VROUW VAN DE KOOK KINDERKLEDING IS ZO DUUR Uit de doeken doen Bas je en de vogels OPRUIMING WINTERSTOFFEN GERUIT UIT MODERNE CLEOPATRA Vrijdag 24 januari 1964 „Kinderkleding is zo duur..." Het is een veelgehoorde verzuchting die vooral geslaakt wordt door moe ders die niet over de flair en han digheid beschikken om zelf kinder- kleertjes te maken. Een verzuchting die in de nabije toekomst nog veel- vuldiger zal worden gehoord wan neer de sombere voorspellingen over prijsstijgingen, ook op textiel- gebied, realiteit zouden worden. Kinderkleding is toch al een fikse post op het gezinsbudget het is bovendien een onberekenbare post! Want bij de spelende en ravottende jeugd zijn „kledingongelukjes" aan de orde van de dag. Wyand nummer iwee van het ge- V zinsbuUgel is het klinKt wat paradoxaal: de voorspoedige groei van de lieve kleinen. Op zicn- zell een verheugend feit maar de kleding zou een beetje moeten mee groeien. Het kopen van goedkopere Kleren blijkt ook hier vaak duurxoop te zijn: de kleding kan versleten zijn voordat het kina eruit gegroeid is. Het omgekeerde komt voor bij de duurdere, meer solide kieren: die moeten vaak worden aigeoaukt ter wijl ze nog in prima sraat zijn en hun üuurzaamheid krijgt pas nut ais ze voor een opvoigti tje vermaakt Kunnen worden- Het Kopen van kinderkleding is dus wei een uitgesproken individueel pro- Uieememeer aaar geen moe der uie zien nog tw „kiedmgprooie- •uen uit naar eigen jeugd herinnert, het haar kind zat wii.en aandoen om kieren-op-de-groei voor dat kind te kopen: riet is trouwens ue vraag of de jeugd van deze tijd, opgroeiend in een wereld die steeds meer mode rn mded wordt, nog zo gedwee school- w aar is zal gaan in een jurk of in een pakje dat wel heel auidelijk een nummertje te groot is. Gelukkig maar want een kind kan zich bar ongelukkig voelen in zo n „slobber tenue". Er zijn trouwens genoeg andere we gen te bewandelen om tot een prak tische kindergarderobe te geraken. Al koopt men niet meer op-de-groei, daarom hoeft men de „uitleg-moge lijkheden" nog niet over het hoofd te zien: royale zomen vormen altijd een pluspunt, evenals naden van broek jes en pantalons die uitgelegd kun nen worden. Grootste pluspunt van de moderne kindermode is wel de wasbaarheid van de stoffen. Er zijn tegenwoordig heel vee! wasbare ma terialen, in verschillende kleding stukken kan men een wasetlket aan treffen dat duidelijk aangeeft of. en hoe het goed kan worden gewassen. LTnderen doet men ook een groot is. plezier met kleren waarin zij zich vrij kunnen bewegen én die ze zelf gemakkelijk kunnen aantrek ken. Gemakkelijk Is bijvoorbeeld een raglanmouwtje. ongemakkelijk ivoor het kind zelf dus altijd) een sluiting op de rug. Kwikjes en strikjes mo gen nog zo aardig staan het kind waardeert ze meestal toch niet en zeker niet als het die kwikken en strikken als hinderlijk ondervindt! De Nederlandse kindermode van ko mend voorjaar- en zomerseizoen maakt het de moeders gemakkelijk: er zijn veel kunstvezelwecfsels in verwerkt (terlenka onder meer) en daardoor is het probleem van het on derhoud tot een minimum geredu ceerd. Pakjes voor kleine meisjes, voorzien van kokette plissérokjes, gemaakt uit terlenka en gevoerd met tricot nylon kunnen zonder om haal in de wasmachine worden ge wassen. Ook tricel. dralon. katoen en linnen worden ln de kindermode van komend seizoen verwerkt, evenais een fibrarmesoort die door een spe ciale finish wasbaar en kreukvrij is gemaakt. Zonnejurkjes hebben klei ne bolerotjes. op hooggesloten jurk jes wordt soms het klassieke wlt-pi- qué kraagje gedragen. En natuurlijk hebben de jongelui hun eigen modestijl. Voor de meisjes Is er nog steeds de charlestonlijn, maar naast deze „verlaagde tallelijn" komt ook de trapeziumstijl naar vo ren: Jurkjes waarvan de lijn naar beneden uitloopt in een wijdvallend rokje. Kleuters dragen ruitstofjes (van schotscrult tot peplta en pied- de-poule), strepen en streepjes; vro lijke kleuren (rood:, grom, blauw, oranje, geel) zijn ,.en vogue" voor deze jongsten-der-jongeren. De nieuwe stijlen in jongenskleding zullen voor veel jongetjes een waar paradijs vormenDe tenue-stijl oftewel uniformstijl maakt namelijk opgang: kleding die geïn spireerd is op de kleding van post bode en spoorwegman, van Ivanhoe en Sherlock Holmes. Of de moeders zo gelukkig zullen zijn met dit soort ..uitmonsteringen"? Misschien zullen de meesten van hen hun jongetjes liever zien ln het aloude matrozen pak waarvan hypermoderne versies verschijnen: in streep- zowel als in ruitdessins, en natuurlijk ln zo-ge- n-zo-droog stoffen. De voorjaarsmode 19 64 voor op groeiende meisjes: overgooier in effen en gedessineerd materiaal (dralon met wol), waarop de ge ruite das als modieus detail niet mag ontbreken! Een Duitse vrouwelijke geleerde heeft enige tijd geleden het alarmerend re sultaat de wereld ingezonden van een onderzoek dat ze op theedoeken had verricht: het bleek dat die (gebruikte) theedoeken wemelden van bacteriën die volgens de onderzoekster heel gemakkelijk op serviesgoed zou den kunnen overgaan. Van twee andere Duitse onderzoekers komt nu een even alarmerende melding over handdoeken. Ook de ze nuttige brokken textiel kunnen „haarden van bacteriën" zijn wanneer ze dagelijks door verschillende mensen februikt worden. De beide geleerden ebben steekproeven in diverse milieus genomen: in huishoudingen zowel als in restaurant, cafés en ziekenhuizen. Zelfs in de ziekenhuizen waar men toch een maximum aan hygiënische voorzorgen pleegt te treffen, bleken de handdoeken niet „kiemvrij" te zijn. Volgens de onderzoexers is de enige re medie tegen deze onfrisse en onveilige situatie het radicaal afdanken van ae gemeenschappelijk gebruikte handdoek een remedie die ze niet alleen in restaurants, ziekenhuizen en soortgelij ke „massa-bedrijven" maar ook in ae individuele huishouding toegepast willen zien. Handdoeken van kunststof zouden de textie!handdoek moeten vervangen. Een remedie die waarschijnlijk wel af doende zal zijn. maar voor de door-snee huishouding voorlopig nog wel te kost baar zal blijken! Wat de nulsvrouw wel kan doen om de bacterie-boosdoeners te bestrijden: de ..gemeenschappelijke" handdoek tin keuken, badkamer, toilet) van alle in GCCS. LAM3E KEXK5T3AAT 44 dagelijks door een schone vervangen. Ook de overige baddoeken die in het gezin in gebruik zijn dienen zo vaak mogelijk te worden „ververst". (Advertentie) Advertentie K/let z'n wollen muts ver over zijn oren ge- trokken stapte Auto-Bas op een koude morgen de garage uit, naar Annabels huis. Hij zag Annabel op haar hurken zitten bij één van de tuinstoelen. Op het oranje kussen in die stoel zat een kleine zwarte vogel diep in zijn veren gedoken. Annabel hield hem een stukje brood voor dat ze in een kopje melk dat naast haar op de grond stond, had ge doopt. De vogel pikte ernaar, maar je kon zien dat hij bijna te zwak was om het stukje goed weg te slikken. Waar komt ie vandaan?", vroeg Basje, die naast haar was gaan zitten. „Uit de polder", zei Annabel, „weet je wel, wat ze het Zwanenwatertje noemen. Nou, m'n vader kwam er langs met de auto en overal in de bomen en ook op het water zag hij vogels die er net zo aan toe waren als deze, die helemaal niet meer eten kon. Hij zat vlak bij de auto en m'n vader kon hem zo maar oppakken en meenemen. Hij knapt al weer een beetje op, zie je wel?" Basje knikte en streelde het vogeltje dat met een scheef kopje naar hen zat te kijken over z'n veertjes. Maar ondertussen dacht hij aan al die andere vogels bij het Zwanenwatertje, waar het 's zomers zo fijn was. En Annabel dacht aan precies hetzelfde. „Maar al die anderenzei ze met een ernstig gezichtje, „wat moeten we met al die anderen? Jij en ik kunnen er nooit genoeg brood heenbrengen. Het zijn wel een paar honderd vogels, zegt m'n vader". „Ja, maar, wacht eens!", riep Basje, „dat brood hoeft toch niet van ons alleen te komen. Als we nou eens Opeens wist hij het. „Naar school, Annabel, we moe ten naar school! Als ieder kind nou eens één boter ham geeft en ze geven wel meer! dan hebben we al zakken vol! In elk geval genoeg voor de eerste honger!" Annabel holde al naast hem en hand in hand vlogen ze over het voetpad langs de grote weg. Annabel stond opeens stil en trok aan zijn hand. „Maar hoe moeten we het al die kinderen vragen? Daar hebben we nooit tijd voor. Dadelijk gaan ze allemaal hun eigen klas in en hoe. Maar Basje trok haar alweer voort. „Ik weet wat!", riep hij, „juf! We moeten juf hebben!" Ze moesten eerst wel twee minuten uithijgen voor ze haar hun plan konden vertellen, maar juf begreep het toch meteen en knikte, knikte, knikte nog eens en liep toen naar meneer Verlaat, het hoofd van de school En die knikte ook. „Kom mee, jongens", zei juf, „we gaan vast begin nen". 1 haar kistje met gekleurd krijt en tekende twee vogeltjes, die diep in hun veren gedoken op een tak vol sneeuw zaten en met een scheef kopje en vra gende oogjes voor zich uitkeken. Het was de mooiste tekening die juf ooit gemaakt had, vonden Basje en Annabel en toen juf er met prachtige krulletters onder schreef: „Denken jullie om ons?", klapten ze alle twee in hun handen. Maar juf schreef nog ver der: „brood brengen bij Basje en Annabel in de eer ste klas". Juf tilde samen met meneer Verlaat het schoolbord uit de gleuf, waarop het heen en weer geschoven kon worden. Vlak bij de grote deur, zodat ieder kind die de school binnenkwam het wel moest zien, zetten ze het-bord met de vogels neer. En de kinderen die er /even bij stilstonden kwetterden zelf allemaal als vrolijke vogels toen ze het lazen. Ze beloofden Basje en Annabel die samen naast het bord stonden wel honderdduizend boterhammen en korstjes. Tegen half twee werd het een gedrang van jewelste in de eerste klas. Sommige kinderen brachten een boodschappentas vol brood en anderen hadden niet alleen de restjes van thuis meegebracht, maar waren ook nog vlug langs de buren gegaan. Basje en Anna bel stonden te springen naast de drie zakken, die al bijna vol waren toen om twee uur de schoolbel ging. „Basje", fluisterde Annabel, „hoe krijgen we ze mee? We kunnen nooit met z'n tweeën die zware zakken tot bij bet, Zwanenwatertje slepen". „Je hebt gelijk", knikte Bas, „daar moeten we iets op bedenken Annabel". Meteen wist hij het. „Beer! Beer, de takelwagen moest er aan te pas komen!" hulzen vlak bij de school mensen gelopen die ook allemaal nog restjes brood en korstjes hadden ge vonden. Er moest meteen nog een vierde zak komen. Beer, de takelwagen, die dol was op drukte en ge zelligheid reed even later vrolijk ronkend en zo langzaam als hij maar kon door de straten van het dorp. Voorin zaten Basjes vader, meneer Verlaat en Annabel. Basje stond op de treeplank (dat kon omdat het toch zo langzaam ging) en wel dertig jongens en meisjes zwermden rond de auto, belden huis aan huis en laadden dan de schalen en mandjes met brood op de takelwagen, waar de grote jongens ze leegschudden in de jute zakken Het werd een auto vol' En toentoen ze eindelijk al de roepende, juichen de kinderen achter zich hadden gelaten ging het in een vaartje naar het Zwanenwater in de polder. Meneer Verlaat reed mee en net als de kinderen was hij er stil van, toen hij al die treurige vogels op en om het water zag. Het werd een grote feestmaaltijd tussen de bevroren rietstengels en takken rond het Zwanenwater. Sommige vogels waagden zich tot vlak voor de voeten van de strooiende mensen en een kleine merel ging zelfs op het blauwe mutsje van Annabel zitten. Meneer Verlaat droeg een stuk of twintig vogels, die er het ergst aan toe waren naar de laadbak en dekte ze toe met de oude wollen de ken die achterin lag Toen ze terugreden door de stille polder was het al bijna donker; Beer rook de stal en ronkte er vrolijk op los. „Ik heb het nooit zo erg op vogels gehad", zei hij tegen Basje. die achterin bij de halfbevroren vogels zat, „ze maken de auto's altijd zo vies, zie je, daar is geen schoonmaken tegen. Maar nou ik die arme drommels daar heb zien zitten in dat Zwanen water en aan mijn eigen warme garage denk, nou, nu kijk ik wel even anders. Voor mijn part gaan we morgen weer!" „Voor mijn part ook!", zei Auto-Bas. ER RAKEN steeds meer mannen aan de kook. We doelen hier op mannen, die zich in groepsverband op de kookkunst werpen. Hoewel dergelijke cursussen nog altijd een incidenteel karakter dragen, dui ken toch regelmatig berichten op over kokende mannen. En men ziet die artikeltjes dan zoals hier boven is gebeurd veelal ge ïllustreerd met een heer, die een schortje draagt en in een potje roert. Men vindt dat gek. Maar is het eigenlijk wel zo gek? Is het vreemd, als een man bij ziekte van zijn vrouw haar althans op dit punt enigszins kan vervangen? En is het zo vreemd, als een man op zijn beurt in de huishouding eens een handje toe steekt, als de vrouw overdag buitenshuis werkt of mee werkt in het eigen bedrijf? Het aardige is, dat enkele weken ge leden. op een bijeenkomst in Oost- kapelle, dit besef bij de mannen plotse ling sterk bleek te leven: op een door de streekverbeteringscommissie belegde vergadering, uitsluitend door mannen Met wind- en waterdichte accessoi res, uitgevoerd in de nog steeds populaire schotse ruit, kan de rei zende vrouw deze winter in de trein stappen. Ze is dan hypermodern uit gerust. hoewel die moderne uitrus ting bij nauwkeurige beschouwing toch wel een ouderwets trekje blijkt te hebben! Want de moderne citybag is de versie anno 1964 van de lang- niet-meer-jonge „koffertas". En ae slobkousjes waarmee men op reis de voeten en enkels warm houdt zijn ook niet van vandaag of gisteren. Maar praktisch en fleurig is deze versie-1964 van de oude reismode wél. Niet in de laatste plaats door de frisse tinten van het geruite materi aal waarin een en ander is uitge voerd. Op de foto ziet men citybag en slob kousjes in gezelschap van een spor tief effen reisensemble. Volgens de fabrikant hebben de moderne citybags een minimum aan bergruimte. De be doeling is dat de brede platte bodem wordt gereserveerd voor opgevouwen kledingstukken, in de smal toelopen de „bovenruimte" kunnen dan de kleinere reisbenodigdheden een plaats vinden. De tassen worden gefabriceerd in di verse afmetingen45, 50 en 55 centi meter breed. De kleinste citybag zal ruim drieëndertig, de grootste ruim veertig gulden kosten. En is het koud en regenachtig of dreigen er sneeuw buien. dan kan men de in nylons ge stoken benen warm houden met wa terdichte slobkousen die het been tot halfweg de kuit bedekken en boven dien aardig corresponderen met de meegevoerde reisbagage. bezocht, toen iemand het woord „kook cursus" liet vallen, gaven zich spontaan twintig mannen voor een dergelijk eve nement op. Dit aantal is intussen tot dertig uitgegroeid blijkbaar hebben tien vrouwen, nadat ze van de cursus hadden gehoord, hier nog eens flink de schouders onder gezet.... Deze week spraken we met de echtgeno te van de voorzitter van de streekver beteringscommissie Walcheren, mevrouw E. van Nieuwenhuljzen uit Oostkapelle, die haar man heeft weten te bewegen zich ook voor de in februari beginnende uit zes lessen bestaande cursus op te geven. Althans, dat dachten wy. Mevr. Van Nieuwenhuljzen haastte zich: „Nee hoor, mijn man heeft zichzelf opgegeven. Maar als hij dat niet had gedaan, had ik hem toch wel een duwtje in die rich ting gegeven. Ze zijn er helemaal zelf over begonnen. Er was een man, die zei: het zou toch wel prettig zijn als we ons- MEVR. VAN NIEUWENHUIJZEN ...niet te ingewikkeld... zelf eens wat konden helpen. Nu is dat niet zo verwonderlijk, want die man heeft een erg ongeregeld leven. En het hééft z'n nut. Ik vind het een prettig ding, als ze zich kunnen redden bij ziek te van de vrouw, of als je eens niet thuis bent. Dat laatste gaat nog wel, daar ben je op voorbereid. Maar ziekte komt aitijd onverwacht. Bovendien ia dan je eetlust toch al niet groot en als je dan nog iets krijgt, dat aangebrand of niet gaar isEn je moet alles van a tot z uitleggen. Als ze eenmaal zelf een niet te ingewik kelde maaltijd kunnen klaarmaken aardappelen, vlees, een eenvoudige soep hoeft niet alles uit blik te komen Veel meer dan zo'n eenvoudige maaltijd zullen ze niet leren denk ik, want m zes lessen... Maar toch is het nuttig. Deze zomer heb ik een week in het zieken huis gelegen en dan zie je het nut er wel van in. Het kan trouwens ook ont spanning voor ze zijn dat kan het worden tenminste. In het begin is het inspanning". Wat ernstiger vervolgt ze: „Ik vind dat een man vooral tegenwoor dig ook een taak in het huishouden heeft. Als het druk is in het bedrijf, zoals hier op de boerderij, moeten wij ook wel eens bijspringer.. Dan is het billijk als dat bij grote drukte in het huishouden ook eens andersom het geval is. Ach, m'n man ia op dit punt wel sportief. Maar ik heb het wel gehad, als er even op het eten gepast moest worden, dat de aardappelen aanbrandden of de plaat te vroeg werd uitgedraaid. Dat is ook niet alles. Eigenlijk is er een taak van weers kanten er zal op den duur nog wel meer uit de bus komen... Zo'n cursus is helemaal niet gek. Waarom zouden ze wel voor een broodmaaltijd kunnen zorgen en niet voor een warme maaltijd Of hij er mee geplaagd wordt Ach, er MANNETJE STAAN BIJ ZIEKTE zijn er ineens zoveel op het dorp. Het is gewoon als ze meedoen. Het schortje? Ja, ze zullen wel moeten, anders kunnen wij de kostuums schoonmaken. Nee, ik heb het nog niet klaargelegd, maar dat komt wel. Tot slot, in maart, krijgen we een avond met de vrouwen dan maken de mannen iets voor ons klaar. Enkele jaren geleden was het andersom: toen hebben wij hier in de landbouwhuis- houdschool een cursus fijne keuken ge daan. Die laatste avond was erg gezel lig. Ik hoop dat het weer zo wordt". De heer Van Nieuwenhuljzen is er he lemaal niet bedrukt onder per slot hoeft hij het die laatste avond niet op te eten. Lachend verklaart hij: „Ik vond dat lk aan die cursus moést meedoen. Dan hoef je niet meer alsjeblieft te spe len. In de bedrijfsvoering van tegen woordig komt het trouwens ook wel voor, dat de vrouw moet bijspringen". En er zijn mannen, die achter het for nuis een enorme hoogte bereiken. „Zoiets kan soms" diept mevrouw Van Nieuwenhuljzen ten slotte uit haar her innering op, ,.we hebben een familielid, dat erg graag kookt en bakt. Taarten en soezen, prachtig gewoon. Maar te genwoordig doet ie het niet meer. Likte te graag de pannetjes uit. Ie werd te dik". /"«leopatra blijft de mo- V_^ dieuze vrouw vervol gen en allerwegen ziet men de resultaten van de invloed die deze roem ruchte vrouwenfiguur op onze twintigste-eeuwse mode heeft. Ook de avondmode ontkomt niet aan die invloed en als een moderne Cleopatra kan men naar een avond feest gaan. Het Londense modehuis Linzi Dresses combineert de Cleopatra-rage met een ander modeverschijn sel van deze tijd: de shift-style. Op bijstaande foto is het resultaat uit gebeeld: een mouwloze, glanzend-rode crépe-ja- pon, zeer simpel gesne den. bescheiden maar te- geltjk nadrukkelijk ver sierd met glinsterend kralenborduursel langs de hals en op de ene heup. De concessie aan Cleopa tra: een schakelarmband om de ene bovenarm en als schoeisel een paar fragiele Cleopatra-san- daaltjes, gesierd met de bekende gouden bandjes cn kleurige stenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9