PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONRUST IN OOST- EN MIDDEN-AFRIKA Britten ontwapenden muiters in Oeganda, Kenia en Tanganjika De Gaulle zendt een afgezant naar Formosa Westduits initiatief voor politieke unie St-Philipslands watertoren voortaan niet meer „op een droogje" m TERREUR IN KONGOLESE PROVINCIE KWILOE: Blanken geëvacueerd; terroristen bezetten plaats Idiofa Toestand bij Zanzibar kan pevaarliik worden" Antwoord Engelse eerste minister aan Kroesitsiew Flinke opknapbeurt laatste van reeks voorzieningen 207e jaargang - no. 22 WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 januari 1964 Werf voor Peking Pagina 2 s bastei rioordredaclle inementsprljs 75 cent per 2911 Zierlluee 15 ct. Bureau» Vllwlniien brienaaUtraat 2. teL J p 7, C. MtddcUfirc Britse mariniers hebben zaterdag in drie bliksemacties de muiten de troepen in Tanganjika, Kenia en Oeganda ontwapend en de rust in de drie staten hersteld. Het ingrijpen van de Britten ge schiedde op verzoek van de respectieve regeringen. In Kongo neemt de terreur, die benden in de provincie Kwiloe uitoefenen een grotere omvang aan. In de nacht van zaterdag op zondag hebben de terroristen de plaats Idiofa ten oosten van Kik wit bezet. In Mangoendoe, tussen Kikwit en Idiofa, zou een Ame rikaanse zendelinge zijn vermoord. vluchten voor de Kongolese terroristen. De meeste vluchtelingen zijn missiona rissen. Twee afdelingen van in totaal 350 man van het Kongolese leger opereren thans in Kwiloe. Volgens de regering hebben zQ reeds tweehonderd bendeleden ge dood en vijfhonderd gevangenen ge maakt. De leider van het verzet is de 34-ja- rige Pierre Moelcle, die in de eerste Kongolese regering van Patrice Loe- moemba minister van onderwijs was. Later werd hij vertegenwoordiger in Cairo van Antoine Gizenga, het hoofd van de afgescheiden regering in Stanleystad. Toen deze opzij werd Zeshonderd Britse mariniers zaterdagmorgen deel aan de actie Tanganjika. De legerplaatsen van het eerste bataljon fuseliers van Tangaji- ka in Collto by Dar-es-Salaam werden zonder verliezen aan Britse zjjde bezet. Bij de actie zouden drie Afrikanen om het leven zijn gekomen. De mariniers waren 's morgens vroeg aan land gezet met helikopters van vliegdekschip Centaur. De operatie in korte tijd voltooid. Enkele honderden Afrikaanse militairen vluchtten met medeneming van hun wapens de bossen Kenia Ook in Kenia verliep de ontwapening van de muiters vlot. In Lanet, 130 km van Narobi, hadden rebellerende militairen zich meester ge maakt van de wapenmagazijnen. Daarbij kwam het tot een treffen met bewa kers als gevolg waarvan een Afrikaan werd gedood. Een tweede muiterij deed zich voor in de kazerne in Langata. dat op enkele kilometers van Nairobi ligt. Hier weigerden achthonderd Afrikaanse militairen de bevelen van hun Britse of ficieren op te volgen. Toen aangevoerde Britse versterkin gen in Lanet aankwamen, werden de muiters zonder noemenswaardig ver zet ontwapend. De Britten hadden strenge opdracht geen wapengeweld te gebruiken zolang zij niet werden aangevallen. President Jomo Kenyat- ta bedreigde in een radiotoespraak de rebellen met strenge straffen. Oeganda In Oeganda, waar zich soortgelijke inci denten afspeelden, ontwapenden Britse militairen op verzoek van de regering opstandige Oegandese soldaten. De moeilijkheden in deze drie Afrikaan se staten schijnen voornamelijk te wij len te zijn aan ontevredenheid onder de militairen over soldij en promotiekan- Kongo In Kongo zijn zaterdag ongeveer zeven tig blanken uit de provincie Kwiloe naar Leopoldstad geëvacueerd Zij moesten SOWJET-UN1E: liet Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in een door radio- Moskou uitgezonden verklaring gezegd dal de militaire voorbereidingen die be paalde westelijke mogendheden jegens de volksrepubliek Zanzibar treffen" een gevaarlijke toestand in dit deel van de wereld kunnen veroorzaken. „Elke daad van geweld die jegens de soevereine en onafhankelijke staat Zan zibar wordt gepleegd door hen die hun voormalige koloniaie voorrechten niet willen opgeven, zou een daad van wille keur zijn. vol gevaarlijke gevolgen", al dus de verklaring die een antwoord vormt op vragen van Russische persver tegenwoordigers over berichten dat Zan zibar door buitenlandse inmenging zou worden bedreigd. Zoals oekend is bij de opstand van 12 januari het bewind van de sultan van Zanzibar omver geworpen en vervan gen dooi een ..volksrepubliek" - --- y™- KONPi gezet en Gizenga in handen van de centrale regering viel, week. Moeleie naar Peking uit. Het uitbreken van terreurdaden in westelijk Kwiloe viel samen met zijn terugkeer uit China in juli vorig jaar. Volgens goedingelichte kringen heeft Moeleie tweeduizend volgelingen bijeen- getrommeld. Zij zijn primitief bewa pend, met kapmessen, speren en ouder wetse geweren. Er zijn geen tekenen die op hulp van het buitenland wjjzen. Libië Vrijdag en zaterdag zijn in Tripoli (Li bië) demonstraties gehouden ten gunste van de aftredende regering van Mo- hieddin Fekimi. In de stad werden au to's omvergeworpen, en werden stenen geworpen naar politie en militairen. De demonstranten werden 2aterdag met traangas uiteengedreven. De winkels bleven dicht, de politie schijnt de toe stand in handen te hebben. In de stad is het rustig. DE FRANSE ERKENNING VAN PEKING President Johnson: „bezorgdheid" De Franse president, generaal de Gaulle, heeft generaal Zinovi Pech- koff, voormalig Frans ambassa deur in China, met eén geheime op dracht naar generaal Tsjiang Kai- Sjek, de leider van de uationalis- tisch-Chinese regering van Formo sa, gezonden, aldus is in officiële kringen te Parijs vernomen. Generaal Pechkoff zal naar verluidt maarschalk Tsjiang Kai-Sjek op de hoogte brengen van het Franse plan om het bewind van Peking te erkennen. Pechkoff. thans tachtig jaar oud en Rus van geboorte, was een der eerste Franse officieren die zich in 1940 achter de Gaulle schaarden. Hij is ambassadeur in Tsjoeng-King, de Chinese hoofdstad ten- tijde van de oorlog tegen Japan, ge weest en daarna ambassadeur in Japan. In welingelichte kringen wordt nog na der gepreciseerd dat Pechkoff maar schalk Tsjiang Kai-Sjek moet duidelijk Veertien Noorse vissers verdronken Bij een scheepsongeluk voor de Noorse kust bij Hammerfest zijn gistermorgen veertien vissers verdronken. De Noorse treiler „Nysjoe". aan boord waarvan de ers zich bevonden, kwam in een dichte sneeuwstorm in aanvaring met het Oostduitse vrachtschip „Trattendorf". De treiler, die in tweeën brak, zonk onmid dellijk. maken dat de aanstaande erkenning van Peking de Franse betrekkingen met Tai- peh niet behoeft te vertroebelen. De Franse regering zou hopen dat Tsjang niet tot verbreking van die betrekkingen overgaat. President Johnson heeft zaterdag op een onverwachte persconferentie ge zegd. dat ..in de gehele wereld veel bezorgdheid" is gewekt door het Franse besluit communistisch-China te erkennen. Hij zei dat Amerika Fraijkrijk op de hoogte heeft gebracht van de gevolgen die net Franse besluit, naar Amerlka's mening, zal hebben voor het westelijk bondgenootschap, maar weigerde te zeg gen, wat die gevolgen naar zijn mening zullen zijn. Hij merkte slechts op, dat de erkenning van Peking een zaak is waar over Parijs ten slotte te beslissen heeft. Echo-satelliet gelanceerd De ballonsatelliet Echo-2 is zater dagmiddag van de luchtmachtba sis Vandenberg gelanceerd en in een baan om de aarde gekomen. Amerikanen en Russen zullen door middel van de kunstmaan verbindlngsproeven doen. De afstand tot de aarde varieert van ruim dertienhonderd kilome ter tot duizend kilometer. De om looptijd van de Echo-2 bedraagt 109 minuten. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart verklaarde dat men volkomen tevreden was. De lancering van de 42 meter hoge ballon, toen nog opgevou wen in de neuskegel van de reus achtige Thor-Agena-aandrijfraket verliep uitstekend. Eenmaal in de ruimte gekomen blies de ballon zichzelf "op. Onmiddellijk berichtte het waarnemingsstation in Preto ria dat men via de in de raket ge monteerde televisiecamera beelden van het luchtvullingsproces had opgevangen. Dc uit plastic en zeer dunne aluminiumplaal vervaar digde ballon moet radio- en beeld signalen weerkaatsen waardoor directe communicatie over grote afstanden mogelijk wordt. Zijn kleinere voorganger, Echo-1, die een soortgelijke taak vervulde, draait nog steeds om onze aard bol. Door botsingen met meteorie ten heeft de ballon echter de vorm en het uiterlijk van een oude lek- getrapte voetbal gekregen. Jongen zakte door ijs en verdronk In Bolsward is zaterdagmiddag weer een jongetje door het ijs gezakt en verdron ken. Het was de 8-jarige A Velting, een neefje van de vorige week verdronken A. Dijkstra Het kind probeerde met een vriendje het ijs van de stadsgracht. Een voorbijganger waarschuwde de jongens. Het vriendje ging naar de wal. maar de kleine A. Velting probeerde toch de gracht over te steken, waarbij hij door het ijs zakte en verdween in de diepte. Britse mariniers gaan in volledige bepakking in Aden aan boord van het vliegdekschip „Centaur", dat door de Britse regering naar Dar- Es-Salaam is gezonden. Zaterdag toerden zij met helikopters aan land gezet en begonnen een bliksemactie tegen muitende troepen in Tan ganjika. V.S. WAGEN SCHOT OP DE MAAN De Verenigde Staten zullen deze week opnieuw een poging de zesde ondernemen om nauwkeurige beelden te krijgen van de oppervlakte van de maan. Donderdag zal een „Ranger" toestel worden gelanceerd met behulp van een Atlas-Agena raket. Het 315 kg wegende, drie meter lange ruimtevaartuig met 4 li meter lange vleugels die de zonnepanelen vormen heeft zes televisiecamera's aan boord. In tegenstelling tot de vorige „Rangers" bevat dit toestel geen andere wetenschappelijke instrumenten. Als alles volgens plan verloopt moet het op de naar ons toegekeerde kant van dc maan te pletter slaan met een snelheid van 9650 km/h. De laatste tien minuten van de vlucht, te beginnen op een afstand van 1450 km van de maan, moeien echter ruim 3000 opnamen worden gemaakt en doorge zonden naar de aarde. Twee camera's zijn voorzien van groothoeklenzen, de andere vier van telelenzen. „Naessens' serum is nutteloos" Na een eerste onderzoek van het door de bioloog Gaston Naessens als „laatste redmiddel" gebruikte serum tegen leu kemie heeft dr. Rene Denoix, directeur van het centrum voor kankerbestrijding „Gustave", meegedeeld dat dit middel nutteloos is. Naessens heeft verscheidene vergissin gen gemaakt bij de identificering van micro-organismen in het bloed van lij ders aan leukemie, verklaarde de profes sor. Voorts is het een misvatting te ge loven dat de behandelingsresultaten, welke door deze verkeerde identificaties vermoed werden, op welke manier ook van invloed waren op kanker of leuke mie, aldus prof. Denoix. Bondskanselier Erhard Frankrijk zou overleg willen hervatten De Westduitse bondskanselier Er- hard zal, na contact te hebben op genomen met de leiders van de vijf andere E.E.G.-landen, ccn nieuw initiatief nemen voor de politieke eenwording van Europa. Erhard. die gisteren voor een bezoek van drie dagen naar Italië is vertrok ken, zei dit zaterdag in een toe spraak tot het partijbestuur van de Westduitse Christen-Democra tische Partij. De Britse eerste minister Sir Ale Douglas-Ilome heeft vrijdag j.l. rij antwoord op Kroesjtsjews nota van 31 december 1963, waarin de Sowjetrussi- sclie premier het sluiten voorstelt van een internationale overeenkomst, welke zou moeten voorzien in een vreedzame regeling van territoriale geschillen, te Moskou doen overhandigen. De inhoud ervan is zaterdag bekendgemaakt. Sir Alec zegt hierin dat het een grond beginsel der Britse buitenlandse poli tiek is. dat internationale geschillen op vreedzame wijze moeten worden gere geld. Hij vervolgt: „Mijn regering zal gaarne 'overwegen of het mogelijk is vorderingen te maken volgens de door U voorgestelde richtlijnen. Doch elke overeenkomst moet een afdoend wer kend en bindend instrument zijn en zij moet tevens voorzieningen bevatten, die uitvoering ervan waarborgen" De Britse premier deed een beroep op Kroesjtsjew om ..traan mede te werken ós" dc- Verenigde Naties meer geschikt "orden gemaakt voor de vervulling van kaar taak als vredebewaardster". Douglas-Home wees er in zijn antwoord 0n dat in dc Sowjetrussische nota ..een 8; ntal onjuiste voorstellingen wordt ge geven m» de politiek, die Engeland en 2|J<i bondgenoten in het verleden hebben gevoerd en thans volgen". BRABANTSE MAATSCHAPPIJ VERGAT „STAARTJE" NIET Fan onder tot boven staat de ica- 2 tertoren van Sint-Philipsland sinds enkele maanden in een houten har- nas. Het bouwsel ondergaat een grondige restauratie om weer vijf- >ig jaar .mee te kunnrn" i Foto P.Z.C.! (Van een onzer verslaggevers) DE WATERTOREN van Sint- Philipsland, de bijna 28 meter hoge wachter bij de entree naar het dorp op Zeelands kleinste schiereiland, staat al enkele maanden in een houten harnas. De N.V. Waterleidingmaat schappij „Noord-West-Brabant" heeft die stellage er rond ge plaatst en er bijna zestigduizend gulden tegenaan gegooid. Voor een grondige restauratie van het stompe bouwsel. En het zal er fleuriger, lichter en wat meer getroomlijnd onder vandaan ko men. Ramen worden dichtge metseld, sier-metselwerk verwij derd en een pleisterlaag krijgt glans met een vlies kristal-ce- ment-graniet. Met dit karwei wordt een serie voorzieningen afgesloten, di" voor do verantie aan .r e'ijks zes honderd afnemers groot belang is. Tot anderhalf jaar geleden heeft het met Noord-Brabant vergroeide schier eiland nogal eens aan de druk op de kraan gevoeld, dat het in de „staart" van het ieidingenpatroon van de in Oudenbosch gevestigde waterleiding maatschappij lag. Vooral op zomer se dagen, die met een piek in de ver- bruiksgrafieken stonden geregistreerd, leverde de afgelegen positie ten op zichte van de bronnen in Seppe de gemeente Sint Philip»land nog wel eens moeilijkheden op. Dan kwam het voor, dat de cilindertoren te Steenbergen soms plotseling finaal leeg was. En ai draaiden de pompen daar dan op hun volle capaciteit van 1150 kubieke meter per uur, de aangevoerde hoeveelheden waren in korte tijd „verslonden". Voor Sint- Philipsland en zijn toren was er dan niet veel anders over dan dat men af en toe op een droogje kwam te zitten. Op het ogenblik is van dat alles geen sprake meer. Het hoofd van de tech nische dienst van de waterleiding maatschappij „Noord-West Brabant", ir. J. v. d. Horst en een van zijn me dewerkers, de heer L. M. M. Lem- mens, hebben ons uitgelegd wat er in de afgelopen periode allemaal is ge daan om de bewoners van Steenber gen en omstreken en mét hen de af nemers in Sint-Philipsland en Anna- Jacobapolder voortaan van een onge stoorde waterleverantie te verzekeren Daarvoor heeft men ons meegenomen naar het hypermoderne pompstation in de bossen van Seppe, even achter Roosendaal. De ..waterfabriek", die bij niet minder dan 74.132 verbruikers voor een constante druk in de buizen zorgt. Van het land van Heusden en Altena tot de noordoostpunt van Zee land dus Dc meeste kernen in dat wijde gebied zijr. via het bijna 2100 kilomeier lan ge buizennet langs twee kanten be reikbaar. Alleen voor Sint-Philips land zou een dergelijke voorziening oneconomisch zijn Over lange af standen zouden dan twee hoofdleidin gen binnen kort bereik ongeveer pa rallel moeten lopen. 300 mm Toch heeft men thans een systeem opgebouwd in de waterlevering naar dit „staartje" waarmee flink de zweep achter de doorstroming is ge zet In het afgelopen najaar is een nieuwe hoofdleiding tussen Kruisland en Steenbergen in bedrijf gekomen. Een buis van 300 mm doorsnee, die de verbinding van 175 mm. tussen beide plaatsen vervangen heeft. Wan neer de technische dienst van de maatschappij U er dan bij vertelt, da', het effect hiervan voor de snelheid van levering ongeveer kwadratisch moet worden gezien, dan kan Sint- Philipsland gerust zijn! Belangrijk is ook de hulp van twee zogenaamde „opjagers" onderweg. Bij de „Zwarte •Ruiter" onder het dorp De Heen is een dergelijke tussenschakel in be drijf En sinds enige tijd draait in Oud-Gastel ook zo'n pomp Zodra de stand in de watertoren van Steenber gen en in de toren aan de rijksweg bij Sint-Philipsland begint te zakken (Zie stol pag 2 kol. 6) „Sedert de vorming van de kolen- en ■«taalgemeenschap en de Europese Eco nomische Gemeenschap is de politieke wil verstorven. Voor de technocratische instellingen hebben wij een organisatie nodig die de Europese politieke wil vorm geeft", aldus de bondskanselier. Nadat Erhard Rome heeft bezocht wil hij in contact treden met de Beneiuxsta- ten en na znn ontmoeting met president de Gaulle, die volgende maand plaats vindt. wil hij zijn nieuwe initiatief van stapel doen lopen. De Gaulle In Franse regeringskringen werd in middels vernomen, dat president de Gaulle vrijdag op zijn persconferentie een nieuw en krachtig beroep zal doen om te komen tot de politieke eenwording van Europa. De zegslie den voegden hier echter aan toe dat de president in feite echter iedere hoop op vooruitgang in de nabije toe komst heeft opgegeven. Franse zegslieden verklaarden dat de Gaulle vrijdag eraan zal herinneren dat Frankrijk in 1962 zijn bondgenoten het zogeheten „plan Fouchet" aanbood, dat de politieke eenwording van Europa be oogt. Ook zal hij een beschouwing geven van de economische ontwikkeling in de E.E.G. In dit verband verwacht men dat hij vrijdag opnieuw zal voorstellen de besprekingen over de politieke eenma king van Europa te hervatten, al zal hij een dergelijk voorstel niet doen zonder tegenvoorstellen te vragen voor het ..plan Fouchet". Kind omgekomen bij brand Bij een uitslaande brand aan het Deli- plein te Groningen is gistermiddag het tvvee-en-een-half jarig jongetje Ido van het gezin Piersma om het leven geko men. Het gelukte een buur* rouw een vierjarig meisje naar buiten te brengen. De inmiddels gealarmeerde brandweer baande zich een weg naar het slaap vertrek dat boven de hrandende woon kamer was gelegen waaruit een één- jaar oude baby bijtijds naar buiten kon worden gebracht. Op onverklaarbare wijze heeft op een onbewaakt ogenblik even voordat de brandweer arriveerde echter het twce-en-een-ha'.f-jarig jon getje, dat aanvankelijk buiten speelde, kans gezien naar binnen te komen Toen de brandweer doordrong in de in lich terlaaie staande woonkamer-keuken, werd het ontzielde lichaampje aange troffen. De brand, die vrij snel met drie miststralen was geblust, is waar- schijnlijk ontstaan doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. De oorzaak wordt onderzocht. Op het moment van de 'brand waren de ouders niet thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1