ZWOLSMAN WILDE ZENDUREN VIA HET T.V.-EILAND KOPEN' Start nu officieel op 1 juli KLANKBORD China Spaak keurt Franse erkenning China af R.E.M.-DIRECTEUR BRANDEL: Eenheid van Westen zal er sterk onder lijden ONGEVALSVATBAARHEID BROMFIETSERS NIET ONRUSTBAREND HOOG ALUMINIUMFABRIEK DELFZIJL EEN DER GROOTSTE IN EUROPA DONDERDAG 23 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Haagse redactie) Volgens de R.E.M., de maatschap pij die van plan is het commer ciële televisie-eiland in de Noordzee te exploiteren, heeft Zwolsman on langs geprobeerd zenduren te ko pen. Via de door Zwolsman opge zette produktiemaatschappij N.V. Mecon heeft hij de R.E.M.-direc- teur J. Brandei benaderd met het voorstel om tegen een hoge som zenduren te kopen in de tijden, dat het t.v.-eiland zélf niet met eigen programma's in de lucht is. „Het was geloof ik de bedoeling", aldus de heer J. Brandei, directeur van de R.E.M., „dat Zwolsman deze zenduren zou vullen met een eigen showprogram ma, afgewisseld door reclame-spots". Volgens deze opzet zou Zwolsman een soort „onderpaehter" van de R.E.M. wor den, want hjj was van plan de zendtijd (voor reclame) weer dóór te verkopen aan grote adverteerders tegen een eigen tarief. „Het kan wel zijn", zegt de heer Brandei, „dat de N.V. Mecon officieel niet tot het Zwolsmanconcern behoort, maar de heren die mij het voorstel deden zeiden uit naam van Zwolsman te spre ken. Toen ik het voorstel van de hand wees, vroegen ze my contact met Zwols man op te nemen omdat hij een zakelyk gesprek op prijs stelde. Ik heb toen gezegd: de heer Zwolsman kan mij op bellen en een afspraak maken, maar ik ben niet van plan naar hem toe te ko men. Ik heb noch van Zwolsman noch van de heren van Mecon ooit meer iets gehoord Basis rond De juridische en commerciële basis waarop de R.E.M. het t.v.-eiland gaat exploiteren is gisteren volledig rond gekomen. De advertentievoorwaarden worden op het ogenblik gedrukt en zullen zaterdag of maandag per post bij de advertentiebureaus bezorgd worden. De tarieven variëren van zes tot negenduizend gulden per minuut, afhankelijk van het tijdstip van uit zending. De minuten kunnen verdeeld worden in spots van tien of meer seconden. Het eiland gaat officieel „T.V. Noordzee" heten en is ongeveer negentien uur per week in de lucht, vrijwel altijd vóór of né. de Bussumse programma's. Ook zon dagsmiddags zal het eiland uitzenden. De zendinstallatie, die op het eiland ge monteerd wordt is afgestemd op banc! 1, waarop ook de N.T.S. uitzendt. Het juis te kanaal is nog niet bekend, omdat tij dens de proefperiode getest zal worden welk kanaal de beste storingvrije ont vangst biedt. In ieder geval kunnen de meeste t.v.-toestellen het eiland ont vangen. al zal in de verderaf gelegen plaatsen een voorziening aan de anten nes nodig zijn. Volgens de R.E.M. zal deze voorziening niet meer dan 25 gul den behoeven te kosten. In de kustge bieden kan van de bestaande antenne gebruik gemaakt worden. Proefuitzendingen De R.E.M. verwacht, dat in maart, of april met de constructie begonnen kan worden. Half mei moeten de proefuitzendingen starten, terwijl op 1 juli met de normale programma's wordt begonnen. Tijdens de proef periode zullen mobiele ontvangststa tions door het gehele zendgebied rijden, zodat technici de ontvangst kunnen beoordelen. Met het technische aspect heeft de R.E.M. officieel niets te maken. „Wij treden alleen op als programmasamen stellers en tijdverkopers", zegt de heer Brandei. Een andere financieringsmaat schappij laat het eiland plaatsen en zorgt voor de zendinstallatie. De R.E.M. pacht Radiouitzendingen van t.ü.-eiland (Van onze Haagse redactie) Dc mogelijkheid is groot dat het t.v.-eiland in de Noordzee zich ook net commerciële radiouitzendingen gaat bezighouden. Gezien het grote succes van radio „Veronica" over weegt de R.E.M. om op het eiland ook een radiozender te plaatsen en daarmee te gaan uitzenden op een andere golflengte dan „Veronica". Volgens nog onbevestigde geruch ten zouden de juridische adviseurs van de R.E.M. dit plan op het ogenblik in studie hebben. Een rechtbank in Milaan heeft amnestie verleend aan Jacques Soustelle, de Franse anti-Gaullistische leider die vorig )aar bij verstek tot een gevangenisstraf van drie maanden werd veroordeeld wegens ver valsing van identiteitspapieren bij een be zoek aan Italië. Zijn Italiaanse advocaat zei dat hij viel onder een amnestie die vorig jaar januari voor een groot aantal overtredingen wps afgekondigd ALTHANS IN WUPPERTAL... Althans in Wuppertal in West-Duitsland komen werknemers die een auto hebben met groter frequentie te laat op hun werk dan collega's die bus of tram nemen, aldus de plaatselijke Kamer van Koop handel na een enquête OPBLIJVERTJE. De 20-jarige Caltfor- nisclie student Jim Thomas is vroeg naar bed gegaan, na een nieuw wereld record opblijven te hebben gevestigd. Toen Thomas de zware oogleden liet vallen, had hij zijn ogen 266',» uur. ofte wel ll dagen. 2 uur en 30 minuten, niet dicht gedaan. Het oude record van 264 slapeloze uren werd twee wegen geleden gevestigd door Randy Gardner uit San Diego. koper en magnesium, om bepaalde eigenschappen te verbeteren. Voor de fabricage van een ton aluminium heeft men twee ton aluinaarde nodig: deze twee ton aluinaardepoeder werd in Su riname weer verkregen uit vier ton bauxiet. Personeel Gezien de situatie in Groningen zal de werving van de 400 man personeel min der moeilijkheden opleveren dan in het westen van het land het geval zou zijn, zo verwacht de hoogovendirectie. De directie van Hoogovens heeft des tijds reeds het havenschap telegrafisch verzocht om de voorbereidende maat regelen voor de bouw met do grootste spoed te nemen, opdat de bouw op de kortst mogelijke termyn gerealiseerd kan worden. Koningin Elisabeth van Engeland, die eind februari haar vierde kind verwacht, ie van Londen vertrok ken naar het koninklijk buiten Sandringham. De foto toont de koningin met een lid van de spoor wegstaf op weg naar de trein in het Liverpool-Streetstation in Londen. Een beeld van de repetities in the ater Carré in Amsterdam voor de bekende musical ,ySound of Music" welke hier op 7 februari ac. in première gaat. Hoofdrolspeelster Mieke (Selvera) Bos speelt haasje over met de kinderen Von Trapp. Koordirigent Willem Hespe overleden In zijn woning te Amsterdam is woens dag op 88-jarige leeftijd overleden de componist en koordirigent Willem Hespe. Willem Hespe. die op 25 december 1875 in Den Haag werd geboren, beoefende aanvankelijk de beeldhouw- en de hout snijkunst. Later ging zijn voorkeur op artistiek gebied meer uit naar de toon kunst. Hij studeerde bij particuliere leraren en ontwikkelde zich verder door zelfstudie. Met de oprichting van het kinderkoor Zanglust" koos hij op 23-jarige leeftijd het beroep van koordirigent. Sinds 1908 was hij dirigent van en componist voor mannen-, gemengde- en kinderkoren. Hij verleende elk jaar zijn medewerking aan de uitvoeringen van de Mattheuspassion en de Mahler-concerten in het hoofdste delijke Concertgebouw. Ook werkte hij mede aan belangrijke concerten in het buitenland, o.a. in Parijs onder leiding van Strawinsky. Tot de koren, die Willem Hespe heeft geleid, behoren het a capella koor Crescendo en de gemengde zang verenigingen Polyhymnia te Haarlem en Crescendo in Noord-Scharwoude. Hij heeft veel gedaan voor de bevordering van de Nederlandse volkszang. Ongeveer 40 koorwerken heeft Willem Hespe ge componeerd. o.a. „De storm en de eik' en „Het kerkklokje". „Slecht voorbeeld van Parijs" Naar de mening van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, zal een erken ning door Frankrijk van de rege ring te Peking een verzwakking van de NAVO en een versterking van de kwaadaardigste tak van het VARA-VOORZITTER RICHT ZICH ÏN BRIEF TOT MINISTER BOT In de verklaring, die het dagelijks be stuur van de VARA op 16 januari jl. heeft uitgegeven, werd onder meer gewag gemaakt van het feit dat de VARA zich niet kon verenigen met alle overwegingen van de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen in zyn laatste brief Inzake het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 januari jl. In een brief aan bovengenoemde mi nister d.d. 20 januari jl. heeft de voor zitter van de VARA, mr. .1. A. W. Bur ger, een nadere toelichting op het VARA-standpont in deze gegeven. In dit stuk staat onder meer: „Met voldoening namen wij kennis van de conclusie, waartoe uw overwegingen hebben geleid, te weten dat niet zal worden overgegaan tot één der maat regelen bedoeld in artikel 20 van het televisiebesluit. Desondanks heeft ons de divergentie getroffen tussen uw standpunt eri het onze; derhalve enerzijds het stand punt dat maatregelen i.e. niet oppor tuun zijn en anderzijds het standpunt dat een onbedoeld incidenteel falen ipso facto geen gevaar voor de goede zeden kan opleveren, zodat het televisiebesluit de minister tot het nemen van maat regelen geen bevoegdheid verleent. Die divergentie komt dan ook salva referentia tot uitdrukking in een onlogische overgang in uw overwegin gen. Immers, overwogen wordt: dat tele visieprogramma's, die door hun inhoud en de vorm van hun presentatie ertoe leiden, dat grote groepen personen in hun diepste gevoelens en overtuiging gekrenkt kunnen worden en ook blijken gekrenkt te zijn, moeten worden aan gemerkt als In strijd te zijn met de goe de zeden, zoals deze in ons land worden verstaan". En vervolgens: dat ik mitsdien van oordeel ben. dat het bewuste program maonderdeel elementen bevatte, welke in strijd zijn met het gestelde in arti kel 4. eerste lid van het televisiebesluit 1956 en met name voor wéx betreft het opleveren van gevaar voor de goede zeden". Echter in eerstgenoemde overweging is sprake van wat geldt in algemene zin ter zake van televisieprogramma's (meervoud), terwijl de dan getrokken conclusie in de volgende alinea wordt toegepast, niet als eerstbedoeld op een serie of een aantal van pro gramma's van kwetsend karakter, maar op een incidenteel programma onderdeel. waaromtrent de VARA heeft gesteld, dat het „niet op zodanige wijze over het voetlicht is gekomen als krachtens de opzet wenselijk ware". Welnu, hoe moeilijk de staande uitdruk king „goede zeden" te objectiveren zyn moge, het moet toch bepaaldelijk nog iets meer voorstellen dan simpelweg de reactie van de persoon van de mi nister op een incidenteel falen". internationale communisme bete kenen. De Belgische minister zei dit gisteren in Tokio op een pers conferentie. Het Franse initiatief stelt de Atlantische gemeenschap voor een voldongen feit, zo zei Spaak. Op de vraag, welke ge volgen dit zal hebben voor de Verenigde Naties en de Europese gemeenschap antwoordde h(J: „De E.E.G. is econo misch gezond, maar aan de politieke ge zondheid mankeert wel wat. Een be slissing als waarover we het nu hebben zal de Europese eenheid niet bepaald be vorderen. De grote meerderheid van de E.E.G.- landen volgt de Amerikaanse politiek. Wat mijzelf betreft, ik sta voor hon derd procent achter de ontspannings- politiek van de Amerikanen en ik geloof dat iedere stap die de positie van de V.S. verzwakt, moet worden tegengegaan. Daarom kan ik niet erg gelukkig] zijn met het Franse initia tief". Minister Spaak vond het nog te vroeg, over de gevolgen voor de Verenigde Naties te spreken. Slecht voorbeeld Een der moeilijkheden zou zijn dat de samengespraak tussen de NAVO-landen minder wordt. „De frequentie van de al gemene consultaties zal achteruitgaan, en de bilaterale politiek van de grote landen zal steeds belangrijker gaan wor den". Als er één land Is dat weigert voorberei dende consultatie te houden, zullen an dere dat voorbeeld volgen en worden de algemene consultaties moeilijker en moeilijker", aldus minister Spaak. „Ik geloof dat wij uiteindelijk eens ge dwongen zullen zijn het bestaan van communistisch China te erkennen, maar dit is iets waarover wij tot een besluit moeten komen na vele besprekingen en nadat door de westelijke landen over eenstemming is bereikt". Non-agressiepact Spaak sprak op een lunch van de ver eniging van buitenlandse corresponden ten. „In beginsel ben ik voorstander van een non-agressiepact tussen de twee blokken", zei hy, daarmee doelende op de Noordatlantisehe verdragsorganisa tie en het pact van Warschau. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BABY LAG OP VUILNISBELT Op de in Bemmel gelegen stortplaats - stadsvuil van de gemeente Nijme gen is dinsdag het stoffelijk overschot gevonden van een pas geboren kind. Het in een lichtblauwe kussensloop ge stopt die aan de bovenkant met een touw was dichtgebonden, net stoffelijk over schot vertoonde hersenletsel. Het moet of via de vuilnisophaaldienst van Nijme gen of rechtstreeks op de vuilnisbelt zijn gelegd. Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid Het Wereldgebeuren Bemiddelingsrage In Zuidoost-Azië woedt op het ogen blik een interessante bcmiddellng»- rage, die met de aankomst van de Ame rikaanse minister van justitie, Robert Kennedy gisteren in Djakarta een hoog tepunt heeft bereikt. Het kringetje is thans helemaal gesloten. Premier Ab ri oei Rachman van Maleisië heeft zich bereid verklaart als bemiddelaar op te treden tussen Cambodja. Thailand en Zuid-Vietnam. Cambodja arbitreert in tussen lustig tussen Maleisië en de Fi lippijnen; de Filippijnen bemiddelen tussen Cambodja en de Verenigde Sta ten en de Verenigde Staten doen hun uiterste best om Indonesië te verzoenen met het bestaan van de federatie Malei sië. Een Ingewikkelde kwestie Ministers en staatshoofden reizen van het ene land naar het andere cn overal waar zij elkaar hebben gesproken, worden com muniqués uitgegeven, waaruit zou moe ten blijken dat er feitelijk geen vuiltje aan de lucht is. De gesprekken verlopen allemaal even vriendschappelijk, ieder een is optimistisch gestemd, men ont vangt elkaar hartelijk en neemt nog har telijker afscheid en ondanks dat is het nog steeds geen koek en ei. Het meest interessant van al deze be middelingspogingen is ongetwijfeld die van Robert Kennedy tussen Maleisië en Indonesië, twee gezworen vijanden. Kennedy kan naar verluidt vrij goed op schieten met president Soekarno. Van daar wellicht, dat president Johnson hem als zijn persoonlijke vertegenwoor diger naar Zuidoost-Azië zond In Amerikaanse regeringskringen en vooral ook binnen de Republikeinse Partij staat men enigszins sceptisch te genover deze goede verstandhouding. De republikeinse senator Oliver P. Bolton zei te hopen dat er geen geheime af spraken zouden worden gemaakt, die op enigerlei wijze de toekomstige veiligheid aan de grenzen van Maleisië zouden ra ken. Kennedy en de regering zijn het Amerikaanse volk een volledig en open hartig verslag verschuldigd over de ge hele Indonesische kwestie na de terug keer van de minister, zo meer.de Bolton. Vermoedelijk zullen de republikeinse le den van het Congres de regering te zij— nertijd aan deze eis herinneren. Bolton merkte in dit verband nog op, dat nau welijks een maand, nadat president Soe karno en minister Kennedy elkaar twee jaar geleden voor het eerst hadden ont moet, geheime besprekingen in Washing ton leidden tot de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. „Sommigen spraken toen van een schik king. maar met meer recht spraken an deren van toegeven aan een militaire greep naar de macht", zei Bolton. „Een greep naar de macht met volledige schending van elk principe, waarop de Verenigde Staten bij traditie hun buiten lands beleid hebben gegrondvest". Senator Bolton liet het niet bij een waarschuwing alleen. Hij stelde een lijstje op van zaken, welke minister Kennedy aan Indonesië duidelijk zou moeten maken, te weten de volgende: De Verenigde Staten kunnen niet lan ger exportvergunningen goedkeuren voor de verkoop van vliegtuigen voor troepentransport en onderdelen, zolang men die vliegtuigen blijft gebruiken om de onafhankelijkheid van Maleisië te be dreigen. Het Amerikaanse Congres voelt weinig voor voortzetting van Amerikaanse mi litaire of economische hulp zolang de be dreiging van Maleisië blijft voortduren. De Amerikaanse zevende vloot blijft in de Indische Oceaan, in overeenstemming met de eisen die het Amerikaanse beleid stelt, hoe nijdig Soekarno zich daarover ook blijft maken Wij houden het feit onder ogen dat Rusland aan Indonesië enige tientallen van de nieuwste onder zeeboten (en andere oorlogsschepen) heeft geleverd. De Indonesische minister van defensie Nasoetion, een recente bezoeker in Mos kou en Washington, kan nauwelijks ver wachten zijn reputatie als „vriend" der Verenigde Staten te behouden, zolang hij Soekarno's gelofte Maleisië te verplette ren blijft napraten. de zaak scherp stellen als senator Bolton wel wil, maar in diplomatieke kringen verwacht men toch wel, dat de minister een waarschuwend woord zal laten horen. In het Amerikaanse Congres is het ver zet tegen hulp aan Indonesië zodanig toegenomen, dat president Johnson daar mee toch wel enige rekening dient te houden. Amerika heeft, zo menen insi ders. enkele regeringen in Zuidoost-Azië reeds tevoren duidelijk gemaakt, dat het bij een militair conflict om Maleisië niet onpartijdig zal blijven. De aanwezigheid van de zevende vloot in de wateren rond Indonesië is op zichzelf trouwens al een waarschuwing Naar westelijke diplomaten in Tokio zeggen, zou ook premier Ikeda van Japan de Indonesische president hebben gewe zen op de vastberaden houding, die En geland en Amerika in deze kwestie aan nemen. Ikeda zou Soekarno hebben ge waarschuwd, dat met de Engelse vastbe slotenheid thans niet gespot kan worden en dat „Engeland Maleisië zeker niet zo gemakkelijk zal afstaan als Nederland indertijd Nieuw-Guinea". Bovendien moet Ikeda Soekarno gezegd hebben, dat hij er goed aan zou doen, de economische problemen van zijn land krachtdadig aan te pakken. Hij zou daarbij hebben gewe zen op het Japanse voorbeeld. „De kwestie IndonesiëMaleisië is er een van de landen van Azië Zij moeten die zelf oplossen en niet de landen bui ten dit gebied", heeft Kennedy gezegd. Intussen twijfelt niemand aan Amerika'» oplettendheid. "Illaarschijnlijk zal Kennedy VV niet zo scherp stellen als Tussen snelverkeer en langzaam verkeer De ongevalsvatbaarheid van de bromfietsers als totale groep is niet onrustbarend hoog, maar ligt tussen die van het snelver keer en het langzame verkeer in. Tot deze conclusie is een werk- commissie van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid gekomen na een studie over de ongevalsvatbaar heid van bromfietsers. Dit onderzoek beoogde na te gaan, in hoeverre de mening gerechtvaardigd is, dat de bromfietsers als gehele groep en de zeer jeugdige bromfiet sers in het bijzonder, een onevenre dig hoog aantal malen by ongevallen zyn betrokken. Motoren en scooters De berijders van motoren en scooters hebben de hoogste ongevalsvatbaar heid. namelijk 14,6 ongevallen per miljoen afgelegde kilometers. Dan volgen de autobestuurders met 13,8. de bromfietsers met gemiddeld 7.1 en de wielrijders met 1.3 ongevallen. Het aantal berijders dat per miljard algelegde kilometers wordt gedood is voor motoren 141, voor bromfiet sers 64. voor personenauto's 40 en voor fietsen 23. 16- en 17-jarigen L'it het onderzoek van de werkeommls- sie bleek, dat de ongevalsvatbaar heid van zestien- en zeventienjarigen bromfietsers ruim tweemaal zo hoog is als die van achttien- en negentien jarige. Per miljoen afgelegde kilo meters worden bij de zestien- en ze ventienjarige bromfietsberijders 29,2 ongevallen geregistreerd en hij acht tien- en negentienjarige 13.3. Bij de 20- en 21-j'angen is deze onge valsvatbaarheid afgenomen tot 8,3 ongevallen per miljoen kilometer. De meest veilig rijdende groep is die tus sen de 25 en 60 jaar (4,4), terwijl bij de bromfietsers van 65 jaar en ouder wat meer ongelukken voor komen, namelijk 6,8 per miljoen ki lometer. Rij-ervaring Deze gegevens behoeven nog niet tot de slotsom te leiden, dat het wenselijk is de minimum leeftijdsgrens van zes tien jaar voor bromfietsers te ver hogen tot achttien jaar. De werk- commissie van de stichting heeft na-' melijk geconstateerd, dat de rij-er- varing een zeer grote invloed heeft op de onge vals vat baarheid. Uit een vergelijking van de ongevals- i vatbaarheid van de onervaren zes tien- en zeventienjarigen met die van de onervaren achttien- en negentien- jarigen blykt, dat de invloed van de leeftijd nog wel aanwezig is, maar niet meer zo sterk. 1t het onderzoek is voorts gebleken dat het al of niet in het bezit zijn van een rijbewijs geen aantoonbare invloed heeft op de ongevalsvatbaar heid. De ongevalsvatbaarheid van de snelbrommer (die meer dan dertig k-ilometer per uur rijdt) ligt maar iets hoger tien procent dan die bij de langzame brommer. Steden-platteland werkcommissie maakte ook een ver gelijking tussen de ongevalsvatbaar heid in gemeenten niet meer of met minder dan veertigduizend inwoners. Uit het resultaat blykt, dat de onge valsvatbaarheid in de grote steden ongeveer 35 procent hoger is dan in de kleine steden en dorpen. By een nadere verdeling van het ongevals- type blykt dat op het platteland het aantal eenzijdige ongevallen aanzien lijk hoger is (namelijk 27 procent) dan in de steden (achttien procent). Hierbjj wordt onder een eenzijdig on geval verstaan, een ongeval waarbij één voertuig is betrokken. Het ge bruik van de bromfiets blijkt op het platteland (met een gemiddelde van 15.200 kilometer per jaar) hoger te liggen dan in de stad (gemiddeld 9900 kilometer). ROBERT KENNEDY ...waarschuwend woord... Premier Einar Gertiardeen van Noor wegen heeft op een persconferentie mee gedeeld. dat hj) volgend jaar als voorzit, ter var. de Noorse arbeiderspartij zal af. treden Hij bezet deze post sinda 1915. de zender". Welke maatschappij eige naar is van het platform kan en mag ik niet zeggen. Ook heb ik geen toe stemming mee te delen wie de R.E.M.- financiers zijn". De heer Brandei acht het echter een logische conclusie, dat beide maatschappijen dezelfde financiers hebben. Vaste shows Hot weekprogramma wordt gebaseerd op een aantal vaste shows (o.m. is in de V.S. de Robin-Hoodserie aangekocht), afgewisseld door gekochte films. Behalve de reclamefilms van de adverteerders zullen er de eerste maanden nog weinig eigen Nederlandse programma's te zien zijn, maar het ligt In de bedoeling ook ondrachten te geven aan Nederlandse filmproducenten en artiesten. De heer Brandei verwacht nog deze week het contract te tekenen voor een eigen R.E.M.-studio in Amsterdam. „Geen grote studio zoals in Bussum, maar voldoende uitgerust voor korte, kleine programma's. Het merendeel wordt echter van derden gekocht". Met nadruk stelt de R.E.M., dat men geen concurrentiestrijd wenst met de N.T.S. en omroepverenigingen. Dus: geen personeel aantrekken dat thans in dienst is bjj de televisie en geen ar tiesten engageren, die contracten hebben met Bussum. Advertentiewereld akkoord In de afgelopen weken heeft de heer Brandei langdurige besprekingen gehad met de t.v.-commissie van de „Vereni ging van Erkende Advertentiebureaus" De V.E.A. is de overkoepelende organi satie van alle erkende bureaus. Het overleg heeft de V.E.A. kennelijk be vredigd, want zij heeft haar fiat gehecht aan de advertentievoorwaarden. Gisteren hebben alle advertentiebureaus bericht van de V.E.A. gehad, dat zij de plannen voor het eiland serieus neemt en dat met de R.E.M. is afgesproken, dat de erkende bureaus de gebruikelijke vijftien procent commissie zullen ontvangen. Fi nancieel acht men de R.E.M. betrouw baar. De heer Brandei heeft alle reserverin gen voor reclamezendtijd, die tot dusver zijn binnengekomen, definitief geannu leerd. Iedereen krijgt nu, op basis van de officiële voorwaarden, gelegenheid zendtijd te kopen. De geannuleerde re serveringen schatte de heer Brandei op ongeveer zes miljoen gulden. „Maar dat was tegen een voorlopige prijs die be duidend lager lag". NEDERLANDSE ZAKEN OP ZWARTE LIJST V.S. Twee Nederlandse bedrijven zullen geen Amerikaanse exportprivileges meer krij gen omdat zij geen inlichtingen hebben willen geven over hun aandeel in de verscheping van Amerikaanse handels goederen naar Cuba. Het zijn de handelsonderneming J. H. Vos te Dordrecht, directeur J. H. Vos, de N.V. Metro (Midden Europese Transport Onderneming) te Rotterdam en haar be drijfsleider E. Walda. Volgens het Ame rikaanse ministerie van handel hebben zij in 1962 voor een waarde van 60.000 dollar aan dieselmotoren naar Cuba ver zonden. Predikanten over „Zo is het Een daartoe door de gereformeerde synode gedaan voorstel is voor de V.A. ii.A. aanleiding geweest in het t.v.-pro- granimii van gisteravond een hervormde en een gereformeerde predikant aan het woord te laten over het programma onderdeel „beeldreligie" in de jongste uitzending van „Zo is hetNamens het modcramcn van de hervormde syno de sprak ds. J. J. Buskes. Uit naam van <le synoden van de Gereformeerde Ker ken 'en de Christelijk Gereformeerde Kerken sprak ds. J. Over duin. Ds. Buskes, die voorop stelde, dat hij zich niet de spreekbuis van alle hervorm den wilde noemen, meende dat het ge bruik van centrale bijbelwoorden op zich zelf niet onjuist is, maar wanneer men deze woorden gebruikt dan grijpt men zeer hoog. „Beeldreligie" vond ds. Bus kes te hoog gegrepen met het gebruik van deze bij'belwoorden. het waarlijk pro fetisch ontbrak en daardoor zijn de woorden van de bijbel ontwijd. Ds. Bus kes vond „beeldreligie" een misgreep, waardoor de gelovige innerlijk is be zeerd. De conclusie van deze predikant luidde, dat men elkaar wel de waarheid moet zeggen, maar dat men elkaar daarbij moet respecteren. Ds. Overduin. die zijn uiteenzetting be gon met op te merken, dat men be schaamd moet zijn over de zwartste re acties op het gewraakte programma onderdeel vond deze reacties vooral van kerkelljken erg. Zij kwamen niet vanuit het evangelie en droegen veel onheilig heid en schijnheiligheid in zich. Hij wilde aannemen, dat de makers van het programma niet hebben beoogd het geloof te krenken, maar wel de beeld afgod te vermorzelen. Maar zoals er in de reactie op het programma lelijke bij geluiden waren, zo waren er ook bijge luiden in het programma zelf. zo meende hij. De grenzen, waaraan de satire is gebonden noemde hij overschreden. BOUW VERGT ONGEVEER TWEE JAAR Na enige jaren een capaciteit van 60.000 ton De fabriek van Hoogovens c.s. te Delf zijl gaat behoren tot de grote alumini- umprodneenten van Europa. Opgezet met een begincapaciteit van dertig duizend ton aluminium per jaar, zal hij in hoofdzaak bestaan uit een zes honderd nieter lange, vry smalle en hoge ovenhal. De fabriek, waarvan de bouw ongeveer twee jaar vergt, z.al aan circa vierhonderd man werk ver schaffen, zo deelt ir. A. B. Mettivier Meijer van de afdeling nieuwbouw niee in het personeelsblad „Samen" van de hoogovens. In de Delfzyise zeehaven, geschikt voor schepen tot tienduizend ton, zullen de grondstoffen worden ge lost met hehulp van een zuiginstalla- tie; de aluinaardepoeder wordt dan opgeslagen in twee grote silo's. De hulpstoffen kunnen worden aange voerd ln de binnenhaven aan de zuid zijde van het terrein. Voor de binnen vaart komt er een aansluiting aan het Eemskanaal, aldus ir. Mettivier Meijer. Ook de industriebinnenhaven van Delfzjjl wordt dus verlengd tot voorbij het dorp Heveskes. Verdubbeling De verwachting is, dat de opvoering van de produktie tot zestigduizend ton na enige jaren kan worden gereali seerd. Dit komt dan neer op een ver dubbeling van de bestaande installaties, dus de bouw van een 2de ovenhal. Het hart van de fabriek vormen de ovens, in twee rijen tegenover elkaar in elke hal opgesteld. Elke rij telt niet minder dan 60 ovens met een lengte van 8 meter, een breedte van vier meter en een diepte van twee meter. De ovens hebben een inhoud van circa 8 ton aluminium. Het uit de ovens afgetapte aluminium wordt in een giethal tot broodjes gego ten. Ook zullen hier legeringen wor den gemaakt, waarbij aluminium ge mengd wordt met andere metalen zoals

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3