Oud-Vossemeer gaat afvalwater op Eendracht lozen Eerste fase van totaalplan is nu gereed LEZING OVER KERNENERGIE VOOR LEDEN VAN N.I.R.I.A. AGENDA WALCHEREN „WET PARA-MEDISCHE BEROEPEN DIENT SPOEDIG GEREALISEERD" MARKTBERICHTEN WONINGTOEWIJZING VOOR 1964 BLIJFT VER BENEDEN DE VRAAG DINSDAG 21 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N,T b START MOTOR IN „RIOLERINGSFLATGEBOUW" Uitvoering ONDA Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken 18-1: Cebe Oldendorff De muziekvereniging O.NJD.A. te Rit- naar oiivier van Noort naar Gent. Metre t'npm hield dezer dagen in „Ons Dorps- i n:,ir Liverpool, 19-! Alpha naar Goole. Ni- I leven" haar jaarlijkse feestavond- De rholaos k r.nar zee, 20-1Uolsworihy Beacon heer J. J. Schout, voorzitter, heette de 1 naar us Gulf. aanwezigen welkom en in het bijzonder Gepasseerd naar Antwerpen ia-'.: Forel van burgemeester P. Daniëlse, erevoorzitter, ree. Alcor van Duinkerken. Vucoont HET „FLATGEBOUW" van de riolering. Die naam heeft Oud-Vos semeer sinds enige tijd opgeprikt aan een betonnen torentje aan de Veerstraat. Het is een soort buf ferstation voor de afvoer van riool- en regenwater uit deze Thoolse ge meente naar de Eendracht. Twee grote pompen staan erin, die elk 45 kubieke meter afvalwater per uur kunnen verzetten. Via een persleiding van ongeveer 300 me ter zal het water zo op de Een dracht worden geloosd. Het opval lende en ietwat ongebruikelijke „apparaat" zal over enkele weken in bedrijf komen. Volautomatisch. Meer dan een jaar is er aan ge werkt om het zover te krijgen. In november 1962 begonnen mannen van het Bruinisser aannemersbedrijf M. v. d. Velde een deel van het dorp Oud- Vossemeer „om te woelen". Veerstraat, Kalisbuurt en Dorpsstraat werden open gelegd om de eerste fase van het grote rioleringsplan van de gemeente te reali seren. Een project, dat in deze eerste instantie een bedrag van niet minder dan 290.000 vergde. Tot nu toe loosden de huizen en gebouwen van het dorp op sloten en watergangen in de polder. Slechts hier en daar bestonden verouder de rioleringssystemen en die dienden grondig te worden vernieuwd. Ondertussen nam onderaannemer J. A. van Housselt het project „bufferstation" onder handen. Langs de Veerstraat werd een meters diepe put gegraven en daarin begon men het ongeveer tien meter hoge gevaarte op te trekken. De helft bene den en de andere helft boven het maai veld. Op een bepaald moment legden de rioleringswerkzaamheden zoveel beslag op Oud-Vossemeer, dat de straten ge heel moesten worden afgesloten en het veer over de Eendracht naar het Bra bantse dorp Nïeuw-Vossemeer zelfs niet meer te bereiken was. Systeem Onder toezicht van het adviesbureau v. h. irs. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen kwam het „riool-flatgebouw" Kort geding Breskense en Rotterdamse suikerwerkfabriek De president van de Rotterdamse recht bank zal 28 januari om tien uur 's morgens uitspraak doen in een kort geding tussen N.V. Gebr. Verduyn's Suikerwerkfabriek te Breskens en de Gilda drop- en suikerwerkfabrieken N.V. te Rotterdam. Verduyn's Suiker werkfabrieken beeft de Gildafabricken gedagvaard, omdat de Gilda kort gele den snoeprollen onder de naam Drop- mints" op de markt heeft gebracht. De N.V. Verduyn is van oordeel, dat deze benaming té veel lijkt op één van haar produkten, genaamd „Dropminta", waardoor by het publiek verwarring 7,011 kunnen ontstaan. Op een dezer dagen gehouden zitting van de rechtbank, zo meldt De Tijd- Maasbode, heeft mr. E. Chr. Kuhn, sprekend voor de N.V. Verduijn, de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder. gevraagd Gilda te gelasten, om de naam „Dropmints" te doen ver dwijnen. De raadsman van Gilda, mr. B. Greve, meende, dat de woorden „drop" en „mint" soortaanduidingen zijn en geen merken. Hij wees er op, dat het „woord" „mint" te kust en te keur in allerlei verbasteringen in de suikerwerkbran che wordt gebruikt. Van verwarring bij het publiek kon zijns inziens geen sprake zijn, omdat de produkten en de verpakking van elkaar verschillen. Bei de raadsleden hadden dozen vol zoete bewijsmiddelen in deze zaak meegeno men: het ene rolletje na het andere werd onder de neus van de rechter geschoven. Een totale hoeveelheid snoep, voldoende om een hele school te trak teren. L. de Vlieger overleden Dezer dagen overleed in Vlissingen de heer L. de Vlieger op de leeftijd van 74 jaar. o De heer De Vlieger vervulde in het enigingsleven enige belangrijke functies. Al van voor de oorlog was hij secreta ris van de hervormde mannenvereniging te Vlissingen, terwijl hij voorts enige tijd secretaris was van de ring Walcheren van hervormde mannenverenigingen. De heer De Vlieger was voorts voor zitter van de afdeling Vlissingen van do Chr. Bouwvakarbeidersbond, terwijl hij voor Zeeland commissaris in het lande lijke fonds „uitkering bij overlijden" (UBO), een nevenorganisatie van mannenvereniging der hervormde ge meente. In het maandblad van „In Dienst der Kerk" schreef hij talloze malen ar tikelen. VANDAAG. Middelburg Electro: Bet chapman-rap- porl. 19.30 uur. 18 De Schakel: Na tuurkundig gezelschap, 20 uur C J M V.- gebouw: C H U -kiesvereniging. 19 30 u. Vlissingen Alhambra: Alleman. 20 uur. a.l. Strandhotel: Lezing me)- J J Th ten Broecke Hoekstra over „Arbeidsvreugde" voor Humanistisch Verbond Gemeen schap Vlissingen. 19 30 uur. Goes Hotel Ockenburgh: Causerie over het Heilige Land voor Ver. van Huis vrouwen Goes. 14 30 uur. Terneuzen Luxor". Der Zigeunerbaron. 20 11 Gent Olymplatheater: Romance a Zierlkzee Prot. Zeemanlyceum: Tweede avondcursus „3 Avonden Nederlandse li'eratuur en liederen1, voor Z V U.. 20 omhoog. Het gebouwtje bovengronds eigenlijk voornamelijk bestemd voor de mechanische apparatuur, die een flink eind omhoog moet kunnen worden ge haald voor een grote schoonmaakbeurt. Want al is dit systeem dan beslist niet zuiverend, het vuil in het afvalwater wordt zoveel mogelijk „verkleind", voor dat het de persleiding naar het haven hoofd van Oud-Vossemeer bereikt. Het rioleringssysteem van het dorp zal het water straks in de zogenaamde instroom- kelder van het bufferstation brengen. Daar is een rooster om het grove vuil op te vangen en vervolgens doorloopt het afvalwatc-r een bergingskelder van on geveer 250 kubieke meter inhoud met slingergoten eer het via de pompenkel- der in de persleiding belandt. Öp het ogenblik is de situatie in Oud-Vossemeer zo. dat ongeveer een derde deel van de bebouwing in de kom op het systeem van riolering kan lozen, dat via het nieuwe machinegebouw kan worden af gevoerd. Kaderbijeenkomst in Goes van Zeeuwse „Werkende Jeugd" Jeugd" in Zeeland hebben zaterdag weer stof opgedaan voor het werk in de afde lingen. In café-restaurant „De Opril" hielden zij een kadervergadering, waarin verschillende facetten van het werk ter sprake kwamen. De secretaris van de landelijke „Werkende Jeugd" de jeugdorganisatie van het C.N.V. de heer J. C. Gordeau, deed hen verschillen de suggesties en ideeën aan de hand om het sociale werk in de afdelingsclubs voor het voetlicht te brengen. Daarbij kwam onder meer ook de voorlichting Voor 2200 Het „bufferstation" is berekend op 2200 inwoners. In de volgende fase van het totale plan komt opnieuw een aantal straten voor riolering in aanmerking. Ook het nieuwbouwgedeelte. waar al riolering ligt. zal dan worden gekop peld aan het persleidingsysteem. Voor Oud-Vossemeer betekent deze op lossing ongezuiverd lozen op de Een dracht een belangrijke besparing, wanneer men de plannen afweegt tegen die voor dé bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. De aanleg daarvan vergt zeker het drievoudige van het pompengebouwtje, dat men nu voor een bedrag van ongeveer 90.000 heeft neergezet. Het einde van deze eerste fase is voor het Thoolse dorp een be langrijk moment. De leiders en leidsters van de christelij ke sociale jeugdorganisatie ..Werkende programma, bestaande uit Verder dankte hij burgemeester en raad voor de steun en subsidie in 1963 en de donateurs voor hun contributie. Hij voegde daaraan toe, dat men deze gaar ne zag verhoogd, ten gevolge van de maatregelen van BUMA, waardoor ook O.N.D.A. voor zware financiële uitgaven komt te staan. De oud-papieractïe ver loopt goed en wordt voortgezet. Hierna volgde het eerste deel van het zevental nummers, die onder leiding van de diri gent, de heer C. Cevaal, op verdienste lijke wijze werden uitgevoerd. Ter af wisseling speelden de leerlingen van O.N.D.A. onder leiding van hun leer meester de heer A. Cevaal Jz. een paar nummertjes. Na de pauze trad het caba ret van Wim de Graaf uit Middelburg op. Met een kort slotwoord sloot voor zitter Schout de goed bezochte avond. Op 24 januari geeft O.N.D.A. nogmaals over de uilzending van jongelui naar on" deze feestavond, maar dan met een an- derontwikkelde gebieden ter sprake.dere toneelopvoering. Verder werden de problemen, waarmee de clubs te kampen hebben met name op het gebied van de leiding en de fi nanciële kant onder de loep genomen. Behalve deze wintervergadering van de Zeeuwse kaderleden zal er begin april in Halsteren een extra bijeenkomst wor den belegd over het onderwerp „leiding geven". De jongelui zullen daar ook iets te horen krijgen over de werkende jeugd in Amerika. De leiding van deze bijeen komst was in handen van de voorzitter in Zeeland, de heer A. Moelker te Ka- pelle. „Ida Knudsen" liep Antwerpen binnen De Noorse vrachtvaarder „Ida Knud sen", die zoals gemeld, zondag bij de Westhinder in aanvaring kwam met de Oostduitse vrachtvaarder „Kap Arko- na", is maandag de haven van Antwer pen binnengelopen. Het schip, dat bq de botsing een gat in de boeg kreeg, zal waarschijnlijk in Antwerpen blijven voor reparatie. MIDDELBURG Lezing voor N.V.v.H. Mien Holthuizen: „vrouw heeft behoefte aan een goed vakblad" „Ife ben de laatste, die zal zeggen, dat alle vrouwenbladen op een geweldig hoog peil staan. Toch lykt het me niet juist om deze bladen, die nog al gemak kelijk voor sentimentele niemendalletjes worden uitgemaakt, met een spottende glimlach opzy te schuiven". Dit zei me vrouw Mien Holthuizenvan Walbeek, redactrice van de V.P.R.O.-vrouwenru briek „Te vroeg voor de thee" maandag middag in restaurant „Suisse" aan het slot van haar lezing over de positie van de damesbladen in Nederland tot de Mid delburgse leden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. En zij concludeerde: „Vrouwenbladen hebben in het vérleden is dat al be wezen een belangrijke taak en grote v eran twoord el ij kh eicf. Als dergelijke bla den deze verantwoordelijkheid ook ten volle beseffen en niet alleen de commer ciële mogelijkheden in het oog houden, zullen zij ongetwijfeld nog meer aftrek vinden. Ook een vrouw heeft immers behoefte aan een goed vakblad". Dat de belangstelling voor damesbladen vooral de laatste tijd enorm gestegen is illus treerde de journaliste met treffende cij fers. Zo wist zij onder meer te vertellen dat de vijf belangrijkste periodieken waaruit de lezeressen jn Nederland mo menteel een keuze kunnen maken, een gezamenlqke oplage hebben van 2.098.000. Uit het betoog van mevrouw Holthuizen viel verder op te maken, dat het eerste damesblad niet verscheen na de eerste wereldoorlog zoals algemeen wordt aan genomen, maar reeds in 1740. Het eer ste typisch Nederlandse vrouwenblad rolde in 1821 van de persen. Het heette „Penelope" en werd geredigeerd door de predikantsvrouw Barbara van Meer- den-Schilperoort uit Gouda aan wiens werk spreekster veel aandacht besteed de. Met citaten uit diverse bladen na het verschijnen van de damescourant in 1861 waren dat er op een gegeven mo ment wel 100 gaf Mien Holthuizen een beeld van het leven van de groot moeders der belangstellende, in de boven zaal van „Suisse" verzamelde dames. In een hartelijk dankwoord wees mevrouw Van den Boogert nog op de door de vrouwenorganisaties te herdenken vie ring 150 jaar koninkrijk in maart, waar in op verzoek van de huisvrouwenorga nisatie de arbeidsverhouding tussen mat en vrouw nader zal worden belicht. Ten slotte volgde er nog een aankondiging van een lezing over „Vrouw en televisie", die op 31 januari in het Nederlandsch Koffiehuis zal worden verzorgd door Nettie Kleywegt Roosevelt. Ds. D. Ringnalda naar Middelburg Ds. D. Ringnalda, gereformeerd predi kant te Overveen, die in februari in Middelburg zal worden ingeleid als evangelisatiepredikant in de classis Middelburg der Gereformeerde Kerken, zal zich niet, zoals gemeld in Vlissingen vestigen, maar in Middelburg. SINT-LAURENS Bijeenkomst N.C.V.B. Onder voorzitterschap van mevrouw Bommeljé-Wisse hield de afdeling Sint- Laurens van de N.C.V.B. dezer dagen een bijeenkomst, waarop zuster A. van Vooren uit Middelburg een inleiding hield over „Geestelijke Volksgezond heid". De volgende bijeenkomst is vastgesteld op 20 februari. Dan zal de heer Rijp- kema spreken over „Beroepskeuze" SEROOSKERKE (W.) Handwerkonderwijzeres Met ingang van 1 maart a.s. is aan de gereformeerde school voor lager onder wijs te Serooskerke fW.) benoemd als handwerkonderwijzeres mej. M. E. Jo- ziasse te Serooskerke. Lezing over alcoholisme Onder leiding van de presidente, mevr De Dreu-Toorenaar, hield de N.C.V.B te Serooskerke (W.) dezer dagen haar bijeenkomst in het verenigingsgebouw Na de gebruikelijke agendapunten hield de heer R. Visser, directeur van het sultaliebureau tegen het alcoholisme, een interessante causerie over het werk dit bureau. VLISSINGEN Personeelsvereniging „De Schelde" kreeg boeiende toneelavond O.- EN W.-SOUBURG UITSTEKEND SPEL VAN .VLIJT EN VOLHARDING" De muziekvereniging Vlijt en Volhar ding uit Souburg heeft zaterdagavond in de concertzaal „De Zwaan" haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Eerst mu siceerde het jeugdkorps. daarna het ..seniorenkorps". De Souburgse muzi kanten hebben deze avond onder direc tie van de heer A. L. van Wallenburg metterdaad bewezen één van de beste ensembles van Zeeland te vormen. Bij een keuze van hun programma bewan delen ze bepaald niet de' gemakkelijkste weg, maar dat weerhield hen er ditmaal niet van om enkele voortreffelijke prestaties te leveren. Om .een greep te doen. zo kreeg Ros sini's ouverture „La grazza ladra" knap gestalte, al was dit technisch zeker het moeilijkste werk, dat de muzikanten moesten uitvoeren. Bewondering kregen we voor de licht koDergroep. die onge twijfeld een voortreffelijke prestatie le verde en die zich daarom voor enkele technische onvolkomenheden mag ver- ontschudigen. Bewonderenswaardig en- semblespël bereikte het korps voorts in „Stage coach" van Eric Winstone en in „Espana" van Waldteufel. Tevoren had het jeugdkorps bewezen eveneens tot aanvaardbare uitvoeringen in' staat te zijn. Evenals de „senioren" vormt dit korps een enthousiaste groep. Zaterdagavond bracht de Tilburgse to neelgroep Pegasus" in* het „Schelde- kwartier" te Vlissingen voor de perso neelsvereniging van de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" het toneel spel in drie bedrijven „Het Tuinfeest" van Lo van Hensbergen. Dit stuk, dat een aantal gecompliceerde problemen wil behandelen als de verantwoordelijk heid van Duitse geleerden, die in de oorlog hebben meegewerkt aan het ont wikkelen van de V-l en de V-2; het ongehuwd blijven van een gepromoveer de biologie-lerares en de opvoeding van een 13-jarig meisje, wier moeder echt breuk heeft gepleegd, bood de spelers niet veel gelegenheid tot acteren. De mogelijkheden, die er waren, werden echter goed gebruikt, met name door Don van Gijsel, de regisseur, die op een zwierige wijze gestalte gaf aan de mo de-ontwerper Angelo Gentile en door Jan Roelofs. die de onderwijzer en oud hoogleraar Thomas Haertl speelde. Harrie Seller speelde de rol v,an niets ontziende groot-industrieel, prof. dr. Kurt von Ketwicb, en Laura Michels wist. ondanks haar jeugd, een geloof waardige creatie te maken van de 52- jarige ongehuwde scooterrijdende biolo gie-lerares dr. Barbara Sperling. In een kort woord vooraf heette de voorzitter A. Kerkhoff de ruim 500 aan wezigen welkom en herinnerde hij aan de goede ervaringen die de personeels vereniging reeds vroeger had opgedaan met de toneelgroep „Pegasus". Na afloop was er in dé foyer gelegen heid tot dansen op muziek van orkest Stokman uit Vlissingen. „Philatelica" kreeg er weer leden bij De afdeling Vlissingen van „Philatelica" kwam dezer dagen in jaarvergadering bijeen in het wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis aan de Rozengracht. De vergadering was zeer druk bezocht. Voorzitter A. Rorije opende de bijeen komst. In zijn openingswoord memo reerde hij de voornaamste gebeurtenis sen, die zich in de postzegelwereld af speelden. De landelijke vereniging pas seerde de 6000 leden, de afdelingen in Zeeland hebben hieraan hun steentje bijgedragen. Er werden ook thans weer 4 nieuwe leden aan de vereniging voor gesteld. terwijl zich staande de verga dering no? drie kandidaten opgaven. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd evenals hét verslag van de rondzending en de nieuwjaarsdfenst. Aan nieuwe uit gaven en door uitnamen uit de rond- zendboekjes werd voor ruim 20.000 omgezet. Het saldo van het afgelopen boekjaar bedraagt 255,55, terwijl het bezit van de afdeling opliep tot ca. 1100. De voorzitter bracht hulde aan de sec tiehoofden van het rondzendverkeer en bood hen een waardebon aan. Het aan tal sectiehoofden werd uitgebreid mot twee. De controlecommissie bracht by monde van de heer Weeland verslag uit van de gevoerde verificatie. Het be leid van het bestuur gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, waarna de aftredende bestuursleden, te weten dc heren A. Rorije. voorzitter: C. de Leeuw en J. A. Koningstem met algemene stemmen werden herkozen. De neer C. Bos werd in de controlecommissie be noemd in plaats van de heer C. Wec- land, die reglementair niet meer her kiesbaar was. Een tweetal verlotingen bezorgde de vele aanwezigen enige mooie series postzegels. De voorzitter deelde mede. dat in 1964 naast de jaarlijkse uitgiften, zoals zo- merzegels. kinderzegels en Europaze gels. door de P.T.T.-dienst nog zullen worden uitgegeven, zegels welke betrek king hebben op het jubileum van de Groningse universiteit, de Ned. Spoor wegen, het Bijbelgenootschap cn 10- jarig Statuut. in de eerstvolgende bijeenkomst in fe bruari zullen door de P.T.T. enige films worden vertoond. Uitvoering V.K.M.V. Het Vlissingse accordeonorkest V.K.M.V. gaf dezer dagen in de gemeentelijke concertzaal te Brugge een concert. In de zaal zaten ongeveer 150 accordeonisten met hun dirigenten. Na afloop voerden verschillende dirigenten het woord. Zij1 dankten dirigent H. Gijzel voor het con- |cert. RITTHEM Torenklok stond stil Evenals te Goes en te Souburg stond ook te Ritthem de torenklok enige tijd I stil tot ongerief van de burgerij. Geluk- 'kig is daaraan een eind gekomen. Na de pauze gaf de toneelvereniging Nieuw-Mïddelburg een uitvoering van de klucht in 3 bedrijven „Je moet ér niet mee spelen", van Hans Nesna. Het ge heel stond onder leiding van de heer J. Bakker. Bur^erliike stand VLISSINGEN. Bevallen: L. NeijenbuurgBijster, d. E. HeijnenSmoor. d. L. H. SchmelzerErke- lens. z. J. H. Rodormondvan der Leek, d. L. M. MaasSch"**beijn, d. M. J. Schampers Groendijk. d E L. Kopmels—Boogaard, d. P. BujjsWolf. z. en z. S. A. ParentSïnke, d- A. A. M. du Fossëvan der Slikkke. z. J. B. M. SomersFerron. z. E. U. R- Stenc- zelBooth, z. A. J. Bloos—v. d. Kuij. d. G. H. KattenbroekEster. z. H. J. Versprille Wesseling. z. A. T. v. d. Endtden Haan. d. J. C. Gillissen—de Croo. z. DroppersHom burg, d. J. Th. Pietersevan Maaren. d. D. HoebekeMeulmeester. d. C. J. Smit Bosselaar, d. M. C. de Bartvan Dommelen, d. Ondertrouwd: C. Volwerk, 23 j. en Y. J. Schout. 24 j. J. F H. Kok, 19 j. en Th. D. Ninaber. 16 j A. A. van der Sluis. 23 j. en C. Steketee. 23 j. Getrouwd: A. H. Verschueren. 2! j. en M. H. Stroo. 19 j. J. Brasser. 25 j. en M. L. Kok, 25 j. M. Verstraete. 25 j. en C. E. E. Stout- hamer. IS P. W J. Falhaber. 18 j. en J. M. Verberkmoes. 19 j. F. J. van der Vorm. 19 j. en M van Duin. 17 L G. Dingemanse. 23 3- en M. A. Geldof. 21 3- H. Lustig. 20 3- en E. P Crucq, 19 j. M. P. Ritter. 23 j. en M. L. Spuij. 23 J. C. Stroo. 30 3- en C. M. A. Mol. 28 3 L, Boel, 26 3- en A. van Laar. 20 G. M. Schuit. 24 3- en M. J. C. Florusse. 25 j. G. A. Ziuiny, 37 3- en A. van der Eurgli, •12 j. H. J. G. Schoolkate. 26 j. en T. L Meeuse. 24 3. D R. Lentze. 23 j. en M. W. Nieuwenhujjze. 19 3- C. A. P Bossaert. 22 J. en J- J. van Dijke. 18 j. J. N Feij. 25 j. en E. Wagenaar. 20 j. G. K. Prins. 24 j en W. B. E. J Marckelbach. 23 j. H F. Vitalis. 25 j. en E. N- Alexander. 19 j. Overleden: H. Tabbemee. 76 j.. e. v. W. C. Heblrj. P M. Verheul. 76 e v. P. J. Era- bregts. A M. Quandt, 72 j., wed v. P. van Peene. E. van de Velde. 81 j„ wed. v. J. C. Mommaas. L. A. Verhulst. 58 j e. v. G. C. M. Lippens. P. C. Ghijsels. 74 3.. e. v. D. S. M. Ghijsels. w. de Nooijer, 66 3- J- Willemsen, 97 j.. wed. v. L. Michielsen. D. W. Sohier, 16 3. C, Bok, 90 j.. wed. v. J. F. Schmelzer. MIDDELBURG. Bevallen: J M. Raasvan Zunderen, d. R. Huössen—Hoekstra, z. A. C. van Eemert van Dorselaer. z. C. KoopmanVrij. z- C. M. BoelkensAmse. d. J. Goed bloedvan Sei zen. d. A. C. Poortvliet—MerveL z- J- E Riemensv. d. Mee. d. Ondertrouwd: M M. Vergouwe. 22 j. en A. M. Beekman. 16 j. J. P. van de Kop, 24 j. en H, P. M. van de Ven. 24 j. Overleden: H. G. Switink, 80 j., wed. v. G. A. ,T. Albregts. C. T. den Exter, 64 je. v. C. Klaeijsen. J. Clement. 82 je. v. C. Hoo- gerheide en. Meidoorn van' Guernsey. Sheratón Nederland loopt achter iiterdam. Oraniefonteln van Bremen. 1 bij rest van de wereld nah". Hoewel cr In diverse landen reed» op grote schaal elektriciteit wordt op gewekt met behulp van kerncentrales, bezitten wij in Nederland nog geen ver mogensreactoren. De kernreactors die in Nederland staan onder meer in Petten, Delft en Wageningen dienen IJmuiden, N van Rotterdam, Oranjefontein van Bremen, 19-1: Libertas van Faro. Lydia van Rochester naar Gent. Lea van Grangemouth, Magas van Thessaloniki. Erasmus van Swanséa, Streefkerk van Marseille, Alblasserdijk van In de hotelzaal van Britannia te Vlls- Bremen, Dahomeykust van Hamburg. Aga- singcn heeft Ir. R, Meindcrta van dc alleen voor studiedoeleinden en voor Amsterdam. Swallow van Bor-1 Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de produktie van radio-lsltopon. Wel deaux. Carebeka van Swansea. 20-1 Mare voor de afdeling Zeeland van dc N.I.R. bestaan er plannen voor de bouw van Bonum van zee. Imber van Liverpool. Fam- I.A. een voordracht gehouden over 1 ecn 50 megawatt reactor, maar op dit bo van Leixoes kernenergie. Van de zqde van de leden ogenblik is dit nog toekomstmuziek. Gepasseerd van Antwerpen 18-1: Fiona naar instond voor dezo voordracht zeer rui-1 Dè reden dat Nederland op dit gebied Gootc. Harlingen naar Zweden. Lizard naar me belangstelling. Voorzitter K. Rein-1 w,it achterloopt, noemde lr. Memderts Dublin van Sa- van Gent. Willemstad naar ders kon ongeveer 60 belangstellenden het feit dat door dc lage transport kov Amsterdam.. Oostkerk naar Rotterdam. Eos welkom heten. Amsterdam. Albert naar zee van Ter- neuzen. Diana V naar Norwich van Gent. Atlantide naar Barcelona. Ador naar Rotter dam. Korendijk naar Hamburg, Sea wyf naar Southampton, Anne Herfurth naar Rotter dam. 19-1: Tycha naar Londen. Hoop naar Köping. Wonosari naar Amsterdam. Boezem singel naar zee. Virgo naar Londen. Lelie gracht naar Rotterdam. Agnes naar Londen. Meinderts begon zijn causerie met een kort overzicht van de geschiedenis van „het atoom": deze begon in 1939 mat de eerste kunstmatige splijting van de uraniumkern. Nu, in 1964, va ren er over de gehele wereld ruim 70 schepen op kernenergie. Hoofdzakelijk zijn dit duikboten, maar daarnaast is er een vliegdekschip. een kruiser en ook Groningen naar Nantes. Dutch Master naar I een vracht-passagiersschip, het Ame- Rotterdam. Kerkedijk naar New York. rikaanse n.s. (nuclear ship) „Savan- Dr. Pols in Hulst: Lezing over ademtherapie De Slichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en phy- siotechniek, heeft zaterdag in Hulst voor de eerste maal vergaderd Ln het Sint-Luidina ziekenhuis. Het gezel schap, bestaande uit een 60-tal leden, werd verwelkomd door dokter J. M. Kalmthout, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Hij stelde daarby dat in het kader van de revalidatie van patiën ten, eigenlijk elk ziekenhuis van enige omgang dient te beschikken over een afdeling physische therapie. Hulst heeft in dat opzicht niet te klagen omdat het ziekenhuis daar zelfs over een uitste kende afdeling beschikt. De directeur van de Zeeuwse stichting, de heer P. Pols, zei onder meer dat de huidige maatschappij steeds hogere eisen stelt, niet alleen aan jongeren maar ook aan volwassenen in allerlei beroepen. De conclusie dat iemand als „afgestudeerd" kan worden beschouwd is zijns inziens uit de tijd. Hij sprak voorts de hoop uit dat de wet op de para-medische beroepen, dit jaar nu eindelijk eens van kracht zal worden en dat de nodige maatregelen zullen worden genomen om dat beroep een wettelijke status te geven. Volgens hem zou dit betekenen dat de huidige heil- gymnasten en masseurs, straks physio- therapeut zullen gaan heten. Wel zal daarvoor een aanvullend examen nodig zijn. Volgens de heer Pols is de hele stu die trouwens aan uitbreiding toe. Het huidige onderwijs in dat opzicht loopt achter op de eisen, welke de maatschap pij daaraan tegenwoordig stelt. De stichtingsdirecteur zei verder dat in september van dit jaar in Amsterdam het 75-jarig bestaan van de stichting zal worden gevierd. De directie van het zie kenhuis te Hulst dankt voor de verleen de gastvrijheid. Het onderwerp „ademtherapie" werd daarna uitvoerig behandeld door dokter D. Aronson. die onder meer wees op de vele soorten ademhalingsmoeilijkhe den welke zich voordoen, vooral onder pas geopereerde patiënten, In de mid daguren maakte het gezelschap een ex cursie onder leiding van de amateur oudheidkundig onderzoeker, de heer P. J. Brand, wethouder van Hulst. ten van olie cn steenkool, de kerncen trale niet rendabel ls te maken. In gebieden waar transport moeilijk is. zoals Groenland en Antarctica, wer ken reeds enkele jaren kerncentrales voor energievoorziening. Maar op den duur zullen de conventionele brandstof fen niet meer voldoende zijn om de enorme energiebehoeften iedere tien jaar een verdubbeling te dekken. Dat rendabele exploitatie trouwens nu reeds mogelijk is wordt bewezen in Amerika, waar men in 1965 een kern centrale gereed hoopt te hebben, die zelfs bij éen helastingfactor van 60 nog rendeert. Na de diverse typen reactoren en hun voor- of nadelen te hebben behandeld, zette ir. Meinderts uiteen hoe door de splitsing van uranium-235 energie vrijkomt. Dit onderdeel werd trouwens aanschouwelijk gemaakt in een Neder landse film met de titel „De energie van morgen", waarin het proces van kernfusie en kernsplitsing sterk vereen voudigd werd voorgesteld. Tot slot was er een Amerikaanse film met als titel „Opportunity unlimited" (onbegrensde mogelijkheden), die de toepassing van radio-isotopen in de in dustrie en voor wetenschappelijke doel einden liet zien. Honden beten schapen dood Dezer dagen zijn bij de landbouwer De B te Kloosterzande drie schapen, ver moedelijk door in het wild lopende hon den, doodgebeten Ook trof de landbou wer D. wonende in de Noordstraat twee onbekende honden bij zijn erf aan, die doende waren een hem toebehorend schaap te verscheuren. Er kon worden vastgesteld, dat deze honden het eigen dom waren van een tweetal landbouwers uit Ossenisse. Kaderdag N.V.V. over lonen en prijzen Tweehonderdvijftig kaderleden van het N.V.V. in Zeeuwseh-Vlaanderen waren zaterdagmiddag, zoals gemeld, bijeen op een kaderdag in Luxor te Terneuzen. De heer C. Hoek, districtsbestuurder open de de bijeenkomst en verwelkomde daar bij in het bijzonder burgemeester mr. II. Rijpstra van Terneuzen. Hij feliciteeerde het gemeentebestuur van Terneuzen met de enorme groei van de gemeente. De heer Hoek stond hierna stil bij het overlijden van de heer Paul de Vries, secretaris van het N.V.V. Hier na was het woord aan de heer Chr. de Vries uit Amsterdam, voorzitter van Mercurius, die uitvoerig inging op de be tekenis van de E.E.G. voor Nederland en geheel Europa. De heer De Vries was van mening dat de werkgevers en producenten meer dis cipline zullen moeten opbrengen, vooral op het gebied van het doorberekenen van de loonsverhogingen „Het is logisch dat de ongeveer 2,5 miljard per jaar, die de werknemers meer zullen ontvan gen, spanningen in de bestedingen te weeg zullen brengen. Maar ook de E.E.G. en de wereldmarktsituatie vragen om prijsverhogingen. Hierna werden door de heer De Vries enige vragen uit de vergadering over zijn inleiding beantwoord. Na een gezamen lijke koffiemaaltijd werd de kaderbij eenkomst besloten met een cabaretavond in het Concertgebouw. Opbrengst zendingsbussen De inhoud van de zendingsbussen in de Nederlandse hervormde kerk te Bieze- linge bedroeg het afgelopen jaar 430.61 Dat is ruim honderd gulden meer dan in 1962, toen de inhoud 333,36 was. Officiële publikatie VLISSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester Vlissingen op woensdag 22 januari gaat r Gemeenteraad van Aagtekerke Bouwplaats kleuterschool voldeed niet aan de eisen In een rede ter gelegenheid van de et ste vergadering van de gemeenteraad van Aagtekerke heeft waarnemend bur gemeester J. Melse do hoop uitgespro ken, dat Aagtekerke ook in 1964 nog zelfstandig zal blyven. Ily toonde zich verder verheugd, dat cr nu eindelijk schot komt in liet uitbreidingsplan „Koni-Oost", waardoor de bestratingen vermoedelijk nog dit jaar gereed zullen komen. Dc woningtoewijzing voor 1964 één vrije-sectorwoning en één premie- woning noemde hy zeer onvoldoende; wat dit betreft is de hoop nu gericht op een ruimere toewijzing denwoningen". Het ni plan staat op stapel, zodat dit vermoe delijk in het lopende jaar gedeeltelijk kan worden gerealiseerd. stemming voor het dempen van de sloot. Op een vraag van de heer S. Verhage (s.g.p.). die wilde weten of b. en w. al iets anders op het oog hadden, ant woordde de burgemeester dat de heer J. de Visser bereid was voor dit doel een stuk van zijn boomgaard af te staan. Er moet echter nog een schetsje gemaakt worden, zodat verder hierover nog niets definitief is. Elektrisch luiden Zonder hoofdelijke stemming ging de. raad akkoord met de intrekking van het raadsbesluit van 24 september 1963, in zake de ruiling van grond met de diaco nie van de Nederlandse hervormde kerk Eveneens zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. een bedrag van f 1000.— te voteren voor de aanschaf van een elek trische luidinstallatie voor de toren- klok- Dit bedrag kan nog worden be- 14 000-ETil-1 taald u't dc dienst 1963. Op een vraag rinierinn-s van dc keer Maljaars omtrent de be nt v»rn,M. trouwbaarheid van een dergelijk elek trisch systeem, antwoordde de voorzit ter dat dezelfde apparatuur in de om liggende plaatsen tot volle tevredenheid werkt. De leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947 werden herbe noemd. Het betreft hier de heren P. de Visser, S. de Visser, R. Boogaard, Joh. Dekker en W. Blaas. Het gemeenteper- t.b.v. de bouw van een kleuterschool. sonecl ontvangt een uitkering ineens van Deze grond is door de inspectrice het kleuteronderwijs afgekeurd, in ver band met de aanwezigheid van sloten en de ligging aan een drukke verkeersweg zonder trottoirs. Bovendien maakte het wegschap Walcheren bezwaren tegen het aanleggen van een zebrapad en verleende de polder Walcheren geen toe erband met de nacalculatie van de trend 1963 en een uitkering in eens in verband met de wet pensioen- maatregelen 1963. Met algemene stem men werd voorts het voorstel van b. en w. aangenomen om de pensioengrond slag van de gemeentewerkman per 1 ja nuari 1964 vast te stellen op f4101, COÖPERATIEVE VELTJW8E EIERVEILING. Aanvoer 307.150 stuks. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 50—54 gram 7 69 —8,30: 54—59 gram 8.30—9.01: 59—64 gram 9.13—9.72; 64—67 gram 9.75—10,32. VLA8MARKT ROTTERDAM- 20 januari. Waterrootvlas: lage soorten van 2.25 tot 2.40. middensoorten van 1 2.45 tot 2.65. best vlas van 1 2 70 tot 1 2 90. Dauwrootvlas: van 1 190 tot 2-30. Breekvias: van 1 1 00 tot 1.70. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken; van f 060 tot 1 1.10. De produktie van watetrrootvlas bleef in de I afgelopen week beneden peil van vorige we ken. daar verschillende bedrijven weer be gonnen zijn met repelen en er zodoende minder gezwingeld werd. Het aanbod be stond grotendeels uit lagere- en middensoor ten, terwijl minder betere soorten aan de markt kwamen Voor alle kwaliteiten was belangstelling om nagenoeg de produktie op te nemen De prijzen bleven op het peil van vorige week ongewijzigd- De produktie van dauwrootvlas onderging geen verandering: het aanbod werd voor het merendeel opgenomen tegen onveranderde prijzen. Breekvias blijft schaars omdat het voor de vlassers voordeliger is om de lagere soorten vlas recht te leggen. Gezwingelde lokken worden regelmatig verhandeld, de produktie wordt nagenoeg wekelijks opge nomen,. de prijzen bleven vrijwel onveran derd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1630 stuks. Vette koeien cn ossen 1200. Varkens 430. Prijzen (resp. le, 2e cn 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 370-400 320—365 275—300 Varkens (lev. gew.) 255 253 250 Vette koeien: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen le kwaliteit onveranderd. 2e en 3e kwaliteit niet geheel prijshouden. Var kens (levend gew.): aanvoer als vorige week. handel goed. prijzen iets gedrukt, pri ma vleesvarkens boven notering, slacbtzeu- gen 2.05—2.15 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 20 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet. vocht, tot 35.75 levering deze week, franco Rotterdam per schip Zomergerst volgens monster 1 2427.25. Haver volgens monster 22—24.25. Groene erwten volgens monster 40f 49. Schokkers volgens monster t 40 58 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 20 januari. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 131 14.75. Bintje 11— 12.25. Bevelander geen handel. Meerlander I 1213. IJsclster 810. Kleiaardappe len 38 m opwaarts: Eigenheimers 1315.50. Bintje 115012.50 Furore 1213. Kleiaardappelen voor de export 35 mm op waarts: IJseister en overige rassen: geen handel. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 9. IJsclster en Libertas: geen han del. Zandaardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Bintje 9. Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: zeer flauw; export: weinig handel. Voer aardappelen 2.50f 4.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 20 januari. Prei 11—40. Witlof 60—76. Breek- peen 4—8. Waspeen 22—32. Rode kool 10— 14. Witte kool 610. Boerenkool 16—26. Sav. kool 1828. Spruiten 40156. Uien 8 12. Koolraap 811. Sla 810. Appelen: Cox's Orange 75106 Jonathan 2552. Goudrenette 35—55. Golden Delicious 33—54. Peren: St. Remy 4552. VEILING GOES. 20 januari. Prei A 1 43. A 2 42—45. Witlof A 1 75—80. B 1 70. afw 47—57. Spruiten A 2 46—71. Knolselderij 1 5. Rode kool 1 8. 2 7. B 1 8. Groene kool 2 16—23. Boerenkool 2 17—21. Uien 1 13—14. afw, 9. Peen B 1 6, C 1 8. Uien geschoond 19. Kroten 2 18. VISMIJN COLXJNSPLAAT. 20 januari. Exportgamalen. aanvoer 3514 kg. 92—130. Schar 1033 kg. Bot 123 kg. Kabeljauw 40 kg Sprot 117 kg. Ongesorteer de vis 14 kg. Nagekomen advertenties Heden ontvingen wij het bericht van het plotselinge heengaan van onze vader, be huwd- en grootvader MARTTI O LAVI LINTUNEN geb. 5-12-1908 te Luu- maki, overleden 19-1- 1964 te Kuopio, Fin land. A. K. M. Visbeek- Lintunen J. Visbeek Bert Kats, 20 jan. 1964. Heden overleed tot on ze grote droefheid, na een langdurig, smarte lijk lijden, mijn gelief de vrouw en onze zorg zame moeder, behuwd- moeder en lieve oma WH/HELMEN A VAN TWAARDEN', geboren Klap, op de leeftijd van 59 jaar en 3 maanden. Krabbendijke: L. van Iwaarden Amsterdam: D. J. Wïskerke- van Iwaarden G. A. Wïskerke Wim Vlissingen: J. de Jonge- van Iwaarden M. de Jonge Ella Wageningen: H. K. Schuur- van Iwaarden G. S. Schuur Ronny en Hans Krabbendijke N. H. van Iwaarden L. J. van Iwaard en- Krijger Loek en Huub Krabbendijke: H. van Iwaarden en Gré Bom Krabbendijke. 20 januari 1964, Doelstraat 62. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 22 ja nuari a.s. vanuit de consistorie der Ned. herv. kerk te 12.30 u. Heden overleed nog onverwacht onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JACOB FELTUS, echtgenoot van G. E. Lindenbergh, op de leeftijd van ruim 73 jaar. Kloetinge: G. E. Felius-Llndenbergh G. P. Lankester-Feiius J. C. Lank ester 's-Gravenhage: ir G. P Felius VV. Felius-Louwerse Goes: ir. P. M. Felius A. Felius-Heikens Capelle a.d. IJsel: r. C. van de Linde-Feliu3 M. J. van de Linde Wageningen: C. D. J. Felius En kleinkinderen Kloetinge, 20 januari 1964, Schoolstraat 8. De teraardebestelling is bepaald op donderdag 23 januari te 13.30 uur na de rouwdienst in de Nederlands hervormde kerk te Kloetinge om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de ter aardebestelling in het verenigingsgebouw Nïeuw- straat te Kloetinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5