Onwillige voelen: 4 Vlissinger moest maar weken gevangenisstraf Goes wil in 1964 plm. 380 woningen bouwen ■"f. AGENDA NOORD-ZEELAND MARKTBERICHTEN Plannen voor nieuw centrum bodes NUTTIGE VOORLICHTINGSAVOND VOOR 30 WONINGZOEKENDEN Verslag eerste periode van het Zeeuws Museum de gehele dag GESLOTEN. VRIJDAG 24 JANUARI 1964 WISSEL L^tiQUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O POLITIERECHTER MIDDELBURG „We zien U hier veel te vaak" Wie niet luisteren wil, moet maar voelen! Dat ondervond de Vlissing- se meubelspuiter W. W., toen hij donderdagmiddag terecht moest staan voor de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda, be schuldigd van diefstal van een aan tal grammofoonplaten, en samenwerking met de varensgezel Ch. de N., eveneens uit Vlissingen van het vernielen van portier- krukken van een aantal auto's. In het laatste geval biechtten de jon gelieden hun bedoelingen eerlijk op: „We wilden proberen de radio's uit de auto's te halen". De gram mofoonplaten had W. na het uit zoeken (bij de firma Van den B.) onder zijn jas verborgen, zeven stuks in totaal. „Het is altijd een eigenaardige gewoonte van me om boodschappen onder m'n jas te nemen", verklaarde verdachte, die evenals zijn maat op de be treffende avond, waarop de auto- krukken werden vernield, bleek ge dronken te hebben. „We zien u hier veel te vaak", waar schuwde de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, de jonge VV. „Steeds hebben we het geprobeerd met een voorwaardelijke straf, maar nu raakt ons geduld uitgeput", aldus de officier, die zes weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste. De politierechter legde hem er uiteindelijk vier op. De N., die over een beter verleden beschikte, werd conform een boete opgelegd van f 75. EEN WEEK CEL Er moest zich ook weer een fors aantal verdachten verantwoorden, dat zich schuldig had gemaakt aan het rijden in of op een voertuig on der invloed van sterke drank. In de meeste gevallen eiste de officier een onvoorwaardelijke gevangenis straf en in de zaak teger de Slulse caféhouder W. G., die in een auto gereden had, ging do politierechter met de officier mee. Mr. Rosingh eiste 2 weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en 8 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, mr. Sie perda legde 1 week onvoorwaardelijk plus de gevraagde ontzegging op. Tegen de opperman J. B. uit Scherpe- nisse eiste de officier 1 week onvoor waardelijk en 6 maanden ontzegging. B. zou onder invloed op zijn motor heb ben gereden, hoewel verdachte zei dat na gebruik van drie glaasjes bier niet helemaal aannemelijk te vinden. Toen hij merkte een bocïït niet meer te kun nen nemen, riep hi) „hup" tegen twee achteropzittende medepassagiers en sprong met motor en passagiers over een sloot Hoewel aarzelend liet mr. Sieperda het nog bij een voorwaardelijke straf: 1 week met een proeftijd van 2 jaar; voorts een boete van f 100 en 6 maanden ontzegging. De jeugdige metselaar J. V. uit Re- tranchement werd hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden ten laste gelegd nadat hij met grote snelheid links door een bocht was gereden en met zijn auto tegen een paal gebotst was, waarbij Hengstenkeuringen in Oostburg De Koninklijke vereniging het „Neder landse Trekpaard", afdeling Zeeland hield donderdagmorgen op ae markt te Oostburg de jaarlijkse hengsten- en ?nemiekeuringen voor het dekseizoen 964. Onder het kritisch oog van een Eoot aantal belangstellenden, die zich igs de gehele lengte van de keurings- baan hadden opgesteld, verrichtte de jury bestaande uit de heren W. J. L. de Groof te Vlissingen, voorzitter, A. E. Bens uit Beer en de heer Cam. Roe- broeek uit Vilt-berg en Terblijt, arbiter, 's morgens haar werkzaamheden. Van de in tótaal 27 paarden die werden aan gemeld, waren er 20 aangevoerd. Nu aeze keuringen voor Zeeuwsch-Vlaan- deren om het andere jaar bij toerbeurt in Axel en Oostburg worden gehouden, was er voor een aantal paarden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen die reeds woensdag naar Oostburg waren aange voerd, voor onderdak gezorgd. Goedgekeurd werden: Fifils van Aar denhof, eigenaars A. Termote, IJzen- dijke en gebr. Hendrix te Heel; Karei van de vogeldijk, eig. Al. Serrarens. Ossenisse; Henk, eig. A. Termote te IJzendijke en gebr. Hendrix te Heel; Re- né van Tolhoek, eig. Al. Serrarens te Ossenisse; Nico van Ludovica-hoeve (in Rotterdam), eig. A. Termote, IJzendijke en gebr. Hendrix te Heel; Gaillard van Sluis, eig. A. Wemaer, Sluis. C. den Ha mer. Aardenburg en E. de Backere, St.- Kruis; Bernard, eig. Stallen De Dobbe- laere, IJzendijke; Herseur van Astrid, eig. O. Blondeel. Aardenburg; Mac. eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden. Axel en J. Koster. Boschkapelle; (goedgekeurd in Rotterdam en opgenomen in keur- stamboek); Elegant van Braamhof. eig. Al. Serrarens. Ossenisse; Frits van St.- Leendert, eig. J. F. de Waal, Hulst; Marlon van Braamhof, eig. A. J. E. Temmerman. Hoofdplaat: Baron van Kruispolder, eig. A.. J. Catseman Biervliet; Karei van de Volharding, J. F. de Waal, Hulst en Baron I'Hostee, eig. A. Bonte. Koewacht. Bij de Haflinger hengsten werd Waag hals van de fa. F. Dekker uit Axel goed gekeurd (te Slootdorp).. Vlisstneen Alhambra- Doorbraak. 20 uur. 14 jaar Luxor Raptus, hei afschuwelij- k° eebeim van dr. Hlehteock. 20 uur. 18 ]aar Arnemuldrn Verenigingsgebouw „De Ar- ne"- De nieuwe uvon'uren van Dik Trom 20 uur Uit angst voor de schande. 20 u Goes Grand: Alleman. 20 uur. a I Prins van Oranje: toneelgroep Centrum met „Judith" voor Z.V U en Nutsdeparte- ment Noord-Beveland. 20 uur. Terncuzen Luxor: Jerry als de preutse professor. 20 uur. a l Slnt-Annaland Dorpshuls Gezinsavond Landhouwbelang. 19 uur Bergen np Zoom Luxor De wonderbaar lijke belevenissen van de Robinsons. 2( uur. 14 Jaar. een mede-inzittende een dijbeenbreuk opliep. Als verzwarende omstandigheid verweet de officier hem ook nog rijden onder invloed. NIETS DAN GOEDS Nadat de wachtmeester uit Retranche- ment niets dan goede berichten over de jongeman had overgebracht, achtte de officier het rijden onder invloed niet te bewijzen. Wel vond mr. Ro singh, dat het aan de schuld van V. (te hard rijden) te wijten was, dat de passagier zwaar letsel had opgelopen. De officier eiste 1 week onvoorwaar delijk met een ontzegging van 6 maan den; mr. Sieperda liet het bjj 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, een geldboete van f 100 en 4 maanden onzegging, met aftrek- De Middelburger R. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 dagen, waarvan 21 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede 6 maanden ontzegging, met aftrek. De politierechter achïte bewezen, dat R. in Vlissingen onder Invloed van drank zijn auto bestuurd had. De officier had geëist 4 weken gevangenisstraf, waar van 3 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, en 8 maanden ontzegging, met aftrek. RIJDEN... „Ik had 2 borreltjes op en ik dacht: rijden", verklaarde de vlashandelaar Y. uit Middelburg eerlijk, nadat hij vol gens de tenlastelegging op 2 oktober na een ongeluk bjj Souburg in zijn auto was doorgereden. Hij was er de oor zaak van, dat een tegenligger zijn toe vlucht in de berm moest zoeken, met gevolg een schade van f 300. De officier wilde verdachte in de gelegenheid stellen te laten zien. dat hjj met behulp van het Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholisme tot een veiliger weggebruiker wil groeien. De politierechter besloot daarop de zaak tot juni aan te hou den. De landbouwer Ch. D. uit IJzendijke was bij het afslaan van de provinciale weg Schoondijke-IJzendijke de Staten- dijk op, van de fiets „geschept" door een Duitse auto. Ook hier was de oor zaak: te veel gedronken, o.a. getuige de bloedproef: 2.30. Herhaaldelijk is verdachte reeds voor dergelijke delic ten veroordeeld, merkte de officier op. LEVEN VERBETERD Nadat de wachtmeester van IJzen dijke reeds eerder had verzekerd, dat D. zijn leven wil beteren, besloot de politierechter dit besluit te sti muleren door de straf te beperken tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 weken met 2 jaar proef tijd, een boete van f 75 en toezicht van het Z.C.v.A. De uitspraak was conform de eis. De jeugdige stukadoor A. B. nam in Vlissingen een bankbiljet van f weg. Het kwam hem te staan op een boete van f 100 en 2 weken voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd, conform. De aannemer A. M. uit Hoofdplaat werd wegens een mishandeling conform ver oordeeld tot f 75, terwijl de landbouwer W. T. uit Aardenburg een boete van f 60 conform werd opgelegd na dat hij na een aanrijding was doorge reden. De timmerman J. H. VV. uit Souburg had hout weggenomen van de combi- natie-Sloehaven. De officier wilde dit vergrijp gestraft zien met 1 week onvoorwaardelijk. Mr. Sieperda achtte 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar voldoende. De Goesenaar A- H- had iemand met een bierfles op het hoofd gesla gen. toen hij nog caféhouder in Oostkapelle was. „Een paar lieden wilden de boel even versieren", ver dedigde H. zich. Hy werd conform tot een boete van f 50 veroordeeld. 71ER1KZEE Kunstmaandorkest geeft concert Het Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Kersjes zal volgende week donderdagavond in de Zierikzeese Con certzaal een concert verzorgen met solis tische medewerking van Janine Dacosta, piano. Het Kunstmaandorkest zet daar mee de traditie voort, want ieder jaar is er in Zierikzee een concert te beluisteren. Het populair-klassieke programma ver meldt de Symfonie nr. 41 in C gr. tets van W. A. Mozart, het Concert in A klei ne terts voor piano en orkest van Schumann. Na de pauze zal het Kunst maand Orkest de Tweede Symfonie i kleine terts van A. Borodin uitvoeren. Belastingontvanger L. Broekema vertrekt uit Zierikzee De ontvanger van 's ryks belastingen te Zierikzee, de heer L. Broekema, zal met ingang van 1 februari aanstaande Zeeland verlaten. Hjj is per gelijke da tum benoemd tot hoofd van de afdeling hypotheken en beleggingen aan de Centrale. Arbeiders-Spaarbank te Den Haag. Ruim negen jaar geleden op 1 november 1954 kwam de heer Broekema naar Zierikzee. Hij heeft in het openbare leven tal van functies ver vuld. Speciaal op het terrein van de vakorganisaties was hjj actief. Als zodanig hanteerde hij de voorzit tershamer van de N.V.V. Bestuurders- bond „Schouwen-Duiveland", het over koepelend orgaan van de vakvereni gingen. Hij was ook voorzitter van de landelijke vereniging van beheerders bjj "s rijks belastingen. Plaatselijk bekleedde hij het voorzit terschap van de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer ge ruime tijd, hij was voorzitter van de tennisclub en van de Kunstkring Zierik zee. De heer Broekema zat in het be stuur van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer", van de Zierikzeese ijs- vereniging, van de filmliga en van de ABVA-afdeling. Ook mevrouw Broeke ma stond op verenigingsgebied vaak vooraan. Vanavond (vrijdag) neemt de N.V.V. be9turdersbond afscheid van de heer en mevrouw Broekema in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Uitslagen competitie schaakvereniging Voor de competitie van de schaakver eniging „Zierikzee" werden de volgende partjjen gespeeld: 9e ronde, eerste deel: A. J. ScheeleR. P. Hogerheide 0—1: F. NautaJ. M. Bevelander 01. Twee de deel competitie: Groep I: dr. J. J. Westendorp BoermaJ. J. v. d. Endc C. Noletir. J. J. Elzerman 0 1. Groep na: K. v. d. HeuvelA. Kooy 10; R- EermanP. v. d. Hulle 01. Groep H b: F. Vis—J. A. Rotte 1—0; H. HendrikseR. de Jonge 01. Uitslagen competitie damvereniging Voor de competitie van de damvereni ging „Zierikzee" werden de volgende partijen gespeeld: .T. HuigensJ. M. Kostense 02; K. B. HogerlandW. Stoutjesdijk 0—2; W. Stoutjesdijk sr.— J. P. Gelijnse 1—1: W. Stoutjesdijk jr.— J. Huigens 11: J. M. KostenseK. B. Hogerland 20; J. P. GeleijnseJ. M. Kostense 02. SINT-MAARTENSDIJK Jaarvergadering van „De Edelzanger" vogelsportvereniging „De Edelzan- te Slnt-Maartensdiik hield dinsdag- >nd in de zaal van de heer Meulstee haar jaarvergadering. Voorzitter I. J. van Dalen opende de bijeenkomst. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat op 31 december een batig saldo van 112,13 in kas was. In de plaats van de heer L. v. Poortvliet werd in het bestuur gekozen de heer J. Guequierre. De contributie werd ver- SCHERPENISSE Jaarvergadering schietvereniging De schietvereniging „Prinses Juliana" te Scherpenisse houdt op 24 januari a.s. in de zaal van de heer Sturris haar jaar vergadering. De agenda van deze ver gadering vermeldt onder meer de ver kiezing van bestuursleden in de vaca tures van de heren W. J. Potappel, H. Poot en D. Anemaet. Zij zijn allen her kiesbaar. POORTVLIET Zangvereniging heeft andere dirigent De zangvereniging Crescendo te Poort vliet had als dirigent de heer J. C. Ge luk uit St. Maartensdijk. Nu een nieuw muziekkorps is opgericht met muzikan ten uit de dorpen Scherpenisse, Maartensdijk en Poortvliet is de i Geluk dirigent van dit muziekkorps ge worden. Als gevolg hiervan heeft hjj zijn werkzaamheden als zodanig bij de zangvereniging van Poortvliet beëindigd. Deze zangvereniging heeft thans als di rigent benoemd de heer A. H. Ridderhof uit Oud-Vossemeer. In zijn woonplaats is de heer Ridderhof reeds dirigent van het hervormd kerkkoor. Biljartcompetitie Schouwen-Duiveland Voor de biljartcompetitie voor teams van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. werden de volgende wed strijden gespeeld: De 3 schapenO.K.K. 90; A. O verweelL. v. Popering 2— 0; J. L. BraberM. Lems 20: A. Dorst W- Kesteloo 20; H. der Weduwen J. Visser 2—0; B.V.O. II—K.O.T. III 2 7; K. JongmanJ. Verloo 20; L. v. d. MaasA. Snijders 02; W. de Jonge M. Westdorp 02; A. GeertseR. Koster 02; CaramboleO.K.K. III 7 2; C. LodewijkK. Kort 02; C. M. DoogeJoh. Lemsom 20; C. Stouten WerveB. Klootwijk 20: C. Stouten K. Kort 02; J. J. RomijnJ. Thierij 11; J. KoopmanJ. C. v. Felius 0—2; Floris V—De 3 Schapen II 81; A. van NieuwenhuizeG. Rozemond 20; J. Beeke—G. de Vos 20; A. BakkerL. M. Moermond 11; F. KosterW. Doe- leman 2—0; V.O.G. IV—De Lelie 2—7; J. Kwaak—C. Hillebrand 0—2: K. Klip- pelJ. Meganck 02; C. MeerdinkJ. Menheere 02; M. KrijgerW. de Groot 2—0. SINT-ANNALAND Vrouwenvereniging gerei gemeente opgericht Uitgaande van de gereformeerde ge meente te St.-Annaiand is dezer dagen een vrouwenvereniging opgericht. De kerkeraad heeft mevrouw A. A. van Djj- ke Dujjzer gekozen, als tweede leidster mevrouw K. Elenbaas-Goudzwaard. In een ledenvergadering werd in het be stuur gekozen mej. M. Ligtendag. secre taresse. mevrouw J. Kaashoek-Dekker, penningmeester en mevrouw H. den En- gelsman-Janse, algemeen adjuncte. De vereniging zal de naam dragen „Draagt Elkanders Lasten". De bedoe ling is om verschillende goederen te doen vervaardigen, vooral handwerken, en deze te verkopen, op een jaarlijks te houden verkoopdag en de baten de doen bestemmen voor de uitwendige zending1 van de gereformeerde gemeenten. De vereniging tolt momenteel 19 leden. De bijeenkomsten zullen worden gehouden iedere woensdagavond in de consistorie van de gereformeerde gemeente aan de Weststraat. Collecte voor België Zondag 26 januari zal in de drie kerk diensten van de gereformeerde kerk te St.-Annaiand. een collecte worden ge houden voor de evangelisatie te Nerxem België. IJswedstrijden voor de schooljeugd Nadat zaterdag de ijsbaan aan de Lange- weg te St.-Annaiand weder was openge steld, werden dinsdagmiddag voor de schoolkinderen wedstrijden gehouden in hardrijden en blokjesrapen. Het ijs was niet bepaald goed daar de dooi reeds parten speelde, zodat vele kinderen met natte kleren huiswaarts moesten keren. De schoolkinderen konden niettemin toch op een prettige vrije middag terug zien. Lelijke val De echtgenote van de heer P. R. te St.- Annaland kwam zodanig te vallen dat ze haar arm brak en naar het zieken huis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd, na de behandeling kon zij naar huis terugkeren. Been gebroken Door de gladheid van de weg kwam de heer G. H. Wz. te St.-Annaiand zodanig met zijn bromfiets te vallen dat hij zijn been brak. Nadat de plaatselijke arts de heer A. C J. Note boom, de eerste hulp had verleend, werd H. overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Na behandeld te zijn kon hij naar huis terugkeren. MicrokoribaLcompetitie Dit weekend wordt de microkorfbalcom- petitie van de S.D.K.B. voortgezet met een aantal wedstrijden in afdeling B. Noad opent hierbij het programma met de ontmoeting tegen de W.I.K.-reserves. Dosko gaat het hierna opnemen tegen S. K.N.W.K. n waarna Noad in het veld komt tegen Burgh n. Vervolgens gaan W.I.K. H en S.K.N.W.K. H eikaars krachten meten waarna het program ma wordt afgesloten met het treffen tussen Burgh II en Dosko. Maandag avond komen de teams uit de afdeling C voor de tweede maal in aotie. Unitas II, dat bij haar eerste optreden niet veel succes kon boeken, gaat het nu tegen het Ouwerkerkse S.V.O.W.K. proberen beter te doen, Burgh n, nog zonder ver- liespunten, gaat het opnemen tegen Re- nesse waarna Z.S.C. H haar kansen zal moeten verdedigen tegen S.V.O.W.K. Het jeugdige D.E.S. speelt tegen Burgh n waarna Renesse en Z.S.C. n voor het slot op deze avond zorgen. ZUID-BEVELAND Benoeming opzichter-tekenaar Waarde benoemd de heer M. C. Kramer te Rllland-Bath; de heer J. van Beeck werd in dezelfde func tie benoemd voor de gemeenten Rilland- Bath en Kruiningen. GOES Conferentie Vrij Evangelische Kerk Ook dit jaar houdt de Vrije Evangelische Kerk te Goes haar gebruikelijke confe rentie voor de opwekking en verdieping van het geestelijk leven. Dat gebeurt dit maal op 28, 29 en 30 januari, 's avonds in de vrij evangelische kerk. 's Woens dags en donderdags zijn er ook 's mid dags bijeenkomsten. Sprekers zijn ds. J. Moerland uit Zaandam en ds. Q. van de Vrie uit Wormerveer. De leiding heeft ds. J. Karelse. Naast de toespraken is er samenzang en koorzang. De eerste Bezichtiging van nieuwe r.-k. h.b.s. Het komende weekeinde zal het nieu we gebouw van de rooms-katholieke h.b.s. „St.-Willibrordscollege" aan de Fruitlaan te Goes voor belangstellenden te bezichtigen zijn. En wel op morgen middag (zaterdag) en zondagmiddag van drie uur tot half zes. Zoals men weet is deze nieuwe school aan het begin van het lopende cursusjaar door de leerlingen betrokken en vorige week officieel in gebruik genomen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE OVER DE VOGELWERELD De leden van de Koninklijke Nederland se maatschappij voor tuinbouw en plant kunde te Goes hebben zich deze week met een ander deel van de natuur bezig gehouden dan de flora. Tijdens de verga ringen van woensdagavond kregen in „De Landbouw" de vogels de aandacht. De heer L. P. Pieterse uit Wolphaarts- dijk gaf de bezoekers ook een aantal leden van de Koninklijke natuurhisto rische vereniging in Zeeland waren van de partij een kijkje op het leven van vogels van diverse pluimage: watervogels als zwanen, kieviten en meeuwen, maar ook vogels van het land: de distelvink, de wielewaal en fazanten bijvoorbeeld. De heer Pieterse vertelde de aanwezigen er talrijke bijzonderheden over en vertoonde een serie fraaie dia's, die met veel geduld waren gemaakt. Een harte lijk applaus gaf uiting aan de waarde ring van de bezoekers voor de activi teiten van de inleider. De leiding van de vergadering was in handen van de heer Kr. Goudzwaard. Hij deelde onder meer mee, dat medio maart de jaarlijkse bollenavond wordt gehouden. GEERSDIJK Vergadering N.C.V.B. De afdeling Geersdijk van de N.C.V.B. kwam dezer dagen in vergadering COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEIT.ING. WreJcaanvoer ra. .200.0«tuks. waarvan waarvan 548.449 In veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks). Eieren van 49-54 gram 7.50—8.01; eieren van 54-59 gram 8.05—8.75; eieren van 59-64 gram 8.65—0.60: eieren van 64-69 gram 9,67—10,22, VEILING SINT-ANN'ALAND Middel uien 10.63—10.50. bonken 14,02. drie lingen 10,75. plcklers 10,20. stek 1.78—1,50. Burgemeester Huher tot raad Goes wil in 1964 ongeveer 380 woningen bouwen. Dit cijfer noemde burgemeester mr. F. G. A. Huber in de jongste raads vergadering. Dit aantal moet bestaan uit 260 woningwetwoningen, 20 onge subsidieerde woningen en 100 premie woningen, zo was uit zijn woorden op te. maken. Door de langdurige vorstperiode begin 1963 en de korte winter in decem ber kwamen slechts 42 woningwetwo ningen, 4 premiewoningen en 34 onge subsidieerde woningen klaar. Initiatief van gemeentebestuur Poortvliet Burgemeester hield inleiding Het gemeentebestuur van Poortvliet heeft woensdagavond op het gemeente huis een voorlichtingsavond belegd voor de woningzoekenden in deze gemeente. Burgemeester W. J. van Doorn, de tech nisch ambtenaar van de centrale dienst Noord-Zeeland, de heer J. Blaas, en de financieel ambtenaar in de gemeenten Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse, de heer C. Meertens behandelden ver schillende aspecten die voor de woning zoekenden van belang zjjn. De burgemeester gaf de aanwezigen een uiteenzetting van de moeilijkheden met de woningvoorziening. Hij zei: „Werden in de voorafgaande jaren regelmatig wat woningwetwoningen aan de ge meente toegewezen, thans is dit niet meer het geval. Ook de verwachtingen voor de eerstkomende jaren zijn niet hoog gespannen. Het zal in ieder geval niet zo zijn dat we veel woningzoeken den met het aanbieden van een woning wetwoning kunnen helpen. Daarom is het noodzakelijk dat alle woningzoe kenden zich goed realiseren, welke kan sen er zijn om huisvesting te verkrijgen. Deze avond is niet belegd om alleen de moeilijkheden van het gemeentebestuur met de huisvesting aan U uiteen te zet ten. Hiervan zult U wel grotendeels op de hoogte r.ijn. Doch ook willen wij U wijzen op de mogelijkheden, die er zijn. Behalve woningwetwoningen kunnen er nog altijd vrije woningen, premiewonin gen of zgn. Bogaerswoningen gebouwd worden. moet evenwel bedenken, dat er verschillende hindernissen genomen moeten worden om tot de bouw van een woning tc geraken. Tegenwoordig is de grootste hindernis de wachttijd voordat de premie of vergunning verleend is. Maar voor iemand met serieuze plannen blijven er steeds mogelijkheden. Voor fiarticulieren is hier wel de aantrekke- ijkste kant de bouw van een premiewo ning. Wanneer de stichtingskosten min der dan 22,000 bedragen kan in prin cipe een premiewoning worden ge bouwd". Of het mogelijk is dergelijke wonin gen te bouwen werd nader uiteenge zet door de heer J. Blaas. Hij toonde aan, dat er aardige bouwplannen zijn voor woningen, die wat kosten en in richting betreft voor premie in aan merking komen. Ook heeft de ge meente in het uitbreidingsplan plaats voor de bouw van dergelijke wonin gen. De bouwkosten van deze wonin gen zijn relatief laag. Dit bleek wel uit de begroting van de totale stich tingskosten, die de heer Blaas voor deze woningen had opgesteld- Gelet op de jongste ervaringen met deze begrotingscijfers kunnen ze voor reëel worden gehouden. Een totaalbedrag van 16.000 tot 17.000 is voor een dergelijke woning thans een zeer geringe prijs. Vervolgens gaf de heer Meertens nog een nadere uiteenzetting over de pre mieregeling en over de regeling voor de bevordering van het eigen woningbezit. Op grond van deze laatste regeling kun nen bouwers van eigen woningen een toeslag op de premie krijgen. Ook zette hij uiteen welke hypotheken op wonin gen verkregen kunnen worden en tegen welke rente deze tegenwoordig worden verstrekt. Hij benadrukte, dat de bcuw van dergelijke woningen wel een flink bedrag vergt, doch wees er op dat hel hier toch relatief zeer goedkooe wonin gen betreft. De burgemeester stelde de aanwezi gen nog in de gelegenheid enkele vragen te stellen, doch raadde alle serieuze gegadigden aan zich nu op te geven voor een nadere bespreking waar meer details ter sprake kunnen komen dan op deze algemene voor lichtingsavond. Enige aanwezigen wensten gaarne een nader gesprek, terwijl twee andere telefonisch had den verzocht nader te worden inge licht. De bijeenkomst werd door on geveer 30 personen bijgewoond De burgemeester constateerde, iat het een gelukkige gedachte geweest is deze voorlichting te geven. Binnenkort krijgt de raad voorstellen te behandelen om plannen voor 110 nieuwe woningwetwoningen-in-ratiosysteem voor te Bereiden, omdat gebleken is. dat deze bouw de prijs aanzienlijk drukte, zo zei mr. Huber. Een woord van dank richtte hij tot de aannemers. De burge meester deelde mee. dat het in het voor nemen ligt eerst het uitbreidingsplan bezuiden de spoorlijn vol te bouwen; daar kunnen nog ongeveer 1000 wonin gen worden neergezet. Dan zal het plan van het Valckeslot uitgebreid moeten worden; een schets daarvan is al aan wezig. De heer Huber wees erop, dat grote terreinen verhoudingsgewijs gere serveerd moeten blijven voor bebouwing. „Men zal echter voor ogen dienen te houden de situering van de wijken in onderling verband en ten zichte van de binnenstad", aldus raadsvoorzitter, die ook meende dat de juiste verhouding van het inwonertal van een wijkgedeelte tot de behoefte aan scholen, kerkelijke gebouwen en winkels meer dan gewone aandacht vraagt. Nog een ander aspect van de woning bouw sneed burgemeester Huber aan: de krotopruiming. Daarmee wil men nu voortgang maken, betoogde hij. Het beleid is erop gericht de bewoners van de noodwoningen aan de Bergweg zo spoedig mogelijk in aanvaardbare huur woningen onder te brengen. Van de 40 die er dit jaar ontruimd moeten worden, zijn er thans tien leeg. Van de woningen in Goes-Noord zijn er nu 10 afgebro ken en 10 aangekocht. Het aantal wo ningzoekenden wordt op 700 geschat. „Dit aantal schijnt met de jaren groter inplaats van kleiner te worden; de hoge huren maken voor velen het wonen in nieuwe woningen onmogelijk", zo ver zuchtte de heer Huber. Hij sprak de hoop uit, dat velen, die een hogere huur kunnen betalen, naar de grote huizen in plan-Zuid willen verhuizen, zodat de minder kapitaalkrachtigen de woningen met lagere huren kunnnen betrekken. Een levende wens noemde hij de bouw van nog meer bejaardenwoningen. Grotere aandacht vraagt volgens de heer Huber de verkeerssituatie, met name in financieel opzicht. Hjj wees daarbij op de zware gemeentelijke lasten voor parkeerterreinen, de ver betering van de traverse (f 70.000) en de straatverlichting. Hij vroeg zich af of men van de autobezitter niet meer offers mag vragen. Het toenemende verkeer in en door de stad stelt het gemeentebestuur voor grote problemen, betoogde de burge meester. „De situaties aan de Dam. de Koepoort en bij Ockenburg worden of zijn onhoudbaar. De bereikbaarheid van de industrieterreinen is beneden de maat. Steeds meer zal bij de groei van het zuidelijke wijkgedeelte blijken, dat de spoorlijn en de traverse barrières vormen, die een gevaar voor een gezon de stadsontwikkeling betekenen", aldus de heer Huber. Hij wees ook op dc ontwikkeling van liet verkeer als de Oosterseheldebrug klaar is. „Men zal rekening moeten houden met een toename van de bodediensten en autobussen, van personenauto's en van vrachtverkeer. Reeds nu zal de gedach te gericht moeten zijn op vergroting van het stationsplein en uitbreiding van het bodecentrum". In dit verband noemde hij het een verheugend verschijnsel, dat er al plannen bestaan voor een nieuw bodeeentrum. omdat het tegenwoordige na een jaar te klein is geworden. Hoewel de directeur van het Zeeuw» Museum te Middelburg, dr. P. K. van Daalen, enig ongeduld over de aanvanke lijk geringe activiteit van het museum wel begrijpelijk \1ndt, merkt hij daarbii op dat men bedenken moet. dat Zeeland een grote achterstand heeft op dit ge bied. Bij de herdenking van het 200-ja- rig bestaan van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen in 1969 zal de v zameling op een wijze, een modern i scum waardig, gepresenteerd moeten worden, zo merkt dr. Van Daalen voorts op in de jaarverslagen over de eerste periode van het museum. Over het probleem van de huisvesting wordt opgemerkt, dat de rijkscommissie voor de musea bij een bezoek aan Mid delburg van oordeel was. dat de mu- seumverzameling zeer goed in het Ab- dijcomplex zou kunnen worden onderge bracht, indien er meer ruimte beschik baar wordt gesteld dan die. waarin thans de bureaus van hypotheken en kadaster zijn gevestigd. Aanwinsten, die het museum o.a in 1962 ontving, zijn een belangrijke schenking van 29 familieportretten door de erven van wijlen jhr. mr. dr. W. A, J. Snouck Hurgronje, een zeldzaam Chinees por tretbeeldje, dat mevrouw M. Nebbens Sterling-de Kat uit Aerdenhout schonk, alsmede bodemvondsten en andere voor werpen. die als „verzameling H. U. Bouwman" zijn opgenomen; dit betrof een schenking van mevr. A. Bouwman- Bok ma uit ae nalatenschap van oud burgemeester Bouwman van Grijpsker- ke. Daar met name de inrichting van de Walcherse hoerenkamer een vrij groot bedrag vergde, konden op het gebied van de beeldende kunst slechts enkele aan kopen worden gedaan: een litho van Charley Toorop (gezin bij lamplicht in café de Valk te Westkapelle) en een portret van Jan Toorop door Lodewyk Schelfhout. Voorlichting over teelt van aardbeien in verwarmde kassen De glastuinders uit Kapelle-Biezelinge en omgeving zijn donderdagmiddag uit voerig voorgelicht over de mogelijk heden tot het vèrwarmen en belichten van kasaardbelen. Hierover sprak de lieer J. Blommers, hoofdassistent bij het rijkstuinbouwconsulêntschap te Gelder- malsen. Voor deze voorlichtingsbijeen komst, die plaats had in de "kantine van de veiling te Kapelle, bestond goe de belangstelling. Naast een grote groep tuindere. werd de lezing ook bij gewoond door leerlingen van de lagere tuinbouwschool. De heer Blommers, die de verschillende aspecten rond het verwarmen en be lichten van kasaardbeien uitvoerig be lichtte, wees er op, dat in het glasaard- beiencentrum Zaltbommel allengs meer belangstelling aan de dag treedt voor de belichtingsmethoden. Men bereikt er mee, dat men met de produkten vroe ger aan de markt kan komen. Spreker stond ook stil bii de mogelijkheid kool zuurgas toe te dienen. Hij kon hierover nog weinig positiefs meedelen, omdat de onderzoekingen hierover nog in een beginstadium verkeren. Na afloop werd er van de gelegenheid tot vragen stel len druk gebruik gemaakt. De leiding berustte bij de heer A. J. Eerman uit Kapelle. Deze wees er in zijn openings woord op, dat er ook in deze omge ving meer belangstelling komt voor verwarmde kassetiteelt. SINT-MAARTENSDIJK Uien. bonken 14.33. middel 40-70. 10.60. drie lingen 10.90. pickles 10.18. itek 1.60. Aan voer 115 ton. VISMIJN COLLJNSI'LAAT. Exportgarnalen, aanvoer 5084 kg. 85 109. Schar 853 kg. Bot 401 kg. Schol 742 kg. Kabeljauw 27 kg. Wijting 7 kg. Sprot 19.892 kg. Ongesorteerde vis 227 kg. EIERVEILING 8.D E. Aanvoer 352 911 si uk», handel rustig. PrtJ»n (in guldens per 100 stuks). Eieren van 56-65 gram 8.30-0.18. eieren van 62-67 gram 9.24—10.11. eieren van 67-73 grarn 10.24—11.62. ccndeCleren van 64-66 gram 9.61 —9.80. eendeCleren van 67-68 gram 10.11— 10.SO. EIERMARKT BARNEVELD Aanvoer ca. 2.150.000 stuk», handel traag. Prijzen tin guldens per 100 stuks) Eieren van 55-65 gram 8.00—10.25. per kg. 1.45—1.58. alg. pril» 8.90. kg-prijs 1.48 op basis Nagekomen advertenties Heden nam de Heere tot Zich ons trouw lid. de heer L. DE RIJKE op de leeftijd van 58 jaar. De bond van chr. Eoente- en frait- ndelaren, afd. Walcheren. Vlissingen. 23 januari 1964. Na een geduldig ge dragen HJaen heeft de Here heden van ons op genomen in Zijn heer lijkheid, onze geliefde zwager en oom LAURENS DE RIJKE in de ouderdom van 58 jaar. Namens de familie v. d. Putte M. A. v. d. Putte O.- en W.-Souburg, 23 januari 1964, Wilhelminastraat 14. Heden overleed in het ziekenhuis Oostwal Goes, na een geduldig gedragen lijden, tot on ze diepe droefheid, on ze geliefde man. vader, behuwd- en grootvader MARINES DI-TL in de ouderdom van 73 jaar en 4 maanden. Waarde: W. Dijl-Schrier Zierikzee: D. M. Dek-Dh'l L. Dek Waarde: J. K. Dijl Krabbendijke; Chr. Dijl D. Dljl-Lagendijk Christnach (Lux.); Magd. Dijl Waarde: K. Straub-Dijl J. J. Straub Christnach (Lux.); M. Dijl Wemeldinge: J. de Vlieger-Dij! C. de Vlieger Waarde: C. Dijl J. Dijl-van Noorden En kleinkinderen Waarde, 23 januari 1964, Hoofdstraat 55. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben 27 jan. Vertrek sterf huis 12.30 uur. In Jezus ontslapen, na een geduldig gedragen lijden, mijn zeer geliefde man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader, broer, zwager en oom LAURENS DE RIJKE op de leeftijd van 58 jaar. „Wees getrouw tot den dood en Ik zal U geven de kroon des levens". Openb. 2 10. P. de Rijke-v. d. Putte W. van Weert-de Rijke C. van Weert Paula, Ansje, Benny, Aukje Rijke N. M de Rijke-de Troye Elsje J. C. v. d. Toorn-de Rijke J. E. v. d. Toorn Fransje Vlissingen: Kees Els Rens Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 27 jan. as. Vertrek Van der Manderestraat 10 des nam. om 2 uur. Zij. die geen speciale kennisgeving ontvingen, gelieven deze advertentie als zodanig te be schouwen. Vlissingen: Hoogvliet: Hoogvliet: Vlissingen: Tot onze diepe droefheid overleed nog vrij plot seling, na een langdurige ziekte, zacht en kalm mijn innig geliefde man, onze onvergetelijke vader, behuwd- en grootvader MARIXÜS SMIT n de ouderdom van bijna 67 jaar. Krabbendijke: J. Smit-Kok Wemeldinge: M. L. Wagenaar-Smit W. Wagenaar Krabbendijke: J. A. Smit en verloofde Smit Smit-Bel Oostburg: Krabbendijke: Smit En kleinkinderen •Crabbendijke, 23 januari 1964, Dorpsstraat 104. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op maandag 27 januari as. te 12.00 uur. Geen bloemen. WEGENS STERFGEVAL zijn onze zaken Scheldestraat en Van der Manderestraat as. maandag 27 jan. G. J. SCHERPHUIS zenuwarts Vrijdag en zaterdag AFWEZIG. Plaats uw familieberichten in de P.Z.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 17