m Pakistaanse politie voert strijd tegen mensensmokkelaars" Ontworsteld land ORGANISATIE PROBEERT ARME ARBEIDERS UIT TE SCHUDDEN PSYCHOLOGIE VAN DE OPGROEIENDE JEUGD OP RUIM 600 BOUWPROJECTEN WORDT BIJ VORST DOORGEWERKT GRAND GOES ALLEMAN Ladies' Toiletclub zal deze gesloten zijn van 27 t.m. 31 januari. Heropening 1 februari. woonhuis, 9°udei::deiveren De wereld in 1962 Oriënt-Express Prijs ƒ17,50 U wilt uw omzet verhogen Dan adverteren in de P.Z.C. voor het hele gezin PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „EXPORT" VAN ARBEIDSKRACHTEN ~üari en oóóz. De politie in Pakistan is bezig een over het hele land verspreide zwendelorgani- satie op te rollen die zich bezighoudt niet de „export" naar het buitenland, in het bijzonder het Verenigd Koninkrijk, van ongeschoolde en hall geschoonde arbeidskrachten. Volgens politiefunctio narissen worden de arbeiders door agen ten van de organisatie naar het buiten land geholpen waar zh in handen vallen van andere leden van de bende die zoveel mogelijk geld van hen trachten los te krijgen. De politie zegt dat er een uitge breid netwerk is van agenten die groe pen arbeiders rekruteren die Pakistan willen verlaten. Voor „honoraria" die variëren van 3500 tot 5000 gulden voorzien de agenten de arbeiders van valse paspoorten, werk vergunningen en andere documenten die zij voor de reis en de vestiging In het buitenland nodig hebben. De politie gelooft dat de leden van de bende uitstekende contacten onderhou den met personeel van de Pakistaanse staatsbank en met immigratie en zelfs politie-autoriteiten. Toen de politie onlangs twee perso nen arresteerde op beschuldiging op frauduleuze wijze duizenden rupees van Pakistaanse arbeiders te hebben ontvangen wekte dit een grote sen satie in het land. In veel gevallen ver kopen de arbeiders, van wie de mees ten lezen noch schrijven kunnen, hun hele hebben en houden om de agenten te kunnen betalen. Als zij in het buitenland aankomen wor den zij opgevangen door leden van de zwendelorganisatie, voor zover zy niet worden teruggezonden nadat geble ken is dat zy in het bezit zijn van valse papieren. De arbeiders moeten aan de buitenlandse agenten als „beloning" een groot deel van hun salaris afstaan voor het vinden van werk. In gevallen waarin zij niet aan hun „ver- lichtingen" voldoen moeten zij hoge be- ragen aan rente betalen. Gewoonltjk hebben de arbeiders zeer veel moeite van hun „schuld" af te komen, waardoor zij in de macht van de bende blijven. De immigratie-autoriteiten in Pakistan hebben onlangs strengere bepalingen af gekondigd voor het afgeven van pas poorten van het Verenigd Koninkrijk. De „mensensmokkelaars" hebben ondervangen door paspoorten uit te ven voor landen in het Midden-Oosten en andere Europese landen, vanwaar de ar beiders gewoonlijk toestemming wordt gegeven door te reizen naar Groot-Brit- tannlë. De Pakistaanse politie heeft on langs een Inval gedaan bü een drukkerij waar valse werknemersvergunningen werden gemaakt. Turkse arbeiders in Waalwijk Zondagavond laat zijn ln Waalwijk 35 Turken aangekomen, die zullen gaan werken in een van Waaiwijks grootste schoenfabrieken. Ze zijn voor een jaar gecontracteerd. De Turken, afkomstig uit Ankara en Istanboel, zijn onderge bracht in het gebouw van de voormalige levensschool, dat voor dit doel Is ver bouwd. Dr. Marie I. Rasey schreef. „Psy chologie van de opgroeiende jeugd". In haar inleiding tot dit boek schreef ze: In opzet tracht het boek zich aan zijn eigen theorie te hou den. Het heeft meer naar psycho logische dan logische inkleding ge streefd, wat meebracht dat er van toepasselijke vraag werd overge stapt op veelzeggend antwoord. Dit leidt van het tastbare kind dat voor de leerkracht zit, terug tot de bron nen, die uniek de zijne zijn en voor al naar de veelvuldige aspecten van zijn potentiële volwassenheid, waar in hij vermoedelijk zoveel langer en met zoveel meer bekwaamheid zal leven dan in zijn kinderwereld, waarin hij maar zo korte tijd kind is. Het boek, dat bestemd is voor ouders en opvoeders van de opgroei ende jeugd komt uit de serie Pris ma uit Utrecht. De wereldzee Terwijl het vasteland van aeze we reld weinig geheimen meer bezit en de aandacht der onderzoekers zich steeds meer richt op de planeten, blyft de wereldzee ons boeien. Steeds weer worden nieuwe aspecten bekend, die een ander licht werpen op wat er op de zeebodem gebeurt. Een opsomming over al hetgeen er in de loop der tijd over het wezen der zeeën bekend werd, vindt men in een uitstekend verzorgd boekje in de Salamanderreeks (no. 136) getiteld „De wereldzee", geschreven door de schrijfster van populair-wetenschap- pelijke werken Rachel L. Carson. Onderzeese landschappen, mineralen, ontstaan der eilanden, de trek van de zalm, al deze uiteenlopende onder werpen worden door de schrijfster in een ook voor de leek duidelijke taal behandeld. Het Deense vrachtschip „Vinland" is op de vjerf van Burmesier Wain in Kopenhagen verlengd met een middenstuk van S0/2 meter. Het karwei was binnen de drie uur voltooid. Met behulp van twee gi gantische kranen werd het 550 ton zware middenstuk tussen voor- en achterschip geplaatst. STICHTING HEEFT BESCHIKKING OVER f 10 MILJOEN Ongeveer 20.000 bouwvakkers bij proeven betrokken Er wordt deze winter voor het eerst sedert 1956 door het gehe le land weer een serieuze proef genomen om het werk in de bouwvakken ook bij vorst door gang te doen vinden. De Stichting Verlet bestrijding Bouwnij verheid heeft de beschikking gekre gen over een bedrag van meer dan tien miljoen gulden voor het toeken nen van doonverktoeslagen aan aan nemers, die op hun werken de vereis te maatregelen treffen. Het rijk heeft voor deze experimenten zeven mil joen gulden gereserveerd: de reste rende drie miljoen komen uit de risi cofondsen voor het bouwbedrijf. Op meer dan 600 bouwprojecten ver spreid over het gehele land wordt sedert begin december, toen de vorst enige omvang ging krijgen, doorge werkt. Ongeveer 300 van deze pro jecten hebben betrekking op de wo ningbouw, waarvoor ruim zeven mil joen gulden aan doorwerktoeslagen wordt toegekend. De overige drie mil joen gulden gaan deze winter naar andere bouwprojecten zoals scholen, kantoren, enzovoorts. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 20.000 bouwvakarbeiders betrokken bij deze proefnemingen, die voor hen de plezierige bijkomstigheid hebben, dat zij aan het einde van de week met het volle loon naar huis gaan. in- plaats van de ongeveer tachtig gul den, die ze bij vorstverlet uitgekeerd krijgen. Vanavond zal de K.R.O.-televisie weer een Rens van Dorth-show uit zenden. Onder regie van Henk Scholten zullen o.a. Maya Bouma, Nannie Boda, Joekie van der Valk, Rob Milton en Fred Kaps hieraan hun medewerking verlenen, terwijl het muzikale gedeelte van dit pro gramma door het kwartet Cas Oost hoek zal worden verzorgd. Foto: Maya Bouma en Joekie van der Valk geven alvast een voorproefje van hetgeen te zien zal zijn. LEZERS SCHRIJVEN ZO IS HET BIJ ONS Wij hebben hier m Gapingen de beschik king over een heel leuk verenigingsge bouw. eigendom van de gemeente, waar in gelegenheid wordt geboden voor ver gaderingen, bejaardensoos enz. De win ter 1962-'63 was langdurig en streng, zc zelfs dat de soos tijdelijk werd opgege ven wegens de koude Deze winter be gon ai vroeg met een beetje vorst en het was by dezelfde kachel weer koud en on behaaglijk. Dus bleven klachten niet uit, tot er op zekere keer een andere kachel werd geplaatst, een gebruikte kachel uit Vrouwenpolder, die zeker niet meer warmte gaf dan de vorige. Nu rijst bij ons de vraag als een kachel niet goed ge noeg is voor Vrouwenpolder, is die dan nog wel goed voor Gapinge? Op deze manier krijgen wij de indruk nog enkel een aanhangsel te zijn van Vrouwenpol- DINSDAG 21 JANUARI 1964 der. Wanneer we de bejaarden zo tegen bij en om die kachel zien staan en zit- ten dan lijken ze op een groepje koeien tijdens een grote hagelbui. Het is ook niet te verwonderen dat die mensen zit ten te popelen om burgers te worden van Veere, dan hebben we stadsrechten en krygen we misschien enige warmte! Namens vele bejaarden, Gapinge A. de Voogd ZEEUWSE TAELE (XVIII) Dat is wel heel erg. ik kan wel Zeeuws spreken maar niet schrijven en daarom zal er van de taele wel niet veel terecht komen. Ik wou langs deze weg U allen bedanken voor de vele post die ik met de feestdagen mocht ontvangen en dat is heel wat. Ik was er stik blie mee. want die goeie wensen hebben mij het geduld gegeven, de tijd die ik nog moet liggen, moedig door te brengen. Gezel lige brieven ontving ik en daar bleef het niet bij. Lieve vrienden heb ik er bij ge kregen cn die heb je toch maar nooit te veel ee Er kwam post van alle streken uit het land, en ook vanuit het buiten land. Namen kan ik niet noemen van al die mensen die voor mij en mijn zoontje zo hartelijk zijn, maar één uitzondering zou ik willen maken en dan zeg ik alleen maar: „Dank U wel lieve 3 ouden van dagen uit de Zusterstraat in Middel burg!" Veel bezoek kryg ik natuurlijk niet. het is te ver van huis, maar wat zou U er van denken, als je zo stil aan Vlissingen ligt te denken en er stapt zo ineens een struise Zeeuwse binnen in Walchers kos tuum, dan klopt je hart een slagje vlug ger. W-o hebben leuk zitten praten en ondertussen kwam er uit een mooie kniptas een- flesje ruukwaeter en een stikje lekkere zeep, echt gezellig Zeeuws ee? We waren elkaar totaal vreemd en toch was ik zo stik blie. Lieve vrienden allemaal, hartelijk dank voor al het goede wat ik mocht onder vinden en vele groeten van Bilthoven. C. J. Brandt-dcn Braber. Sanatorium Berg en Bos. TELEFOON 5165. Vanaf donderdag 23 januari Bert Haanstra's Voorverkoop: vanaf donderdag, dagelijks van 11 - 12 uur aan de kassa. Entreeprijzen 3,2,50, 1,50. Wegens algehele restauratie van de Segecrsstraat - Tel. 2272 - Middelburg Het bestuur van de Veilingvereniging „Zuid-Beveland" deelt hierbij mede, dat er op vrijdag 24 januari a.s. van drie uur tot half %1jf 's middags in de restauratie van de veiling aan de Fruitlaan gelegenheid bestaat om afscheid te nemen van de heer W. G. M. de Valk, die ons bedrijf zal verlaten wegens benoeming tot di recteur van de veiling Kampen. Te koop Voor al uw Nieuwstraat 60. Te bezichtigen woensdag 22 jan. 1964 tussen half twee en half vier. Polderlasten 9,71, grond lasten 15,07, riool- en straatla8ten 10,56. Brieven in te zenden tot 27 jan. '64 bij A. Baljé, Nieu we Vlissingseweg 5, Sou burg. Uniek fotowerk over Nederlands boeiendste provincie: ZEELAND. Samenstelling en tekst: G. A. de Kok en drs. M. C. Ver burg. Foto's Wim Riemens, Cor van Weele e.a. Dr. L. de Jong, bekend als de samen steller van het televisieprogramma De Bezetting en als politieke kro niekschrijver van het weekblad „Vrij Nederland", heeft een overzicht op gesteld van het wereldgebeuren ln 1962. Alle gebeurtenissen in dat jaar als bijvoorbeeld de E.E.G.-onderhandelin gen, de Chlnees-Indiase oorlog en het proces-Djilas, onderwerpt hij aan een geknopte beschouwing. Daarbij con cludeert hij, dat Kennedy's optreden in de Cubakwestie ongetwijfeld het hoogtepunt vormde van het politieke nieuws ln 1962. Voor wie de hedendaagse internatio nale ontwikkelingen een beetje wil bijhouden, verschaft dit werkje de onontbeerlijke achtergronden, op getekend door een objectief registre rende deskundige. Meulenhoff gaf deze gids uit als no. 116 ln zijn pocketreeks. Als salamander verscheen bij de uitgeverij Querido te Amsterdam „Oriënt-Express" van A. den Doo laard. De eerste druk van dit be kende boek verscheen reeds in 1934, zodat iedereen langzamerhand wei zal weten, dat de inhoud handelt over de vrijheidsstrijd van de Mace- doniërs tegen de Turken. Evenals de andere boeken van Den Doolaard zeker de moeite waard. Door de curator in het fail lissement van C. RELJER- SE, smid en loodgieter, wo nende te WEMELDINGE, ook gehandeld hebbende on der de naam fa. Van Els- ëcker-Dijkslag, is heden ter griffie van de arrondisse mentsrechtbank te Middel burg nedergelegd de uitde- lingslijst in bedoeld faillis sement, teneinde aldaar ge durende tien dagen koste loos voor de schuldeisers ter inzage te liggen. Mr. J. G. van der Burgt, curator. Goes, 20 januari 1964. Klokstraat 3. Wat zeggen anderen over „Ontworsteld land"? Dit: Dit fraaie fotoboek verdient een brede bekendheid te krijgen; als Zeeuwen kunnen we er gerust trots op zijn. Het is een ambassadeur, die ons Zee land laat zien zoals het werkelijk op dit ogenblik is... Zo is een werk ontstaan dat wel uniek mag worden genoemd onder onze hedendaagse fotoboeken. Tekst en foto'swerden er niet gescheiden, doch ze vormen één geheel, lopen steeds in elkander over. Men leest dit boek al kijkend en kijkt al lezend. Het één zonder het ander gaat moeilijk. En zo allengs gefascineerd, krijgt men een rijk. gevarieerd beeld van wat onze provincie op het ogenblik is en vertegenwoordigt. Al met al een boek, waarmee Zeeland uitstekend voor de dag komt. HANS WARREN in de P.Z.C. Alom in de boekhandel verkrijgbaar. Uitgave: Firma G. W. den Boer - Middelburg. Afzonderlijke vertalingen van de tekst in Krans. Engels oi Duits worden desverlangd bijgeleverd voor 2,50 per exemplaar; verpakkingshuls vooi verzending ovei de gehele wereld voor U.25 WESTKAPELLE, Zuidstraat 66, Tel. (01187) 284. Het adres met de grote keu ze en vakkundige bediening. Donderdags van 10-5 uur in Middelburg, Zuidslnge) 54.1 JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS der N.V. ZEEUWSCHE CONFECTIEFABRIEKEN gevestigd te Middelburg, te houden op vrijdag 7 fe bruari 1964 te Amsterdam ten kantore van de hoofd- bank Amstcrdamsche Bank N.V„ Herengracht 595, des 's morgens te 11.30 uur. Aandeelhouders, die deze vergadering wensen bij te wonen, dienen hun aande len ingevolge art. 15 lid 6 der statuten, minstens 6 da gen vóór de dag der ver gadering te deponeren bij één van de kantoren der Amstcrdamsche Bank N.V. Agenda en concept jaarver slag liggen ter beschikking ■an aandeelhouders op het hoofdkantoor van de Am stcrdamsche Bank N.V., Herengracht 595, te Am sterdam en ten kantore van de vennootschap. Op hun verzoek ontvangen aandeelhouders afschrift van deze stukken. Bekendmaking inschrijving en gewijzigde datum kermis. Burgemeester en wethou ders van Middelburg ma ken bekend, dat in die ge meente de kermis 1964 zal worden gehouden van za terdag 9 mei t.m. donder dag 14 mei (zondags geslo ten). Aangezien de datum van de kennis ingrijpend is gewij zigd zal hieraan in de pers zoveel mogelijk bekendheid worden gegeven. verpachtlngsvoorwaar- den, die gewijzigd zijn, be nevens verplicht gestelde inschrijvingsbiljetten en een kaart van het kermister- zijn gratis verkrijg baar ter gemeentesecreta rie (kamer 15, afd. H.A.Z I.W.). Iedere inschrijver wordt ge acht met de voorwaarden bekend te zijn. Vermakelijkheidsbelasting wordt niet geheven. Op donderdag 20 februari 1964 te 14.00 uur wordt de gesloten bus, waarin schrijvingen op die dag tot 13.45 uur kunnen worden gedeponeerd, geopend en de ingekomen ins chi'ij vingen in het openbaar voorgele zen. De gunning wordt daarna zo spoedig mogelijk mede gedeeld. Enkele plaatsen zijn beschikbaar op het aan het kermisterrein grenzen de parkeerterrein. Voor het bezigen van een goed spelend orgel wordt 10 reductie op de pacht som verleend met een ma ximum van 100,met dien verstande, dat de or gelmuziek niet mag wor den versterkt. Middelburg. 1 16 januari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6