olympische spelen W-Duitsland komt met een derde net LAATSTE WEEK JANUARI IN TEKEN DER televisie Zaterdag 25 januari 1964 zaterdagnummer om commentaar te geven bij de Europese kam pioenschappen biljarten. Een der fraaiste spel- soorten staat op het programma: driebanden. Na de gebruikelijke rubrieken: Weekjournaal, Journaal en Sport in Beeld van half negen af een vrolijk televisiebeeldverhaal met als hoofd persoon de weledelgeboren landloper Dorus, die alle moeilijkheden oplost. En problemen zijn er te over in dit malle verhaal, dat zich geheel afspeelt in Volendam en dat handelt over „Visser de Wolf en zijn zeven dochters". André Carrell is een rijkspolitieman, Frans Dumee, de zoon van een rijke schoenenfabri kant, Max van Laarhoven, visser De Wolf en Mary Scotty, diens oudste dochter. Frans Du- mee is een artiest van de oude stempel, die sinds zijn grote successen met de Bonte Dins- dagavondtrein weinig in de radiowereld deed, MIES HOUDT DE HEREN AAN DE PRAAT Jacqueline, die mannen, die niet mogen afdrogen, eens in de veer tien dagen via de radio in het programma „Onder de afwas" zoete woordjes toefluisterde is vervangen door Mies. Jacqueli ne was Barbara Hofman, hoor spelactrice. Mies is Mies Bouw man. Daarmee presenteert, ze voor de VARA het radiopro gramma dat ze in soortgelijke stijl voor de AVRO zou gaan doen, ware het niet dat Mies Bouwman na „Zo is het...." on danks het contract dat zij had bij de AVRO in ongenade is ge vallen. Barbara Hofman las op wat door de schrijvers van de tussenteksten voor het grammofoonplatenprogramma was uitgedacht. Mies Bouwman maakt sommige teksten zelf. Bij haar eerste optreden nam ze de krant door en dat leverde puntige opmerkingen op als „Het NW deelt de bezorgdheid van de regering. Ik wou dat het NW de bezorgdheid van de huisvrouwen eens deelde". Ook een mooie was: „Arbeiders hebben Uni lever in Djakarta bezet en een jeuk dat ze nu hebben". Mies Bouwman werd anoniem ge ïntroduceerd. Ook Jacqueline is altijd een anonieme radloliefdo voor de na- tafelende heren der schepping ge weest. Maar het wijsje van „Zo is het" dat als introductie werd ge bruikt. liet al niet meer te raden over. Nog minder de praatjes, die volgden. „Onder de afwas" is niet meer een quasi-romantisch programmaatje, maar gaat de kant uit van het een- manscabaret. Het was al een van de aardigste radioprogramma's, het is er zeker niet minder op geworden „Alarm in zaal tien". Het is een nogal ingewik keld verhaal, dat zich afspeelt in een zieken huis, waar een jonge dokter een nieuw appa raat heeft ontwikkeld, dat diensten kan bewij zen bij hartoperaties. Andere artsen uit con servatisme of uit een soort jalouzie du metier werken hem echter tegen. Een patiënt, die desondanks met het apparaat wordt behandeld, komt te overlijden, maar de uitvinding blijkt daaraan niet schuldig. Uiteraard zijn er nog meer mensen in het ziekenhuis: patiënten, zo als de vrouw, die een vierling krijgt, dokters en verpleegsters. Zelfs Cupido ontbreekt niet in deze wereld van de witte jassen. Van vijf minu ten voor tien tot kwart voor elf volgt een her haling van de jongste aflevering van „De Be zetting", waarin dr. L. de Jong de trieste ge schiedenis van de gevangenissen en concentra tiekampen behandelde. Een opzienbarende uit zending was dat. Tot slot van deze maandag natuurlijk het gebruikelijke Journaal. De Komgronden |"\INSDAG. De schooltelevisie behandelt dlns- dagmorgen „De komgronden", dat is het stuk nederland tussen de grote rivieren, dat door allerlei maatregelen als ruilverkaveling, afwatering en structuurverbetering tot een welvarend gebied wordt gemaakt. Om half acht opent de AVRO het avondpro gramma met een uitzending voor de jongelui. Gerrit de Braber stelde „Combo" samen, waar in optreedt de Middletown Jazzband en ver der Charly and his Torrero's. Oude jazz en mo derne rock dus. Na de nieuwslezer komt „Uit de school geklapt". Deze keer wordt een les in de kosmografie gegeven in het Montessorily- ceum in Rotterdam. Speciale gast in de school banken is niemand minder dan kunstcriticus Pierre Jansen, een man, die een zo rijke alge mene ontwikkeling heeft, dat hij nog best het een en ander zal weten over de kosmos en alles wat daarmee samenhangt. Na Televizier volgt van tien over negen een aflevering van de spannende politieserie „Naked City", die alom bijzonder in de smaak schijnt te vallen. De Newyorkse speurders proberen dit keer het raadsel te ontsluieren, waarvoor ze komen te staan als bij graafwerkzaamheden een stoffe lijk overschot wordt gevonden en er aanwij zingen zijn, die duiden op een misdrijf. Om tien uur volgt onder de NTS-vlag wederom een E.E.G.-documentaire. Deze keer de Itali aanse bijdrage, die de mode in de zes landen van de Europese Gemeenschap behandelt. Vooral voor de vrouwelijke kijkers: Hoe gaal men gekleed in Europa? Stadhuis op stelten \XTOENSDAG. En dan de eerste dag met de V vijf ringen. Woensdagmorgen om vijf mi nuten voor elf zijn de camera's voor de eerste keer in actie in Innsbruck als de openings ceremonie zich voltrekt. Dan zijn de winter spelen geopend en kunnen de schaatsenrijders, skiërs en ijshockeyers aan de slag. Deze eerste dag kunnen wc van elf tot één naar hun intrede kijken en daarna van vijf voor zeven tot vijf na zeven naar het eerste speciaal voor de Ne derlandse kijkers samengestelde beeldverslag van de prestaties van de Nederlandse deel nemers. Van tien ovei revc ot vijf voor half acht de eerste samen' de wedstrijden van de openingsdag, u., Je jnrijkse televisie- samenstelde. Ten slotte van half tien tot half elf een reportage (direct) van de wedstrijden in het kunstrijden voor paren. Het normale avondprogramma van de KRO komt door deze olympische gebeurtenissen danig in de knel. Fred en Barney laten zich echter niet ringelo ren. Om half acht zijn ze present in een nieuwe avonturenfilm van de Flintstones. Na het NTS-journaal om twintig over acht Brand punt. Kwart voor negen volgt „Stadhuis op stelten" „Het beste paard struikelt wel eens" is de titel van de belevenissen van boer Van Voorthuizen en de zijnen in Blijkerk. Om kwart over negen nog ec-n kort programmaatje van Fred Rombouts en de Franse liedjeszan ger Dario Moreno, die onlangs in de Johnny Kraaykampshow zou optreden, die toen door gebrek aan teksten moest worden afgelast. Griekse sfeer T~\0.\'DERDAG. IJs en weder (beter gezegd ■L' sneeuw) dienende om vijf voor twaalf (tot één uur) skiwedstrijden. Half acht het kwar tiertje met Nederlandse olympische prestaties, kwart voor acht tot tien over acht het jour naal; tien over acht het Oostenrijks dagover zicht tot vijf voor half negen. Het tweede Oostenrijkse olympische overzicht 's avonds om twintig voor elf en het tweede journaal om tien over elf. Kwart over elf start de ijs- hockeywedstrijd CanadaZweden, die tot mid dernacht duurt. Tussen al deze sporlevenementen door heeft de VPRO de zendtijd te vullen. Dat is dus van vijf voor half negen tot twintig voor elf. Twee programma-onderdelen. Eerst een uitzending in Griekse sfeer. Cjerogioz Zambettas bespeelt de bouzouki, het Griekse snareninstrument, dat vooral door de begeleiding van Nana Mous- kouri in de film „Nooit op zondag" in de be langstelling kv/am te staan. Op haar jongste langspeelplaat met Griekse liederen laat Nana Mouskouri zich ook door de bouzouki begelei den. Deze avond zingen bij Zambettas, Minika Kazantzi (met oude volksliederen) en Manolis Kanaridis, die populaire Griekse liedjes zingt. Er is ook nog een dansensemble: het gezel schap Meandros. Tussenbeide krijgen de kijkers een beeld van de toeristische mogelijkheden in het Griekenland van nu, de laatste jaren door de ruimere financiële mogelijkheden van de toeristen en door de luchtvaar: ai echt een vakantieland voor vele Nederlanders. Het to neelstuk van de week wordt geregisseerd door Jack Dixon. Het is „Majoor Barbara" van George Bernard Shaw in een vertaling van Jan Teulings. Medespelenden in dit bekende stuk van Shaw zijn o.m. Anita Menist als de strijdbare Leger des Heilsmajoor, Hans Tie- meyer. Ton Lensink, Loudi Nijhoff, Bernard Droog, Wim Kouwenhoven, Petra Verbeek en Annie Langenaken. „Majoor Barbara" is een van de oudere stukken van Shaw, waarin hij de idealistische Leger des Heilsdame stelt te genover haar vader, de kanonnenfabrikant. Ze weet hem voor het leger te interesseren, maar als hij dan geld wil geven, keert ze zich weer van hem af. Ze acht geld verdiend aan wape nen geen geld voor het leger. Haar collega's willen het wel accepteren: Ziedaar het con flict, dat helemaal in de geest van Shaw, dat der geweldloosheid is. In het vrouwenprogramma van de VPRO heeft Netty Rosenfeld 's middags een gesprek met mevrouw McGillavry-Verluiden en Ageeth Scherphuis, die een boek over schoonheidsver zorging hebben geschreven. „Stiefmama" Vrijdagavond Pas Geperst, gepre senteerd door een altijd vrolijke Pi 8cheffer. \TRIJDAG. Ook vrijdag weer ruimschoots beelden van de olympische spelen in Oos tenrijk. Van vijf voor een tot drie uur skisprin gen voor heren: half acht het Nederlands kwar tiertje; kwart voor acht het Oostenrijkse film overzicht. In de late avond om twintig voor elf het tweede filmoverzicht van de Oostenrijkse t.v. (de wedstrijden van de avond) en om tien over elf de ijshockeywedstrijd tussen de Sow- jet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Het gewone programma van de NCRV bestaat uit vaste rubrieken: 8.20 uur Stiefbeen en Zoon. De badscêne van de vorige keer heeft verschillende reacties uitgelokt: sommige kij kers vonden het een onsmakelijke vertoning; vele anderen lachten zich tranen. Deze keer heet het avontuur van vader en zoon „Stief- mama". Verder vijf over negen Attentie, om twintig voor tien Pas Geperst met nieuwe ster ren van de plaat in gesprek met Pi Scheffer en om vijf over tien Maison Rouge „Lovin". Om half elf ten slotte de dagsluiting. Koreaanse gasten ZATERDAG. Wat de olympische program ma's betreft om 11.15 uur tot half vier de slalom voor dames; om half acht het NTS olympisch overzicht; om kwart voor acht de algemene film Nabeschouwing en om twintig voor elf nogmaals een half uur filmbeelden van de gebeurtenissen van de dag door de Oostenrijkse t.v. gefilmd. Ten slotte van tien over elf de ijshockey-ontmoeting ZwedenV.S. In het middagprogramma van de VARA om half vier Rawhide, om kwart over vier „Het circus als ambachtsschool (opnamen uit 't win terverblijf van het vermaarde circus Barnum and Baily in Sarasota Florida), om half vijf de Sport van Rien Bal en om vijf uur de avon turen van Pipo de clown. Het avondprogramma brengt na Journaal en Achter het Nieuws eerst een aflevering van Vrije Nieuwsgaring, getiteld „Cadeautje voor oma". Het muzikale programma van deze za terdag heeft Cor Steyn als middelpunt. Hij be speelt zelf z'n magic organ en krijgt voorts assistentie van Bennie Behr en z'n zingende violen en Gerard Engelsman en z'n golden horns. Ook de Shepherds, de laatste tijd steeds vaker gast op het scherm, zijn met hun (uitstekend gezongen) liedjes van de partij. Speciale gaste is de beeldschone Koreaanse in Europa studerende zangeres Li-li-fa, die eigenlijk een klassieke opleiding kreeg, maar die haar stemmetje als een klok later leende voor het lichte genre. We hebben haar al eens voor de radio kunnen horen. Cor Steyn zelf: hij speelt al van voor de oorlog regelmatig voor de VAR A-microfoon. Zijn orgelconcerten uit hPt City Theater, z'n community-singing, later zijn vaste optreden met „Dorus" hebben hem een grote populariteit bezorgd. Terecht, want hij is een virtuoos op zijn instrument, zowel het concert- als het bioscoop- en hammondorgel. De VARA trotseert om goed negen uur ten slotte alle boze blikken van 4 januari door een nieuwe aflevering uit te zenden van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", Men zal dub bel op zijn tellen passen, d.w.z. het team zal proberen niemand te kwetsen, zonder overigens lange tenen te sparenBoze mensen zullen er nu ook wel weer zijn. Dat hindert niet, als er maar niet over de schreef wordt In deze arena van de grote skischans te Berg Isel zal men woensdag getuige kunnen zijn van de openingsceremonie van de olympische winterspelen. Donderdagavond een stuk van Shaw ril. Majoor Barbara. Joop Keesmaat tegen Loudy Nyhoff: ,Jjady, dus ik moet m'n trots aan de kapstok hangenf" (Van onze correspondent in Bonn) f)e „Westduitse Omroep" in Keulen de grootste en fi nancieel de krachtigste der ne gen bondsrepublikeinse radio- en televisieomroepen bevindt zich in het laatste stadium der voorbereiding van een 3e t.v.- programma. Dit zal een regio naal programma worden, dat in het u.h.f.-bereik waarin ook de Mainzer Omroep uitstraalt zal worden uitgezonden. Reeds hebben elke avond proef- jitzendingen plaats, die in het Rijn- and en in Westfalen voorlopig over zier u.h.f.-zenders worden uitge draaid onder de titel „Prisma des Westens". Een datum, waarop officieel met de jitzending van het 3e programma zal worden begonnen, is nog niet vastge steld. In vakkringen spreekt men evenwel van april a.s. De „Hessische Omroep" in Frank furt wil op 5 mei met een 3e pro gramma beginnen. Hij werkt daartoe samen met de „Beierse Omroep" in Muenchen. Frankfurt zal het 3e pro gramma op dinsdag, woensdag en donderdag verzorgen. Muenchen op maandag, vrijdag en zaterdag. De landsregering van Sleeswijk- Holstein in Kiel heeft daarentegen de zer dagen bekendgemaakt, dat zij in een 3e programma voorlopig niet is geïnteresseerd. Sleeswijk-Holstein is een van de (twee) deelstaten, die er geen eigen omroep op nahouden. Het wordt evenals Nedersaksen be diend door de Noordduitse Omroep" in Hamburg. Kiel staat op het stand punt dat een 3e t v.-programma geldverkwisting is. Het is nuttiger, wanneer er eerst maatregelen wor den getroffen om er voor te zorgen, dat het 2e programma (van de om roep in Mainz) in de deelstaat kan worden ontvangen. Deze bezwaren van Kiel ten spijt, werkt ook de „Noordduitse Omroep" aan een re gionaal 3e programma. Ai deze 3e programma's zijn sterk op het culturele gericht. Zo wil de „Hessische Omroep" o a les in de Russische taal. in kunstgeschiedenis, in worteltrekken (rekenen) gaan ge ven De vice-president van de Bonds dag, prof. Carlo Schmid (S P.D.). zal colleges gaan geven in politieke we tenschappen. Geen reclame Alle omroepen, die aan 3c t.v.-pro gramma's werken, hebben zich ver plicht deze zeil' te financieren. Met andere woorden: een verhoging van dc kijkgelden zal niet nodig zijn en evenmin zullen reclame-spots wor den uitgezonden die trouwens In het culturele lijstje van de programma's slecht zouden passen. Voor de rijke omroepen zoals de W.D.R in Keulen en de N.D.R. in Hamburg, die n hun zendbereik de meeste kijkers hebben en daardoor de grootste hap van de kijkgelden "tjgen en voor de industrie de at- tractiefste zenders voor reclame zijn is dit gemakkelijker dan voor ar mere Laatstgenoemde zullen moeten proberen van de 3c programma's der rijkere broers mee te profiteren. De nerveuze activiteit van ver schillende omroepen om een 3e t.v.- Programma in de lucht te brengen, doet enigszins onwezenlijk aan in het licht van de volkomen verwar ring in het bondsrepublikeinse om- roepwezen. die is veroorzaakt door dc financiële moeilijkheden bij het 2e (Mainzer) net. Terwijl de bij de „Arbeitsgemeinschaft Rundfunk- anstalten Deutschlands" (A.R.D.) aangesloten omroepen en vooral de grote omroepen kennelijk bul ken van het geld en in ieder geval genoeg hebben om er een 3e pro gramma van te financieren, staat het „Zweites deutsches Fernsehcn" (Z.d.F.) in Mainz met de rug tegen de muur. De schuldenlast van het Z.d.F. is tot ongeveer 70 miljoen mark aange groeid. Dit is een gevolg van het feit, dat de deelstaat-regeringen die twee jaren geleden de Mainzer omroep in het leven riepen (nadat zij door het Constitutionele Hof in Karlsruhe dr. Adenauers staats-t.v. lieten verbie den) het Z.d.F nooit met voldoende geldmiddelen hebben uitgerust. Bo vendien krijgt het Z.d.F. maar 30 procent van de kijkgelden, de A.R.D. de resterende 70, ofschoon de situatie al lang niet meer zodanig is, dat het 2e programma maar door 30 procent van dc kijkers kan worden ontvan gen. Onderwerping Terwijl de A JLD.-omroepen elke dag rijker worden, wordt het Z.d.F. elke dag armer. Er wordt gesproken over een financiële „Ausgleich" tus sen A.R.D. en Z.d.F., die er dan op zou neerkomen, dat de A.R.D. de schulden van het Z.d.F. zal betalen. Natuurlijk zal de A.R.D. daaraan ze kere eisen verbinden. Men weet nu al, hoe die zullen luiden: "het Z.d.F. moet zich aan de A.R.D onderwer pen. Het moet zijn eigen journaal staken en zijn landelijke studio's slui ten. En als het zich dan erg netjes gedraagt krijgt het voortaan 40 pro cent van de kijkgelden. En terwijl het probleem der her ordening van de eerste twee pro gramma's nog in de lucht hangt, ma ken de A.R.D.-omroepen zich al op een 3e programma te gaan uitzenden. De „Westduitse Omroep", de rijkste van alle, gaat zelfs nog verder. Zij heeft inmiddels een complete kleuren- t.v.-studio ingericht en houdt deze maand proef-uitzendingen. De W.D.R. wil in 1967 met dc uitzendingen in kleur beginnen. NIEUW HOORSPEL VOOR DE JEUGD (Van onze radio- t.v.-redacteur) Aanstaande dinsdag is in AVRO's ra dioprogramma voor de jeugd, „De Tovercirkel" het twaalfde en laatste deel te horen van het seriehoorspel „De kinderen, die in een schuur woon den", naar het boek van Eleanor Gra ham. Dinsdag, een week later, volgt een nieuw seriehoorspel. Het heel „Het geheim van de wasje-woesje-kast". Het is geschreven door Bouke Jagt. Het is het verhaal van broer en zus Ayo en Ankie. die op een regenachti ge dag op zolder in een kast kruipen en dan. omdat het een kast van was- je-woesjehout is, terechtkomen in een bos waar de tovenaar W'ijdwimmel woont. De rol van de tovenaar wordt gespeeld door Rien van Noppen. Joke Galen en Barbara Hoffman z(jn de kinderen. Oet televisieprogramma van de laatste week van januari staat in het teken van de olympische spelen, die woensdag 29 januari beginnen. Dagelijks zijn de televisiecamera's present in de arena's van Innsbruck. Er zijn rechtstreekse re portages, filmoverzichten, die de Oos tenrijkse televisie uitzendt en speciaal voor Nederland bestemde samenvattin gen, waarvoor een N.T.S.-cameraploeg naar de wedstrijden gaat. De week brengt voorts o.m. de terugkeer van Do rus en de met veel belangstelling tege- moetgeziene vierde aflevering van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Merkwaardige omstandighedenalle vijf omroepverenigingen komen in deze week op het scherm aan bod. ri^ONDAG. In de ochtenduren, om elf uur be- ginnende, een hoogmis uit de kerk van St.-Johanncs de Doper te Vlaardingen. 's Mid dags van half vier tot vijf de eerste uitzending voor de deze dagen zo rijk bedeelde sportlief hebbers. Ben de Graaf trekt naar Kopenhagen maar die nog altijd zeer actief is en vooral veel voor militairen werkt. Max van Laarhoven oogstte vroeger veel successen als bariton. Het wordt ongetwijfeld een feest van lachen, want dat Manders nog heel wat mans is, bewees hij onlangs met enkele succesvolle Duitse shows. Om kwart over negen bespreekt dr. L. de Jong „De wereld vandaag", waarna om vijf voor half tien het signaal van de Corry-Brokkenshow klinkt: „Aanvang dames en heren". Behalve ster Corry zelf de Garden Singers en Dancers, het orkest Frans de Kok en als speciale gasten Willeke Alberti en Rob de Nijs met de Lords. Om kwart»over tien presenteert Henk de Bij zijn „Signalement". Onderwerp: „Kunst en de Mensen". Wat 'n stijl MAANDAG. Het NTS-filmprogramma begint om balf acht als gebruikelijk met een Comedy Caper, getiteld „De gekleurde hand". Kwart voor acht „Openbaar Kunstbezit". Drs. E. R. Meyer, hoofd van de educatieve dienst van het Rijksmuseum in Amsterdam spreekt over „Wat is stijl". Na de journaaldienst tien minuten ter beschik king van de Partij van de Arbeid. De hoofdfilm begint direct om half negen en is getiteld Zaterdagavond vele sombere blikken voor het programma „Zo is het toevallig ook nog 's een keer". Misschien weten ze nu hoe men een satirisch programma moet pre senteren, anders zouden vrij graag iets anders zien op de zaterdagavond met z'n grootste kijkdichtheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19