\r) Openhartige gesprekken op eerste Zeeuwse oecumenische contactdag V> vl Wolphaartsdijk maakt plan sportvissershaven Fliplands watertoren niet meer „op droogje" Nederland zou voor Peking werf bouwen BILT Bisschop van Breda bezoekt Zeeland STUDIEDAG KATH. WERKNEMERS IN AGRARISCHE BEDRIJFSTAKKEN Inleidingen over Goed initiatief van O.J.R. Middelburg ALMANAK Enge's schip voor Breskens omhoog E.E.G. en werkgelegenheid. EXAMENS Investering van een halve ton Receptie van Goese burgemeester in ambtswoning Scheepsbotsing op 20 mijl voor de kust s PR0V1N0IALB ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1064 IN CHR. H.B.S. TE MIDDELBURG Gerei, kerkkoor in Goes opgericht Binnen het verband van de gereformeer de kerk te Goes is vorige week het ini tiatief genomen tot de oprichting van een kerkkoor. Bij de aanvang gaven twintig zangliefhebbers zich tot actief lid op. In de gebouwen va,n de Wester- kerk aan de Westwal zullen voortaan regelmatig repetities worden gehouden om de erediensten voortaan bij specia le gelegenheden luister bp te zetten. Het aantal leden is nog ruimschoots voor uitbreiding vatbaar. De bisschop van Breda, mgr. G. de Veth zal vandaag, maandag en morgen, dins dag een bezoek aan Zeeland brengen, tés besprekingen zal voeren over de nieuwe regeling van de kerkfinancle- ring. Op maandag bezoekt de bisschop Terneuzen en Hulst, dinsdag staan Oostburg en Goes op het programma. Gelijktijdig zal de bisschoppelijk onder- wijsinspecteur en vicaris-generaal in het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt vandaag te Sluiskil besprekingen voeren over de" oprichting van katholieke huis houdscholen te Axel, Sluiskil en Ter- neuzen, In Terneuzen lieken hebben zich zaterdag bezonnen op de gescheidenheid en de eenheid der christenen. Dat gebeurde op de eerste Zeeuwse oecumenische contactdag in de zo bleek daarvoor zeer goed ge schikte christelijke h.b.s. te Middelburg. Men had hier de beschikking over de h.b.s.-aula en een aantal lokalen, waar in zich verscheidene evenementen af speelden rond het thema van de oecu menische gedachte. De dag is in alle opzichten geslaagd te noemen. Geslaagd, omdat hier voor het eerst op grote schaal protestanten en rooms-katholieken geconfronteerd werden met eikaars kerken, met de gedachten, die er in beider kringen leven over „de ander". Maar ook, omdat men bleek elkaar te willen en ook te kunnen vinden in een grote mate van openhartigheid. Men spaarde elkaar niet, maar dit eikaar- De rond honderdtwintig aanwezigen eenderde hervormden, enkele gerefor meerden, een flink aantal r.-k.-en an dere protestanten, onder wie een flink aantal ouderen, werden allereerst ge confronteerd met een gereformeerde visie op het r.-k. concilie, geformuleerd door de Eindhovense predikant ds. A. T. Besselaar, die zelf het Vaticaanse concilie van nabij meemaakte en met een rooms-katholieke visie op de een heid der kerken, uitgesproken door mo derator J. A. Segers van het Moller Ly ceum uit Bergen op Zoom. Dan hoorde men de Nederlandse broeder Frank van Taizé, de Franse internationale kloos tergemeenschap, die vertelde hoe Taizé tracht de eenheid der in de eerste plaats protestantse kerken te be vorderen. Voor dit Taizé werd een in zameling gehouden. Aangrijpend Dat waren de theoretische kanten van de eenheid, die op het praktische gebied tot uitdrukking kwamen In een geza- den: met melk en honing. Een agape- viering, die een aangrijpend liturgisch karakter kreeg door samen zingen, sa men bidden en het samen eten van de matses, het ongezuurde brood, dat de joden na de uittocht uit Egypte aten, en het samen drinken van de wijn, die herinnert aan dood en leven. Voorts konden de aanwezigen, onder wie zich bevonden jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland, en mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, nog kennis nemen van zowel het werk van de Wereldraad van Kerken en van wat op oecumenisch gebied in ons land en in onze provincie wordt verricht, Tijdens de maaltijd vertelden deelne mers en deelneemsters over de inter kerkelijke contacten in Goes, over dc ac tiviteiten van het Nederlands Bijbel Genootschap en werden indrukken ge geven van het concilie en van het oecu menische jongerencongres in Utrecht „Vijf broden en twee vissen" en was er een filmvoorstelling. Van een bijzondere conceptie was de uitbeelding, die leerlingen van de Zeeuwse balletschool van de mens en zijn zoeken naar God gaven: in een choreografie van Carla Lijnis, op mu ziek van Davis en Mulligan, kreeg de strijd van de mens, zijn tegenslagen, zijn bidden en zoeken naar de Heilige Geest, door Wie hij blijmoedig door het leven kan gaan, een sobere, maar indringen- i vertolking. De bedoeling van deze door de Oecumenische Jeugdraad in Middel burg georganiseerde dag aan het slot van de gebedsweek voor de een heid der christenen was, dat men ook in eigen (kerk) gemeente zal zoeken naar de wegen om de interkerkelij ke, oecumenische samenwerking ge stalte te geven. Of zoals de heer C. B. Bisschop (gereformeerd), voor zitter van de O.JJt. Middelburg het in zijn openingswoord had uitge drukt: christen zijn is één in Chris tus zijn, deelhebbend aan Zyn lijden, zo het heil brengen aan de wereld". Samen doen Ds. Besselaar die van 28 oktober 195,1 tot 28 september 1956 predikant was te Krabbendijke herinnerde aan een inter kerkelijke dienst en een hervormd-gere- formeerde avondmaalsdienst, die hij op 8 februari 1953 na de ramp meemaakte, en bepaalde de aanwezigen in een open hartige stimulerende speech bij de ver anderingen, die zich in de R.-K. Kerk hebben voorgedaan. Hij noemde als op dracht van de reformatorische christe nen het zichtbaar maken van de kerk in de wereld. Dat zichtbaar maken moet men echter samen doen, omdat zowel het protestantisme als het katholicisme gekweld wordt door de vragen van het voorts de nieuwe r.-k. belangstelling voor het priesterschap van alle gelo vigen (dus ook de leken) bijzonder be langrijk achtte, want „als de gewone ge lovige aan het woord komt, komt deze met vragen en dan moet er een ant woord komen: een soort réveil. Moderator Segers ging op indringende wijze in op het zoeken en tasten van de R.-K. Kerk naar de Kerken, wees op het onderscheid tussen Christus en Zeeuwse Werkdrift Opzien tegen die maandagmor gen? 'Ach, welnee mevrouw dat hoeft toch niet. Graag willen wij U een methode aan de hand doen de maandag morgen wat te verlichten, een camouflagetechniek, zeer be proefd. Ontwikkeld door een imi- grante uit de randstad, die zich na haar vestiging in een van de Wal cherse dorpen al spoedig de faam verwierf haar huishouding met een zeer Franse slag te drijven. Ach, wist die wat werken wasze zat nog vol stadse fratsen, 's mor gens na de koff ie liep ze al hoog gehakt achter de kinderwagen en lekker soppen en poetsen was er met bij. Het vrouwtje leed onder het ge- schamp, eerst voelde zij iets van een vage roddel, later begon men haar openlijk van wanprestatie te betichten. Tot zij, in een vlaag van geniale vervoering, de sleutel vond om de aanpassingsmoeilijkheden te over winnen of althans de wrijfpun ten weg te nemen. Sinds lang stool zij iedere mor gen aan alle kanten van het pand 'de vensters open en drapeert dan bedden, beddegoed. ragebollen, be zems en ander gerief voor en over de kozijnen, totdat een fleurig ge heel ontstaat, waardoor het wo ninkje een aanblik van werkdrift krijgtvmar je onpasselijk van wordt. .JCijk-es. Alie werkt" zegt nu de buurt, zij is een acceptée en zo is iedereen tevreden. luWKWVWWiW de kerk in de wereld, of zoals hij het noemde „waar de kerk Christus niet volledig kan vertalen, is er de feitelijk heid. dat de Geest van Christus niet ge lijk loopt met wat wij de kerk noemen", de nieuwe visie op het kerlc-zijn dus, die zich binnen de R.-K. Kerk is aan het ontwikkelen: de Geest Gods kan ook in andere da.n de R.-K. Kerk werken. Waarbij hij concludeerde: „geen mens hoeft het récht een muur te doen stand houden, die de Geest wil wegduwen". Zo kregen de aanwezigen voldoende ge spreksstof om contact op te nemen met de inleiders, en ora over te praten tijdens de agapeviering, geleid door ds. H. Snoep, hervormd predikant in Middel burg. Daarbij zong men onder leiding van wika A. Jansen moderne geestelijke liederen. Een oecumenische contactdag, voor herhaling vatbaar is. KOELWAGEN KANTELDE IN VOORTUIN Vrijdagavond laat is er op de rijksweg SchoondijkeOostburg, juist voor het binnenrijden van de bebouwde kom van Oostburg ter hoogte van de watertoren een grote Belgische koelvrachtwagon, geladen met 6 t.on vis, waarschijnlijk ten gevolge van een glad wegdek gesiipt en omgekanteld. De gesloten vrachtwa gen. eigendom van de fa. R. Huysseune uit Zeebrugge, en bestuurd door de 27- jarige R. L. uit Zeebrugge, kwam op zijn kant in de voortuin vaa de wo ning van de familie De Milliano terecht, waarbij een tuinhek en een heg wer den vernield. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De schade aan de vracht wagen viel érg mee. Ook de lading liep geen schade op en kon in zijn geheel in een andere vrachtwagen worden over geladen. Nadat een takelwagen uit Ter neuzen de omgekantelde koelwagen weer op de wielen had gezet, kon deze op eigen kracht de thuisreis naar Zee brugge aanvaarden. De 10.000 ton metende Engelse vracht vaarder „Dunkwa" van de Elder Demp ster Lines uit Liverpool is zondagmor gen omstreeks half twaalf op een zand bank in de Westerschelde onder de wal bij Breskens omhooggevaren Vanuit Terneuzen en Vlissingen voeren sleepbo ten ter assistentie uit, dis er echter aan vankelijk niet in slaagden het schip los te trekken. Een tweede poging werd on middernacht met succes bekroond. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. Een modem ballet., verzorgd door leden van de Zeeuwse balletschool, gaf tijdens de agapeviering op de Zeeuwse oecumenische contactdag gestalte aan de mens en zijn gees telijke leiding. (Foto P.Z.C.) De Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Agrarische Bedrijfs takken heeft zaterdag in hotel „Rotter dam" te Terneuzen de jaarlijkse studie dag gehouden voor de leden in de pro vincie Zeelaqd. De aanwezigen werden deze dag geconfronteerd met de werkge legenheid en de toekomstige ontwikke ling daarvan In Z.-Vlaanderen en de ontwikkeling van do Europese Econo mische Gemeenschap en de gevolgen daarvan voor de sociale positie van de agrarische werknemers in de gemeen schap. Over deze onderwerpen spraken respectievelijk de heren J. van der Gijp, directeur van het gewestelijk arbeids- bnreau te Terneuzen en C. J. van der Ploeg, bondsvoorzitter en lid van het Europees parlement te Straatsburg. De heer Van der Gijp merkte in zijn in leiding op, dat sinds 1945 in Nederland een grote ontwikkeling aan de gang is, maar dat Zeeuwsch-Vlaanderen hiervan pas in 1959 iets begon te merken. „De Kanaalzone heeft een industrialisatie periode gekend van de eeuwwisseling tot 1930. Van een werkelijk grote uit breiding was nog geen sprake. In 1930 ontstond er een stijgende werkeloosheid. TIJDELIJKE LIGPLAATS „VOL" (Slot üan pagina 1) komen de motoren van deze opjagers in beweging. Is de toren tot de nok toe vol, dan stoppen ze weer. Tot ongeveer een half jaar geleden kon de opjager in De Heen voor Sint- Philipsland weinig uitrichten wanneer niet de toren van Steenbergen over voldoende voorraad beschikte. Maar dat euvel is thans met de veel rui mere leiding wel opgelost. Een laatste vernauwing, die nog wel eens stagna ties zou kunnen veroorzaken, wordt op het ogenblik ook nog uit de weg geruimd: door de stad Steenbergen wordt de oude leiding vervangen. Voldoende garanties dus voor het kleine stukje Zeeland, dat zijn drink water van een Brabantse maatschap pij betrekt. De Steenbergse watertoren (600 ku bieke meter) en die van Sint-Philips- Het gemiddeld werkeloosheidscijfer was in 1958 in Zeeuwsch-Vlaanderen 1275. In december 1958 bedroeg dit zelfs Dit wil zeggen 6,9 procent van de beroepsbevolking tegen een landelijk gemiddelde van 3,7 procent. In 1959 bedroegen deze cijfers 7,6 procent voor Zeeuwsch-Vlaanderen en 2,8 procent lan delijk. De bevolking nam van 1930 tot I960 in Nederland met 43 procent toe en in Zeeuwsch-Vlaanderen met 12 pro cent. In 1959 verklaarde de regering Zeeland tot probleemgebied, hetgeen bepaalde faciliteiten voor de infrastruc tuur met zich mee bracht", aldus de heer Van der Gijp. Hij zei voorts, dat het patroon van de samenleving grote veranderingen onderging. Er ontstond een verschuiving van werknemers uit de landbouw naar de industrie. De heer Van der Gijp noemde daar voor verschillende oorzaken: mecha nisatie en een rationele bedrijfsvoe ring in de landbouw, grotere promo tiekansen in de andere bedrijfstak ken, een onderwaardering van het agrarische beroep en een dalende animo voor het vaste dienstverband in de landbouw. Hij attendeerde hier bij op het feit, dat veertig procent van de werknemers in de landbouw ouder is dan 50 jaar en op de ophef fing van verscheidene landbouwscho- mentaal", aldus de heer Van der Ploeg. Het voorstel „Mansholt" over de tarwe- prijs noemde de heer Van der Ploeg bij zonder interessant. Dit voorstel wil in één fase alle graanprijzen in de verschil lende landen gelijkstellen en wel op on geveer 38,„Dat betekent in Neder land een verhoging van de broodprijs", aldus de spreker. Weinig gelukkig zei hij te zijn met de wijze waarop het be ginsel vrij verkeer van werknemers wordt uitgevoerd. „De bedoeling is, dat de mensen vrij zijn om hun woonplaats te kiezen. Zij zijn er momenteel niet vrij in. Het is meer een internationale ar beidsbemiddeling". aldus de heer Van der Ploeg. Een ander beginsel waarmee de hand wordt gelicht noemde hij de gelijke be loning voor mannen en vrouwen. Hij merkte op, dat de Europese commissie schrijft dat er in de landen een groot verschil is in de lonen van de industrie- en de landarbeider. „Nederland maakt daarop een gunstige uitzondering. Dat komt echter doordat in Nederland meer dan 80 procent van de landarbeiders is georganiseerd. In sommige landen is dit maar 5 procent", aldus de heer Van der Ploeg. Ook op deze inleiding volgde een groepsbespreking en een discussie. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen scheikundig ingenieur, de heer T. H. de Kerjser te Oostburg. len. Toekomst Aanrijding Op de Hulsterweg, nabij de Perkpolder- haven te Walsoorden kwam een vracht auto bestuurd door v. d. W. uit Ouwcr- kerk in botsing met een personenauto, bestuurd door S. uit Goes. Toen v. d. W. de voor de veerboot wachtende file auto's naderde, waarvan S. de laatste was. weigerden zijn remmen. De auto van S. schoot oncler de vrachtauto en werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WOLPHAARTSDIJK werkt aan een plan ora een haven aan te leggen, waar de boten van de sportvissers op het Veerse Meer kunnen meren. Op het ogenblik hebben die allemaal nog een plaats in de nieuwe hmdbouw- haven van het waterschap, maar het wordt daar veel te vol. Bovendien blijven de aanvragen voor ligplaatsen binnenstromen, zodat Wolphaartsdijk genood zaakt is om letterlijk de „boot af te houden". En dat is nu een maal niet bevorderlijk voor de recreatieve ontwikkeling. Wes halve dus het plan is geboren om een aparte haven voor deze bo ten aan te leggen, ten oosten van de derde jachthaven op de zogenaamde „schorren". De kosten van de aanleg zullen een bedrag van ongeveer vijftigduizend gulden belopen: dertigduizend voor liet graven en outilleren van de ha ven en twintigduizend voor het ma ken van een toegangsweg erheen. Aanstaande donderdagmiddag wordt van de raad van Wolphaartsdijk een besluit tot uitvoering gevraagd. Het „initiatief" ertoe is afkomstig van ile visserij- en hengelsportvereniging „De Zandkreek", die by het gemeen tebestuur een verzoek tot de aanleg van een dergelijk haventje heeft ge deponeerd. Ook de Eerste Zeeuwse Zeilschool „De Viking", het watersportbedrijf „Aeglr", het botenverhuur- en repa ratiebedrijf van J. Colijn en de jacht werf van H. W. van Kempen zagen graag iets in deze richting onderno men. Bovendien ziet het dagelijks be stuur van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" de nieuwe landbouwhaven tijdelijke ligplaats voor de vissersboten langzaam maar zeker „dichtgroeien" Er hebben daar nu al ongeveer vijftig vaartuigjes een plaatsje gevonden en wanneer de visserij- en hengelsport- vereniging iedere belangstellende zou willen helpen, lagen er al honderd... Maar het waterschap heeft een maxi mumaantal vissersboten voor een lig plaats in de landbouwhaven bepaald om het andere, verkeer niet in moei lijkheden te brengen. Dat werd in het afgelopen seizoen bereikt en het ziet er naar uit, dat het aantal bootjes nog steeds zal toenemen, ook bij de verhuurinrichting. Tachtig Daarom heeft het college van b w. dc Nederlanilsclie Heide Maat schappij een plan laten ontwerpen voor de aanleg van een haventje met ruimte voor ongeveer tachtig boten. 15. en iv. zullen aanstaande donder dag dc tekeningen aan de raad voor leggen. Zij zijn ervan overtuigd dat „het een evenwichtige ontwikkeling van de recreatie in de gemeente zal bevorderen". Het plan is in overeen stemming met het ontwerp van het gemeentelijk uitbreidingsplan voor dit gebied. B. en w. willen de haven voor 30 jaar verhuren aan de visserij- en hengel sportvereniging „De Zandkreek" te gen een bedrag van 6,14 van de investering van de gemeente, ver meerderd met de voor de grond ver schuldigde pacht en andere lasten. Een procedure tot dekking van de gemeentelasten- voor dit project, zo als die ook voor de jachthaven geldt. Van de regeling zouden dan de drie geïnteresseerde bedrijven moeten worden uitgezonderd, aangezien zij hun aandeel in de aanlegkosten in eens aan de gemeente willen betalen. Een prognose over de toekomst noemde de heer Van der Gijp bijzonder moeilijk le geven in verband niet de ontwikke ling van de E.E.G. en de technische ont wikkeling in de landbouw zelf. De heer Van der Gijp was van mening, dat de industrie steeds meer geschoolde ar beidskrachten zal vragen. In dit ver band wees hij op de mogelijkheden tot omschakeling via de centra voor vak opleidingen, de vroegere rijkswerkplaat sen. Dc loondervingsvergoedingen zijn, zo deelde de heer Van der Gijp mede, belangrijk opgetrokken. De landbouw zal volgens hem steeds meer allround vakménsen eisen. „Sinds de invoering van de prijzenpremiereduc- tieregeling m 1960 is het aantal arbeids plaatsen in de industriële sector in Zeeuwsch-Vlaanderen met 750 (mannen en vrouwen) toegenomen. Voor de eerst komende jaren zal dit aantal oplopen tot 1000 1500, bij een normale econo mische ontwikkeling. Vandaag de dag zijn er in Zeeuwsch- Vlaanderen 538 werkzoekenden", aldus de heer Van der Gijp. Hij noemde de streek zeer gunstig gelegen in het ka der van de Euromarkt. „Maar dan hoort er ook een vaste oeververbinding over de Westerschelde bij", aldus de directeur Optimistisch De heer Van der Ploeg zei in zyn cau serie, dat hij ondanks verschillende te genslagen de E.E.G. van de optimisti sche kant wilde bezien. „In 12 jaar kan namelijk geen één-Europa groeien. Dat is technisch wel mogelijk, maar niet „NAUWERE SAMENWERKING" Scheldedirecteur in Verre Oosten (UPI) Volgens doorgaans goed geïnformeerde Chinese zakenlie den te Hong Kong gaat Neder land een complete scheepswerf verkopen aan communistisch China. De heer J. W. Hupkes, president-directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, zou vol gens deze zakenlieden zaterdag uit Hong Kong naar Peking ver trokken zijn voor het voeren van onderhandelingen. Het zou erop neerkomen dat ir. Hupkes de onderhandelingen ging beslui ten. Ir. Hupkes zou de reis naar Peking ma ken in ge7,elschap van K. C. Wong, voorzitter van de (op communistisch China georiënteerde) algemene Chi nese kamer van koophandel te Hong- Kong, en Fei Ji-Mlng, directeur van .het communistisch-Chinese dagblad „Ta Kung Pao", dat in Hong-Kong verschijnt. De beide Chinezen zijn lid van „de volks- advlesgevende conferentie" van com munistisch China. Volgens in Hong-Kong gepubliceerde persberichten zouden communistisch- Chinese zakenkringen hebben opge merkt, dat het bezoek van ir. Hupkes aan Peking „zou kunnen bijdragen ïot nauwere lechnische samenwer king met de Chinese overheid op het gebied van de scheepsbouw". land (125 kubieke meter) zullen in de toekomst niet vaak meer op een droogje staan. En voor uitbreiding van het verbruikersnet met de con sequenties van dien behoeft de N.V. waterleidingmij. „Noord-West Bra bant" zich voorlopig geen zorgen te maken. Terwijl in 1962 in het gehele voedingsgebied 3000 nieuwe aanslui tingen werden genoteerd kwamen er in Sint Philipsland twee afnemers bij. Veel minder dan één procent dus te gen een normale toename van vier procent. Niet vergeten Maar toch heeft men Sint-Philipsland, daar in het verste hoekje niet verge ten. Wie op het ogenblik het dorp passeert, kan het met eigen ogen be kijken. De toren krijgt een belangrij ke opknapbeurt. In 1925, een jaar na de oprichting van de maatschappij werd het markante gebouw er neen- gezet. Het was een ontwerp van ar chitect H, Sangster, op wiens naam ook de bouw van een 24 meter hoge watertoren (50 m3 inhoud) te Anna- Jacobapolder kwam te staan. Maar deze laatste toren hebben Duitse troe- pen eind december 1944 twee maanden na de bevrijding opge blazen. De vernielende commando's kwamen er speciaal voor van Duivè- I land overgestoken. Om het verlies van de toren bij dit kleine dorp le I compenseren heeft de maatschappij later de leidingen erheen verzwaard, De toren van Sint Philipsland was inmiddels hard aan een restauratie toe. De betonbewapening van het bouwwerk kwam op enkele plaatsen bloot. Dat hakken de mannen van de aannemer nu weg om het van een nieuwe dekking te voorzien. Het met selwerk regent op enkele punten door, Ook dat wordt verholpen. De ramen worden dichtgemetseld. Ze zijn een voortdurende bron van onderhoud, dat voorkomen kan worden. De ruwe kantjes worden bijgeslepen en de bruinige stenen zullen verdwijnen on der een licht-kleurige pleisterlaag. Zo krijgt de watertoren van Sint- Philipsland een ander „gezicht". De maatschappij hoopt dat de to- ren weer vijftig jaar meegaat. En voor het dorp is dit karwei het I bewijs dat het met de watervoor- zienning op de wenken wordt be diend! f v Andere zakenlieden verklaarden teg over redacteur Charles R. Smith van United Press International echter, dat de machthebbers te Peking reeds een akkoord hadden bereikt, én dat ir. Hupkes alleen naar Peking ging om de laatste voorbereidselen te tref fen, En zij voegden daaraan toe, dat in Peking met ir. Hupkes gesproken zou worden over Chinese orders voor Nederlandse scheepswerven. Hierbij wees men er op, dat communistisch China reeds enkele bouwopdrachten voor schepen in Nederland geplaatst heeft. Voorts werd in Chinese zakenkringen opgemerkt, dat reeds verscheidene andere Westeuropese la.nden belang rijke opdrachten uit communistisch China ontvangen hebben als gevolg van het feit dat de regering te Pe king meer handelspartners in Euro pa zoekt. Naar wy te Vlissingen van Schelde- zy'de vernemen, bevindt do heer J. W. Hupkes zich inderdaad In het Verre Oosten. De reder K. C. Wong (Mrs. Verder en Cie) te IIong-Kong is een relatie van De Schelde. Reeds werden twee schepen voor deze re der gebouwd. De schepen voeren on der Britse vlag. Voorts had de heer Hupkes een uitnodi ging om een bezoek te brengen aan Pyong Yang in Noord-Korea, waar „De Schelde" een belangrijke, op dracht heeft. De Schelde bouwt na melijk de compressoren voor een in aanbouw zijnde grote kunstmestfa- briek. De reis naar Pyong Yang wordt uiter aard gemaakt over Peking, maar bij onze zegsman te Vlissingen was niets bekend over commerciële of andere contacten met Peking. TWEE JAAR na zijn installatie heeft de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber zaterdagmiddag de burgerij dan toch in 7,ijn definitieve ambtswoning de J. A. v. d. Goeskade kunnen ontvan- n. Ongeveer taohig belangstellenden in het geheel verbouwde pand tegen- ■er de stenen brug In het oude hart in de stad, «aar de vlaggen waren uitgestoken. Het burgemeestersechtpaar Huber-Schncider kon zijn gasten op de ze receptie do ambtswoning tonen in haar nieuwo gedaante. En dat was een belangrijke gebeurtenis nadat het gezin sinds de konlst van de nieuwe burgemeester twee jaar terug van het ene verblijf naar het andere was getrokken. Zoals men weet verhuisde het gezin Huber van Ameland naar een tijdelijke behuizing in Tilburg, toen er in Goes geen geschikte ruimte te vin den bleek. Na een reeks maanden kon de nieuwe burgemeester zich aan de Goese Westwal vestigen, in afwachting van de verbouwing aan de ambtswo ning. Dit nadat er eerst nog plannen voor nieuwbouw waren geweest. Begin november vond het burgemeestersgezin daar zijn definitieve bestemming in de Ganzestad. En dus kon eindelijk de re ceptie, die normaal bij de installatie wordt gehouden, op de agenda komen. Donderdagavond was de gemeenteraad te gast bij de burgemeester en zaterdag werd dc burgerij in de gelegenheid ge steld om het burgemeestersgezin „offi cieel ie verwelkomen". Hel was een ple zierige ontvangst, waar ook het gemeen- itepersoneel goed vertegenwoordigd was. Een kijkje in de motorhal van het grote pompstation, dat de N.V. Wa- terleiding maatschappij „Noord- 1 West Brabant" in Seppe bij Roosen daal heeft, staan en dat water levert I tot in Sint-Philipsland, (Foto P.Z.G.) By de. Mlddensteenbankboei ongeveer twintig mjjl ten noordwesten van W#l- cheren is zaterdagavond om ongeveer zeven uur het 6087 ton metende Noorse schip „.Sunny Prince" van de rederij Olaf Pedersén in Oslo in aanvaring ge komen met het onder Liberiaanse ving varende schip „Mariasma". De „Sunny Prince" liep bij de botsing een scheur op van vijf a zes meter in de midscheeps aan bakboordzijde. Ondanks de ravage liep het schip echter geen ge- vaa,r, zodat de boot die op weg van van Antwerpen naar Rotterdam op eigen kracht naar de rede van Vlissin gen is teruggekeerd. Vandaar is het schip met sleepbootassïsténtïe naar Ant werpen gevaren. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Veel bewolking met slechts hier en dan' wat regen en enkele verspreide opldn- ringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN. 28 januari Zon op 08.28 onder 17,1» Maan op 16.40 onder 08.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2