Onwillige voelen: 4 Vlissinger moest maar weken gevangenisstraf Domburgs protest tegen negeren bouwcapaciteit Goes wil in 1964 plm. 380 woningen bouwen ZUID-BEVELAND AGENDA MARKTBERICHTEN Plannen voor nieuw centrum bodes HENGELSPORTVERENIGING GOES KOOS NIEUWE BESTUURSTOP Verslag eerste periode van het Zeeuws Museum de gehele dag GESLOTEN. VRIJDAG 24 JANUARI 1964 WISSEL VELANDEN PROVINCIALE Z E E U XV 3 B COURANT a POLITIERECHTER MIDDELBURG „We zien U hier veel te vaak" Wie niet luisteren wil, moet maar voelen! Dat ondervond de Vlissing- se meubelspuiter W. W., toen hij donderdagmiddag terecht moest staan voor de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda, be schuldigd van diefstal van een aan tal grammofoonplaten, en ir samenwerking met de varensgezel Ch. de N., eveneens uit Vlissingen van het vernielen van portier- krukken van een aantal auto's. In het laatste geval biechtten de jon gelieden hun bedoelingen eerlijk op: „We wilden proberen de radio's uit de auto's te halen". De gram mofoonplaten had W. na het uit zoeken (bij de firma Van den B.) onder zijn jas verborgen, zeven stui=, in totaal. „Het is altijd een eigenaardige gewoonte van me om boodschappen onder m'n jas te nemen", verklaarde verdachte, die evenals zijn maat op de be treffende avond, waarop de auto- krukken werden vernield, bleek ge dronken te hebben. „We zien u hier veel te vaak", waar schuwde de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, de jonge W. „Steeds hebben we het geprobeerd met een voorwaardelijke straf, maar nu raakt ons geduld uitgeput", aldus de officier, die zes weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste. De politierechter legde hem er uiteindelijk vier op. De N., die over een beter verleden beschikte, werd conform een boete opgelegd van f 75. EEN WEEK CEL Er moest zich ook weer een fors aantal verdachten verantwoorden, dat zich schuldig had gemaakt aan het rijden in of op een voertuig on der invloed van sterke drank. In de meeste gevallen eiste de officier een onvoorwaardelijke gevangenis straf en in de zaak teger de Slulse caféhouder W. G., die in een auto gereden had, ging de politierechter met de officier mee. Mr. Rosingh eiste 2 weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en 8 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, mr. Sie perda legde 1 week onvoorwaardelijk plus de gevraagde ontzegging op. Tegen de opperman J. B. uit Scherpe- nisse eiste de officier 1 week onvoor waardelijk en 6 maanden ontzegging. B. zou onder invloed op zijn motor heb ben gereden, hoewel verdachte zei dat na gebruik van drie glaasjes bier niet helemaal aannemelijk te vinden. Toen hij merkte een boent niet meer te kun nen nemen, riep hij „hup" tegen twee aehteropzittende medepassagiers en sprong met motor en passagiers over een sloot Hoewel aarzelend Uet mr. Sieperda het nog bij een voorwaardelijke straf: 1 week met een proeftijd van 2 jaar; voorts een boete van f 100 en 6 maanden ontzegging. De jeugdige metselaar J. V. uit Re- tranchement werd hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden ten laste gelegd nadat hij met grote snelheid links door een bocht was gereden en met zijn auto tegen een paal gebotst was, waarbij een mede-inzittende een dijbeenbreuk opliep. Als verzwarende omstandigheid verweet de officier hem ook nog rijden onder invloed. NIETS DAN GOEDS Nadat de wachtmeester uit Retranche- ment niets dan goede berichten over de jongeman had overgebracht, achtte do officier het rijden onder invloed niet te bewijzen. Wel vond mr. Ro singh, dat het aan de schuld van V. (te hard rijden) te wijten was, dat de passagier zwaar letsel had opgelopen. De officier eiste 1 week onvoorwaar delijk met een ontzegging van 6 maan den; mr. Sieperda liet het by 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, een geldboete van f 100 en 4 maanden onzegging, met aftrek. De Middelburger R. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 dagen, waarvan 21 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede 6 maanden ontzegging, met aftrek. De politierechter achtte bewezen, dat R. in Vlissingen onder invloed van drank zijn auto bestuurd had. De officier had geëist 4 weken gevangenisstraf, waar van 3 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, en 8 maanden met aftrek. RIJDEN... „Ik had 2 borreltjes op en ik dacht: rijden", verklaarde de vlashandelaar Y. uit Middelburg eerlijk, nadat hij vol gens de tenlastelegging op 2 oktober na een ongeluk bij Souburg in zijn auto was doorgereden. Hij was er de oor zaak van, dat een tegenligger zijn toe vlucht in de berm moest zoeken, met gevolg een schade van f 300. De officier wilde verdachte in de gelegenheid stellen te laten zien, dat hij met behulp van het Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholisme tot een veiliger weggebruiker wil groeien. De politierechter besloot daarop de zaak tot juni aan te hou den. De landbouwer Ch. D. uit IJzendijke was bij het afslaan van de provinciale weg Schoondijke-UzendQke de Staten- dijk op. van de fiets „geschept" door een Duitse auto. Ook hier was de oor zaak: te veel gedronken, o.a. getuige de bloedproef: 2.30. Herhaaldelijk is verdachte reeds voor dergelijke delic ten veroordeeld, merkte de officier op. KRABBENDIJKE Jaarvergadering van jeugdverenigingen Dezer dagen is in de zaal van „De Koophandel" te Krabbendijke een ge combineerde jaarvergadering gehouden van de knapenvereniging en de meisjes vereniging van de Nederlands hervorm de gemeente. De avond werd geopend door de leider van de knapenvereniging. Deze vereni ging bracht een tweetal toneelstukjes voor het voetlicht onder de titel: „Bram de doktersbediende" en „Er zit meer in U". De meisjesvereniging voerde het stuk „Pechvogel en Gelukskind" op. Voorts werd op het toneel een uitbeel ding van verschillende spreekwoorden gegeven, waarbij de aanwezigen in de zaal moesten raden wat op net toneel werd voorgesteld. De geslaagde avond werd gesloten door de leidster van de meisjesclub. LEVEN VERBETERD Nadat de wachtmeester van IJzen dijke reeds eerder had verzekerd, dat D. zijn leven wil beteren, besloot de politierechter dit besluit te sti muleren door de straf te beperken tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 weken met 2 jaar proef tijd, een boete van f 75 en toezicht van het Z.C.v.A. De uitspraak was conform de eis. De jeugdige stukadoor A. B. nam in Vlissingen een bankbiljet van f 100 weg. Het kwam hem te staan op een boete van f 100 en 2 weken voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd, conform. De aannemer A. M. uit Hoofdplaat werd wegens een mishandeling conform ver oordeeld tot f 75, terwijl de landbouwer W. T. uit Aardenburg een boete van f 60 conform werd opgelegd na dat hij na een aanrijding was doorge reden. De timmerman J. H. W. uit Soubnrg had hout weggenomen van de combi- natie-Sloehaven. De officier wilde dit vergrijp gestraft zien met 1 week onvoorwaardelijk. Mr. Sieperda achtte 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar voldoende. De Goesenaar A. H. had iemand met een bierfles op het hoofd gesla gen, toen hij nog caféhouder In Oostkapelle was. „Een paar lieden wilden de boel even versieren", ver dedigde H. zich. Hjj werd conform tot een boete van f 50 veroordeeld. Hengstenkeuringen in Oostburg De Koninklijke vereniging het „Neder landse Trekpaard", afdeling Zeeland hield donderdagmorgen op ae markt te Oostburg de jaarlijkse hengsten- en premiekeuringen voor het dekseizoen 1964. Onder het kritisch oog van een groot aantal belangstellenden, die zich langs de gehele lengte van de keurings- baan hadden opgesteld, verrichtte de jury bestaande uit de heren W. J. L. de Groof te Vlissingen, voorzitter, A. E. Bens uit Beer en de heer Cam. Roe- broeck uit Vilt-berg en Terblrjt. arbiter, 's morgens haar werkzaamheden. Van de in totaal 27 paarden die werden aan gemeld, waren er 20 aangevoerd. Nu deze keuringen voor Zeeuwsch-Vlaan deren om het andere jaar bij toerbeurt in Axel en Oostburg worden gehouden, was er voor een aantal paarden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen die reeds woensdag naar Oostburg waren aange voerd, voor onderdak gezorgd. Goedgekeurd werden: Fifils van Aar- denhof. eigenaars A. Termote, IJzen- dijke en gebr. Hendrix te Heel; Karei van de vogeldijk, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Henk, eig. A. Termote te LJzendjjke en gebr. Hendrix te Heel; Re- né van Tolhoek, eig. Al. Serrarens te Ossenisse; Nico van Ludovica-hoeve (in Rotterdam), eig. A. Termote, IJzendijke cn gebr. Hendrix te Heel; Gaillard van Sluis, eig. A. Wemaer. Sluis, C. den Ha mer, Aardenburg en E. de Backere, St.- Kruis; Bernard, eig. Stallen De Dobbe- laere, IJzendijke; Herseur van Astrid, eig. O. Blondeel, Aardenburg; Mac, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden, Axel en J. Koster, Boschkapelle: (goedgekeurd in Rotterdam en opgenomen in keur- stamboekElegant van Braamhof. eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Frits van St.- Leendert. eig. J. F. de Waal, Hulst; Marlon van Braamhof. eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; Baron van Kruispolder, eig. A. J. Catseman Biervliet; Karei van de Volharding, J. F. de Waal, Hulst en Baron I'Hostee, eig. A. Bonte. Koewacht. Bij de Haflinger hengsten werd Waag hals van de fa. F. Dekker uit Axel goed gekeurd (te Slootdorp).. Benoeming opzichter-tekenaar De districts raad voor bouw- en woning toezicht in Oost-Zuid-Beveland heeft tot opzichter tekenaar voor de gemeenten Krabbendijke en Waarde benoemd de heer M. C. Kramer te Rilland-Bath; de heer J. van Beeck werd in dezelfde func tie benoemd voor de gemeenten Rilland- Bath en Kruiningen. GOES Conferentie Vrij Evangelische Kerk Ook dit jaar houdt de Vrije Evangelische Kerk te Goes haar gebruikelijke confe rentie voor de opwekking en verdieping van het geestelijk leven. Dat gebeurt dit maal op 28, 29 en 30 januari, 's avonds in de vrfj evangelische kerk. 's Woens dags en donderdags zijn er ook 's mid dags bijeenkomsten. Sprekers zijn ds. J. Moerland uit Zaandam en ds. Q. van de Vrie uit Wormerveer. De leiding heeft ds. J. Karelse. Naast de toespraken is er samenzang en koorzang. De eerste avond, dinsdag, zingen de gebroeders Spaargaren. TUINBOUW EN PLANTKUNDE OVER DE VOGELWERELD De leden van de Koninklijke Nederland se maatschappij voor tuinbouw en plant kunde te Goes hebben zich deze week met een ander deel van de natuur bezig gehouden dan de flora. Tijdens de verga ringen van woensdagavond kregen in „De Landbouw" de vogels de aandacht. De heer L. P. Pieterse uit Wolphaarts- dijk gaf de bezoekers ook een aantal leden van de Koninklijke natuurhisto rische vereniging in Zeeland waren de partij een kijkje op het leven vogels van diverse pluimage: watervogels als zwanen, kieviten en meeuwen, maar ook vogels van het land: de distelvink, de wielewaal en fazanten bijvoorbeeld. De heer Pieterse vertelde de aanwezigen talrijke bijzonderheden over en vertoonde een serie fraaie dia's, die met veel geduld waren gemaakt. Een harte lijk applaus gaf uiting aan de waarde ring van de bezoekers voor de activi teiten van de inleider. De leiding van de vergadering was in handen van de heer Kr. Goudzwaard. Hij deelde onder meer mee, dat medio maart de jaarlijkse bollenavond wordt gehouden. VANDAAG Vlissingen Alhamora: Doorbraak. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Raptun, het afschuweti)- k» geheim van dr Hichtcock, 20 uur. 18 Jaar Arncmulclen - Verenigingsgebouw „De Ar- ne"- De nieuwe avonturen van Dik Trom 20 uur. Uil anest voor de schande. Goes - Grand: Alleman. 20 uur, a.l.: Prins van Oranje- toneelgroep Centrum met „Ju.'ith" voor Z.V U en Nutsdeparte- ment Voord-Beveland. 20 uur. Teraenzen Luxor' Jerry als de preutse professor. 20 uir. a.l. Stnt-Annaland Dorpshuls: Gezinsavond Landbouwbelang, 19 uur Bergen op Zoom Luxor: De wonderbaar lijke belevenissen van de Robinsons, 20 uur, 14 Jaar. Bezichtiging van nieuwe r.-k. h.b.s. Het komende weekeinde zal het nieu we gebouw van de rooms-katholieke h.b.s. „St.-Willibrordscollege" aan de Fruitlaan te Goes voor belangstellenden te bezichtigen zijn. En wel op morgen middag (zaterdag) en zondagmiddag van drie uur tot half zes. Zoals men weet is deze niéuwe school aan het begin van het lopende cursusjaar door de leerlingen betrokken en vorige week officieel in gebruik genomen. GEERSDIJK Vergadering N.C.V.B. De afdeling Geersdijk van de N.C.V.B. kwam dezer dagen in vergadering bij een onder leiding van mevrouw E. Kas- telein-Heystek. De dames voerden een toneelstukje op. WAARDE Filmvoorstelling Rode Kruis e afdeling Zuid-Beveland van het Ne deriandse Rode Kruis zal maandag 27 december In zaal „Koeman" te Waar- de een filmvoorstelling geven. Op het programma staat de film „Zolang er mensen zijn". 's Middags kunnen de kinderen kijken naar de film „Het vliegend oog". Vergadering N.C.V.B. De afdeling Waarde van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering in hervormd centrum. Na een welkomstwoord van de presi dente, mevrouw Mo!-de Feiter was als spreker aanwezig ds. J. J. Poort uit Til burg. Deze behandelde het onderwerp: „Doop en avondmaal". Het was een leerzame en boetende toe spraak. De volgende vergadering zal gehouden worden op 14 februari met als spreker ds. Kats uit Goes. In nieuwjaarsrede burgemeester waarvan MS 149 in veiling werden gebrachv Har.de! rustig Prtjxcn Un gulden» per 100 stuks). Eieren van 49-54 gram 7.50—8.01: eieren van 54-59 gram 8.05—8.75: eieren van 59-64 gram 8,65—9,60; eieren van 64-69 gram 0,67—10,22. VEILING BINT-ANN A LAND Middel uien 10,63—10.50. bonken 14,02. drie lingen 10.75. plektere 10.20. nek 1.78—1.50. SINT-MAARTENSDIJK -.ken 14.3.1. middel 40-70. tO.to. drle- -.50. pickles 10.18. Mek 1.60- Aen- VI SM LI N COLLTNSPLAAT. Exportg.irnalen. aanvoer 5084 kg. 85— 109. Schar 853 kg. Bot 401 kg. Schol 742 kg. Kabeljauw 27 kg- Wijting 7 kg. Sprot 19.892 kg. Ongesorteerde vis 227 kg VERORDENING RIEP SPRAAKWATER OP... Waarnemend burgemeester J. F. Seydel van Domburg heeft er in zijn nieuw jaarsrede die hij gisteravond uitsprak tijdens de raadsvergadering op ge wezen, dat evenmin als in 196.3 het in wonertal in 1964 heel weinig verandering zal ondergaan, temeer wanneer men de woningtoewijzing in aanmerking neemt. De heer Seydel wees er op. dat Domburg voor dit jaar 2 ongesubsidieerde wonin gen mag bouwen, terwijl het eens in de vier jaar op woningwetwoningen mag rekenen. „Werd tot dusver rekening ge houden met de bouwcapaciteit, thans telt die helemaal niet meer mee en dit leidt er gemakkelijk toe, dat deze bouwcapa citeit onbenut blijft", aldus de burge meester. „Hier past alleen een ernstig protest", voegde hy er aan toe. Ten aanzien van de herindeling van Walcheren was de heer Seydel even min optimistisch „Toch hopen we, dat regering en parlement in '64 meer activiteiten zullen ontplooien dan tot nu toe het geval was", merkte burge meester Seydel op. Terugblikkend op het afgelopen jaar re leveerde de heer Seydel o.a. de inge bruikneming van de neveltankauto voor de brandweer en de zuiveringsinstallatie, de voltooiing van de uitbreiding der straatverlichting en het besluit tot reali sering van het uitbreidingsplan Polder- tje-West. De burgemeester zei te hopen, dat b. en w. in 1964 enkele belangrijke zaken aan de raad kunnen voorleggen; hij dacht hierbij o.a. aan de bouw van een brandweergarage, een verenigings lokaal. dat tevens geschikt ls voor gym- nastiekbeoefening, en de derde fase van de riolering. De heer J. Warners (cJi.) sprak namens de raad een dankwoord tot de burgemeester. De behandeling van het voorstel van b. en w. om een bonwexploitatieverorde- nlng vast te stellen vergde een heel lan ge adem van de raad. Volgens het col- Burgemeester Huber tot raad lege is het niet meer dan billijk dat een particulier, die in een uitbreidingsplan wil meedoen, bijdraagt in een deel van de kosten van werken, waarvan hy dan pro fiteert. B. en w. slaagden er echter niet in op te tornen tegen het principiële standpunt \'an twee raadsleden, de heren J. de Visser (s.g.) en P. Hoefkens (g.b.), die van oordeel waren, dat de particu liere rechten van de inwoners via deze regeling aangetast kunnen worden. Volgens de heer Hoefkens zou deze regeling de rechten van een eigenaar te veel op losse schroeven zetten. De ene eigenaar kan, zo betoogde het G.B.-raadslid bijvoorbeeld 100.000 verdienen, de ander komt er mis schien net uit en een derde zal er niets in zien. Dit meten met drie ma ten, hetgeen de heren De Visser en Hoefkens niet denkbeeldig achtten, wensten zij niet te accepteren. Nu hiervoor landelijk wettelijke voor schriften zijn, wensten zij nog niet. eens een gemeentelijke regeling er voor. Behoorlijke garantie Het beste zou zijn, zo verklaarde houder A. Passenier (p.v.da.) als de meente geen enkele particulier bij "de - la ruien zou toelaten. Maar ais een par- iculier wil meedoen moet dat via be hoorlijke garanties en die zijn in de rege ling te vinden, voegde hy er aan toe. Maar zelfs met hulp van gemeentesecre taris B. Goedbloed die op verzoek van de burgemeester een toelichting gaf en daarin stelde, dat alle burgers ook via deze regeling gelijke rechten hebben konden b. en w. de heren De Visser en Hoefkens niet van hun standpunt af brengen. De stemming maakte een eind aan de besprekingen en de uitslag be paalde, dat het voostel van b. en w met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Vervolgens bepaalde de raad zijn stand punt over de richtlyn inzake de aanbe stedingen en wel in die zin, dat thans onderhoudswerken en kleine nieuwe wer ken tot een bedrag van f 10.000 hetzy" rechtstreeks, hetzij op uitnodiging van een aannemer, kunnen worden opgedra gen zonder dat prijsopgaaf aan meer deren hoeft te worden gevraagd. Voor de restauratie van de raadzaal voteerde de raad een krediet van rond 3000ook ging men akkoord met de tarieven voor gebruik van bet verenigingsgebouw. Goes wil in 1964 ongeveer 380 woningen bouwen. Dit eyfer noemde burgemeester nir. F. G. A. Huber in de jongste raads vergadering. Dit aantal moet bestaan uit 260 woningwetwoningen, 20 onge subsidieerde woningen en 100 premie woningen, zo was uit zyn woorden op te maken. Door de langdurige vorstperiode begin 1963 en de korte winter in decem ber kwamen slechts 42 woningwetwo ningen, 4 premiewoningen en 34 onge subsidieerde woningen klaar. Binnenkort krijgt de raad voorstellen te behandelen om plannen voor 110 nieuwe vvoningwetwoningen-in-ratiosysteem voor te bereiden, omdat gebleken is, dat deze bouw de prrjs aanzienlijk drukte, zo aarüergadering in „Slot Ostende" Binnenkort afscheid voorzitter Rinkhoud De Eerste Goe-se Hcngelsportvereniging heeft een nieuwe „bestuurstop". Voor zitter A. C. Rinkhoud stelde zich woens dagavond. op de jaarvergadering in ca fé „Slot Ostende". in verhand met zijn gezondheid niet meer herkiesbaar. De meer dan honderd opgekomen leden ko zen de heer G. J. J. Neols als zijn op volger. „E.G.H.V." kreeg ook een nieu we secretaris: de heer P. Witte stelde deze functie beschikbaar wegens drukke, werkzaamheden. Zijn plaats wordt inge- ien door de heer Jac. de Jonge. Er werden drie andere nieuwe bestuurs- len gekozen, ook de heer C. Antonisse is niet herkiesbaar. Nieuwe gezichten het bestuur werden na de verkiezing de heren F. Dekker. L. A. Meulenberg en E. Verryzer. De leden herkozen de heren II. Bolland, P. Hogesteger en F. J. de Kok. Secretaris J. P. Witte bracht op deze vergadering zijn jaarverslag over 1963 uit. De resultaten op de concoursen leer den, dat 1963 een slecht visjaar was: de vangsten bereikten een dieptepunt, zo verklaarde de heer Witte. Voor boot vissers iagen de zaken iets gunstiger. Het ledental van E.G.H.V. bleef stabiel op ongeveer 450. De heer De Witte bracht in zijn overzicht ook de vijf eon coursen en het internationale concours in herinnering, terwijl ook de jaarlijkse feestavond de revue passeerde. Een grote moeilijkheid voor de sportvissers van E.G.H.V. vormde dit jaar de aas voorziening: de prijzen waren hoog cn de wormen slecht te vinden. De vang sten op het Veerse Meer lopen achteruit, zo deelde de secretaris mee; hij had de indruk, dat ook het aantal soorten vis vermindert. Financieel is de E.G.H.V. kerngezond. Dat kwam duidelijk tot uiting in het fi nanciële overzicht vap penningmeester H. van Noorden. Hij maakte gewag van een batig saldo van bijna 2000, tegen een saldo van 1825 in 1962. Voorzitter Rinkhoud deelde mee, dat men dit voor jaar in de Goese haven platvis zal uit zetten voor het houden van een con cours. Dit zal feestelijk en met muziek gebeuren. De bedoeling is om een aan tal van deze vissen te merken: elke ge vangen vis. die is gemerkt levert de visser een extra aantal punten op. Hij maakte verder bekend, dat de feest avond is vastgesteld op 8 februari ca baret en een dansje in De Prins van Oranje en dat de E.G.H.V. zal proberen het looprecht te verkrijgen bij de nieu we instcekhaven van Goes: er wordt vermoedt, dat daar een flinke hoeveel heid vis zit. Dank Aan het slot van de vergadering bracht de heer G. J. J. Neels de heer Rinkhoud hulde voor het werk. dat hij in de pe riode. dat hij deel uitmaakte van het bestuur, voor de vereniging heeft ge daan. Hij herinnerde eraan, dat toen de heer Rinkhoud in 1952 het voorzitter schap op zich nam, liet ledental van de E.G.H.V. ongeveer 150 was. Dat dit aantal zo sterk is gestegen noemde de heer Neels voor een groot deel het werk van de scheidende voorzitter. Voor deze steun en voor zijn vele werk bij con coursen en dergelijke werd hij benoemd tot lid van verdienste. Tijdens de feest avond op 8 februari zal er officieel af scheid van j |n genomen. zei mr. Huber. Een woord van dank richtte hij tot de aannemers. De burge meester deelde mee, dat het in het voor nemen ligt eerst het uitbreidingsplan bezuiden de spoorlijn vol te bouwen; daar kunnen nog ongeveer 1000 wonin gen worden neergezet. Dan zal het plan van het Valckeslot uitgebreid moeten worden; een schets daarvan is al aan wezig. De heer Huber wees erop, dat grote terreinen verhoudingsgewijs gere serveerd moeten blijven voor bebouwing. „Men zal echter voor ogen dienen te houden de situëring van de wijken in onderling verband en ten op zichte van de binnenstad", aldus ae raadsvoorzitter, die ook meende dat de juiste verhouding van het inwonertal van een wijkgedeelte tot de behoefte aan scholen, kerkelijke gebouwen winkels meer dan gewone aandacht vraagt. Nog een ander aspect van de woning bouw sneed burgemeester Huber aan de krotopruiming. Daarmee wil men nt voortgang maken, betoogde hij. Het beleid is erop gericht de bewoners van de noodwoningen aan de Bergweg zo spoedig mogelijk in aanvaardbare huur woningen onder te brengen. Van de 40 die er dit jaar ontruimd moeten worden, zijn er thans tien leeg. Van de woningen in Goes-Noord zijn er nu 10 afgebro ken en 10 aangekocht. Het aantal wo ningzoekenden wordt op 700 geschat. „Dit aantal schhnt met de jaren groter inplaats van kleiner te worden; de hoge huren maken voor velen het wonen ir nieuwe woningen onmogelijk", zo ver zuchtte de heer Huber. Hij sprak de hoop uit, dat velen, die een hogere huur kunnen betalen, naar de grote huizen in plan-Zuid willen verhuizen, zodat de minder kapitaalkrachtigen de woningen met lagere huren kunnnen betrekken. Een levende wens noemde hij de bouw van nog meer bejaardenwoningen. Grotere aandacht vraagt volgens de heer Huber de verkeerssituatie, niet name in financieel opzicht. Hy wees daarbij op de zware gemeentelijke lasten voor parkeerterreinen, de ver betering van de traverse (f 70.000) en de straatverlichting. Hy vroeg zich af of men van de autobezitter niet meer offers mag vragen. Het toenemende verkeer in en door de stad stelt het gemeentebestuur voor grote problemen, betoogde de burge meester. „De situaties aan de Dam, de Koepoort en bij Ockenburg worden of zyn onhoudbaar. De bereikbaarheid van de industrieterreinen is beneden de maat. Steeds meer zal bij de groei van het zuidelijke wykgedeelte blijken, dat de spoorlijn en de traverse barrières vormen, die een gevaar voor een gezon de stadsontwikkeling betekenen", aldus de heer Huber. Hij wees ook op de ontwikkeling van verkeer als de Oosterscheldebrug klaar is. „Men zal rekening moeten houden met- een toename van de bodediensten en autobussen, van personenauto's en vrachtverkeer. Reeds nu zal de gedach te gericht moeten zijn op vergroting van het stationsplein en uitbreiding van het bodeeentrnm". In dit verband noemde hij het een verheugend verschijnsel, dat er al plannen hestaan voor een nieuw oorzitter Rinkhoud worden bodeeentrnm. omdat het tegenwoordige na een jaar te klein is geworden. KAPELLE Varkenshoudersvereniging had een gunstig jaar De varkenshoudersvereniging „Steunt elkander" te Kapelle heeft een gunstig jaar achter de rug. De vereniging moest geen uitkering doen wegens cQerensterf- te en de financiële positie is gezond. Het jaar kon met een batig saldo worden af gesloten. Het ledental bleef vrijwel sta biel. Dit was te horen op de woensdag avond in het gebouw „Obadja" gehou den algemene vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer A. de Schipper. Als penningmeester bracht de heer P. Glas verslag uit Tot lid van de financiële commissie werd de heer J. H. C. Poley benoemd. De bestuursleden P. Glas en A. op 't Hof werden herkozen. In verband met de stijgende vleespryzen, werden de vergoedingen b(j dierensterfte herzien. Voor varkens boven een wicht van 25 kilo zal bij sterfte een kering plaatsvinden van 1.50 per kg levend gewicht Vorig jaar wat dat 1.25 per kilo. Voor varkens beneden 25 kilo zal de vergoeding verhoogd worden van 32.50 tot 37.50. Het afgelopen jaar waren er 33 varkens bij de vereniging in verzekering. Jaarvergadering Chr. Agrarische hond Het ledental van de afdeling Kapelle van de Nederlandse christelijke agrari sche bond is het afgelopen jaar met drie gedaald. Verhuizing was hiervan de oor zaak. aldus het jaarverslag van secreta ris B. de Koeyer, dat werd uitgebracht tijdens de in het gebouw „Obadja" ge houden jaarvergadering. Penningmees ter A. de Jager kon in zijn overzicht melding maken van een afsluiten met een batig saldo. De bestuursleden L. Oele. H. Waveryn en B. de Koeyer wer den herkozen. Namens de kascontrole commissie bracht de heer M. Hoogeste- ger Czn. verslag uit. Tot nieuw lid van deze commissie werd benoemd de heer W. Slabbekoorn. Besloten werd op 7 fe bruari de jaarlijkse familieavond te hou den. Medewerking aan deze avond zal de toneelgroep van de zustervereniging uit Wemeldinge verlenen. Voorzitter Jac. Kloosterman kon voorts mededelen, dat er 28 januari in het gebouw „Obadja" een voorlichtingsavond gehouden zal worden. De vergadering was matig be zocht. KRUININGEN Verkoping Het huis met erf aan de Tweede Vliet- weg 11 te Oostdïjk (Kruiningen) is don derdag voor een bedrag van 13.60( verkocht. Notaris W. H. A. Steenpoorte te Kruiningen bracht het in het vereni gingsgebouw te Oostdijk in veiling op verzoek van mevrouw Jac. Beenakker- Hoogerheide. Koper was de heer J. West- strate te Oostdijk: hoogste inschrijver met 13.555 de heer J. N-" 'wenhuyse te Krabbendijke. Ook werd verkocht een stuk bouwland 21 are, 60 ca aan de Oomhoekseweg te Oostdijk. Dit werd voor f 4700 ver kocht aan de heer Jac. Joosse te Oost dijk. De heer J. Nieuwenhuyse te Krab- dijke was de hoogste inschrijver met 3940. s-HEER-ARENDSKERKE Collecte De oudejaarscoliecte in de Ned. herv. kerk te 's-Heer-Arendskerke heeft een bedrag van 442.26 opgebracht. Hoewel de directeur van het Zeeuws Museum te Middelburg, dr. P. K. van Daalen, enig ongeduld over de aanvanke lijk geringe activiteit van het museum wel begrijpelijk vindt, merkt hy daarbij op dat men bedenken moet, dat Zeeland een grote achterstand heeft op dit ge bied. Bij de herdenking van het 200-ja- rig bestaan van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen in 1969 zal de ver zameling op een wijze, een modern mu- eum waardig, gepresenteerd moeten porden, zo merkt dr. Van Daalen voorts p in de jaarverslagen over de eerste periode van het museum. Over het probleem van de hutsvesting wordt opgemerkt, dat de rijkscommissie voor de musea bij een bezoek aan Mid delburg van oordeel was. dat de mu- seumverzameling zeer goed in het Ab dijcomplex zou kunnen worden onderge bracht indien er meer ruimte beschik baar wordt gesteld dan die, waarin thans de bureaus van hypotheken en kadaster zijn gevestigd. Aanwinsten, die het museum os in 1962 ontving, zijn een belangrijke schenking van 29 familieportretten door de erven van wijlen jhr. mr. dr W. A. J Snouck Hurgronje, een zeldzaam Chinees por- tretbeeldje, dat mevrouw M Nebbens Sterling-de Kat uit Aerdenhout schonk, alsmede bodemvondsten en andere voor werpen, die als „verzameling H. U. Bouwman" zijn opgenomen: dit betrof een schenking van mevr. A. Bouwman- Bokma uit de nalatenschap van oud burgemeester Bouwman van Grijpsker- ke. Daar met name de inrichting van de Walcherse hoerenkamer een vrij groot bedrag vergde, konden op het gebied van de beeldende kunst slechts enkele aan kopen worden gedaan: een litho van Charley Toorop (gezin bij lamplicht in café de Valk te Westkapelie) en een portret van Jan Toorop door Lodewijk Schelfhout. Voorlichting over teelt van aardbeien in verwarmde kassen De glastuinders uit Kapelle-Biezelinge en omgeving zijn donderdagmiddag uit voerig voorgelicht over de mogelijk heden tot het verwarmen en belichten van kasaardbeien. Hierover sprak de heer J. Blommers, hoofdassistent bri het rijkstuinbouwconsulentschap te Gelder- malsen. Voor deze voorlichtingsbijeen komst. die plaats had in de kantine van de veiling te Kapelle. bestond goe de belangstelling. Naast een grote groep tuinders, werd de lezing ook bij gewoond door leerlingen van de lagere tuinbouwschool. De heer Blommers. die de verschillende aspecten rond het verwarmen en be lichten van kasaardbeien uitvoerig be lichtte, wees er op, dat in het glasaard- beiencentrum Zaltbommel allengs meer belangstelling aan de dag treedt voor de belichtingsmethoden. Men bereikt er mee. dat men met de produkten vroe ger aan de markt kan komen. Spreker stond ook stil bij de mogelijkheid kool zuurgas toe te dienen. Hij kon hierover nog weinig positiefs meedelen, omdat de onderzoekingen hierover nog in een beginstadium verkeren. Na afloop werd er van de gelegenheid tot vragen stel len druk gebruik gemaakt. De leiding berustte bij de heer A. J. Berman uit Kapelle. Deze wees er in zijn openings woord op, dat er ook in deze omge ving meer belangstelling komt vooi verwarmde kassenteelt. (In «utd. Eieren v 62-67 (ra n «LM20.21. r! 3. eendeél eren eendccieren van rren van 67-73 gram van 64-66 gram 9.61 67-68 gram 10.11— 110.50. EIERMARKT BARNEVELD Aanvoer ca. 2.150 000 «tuks., handel traag. Prijzen (in guldens per tOO stuk*) Eieren van 55-65 gram 8.00—10.25, per kg. 1,45-1.58. alg. prtjs 8.90. kg-prfl» 1.48 op basla Nagekomen advertenties Heden nam de Heere tot Zich ons trouw lid. de heer L. DE RIJKE op de leeftijd van 58 jaar. De bond van chr. groente- en fruit handelaren, afd. Walcheren. dragen lijden heeft de Here heden van ons op- f;enomen in Zijn heer- rjkheid. onze geliefde zwager en oom LAURENS DE RI JKE in de ouderdom van 58 jaar. Namens de familie v. d. Putte M. A. v. d. Putte O.- en W.-Souburg, 23 januari 1964, Wilhelminastraat 14. Heden overleed In het ziekenhuis Oostwal Goes, na een geduldig gedragen lijden, tot on ze diepe droefheid, on ze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader MARINES DLJL in de ouderdom van 73 jaar en 4 maanden. Waarde: W. Dijl-Schrier Zierikzee: D. M. Dek-Drjl L. Dek Waarde: J. K. Dijl Krabbendijke: Chr. Dijl D. Dijl-Lagendijk Christnach (Lux.): Magd. Dijl Waarde: K. Straub-Dijl J. J. Straub Christnach (Lux.): M, Dijl Wemeldinge: J. de Vfieger-Dljl C. de Vlieger Waarde: C. Dijl J. DIJl-van Noorden En kleinkinderen Waarde, 23 januari 1964. Hoofdstraat 55. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben 27 jan, Vertrek sterf huis 12.30 uur. In Jezus ontslapen, na een geduldig gedragen lijden, mijn zeer geliefde man en onze zorgzame vader, benuwd- en grootvader, broer, zwager en oom LAURENS DE RIJKE op de leeftijd van 58 jaar. „Wees getrouw tot den dood en Be zal U geven de kroon des levens". Openb. 2 10. P. de Rijke-v. d. Putte W. van Weert-de Rijke C. van Weert Paula, Ansje, Benny, Aukje Hoogvliet: J. de Rijke N. M. de Rijke-de Troye Elsje Vlissingen: J. C. v. d. Toom-de R{jke 3. E. v. d. Toorn Fransje Kees Els Rens Vlissingen: Hoogvliet: Vlissingen: Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 27 jan. a.s. Vertrek Van der Manderestraat 10 des nam. om 2 uur. Zij, die geen speciale kennisgeving ontvingen, gelieven deze advertentie ais zodanig te be schouwen. Tot onze diepe droefheid overleed nog vrij plot seling, na een langdurige ziekte, zacht en kalm mijn innig geliefde man, onze onvergetelijke vader, behuwd- en grootvader MARINES SMIT in de ouderdom van bijna 67 jaar. Smit-Kok M. L. Wagenaar-Smit W. Krabbendijke: Wemeldinge: Krabbendijke: J. A. Smit en verloofde Oostburg: A. Smit L. Smit-Bel Krabbendijke: A. Smit En kleinkinderen Krabbendijke, 23 januari 1964. Dorpsstraat 104. Geen bloemen. WEGENS STERFGEVAL zijn onze zaken Scheldestraat en Van der Manderestraat a.s. maandag 27 jan. G. J. SCHERPHUIS zenuwarts. Vrijdag en zaterdag AFWEZIG. Plaats uw familieberichten in de P.Z.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13