge wedstrijden speel- held over het ontwerp „drank- en hore- monstranten en vrijz. hervormden werd c'en de ieden van Voihardmg met dames «wet", dat binnenkort in de Tweede opgemerkt, dat de functie v. d. broeder- en heren door elkaar. Dat kwam er Kamer in behandeling zal komen, naar schap als geestelijk denkcentrum en be levingswereld der vrijzinnige christe nen, haar waarde juist voor andehren, vrijzinnigen (hervormden, doopsgezinde, luthersen) heeft gehad. Vormen van gro tere eenheid mogen nooit ten koste hier van plaatsvinden. Ds. J. van Beek (voor ganger Remonstrantenkring Midden- Zeeland) sloot de geslaagde avond. GOES Statenkring Goes S.G.P.: 760 leden Zaterdagmiddag hield de statenkring Goes van de Staatkundig Gereformeerde Partij, omvattende de beide Bevelanden in de „Opril" een goed bezochte verga dering onder voorzitterschap van de heer M. A. Slotboom uit 's-Gravenpoider. Cit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Maljaars te Goes, bleek dat de statenkring thans 17 kiesverenigin gen omvat niet een totaal van 760 le den. Dit betekende in verhouding tot voorgaand jaar een kleine vooruitgang. Het aftredende bestuurslid, de heer M. Bustraan uit Kamperland had zich niet herkiesbaar gesteld. Bij de be stuursverkiezing werd in zijn plaats ge kozen de heer J. Breure, wethouder te Kortgene. Tijdens deze vergadering hield de heer C. Nijsse uit Colijnsplaat een referaat met als onderwerp „Wij als S.G.P.-ers de samenleving". Op duidelijke wijze betoogde de heer Nijsse hoe de houding dient te zijn. Ook sprak hij een opwekkend woord om meer en intensiever aan het politieke leven deel tc nemen met name door een gere geld vergaderbezoek. EL LEWOUTSDIJK Raad vergadert In de vergadering van de raad van El- lewoutsdijk donderdagavond komt een voorstel aan de orde, een bijdrage te verlenen in de kosten van verbetering van de Vierwegen, de weg 's-Graven- polder-rijksweg Kapelle. De bijdrage die de provincie van Ellewoutsdijk vraagt, is 1170. De totale kosten zijn 800.000, waarvan door de gemeenten is bij te dragen 30.000. In deze raadsvergade ring, die om half acht begint, komt te vens een voorstel aan de orde de heer Drijfhout te benoemen tot hoofd de openbare lagere school in vaste dienst. N1EUWDORP Ouderavond Na het werk van de kinderen te hebben bezichtigd in de openbare lagere school te Nieuwdorp, kwamen de ouders in een ouderavond bijeen. De avond werd ge opend door de voorzitter van de ouder commissie de heer J. Polderdijk, die na het welkomstwoord de bestuursverkie zing aan de orde stelde. Herkozen werd de heer L. Traas Jz. In de bestaande va cature werd gekozen de heer A. J. de Beste. Beiden hebben hun benoeming aangenomen. De heer Seynstra behan delde het onderwerp .^Het spelende AARDENBURG Lezing over geschiedenis van Aardenburg Op initiatief van de plaatselijke Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer, heeft de neer J. van Hinte uit Sint Kruis een lezing gehouden over de historie van Aardenburg en omstreken. De zaal van de „Roode Leeuw", waar de lezing werd gehouden, was goed bezet. Na een openingswoord van de voorzit ter van de V.V.V., de heer J. M. Pari- daen, hield de heer van Hinte een in leiding over de rijke geschiedenis van de stad Aardenburg. Daarna volgde een serie dia's over vele historische onder- verpen. )e neer Van Hinte deed een dringend beroep op de aanwezigen om hem in voorkomende gevallen te attenderen op oudheidkundige vondsten. Het tijdig ma- ,ken van aantekeningen en foto's van Middelburg, is januari 1964 deze vondsten noemde hij beslist nood zakelijk. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter van de V.V.V. de heer Van Hinte voor zijn activiteiten op het gebied van de oudheidkunde. Wet houder E. Lansu prees de heer Van Hin te om zijn bijzondere verdiensten voor de gemeente. KLOOSTERZANDE Carnaval Evenals de drie voorgaande jaren, zal ook dit jaar te Kloosterzande een car navalsfeest worden georganiseerd. Het begint zondag 9 februari en eindigt op dinsdag 11 februari. Hoogtepunt is de grote carnavalsoptocht, die dinsdagna middag 11 februari door de diverse wij ken van het dorp zal trekken. Hieraan wordt medewerking verleend door de verschillende buurtverenigingen in de gemeente. Opgave tot deelname wordt alsnog ingewacht bij de secretaris van het feestcomité, de heer R. van Hee- kind" en mei. Ballintijn het onderwerp „Het rijpende kind". Het hoofd der school, ae heer Bakker behandelde eni ge zaken over het algemeen belang der school. Er bestond goede belangstelling voor deze avond. WOLPHAARTSDIJK PRIJSSCHIETING in hotel prijsschieting op de liggende wip otel Ossewaarde. De uitslag was: allemaal niet zo op aan. En in die tijd voren gebracht. De N.C.A. acht het wets- dus enkele jaren voor de oorlog is ontwerp in de huidige vorm onaan- de heer Hogesteger al met „fluiten" be-i vaardbaar zo deelde de secretaris van gonnen. In 1942 werd de Nederlandse de commissie drankwet van de N.C.A., handbal bond officieel opgericht mei 1946 slaagde hij officieel voor het scheidsrechtersdiploma van deze bond. De afdeling Zeeland van het N.H.V. was opgericht op 1 januari van dat jaar. Een van de eerste uitwedstrijden van de heer Hogesteger was die tus sen Volharding en een ploeg de heer M. J. Maas, mee. In zijn openingswoord betoogde de voorzitter, dr. H, Kuipers, uit Harc-n (Gr.) dat het wetsontwerp voorbijziet aan de toename van het alcoholisme en de economische belangen van de horeca- sector eenzijdig accentueert In het los- van het maximum stelsel zag hij Zeevaartschool uit Missingen. Lopen een niet-gerechtvaardigd optimisme ten was er toen niet bij voor de scheids- aanzien van het alcoholvraagstuk. Daar- rechter. Die bleef de hele tijd op dezelfde plaats midden op het veld staan. Geen geld Maar dergelijke wedstrijden kwamen niet zo vaak voor. Daar was helemaal geen geld voor. Toentertijd kwam er bij na nog geen publiek naar handbalwed strijden. zodat ook de inkomsten vrij wel nihil waren. Dat gaat nu allemaal wat beter. Nu kunnen de scheidsrech ters ook reiskosten declareren. Maar -. d. Bulck 123 punten; 27 A. de daar is de heer Hogesteger geen beste Jonge 99; 3. H. J. Driedijk 93: 4. C. Bek in. Als hij bijvoorbeeld met de brom- 90; 5. F. J. Ossewaarde 88; 6. A. Cla-1 fiets voor de handbal zo'n reisje van rijs 83: 7. B. Vermeulen 68; 8. P. Ver- veertig kilometer maakt heeft hij de ge- mue 56; 9. P. Boonman 55: 10. P. Tim- woon te dat nogal eens een keer hele- merman 52 punten. maal niet in rekening te brengen. BIJ VERTREK NAAR DEN HAAG Geschenken voor L. Broekema De bestuurdersbond „Schoutven-Duive- land" van het N.V.V. heeft vrijdagavond ln Zierikzee afscheid genomen van zijn voorzitter de heer L. Broekema. Zoals gemeld vertrekt de heer Broekema, ontvanger van 's rijks belastingen te Zierikzee, op 1 februari uit Zeeland, nu hg benoemd is tot hoofd van de afde- deling hypotheken en beleggingen aan de Centrale Arbeiders Spaarbank te Den Haag. Voor de vakbeweging in Zie rikzee dus een verlies, maar voor de landelijke organen een mogelijkheid tot uitbreiding van de werkzaamheden. in een toespraak van de heer R. Wijk- stra. penningmeester van het N.V.V. Hij verbaasde zich erover, dat de heer Broe kema in zijn negen jaar lange verblijf in Zierikzee naast zijn functie bij de be lastingen nog tijd had kunnen vinden voor het uitoefenen van een serie func ties. die bq elkaar een lange lijst vorm den. Hij had waardering voor het vak- bewegingswerk van de neer Broekema, speciaal voor de zogenaamde midden klasse. In het bijzonder roemde hij het werk van de heer Broekema bij de opbouw van de stichting ..Vakantieverblij ven". waarin het N.V.V. een belang rijk aandeel heeft. Deze stichting heeft gezorgd voor een groot kam peerterrein in Renesse. In de toe komst is er vooral op recreatief ge bied op Schouwen-Dutveland nog veel te doen. „De heer Broekema heeft daarvoor mede het initiatief geno men", aldus de heer Wjjkstra. Gemeenschapszin Voor het N.V.V. zag de bondspenning- meester vooral op financieel-economiseh gebied voor de heer Broekema nog be langrijke taken. „Deze passen geheel bij U, omdat U in Zierikzee veel gemeen schapszin heeft getoond". Hij overhandigde de nu scheidende voor zitter van de bestuurdersbond een enve loppe met inhoud. Voor mevrouw Broe kema was er een boeket. De districts bestuurder voor Zeeland van het N.V.V. Bestelwagens botsten Op de Groenendijk te Kloosterzande kwam een bestelauto, bestuurd door T. uit Kloosterzande in botsing met een bestelwagen uit Walsoorden, bestuurd door De K. Door de gladheid begonnen de auto's te slippen. De bestelauto be stuurd door De K. werd bij de aanrij ding vrij ernstig beschadigd. De K. liep lichte verwondingen op. de heer C. Hoek uit Goes, uitte in een korte toespraak zijn waardering voor het zeven jaren lange voorzitterschap van de heer Broekema in de besturders- bond op Schouwen-Duiveland Hij offreerde de heer Broekema als persoon lijk geschenk een langspeelplaat. De tweede voorzitter, de heer P. v. Ende en secretaris-penningmeester J. L. Zappey, hielden beide een korte af scheidsspeech. waarna de heer M. Ge luk voor de A.N.A3. een boekebon over handigde. Het grote afscheidscadeau voor de heer Broekema kwam van de afdelingen op het eiland: een pick-up. De heer M. W. Rotte bood dit geschenk aan vergezeld van een toespraak op rijm en een lied, waarin de verdiensten van de heer Broe kema tot uiting kwamen. Aan het eind van de avond, die het ka rakter droeg van een gewone vergade ring, zei de heer Broekema. dat hjj in een gebied in ontwikkeling, zoals Schouwen-Duiveland, al die jaren met plezier had gewerkt voor de vakbewe- NOORD-ZEELAND SEROOSKERKE (S.) „Velocitas" speelde voor bejaarden In het dorpshuis te Serooskerke (S.) heb ben leden van de sportvereniging „Velo citas" voor de bejaarden uit Seroosker ke en Renesse. het blijspel de fam. Jacobson en Zn." opgevoerd. In de pauze werd de bejaarden koffie aangeboden met een versnapering. Na afloop sprak de heer A. J. Verboom namens de be jaarden een dankwoord tot het bestuur va.n de bejaardensociëteit en de spelers. De dames van het toneelclubje kregen bloemen, voor de heren was er een ro kertje. De heer C. de Rijke dankte na mens de sportvereniging. SINT-ANNALAND Huisbezoek voor t.b.c.-onderzoek De dames van de hervormde vrouwen vereniging afdeling St. Annaland, heb ben zich bereid verklaard om een huis bezoek af te leggen aan die personen die zich voor zaterdag 25 januari nog niet hebben opgegeven, om doorgelicht te worden op de t.b.c.-bevolkingsonder- zoek. Dit zal worden gehouden op 4 en 5 februari in het gebouw van het Groe ne Kruis te St. Annaland. De dames zullen trachten met deze per sonen een gesprek te voeren ten efr.de ze er van te overtuigen welk groot be lang dit onderzoek voor de gemeenschap kan betekenen. tegenover pleitte de voorzitter van de N.C.A. onder andere voor verscherpte bepalingen tegen drankverkoop aan jeugdige personen en tegen alcoholver koop langs de snelverkeerswegen. President Ben Bella van Algerije heeft gisteren meegedeeld dat de Arabische leiders in augustus opnieuw een topcon ferentie zullen houden, ten einde de Ara bische eenheid te consolideren en nieuwe maatregelen tegen Israël te ontwerpen. Ben Bella kwam met deze mededeling tijdens een bijeenkomst met politieke commissarissen van zijn partij, het na tionaal bevrijdingsfront. Hij deelde daar ook mede dat de minister voor gods dienstzaken. Tewfik el-Madani, naar Cairo vertrokken was, om daar te con fereren „over de uitvoering van beslis singen" die in Cairo genomen zijn tijdens de van 13 tot 16 januari gehouden Ara bische topconferentie. De belangrijkste beslissingen waren de instelling van een onder Egyptische leiding staand Ara bisch opperbevel, en het aftakken van de Jordaan met het doel het water, dat Is raël voor dc bevloeiing van de Negev nodig heeft, weg te tappen. DE DOOD OP DE WEG Op rijksweg 43 te Lettelbcrg bjj Gro ningen zijn gistermiddag bij een inhaal manoeuvre twee personenwagens met CTOte snelheid frontaal met elkaar in botsing gekomen. Een auto uit Amster dam, met vier DAV.S.-supporters. reed ln de richting Groningen. De bestuurder, de antohandelaar, W. Kooiman, uit Am sterdam, haalde een voor hem rijdende personenauto in op het moment, dat een personenwagen uit de richting Gronin gen met grote snelheid naderde. Bg de botsing die volgde, werden twee men sen gedood. Vier mensen werden ernstig gewond. Op slag werden gedood de bestuurder van de tegemoetkomende auto. de 47- jarige P. Kool uit Bedum en zijn mede- inzittende. de heer K. Antuma uit Be dum. Bij een verkeersongeluk ln Tongeren (België) zijn zaterdagmorgen twee Ne derlanders om het leven gekomen. Zes anderen werden min of meer ernstig ge wond in een ziekenhuis in Tongeren op- ët ongeluk gebeurde doordat de be stelwagen. waarin zij zaten, slipte, kantelde en vijftien meter verder tegen xn elekt rictteitspaal tot stilstand kwam. Inzittenden van twee andere wagens boden direct hulp. Acht passa giers konden direct uit het totaal ver meide voertuig bevrijd worden. Twee inzittenden, die bekneld zaten, konden niet meer uit het inmiddels in brand geraakte voertuig gered worden. De slachtoffers: de bestuurder, de 27-jarige J. Franssen uit Maastricht en de 22- jarige H. Noldus uit Blauwdorp bij Maastricht. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de heer A. M. Wapenburg uit Bossche- hoofd (N.-Br.) bij een verkeersongeval ln België om het leven gekomen. Zijn vriend, de heer C. van Toren, eveneens uit Bosschehoofd. werd hierbfl ernstig gewond. De heer Wapenburg laat een vrouw en zeven kinderen achter. De slachtoffers waren vanuit België met een taxi op weg naar huis. Onder Brasschaet vloog de taxi uit de bocht en botste tegen een boom. Marktberichten veiling rotterdam. 14 Januari. Aardappelen 1114. Rode kool —15 Gele kool It—24. Sla IA 25!3. 2A —14. Stoofsla 3119 Spruiten IA 70—34. 2A 3666. 1B 94—:03. 2B 26—45. 1D 47—32. geechooad S8—:24. Prei 25—46 Selderij 16— 29 Uien 7—14. Boerenkool 2337. Witlof IA 64—72. 2A 48—65. 1B 55—64. 2B 43—53 Aan- 40.000 kg. Uien geschoond 915.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5