PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND WIL VAN BEGIN MEEPRATEN OVER EEN POLITIEKE UNIE Ondanks het verzet van Frankrijk Ver deelsysteem vrije- en premie woningen betekent „doodbloeden" van Zeeuwse dorpen Toestand op Cyprus verslechtert maar Bestand op Noord-Borneo, confrontatiepolitiek duurt voort Minister Butler maakt Engelse verlangens kenbaar MUITENDE TROEPEN IN OEGANDA ENGELAND ZENDT MILITAIREN Prijsbinding Chinese ambassade in Zanzibar Bespreking over de kwestie-Maleisië in Bangkok Hoop blijft gevestigd op bouwmogelijkheid bij bouwcapaciteit D Passagiers moesten overnachten op oestrande veerboot 207e jaargang - no. 20 WAARIN OPGENOMEN DE MI O D ELBU RGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie h van Walstraat 68-60 2911 Ziertkzee i e Pagter Hoofdredactie Leertouwer e «lm tel 3094 i ÏH' I" Abonnementsprijs 76 c. tanef. Kleine adv i t per «eek. a.7o per I Markt 2. tel 6140 (b.g.g red i> 32 1 i) -eel min. flMI franco per post 10.- p. kw Lc 7853. adv 6213). Oostburg tel 23BS. Terneuien Arsenaalstraat 2. t .Brieven bur van dit blad" 26 ct meer Giro 2S0300 p 7.c. Midlelbu Vrijdag 24 januari 1964 Een semi-algemeen overzicht van de openings zitting van de West- Europese Unie, donderdag in ver gadering bijeen in Lancaster House in Londen. W.E.U.-MINISTERRAAD BIJEEN Engeland heeft de Europese ge meenschap gisteren te verstaan gegeven, dat het ondanks Frans verzet van het begin af aan in al het toekomstig overleg over de Europese politieke eenheid wenst te worden betrokken. De Britse minister van buiten landse zaken, R. A. Butler, gaf uitdrukking aan het verlangen van de regering in zijn openings toespraak tot de bijeenkomst in Londen van ministers van bui tenlandse zaken van de zeven de W.E.U. aangesloten landen Engeland en de zes. Butler verklaarde naderhand op een persconferentie, dat de con ferentie „nota van zijn opmer kingen had genomen". Welingelichte zegslieden verklaar den echter, dat Frankrijk er be zwaar tegen heeft, dat Engeland in kennis wordt gesteld van de be sprekingen over een dergelijke po litieke eenheid, ofschoon West- Duitsland en Italië zich voorstan der toonden. Volgens de zegslieden hadden de ministers van buiten landse zaken hun mening niet te kennen gegeven over het onder werp. SOLDATEN EISEN HOGER LOON Muiters namen een minister gevangen J| ,„KV«ed De Britse regering heeft gister- avond opdracht gegeven 450 man; naar schatting 150 tot 250 i de openbare diensten te verze- •olk niet zo heel veel bemerkt van de prysbeheersing. De minister trachtte deze beheersing voornamelijk toe te passen door overleg binnenskamers. Voor het overige liet hij nogal veel Butler verklaarde op zijn persconferen tie na afloop van de zitting, dat er geen besluit was genomen over de Franse stappen voor een Europese politieke unie. Ofschoon er evenmin werd besloten om de Europese eenheid opnieuw aan de or de te stellen eindigden de besprekingen volgens Butler zonder verschil van me ning. Frans bezwaar Uit welingelichte bron werd eveneens vernomen, dat Frankrijk bezwaar had gemaakt tegen een Nederlands voorstel om de permanente raad van de W.E.U te belasten met het opstellen van een plan voor een politieke unie. Het voorstel was afkomstig van de Nederlandse minister van buitenland se zaken en aftredende president van de W.E.U., mr. J. M. A. H. Luns. Vol gens de zegslieden was de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, van mening, dat de tijd niet geschikt was voor het voorstel. Britse militairen vanuit Kenia naar Oeganda over te brengen. Dit ge- .ehiedde op verzoek van de eerste minister van Oegando, Milton Obo- te. Na Zanzibar en Tanganjika kreeg name lijk gisteren Oeganda met moeilijkheden (e kampen. Muitende militairen ontvoer den de minister van binnenlandse zaken van Oeganda, Felix Onama. toen deze in het militaire kamp in Jinja kwam om te praten over looneisen. Bovendien mis handelden ze een journalist en werden nog verscheidenen andere regeringsfunc tionarissen gevangen genomen. De pre mier van Oeganda vroeg daarop onmid dellijk om Britse troepen. muiterij deelnemen. De stad Jinja. aan het Victoriameer. is een belangrijk indus triecentrum Rustig Een Britse officier deelde later vanuit, de kazerne in Jinja mede. dat alles daar; rustig was. maar dat de Britse officieren het terrein niet mochten verlaten Minister Onama had woensdag een ver klaring uitgegeven waarin hii bekend maakte dat, na de gebeurtenissen in Tan ganjika. in Oeganda veiligheidsmaatre gelen waren getroffen om het functione- Padüindersbeweging strijdt tegen roken De padvinders- en verkennersvereniging in Nederland, die 80 000 leden telt. heeft de strijd aangebonden met het roken De beide hoofdcommissarissen van de Vereniging De Nederlandse Padvinders en de katholieke verkenners hebben zich tot alle verkennersleiders gericht in i soonlijke brieven, waarin zij zeggen te constateren, dat er door padvinders veel wordt gerookt en dat de leiders veelal verzuimen het goede voorbeeld te geven. De leiders hebben nu het dringend ad vies gekregen de jongens voor te lichten over de gevaren van het roken en te verbieden dat er op bijeenkomsten wordt gerookt. Dit had een felle reactie tot gevolg de Belgische vice-minister Fayat. Deze betoogde dat België destijds niet tot kenning van Peking was overgegaan de Franse politiek in verband met de gebeurtenissen in Indo-China niet doorkruisen. De heer Fayat zei het te be treuren, dat Frankrijk tot de stap had besloten zonder overleg met zijn bond genoten. De verhoudingen tussen de westelijke en communistische landen vormden gisteren eveneens een belangrijk onderdeel van de beraadslagingen in de W.E.U.-minis- terraad. De Franse minister Couve de Murville drong ook aan op solidariteit tussen de zeven landen van de West-Europese Unie. Hij verklaarde, dat deze landen zich bij het bepalen van een standpunt jegens het Duitse vraagstuk en Berlijn, dienen te laten leiden door de inzichten van de regering van de Duitse bondsrepubliek. Bij deze verklaring sloot ook de minister Butler zich aan Couve de Murville ze: dit, nadat zijn Westduitse collega Schro der een uitvoerig verslag had uitgebracht over de jongste onwikkelingen in de Sowjet-Unie en de gebeurtenissen rond de Berlijnse muur van de afgelopen maand. Peking j Gisteren is in Zanzibar, de hoofdstad van het eiland Zanzibar waar een volutionaire regering vorige week hel bestuur overnam, de Chinese zaakge lastigde aangekomen om zijn intrek te nemen in de ambassade van communis- tisch-China. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de ontwikkeling van vriendschap en samenwerking tussen de twee landen. De regering maakte gisteren bekend dat het hoogste gezagsorgaan op het eiland een revolutionaire raad zal zijn, die het laatste woord krijgt in alle besluiten van het kabinet. President Abejd Karoeme ordt voorzitter van de raad, waarvan Washington. Donderdag maakten de maarschalk Okello. vice-president Ab- schilderijen de sprong 'over de Atlanti-jdoellah Hanga. een aantal ministers, de sche Oceaan, nadat zij. goed bewaakt politiechef en ccn achttiental andere ti en met de nodige omzichtigheid waren' fïuren deel zullen uitmaken. ingeladen Indonesische verklaringen Op de zitting van gisteren heeft de Fran se minister van buitenlandse zaken, Cou ve de Murville voorts een verklaring af gelegd over het Franse standpunt ten aanzien van de erkenning van commu- nistisch-China Twee Nederlandse musea, het Amster damse Stedelijke Museum en 't Kröller- Möller Museum m Hoenderloo, hebben een collectie werken van Vincent van Gogh uitgeleend aan een museum President Soekarno van Indonesië en premier Rachman van Maleisië hebben hun troepen op Noord-Bor- neo gisteren opdracht gegeven het vuren te staken. Dit bevel werd gegeven dat, Indonesië, Maleisië en de Filippijnen in beginsel overeenstemming hadden bereikt over een drielandeneonferentie van ministers van buitenlandse zaken ter oplossing van de geschillen in verband met de stichting van de federatie Maleisië. De vredesbesprekingen zullen waarschijn lijk in de eerste week van februari In de hoofdstad van Thailand, Bangkok, worden gehouden. Alle part yen hebben BURGEMEESTER DREGMANS VAN KOUDEKERKE Confrontatie toegestemd in overleg zonder vooraf gestelde voorwaarden en in een bestand op Noord-Borneo. I Dr. Soebandrio verklaarde later op President Soekarno hield een perscon-1 massabijeenkomst van 10.000 jongeren, ferentie na afloop van besprekingen met Robert Kennedy. Deze laatste deelde op dezelfde persconferentie alle partijen de verzekering gekregen te hebben, dat het bestand zo kracht zou wor- Erkenning dat Indonesië zyn confrontatiepolitiek tegen Maleisië zal voortzetten om de volken van Singapore, Malakka en Noord-Borneo werkelijke onafhankelijk heid te verlenen. President Soekarno verklaarde ook dat „de confrontatie zal doorgaan, de tac tiek mag veranderen, maar de con frontatie gaat door". Soekarno sprak niet over de overeenkomst van Ma nilla of het bestand in Noord-Borneo. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, die de verklaring van president Soe- EK SSS j a= - «-S-Ü3S «ais MalSrïoorMoneff™™! dS" m°e" "orden S™™'"- landenconferentie behandeld zal President Soekarno heeft deze overeen- worden. Maar het feit, dat Indone- komst ondertekend en Indonesië zal niet sische vertegenwoordigers met Ma- toestaan dat deze handtekening door leisische vertegenwoordigers aan de de kolonialisten wordt genegeerd, zei rileiten heef. _evoerd Soortgelijke conferentietafel zitten, betekende Soebandria. „Het staat aan de toenkoe r,,e,,en neen gevoera. soorigeujKe nog geen erkenning van de federa- de overeenkomst van Manilla na te eenkomsten zijn reeds gesloten met Ita- tie-Maleisië. komen", zei hy. lië, Spanje en Portugal. keren Hij zei dat de regering het volste, glippen. Vooral Het introduceren vertrouwen had in de Britse officieren, ..nieuwe" modellen <-n nieuwe merken di» aan de strijdkrachten van Oeganda'was onder zijn bewind een gemakkelij ker weg tot bliksemsnelle prijsverho ging en daarvan heeft men dankbaar gebruik gemaakt Het bewind van de heer De Pous kan dan ook getypeerd worden als gericht op soepele, gestadige en vooral rustige verhoging van de prij zen bij heel weinig prijsbeheerslng. Zijn opvolger, minister Andrlessen. heeft ongetwijfeld het plan gehad het bewind De Pous voort te zetten. Ook hij wilde door toegefelijk overleg tot een soort matige, maar gestadige prijsstijging ko men. Zelfs toén de grote loonsverho ging afkwam en de prijsstijgingen een lawine-achtig karakter kregen, heef? hij nog aanvankelijk willen vasthouden aan deze tactiek, maar vorige week is het duidelijk geworden, dat hij niet langer op de oude weg kon voortgaan. minister heeft krachtig Ingegrepen :n door het afkondigen van een reeks prijsstoppen duidelijk ge maakt. dat hij zich de leiding niet uit handen laat nemen. De consument - en iedereen i8 op be paalde ogenblikken consument - moet dat toejuichen. Er wordt nu tenminste een duidelijk beleid gevoerd al is het alleen nog maar een beleid van geval tot geval en niet een beleid, dat op een orincipiei--- vernieuwing zou berusten. Toch lijkt waar schijnlijk, dat de mi nister ook tot dat laatste zal moeten komen, want met een behandeling van geval tot geval zal hij er niet komen. Er zijn in Nederland te veel vormen van prijsbinding en prijsafspraken waar door een billijke prijsbepaling wordt be let en tegen enkele van deze bindings- vormen zal de minister principieel moe- I optreden. D'. f^anilijK Gisteravond heeft men in de Cy prische hoofdstad Nicosia drie zware ontploffingen gehoord. Een moskee in het Griekse stadsgedeel te zou zwaar beschadigd zijn. In de moskee liggen Turken begraven die in het verleden aan invasies op Cyprus deelnamen. De toestand op het eiland is sinds woens dag verslechterd aldus wordt uit officiële kringen vernomen. Een regeringswoord voerder bevestigde berichten, volgens welke ongeveer 600 Turkse militairen nieuwe stellingen langs de weg van cosia naar Kyrenia hadden betrokken terwijl Turkse Cyprioten met lichte pens in verscheidene delen van Turkse stadsdeel zijn verschenen. President Makarios zei gisteravond dat „iedere poging van Turkse zijde om ons vuur een voldongen feit te stellen met alle ons ter beschikking staande midde len zal worden legemoet getreden". AKKOORD OVER WERVING TURKSE ARBEIDSKRACHTEN In Ankara is de overeenkomst inzake de werving van Turkse arbeidskrachten vooi Nederland geparafeerd. De directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dr. ir. D. R. Mansholt, leidde de Nederlandse delegatie, die de onderhandelingen met de Turkse auto- niet alleen de detailhandel-verkoopprijs van het produkt wordt bepaald, maar ook de detailhandelaren beboet en uit gesloten kunnen worden wanneer zij zich niet aan die verkoopprijs houden. In een interview voor de Nederlandse televisie lichtte een Amsterdams detail handelaar toe. dat het hier soms gaat om het consolideren van winsten, die al leen al voor de detailhandel honderd Èrocent bedragen. iat percentage is vanzelfsprekend een uitzondering, maar het bewqst duidelijk, dat hier misstanden kunnen groeien. Reeds heeft minister Andriessen laten weten, dat hij aan deze vormen van prijsvaststelling iets wil doen. Hij wil de fabrikantenafspraken onverbin dend verklaren met andere woorden: één enkele fabrikant mag wel voor een artikel een detailhandelverkoopprijs vaststellen, maar hij mag dat niet doen in samenwerking met zijn collega's. De minister wenst, dat de fabrikanten elkaar onderling zullen beconcurreren. Wel, wij geloven niet in het vrijwillig ontstaan van deze ministeriële concur rentie. Wanneer halve bedrijfstakken nu al jarenlang op het veren bed van de prijsafspraken hebben geslapen, zullen ze alles doen en zelfs geheime we- fen bewandelen om niet op het spij- erbed van de concurrentie terecht te komen. Er zal dus op de „ontkoppelde" fabri kanten en grossiers een tamelijk scherp toezicht nodig zijn en alleen maar onder sterke ministeriële druk zal geleidelijk een klimaat van wat scherpere con currentie ontstaan. Het systeem, dat voor 1964 ge volgd is voor de verdeling met na me van premiewoningen en vrije (ongesubsidieerde) woningen is fnuikend voor de kleinere gemeen ten. Het betekent een bevriezing van het platteland en in de toe komst een „doodbloeden" van de dorpen. Deze onomwonden mening vertelde ons een burgemeester van één van de kleinere gemeenten, na melijk de heer J. L. Dregmans, de eerste burger van Koudekerke. Burgemeester Dregmans is er van overtuigd, dat zijn gedachte onge twijfeld werkelijkheid zal worden wanneer de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid er inderdaad zoals hij heeft voor gesteld toe overgaat om de voor 1964 opgestelde woningverdeling a*an te houden als rïchtcontingent voor de volgende jaren. Want dat zou betekenen, dat er in de kleine re gemeenten hoegenaamd geen premie- en vrije woningen ge bouwd kunnen worden. Het zou volgens burgemeester Dreg mans heel wat aantrekkelijker en minder fnuikend zijn geweest, wan neer de minister de mogelijkheid had opengelaten om te bouwen, wanneer de gemeenten zouden kunnen aanto nen dat ze over bouwcapaciteit be schikken. Dan zou de uitbreiding van Koudekerke en ook van an dere gemeenten zoals die nu reeds enkele jaren aan de gang is, min of meer geregeld doorgang hebben kunnen vinden. Maar het nu opge stelde systeem, waarbij slechts een heel klein aantal of in vele gevallen in het geheel geen woningen worden toegewezen, betekent alleen maar een „aftappen" van de mogelijkheden, een stopzetting van de uitbreiding. premie- en vrije woningen. „Natuurlyk", stelde de heer Dregmans, „men kan te leurgesteld zijn over de verdeling van de woningwetwoningen maar voor het vol gende jaar kan men altijd op een hogere toewijzing hopen". Op de toewijzing van woningwetwoningen wilde de burge meester dan ook niet nader ingaan. Nu echter ook de premie- en vrye wo ningen in het verdelingsschema zijn betrokken hetgeen tot nu toe niet het geval was wordt een uitbreiding van de kleinere gemeenten onmogelijk gemaakt, vooral wanneer een dergelijke regeling lang blijft gelden, verklaarde hy. GEEN KRITIEK De heer Dregmans verzekerde met na druk bepaald geen kritiek te willen oefe nen op het verdelmgsschema, dat Ged. Staten van Zeeland hebben vastgesteld. „Met een dergelijk gering contingent kan het provinciaal college echt niet meer doen", aldus de burgemeester. Het college heeft de minister er overigens ook al op gewezen, dat het met een der gelijk „richtsysteem" moeilijk kan ko men tot een continu verlopend bouw proces. GEMIDDELD 17 Tot nu toe druppelde er in Koude kerke geregeld bouwvolume in de premie- en vrije sector door. Gemid deld zijn er in deze sectoren rond 17 woningen per jaar in de periode van 1955 tot 1962 gebouwd Voor 1964 mag Koudekerke echter rekenen op bouwvergunningen voor: 4 premie woningen en 2 vrije woningen. Koudekerke heeft echter een gestaag uitbreidende lijst van aanvragen voor momenteel 18 woningen in de vrije sec tor en 20 woningen in de premiesector, waarvan de „langstlopende" dateert van maart 1962. Van dit totaal kunnen eF dit jaar dus maar zes gebouwd worden... BENAUWEND klaard dat hij voorlopig niet bereid is tot het algeheel opheffen van de verticale prijsbinding. Dit in tegenstelling tot wat de conser vatieve) Engelse regering doet. Deze regering heeft namelijk aangekondigd, dat zq ae verticale prijsbinding op korte termijn geheel zal verbieden. De fabri kant in Engeland kan dan nog wel zijn produkt voorzien van een detailhandel- prijs, maar geen detailhandelaar behoeft zich aan die prijs te houden, De Engelse grootwinkelbedrijven en de supermarkets hebben deze nieuwe rege ling met gejuich begroet De leiders van deze bedrqven menen, dat zq door gro tere omzet en betere organisatie de prij zen van vele produkten lager kunnen stellen. De kleinere bedrijven zouden dan het gelag betaler- Zoals gezegd, de Nederlandse minister van economische zaken voelt niet of nog niet voor opheffing van de verti cale prijsbinding. Wq kunnen dat hegrij pen. want de bestaansmogelijkheid van de kleinere bedrqven mag niet zonder meer aangetast worden. Maar wel zou naar onze mening de op heffing van de verticale prijsbinding m uitzonderlqke gevallen toegepast kun nen worden, bijvoorbeeld wanneer men in bepaalde bedrijven niet tot een rede lijke prijsvaststelling wenst te komen. Overigens bestaat straks gelegenheid de werking van het verbod tot prijsvast stelling in Engeland te bestuderen. Men is er in Nederland nog huiverig voor. heel wel mogelijk, öat die delburg en Vlissingen, als door ge gadigden elders vandaan. Zowel de maar het i kom van de gemeente als de uithrei- huivering verdwijnt als blijkt, dat het dingen in de nog aantrekkelijker ge legen kuststrook hebben de belang stelling. Maar het duurt lang voordat ze er eindelyk wonen. Zo is er een gegadigde al jaren bezig te probe ren om in het uitbreidingsplan-Dis- hoeclt een woning te bouwen. „Maar we weten niet, waar we volume van geven moeten", verzuchtte burge-j meester Dregmans. „Het is benau-1 wend", voegde hij er aan toe. De nu opgestelde gedragslijn zal de moeilijkheden nog aanmerkelqk vergro ten. Als er volgens de heer Dregmans geen nadere mededelingen van de minis ter volgen, waarbij gesteld wordt dat aanwezige bouwcapaciteit benut kan worden, kunnen de gemeenten zich niet meer uitbreiden. Terwijl juist de laatste jaren geconstateerd kon worden, dat er een trek van „binnen naar buiten" was; de stadsbewoners zochten de kleinere gemeenten als woongebied Engeland redelijk NIET STIL Overigens zitten de besturen van die kleinere gemeenten niet stil De ver eniging van burgemeesters en secre tarissen op Walcheren heeft al uit voerig aandacht aan dit probleem ge wijd en er wordt overlegd met andere kringen van B. en S. om de bevoeg de instanties op de dreigende gevaren te wijzen. Toch kan burgemeester Dregmans nog niet helemaal geloven, dat er een star systeem geboren is, waaraan de gemeen ten jarenlang gebonden zyn. „Ik heb alleen nog maar de moed. dat de pap heet gegeten wordt al' De „Johan Willem Frïso". de veer boot die de dienst tussen Holwerd en Nes op Ameland onderhoudt, is gisteravond omstreeks zeven uur even voor Ameland op de Wadden vastgelopen. Aan boord bevonden zich ongeveer vijftig passagiers, die de nacht op het schip moesten doorbrengen. De ..Johan Willem Friso" geraakte uit de vaarroute, omdat de bakens door de ijsgang verwijderd waren. Bovendien hing er toen boven de Waddenzee een dichte mist. De boot, die door het vallend water op een zandplaat vast kwam te zitten, heeft wel radar aan boord. Men verwachtte dat de „Johan Willem Friso" vanochtend tegen half vier bij hoog water weer zou loskomen. Volgens in Ellzabethstad ontvangen t>«- Niettemin is in de afgelopen jaren nVet 70 heet eeeetên wordt als ze "ëê- richte:l hebben muitende soldaten van het steeds meer gebleken, dat Koudeker- uor' aK Kongolese leger in oost-Katanga zestien men- ke als woongemeente geprefereerd stort is. Dat inderdaad de aanwezige sen vermoord, als vergelding voor dc moord wordt, zowel door inwoners uit Mid- bouwcapaciteit benut kan worden". op een onderofficier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1