SOUBURG VERDIEPTE ZICH IN PLAN VOOR EIGEN LIJNBAAN „DE BURG" Sport en wedstrijden Zierikzees carillon nu van museum naar poort LANCÖME Tekeningen en maquette op tafel Paddy Hopkirk winnaar rally van Monte Carlo Felle strijd om leiding in Beverwijk 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Bevestiging en intrede ds. J. Th. Heemskerk Ds. J. Th. Heemskerk zal 26 januari af scheid nemen van de gereformeerde kerk van Oldemarkt en zondagmiddag 9 februari, na vooral' in de morgen dienst te zijn bevestigd door ds. J. D. de Vries uit Aardenburg, intrede doen ais predikant van de gereformeerde kerk van Axel, waar hij beroepen is in de va cature van ds. A. van Leeuwen, die 13 oktober naar Pernis is vertrokken. Ds. Heemskerk werd 1 maart 1929 te Blerik in Limburg geboren. Hij deed ln 1950 staatsexamen gymnasium A en stu deerde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. waar hij op 26 september 1958 zijn kandidaatsexamen theologie afleg de. Nadat de heer Heemskerk op 13 no vember 1958 na praeparatoir examen door de classis 's-Gravenhage was be roepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 25 fe bruari 1959 door de classis Emmeloord peremptoir was geëxamineerd en toege laten tot de dienst des Woords en tot de bediening der sacramenten in ge noemde kerken werd hij 5 april 1950 door ds. P. de Bruijn uit 's-Gravenhage- Oost bevestigd als predikant van de ge reformeerde kerk van Oldemarkt. Ds. Heemskerk was tijdens zijn theolo gische studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werkzaam als werkstu dent bij de Nederlandse Handel Maat schappij en heeft lange tijd meegewerkt aan „Jeugd en Evangelie". Sinds november 1956 is ds. Heemskerk bestuurslid van de gereformeerde werk groep voor liturgie, waarvan hij inder tijd mede één van de oprichters is ge weest. Kerkelijke mutaties GEREF. KERKEN Beroepen te Kapelle: kandidaat P. Kooy te Heemstede. Bespreking b. en w„ „promotor", architecten en middenstand De Souburgse middenstand gepersonifieerd in het bestuur van de middenstandsvereniging, heeft zich donderdagavond verdiept in het Burgplan. Een reeds enige jaren oud plan, dat eerst als stedebouw kundig ontwerp was opgezet, maar dat nu reeds meer gestalte heeft gekregen, doordat het architectenbureau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp te Rotterdam is ingeschakeld. Tijdens de bespreking van donderdagavond in het gemeentehuis, waarbij aanwezig waren het college van b. en w. van Souburg, de architecten de heren J. A. van den Berg en W. B. Tromp te Rotterdam, de rijksmlddenstandsconsu- lent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, de „promotor" de heer J. C. Koegenboeg en het bestuur van de Souburgse midden standsvereniging, kwamen dan ook met een aantal tekeningen en een mapuette op tafel. Burgemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny gaf by de aanvang van de bijeen komst een overzicht van de geschiede nis van het Burgplan. Hij noemde het een belangrijk object, omdat Sou burg steeds meer een wooncentrum wordt. Hij haalde hierbij het „Com- rapport" (rapport van juni 1962 van heit Centraal Orgaan tot bevordering van de bouw van middenstandsbedrij- ven aan, waarin de mening werd uit gesproken. dat voor de groei van Sou burg een adequaat winkelcentrum no dig is. „De verwachting is. dat Sou burg zal groeien tot een gemeente met 15.000 zielen. Er is alle aanleiding om het bestaande winkelapparaat aan deze bevolkingsgroei aan te passen. Wij willen Souburg „self-supporting" ma ken, aldus de burgemeester. Hij merkte voorts op, dat het eerst in de bedoe ling lag het plan etappegewijs te rea liseren. „Dat willen wij nog. Maar wij willen voorkomen dat winkelpand na winkelpand wordt gebouwd. Het zal bij gedeelten tegelijk moeten worden ver wezenlijkt", aldus de burgemeester. Promotor Hy deelde voorts mee, dat het was gelukt als „promotor" de heerJ. C. Koegenboeg aan te trekken, die be kendheid geniet als promotor van de Lijnbaan in Rotterdam. Het voor deel van het contact met de heer Koegenboeg noemde de burgemees ter, dat men nu met gedeelten te- lijk kan werken. Ook werd contact opgenomen met het architectenbureau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp, dat onder andere het wandelhoofd te Scheveningen heeft ontworpen. De heer J. A. van den Berg van dit architectenbureau zette vervolgens uit een wat de bedoeling van de architec ten maquette van het Burg-plan, zoals dat is ontworpen door het architectenbureau Apon, Van den Berg, ter Braalc en Tromp te Rot terdam. Linksonder dc Kanaal straat en rechtsonder de Vlissing- sestraat. In het midden de Sou burgse „Lijnbaan" (Foto P.Z.C.) ten is. Volgens de heer Van den E is het een hachelijke zaak om in dorp als Souburg iets te „doen". Het Is volgens hem bijzonder moeilijk om iets nieuws te maken in een oude ge meenschap. De heer Van den Berg me moreerde, dat volgens het oude, sted- bouwkundige plan, een weg waarovei veel verkeer zou komen, dwars door de kern van De Burg zou lopen. Geen druk verkeer „Dit plan hebben wij verlaten, ener zijds omdat het verkeer gebruik zal maken van de weg van Vlissingen langs het Sloe en anderaijds omdat het druk ke verkeer niet in een winkelcentrum past. Anderzijds blijft de noodzaak van een weg voor het lokaal verkeer be staan, om welke reden er toch een weg, zij het niet een doorgangsweg, is ge projecteerd". aldus de heer Van den Berg. In het plan voor De Burg zjjn vyf par keerplaatsen ontworpen, die een totale capaciteit hebben van 200 auto's. Hij noemde het een uniek feit, dat men het verkeer in het centrum brengt, zon der dat dit centrum er direct mee in aanraking komt. „De rust van de voet ganger en van de mensen die er wo nen wordt daardoor gehandhaafd", al dus de heer Van den Berg. Hjj deelde voorts mee, dat men heeft getracht ln het winkelcentrum de intieme sfeer van de gemeente te behouden en zelfs nog te versterken. Daarom hebben wij de blokken winkels met daarboven de woningen niet tegen over elkaar gezet. Bovendien moet men eenvoudig materiaal gebruiken, eenvou dige bakstenen, houten luifels en pan nendaken". zo verklaarde de heer Van den Berg. Hij zette voorts uiteen, dat de onderbouw uit winkels- zal bestaan. Daarop komen woningen met een dak terras van 6 bij 3 meter. Als maat voor de winkels gaf hij op 6.10 meter breed en 14 meter diep. De diepte kan ech ter worden uitgebreid tot 20 en zelfs tot 30 meter. Het geheel doet sterk aan de Rotterdamse Ljjnbaan denken. Tussen de winkels zal voor de voetgan gers de nodige rust heersen, omdat de tussenruimten en de pleintjes, die zijn ontworpen, zullen zijn afgesloten voor het verkeer. (Advertentie) De voorzitter van de Souburgse mid denstandsvereniging, de heer C. Hendrikx toonde zich nogal gere serveerd tegenover het plan. „Vele middenstanders hebben niet zo lang geleden hun winkels vernieuwd. Zij zitten nu nog met de financiële zorgen. Het grootste deel van onze middenstanders is boven de vijftig jaar. Ik schat dat een winkel in het Burgplan op een ton komt. Ve len voelen er weinig voor om zich nu opnieuw in de zorgen te steken. Bovendien moet je nogal een omzet hebben voor een investering van een ton. Tot nu toe heb ik maar van een enkele middenstander gehoord dat hy er enig idee in heeft", aldus de heer Hendriks. Niet zo zwaar De rijksmiddenstandsconsulent, de heer Korstanje, zag het echter niet zo zwaar in. Hy hield als richtsnoer het Com-rapport aan. „Van de 78 winkels zijn er 37 buiten het centrum gesitu eerd. Van dit aantal hoort zeker een gedeelte in het centrum thuis. Van de groep die al in het centrum zit is een deel hard aan verbouwing toe. Van de winkels ln het centrum is 81 procent na 1945 niet verbouwd. Ik heb al ver- Het plan ,fle Burg" zoals het er thans uitziet. Waar nu nog bouw land ligt (cirkel in het midden zal in de toekomst een winkelcen trum loorden gebouiod, zo zijn tenminste de plannen. Links even onder het midden loopt de VUs- singsestraat. Luchtfoto Peetcrs en Slagboom scheidene mensen gesproken die wel naar het Burgplan toewiLlen", aldus de heer Korstanje. Eüj merkte voorts op, dat het rijk de faciliteiten heeft uit gebreid. Men kan nu een hypotheek van f 100.000 krijgen en een bedrag van f 80.000 voor de inrichting. Hij pleitte ten slotte voor de instelling van een commissie, die het gemeentebestuur over de bouw van het winkelcentrum zal adviseren. De heer Koegenboeg deelde nog mede, dat de mogelijkheid zal bestaan om de winkels te huren. „Er zal geen huur komen, die afhankelijk is van de om zet, zoals ergens anders wel het geval is. Wel zal de huur navenant zjjn aan do bouwprijs", aldus de heer Koegen boeg. Na afloop van deze algemene bespreking werden de beraadslagingen in interne kring voortgezet. Bevestiging en intrede kand. H. Eikelboom Kandidaat H. Eikelboom uit Slcouwijk (N.-B.) zal zondagmiddag 26 januari, na vooraf in de morgendienst te zjjn be vestigd door ds. H. wymans uit Sint- Jaeobiparocliie, Intrede doen als predi kant van de gereformeerde kerk van Heinkenszand in de classis Goes, waar hij beroepen is in de vacature van ds. N. H. Heiner, die op 23 september 1962 naar Klazienaveen is vertrokken en die daar veertien dagen later intrede heeft gedaan. Kandidaat Eikelboom werd op 3 Juni 1934 te Gerkesklooster—Stroobosch ge boren. Op 20 mei 1960 legde hy zyn kan didaatsexamen theologie af. Van 1959 tot 1963 heeft hy godsdienst onderwijs gedoceerd aan de christeiyke kweekschool te Gormchem en verder heeft hy nog gestudeerd voor het doc toraal examen ethiek, dat hy in de loop van dit jaar wil afleggen. Op 16 januari werd de heer Eikelboom door de classis Goes peremptoir geexamineerd en toege laten tot de dienst des Woords en tot de bediening der sacramenten in de Ge formeerde Kerken in Nederland. Schaken om jeugdtitel Voor de reservegroepen om het jeugd- schaakkampioenschap van Zeeland wer den weer enkele partijen gespeeld. In groep A: P. CornellsK. van Harn 0 1; R. van LimmenJ. Hamerlinck uit- gest.;. Groep B: L. PietersTh. Flisse- baalje 01; A. FraanjeP. Ploegaert 10. Groep C: B. RammelooH. van Nieuwenhuijzen uitgest. Paddy Hopkirk uit Ierland heeft ook in de snelheidsrit, die donderdag het einde vormde van de 33ste rally van Monte Carlo, zyn ruime voorsprong die hij reeds op de Zweed Erik Carlsson had, kunnen handhaven. Hierdoor is hy, nog steeds officieus, de winnaar van dezê rally geworden. Als medernder had Hopkirk de Brit Henry Liddon in zijn kleine Morris Coopêr Super zitten. Het was voor Pad zesde. Toch deed zich op deze laatste dag nog een verrassing voor. Doordat de Zweec Bo Ljungfeldt met zijn Ford Falcon over het circuit van Monte Carlo de for midabel snelle tijd maakte van 5 minu ten en 50,5 seconde, wist hq Carlsson nog van de tweede plaats te verdrin gen. Ook de Fin Maklnen wist zich in het klassement nog verder naar voren te werken t.en koste van Carlssons vrouw, de bekende Pat Moss. Deze heeft echter de troost de Coupe des Dames te win nen. waar ze zo ongeveer een abonne ment op schijnt te hebben. In de laatste vijf jaar won zij viermaal de dames beker Na het spectaculaire succes van Ljung feldt met Ford Falcon is men enigszins moeten terugkomen van de veronder stelling dat de Falcons te groot zouden zijn voor een dergelijk evenement. Een bewering die men voor de aanvang van de rally veel hoorde verkondigen. In pure snelheid zqn de Falcons praktisch onaantastbaar, wat duidelijk blijkt uit het feit, dat bij de snelheidsrit op het circuit er bij de eerste tien aankomen den, vijf Falcons waren. Een punt waar men het unaniem over eens is, is dat de rally tot Reims veel leek op een „zondagsritje". Het Hoogovenscliaaktoernool is donder dag in Beverwijk voortgezet. De uitsla gen luiden: grontmeestergroep, dertien ae ronde: Portisch heeft de leiding Ir handen met een halve punt voorsprong op Keres en Ney. Filips (Tsj. SI.)Larsen (Denemarken) afgebroken; Donner (Ned.)Ivkov (Z.- Sl.) V>Va Dunkelblum (Belg.)Ney (Rusl.) 0—1; Portisch (Hong.)Keres Va—VaDe Rooi (Ned.)—Darga (Did.) afgebroken; Van Scheltinga (Ned.) Parma (Zl.-Sl.) Va Va\ Zuidema (Ned.) Van den Berg (Ned.) afgebroken; Bo- botsov (Buig.)Lengyel (Tong.) Va De stand:" 1. Portisch 1.0% P-; 2- en 3. Keres en Ney beiden 10; 4. Larsen 8% en 1 afgebroken; 5. en 6. Parma en Iv kov. beiden 8%; 7. Lengyel; 8. Filip 6% en 1 afgebroken: 9. en 10. Dunkelblum en Zuidema. beiden 5 en 1 afgebroken; 11. en 12. Donner en Bobotsov, beiden 5; 13. Van Scheltinga 4%; 14. v. d. Berg 3 en 1 afgebroken; 15. Dunkelblum 2 16. De Rooi 1 en 1 afgebroken. Vonnissen over drie samenzweerders tegen de Gaulle De leider van ccn samenzwering van 1c den van dc militaire academie in Parijs tegen president de Gaulle in februari vorig jaar, Jean Bichon, is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Voor dat het vonnis uitgesproken werd. zei de 50-jarige Bichon tegen de rechter: „Dc dagen van de regering zijn geteld". Mevrouw Paule Rousselet, de „pijproken de gravin", werd tot 18 jaar veroordeeld, kapitein Robert Poinard tot 15 jaar. Senaatscommissie in België: „erken Peking" Do commissie voor bnitenlandse zaken van de Belgische senaat heeft zich gis teren tijdens een besloten vergadering in meerderheid uitgesprokei voor liet aangaan van diplomatieke betrekkingen met communistiscli-China. De betrekkin gen met nationalistisch-China zouden daarbij gehandhaafd moeten blijven. Naar verluidt heeft de voorzitter van de senaat, Paul Struye, die zich vorige week in „La Libre Belgique" al uitsprak voor erkenning van Peking, in de commissie voorgesteld deze zaak aan de orde te stellen tijdens het komende debat over de begroting van buitenlandse zaken. EINDE BUITEN SPEL"-PERIODE... Na restauratie zal het er gaan spelen Nederlands oudste carillon, d*at in het streekmuseum van Zierikzee hing, is nu aan een nieuwe be stemming toegekomenDeze week zijn de mannen van de torenuurwerkfabriek Eijsbouts uit Asten begonnen de klokken van het museum over te bren gen naar de Zuidhavenpoort-in- restauratie. Want daar zal het binnen enkele maanden? zijn bronzen tonen over de stad laten klinken. De dertien klok ken, waaruit het carillon be staat, worden nu alvast in de poort neergezet om het verdere restauratiewerk mogelijk te ma ken. Enkele klokken van het oudste ca rillon van Nederlanddat Pieter van den Gheyn in 1540 voor Zie rikzee heeft gegoten, liggen hier aan de voet van de Zuidhaven poort, klaar om in de toren van deze poort te worden gehangen. (Foto P.Z.C.) Directie „Overzeebank" niet ontevreden over het eerste kwartaal De directie van de „Nederlandse Over zeeband N.V." bluft streven naar een verdere geleideiyKe vermindering van haar belangen in Zuid-Afrika, waarte genover elders nieuwe belangen worden opgebouwd. De bank verkeert dus in een stadium van ontwikkeling, waarin het bestuur het onverantwoord zou achten het dividend te verhogen of een bonus uit te keren. Dit verklaarde de directeur van de Overzeebank mr. .J. Keuning t(j- den9 de in „Carlton" te Amsterdam ge houden jaarvergadering. Hij gaf desgevraagd toe. dat de positie van ae bank, zoals bij de meeste banken, wel gunstiger is dan de balans aangeeft. De agio-reserve bedraagt ruim vijf mil joen gulden, terwij) ook onder de „credi teuren" behooriyfce reserves schuilen. Over de stille reserves wilde mr. Keu ning slechts opmerken, dat ze „noch on voldoende noch excessief" zijn. Het be stuur verklaarde een voorste! van een der aandeelhouders om het primaire di vidend van vier tot vijf procent te ver hogen, ln overweging te zullen nemen. De omzetten en de uitkomsten van het eerste kwartaal van het. lopende hoek- jaar zijn volgens de directie niet ten achter gebleven bij de cyfers over de overeenkomstige periode van het vorig boekjaar. Mr, Keuning zei niet ontevre den te zyn en ook niet pessimistisch. Hy voegde daar evenwel direct aan toe, dat tussentydse mededelingen weinig waar de hebben, aangezien er in het verdere verloop van het boekjaar nog veel kan gebeuren. Met name bracht hij de gevol gen van de loonexplosie ter sprake. GUNSTIGE ONTWIKKELING SPAARKASBEDRIJF De produktie van de spaarkasinstellin gen aangesloten bij de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van het Spaar- kasbedrijf (N.V.B.S.) heeft zich in 1963 gunstig ontwikkeld. Het in 1963 ingeschreven bedrag beloopt blijkens de voorlopige cqfres rond 97.650.000 hetgeen een stqging van 12 procent ten opzichte van 1962 betekent. Het totaal van de ingeschreven bedra gen per ultimo 1963 is gestegen tot om streeks 764.300.000. Niettegenstaande de vermindering door verdeling van de afgelopen jaarkassen en het. verval door andere oorzaken, steeg het spaartgeoed met 24.500.000 tot 319.700,000. Een deel van hot carillon gaat echter mee naar Asten: de speelhamers en de speeltrommcl bijvoorbeeld moeten op de fabriek nog een beurt krijgen voor ze gebruikt kunnen worden. En dat is een werk, dat nog wel enige tijd kan aanlopen. De klokken biy'ven in de toestand, waarin ze op het ogen blik zijn: klaar om bespeeld te wor den. Het is de bedoeling, dat zij in de toekomst als de restauratie van de Zuidhavenpoort voltooid is de be volking elk kwartier via een klein spelletje op hun aanwezigheid attent zullen maken. De grote bel, die vroeger in de toren van het Zierikzeese stadhuis met z-ware slagen de uren aangaf, zal ook in de Zuidhavenpoort komen te hangen. Om daar dc uren „weg te slaan". Voor dat gebeurt, moet ook deze klok in Asten in orde gemaa.kt worden: er moet onder meer nog een kroon op. Zoals bekend heeft het carillon, dat Pie ter van den Gheyn tussen 1550 en 1554 in Mechelen heeft gegoten, van 1927 af in het museum „buiten spel" gestaan. De gemeente verkocht het carillon toen voor d,e smeltkroes, maar de plaatselijke V.V.V. greep in. Het was een merkwaardige geschie denis: Zierikzee, Ln de eerste wereld oorlog bij vergissing door een Engels vliegtuig gebombardeerd, had van Engeland een belangryk bedrag als schadevergoeding ontvangen. Toen na het herstel van de schade nog een flink bedrag overbleef, besloot het gemeentebestuur een nieuw carillon te kopen. Het werd in Engeland besteld. Daar werd bovendien een bod gedaan op het oude carillon van de stadhuis toren, het carillon van Pieter van den Gheyn. De V.V.V. redeneerde: „Dat bedrag hebben wij er ook voor over".. en het klokkenspel bleef in Zierikzee. Het werd opgeborgen in het streek museum. Maar het ziet er nu naar uit, dat het oudste carillon van Ne derland binnen enkele maanden weer zal spelen LEZERS SCHRIJVEN ZO IS HET BIJ ONS (II) Als inwoner van Vrouwenpolder ben ik geenszins op de hoogte van de situatie in het verenigingsgebouw te Gapinge. Toch Is het my onbegrijpelijk dat het stukje „Zo is het bij ons", in de publiciteit moet komen, om reden dat ons gemeentebe stuur toch alles in het werk stelt, In dien mogelijk, om een ieders belangen te behartigen. Ik vraag my da.n ook af waarom niet eerst met de plaatselijke wethouder en desnoods met de twee op Gapinge wonende raadsleden contact op genomen over de kwestie? Een tweede vraag is of men wel goed op de hoogte is van de behandeling en de bediening van die kachel? Ten derde ben ik er zeker van als deze kachel werkelijk niet voldeed en men had eerst overleg gepleegd met onze burgemeester dan waren er direct stap pen ondernomen voor verbetering. Het spreekwoord zegt: bezint eer gy begint. Dit geldt voor de ouden van dagen ook nu nog en vooral voor de schrijver van dit stuk. Vrouwenpolder. Een Inwoner. NIEUW STADHUIS BEKROONT DE HERRIJZING Wie van ons herinnert zich niet de tries te aanblik van Vlissingen na de bevrij ding? De verwoesting was ontzaggelijk en van de niet verwoeste gebouwen en huizen was er maar één onbeschadigd. Vlissingen is na de oorlog beter eD scho ner herrezen en het zal een nog mooiere en moer leefbare stad worden als door de sanering ook de oude wyken een nieuw uiterlijk, krijgen. Toch zie ik hls de afsluiting van de wederopbouw en als de bekroning van het grote herstel werk in Vlissingen thans de bouw van het nieuwe stadhuis. Die bouw symboli seert de herrijzing cn ik zou graag dat stadhuis willen zien als een monument van dankbaarheid. In het bijzonder de dankbaarheid van de burgerij voor de terugkeer van de vrede, het herstel van het oorlogsleed en de verwerving van nieuwe welvaart. Daar om lijkt het mij ook zo sympathiek, dat een comité onder leiding van de heer A. Schout, thans gelden Inzamelt voor een bijzonder geschenk van de burgerij bij de opening van het nieuwe stad huis. Als over honderd of tweehonderd Jaar naar wij hopen!! het nageslacht het Vllssingse stadhuis ziet, zal het be denken, dat liet na een verwoestende oorlog werd gebouwd door mensen met vertrouwen en geloof ln een nieuwe toe komst. Het geschenk va.n dc burgerij zal btonen de muren van dat stadhuis er van ge tuigen hoe de gehele burgerij de bete kenis van dit nieuwe stadhuis begreep. Vlissingen, Een hulsvrouw. PARIS FRANCE NUTRIX voor het behoud van een soepele huid. Guur en schraal winterweer.Te droge warmte binnenshuis Gebruik de herstellende Nutrix. Deze is verrijkt met een natuurlijk serum, dat de cellen vernieuwt en de huidfuncties regelt f 5,75 Abyssale Deze vloeibare crème op basis van zee water, dringt diep in de huid door en maakt haar veerkrachtig doordat her vochtgehalte wordt hersteld. Zij is als nachtvoeding voor elke huid geschikt. f v.a. i 16,75 Lipstick Brillant De beste en bekoorlijkste bescherming, die in de winter de lippen zacht en soepel houdt. f4,95 Voor uw nagels crème lak f 3,95; Parelmoer f 5,50 in bijpassende tinten. wintersport FILTRE - SOLAIRE voor een mooi gebruinde huid circulaires bij depositaires verkrijgbaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4