erez Raad Goes enthousiast over plan voor een overdekt instructiebad Sport en wedstrijden Bevolking van Goes „op papier" verhuisd M. Loeve„Blij» dat b. en w. stem uit de raad nu willen beantwoorden" Fill HIT OD AANZ.ENL.JK J 7&icVi Olympische zomerspelen op de t.v. Plan voor Europese energiepolitiek KEELPIJN? VERBINDINGSSATELLIET RELAY-2 DRAAIT IN BAAN OM DE AARDE Deel van secretarie naar Wijngaardstraat Protest Schouwse landbouwers tegen verkaveling Lectuurinzameling Rode Kruis Zeeland DONDERDAG 23 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 VOORBEREIDINGSKREDIET f25.000 HET „SUPPLEMENT" voor liet nieuwe open zwembad van Goes een overdekt instructiebad heeft woensdagavond in zijn eerste vage lijnen van een voorbereidingskrediet en een principebesluit de raad vrijwel geheel als stimulator achter zich gekregen. Met uitzondering van de heer A. Maljaars (s.g.p.), die aantekening wenste dat hij om principiële redenen tegenstemde, waren de heren het er over eens: we moeten nu de kans waarnemen! De raad was blij, dat b. en w. nu met een plan voor een overdekt instructiebad op tafel waren gekomen, uadat men in het verleden had geijverd om hiervoor in de voorstellen b. en w. tot een open zwembad al de nodige ruimte te scheppen. „Het is prettig te constateren, dat deze „stem uit de raad" thans wordt beantwoord". latere aansluitingen. De heer D. van Advertentie) ROTTERDAM Meent 124 Tel. 010 136854 j AUTHENTIEKE PRIJZEN maten I VERLAAGD PREFECTEN ONTSLAGEN NAVAJONTRAMP dit plan van b. en w. een wat te „luxe licmconsumptie". Met de toezegging aan de heer J. H. Roose (k.v.p.), dat in dit De Italiaanse regering van premier Aldo verband ook de gehele lichtvoorziening j Moro heeft opnieuw twee hooggeplaatste van de stad, in het bijzonder bij de los- rijksambtenaren, de prefecten \an Bei en laadplaatsen van het industrieterrein ïuno en Udine, van hun functies onthc- zal worden bezien kwam er met 152 ven naar aanleiding van de ramp met de stemmen vóór licht in deze zaak. Zonder slag of stoot ging de raad ak koord met een nieuwe subsidieregeling Compensatie voor hogere premiegrens A.O.W. en A.W.W. (Van o c Haagse redactie) In deze woorden vatte de heer M. Loeve (prot. chr.) ongeveer de hou ding van de Goese raad rond dit punt op de agenda samen. Na overleg met deskundigen was het b. en w. geble ken. dat de aanleg van een overdekt instructiebad mogelijk is zonder dat dit kostenverhogend werkt voor het open bad, waaraan de aannemer eerstdaags zal beginnen. Daarom wilde het college beschikken over een schotsplan en een raming. Om de gedachten te bepalen gaf het voorstel voor de aanleg van zo'n instruc tiebad een bedrag in de orde van grootte van zes tot zeven ton aan. De verwach ting is volgens b. en w. gerechtvaar digd dat een subsidie te bemachtigen is ten laste van de kredieten voor sociaal culturele infrastructuur. In dit verband attendeerden burgemeester mr. F. G. A. Huber en wethouder drs. J. Dijkgraaf er op, dat .het overdekt instructiebad naast het onderwijs ook van bijzonder belang zal zijn voor revalidatie, bijvoorbeeld ten behoeve van poliopatiënten. Het voorbe- reïdingskredlet van 25.000 ontmoette derhalve geen bedenkingen, Wel werd nog inghaakt op een verlegging van het. open bad van enkele meters in verband met toekomstige uitbreidingen. B. en w. vroegen de raad, akkoord te gaan met een opschuiving van één twee meter. Na wat heen en weer gepraat vond de raad het beter hieraan toe te voegen: of zoveel meer als nodig zal blijken. De heer Maljaars (s.g.p.) gaf zijn stem niet aan het voorstel, omdat naar zijn mening het college van b. en w. geen afdoend antwoord gaf op de vraag: wordt dit instructiebad ook op zondag openge steld In zijn nieuwjaarsrede stipte burgemees ter Huber aan, dat de omgeving van het zwembad straks een bijzonder attrac tieve recreatiebestemming zal krijgen. „Reeds is de gedachte op papier gezet om in de nabijheid van het zwembad een sporthal, een uitgebreide speeltuin en een groot kampeerterrein te doen aan leggen". Licht en donker Even leek de toekomst er voor de nieu we Havenweg naar industrieterrein er nog wat duister uit te zien, toen de com missie van financiën en grondbedrüf met ernstige bezwaren naar voren kwam te gen een plan voor een nieuwe verlich ting met 52 masten. De totale kosten daarvan zouden op een bedrag van 50.500 komen. De betreffende commis sie wilde de verlichting daar toch liever wat goedkoper houden en beperken tot het niveau, „dat voor de stadsverlichting in Goes gebruikelijk is". De meningen over „licht en donker" lie pen daarop nogal wat uiteen. Burgemeester Huber hield vast aan een advies van het Instituut voor Verkeers techniek, dat 35 meter afstand tussen de masten onderling als norm voor indus trieterreinen aangeeft. Wethouder Dijk graaf was een tegenstander van een plan uitvoeren in twee gedeelten omdat dat weer kostenverhogend zou werken voor Loon (p.v.da.) is al tevreden „als er maar palen komen". En ten slotte ble ven er twee tegenstanders van het plan in zijn huidige vorm 52 masten aan de nieuwe Havenweg over. De heer B. G. C. Kegge (p.c.): „Als we een ver lichting op stadsniveau hebben willlen, dan zullen we eigenlijk op het industrie terrein moeten gaan kijken". Hij draaide de „formule" om en constateerde daarna dat iedere passant op dit industrieterrein ,tussenmaat' DUITS MOTORSCHIP NA AANVARING IN VLUCHTHAVEN ZIJPE Het 1100 ton met slakkenzand geladen Duitse motorschip „Winschermann-58'" is woensdagmiddag met flinke averij dc vluchthaven van Zijpe binnengekomen, nadat het op het vaarwater Zuidvlije was aangevaren door het 2700 tons motor schip „Westcrschelde" uit Rotterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal in dc haven van Zijpe hei slakkenzand, dat be stemd was voor België, worden overge slagen. De „Winschermann-58" was dinsdag in de dichte mist in botsing gekomen met de „Westerschelde" van de firma Ooster- wijk ter hoogte van Steenbergen. Het Duitse vaartuig kreeg drie gaten aan stuurboord in de scheepshuid. Boven dien liep één der ruimen midscheeps vol water. Om zinken te voorkomen v het vaartuig op een zandbank aan grond gezet. Met eigen pompmaterieel haalde men het water gedeeltelijk weg uit het ruim. Woensdagmorgen voer men bij hoog water naar Zijpe, nadat een reddingskleed in de gaten was aange bracht. Het schip bleef drijven, omdat waterdichte schotten het water tegen hielden. Wintergenoegens! Eerlijke, heerlijke gocd-vaderlandse soepen, nü in onovertroffen Knorr- kwaliteit. En in 20 minuten op tafel! Hollandse Bruine Erwtensoep Bonensoep met echte erwten met hele bonen 68 ct 78 ct wintersoepen toch wel eigen verlichting heeft net. zoals onverlichte buitenwegen. Andringa (k.v.p.) drong aan op een voor de afstand en vond voor de stichting rooms-katholiek bereidend hoger en middelbaar onderwijs in het dekenaat Middelburg: 25 per jaar per uit de gemeente Goes afkom stige leerling, die de r.-k. h.b.s. in Goes bezoekt. Dit geld zal worden betaald zolang een nog niet gedekte schulden last voor aanloop- cn exploitatiekosten van de school van voor 1 januari 1956 nog niet is afgelost. Vajontdam van vórig jaar, en aange-1 ')e hogere premie voor de Algemene drongen op een parlementair onderzoek, Ouderdomswet cn de Algemene Wedu- zodat de verautwoordelykbeid in de par- j wen- en Wezenwet, die het gevolg is van ticuliere en opi-nbare sector volledig aan do verhoging van dc inkomensgrens, zal het licht komt. j door de werkgevers voor het grootste De ontslagen prefecten stonden aan het deel worden gecompenseerd. De maxl- hoofd van de twee provincies die^bij de mumcompensatic, die sinds 1 januari Woningen... Bij de rondvraag hield de heer Ph. Haverhoek (p.v.cha) nog een pleidooi voor het bouwen van goedkope wo ningen voor wat hij noemde „moeilijk verplaatsbare gezinnen". Wethouder J. S. Visscher kon hem meedelen, dat b. en w. op het ogenblik een plan in vergevorderd stadium hebben om op dit punt enige voorzieningen te tref fen. Er zal nog worden nagegaan in hoever hiervoor subsidie té verkrij gen is. Of dit plan nog kan worden onderge bracht bij het woningcontingent aan Goes voor 1964 was voor de heer Vis scher een vraag. Wel beloofde hij de raadsleden In de" loop van dit jaar met voorstellen op tafel te zullen komen. Van der Grift keert terug uit Innsbruck lerband met het plotseling overlij den van zijn schoonvader, keert Henk van der Grift vanavond per trein uit Innsbruck naar Nederland terug. Nu door dit droef gebeuren zijn training noodzakeljik moet worden onderbroken, heeft Henk van der Grift na overleg met het Nederlandsch Olympisch Co mité en de K.N.S.B. zjjn inschrijving de 500 meter op do olympische spelen ingetrokken. Het zou de tweede keer zijn geweest dat Van der. Grift op de olympische winterspelen zou zijn uitgekomen. In 1960 te Squaw Valley kwam hij uit op de 500 en 1000 meter. Met een tijd van 41.2 sec. plaatste hij zich met de Rus Malisjew en de Amerikaan Ru dolph ex aequo tiende op de 500 meter. Door een val in de oostelijke bocht werd hij op de 1500 meter niet geklas seerd. Dode en gewonden bij bobsleeën in Innsbruck De olympische winterspelen te Innsbrück hebben hun eerste slachtoffer geëist en wel bij het bobsleeën. De 50-jarige En gelsman Skrzypecki vloog met zijn slee tijdens een trainingsronde uit de bocht, waarbij hij een schedelbreuk, een bek kenbreuk, een dubbele armbreuk en nog andere verwondingen opliep. Hij ii woensdagavond In een ziekenhuis aar zijn verwondingen overleden. De twee mansbob van de Duitsers Josef Lenz en Josef Fleischmann vloog uit de bocht. De Duitsers moesten met gebroken ar men en een hersenschudding in een zie kenhuis worden opgenomen. Weer slechte dag voor Nederland De uitslagen van de woensdag voor het Hoogoverschaaktoernooi te Beverwijk gespeelde partijen luiden: Grootmeestergroep, twaalfde ronde: Larsen-Bobotsow 0-1; Lengyel-Zuidema v. d. Berg-Van Scheltinga T2-T2; Parma-De Rooi 1-0: Darga-Portisch 0-1; Keres-Dunkelblum Ney-Donner 1-0; Ivkow-Filip Vs-Vz. Afgebroken partijen: tiende ronde: Par- ma-Dunkelblum 1-0; Keres-Filip 1-0; elf de ronde: Van Scheltinga-Lengyel 0-1. Stand: 1. Portisch 10 pnt.; 2. Keres 9Vi pnt;.; 3. Ney 9 pnt.; 4. Larsen 8Va pnt; 5. en 6. Parma en Ivkow beiden 8 pnt; 7. Lengyel 7% pnt; 8. Filip 6Vs pnt.; 9. en 10. Darga en Zuidema beiden 5 pnt.; 11. en 12. Donner en Bobotsow beiden 4'/2 pnt.; 13. Van Scheltinga 4 pnt.; 14. v. d. eBrg 3 pnt.; 15. Dunkelblum 2 pnt.; 16. De Rooi 1 pnt. Toto vóór zomerrecer in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Sporttoto De toto van de afgelopen week heeft de 579.154 deelnemers niet te veel moei lijkheden opgeleverd. Er kwamen zeven meldingen voor de eerste prijs binnen. De gelukkigen, die elf uitslagen goed voorspelden, delen de eerste prijs van 124.311,zij ontvangen elk een bru- tobedrag van 17.758.70. Voor de tweede prijs (tien uitslagen goed) zijn liefst 219 gegadigden. Van de 67.806,— ontvangen zij netto 307.—. De vier totospelers, die vijf gelijke spe len goed voorspelden, delen de extra- prijs, die ditmaal 33.903,— bedraagt. Voor hen Is bruto 8475,75 gereser veerd. Tetsoero Foeroekaki, do voorzitter van de jury van het vierde internationale t.v.-festival te Monte Carlo, heef-t woensdag verklaard, dat de olympische zomerspelen te Tokio via Amerikaanse communicatiesatellieten en verschillen de relayeersystemen regelrecht naar alle deien van de wereld zullen wor den uitgezonden. Foeroekaki, de voormalige Japanse ambassadeur te Parijs, zei verder, dat er op het ogenblik met verschillende landen over de afname van de t.v.-uit- zondingen wordt onderhandeld. Gebrek aan ruimte in stadhuis ramp betrokken waren. Ze werden in een rapport van een regeringscommissie dat verleden week werd gepubliceerd, ernstig bekritiseerd. Het Italiaanse mi nisterie van openbare werken schorste verleden week al vier ambtenaren op maatschappij, heeft dinsdag een geolo- Eisch rapport over de ramp uitgegeven, e aarde die door een verschuiving vrij kwam en in het enorme waterreservoir stortte, veroorzaakte de dood van 2117 mensen. De ramp was „een der grootste uit de geschiedenis en recente prehisto- aldus het rapport. Men kan stellen, vervolgde het, „dat de hele noordkant van de berg Toe. van het plateau op 1400 meter hoogte af, naar beneden kwam, waardoor een gesteenteverplaat sing van niet minder dan 250 miljoen kubieke meter ontstond. Deze massa kwam neer in twee of drie minuten, trof het reservoir en steeg aan de andere kant tot 125 meter, een golf van 200 meter veroorzakende". Het rapport noemde een aantal geologi sche oorzaken van de aardverschuiving, maar zei dat ze „vooral" was veroor zaakt door corrosie door de watermassa in het kunstmatig meer. Twee stakende vissers aangehouden De politie in Den Haag heeft twee sta kende vissers uit Schevcningcn, de 44- jarige M. G. en de 48-jarige G. II. aan gehouden, verdacht van openlijke ge weldpleging. De mannen zouden op 16 januari om half vijf in de ochtend bij de schipper W. Roos in de Adriaan Coenenstraat te Scheveningen een jeneverfles vol met een bijtende stof door een ruit naar bin nen hebben gegooid. Daardoor ontstond schade aan het vloer kleed, het meubilair en de gordijnen. De twee vissers zouden tot deze daad daad zijn gekomen omdat de heer Roos had willen uitvaren. TARIEFSVERHOGING Zijn de verhogingen van de tarieven de Amsterdamse medische specialisten (met 20 pet.) en van de tandtechnici (met 40 pet.) in overeenstemming met het loon- en prijsbeleid?, aldus de heer J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Ka mer (p.v.d.a.) in schriftelijke vragen aan de minister van economische zaken en van sociale zaken en volksgezond heid. Gevraagd wordt naar een onderzoek en geïnformeerd wordt naar de maatrege len. die getroffen zijn of alsnog genomen zullen worden als zou zijn gebleken of als blijkt dat deze tariefs- en prijsver hogingen niet in overeenstemming zijn met het uitgestippelde loon- en prijs beleid. Koning Boudexoijn en koningin Fabiola, die een bezoek aan Japan brengen, laten zich in een thee huis in Tokio door een geisha ver wennen. 1963 49,50 per maand bedraagt, zal met ingang van 1 april 1964 met 10.45 per maand worden verhoogd. Een desbetref fend advies zal binnenkort door de Stich ting van den Arbeid aan het College van Rijksbemiddelaars worden uitgebracht. De premie-Inkomensgrens voor deze volksverzekeringen is per 1 januari 1964 van 9000 op 9800 gebracht en zal per 1 april 1964 opnieuw worden verhoogd en wel tot 10.900. Het aan premie te betalen bedrag blijft voor beide wetten zamen op 8,1 procent van het inko men gehandhaafd. De compensatie be draagt 6,6 proeent, zodat 1,5 procent di rect ten laste komt van de verzekerde loontrekkers. Bij het starten van de Al gemene Ouderdomswet is men er vanuit gegaan, dat een deel van de premie door de verzekerden uit eigen zak zal moeten worden betaald. De hier bedoelde compensatie is uiter aard alleen van belang voor die inkomen trekkers, die een salaris genieten, dat minstens gelijk is aan de premie-inko mensgrens. In de Stichting van den Arbeid wordt nog overleg gepleegd over enkele technische kanten van de compensatieregeling. Er zal nog iets moeten worden bepaald over de compensatie van de hogere premie, die in het tijdvak 1 januari 1964 tot 1 april 1964 moeten worden betaald. Ook doet zich de omstandigheid voor, dat de c.a.o.'s zijn, waar de compensatie in de salaris sen zelf is begrepen. Ex-S.S.-dokter Karei Babor omgekomen De uit Wenen afkomstige vroegere S.S.- dokter Karl Babor, die op verdenking van misdaden in concentratiekampen door de Oostenrijkse politie werd ge zocht, is dood aangetroffen in een rivier in het binnenland van Ethiopië. De leider van het joodse documentatie centrum in Wenen, de als Eichmann-ja- ger bekende Simon Wiesenthah heeft Babor kort geleden beschuldigd van n dische experimenten op gevangenen het nazi-concentratiekamp Gross-Rosen bij Breslau. Wiesenthal zei bij die gele genheid dat Babor als arts werkzaam was aan het hof van keizer Haile Selassi van Ethiopië, wat door iemand van dit hof is tegengesproken. Wel heeft hij de laatste tien jaar als arts in de Ethiopi- sche hoofdstad gewerkt. Zijn dochter stu deert in Parijs. Toen men Babor in de' rivier vond, was hij al enige dagen dood. De doodsoorzaak moet nog worden vast gesteld. De Hoge Autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap is het gisteravond eens geworden over een plan voor een Euro pese energiepolitiek, gebaseerd op een nieuw leven ingeblazen kolenindustrie. Dit deelde de Belgische vice-president van de Hoge Autoriteit. Albert Coppi, mee. Hij en de president van het ge zagsorgaan. de Italiaan Del Bo, zullen spoedig de hoofdsteden van de zes ge- meenschapslanden bezoeken om het plan aan de regeringen voor te leggen. Naar wij in parlementaire kring verne men zal de Kamer nog vóór het zomer reces te beslissen krijgen over een voor stel van minister Scholten tot continue ring van de sporttoto. De wettelijke rege ling van juli 1961 maximumprijs van 50.000. maximale inleg per ingeschre venen 2,loopt eind van dit jaar af. Dc regeling werd in 19G1 door de Tweede Kamer aanvaard met dc stem men van A.R.. S.G.P. en C.P.N. tegen. Dat de A.R. ook ditmaal tegen de toto zal stemmen, wordt onder antirevolutio nairen niet waarschijnlijk geacht, zo ver nemen wij. „De toto ligt er nu eenmaal" deelde men ons mede. Niet tegen een voortzetting van de hui dige regeling. Wel echter tegen een uit breiding, met name wanneer een onge-^ limiteerde eerste prijs zou worden in geschoven. Desgevraagd deelde men ons mede, dat over een geringe verhoging wel te discussiëren zou zijn, „maar daar" zo zei men ons „is het de sporttoto uiter aard niet om begonnen". 1-Iet is zo bleek ons bij de directie van de stichting nationale sporltotalisator de toto inderdaad niet begonnen om *n kleine optrekking van het bedrag de eerste prijs, al voert men bijvoor- Een ,n de provinc|e samsoen aan beeld de omstandigheid van geleidelijke dc zwarte Zee heeft samen met zijn achl- geldontwaarding wel aan om te betogen, jarige zoon twee uur lang gevochten tegen dat een gelimiteerde prijs feitelijk eeneen troep hongerige wolven en er dne met onding is. btJl en mes gedood. Olympische fakkel is ontstoken De olympische fakkel die zal branden op de negende olympische winterspelen in Innsbruck is woensdag ontstoken in het oude stadion van Olympia ïn aan wezigheid van kroonprins Constantijn van Griekenland en de loco-burgemees ter van Innsbruck. Na de plechtigheid werd de toorts door meisjes in oucle Griekse klederdracht naar het altaar gebracht waar de olympische formule werd uitgesproken. Een lid van het Griekse olympische co mité nam de fakkel daarna over uit handen van een atleet om haar per auto naar Athene te brengen waar morgen een nieuwe plechtigheid zal plaatsvin den. als zij per vliegtuig naar Inns bruck zal worden gebracht. Opnieuw scherpe tijd op 10.000 m van Ron Clarke Ron Clarcke, de Australische lange-af- standsloper, die enkele weken geleden het wereldrecord op de 10 kilometer verbeterde, heeft woensdag opnieuw een scherpe tijd laten afdrukken. Tij dens de kampioenschappen van de staat Victoria, die in Melbourne werden ge houden. won Clarke de 5000 meter in 13 minuten en 41,6 seconden. Het wereld record staat sedert oktober 1957 (Ro me) met. 13.35 op naam van de Rus Vla dimir Kuts. 9 Meir SJachor, waarnemend zaakgelastigde van Israël in Hongarije, is door zijn rege ring teruggeroepen. Sjachar is vier jaar in van Boedapest geaccrediteerd geweest. hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! GEREFORMEERDE KERKEN HEBBEN 24,5 MILJOEN NODIG VOOR 49 KERKEN De plaatselijke Gereformeerde Kerken in ons land hebben voor de verdeling van het bouwvolume 1964 in totaal 67 bouw projecten ingediend bij de generale de- putaten voor kerkopbouw. Daaronder zijn aanvragen voor 49 nieuwe kerkge bouwen. De totale stichtingskosten. waarbij inbegrepen de kosten van grond, orgels en inventaris, zijn begroot op 24,5 miljoen gulden. Bovendien hebben de Gereformeerde Kerken voor de bouw van vrijstaande pastorieën en kosterwoningen nog een bedrag van ongeveer 700.000 gulden no dig. Daardoor moeten deze kerken in totaal aan stichtingskosten voor dit programma ruim 25 miljoen gulden opbrengen. Dinsdagavond is van Kaap Kennedy, het voormalige Kaap Ca naveral, een tweede Relay-verbindingssatelliet gelanceerd die Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Europa en Azië tijdens proefne mingen met elkaar zal verbinden. Dc kunstmaan, die door een Thor-Deltaraket omhoog werd gestuwd, kwam vrijwel in de vooraf vastgestelde baan om de aarde terecht, met een grootste afstand tot de aarde van 7400 kilometer en een kleinste afstand van 2075 kilometer. De kunstmaan beschrijft in drie uur en een kwartier een baan om de aarde en kan daarvan voor de transatlantische verbinding zeventig minuten en voor de verbinding over de Stille Oceaan veertig minuten gebruikt worden. De 83 kilogram wegende satelliet is een verbeterde versie van Relay-1, die in december 1962 werd gelanceerd en nog steeds functioneert. De Relay-2 krijgt zijn energie van 8215 zonnecellen, die veel beter bestand zijn tegen stralingen in de ruimte dan de zonnecellen van vorige kunst manen. Voordat de Relay-2 zijn eerste baan om de aarde had voltooid, hEid hij al televisiebeelden van Californië naar New Jersey overgebracht. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) noemde de kwaliteit van deze overgebrachte beelden „uit stekend". Zeven landen zullen deelnemen aan de proeven met Relay-2. Stations in Japan, de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk. West-Duitsland en Italië zullen televisievcrbindingen over de oceanen tot stand kunnen brengen, terwijl Brazilië aan telefonische en telegrafische verbindingen zal kunnen deelnemen. Al stond het stadhuis van Goes woens dag niet op stelten er is toch heel wat overhoop gehaald. Want er werd verhuisd. Een belangrijk deel van de gemeentesecretarie wc-rd verplaatst. Van de Lange Kerkstraat naar de Wijngaardstraat. De afdelingen, die in het stadhuis hun domicilie heb ben, „puilen uit". Er is te weinig ruimte op de bovenverdieping van het gemeentehuis om het allemaal vlot en comfortabel te kunnen afwerken. Al geruime tijd. Het was een situa tie, waar alleen de restauratie van het stadhuis een definitieve oplossing voor kan brengen. Maar voor het zover Is Er moest „tussentijds" iets gebeuren. Besloten werd daarom om dat gedeel te van de secretarie te verhuizen, dat het meest zelfstandig werkt en het minst contact heeft met de ande re afdelingen, die in het stadhuis zijn ondergebracht. Dat zijn de bureaus voor de bevolking, de burgerlijke stand, volkshuisvesting, militaire za ken, inentingen, verkiezingen en het marktwezen. Het zijn ook de bureaus, waar het meeste "bezoek „over de vloer" komt: per dag ongeveer vijftig mensen. Vandaar, dat het hoofd van de afdeling bevolking, de heer J. M. Meijler. woensdag de verhuizing in goede ba nen stond te leiden. Vier. vijf potige Eerste Zeeuwse zangkeurmeester Op het dezer dagen gehouden voor Harzer-zangkeurmeester te Eind hoven slaagde de heer J Reinders, lid an de Walcherse kanarievereniging ,Onze Zangers" te Middelburg. Hiermee is de vereniging in het bezit van de eer ste Zeeuwse zangkeurmeester. Enige tientallen landbouwers op Schouwen-Duiveland hebben zich verenigd om te protesteren tegen de, volgens hen, niet feilloos uitge voerde cultuurwerken in het her- verkavêlingsplan. Op de grond, die hen is toegewezen bij de onderte- kenning van de akte van toedeling, is, het, zo menen zij, door water overlast onmogelijk om een nor male oogst te hebben. Oorzaak hiervan is in vele gevallen het in slechte toestand opleveren van het cultuurtechnische werk, is hun mening. Deze landbouwers hebben zich verenigd in een gemeenschap om een protest aan hangig te maken bij de herverkavelings commissie. Begin februari zal te Goes een onderhoud plaatshebben tussen de herverkavellngscommissie en enige woordvoerders van de landbouwers. Zoals bekend is de akte van toedeling van dé herverkavelde gronden kortge leden in Zienkzee ondertekend. JOSEPH SCHILDKRAUT OVERLEDEN in Wenen geboren acteur Joseph Schildkraut, die op Broadway en in de film dc rol van Anne Franks vader heeft gespeeld, is overleden in zijn flat te New York. De acteur was 67 jaar. Zijn eerste suc ces in zijn loopbaan op het toneel was in „Liliom" in 1921. Van die tijd af speel de hij in een aantal films, won twee Oscars en speelde toneel in stukken van Shakespeare en in Alice in Wonderland. verhuizers gingen af en aan. Zij sjouwden een brandkast van 2000 kg naar binnen, andere kasten met „ad ministratieve bescheiden" zoals dat heet, bureaus en formulieren. Ladin gen formulieren: de registers voor de bevolking, de huisvesting, de in entingen en andere kaartsystemen. In totaal zo'n 35.000 formulieren, vertelde de heer Meijler. En dan wa ren er nog de archiefkluis en het archief vanaf 1816 150 boekwer ken met een totale lengte van 19 meter. Er moesten in totaal zo'n twintig kasten worden verplaatst. Maar het is allemaal gebeurd. Vandaag donderdag kan er weer orde op zaken worden gesteld in de drie ver trekken, die de gemeente in de Wijn gaardstraat voor de secretarie, het bureau volkshuisvesting en de type kamer ter beschikking heeft. Het kantoor aan de Lange Kerkstraat is leeg. Daar kunnen binnenkort andere afdelingen van de secretarie terecht, om het ruimtegebrek in het stadhuis op te vangen. Vrijdag gaat de „nieu we" secretarieruimte open voor het publiek. In feite ia de hele bevolking van Goes deze week in één da er ver huisd. Op papier dan Op de foto: de verhuizers brengen weer een nieuwe voorraad materiaal over van de Lange Kerkstraat naar de W ij ngaardstraat. (Foto P.Z.C.) „Sheratan" nog niet vlot De kustvaarder „Sheratan", die dinsdag in de mist op de Westerschelde in het Nauw van Bath was vastgelopen, is nog niet vlot. Acht sleepboten hebben gepro beerd het schip los te krijgen, maar zij slaagden daar niet in. Thans zijn er een lichter en een kraan bijgehaald om een gedeelte van de lading van 1200 ton ijzer over te slaan. Een van de sleepboten heeft geprobeerd de modder, waarin het schip vast zat, los te spuiten. D:t is even wel niet gelukt. Vanmorgen bij hoog water zal opnieuw een poging worden gedaan het schip vlot te trc-kken. Verschillende Zeeuwse gemeenten heb ben ook in 1963 weer gezamenlijk een belangrijke bijdrage geleverd voor de lectuurinzameling van het Rode Kruis. De afdeling Middelburg boekte met haar lectuurhuisje weer een uitstekend resul taat door als zesde in de landelijke rij van 136 gemeenten met een lectuurhuisje te eindigen. Van de 94 gemeenten, die deze actie steunen via een lectuurkastje, bereikte het Souburgse Rode Kruis een eveneens uitstekende zevende plaats. In Middelburg vond administrateur S. Paauwe 7890 kilo tijdschriften en 682 boeken in het lectuurhuisje. Na Middel burg bereikten de andere Zeeuwse ge meenten met een lectuurhuisje de vol gende rangnummers: Zierikzee 39, Krui- ningen 44, Vlissingen 57, Goes 90. Kapel- Ie 72 en Sas van Gent 126. De rangnum mers van de Zeeuwse gemeenten met een lectuurkastje waren als volgt: Souburg dus 7, Hansweert 17. Yerseke 32 en We- meldinge 46. In het afgelopen jaar heeft het lectuur- depot van het Nederlandsche Roode Kruis in totaal bijna 200.000 kilo tijd schriften verzonden, alsmede bijna 77.500 boeken. Deze tijdschriften en boeken kwamen onder meer terecht bij 2030 chronische patiënten, die thuis verpleegd worden en niet in de gelegenheid zijn via biblio theken te lezen. Er gingen ook zendingen naar Suriname en de Nederlandse An tillen, de Nederlandse militairen ia Duitsland, het medisch team van het Rode Kruis in Kongo, naar de toezicht houdende commissie van de V.N. in Is raël, naar Polen en naar Finland. Ook de emmertjesactie van het Zeeuw se Rode Kruis was succesvol. De heer Paauwe, de administrateur van de Mid delburgse afdeling, die de zaken voor ge heel Zeeland verzorgt, heeft in de afge lopen drie jaar jaarlijks rond 10-30 kun nen overmaken aan de kringpennin^ meester als bijdragen voor de boottocht van Zeeuwse chronische zieken met de J. Henry Dunant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7