PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL LOONSTIJGING HOUDEN BINNEN DE GRENZEN VAN HET AKKOORD Volgende week vrijdag weer een bespreking tlfe Actie tegen de hoge prijzen WÊuk- -- Gerucht over verloving prinses Irene ontkend „Bombardement" van zakken in Grevelingengat VAKBONDENWeigering om de afwijkende c.a.o.'s niet goed te keuren NAUWE CONTACTEN ENGELAND- E.E.G. BIJ KENNEDYRONDE „Spant wijde bogen' Minister Kennedy verwacht succes van topconferentie Tweeërlei weegsteeu Gondels torsen „gevarieerde" materialen 207e jaargang - no. 21 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie- P. van de Velde, P. B. den Boer en Walstraat 68-60, tel. 2355 «b.g.g. red. 3508, i 2911: Zlertkzee red. tel. 2425 adm tel. 2094. Ad*, pr. 32 c p. mm. Min D adt f 4AO. Inge» :lSt tarief. Kleine adv i 8 »eeei»' 32 ct p. "egel «min. -fiSSt -t BureauiVllaalngen 5213), Oostburg. tel. 2395; Terneuaen Arsenaaletraat 2. tel. bur. van dit blad" 25 CL meer. Giro 359300 P.ZC.. Middelburg. Zaterdag 25 januari 1964 Schooldeur dicht voor kleine vijf van Kleverskerke Pagina 2 W.E.U.-BIJEENKOMST GEËINDIGD De zes E.E.G.-Ianden en Engeland zijn overeengekomen bij de komen de tariefsonderhandelingen met Amerika en de andere landen van de G.A.T.T. (de zg. Kennedy- ronde) nauw samen te werken. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft gisteravond de Stichting van den Arbeid mee gedeeld, dat zij de loonontwikkeling wil houden binnen de grenzen van het in oktober gesloten loonakkoord, dat een loonstijging van 10 procent mogelijk maakt. Er is een aantal c.a.o.'s goedgekeurd en een ander aantal ligt nog op de tafel van de looncommissie van de Stichting van den Arbeid, die een loonstijging inhouden, die uitgaat boven deze tien procent. De regering vreest, dat als de loonontwikkeling dit percentage zal overtreffen, te grote risico's voor onze economie worden genomen. De vakcentrales hebben tijdens het ge sprek verklaard, dat z\j bereid zijn zich te houden aan het loonakkoord, maar daar aan toegevoegd, dat als de werk gevers in do verschillende bedrijfstak ken instemmen met een loonsverho ging, die uitgaat boven die tien pro cent, de vakcentrales niet bereid en ook niet in staat zijn dergelijke afwij kende contracten, die bij de looncom missie van de Stichting van den Arbeid op tafel komen, af te wjjzen. De industriële werkgevers in de Stich ting van den Arbeid stellen zich op het zelfde standpunt van de vakcentrales. De vertegenwoordigers van de land bouworganisaties en van de midden stand daarentegen zijn bereid aan het verzoek van de regering gevolg te ge ven. Nieuw gesprek Het kabinet, dat bij de bespreking was vertegenwoordigd door zeven bewindslieden, te weten ministers Veldkamp. Andriessen, Witteveen. Bogaers. Biesheuvel en Toxopeus, alsmede door de staatssecretaris van sociale zaken, dr. De Meijer, zal zich in de komende week over de standpunten beraden. Volgende week vrijdag zal het gesprek wor den voortgezet. Minister Veldkamp zei na afloop van de bespreking, die plaats had in het nieuwe gebouw van de Stichting van den Arbeid te Voorburg, dat het loonakkoord de mogelijkheid opende voor een ver hoging van de lonen met 10 procent, alsmede een ondernemingsgewijze dif ferentiatie boven dit percentage, die echter niet mocht leiden tot een we zenlijke stijging van het algemene loon- „Spant wijde bogen" is de titel van de veertiendaagse, door Jac. Prince geïllustreer de reportage in het zaterdag nummer. ditmaal gewijd aan een opmerkelijk jubileum: de vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg be staat 75 jaar. Op pagina 13. Voorts op Pag. 2: School- en beroepskeuze in Zeeland; voortbestaan kleinste school op Walcheren in gevaar Pag. 3: Minister Veldkamp over de loonpolitiek; weer een goed kope woning. Pag 4; Fotoboek van Joantje. Pag. 5; Kerkdiensten. En in het zaterdagnümme Parj. 11; „Matcli i/i Latijn-s Ame rika" over voetballerij met fouil lerende guarda's en Experimen ten rond oog en oor", over het In stituut Zintuigen Fysiologie; Pag. 12' Letterkundige kroniek en „Anderhalve eeuw m Arnhem", een geïllustreerde beschouwing bij de expositie ran Nederlandse beeldhouxckust in Arnhem; Pag. 13: „Spant wijde bogen" en Instrumentaleopmerkelijk ju bileum" Pag. 15: Bont leven in Kortge- ne" over de plaatselijke Stads- wijnkelder, de bijdrage „Moker was bereids tot vernietiging op geheven" en de puzzelrubriek; Pag. 17: De kerken en de maat schappij mét o m. „De wereld van de Bijbel in beeld", „De kerk en het nieuwe weekeinde" en Stem men uit de kerken"; Pag. 19: „Zeven dagen televisie" niet o.m. „West-Duitsland komt wet ren derde net" en ,X>aatste weck januari in teken der olym pische spelen". Alle partijen waren zich bij de sluiting van dit akkoord bewust, aldus minis ter Veldkamp, dat er grote risico's aan (Zie slot pag. 3 kol. 2) (Van onze Haagse redactie) De consumentenorganisaties heb ben een plan opgesteld voor een grootscheepse actie tegen de hoge prijzen. Het plan houdt in een prijsvergelijking van dezelfde ar tikelen in verschillende winkels, zowel in de steden als op het plat teland. Voorts wil het plan, dat op de verpak king van artikelen met verschillende maten zal worden vermeld hoeveel 100 gram of 1 liter hiervan kost en verder stellen de organisaties voor een verbod van verticale prijsbinding. De fabrikan ten zouden dus niet meer de winkelprij zen mogen vaststellen. Hiervoor in «Ie plaats zouden de fabrikanten adviesprij zen moeten vermelden, zodat «le consu menten de pryzen toch enigszins kunnen vergelijken. In de loop van volgende week zuilen deze voorstellen aan minister Andriessen worden voorgelegd. Zoals bekend heeft het ministerie van economische zaken zich met de consumentenorganisaties in verbinding gesteld om te onderzoeken in hoeverre de prijzen doorzichtiger kun nen worden gemaakt en de prijsverge lijking voor het publiek kan worden ver gemakkelijkt. De consumentenorganisaties hopen dan ook de steun van de minister voor hun plan te verkrijgen, ook in financiële orm. Het ligt namelijk in de bedoeling an de consumentorganisalies de prijs- ergelijkingen te publiceren. Men denkt de prijsvergelijking in de eerste plaats toe te passen op de levensmiddelen. Noorse koning naar ons land De koning van Noorwegen. Olaf V, zal op verzoek en op uitnodiging van konin gin Juliana en prins Bernhard op 9, 10 cn 11 september een staatsicbezoek aai Nederland brengen. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meegedeeld. Dit stond In het slotcxjmmunlquë dat gis teravond in Londen werd uitgegeven aan het eind van de tweedaagse vergadering \an de \Vest-Europe*e Unie, waarin En geland en de zes verenigd zjjn. „Er werd overeengekomen", aldus het communiqué, „dat (bij de tariefsonder handelingen) in Geneve een zo nauw mogelijk contact moet worden gehand haafd tussen de delegaties van het Ver enigd Koninkrijk en de gemeenschap". Verder werd gewezen op het grote be lang dat men hecht aan deze zogenaam de Kennedy-ronde en werd de verwach ting uitgesproken, dat de onderhande lingen in G A T T.-verband „onder me-er een gunstige invloed zal uitoefenen op de handel tussen de Europese landen" Niet realiseerbaar De Britse, vooral door Nederland ge steunde wens orn tot een grotere poli tieke samenwerking te komen tussen de zes landen van de E.E.G. en Enge land zal voorlopig niet gerealiseerd worden. Aangezien, zoals minister I.uns gister avond na afloop van de tweedaagse bij eenkomst in Londen verklaarde, de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvllle, zeker zijn mede werking aan die samenwerking tussen de zes en Engeland zou weigeren, werd deze kwestie op de agenda geplaatst voor de volgende bijeenkomst, die in de tweede helft van april in Brussel wordt gehouden. Nederland had voorgesteld de permanen te raad van de West-Europese Unie, be staande uit de ambassadeurs van de ze ven landen, de mogelijkheden van een uitbreiding van het politieke overleg te laten onderzoeken, waarvan de Britse minister van buitenlandse zaken. R. A. Butler, de belangrijkheid had onder streept Breuk vermijden - >":2jkc Om echter een breuk in de ministerraad i de VV.E.U. lussen Frankrijk en de overige zes landen te vermijden, stelde minister Luns zelf voor deze kwestie nu verder te behandelen doch op de agenda van de volgende bijeenkomst te plaatsen. Het roemrijke leven van deze be jaarde „Spitfire" uit de tweede wereldoorlog wordt voortgezet op de vliegbasis Eindhoven, waar het toestel, op een vijf meter hoge cementen pyloon geplaatst, als monument voor de gevallenen de gedachten aan de gesneuvelden le vend zal houden. Het monument staat voor de officiersmess op de basis en zal binnenkort worden onthuld. Soekarno biedt Zuidmolukkers amnestie aan President Soekarno heeft een amnestie afgekondigd voor opstandelingen van «1e beweging voor een „republiek der Z.-Mo- lukken", die zich tegen het eind van de maand overgeven. Zij die zich overge ven. moeten trouw zweren aan presi dent Soekarno, de staat en het nationale politieke manifest. Indonesische troepen hebben onlangs de leider de opstandelingen dr. Soemokil, zijn gezin en twee van zijn voornaamste medewerkers op Ceram gevang geno- De Zuidmolukse opstand, die begin 1950 begon, heeft sindsdien steeds voortge- smeuld op Ambon en Ceram. MR.SCHURMANN WORDT AMBASSADEUR IN DE VERENIGDE STATEN Binnenkort Is de benoeming te ver wachten van mr. C. W. A. Schürmann, buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur. laatstelijk permanent vertegen woordiger van het koninkrijk bij de Verenigde Naties in New York. tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Washington. Ook is binnenkort de benoeming te ver wachten van dr. J. G. de Beus. laatste lijk Hr Ms. buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Canberra, tot per manent vertegenwoordiger van het ko ninkrijk bij de Verenigde Naties. DOOR SECRETARESSE VAN PRINS BERNHARD „De wens is de vader van de gedachte" De secretaresse van Z.K.H. prins Bernhard, mej. C. Gil les, heeft gistermiddag des gevraagd de hardnekkig de ronde doende geruchten te gengesproken, dat H. M. de koningin en de prins binnen kort de verloving zullen be kend maken van hun dochter Irene met een Spaanse edel- nvan. De geruchten, vorige week opgedo ken in Spanje naar aanleiding van het bezoek aan dit land door H.K.H. Prinses Irene, worden ofi- cieel ontkend. Ten paleize zei men gistermiddag dienaangaande: „de wens is de vader van de gedachte". Het Britse persbureau Reuter meldde gistermidag uit Madrid, dat ook daar geen bevestiging van persberichten is te verkrijgen over een aanstaande verloving van de op een na oudste Nederlandse prinses. Prinses Irene is donderdag per vliegtuig in Madrid aangekomen na bezoeken aan Sevilla en Barce lona. Volgens het Reuterbericht is zij sedert haar aankomst in Span je nergens vergezeld geworden door iemand, die als mogelijke „partij" kan gelden Bovendien scheen de prinses geen uitvoerige contacten te hebben onderhouden met figuren uit hogere Spaanse kringen. Eerder op de dag was uit door gaans goedingelichte Haagse krin gen vernomen, dat men met de mogelijkheid van een spoedige be kendmaking van de verloving van prinses Irene met een Spaanse edelman ernstig rekening hield. Terwijl de aanvankelijke reacties op de eerste persberichten uit Spanje over een ophanden zijnde verloving zoals gebruikelijk nega tief luidden, varieerden de ant woorden gistermorgen van omzich tige ontwijkingen tot mededelin gen als „binnen enkele weken zal hierover wel meer zekerheid be staan". Sommigen van de zegslie den toonden zich zelfs opvallend positief. De meest verregaande uit spraak was een voorspelling van een aankondiging van een verlo ving binnen veertien dagen. Een van de voorzichtige reacties, die wij gistermorgen kregen was- „ik zou niet willen zeggen, dat er hele maal niets aan de hand zou zijn". EXPERIMENT NA EXPERIMENT BIJ AFSLUITING Kwestie-Maleisië De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft gis teren in Londen verklaard, dat pre sident Soekarno van Indonesië ge- .vcigerd heeft zijn oppositie tegen de Federatie Maleisië op te geven. Hij verwachtte echter dat de voor gestelde topconferentie tussen In donesië, Maleisië en de Filippijnen een succes zou zijn. Zijn missie in het Verre Oosten was een succes, zo verklaarde hij, omdat ..de kwestie uit het oerwoud is gehaald" doordat overeenstemming was bereikt om de kwestie te bespreken op een con ferentie. Kennedy die gisteren uit Bangkok» in de Britse hoofdstad arriveerde, verklaarde dat Soekarno slechts beloofd had de militaire aspecten van zijn politiek je gens Maleisië en niet zijn verzet tegen de federatie op te geven. Op de vraag of de Indonesiërs zouden toestaan dat de conferentie succes op leverde, antwoordde Kennedy dat hij van oordeel was dat „president "Soekarno en het Indonesische volk het probleem op gelost wensen". Eerste minister Abdoel Rachman van Maleisië neemt Soekarno's verklaring dat de ..confrontatiepolitiek" ten aanzien van Maleisië zal worden voortgezet on danks het feit dat Indonesië het vuren heeft gestaakt, niet ernstig on Dit werd gisteravond meegedeeld door de Maleisische radio. Rachman zou deze mening zijn toegedaan omdat Soekarno deze verklaring had afgelegd toen hij een menigte toesprak. Jongetje viel in gat en stikte Het tweejarig zoontje van het gezin J. Borg. dat tijdelijk woonachtig is in de pastorie van de gereformeerde kerk l te Weite in de gemeente Vlagtwedde. is gistermiddag door een ongeval leven gekomen. In de schuur achter de pastorie was men bezig met bouwwerkzaamheden. Ij Daartoe waren enkele vrij diepe gaten 5 geboord. Het jongetje is in een gaten gevallen en gestikt. fn Nederland bestaan tweeërlei soort 1 weduwen en wezen De eerste soort bestaat uit weduwen en wezen van ambtenaren. Op deze soort rust het oog van de fiscus met welgevallen. De tweede soort bestaat uit weduwen en wezen van nlet-ambtenaren ZIJ staan minder in de gunst. Als wij dat consta teren hebben wij het oog op de suc«»s- slebelasting. die geheven wordt van we duwen- en wezenpensioenen. Wanneer een niet-ambtenaar overlijdt en hij laat aan zijn vrouw een f particu lier) pensioen na. dat meer dan ƒ4000,- per jaar bedraagt, past de fiscus op het meerdere een berekening toe. waar uit een vrij stevige heffing van succes sierecht voortvloeit. BIJ de weduwen van ambtenaren komt de fiscus pas in actie, wanneer deze weduwe van wijlen haar echtgenoot een ambtelijk pensioen „erft" van meer dan ƒ11 560.— per Jaar. Wij nemen aan. dat iedereen ook elke ambtenaar deze tweeërlei maatstaf een grove onbillijkheid vindt. Er is reeds van verscheidene zijden te gen deze onbillijkheid geprotesteerd en men heeft er de bijzondere aandacht van de minister van financiën voor ge vraagd. Desondanks aarzelt men bij „fi nanciën" met het treffen van maatre gelen Mede in ver band met die aarze ling werd in „De Onderneming", orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond nog onlangs gememoreerd wat er zoal gedaan is om de minister tot actie te bewegen. De Stichting van den Arbeid richtte op 26 juli 1963 een adres aan de ministerraad, waarin met klem edrongen op herziening van eregeling. Daarna hebben de pensioeninstelllngen samenwerkende in de Adviescommissie voor Personeelfond- sen nog eens de aandacht van de minis ter van financiën gevraagd voor deze kwestie. Er is voorts in diverse bladen zowel van vakbonds- als van onderne merszijde gepleit voor een redelijker be handeling van de nlet-ambtelljke wedu wen en wezen In „De Onderneming" worden nu die pleidooien nog eens onderstreept. De redactie schrijf onder meer: „dat een weduwennensioen. voor zover het in redelijke verhouding staat tot het loon of salaris van de werknemer, als een vorm van opbrengst van arbeid is te beschouwen, welke als zodanig niet aan heffing van successiebelasting moet worden onderworpen. Datzelfde geldt natuurlijk het wezenpensioen. Laat dan dit kabinet, dat als eerste de ambtenaren een welvaartvast pensioen verschafte, vrij van successierecht, de minder bevoorfech'e andere burgers op dit punt tegemoet komer." Tot zover „De Onderneming". Wij heb ben helaas de indmk. dat men op het denariement van financiën deze kwestie wil behandelen als een onderdeel van een grotere herziening, waaraan de suc cessiebelasting onderworpen moet wor den. Zo'n grotere herziening vergt tijd en dat is bepaald te betreuren. Kan in het onderhavige geval niet bij een een voudig wetje de grens van 4f>60. ongetrokken worden tot het ambtelijk niveau dat thans 11.560.— bedraagt en dat bovendien nog aan de stiiging van de ambtenaarssalarissen is gekop peld De billijkheid eist. dat hier snel wordt opgetreden WANNEER in de loop van het komende voorjaar het „kabel- baanbedrijf" boven het nog 1200 nieter brede stroomgat in de Grevelingendam bij Bruinisse na ongeveer een jaar vertraging toch op gang komt, zal een nieuw experiment aan dit spec taculair werk worden gekop peld! Onlangs heeft de Delta dienst aangekondigd, dat nieuwe soorten stortmateriaal zak ken van speciaal daartoe ver vaardigde weefsels, gevuld met zand of gestabiliseerd zand, as- faltkluiten en spanzandzakken op hun merites zullen worden beproefd. Welnu, de afsluiting van de Grevelingendam wordt daarvoor bet eerste teststation in de praktijk. Een massief van de traditionele mijnsteen om- in de praktijk. Een stuk van de laatste kilometer nog te bouwen dam zal niet als een massief van hoogkomen, nraar uit dit „nieu we materiaal" bestaan. Om dan tegelijk zijn deugdelijkheid aan te tonen. Daarom zuilen straks niet alle tien motorgondels aan de kabels over het gat stalen netten onder hun buik hebben. Een aantal ervan krijgt een sa menstel van vier kooien als last mee, waarin deze zakken worden vastgehouden, ten einde op een tevoren uitgekiende plaats naar beneden te plonsen Een nieuw element dus bjj de afslui ting van de Grevelingendam. En te gelijk het bewijs, dat deze Delta-af sluiting voor de toekomst een grote „erva rings waarde" zal hebben. Ook al haalt de leek er misschien op het ogenblik de schouders over op en moppert men op Schouwen-Duiveland nogal eens, „dat het met al dat bui tenissige gedoe boven, in en rondom dat gat toch maar lelijk tegenzit". Bij iedere constructie kan wat mis gaan. En de zogenaamde geleidelijke sluiting met de kabelbaan boven het gat in de Grevelingendam kan pas worden beoordeeld als zij geheel is uitgevoerd. Nog met op het moment dat" een kabel bij het spannen knapt „Daarom hebben we vorig jaar beslo ten gewoon door te gaan", zegi hoofdingenieur N. Biezeveld in hei directiekantoor te Zierikzee als men hem herinnert aan de reacties op di voor veel ongerief verantwoordelijk« ongeluk op 22 augustus 1963. Daar om ook is een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van he: kabel knappen. Daarom heeft men een nieuwe manier uitgedokterd om de kabel op de zogenaamde werkspan ning van 300 ton te brengen. Binnen enkele weken zal de Franse kabel- fabriek een nieuw exemplaar als ver vanger van de kapotte kabel 1800 meter lang, 90 ton eigen gewicht en een armdik te van negen centimeter naar Bruinisse afzenden. Opdat in het voorjaar het spel opnieuw kan be ginnen na de „verplichte rust". F. VA EI TA TIF] IN KONGO Communistische terreur in provincie Kwiloe Een groep van negen Amerikanen, on der wie twee kinderen, is gisteren met hefschrocfvliegtnigen van de Y.N. op gehaald uit Knndale, in de Kongolese provincie Kwiloe. Het gebouw van de \merikanen, op de kinderen na zende lingen van de „Congo Inland Mission" uit Minnesota, werd in brand gestoken door van communistische zijdp gesteun de terroristen. Functionarissen van de V N. zeiden dat de Amerikanen, alsmede drie van een nabij gelegen missiepost afkomstige nonnen, r.aar Loetoeaburg waren over gebracht. Kandale ligt ongeveer 800 kilometer ten zuidoosten van Leopold- stad In V.N.-kringen werd gezegd dat men nog steeds bezig was mensen in Kwiloe te evacueren. De centrale regering kondigde afgelopen zondag in deze pro vincie de noodtoestand af. Volgens de zegslieden maakt men bij de evacuaties gebruik van een vliegtuig van het tvpe C 47 en te Loeioeaburg. de hoofdstad Op de oostkop ion de Grevelin gendam wordt op het ogenblik het zogenaamde ..laadstation" t oor de gondels, die straks langs de ka belbaan over het sluitgat zullen glijden, gestort. Op de achter grond de vaste ..monorail" met een aantal gondels, klaar v-oor de aanval. Foto P.Z.C.) 5,6,7... Met onregelmatige tussenpozen ko men intussen ook de rode, autobus achtige motorgondels voor het trans port van het stortmateriaal in het stroomgat aan. Vijf hangen inmiddels (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1